De Z- L. M. leeft? in cfe het Zeeuwsche Volk. van BEURS- EH WISSELKOERSEN. MDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.0, Organisatie op de gewone gebie den des levens op confessioneelen grondslag is een Roomsche gedachte, zegt mr. Dieieiran, Beursthermomeier v. Dinsdag AMSTERDAM, 3 Maart. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 88 88. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 95%—95% Japan 1924-6% 5355% Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4% 98 's Gravenhage 1929-4% 100— Rotterdam 1926-1930-4% 9090%. Zeeuws. Hyp. B-4% 89%—86. Cities Service Cy. P. 1958 5 40%41% A Amsterd. Bank 113%114% C Rott. Bankver. 104—105. A Twentsche Bank 8585% A Pref. Gruyter Zn A. 111%— A Prei Jurgens A 100%101% A Ned. Gist- en Spiritusf. 405%-404%. A De Schelde N.B. 35%36,. tfa 6«.V. maar ook het boekje Kracht en Licht .kan hier dienst doen. Ook werd besproken de actie voor 't Bijbelsch onderwijs op de openbare scholen. Niet alleen voor de openhare maar ook voor de bijzondere scholen kunnen de afdeelingen zorgen voor ver strekking ,van Bijbels of Bijbelgedeelten tegen verlaagde prijzen, terwijl getracht kan worden de leerlingen die de school verlaten een Bijbel aan te bieden. In verband met de wenschelijkheid om de actie voor het N.B.G. ook in Zee land te vergrooten, kwam in behande ling een voorstel van het Dag. Bestuur om enkele afdeelingen die 'n te groot gebied bestrijken te splitsen, zooals op Walcheren, Oost Zuid-Beveland, West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen- Duiveland met St. Philipsland. Na uitvoerige bespreking werden voor elke rayon gedelegeerden aange wezen die in overleg met ds. Boeke zul len trachten dit voorstel uit te werken en in de najaarsvergadering met nade re mededeelingen zullen komen. Tot lid der provinciale commissie va- cature-ds. Barnouw te Zierikzee werd benoemd ds Sarraber te Burch (Sch.) Ten slotte rapporteerden de afgevaar digden over het werk in den afgeloopen winter verricht. Het bleek dat twee af deelingen een Bijbeltentoonstelling had den gehouden, terwijl andere afdeelin gen Bijbelavonden hielden. Dr. Van Lonkhuizen te Zierikzee ein digde met dankgebed. ZEEUWSCH VLAANDEREN MOET UIT ZIJN ISOLEMENT VERLOST WORDEN. Men schrijft ons: In een openbare vergadering, Zondag jl gehouden te Stoppeldijk in Zeeuwsch Vlaanderen, zijn besprekingen gevoerd betreffende de uitvoering van het Perk- polderplan en de indijking van de ver dronken landen van Saaftingen, gelegen in de gemeenten Graauw en Clinge, die van de Schargronden ten Oosten van de Westerschelde. Ook werd een gedach- tenwisseling gevoerd over een snelle bootverbinding over de Westerschelde ter hoogte van Ossendrecht. Tenslotte werd een motie aangenomen waarin de noodzakelijkheid werd te ken nen gegeven, dat het plan ,,De Noord- Ossendrecht" met bijbehoorende en daarvoor onmisbare werken zoo spoedig mogelijk dient te worden uitgevoerd, niet alleen ter bestrijding der werkloos heid, in deze streek, maar ook en vooral omdat een snelle verbinding van Zeeuwsch Vlaanderen met de groote steden gelegen in het hartje van ons land, voor dit deel van Nederland, al thans voor den landbouwer, de veeteelt het fabriekswezen en den handel in het algemeen een levenskwestie wordt ge acht. Ook omdat dan eerlang na vol tooiing van den bruggenbouw aan den Moerdijk en IJsselmonde in 2 uur Rot terdam en in 2% uur Den Haag uit Zeeuwsch Vlaanderen zal bereikt kunnen worden. Deze' motie is gezonden aan alle hier bij betrokken autoriteiten., DE TELEX DRAAIT PROEF. Vandaag heeft op ons bureau van 9 uur