GOESCHE COURANT BINNENLAND. HANDEL EN NIJVERHEID. ZEELAND* WEER EN WIND. Het de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance in Abessynië. NUMMER 56. TWEE BLADEN. VRUDAG 6 MAART 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Lastige muilezeldrijvers. Een Nagadi, die in zijn dorp wilde overnachten en daartoe 'n omweg liet maken. Hoe de recal citrante heeren tot rede gebracht werden. MIDDELBURG. GUES. WALCHEREN* $t0vinciHU MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- tchap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladper*. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel*, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Over. den moeilijken tocht, die de Ne derlandsche Roode Kruis Ambulance heeft gehad, om van Addis Abeba naar Dessié te komen, schrijft dr. Van Schel ven ons nog, dd. 29 Jan. uit laatstge noemde plaats: Onze muildierenkaravaan was dan in 2 deelen van Addis Abeba vertrokken. Dr. Van der Does reisde voorop en ver trok met de kleinste afdeeling, een ka ravaan van honderd, een dag vroeger dan ik en legerde zich op pl.m. 1 uur afstand van Addis bij Sjola. Dit was Dinsdag 14 Januari. Hij bleef daar kam peeren. Muildierendrijvers heeten Na gadi, de chef heet Nagadras. Ik had 2 van die heeren, terwijl dr. v. d. Does er één had. De heele karavaan was sa mengesteld door den Amerikaanschen missiedokter Lambié, die hier fungeert als chef van het Abessijnsche Roode Kruis. Deze had de onvoorzichtigheid begaan, den Nagadi vooruit alles te be talen. Wij kregen al den eersten avond moeilijkheden. De kerels wilden dit niet en dat anders en het mooiste was, dat de eigenlijke Nagadras niet mee wilde, maar een plaatsvervanger stuurde. Het gevolg is geweest, dat we den heelen tocht moeite met de Nagadi's hadden. Bovendien had ik nog dit nadeel, dat ir. De Vries mijn Nagadi's ook naar Sjola gestuurd had. Het gevolg was, dat, toen ik 's avonds mijn karavaan opzocht twee derde deel van de mannen ont brak. Die waren 3 uur verder gelegerd, niemand wist, waar. We probeerden nog, ze met onze camions te bereiken, maar er was géén berijdbare weg heen. We hebben toen allerlei boodschappen gestuurd en, volgens onze boodschap pers, zouden wij hen den volgenden dag onderweg ontmoeten. Doch wie we toen ontmoetten, niet de rest van de kara vaan. Den avond daarop, toen wij ons kamp maakten, was ik nog steeds twee derde van mijn karavaan kwijt Wéér allerlei boodschappen gestuurd, maar ik zag noch hoorde iets. Den volgenden dag zag ik dr. v. d. Does om 7% uur vertrekken, maar ik wilde in geen geval weg voor ik alles compleet had. Ik heb tot half één ge wacht en steeds maar mannetjes uitge zonden en eindelijkdaar zag ik in de verte wat blinken op de vlakte en daar kwamen onze eerste kisten in zicht. Om 1 uur waren wij toen op weg en hebben zóó gejaagd, dat wij de ande ren des avonds ingehaald hadden. Doch dat was een zware tocht, over 'n pas van zeker wel 3200 m! We zijn daar op geregeld naast elkaar voortgetrok ken. Zondag 19 Januari konden we pas laat opbreken, omdat het zoo ontzet tend regende. Maandag 20 Januari hadden we onze eerste groote moeilijkheden met onze Nagadras. Alsof het afgesproken was, begonnen de N.agadras van dr. v. d. Does en van mij sabotage te plegen. Eerst zou het een feestdag zijn, ze wil den niet weg. We hebben ze toch, om lYi uur op pad gekregen. Om 9 uur wilden ze toen kamp maken. Het eenige middel om ze weer op weg te krijgen hebben we moeten aanwenden, nl. vree- selijk lawaai maken, tieren, net doen of we boos waren, met de karwats wer ken en zoo meer. D,at hielp ten slotte. Maar om elf uur weer hetzelfde liedje. Ton gingen ze zijpaden op en verlieten den grooten weg en wij