IBIS SHAG Dobbelmcmn lekker man! ZEELAND. LANDBOUW. BUITENLAND. BEURS- EN WlSSÊLICÖÈRSEN. MIDDELBURG GOES. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Beursthermomeier v. Donderdag Stalin over oorlog en vrede. m AMSTERDAM, 5 Maart. Het eerste getal is de vorige aotee- rfng, daarop volgt de ofiicieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 8887 Zwitserl. Staatss. 1927-4 96%—96%. Japan 1924-6% 55% Amsterdam 1933-5 99%99%. Amsterdam 1934-4% 9898. 's-Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4 91-<90%. Zeeuws. Hyp. B-4% 8685. Cities Service Cy. P. 1958 5 40%41%. A Amsterd. Bank 114%114%. C Rott. Bankver. 105%t A Twentsche Bank 85%85%. A Pref. Gruyter en Zn. A. 111% A Pref. Jurgens A 102%102%, A Ned Gist- en Spiritusf. 404%-404%. A De Schelde N.B. 36%—35%. VOOR OE PUP A Ver. Papf. v. Gelder 51%51%. C Am Smelt Ref. 40% e.d.40, C Stand. Brands 10%10%. A A.NI.E.M—N.B. 176—175% C North Am, Cy, 16%16% A Born. Sum. HM, 146 A Linde Teves en Stokv, 7574%. A Ned. Wol Mij. 83 A Smgkep Tin M 9091. A J. C Japan Ln. 41% A Roiterd. Lloyd 3838% A S.M. Nederland 35%37. A Am&t. Thee C.M. 47—46% A ixouth. /iloerts 31 C Union Pac, Rr. 79%79%. C Int. Nickel Cy. 29%29%. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 8786%. O. Indie 34 1000-4 97%—97%. Duitschl. '30 1000-5% 23% £OOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Ingez. Med.' bevestigd In 1894 ging hij naar Gees teren en kwam in 1898 naar Baarland, dat hij 23 jaar diende, In 1921 vertrok hij naar zijn laatste standplaats Hoofd plaat, waar hij werkte tot zijn emeri taat. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft, wegens voortdurentje ongesteldheid, op verzoek, tegen 1 Jun: eervol emeritaat toe gekend aan ds. J. Gouverneur, predikant der Ned. Herv. gemeente te Roosendaal (Geld.) Van 1899 tot 1911 stond hij te Z i e- r i k z e e. Het provinciaal kerkbestuur van Gel derland heeft met ingang van 1 Mei op verzoek, na volbrachten 40-jarigen dienst, eervol emeritaat verleend aan ds. H. Smelt, pred. der Ned. Herv. gemeente te Druten. Van 1903 tot 1911 stond hij te W i s- s e n k e r k e. Ned. Herv. Kerk. Ds. F. J. .Broeyer te Woerden is be roepen te Middelburg (vacature wijTen ds. J. de Visser). de arbeidersklasse daartegen in fel ver zet moeten komen. Spr. stelde de regeering een aantal vragen. De minister van sociale zaken, de hr. Slinger berg, betoogde aller eerst, dat een goede controle noodza kelijk en gerechtvaardigd is. De regee ring weet, dat de werkloozen, voorat zij die al lang werkloos zijn, in kommervol le omstandigheden verkeeren. De steun- normen zijn niet verlaagd, we! het te gendeel. Spr. deelde mede, dat het blikvieesch vermoedelijk in Juni op zal zijn. Dan kan er geen nieuwe afslachting zijn, misschien wel in het najaar. Overwogen wordt beschikbaarstelling van goedkoo- pe eieren. Er moet een bepaalde verhouding zijn tusschen loon en steunuitkeering. Wat zou het worden, als iemand, die werkt, minder ontvangt dan iemand, die steun trekt. Er moet ook een billijke verdee ling zijn van de beschikbare hoeveelheid werk. Hoewel de werkverschaffing duurder is dan steun, streeft spr. er naar, zoo veel mogelijk werkloozen bij de werk verschaffing te brengen. W,at de vragen betreft, deelde spr. o.m. mede, dat er nog overleg gepleegd wordt, over wijziging der steunregeling. De heer De Visser (comm.) repliceerde. Dus wordt de toestand der werkloozen ongunstiger. Een behoorlij ke beroepsinstantie voor de werkloozen in de werkverschaffing ontbreekt. De heer Steinmet.z (r.k.) had deze interpellatie beter gevonden, als het overleg zou zijn geëindigd. De af stand tusschen loon- en steunbedrag be hoort in vele gevallen te worden ver kleind, doordat sommige loonen al tot een minimum zijn verlaagd. Spr. vroeg, wanneer het