onafgebroken de telex, het vernuftig toestel, dat binnenkort onze binnen- en buitenlandsche berichtgeving zal verzor gen, proef gedraaid. Eenige duizenden malen werd de volgende Engelsche zin op den verreschrijver overgebracht: the quick brown fox jumps right over the lazy dog 1 234567890-f- Alle letters van het alphabet en alle cijfers zijn in dezen zin geconcentreerd. De proef is voortreffelijk geslaagd. Er kwam geen enkele storing voor. Begin April treedt het nieuwe systeem ver moedelijk in werking. Patrimonium. De afd. Patrimonium vergaderde gis teravond. Mededeelingen werden ge daan over de actie voor „Jong Holland snakt naar werk". Van 30 Maart tot 4 April zal hiervoor gecollecteerd worden. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken hield de heer B. P. Davidse een referaat over „Arbeid en arbeider in het economisch getij". Spr. gaf in vogel vlucht een overzicht van de economi sche wereldgeschiedenis, besprak o.a. de middeleeuwsche steden, de gilden, het A Ver. Papf. v. Gelder 5151% C Am., Smelt Ref. 39%39%. C Stand. Brands 10%10%. A A.N.I.E.M.—N.B. 178—176 C North Am. Cy. 1,5%—16%. A Born. Sum. H.M. 147%147. A Linde Teves en Stokv. 74745%. A Ned. Wol Mij. 83%—83. A Singkep Tin M. 9291. A J. C. Japan Ln. 43% A Rotterd. Lloyd 38%39. A S. Ml Nederland 37%—36%. A Amst. Thee C.M. 46%46% A Houth. Alberts 31--. C Union Pac. Rr. 76%—77%. C Int. Nickel Cy,. 29%—30-%". Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned, 33 1000-4 98%98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 86%86% O. Indie 34 1000-4 97%—97% Duitschl. '30 1000-5% 23%— 23%, Engeland 1960-90 4 70%—70%. A Koloniale Bnk. 5252%. A N.I Hbk, 1000 87%—87%. C Ned. H. M, 1000 128%—127% A Alg. Kunstz. U. 26%—26%-%. A v. Berkels Pat, 43—42 C Calvé-Delft 59%—59% A C. Suiker Mpij 111%111. A Ned. hord A.M. 2zZ%—(221%. A Philips Gem. B. af. 209%—200%-98% C Unilever 108%-108-109. C Am. C,ar en Foundry 22%22%-%. C Anaconda Cop. 20%—21-20%. C Bethlehem St. 33-34-33%. C Kennec Copper 21%21%-%. C Un. States Leather 5% C U. States St. C. 37%—38%-%. A Kon. Petr. Mpij. 242%—240%-41 C Contin. Oil Cy. 20%—20%-21. C Philips Petr. Comp. 25%—25%. C Shell Union O.C. 10%—10%-11. C Tide Water Ass. Oil 10%11%-11 A KN. Stoomb, Mij. 5%5. A Ned. Scheepv, U, 4S—47%-Jf A H.V, Amsterdam 252%zji%-30. A Java Cult. Mij 128—128. A N.I, Suiker U. 113—111% A Deli Batavia 180 C Deli Mij. 1000 204%—2(^-202 A Senembah 198—199%-97. C Baltimore Ohio 13%13%., C Southern Pac. Cy. 20% A Southern Rlw. 10%10%-%. A Amst. Rubb. C. 124%—123%-24. A Deli-Bat. Rubb, 7574 A Hessa Rubber 102%102%-% A Serbadjadi S.R, 69%67%. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 2 Mrt. 3 Mrt. Londen 7.26% 7.26 Berlijn 59.18 59.17 Parijs 9.72 9.71% Brussel 24.81 24.81 Zwitserland 48.10% 48.11 Kopenhagen 32.42% 32.45 New-York 1.45% 1.45%"- mercantilisme, de physiocraten en de droeve sociale toestanden in de vorige eeuw, om ten slotte voor dezen tijd het pleit te voeren voor bedrijfsorganisatie. Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging Aid- N. en Z. Beveland. Maandagavond heeft voor deze afdee- Üng gesproken de heer C. J. van Zwee- den, te Goes, over „Cactussen." Aan de hand van een groote serie lichtbeelden heeft deze deskundige al lereerst een en ander medegedeeld over de vindplaatsen, Californië, Texas, Ari zona, waar in den zomer ongeveer 120 mm regen valt. Deze gebieden worden in drie hoofdtijden verdeeld nl. vier maanden bijzonder droog en warm zelfs tot 48 gr C, vier maanden koeler en vochtiger weer met Noordelijke winden en temperaturen tot 10 gr vorst en vier