CHELMIS NieuwEen heerlijke sigcsreïi 10 stuks - 10 cents C eerstekvT ZUEP RECHTSZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. ONDERWIJS. LANDBOUW. DURGERLMKEN STAND. MARKTRERICNTER. DE STERRENHEMEL I MAART 1936; 20 hMT NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. AiENDA. Ingez. Med.) Ster */a 3l grootte, of Weinet Ster v/d 2* grootte, •At Ster T/d lc gr. ^Melkweg Wettelijk ingeschreven bi) het Bureau Vd Indus triecleo Eigendom onder No. 6422^ ©VOILE MME LAATSTE IMEI1EE HDOJVEMAMl VENUS <g> KAfiS© JUPITER Q) ssrumius© a—1 de voorz. mede, dat er moeite is ge daan om een betere ligplaats voor jach ten 1 le ikrijgen. Kieioooien en groo-, tere jachten moeten achter de sluizen liggen en daar heeft men veel last van de nabijheid van het Middelburgsche loozingsk,anaal. Of men er tenslotte in slagen zal in de Spuihaven te Veere 'n aanlegsteiger te krijgen, dient afge wacht. WlböEiNKriKiVP.. Dinsdag hield de Ned. Christ. Landarbeidersbond haar 18e jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer C. de Smit. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 87 leden telt. Uit het verslag van den penningmeester, dat voor contributie was ontvangen 1838 hiervan afgedragen aan het hoofdbestuur f 1662, aan het fonds voori tuberculose bestrijding afgedragen 89; ha aftrek onkosten goed slot 79. Uit gekeerd door de werkloozenkas 2012. Gaarne zag de penningmeester dat door meer leden het nut van het tuberculose- fcmds werd ingezien en dat zij contribu anten werden. Ds. Louwerse sloot de bijeenkomst. HET KLOMPENMAKERSBEDRIJF. Er is eenige opleving te be speuren. Men schrijft aan de N.R.C.: Er schijnen weer betere tijden aan te breken voor de klompenmakers in Z. Vlaanderen. Het vorige jaar lagen deze bedrijven langen tijd vrijwel geheel stil, omdat deze streek overstroomd werd met Belgische klompen, die overal te gen uiterst lage prijzen werden ver kocht langs de huizen. Er was geen vraag meer bij de Hollandsche klompen makers, zoodat velen hun bedrijf stop zetten en andere werkgelegenheid zoch ten. Thans is echter weer een aanmerke lijke opleving waar te nemen bij de klompenmakers en de fabricage is weer eenigszins loonend geworden. De hout- prijzen zijn aan den lagen kant in deze streek; op de verkoopingen van boomen waarvan het hout geschikt is voor klom pen, wordt tegen matigen prijs het mate riaal aangekocht. N De grootere bedrijven, die werken met goede machines en over het noodige kapitaal beschikken, kunnen thans met de Belgische klompenmakerijen con- curreeren, doch ook de kleinere be drijfjes, vooral die, welke met eigen ge- zinspersoneel werken, komen thans aan een goed dagloon. Een goed geschoolde klompenmaker kan per dag 6 a 7 paar klompen ma ken, die gemiddeld tegen 40 cent per paar aan de handelaars worden ver kocht. Nu de verkoop van Belgische klompen in deze streek zooveel moge lijk wordt tegengegaan en ook de Hol landsche aanmerkelijk in prijs zijn ge daald tengevolge van de lage houtprij- zen, kunnen ook de wederverkoopers tegen een s.chappelijke winst weer han del drijven. DIENSTWEIGERING. Middelburger tot 3 maanden veroordeeld. Voor den krijgsraad stond Dinsdag te recht mr. H. V. afkomstig' uitMiddel burg, die op 10 Febr. van dit jaar in de kazerne "te Breda om principieele rede nen den militairen dienst heeft gewei gerd. Bekl. zeide gewetensbezwaren te hebben om dienst in het leger te nemen, daar hij de waarde van een menschen- leven zoo hoog schat dat volgens zijn