door de re geering bedoeld ethisch minimum be-' reikt is. Spr. waarschuwde dringend, niet aan de steunbedragen te tornen, ook niet langs zijdelingschen weg. Evenmin aan de huurtoeslagen. De heer Bakker (c.h.) betoog de, dat bij de steunverlaging meer re kening moet worden gehouden met de verschillen in de loonen in onderschei den deelen des lands. De aftrek van ge zinsinkomsten bij de steunverleening worde soepeler gemaakt. Spr. bepleitte het verstrekken van goedkoope boter in plaats van goedkoo- pe margarine. De vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag één uur. Ds- J. E. B. Meloen f. Te 't Zand gemeente Koudekerke, is op 71-jarigen leeftijd overleden ds. J. E. B. Meloen sedert 8 Maart 1931 emeritus predikant van de Ned. Herv kerk. Pre cies 40 jaar heeft de overledene het her derlijk ambt bekleed. Hij werd op 8 Mrt 1891 in zijn eerste gemeente, Schore, Achilles op „Kinderzorg". Woensdagavond gaf de gymnastiek- vereeniging „Achilles" een zeer goed geslaagde demonstratieavond voor de kinderen en genoodigden van „Kinder zorg" in het ruime gymnastieklokaal der stichting. De verschillende groepen dames-, meisjes- en jongensafdeelingen hebben ten deele gecostumeerd, een aantal r<- hoogen prijs gestelde oefeningen gege ven. Niet minder voldeden de muziek van de accordeonnisten, Kievit en Rein- ders, en de pianobegeleiding van mej Goergen en Adr. Bal. Een dankbaar applaus was aller deel en de directeur van „Kinderzorg" de heer P. D. Middelkoop bracht „Achilles" haar leider, den heer J. A. Bal, en allen die dezen avond verder medewerkten dank voor dezen aangenamen en leer- zamen avond. Een beroep op den heer Bal voor een spoedig tot weërziens werd met applaus begroet en niet minder de toezegging van den leider, dat daaraan zal worden voldaan. JAARVERGADERING CHR. BESTURENBOND. Onder voorzitterschap van den heer A de Lange hield de Chr. Besturenbonc Goes e.o. gisteravond in de groote zaa" van de Prins van Oranje zijn drukbe zochte jaarvergadering. De voorzitter sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst. Bij een jaar wisseling zijn we ons altijd bewust van onze tekortkomingen. Die hebben we ook nu te belijden, zoowel persoonlijke als organisatorische. We hadden zoovee meer kunnen doen en we hadden het werk zooveel beter kunnen doen. Toch past dankbaarheid jegens God voor den rijken zegen in onze Chr. vak- en so ciale beweging. Spr. wees verder op de verwarring en verdwazing van dezen tijd op de groote gevaren der langdu rige werkloosheid, maar ook op den rijkdom van ons geloof, veel heeft de C.B.B. weer mogen doen. Er was wel wat meer medewerking' b.v,. van de gemeen tebesturen, maar dit kon toch nog veel beter worden. Jammer dat in vele ge meenten dwang moest worden opgelegd om te overleggen met de arbeiders He laas leven duizenden in Zeeland uit de sociaal-economische beginselen, ook die in de politiek allerminst liberaal zijn. De Chr. werkgevers- en middenstands organisatie is in Zeeland veel te zwak. Hoewel de arbeid soms moeilijk is gaan wij in gehoorzaamheid aan Gods Woorc verder. De secretaris de heer C. K Maarten se bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de C.B.B,. in tal van commissies en besturen is vertegenwoor digd. Er werden besturen-, openbare e a. vergaderingen gehouden,. Ook kwa men te Goes de Chr. Besturenbonden in Zeeland tweemaal bijeen. Over het he zoek aan de meeste vergaderingen vie te roemen, alleen de cursusavonden A geland 1960-90 4 70%70%. Koloniale Bnk. 5150%. N.I. Hbk. 1000 87%—90. Ned. H.M. 1000 127—126-27. Alg. Kunstz. U. 26%—26%. v. Berkels Pat. 42—42%. Calvé-Delft 59%—59%. C. Suiker Mpij. 111%112%. Ned. Ford A.M. 220—219%. PhiPps Gem. B. af, 202%—205%-08% Unilever 108%107%-%. Am. Car en Foundry 22%—22%-23. Anaconda Cop. 20%20%-%. Bethlehem