maanden die als de groeitijd der cactus sen kunnen aangeduid worden met over dag een temperatuur van ongeveer 20 gr C en een weinig vocht. Voorts vindt men de cactussen in Mexico waar alsmede door het hooge randgebergte de groei- voorwaarden uitstekend zijn,, Deze voor name gebieden kunnen natuurlijk aange vuld worden met vele andere. De cactussen worden verdeeld in drie families; de eerste peireskia weer in 2 geslachten en.2 ondergeslachten; de tweede opuntiae in acht geslachten en vijf ondergeslachten en de derde cereae in drie groepen, die weer onderverdeeld worden in een zeer groot aantal onder groepen en geslachten verdeeld kunnen worden. Vervolgens gaf de spreker aan de hand van afbeeldingen een beschrijving van 'n groot aantal soorten waarbij hij telkens de behoeften der planten besprak en ook een en ander van de behandeling ver telde. De heer A. Hofstra was wel de tolk van de aanwezigen toen hij den heer Van Zweeden dank bracht voor de in teressante lezing. In verband met de uitgebreidheid van het onderwerp zal op een nader te be palen tijdstip de heer Van Zweeden nogmaals met een vervolg op deze lezing voor de vereeniging optreden. SUBSIDIE VOOR RIJWIELPADEN. De A.N.W.B. heeft aan de Rijwielpad- vereeniging „Walcheren" 400 subsidie toegekend voor den aanleg van de rij wielpaden van Vlissingen naar Oost Souburg, van Oost-Souburg naar de Abeele en van Vlissingen naar Ritthem. KAPELLE. Zondagvoormiddag in de godsdienstoefening werd dr. J. D. Schmidt, welke 65 jaar oud werd, toe gesproken door den president-kerk voogd, den heer J. van Wingen. Spr, verzocht de gmeente staande har\i leeraar toe te zingen de bekende zege bede uit Psalm 134. BIEZELINGE. Zondagmorgen bemerk te de winkelier P. de L. alhier dat on- genoode gasten aan het werk waren geweest, welke een geldsom ontvreemc hadden; directe aangifte bij de politie geschiedde. Alles wees er op dat insluiting had plaats gehad. Het is de rijks- en ge meentepolitie gelukt, den vermoedelijken dader, „hen bekend", op het spoor te komen. OUDELANDE. Tot hoofd van den Luchtbeschermingsdienst alhier is aan gesteld de heer C. Douw. 1ERSEKE. De gymnastiekvereeni- ging VZOS heeft Vrijdag en Zaterdag een goed geslaagden bazar gehouden, met een netto opbrengst van ruim f 300, waarvoor zij allerlei benoodigd oefen materiaal kan koopen. Maandagavond heeft de commis sie voor de werkloozen haar bemoeie nissen beëindigd met het geven van 'i. filmavond in de zaal van Nolet. Zeer velen w.aren gekomen om van dezen avond te genieten. Ook B. en W. waren tegenwoordig. TERNEUZEN, Gedurende de afgeloo pen maand zijn langs, de Nieuwe Sluis .alhier, in totaal opgevaren 206 zeesche pen metende 171.526 N.R.T. en afge schut 212 zeeschepen metende gezamen lijk 170.660 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorige jaar waren deze cijfers als volgt: opgeschut 180 zeeschepen meten de gezamenlijk 150.447 N.R.T. en afge schut 176 zeeschepen metende geza menlijk 156,932 N.R.T. PETROLEUM IN REGENBAK. ZAAMSLAG. Bij den werkman W. v. H. is de regenbak onbruikbaar gemaakt door er petroleum in te gooien. De ge meentepolitie schijnt de dader op het spoor te zijn. De groote Nederlandsche be ginselen zijn die van autonomie, zelfbestuur, souvereiniteit in eigen kring. De L. C. O. zij geen verlengstuk van de cen trale markt. Men moet de dingen, die eerst z ij n, ook eerst zetten. Vergadering aideeling Z. L. M, Grijpskerke. De afdeeling Grijpskerke van de Z. L. M, heeft onder voorzitterschap van den heer A. W. Cevaal vergaderd. Besloten werd om een bijdrage te ge ven aan 't musschengilde en 