hadden veel moeite om dezen terug te vinden. Dat hebben ze ons twee maal geleverd. Toen heb ik een Nagadras bij zijn oor geno men en hem door den tolk de vreese- lijkste bedreigingen laten toevoegen. Dat hielp, maar. tot 's middags half 3. Toen hielp niets meer en ik heb er me maar bij neergelegd. Doch ik heb terstond den representant van Z. M. la ten roepen door den hoofdtolk. We hebben nog overwogen, een anderen Nagadras aan te stellen en dezen in boeien te laten slaan, maar we vonden tenslotte niet gewenscht. Het is moeilijk, een beslissing te nemen, waar alles nog zoo vreemd is. Gelukkig was de keuze goed. Het districtshoofd kwam 6 avonds bij ons kamp en ik toonde hem mijn geloofsbrieven etc. Hij bood mij toen allerlei geschenken aan, o.a. Abessijnsch bier en hooi voor mijn rij dieren. Hij nam den Nagadras onderhan den; ik had o.a. verteld, dat onze ka ravaan bestond uit geschenken van ons land en onze vorstin aan zijn Vorst en zijn land en dat hij nu verantwoordelijk was voor het vervoer dier geschenken. Dit scheen indruk te maken, want voort aan ging nu alles vlot. Hij dreigde den Nagadras, dat bij de minste verdere klacht van mij hem zijn muildieren ter stond zouden worden ontnomen (vol gens de rechtspraak schijnt een zooda nige uitspraak mogelijk te zijn!) en dat hij in de boeien zou worden gesloten (hij maakte daarbij een manuaal van gekruiste handen), en bij herhaling van een klacht, zijn rechterhand zou wor den afgekapt (manuaal van afkappen!). En sindsdien heb ik geen last van mijn Nagadras gehad. Integendeel, hij vloog voor me. Den volgenden dag bijv. was alles al vóór 7 uur gepakt en gezakt. Het districtshoofd kwam mij persoonlijk uitgeleide doen, bracht mij een paar flesschen versche melk en een schaal met 18 versche eieren, waarvan ik er eenige rauw verorberde, omdat we bij na geen eten hadden gehad. V.^naf daf oogenblik heb ik geen moeilijkheden meer met een Nagadi gehad. Wilden ze afzadelen, dan hoefde ik slechts te drei gen en een Nagadras was op zijn plaats en dreef ze voort. Gelukkig ben ik er dus nog al tamelijk goed doorheengerold,. Be karavaan van dr. V. d. Does reed telkens vooruit en ik volgde aan het hoofd van mijn karavaan, Het terrein was zeer geaccidenteerd, zoodat ik zoowat een uur vóór mijn kara vaan reed. Om 11 uur 's morgens op den 2lsten sloeg de karavaan van dr V. d Does links af. Ik zag alle afdeelingen dit doen en dacht dus dat dit een korter weg zou zijn, Om 1 uur wilde dr. V. d. Does stoppen, doch zijn Nagadras wei gerde dit gewoonweg pertinent en ging door. We hielden samen raad en beslo ten, hem maar te laten gaan: hoe ver der we trokken, hoe eerder we in Des sié zouden zijn Ik liet Lampe achter om verbinding te houden met onze kara vaan. Zoo trokken we achter de kara vaan van dr. V. d. Does aan tot 5 uur. En wat bleek toen? Dat in dit dorp die Nag'adras woonde; dus die wilde dien nacht in zijn dorp doorbrengen. Om 'n uur of 4 kwam Lampe achter ons aan galoppeeren.Hij had in doodelijken angst gezeten; een uur lang was hij alle contact kwijt geweest. Hij had 'n uur gewacht op mijn karavaan, die niet kwam opdagen, omdat die kalm den hoofdweg was blijven volgen. En ons had hij uit 't oog verloren Zoo wist hij niet, wat te doen: Had bovendien onze richting ook verloren! Hij heeft toen een angstig uur tje doorgebracht: want alleen te zijn in dit land, is zeker niet ongevaarlijk. Ein delijk had hij, als 'n stip aan den hori zon, vér weg op 'n heuvel een kist op 'n muilezel, door de ondergaande zon beschenen, zien verdwijnen. En toen hij dus weer de richting wist, is hij als een dolle in die richting g'erend en bereikte ons juist vóór donker! 