meening noch de staat, noch de leger leiding 't recht hebben aan dat leven te raken Hij heeft aan den minister ge vraagd, bij een anderen tak van dienst te mogen dienen, doch dit werd gewei gerd. Als eerste getuige wordt gehoord prof. mr. J. v. Bemmelen uit Leiden, die ver klaarde, dat hij herhaaldelijk heeft ge tracht, de gewetensbezwaren van bekl. weg te redeneeren; hij was echter zeer tevreden over beklaagdge en legde me de als bewijs daarvan een schrijven over van 2 professoren aan de Universiteit te Leiden De auditair-militair requisitoir nemen de, noemde het een zeer moeilijk geval om te beslissen. Hij requireerde evenwel een gevangenisstraf van 7 maanden met aftrek van voorarrest en ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De krijgsraad direct uitspraak doende, veroordeelde V. tot een gevangenisstraf van 3 maanden met TIEN MAANDEN TEGEN ONEERLIJKEN NOTARIS GEëlSCHT- Gistermiddag stond voor de Leeuwar der rechtbank terecht A. F., oud-notaris te Langweer, thans te Apeldoorn, ver dacht van verduistering van twee be dragen van ongeveer 3500 en 500, hetgeen den verdachte was betaald als aflossing van een geldleening van f 4,000 onder hypothecair verband, subsidiair van verduistering van een bedrag van 2300, hetgeen den notaris eveneens was overhandigd om af te dra gen aan een zijner clienten, die dat be drag als hypotheek op een stuk weiland had verleend. De officier van Justitie vorderde tien maanden gevangenisstraf. DE WAERDE VAN CIEFERS EN 'N LILLIJK ABBUUS, Middelburg, Maerte 1936. Goeie vriend Jan! Die meneer van de Zeeuw ei wi t'rug- geschreve naer anleidienge van m'n les ten brief, 'k Wil d' er joe iet over schrie- ve. 'k Begin an 't ende. Ie zeit, dat 't mien bedoelienge is om de voorstanders van de biezondere schole in 'n aetelijk daglicht te zetten,. Da spiet m'n vö die man. 'k Wou dat 'n van me g'loove wou, da 'k eêlemaele nie aetdragend bin. Op wat 'k in mien „geschrief" as d' oöfzaeke beschouwde, gaet 'n nie in. Ie schien nog' aoltied nie te begriepen, da ciefers zonder de noödige toelichtiengen nooit de volle waereid gee en daedeur ook nooit volle waerde kunnen Noe eb 'k, zoo a je weet, bie zien ciefers is ienkelde toelichtiengen gegee. 't Was an 'm geweest die tegen te spreken. Zoo bluve die ciefers, daer ie noe juust z'n kracht in zoekt, vor ielekendeen, die nuchter de diengen wil bekieke, zonder waerde. 'k Wou, dat 'n dat is eêrelijk toe wou gee. Mè noe staet 't an mien om ook eêre lijk te zien en dan moe 'k zeie, da 'k n lillijk abbuus g'aod mit die twee bie zondere scholen op Griepskerreke, wan daer is t'er mer één, In zekeren zin bin 'k vanself blie, da 'k abbuus ao, wan dan is dae noe a den toestand, die 'k juust zö goed vinde. Vanself za d' er gin mensch wille dienke, da 'k er mit opzet om geleugend wan 'k ao dan toch moete begriepe, dat de waereid uut moch komme, Nog eêst: 't was 'n dom abbuus, dae 'k vanself vee spiet van Mer an één kant 'k er toch wi geên spiet van, wan noe eit die goeie man iet geschreve, dae 'k uut de grond van m'n arte jae en aomen op kan zeie En dat is dit: ,,Er wordt daar (da 's op Griepskerreke) door Hervormden en Gereformeerden broederlijk samenge werkt. Is het niet prachtig?" Kiek, 'k moe zeie, 'k vinde 't vreêd mooi, zö mooi, da 'k de man wil vraege, om dat noe is van den toren te blaezen, dat 't deur eêl ons land klienkt. Laet daedeur die broederlijke saemenwerrekienge een voobeeld zien. Mien raed an d' ouwen- tjes, die saemen op 'n openbaere schole gegaen en die op Griepskerreke toet m'n blieschap an 'n verkeerd addres wa*s, zou dan op andere plaesen ter arte genome kunnen oóre. Kiek, as die man dat doe wou dan zouw'n is mooi mi mien saemenwerreke. Dan zouwe d'er zeker nog scholen saemengebrocht kunnen oöre, uu zunigeid, jae, mè wat nog meer waerd is toe vermeerderienge van de broederlijke liefde En noe zeit 'n an 't ende, dat 'n m'n dwaes geschrief nie mi wil leze. Daer 'k ook spiet van. 