St. 34-33%-%, Kennec Copper 22%22%. Un States Leather 5%5%. U States St. C. 39%—39%-%. Kon. Petr. Mpij, 238%—239-40. Contin. Oil Cy. 2121%-% Phillips Petr. Comp. 2625 %i Shell Union O.C. 11%—11-%. Tide Water Ass. Oil 11%11-%, K.N Stoomb. Mij. 55%. Ned. Scheepv. U, 46%47%-% H.V. Amsterdam 230%232%-37. ïadden beter bezocht moeten zijn. De actie teg'en den aanslag van het gebouwd in de Breede Watering werd aanvanke- ijk met succes bekroond. Het ledental steeg van 1135 tot 1154, waarvan 446 werkloos zijn (v.j 317). Steun in natura werd door de Goesche organisaties aan verscheidene werkloozen verstrekt ter wijl de actie voor „Jong Holland" een zeer goed resultaat had. De heer B. P„ Davidse wekte vervol gens op tot medewerking aan de huis- vlijttentoonstelling met Paschen a.s. De heer W. de Jong, hoofdbestuurslid van het C.N,.V. te Utrecht hield daarna een toespraak, waarin hij opwekte tot ingespannen arbeid en tot het bewijzen van Chr. liefde en solidariteit. Ook de burgemeester van Goes, de ïeer mr. Van Dusseldorp sprak de ver gadering op hartelijke en bemoedigende wijze toe, de verzekering gevende van zijn volle medewerking. Ter afwisseling zong een zangkoor onder leiding van mej. Rooze een zestal iederen, werden enkele voordrachten gedaan en werd door een gezelschap uit Ooetinge een twee-actertje uitgevoerd. KAPELLE. Kiezerslijst 1936-'37 Twee de Kamer 1535; Prov. Staten 1526; Ge meenteraad 1498. Kolenvereeniging. KRUININGEN. Woensdagavond ver gaderde de vereeniging tot aankoop van steenkolen en aanverwante artikelen „Uit Voorzorg" te Kruiningen, onder voorzitterschap van den heer C. Won- d e r g e m in hotel „de Korenbeurs". Van de 166 leden waren er 47 verte genwoordigd. De heer v. Oorschot heeft daar een zeer interessante lezing gehouden en zeer duidelijk uiteen gezet, wat men als kolenverbruikers te verwachten heeft van de Kolencommissie. Ook wees spreker op de noodzakelijk heid, om de vereeniging Coöperatief te maken. De vergadering gaf het bestuuur volmacht om de eerste stappen dien aangaande te nemen» De rekening der vereeniging sloot met f 5472, aan inkomsten en uitgaven. Over 1935 werd in totaal 333 ton brandstoffen aangekocht. De aftredende bestuursleden C. Wondergem J. de Jonge en J, Buijze werden bij acclama tie herkozen. Een kranig kereltje. OUDELANDE. Het IO-jarig zoontje van S., dat gisternamiddag bezig was met het snijden van mangels in een snij- molen (een zg'n. vleeschhouwer) had het ongeluk met een zijner handen in aan raking te komen met de messen van den molen, De hand van het kereltje werd gehee opengereten,. Dokter Folmer uit Drie wegen, die spoedig ter plaatste was heeft het jeugdige slachtoffer onmiddel lijk verbonden en een dertiental kram men moeten gebruiken om de hand te kunnen dichtnaaien. Ondanks alle pij nen was het eerste wat het ventje aan den behandelenden dokter vroeg: of hij nu morgen wel naar school kon! RAAD VAN SCHORE. SCHORE. Woensdagmiddag vergader de de gemeenteraad voltallig onder voorzitterschap van den burgemeester, Daar werd o.a. medegedeeld dat voor de waterleiding naar Vlake over 1935 geen garantie moet worden betaald; dat aan de werkloozen van 60 tot 65 jaar steun mag worden verleend met subsi die uit het werkloosheidssubsidiefonds en dat de heer A. Stevense Mzn. is be noemd tot tijdelijk gemeenteontvanger tot de nieuwe ontvanger in functie treedt. Besloten wordt tot onderhandsche ver koop van den gedempten gemeenteput te Vlake aan M. Mol en F. Houtman al daar voor 0.75 per vierkante roede. Ten aanzien van de grenswijziging tus schen de gemeenten Schore en Kapelle zal aan Ged. Staten worden medege deeld, dat accoord wordt gegaan met het toegezonden wetsontwerp, hoewel men liever had gezien, dat de oorspron kelijk door het gemeentebestuur van Schore berekende bedragen geheel wa ren overgenomen. In verband met den aanleg van den nieuwen Rijksweg van Vlake naar Ka- AJava Cult. Mij. 12$130%. A KI. Suiker U. 110%—113-14%. A Deli Batavia 178—178. C Deli Mij. 1000 199—1%%-99, A Senembah 196196. C Baltimore en Ohio 13%13%. C Southern Pac. Cy. 21%—21%-%. A Southern Rlw. 10%10'%-%. A Amst. Rubb. C. 122%—122-25. A Deli-Bat. Rubb. 73%—73%-75. A Hessa Rubber 102%101%-02%. A Serbadjadi S.R. 69%68% -69%. Prolongatie 1 1 WISSELKOERSEN. 