's Avonds, toen het donker was, heb ben we met onze flash-lights gewerkt. En eindelijk, na 1 uur tobben, kregen we heel ver weg een klein flikkerlichtje als antwoord. Niemand dorst 's avonds nog daarheen te gaan. Een mensch alleen schijnt 's nachts hier altijd overvallen te worden: angstvallig blijft ieder altijd in het kamp. Maar bij daglicht heb ik 'n paar lui uitgestuurd, om een punt van ontmoeting af te spreken. Drie uur la ter troffen wij den kop van onze kara vaan precies op 't punt, waar die lui hadden afgesproken,. Merkwaardig rich- tingsgevoel hebben die primitieve men- schen! Zonder verdere onbehagelijke avon turen zijn we tenslotte in Dessié aan gekomen. Indien ondervinding een dure leer school is, volgt daaruit dan niet, dat uit de ondervinding van anderen op minder kostbare wijze voordeel ge trokken zou kunnen worden? Faillissementen. Het faillissement van L. en B. Janse, kooplieden te zamen handelende onder den naam L. Janse en Zoon, te Goes, is geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkee ring van 7,755 en 1.1239 in het faillt A. Janse en 0.7326 in het faillt B. Janse. STEUN AAN BINNENVISSCHERS. Minister Deckers zegt dat voor de binnenvisschers „één en an der" gedaan zal worden. Op een vraag van den heer Duymaer van Twist: Mag verwacht worden, nu op grond van financieele moeilijkheden aan klei ne boeren en tuinders uitkeeringen zul len worden gedaan dat ook aan de bin nenschippers, die eveneens in kommer volle omstandigheden verkeeren, gel delijke steun zal worden verleend heeft de minister van landbouw en visscherij geantwoord Het is de bedoeling ook voor de bin nenvisschers een en ander te doen. Een uitkeering als aan de kleine boeren en tuinders is gegeven, is ten aanzien van de binnenvisschers evenwel niet op haar plaats. Verschillende andere maatrege len geven hier verbetering. De heffing, welke op aal en paling, snoek .en zalm is gelegd, zal uiteraard aan het binnen- landsche prijspijl ten goede komen. Het is de bedoeling de hieruit verkregen in komsten ten bate van de binnenvis- scherij aan te wenden, hetgeen reeds voor een deel is geschied in den vorm van het aankoopen van pootaal voor het uitzetten in binnenwateren en het aankoopen van meer zalmbroed. Ver der ligt het in het voornemen midde len ter beschikking te stellen tot steun aan de kleine zalmvisscherijbedrijven Over den vorm, waarin verdere steun zal worden geboden, wordt overleg ge pleegd met een ter zake aangewezen commissie. Bij dit overleg zal tevens aan de orde komen het geven van ere diet of bijslag aan hen, die niet in staat zijn hun bedrijfsmiddelen in stand te houden. CONTINGENTEERING VAN EIEREN EN VARKENSVLEESCH IN BELGIë Tegen Nederland gericht In officieuze kringen te Brussel wordt verzekerd, dat op verzoek van zekere landbouworganisaties op invoer van eie ren en varkensvleesch binnenkort weer zal worden gecontingenteerd. Deze maatregelen zullen eind Maart in toe passing treden en zouden, voor wat de eieren betreft, vooral tegen den invoer uit Nederland zijn gericht. (N.R.C EEN COMMISSIE TOT ONDERZOEK NAAR DEN GEZONDHEIDS TOESTAND DER WERKLOOZEN. De minister van sociale zaken mr. Slin- genberg, heeft gisteren in de zitting der Tweede Kamer gezegd een commissie te zullen benoemen, die een onderzoek zal instellen naar den gezondheidstoe stand der werkloozen. (Men zie hierover het verslag der Kamerzitting in het tweede blad.) EEN ESKADRON PANTSERAUTO'S- Uitbreiding van den inlichtin gendienst en het corps poli'iie- troepen. Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n suppletoire begrooting van defensie. Aan de memorie van antwoord ontleenen wij: Ter voldoening aan een reeds lang gevoelde behoefte is, nu om verschil lende redenen uitstel niet langer kon worden gedoogd, overgegaan tot aan schaffing van een twaalftal pantser auto's, welke, vèreenig'd tot een eska dron te 's Hertogenbosch worden gele gerd. In verband met den internationalen po- litieken toestand in Europa is het nood zakelijk gebleken, het terrein der werk zaamheden van den inlichtingendienst van den generalen staf uit te breiden, De daaruit voortvloeiende meerdere kosten zullen ongeveer f 6000 bedragen. Een verhooging met f 124,000 vindt haar oorzaak in de noodig gebleken uit breiding van het korps politietroepen, aangezien in verschillende tijdperken van het jaar niet over voldoend geoefen de troepen wordt beschikt en de in ver band daarmede aan de politietroepen toevallende taak, door de aanvankelijke sterkte, niet naar den eisch kon worden vervuld. Artillerie-Inrichtingen. Voorts is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van 't Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen voor het dienstjaar 1935, Terzake van de aanschaffing van auto mobielen en motorrijwielen, zoomede de aanschaffing van nieuwe werktuigen voor aanmaak van geschut en projectie len, wordt de begrooting verhoogd met f 96,000. ^amttxaxumm PROPAGANDIST VAN EEN VAK ORGANISATIE MISHANDELD. Dezer dagen wilde de heer J,., voor zitter van de afd. Oud-Vosmeer van den Ned. Chr. Landarbeidersbond te St. An naland, in een vergadering het woord voeren en trachten een afd. van dezen Bond op te richten. In St. Annaland was tot dusver alleen een afd. van den mo dernen landarbeidersbond gevestigd. Blijkbaar was de propaganda voor den Chr. Bond niet naar den zin van de an dere georganiseerden althans de verga dering werd onmogelijk gemaakt door een .knokploeg". De belangstellenden kregen niet de kans het g'ebouw binnen te gaan terwijl de woestelingen op den spreker aanvie len, hem sloegen, trapten en stompten. Na veel moeite en gekneusd kwam hij in den auto. Toen de auto wilde ver trekken, bleken de wegen afgezet. Langs een binnenweg kon de auto ont snappen en Oud-Vosmeer bereiken. De politie stond machteloos,. Besmettelijke ziekten. In de week van 23 tot en met 29 Fe bruari kwamen in onze provincie voor 7 gevallen van roodvonk, nl. 3 te Goes, 3 te Sas van Gent en 1 te 's Heer Arendskerke. Middelburg, 6-III-'36. Donderdag hoog ste luchttemperatuur 6.3 °C; (4314 F); laagste 4.4 °C (40 °F). Heden 9 h: 4.9 °C; .12 h: 6.5 ÓC. 0.2 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 760 mm; laagste 757 mm. Hoogste barometerstand in 't Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.3 mm te Ingoe en la Goruna; laagste 747.6 mm te Lerwick. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, Zuid Westelijke tot Zuidelijk of Zuid Oostelijke wind, ne velig tot zwaar bewolkt; aanvankelijk weinig of geen neerslag; wellicht later iets zachter Zon op: 6 h 37; onder: 17 h 47. Licht op: 18 h 17. Maan op: 16 h 20; onder: 5 h 36. V.M. 8 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Maart. Hoogwater. Laagwater. Vr. 6 0.34 12.58 7.00 19.12 Za. 7 1.08 13.31 7.37 19.42 Zo. 8 1.35 13.59 8.11 20.12 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Vr. Za. Zo. 6 7 8 Hoogwater. 2.20 14.40 2.59 15.17 3.30 15.50 Laagwater. 8.00 20.22 8.37 20.52 9.07 21.19 N.S.B.