'k Ope, dat 'n dat nie meent, mè dat 'n toch nog wel is 'n brief je za wille schrieve mi z'n anmerre- kiengen. Jewannes is wel oud, mè toch nog niet t'oud om te leeren en eêlemaele gin wrokdraeger, oor. Verder beterschap, Jan, J'eb aole- bei de groetenisse \an Jikkemien en je goeie vriend Jewannes. [Ook wij betreuren het zéér, dat onze alom zoo gewaardeerde Walchersche medewerker „Jewannes", dien niemand van onoprechtheid of leugenachtige kwaadwilligheid zal willen verdenken dezen blunder gemaakt heeft. Hij heeft ons dit wel verklaard, maar deze ver ontschuldiging niet in 't openbaar wil len aanvoeren, teneinde niet den indruk te vestigen dat zij zouden moeten dienen om de beteekenis van zijn ronde erken ning van ,,'t lillijk abbuus" te verklei nen. „De Zeeuw verwij', o n s nu ook nog dat wij den bewusten brief zonder com mentaar opnamen. Dat lijkt ons echter teveej gevergd. Geen redactie contro leert toch aiie conslateeringen van door haar vertrouwde medewerkers. „De Zeeuw" heeft toch ook, meenen wij, wel eens iets van zekeren, thans geluk kig in het vergeetboek geraakten, brief schrijver zonder commentaar gepubli ceerd, waar een hartig' redactioneel woordje harerzijds zeker niet misplaatst geweest ware? In elk g'eval zijn wij (om nu eens wèl commentaar te leveren!) met „Jewan nes" zeer verheugd over de uiting van '„De Zeeuw", dat het prachtig is dat Her vormden en Gereformeerden op school gebied broederlijk samenwerken, Red.]. REISBELASTING. De Amsterdamsche Kamer van, Koop handel heeft in November 1935 aan haar leden een overzicht verstrekt van de 131 manieren, waarop de Nederlander met den fiscus in aanraking kan komen, zoowel direct als indirect. Dit aantal blijkt thans nog hiet vol doende, en men doet er weer een schopje op n.l. een reisbelasting. De belangstelling van het publiek voor deze nieuwe ministerieele creatie, uit zich reeds in scherpe bewoordingen in de dagbladen, en 't is geen wonder, want alle vermeerdering van lasten houdt den terugkeer naar betere tijden tegen. Over de wijze van heffing in dit be lasting-ontwerp wil ik niet schrijven, wel wilde ik vragen: Is deze belasting noodig, en waar wordt het geld voor besteed dat er door wordt opgebracht? Dit mogen de a.s. belastingschuldigen toch wel eerst weten, daar anders de ze fiscale bemoeiing als „boete" op een reisje naar het buitenland wordt aangevoeld, en dit zou toch te absurd zijn. M.i.j zal door deze belasting „Het Schip van Staat", dat met zijn 131 be lastingheffingen toch reeds *25° slagzij heeft, nog verder kapseizen, en daarom hoop ik, dat de Reisbelasting er niet 'komt. K. Middelburg, 5 Maart 1936 [Komaan: Wie volgt? Red.] Geslaagd voor tweede stuurman de heer Ch. Ouwehand, leerling van de „De Ruyterscohol" te Vlissingen. Geslaagd te Arnhem voor het diplo ma vliegtuig-techniek-mecaniciën (A.S, S.