4 Mrt. 5 Mrt. Londen 7.26% 7.26 Berlijn 59.14 59.13 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 24.82 24.82 Zwitserland 48.04 48.03 Kopenhagen 32.45 32.42% New-York 1.45% 1.45% pelle wordt besloten tot verkoop aan iet Rijk van een gedeelte van den Schoorschezandweg van af den Smok- relhoek tot aan de Laars over een leng te van ongeveer 750 meter. Vastgesteld wordt een vergoeding op de productie van bouwterrein. Tenslotte wordt tot gemeente-ontvan ger benoemd de heer Jan van Koeverin- ge Hzn. te Schore met 4 stemmen, te gen 2 stemmen op den heer P. Sterk en 1 stem op den heer J, C. Beenhakker. Er waren in totaal 10 sollicitanten, wel ke voor een benoeming in aanmerking konden komen. JONGENTJE DOODGEREDEN. ZIERIKZEE. Woensdagmiddag is bij de Vischmarkt, in de St. Domusstraat alhier een drie-jarig zoontje van den hr. M. KL, wonende op de Vischmarkt, door den bestelwagen van de R. T. M, overreden. De wagen stond ter plaatse te lossen. Zooals vaak voorkomt klom men kinderen op den wagen. De em ployé van de R.T.M. waarschuwde de kinderen toch niet op den wagen te klimmen. Een drie-jarig kind van K. be vond zich onder den wagen, toen deze doorreed, waardoor een der wielen over het borstje ging. Zwaar gewond werd iet kind bij de ouders binnengedragen. Onmiddellijk werd medische hulp inge roepen. Na korten tijd is het ventje echter aan de bekomen verwondingen overleden. (Zr. Nwsb.) WAARSCHUWING. De burgemeester van Zierikzee geeft een ieder, alvorens in relatie te treden met het Eerste Zierikzeesche Obligatiekantoor, gevestigd te Zierikzee, Korte St.-Janstraat C 113, in overwe ging zich te wenden tot hem burgemees ter, om inlichtingen. Afscheid burgemeester Huizinga. TERNEUZEN. De huldiging van bur gemeester J. Huizinga bij zijn aftreden, zal op Maandag 23 Maart plaats heb ben voor de kom der gemeente, en op Dinsdag 24 Maart te Sluiskil. Jpe fóedesfoK&fe Jandfmta I POOS 20 CT.- TUBE AO en 60 CT. (Ingez. Med.j Z. L. M. AAGTEKERKE, Dinsdag kwam de afd. der Z. L, M. in openbare vergade ring bijeen. De v o o r z. de heer S Kodde heet in het bijzonder welkom den spreker voor dezen avond, den heer B. Meijers uit Goes en den bond van Oudleerlingen. Uit het jaarverslag bleek dat het af- geloopen jaar 12 leden waren toegetre den, zoodat de afdeeling thans 35 leden telt. Hierna werd op duidelijke wijze door den heer Meijers ons Belasting-stelse uiteengezet. De voorzitter bracht een woord van dank aan den spreken van dezen avonc voor zijn leerzame uiteenzetting, alsme de aan den voorzitter van den Bonc van Oudleerlingen. LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. Een afdeeling te Zoutelande. ZOUTELANDE. Woensdagavond trad alhier als spreker op voor de Nationale Bond „Landbouw en Maatschappij" de heer Jac. Welleman van Krabbendijke, met bet onderwerp „On ze Strijd." De heer Welleman was hiertoe uit genoodigd door de afdeelingen van Westkapelle en Bigg^kerke. Op wel sprekende wijze en met groote duide lijkheid heeft de heer Welleman het doel en streven van „Landbouw en Maatschappij" uiteengezet. De strek king van zijn rede was om de boeren op te wekken zich aan te sluiten bij dien bond en zoodoende deel te nemen aan den Boerenstrijd. Spr. zette in de Unilever Rubber Suiker Koninkl. Markt Tabak - Philips - H.V.A. OUc - Amerika Schepen - Obl.markt- Wettig gedeponeerd.) eerste plaats uiteen, dat men tegen woordig allerwege waarneemt, dat die jevolkingsgroepen, die in verhouding tot de andere bevolkingsgroepen nog een goede plaats in het maatschappelijk even innemen, alles doen wat zij kan nen, om deze plaats te behouden. Het platteland komt hierdoor steeds meer in een slechte positie. „Landbouw en Vlaatschappij" wil nu bevorderen, dat de boeren voor hun arbeid gelijke be- ooning zullen ontvangen als de andere jevolkingsgroepen. Aangezien nu de jodemproductie den grondslag vormt van de geheele economische welvaart, is de «trijd dien „L. en M." voert niet een strijd voor een bepaald groepsbe- ang, maar een sctrijd voor de welvaart van de geheele natie. „L. en M." zat trachten met alle wettige en bruikbare middelen het gestelde doel te bereiken. Ze streeft naar vorming van een agra rische pers. Dit is dringend, naar spr, meent, noodzakelijk, omdat de bestaan de groote pers de landbouwbelangen niet voldoende kent en daardoor ook niet goed kan behartigen. Vervolgens zette spr. uiteen hoe noodzakelijk de strijd van „L. en M." is, door aan te toonen hoever de boeren in belodning v.an hun arbeid achter staan bij andere jevolkingsgroepen. Met verschillende statistische gegevens verduidelijkte hij dit. De regeering is in haar aanpassing» politiek volgens spr. niet geslaagd. Hij gaf daarvan de schuld aan de boe ren, die niet eendrachtig genoeg de re geering daarbij hebben gesteund. „L, en M." vraagt voor de bodem producten een prijs, die inhoudt dekking der productiekosten plus een matige winst voor den producent. Zij wil door middel van haar leden de politieke partijen beinvloeden, zoodat ook zij de economische politiek die door L. en M. wordt voorgestaan be vorderen. Het doel is dus niet zelf rechtstreeks aan de politiek deel t® nemen door het vormen van een poli tieke partij en het veroveren van Ka merzetels. Andere bevolkingsgroepen hebben deze strijdwijze reeds langen tijd toegepast. De boeren moeten ook hier van anderen leeren. De met groote aandacht gevolgde re de heeft succes gehad, want vier perso nen gaven zich nu als lid op, zoodat nu L. en M. op Zoutelande tien leden heeft en er een afdeeling kan worden opgericht. Rusland zal Bniten-MongoMë te hulp komen indien Japan deze republiek aanvalt. Wij moeten Buiten-Monogolië heipen, indien Japan de republiek aanvalt en haar de onafhankelijkheid wil ontne men, aldus Stalin in een onderhoud, dat Roy Howard van het dagblad-concern Scripps-Howards met den Russischen staatsman heeft gehad. De plaatsvervanger van Litwinoft heeft den Japanschen gezant te Mos kou reeds dit standpunt kenhaar ge maakt, aldus Stalin. Wij zullen Buiten- Mongolië helpen, zooals we dat ook in 1921 (tegen de Wit-Russen Red.) heb ben gedaan. Op een vraag van Howard of een po ging van de Japanners om Oelan-Ba- tor, de hoofdstad van Buiten-Mongolië, te veroveren een actie van Rusland noodig zou maken, antwoordde Stalin bevestigend. Japan, .aldus Stalin, schijnt voort te gaan troepen bij de Mongookche grens saam te trekken, maar tot dusver is nog geen melding gemaakt van een nieuwe poging tot schending van de grens^ De gevaren in Europa, Het gesprek overbrengende op den toestand in Europa, zeide Howard dat Sowjet-Rusland scheen te gelooven dat Duitschland en Polen aanvalsplannen te gen Rusland smeedden en een militaire samenwerking ontwierpen, die deze plannen zou kunnen verwezenlijken. Po len heeft altijd gezegd daT het vreemde troepen niet zou toestaan van Poolsch grondgebied gebruik te maken tegen een derde mogendheid. a Hoe stelt. Rusland zich dan een agressie van de zijde van Duitschland voor? Stalin antwoordde dat de geschiede nis bewijst, dat indien een staat een

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2