-vergadering Gisterenavond hield de N.S.B. eene openbare vergadering in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging", waarin ds. G. van Duijl sprak over ,,Üp den driesprong". Na een inleidend woord van den kringleider, den heer G. Alberts, heeft ds. Van Duijl, na een herin nering aan het gebeurde met de opvoe ring van „de Beul", de kwestie van den verkoop van „Der Stürmer" be sproken en herhaald, dat dit buiten het weten van de leiding der beweging om is geschied. Op 'n later gestelde schrif telijke vraag, antwoordde ds. Van Duijl, dat de leden der beweging,die te Amsterdam het blad verkochten, ze ker daarover ernstig door den leider zullen worden onderhouden. Ten opzichte van de liberale pro test-vergadering te Amsterdam op Woensdagavond, meende spr. te moe ten vaststellen, dat het een eigenaar dige vrijheid is als men personen, die meenen hun hand te moeten opsteken, daar de zaal uit slaat. Hierna kwam spr. tot zijn eigenlijke onderwerp en zeide, dat er thans drie wegen kunnen werden gekozen ten eerste den huldigen, zooals spr. hem betitelde, dien van 'het demo-liberalis- me. De tijd daarvoor is voorbij en komt, volgens spr., niet meer terug, want het gaat niet om een crisis in het systeem, maar een van het systeem. De tweede weg zou dien zijn van het marxisme in zijn verschillende vormen. Geen dezer beide wegen kunnen de goedkeuring van spr. weg dragen en hij betoogt aan de hand van de be kende propaganda, dat alleen de derde weg, die waar heen de N.S.B. wijst, z.i. de juiste is. Van de aanwezigen, die de zaal vul den, hebben enkelen schriftelijke vra gen gesteld, waaronder een paar die sloegen op het anti-semitisme. Ds. Van Duijl zeide, dat van de op richting van de beweging af, Mussert zich er wel degelijk rekenschap heeft gegeven, dat het anti-semitisme i n strijd is met den Neder- lan schen volksaard. Nu het overgroote deel der Joden behooren tot de felle tegenstanders van de N.S.B. is er alle reden voor te waarschuwen, dat dit wel eens aan leiding zou kunnen zijn, dat de N.S.B. hen gaat beschouwen als niet behoo- j rende tot degenen, waarmfede men j een nationaal-socialistische gemeen- i schap zal kunnen vormen. De collecte voor het Plaatselijk Crisiscomité bracht deze week f 68,84 op. Tegen den venter A, van E. te 's Hertogenbosch, werd proces-verbaal opgemaakt wegens het venten zonder vergunning. Tegen P. de J. werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtredingder Ar beidswet. Tegen een drietal personen j J. J. M. en J. J. J. M. te Wemeldinge, en P. V. te Kloetinge werd proces-verbaal opgemaakt, daar zij naast elkaar door Goes fietsten. Spaar de plantsoenen. J. J„ P. te 's Heer Arendskerke en L. A. te Goes, kregen een bekeuring we gens het zich bevinden in de plantsoe nen. Aangehouden. De politie, alhier, heeft zekeren J, M. uit Rucphen aangehouden, die begin Febr. ontvlucht was uit 't opvoedingsge sticht te Amersfoort. Hij werd weer naar Amersfoort op transport gesteld. Botsing. De motorrijder J. B. van s-Heer Arendskerke, kw.am op de kruising Op ril MagdalenastraatOssenhoof ds traat in botsing met de driewieler van de Coöperatie „Ons Belang". De motorrij der viel over den grond en bekwam eeni ge lichte verwondingen aan het hoofd. Ook beide voertuigen werden licht be schadigd. Gezelschap Louis Davids. Het gezelschap Louis Davids trad Donderdagavond in de Prins van Oranje op. De zaal was goed bezet, doch niet „uitverkocht", hetgeen dit kleine maar uitgelezen gezelschap toch zeker ver diend had. W,at Louis Davids, .Jan Musch, Dora Gersons en Mary Smithui zen ten beste gaven, behoort ongetwij feld tot het beste van wat op dit ge bied te brengen is. Daar we dezer dagen een beschou wing opnamen over het optreden van dit gezelschap te Middelburg, willen we verder alleen nog opmerken, dat de aan- vyezigen met het spel op het tooneel medeleefden, en gul waren met hun lach en toejuichingen. ST. LAURENS. Donderdag hield de Oranjevereeniging haar jaarvergadering. Wegens verhindering van burgemeester Van 't Hoff werd het voorzitterschap waargenomen door den heer P. V.ider Hzn. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de vereeni-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1