'n medailje beschikbaar te stellen voor de beste melkkoe van Grijpskerke. De secretaris bracht hierna het jaar verslag uit over 1935; en wees er op, dat 'het een goed jaar is geweest voor deze afdeeling, vele leden zijn toegetreden, zoodat zij nu 43 leden telt. De prijzen van akkergewassen worden steeds lager, in 't bijzonder tarwe en aardappelen, trots de heffing die nog voor aardappe len betaald moet worden. Ook de op brengsten waren lager dan vorige jaar. Spr. hoopte, dat God ons mag sparen voor rampen in het jaar dat voor ons ligt, en hij drukte de leden op het hart: „wees trouw aan onze afd. en aan onze Z.L.M" die al jaren zijn diensten heeft bewezen voor de Zeeuwsche landbou wers en voor hen op de bres heeft ge staan. Volgens het financieel verslag bleek in kas te zijn 167. Hierna verkreeg de alg. voorz. der Z. L. M„ mr. Dieleman, het woord. REDE MR. DIELEMAN. Spr. begon met er op te wijzen, dat de Z.L.M. in Grijpskerke geen vreemde is, dat de le algemeene voorzitter, de heer Vis, zijn hofstede „Molenbaix", on der deze gemeente had en dat hij daar veel proeven heeft genomen, zoodat Grijpskerke en zijn bodem veel heeft bij gebracht tot den vooruitgang van den landbouw. Trouw is in het algemeen een karak tertrek van het plattelandsvolk en van den landbouwenden stand in 't bijzon der en zeker in Zeeland, waar men niet roekeloos het voetspoor der vaderen verlaat en de toorts uit hun handen overneemt en verder draagt. Dat onder vindt ook de Z. L. M„ die, G'ode zij dank, leeft in de ziel van het Zeeuw sche volk. Trouw is déar wel het meest, waar men het eenvoudigst leeft en in oprechtheid en waarheid zijn weg gaat, het dichtst ook bij de natuur is, die zelf altijd even trouw weder ieder jaar het goede geeft. Nauwelijks is de laatste roos weg of het nieuwe groen bot weer al uit. Altijd weer geeft de aarde na haar bewerking en bezaaiing onder Gods zegen nieuwe vrucht. Daar waar de mensch meer op den voorgrond treedt met zijn dogma's, zijn stelsels, zijn abstracte theoriën en betfrinoen, die (hij dan beginsels noemt, komt het on natuurlijke, het gedwongene, het on waarachtige, het masker waarachter de wezenlijke mensch zich verschuilt ook op godsdienstig gebied daar wijkt dan de oude trouw en maakt plaats voor wantrouwen, voor onoprechtheid en zucht het stelsel en de eigen opinie te laten zegevieren tegen de eenvoudi ge. nuchtere feiten in. Meer dan ooit is thans die trouw noo- dig voor de eenheid v.an ons volk. Bij alle verschil van politiek of kerkelijk inzicht, moet men zich niet tot splitsing laten verleiden op een gebied, waar cf. Amerika Unilever 2 a ti aii OUc IIndustrie Philips H.V.A. - -Obl.marki - Rubber - - Suiker Schepen (WetUg gvaetjoneerd.) niet noodzakelijk is, zeker niet op daj van de bevordering van het volkswel varen. Ook daarover kan verschil van meening zijn, maar dat m,ag toch niet leiden tot een splitsing. Het volk is een eenheid en h,et Nederlandsche volk als zoodanig zeker. In de algemeene landbouwmaatschap- pijen erkent men evengoed de nood zakelijkheid en de waardij van de Chris telijke grondslagen der maatschappij als in de confessioneele. Op dien ba sis staande wenscht men de belangen van het platteland in zijn geheel en van den grondgebruikenden stand in het bij zonder, zooveel mogelijk te bevorderen. Deze gedachte is ook de protestantsche gedachte, terwijl het zich op dit gewone gebied des levens organiseeren op een confessioneelen grondslag, een Room sche gedachte is. Men heeft dan ook kunnen lezen in het Platteland, eenige weken geleden, op welke wijze van de zijde van den C.B.T.B. de