ö.) de heer A. J'. J, van Deutekom te Vlissingen, HET DUNNEN VAN VRUCHTEN. Lezing van ir, Bosma voor de Ned. Pomologische vereeniging. Gister is in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden van. de Ned. Po mologische Vereeniging. In deze bijeen komst sprak o.a. ir. B. Bosma te Goes over: Het dunnen der vruchten. Spr. wees erop, dat het dunnen van ons boomgaardfruit is een cultuurhande ling, welke eerst in de laatste jaren in ons land ingang gevonden heeft en alleen in de centra met intensieve fruitteelt. Bij druiven wordt het „krenten" echter in ons land reeds zeer vele jaren toege past, terwijl ook kasperziken geregeld gedund worden. De bedoeling is, om door vermindering van het aantal vruchten een product van beter kwaliteit te krijgen. In de eer- sta plaats grooter vrucht, maar boven dien, zooals bij pruimen, vruchten van beter smaak en tevens, bij appels, van beter kleur. De vraag of een variëteit gedund dient te worden en hoe sterk, hangt ge heel van den erlelijken aanleg van de va riëteit en van den toestand van den boom af. De ervaring van den kweeker omtrent de verschillende variëteiten is echter de beste maatstaf of al dan niet gedund dient te worden. Bij variëteiten waar het gewenscht is, wordt 50 procent en meer en bij zeer vruchtbare variëteiten tot 75 procent van de vruchten verwijderd. Men doe' dit gewoonlijk omstreeks half Juni als de boom langs natuurlijken weg reeds een deel van zijn vruchten heeft laten vallen. Overigens zal men probeeren om het zoo vroeg mogelijk te doen, omdat het effect voor de overgebleven vruchten en voor den boom zelf dan in 't alge meen het grootst is. Een bezwaar van te vroeg dunnen is, dat men dan vaak te veel dunt, doordat de boom daarna nog sterk kan gaan „ruien". In verband met den invloed van het dunnen op den boom kan gewezen wor den op de practische ervaring in ons land en op de uitkomsten van onder zoek in Amerika, waarbij bleek dat het uiterlijk van den boom en de vorming van bloemknoppen gunstig beinvloed wordt door het dunnen. De vraag is in hoever beurtjaren door dunnen kunnen worden onderdrukt; hierop is nog geen antwoord te geven. De onkosten berekend per kg geoogst fruit zijn laag, terwijl de oogst niet in belangrijke mate vermindert of zelfs soms minstens even groot is als van on- g'edunde perceelen. Daarbij treedt er kwaliteitsverbetering op, waardoor voor sommige variëteiten de waarde verdubbelt. De onkosten zijn uiteraard voor elke variëteit en voor elk soort van fruit ver schillend Daarbij komt dat de uniformiteit van het product grooter wordt, waardoor 't sorteeren sneller gaat, welk voordeel bijna opweegt tegen de onkosten van 't dunnen. Resumeerende kan worden gezegd, dat het dunnen is een cultuur-handeling welke in hooge mate bijdraagt ter ver betering van de kwaliteit van het fruit, bij geringe onkosten. Bovendien komt het dunnen aan de groeikracht van den boom ten goede waardoor deze in beter conditie blijft en per saldo meer vrucht kan geven. Een systematisch toegepaste dunning kan veel bijdragen tot verhooging van het peil van ons Nederlandsch fruit. Ritthem. Over de maand Februari. BevallenCatha. Joha. Cornelisse geb. Cevaal, d. Serooskerke (W.) Over Februari. Bevallen: C. C. Christiaanse geb. De Visser z.; C. Adriaanse geb. De Voogd d. Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, op 1 Maart 1936, des avonds te acht uur Middel bare Tijd, gelijk aan 6 h 38 min. Sterre- tijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten op komen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het NNW naar het ZZO door de sterrenbeelden Zwaan, Cassiopeia, Perseus, Wagenman, Tweelingen, Schip 'n gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. DE ZON: De middaghoogte van de zon neemt deze maan toe van 30° tot 42°; de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), van 10% uur tot 12% uur. Den 20en Maart om 19 uur treedt de zon in het teeken Aries (Ram) van den Dierenriem; dan begint de Lente. DE MAAN: De schijngestalten van de maan zijn: V.M.: 8 Mrt.; L.K.: 16 Mrt., N.M.: 23 Mrt.; E.K.: 29 Mart. >Men vindt de Volle Maan van 8 Mrt. in het Oosten, bezuiden den Leeuw; het Laatste Kwartier valt buiten onze ieekening; de Nieuwe Maan van 23 Mtt. staat echter juist in het Westen, bij Mars, en hét Eerste Kwartier van 29 Mrt. staat in de Tweelingen. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,4) is morgenster in Steenbok, en Waterman; zij staat 30 Maart in samenstand met S a- turnus; laatstgenoemde is dan de zuidelijkste van de twee. Mars (m 1,5) is avondster in de Visschen; hij is om 8 uur net bezig te verdwijnen, pal in "t westen. Jupiter (m 1.7) is morgenster in den Slangendra ge r. Sarturnus (m 1,2) is, tegen het einde der maand, laag in het Oosten in de ochtendschemering te zien. (m magnitude helderheid, vergele ken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft Overleden: A. Riemens 31 jaar, echt genoot van M. Corstanje. Ondertrouwd: J. C, Cevaal 18 j. j.m. te Middelburg en C. J. Rooze 19 j. j.d. Aardenburg.. Over Februari. Bevallen: E. M'. Houg' van Hanegem z.; J. S. van der Linde geb. Huijsman z.; C. S. Cauwels, geb. Lampo d. Getrouwd: E. H. J. van den Hemel 29 j. jm. en M. J. E. F. Claeijs 28 j. jd.; A. F. de Vrieze 26 j, en E. M. Vanloo 23 j. j.d.; J. P. Beun 25 j. j.m. en G. de Back 23 j. jd. Overleden: J. J. Aalbregtse 74 j. echt. A. de Hullu; A. C. van der Hooft 60 j. echtgen. M, G. de Meij 60 j., E. S. de Clerck echt. W. v. Daalen 80 j. (A.A) Groede, Over Februari. Getrouwd: Iz. J. Clarissen 28 j. j.m. en M. J. Faas 21 j. jd.; A. J. Verhage 27 j. jm. en M. E. Verkleij 25 j. jd.; J. A. van der Meulen 41 j. wedn. en J. C. v. Lare 34 j. j.d. Bevallen: J. M. S. Herman geb. Neu- feglise z.; J, Clarissen geb. Kareis z.; W. S. Vermeulen geb. De Vos d.; A. M. Dusarduijn geb. Dhont d. K a p e 11 e, 4 Maart. Veilingsvereeni- ging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Appels: Goudreinetten 1623, Zure Bellefleur 614, Jaq. Lebel 910, Erm- gaard 816, Witlof 911, Spriiten 14, Breekpeen 12, Aardappelen 2, Kro ten 2, Uien 0,601, per 100 kg, Prei 4,60 5,60, per 100 bos, Frambozenplanten 3053, Kipeieren 2 502,90, per 100 st, Oostburg, 4 Maart. Avicultura; aanvoer 78 kg boter; prijs f 1,30 tot 1,57, per kg. MIDDELBURG. DO 5 Mrt- Openb. Verg. N.SB., spr. ds, Van Duijl, „De Vergenoeging", DO 5 Mrt Evang. Bogardz., spr. ds. C. F. Nolte; 20,00 h VR 6 Mrt. Jaarverg. Middelb. Ver- t. Bescherm v, Zuigelingen; t.h. Mevr. Weijl 16,00 h. VR 6 Mrt, Jaarverg, Ver. Vrijz. Herv.; 20,00 h. VR 6 Mrt, Dansav. Eric Sandrow; Schuttersh. 20,00 h. GOES. DO 5 Mrt. Gezelsch. Louis Davids-Jan Musch. Pr. van Oranje 20,15 h. VR 6 Mrt BIOSCOPEN ELECTRO, Midb. VR 6—DO 12 Mrt.; „Die ganze Welt dreht sich um Liebe" en „Juffertje Blauwbaard", 20,00 h., ZO matinée 15.00 h. CITY, Midb. VR 6—ZO 8 Mrt.: „In de Catacomben van Parijs" en „Golddiggers of '35". MA 9, Dl 10 en WO 11 Mrt. „20.000 Mijlen over rZee", 20,00 h„ ZO matinée 15 h, ALGEMEEN: DO 5 Mrt. Evangel. Lezing, te Nieuw- land 19,30 h. Elec. Drukkerij G. W den Boer. M'bnrg

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6