jubileerende R.K. bond werd gelukgewenscht. Daarin werd onomwonden.het Roomsche stand punt ten dezen als het juiste erkend. Wij hebben 80 jaar gestreden voor con- scientie-vrijheid en geven ieder volledig het recht zich naar zijn denkbeelden en gevoelens te ontplooien en wij denken er niet aan dat recht aan voorstanders van confessioneele organisaties te be twisten, maar wij mogen toch wel con- stateeren dat of het standpunt juist is of niet juist is het een Roomsche gedachte is, die voortvloeit uit de Room sche levensbeschouwing, maar volstrekt niet uit de Protestantsche. Gelijk in ons land de verdrevenen om het geloof uit alle landen een schuil plaats vonden en zich daar vrij konden ontwikkelen en leven, zoo werkten zij ook samen op stoffelijk gebied geheel met elkander en met de oorspronkelijke Nederlandsche bevolking in één verband ter bereiking van het doel, het hoogst mogelijk welvaren, het welzijn van het gemeenebest. Wij gaan niet dieper hier op in. Er zijn zoo oneindig veel moeilijkheden tegenwoordig. Zij roepen om eenheid en vertrouwen en ter zijde stelling van wat in tijden van weelde zonder groote scha de ons desnoods zou kunnen doen uit eengaan of verre doen blijven van orga nisatie. De vraagstukken stapelen zich op en eischen ook in onzen kring bestu deering en onderzoek. Wij vragen ons wel eens af, of wij niet verschijnselen ontdekken die aan elke revolutie blij kens de historie voorafgaan, bv. terwijl de wereld in rep en roer is, in vuur en vlam staat op economisch en sociaal en geestelijk gebied, voert men in Neder land een actie voor een versch cadetje; terwijl inzonderheid op het gebied van den landbouw ook een bekwaam mi nister tijd te kort komt om zich in de moeilijke vraagstukken in te werken en die te bestudeeren om nieuwe en betere richtlijnen uit te stippelen, ziet men het gebeuren dat kostbaren tijd be steed wordt, of moet worden aan din gen, die aan mindere goden of verte genwoordigers konden overgelaten. Het is nu een tijd van ernst en niet een tijd van representatie als in den ouden tijd van vormen en hoffelijkheden. De ge schiedenis leert ons, dat niettemin een tijd aan ernstige, revoluties voorafgaan de, zich kenmerkt door dergelijke din gen, als die wij in ons land ook dagelijks waarnemen. De groote Nederlandsche beginselen, waardoor de volksvrijheid wel het meest is bewaard, zijn die van de autonomie en het zelfbestuur. Het is Nederlandsch dat de souvereiniteit van den eigen kring geëerbiedigd wordt en in dien eigen kring van het gezin of van de bedrijfsgroep, of welke ook, gedaan en geregeld wordt zelfstandig, wat daar gedaan en geregeld kan worden zonder ingrijpen van de overheid. Maar de vrij heid van den een wordt begrensd door de vrijheid van den ander. De overheid moet er voor waken dat dit niet leidt tot verdrukking en ondergang en in een zoo moeilijken tijd ais deze zijn over heidsmaatregelen dan ook onvermijde lijk en moeten ook onze bedrijven gere geld worden, in ons eigen belang. Wij moeten deswege ons veel ge troosten wat de persoonlijke en de be- drijfsvrijheid inperkt. De vraag is of niet veel te veel maatregelen en geboden op geboden en verboden op verboden ge geven worden. Voordurend moeten de deskundigen onderzoeken of dat of dit niet veel eenvoudiger kan geschieden. Dat is de taak der landbouwmaatschap- pijen; maar moeten al door velerlei re gelingen inbreuken gemaakt worden op het autonomisch beginsel, dat zelf voor den eigen kring de wet en regel wil stellen, overeenkomstig den aard en het wezen en de historie van dien kring, daarnaast is een ander groot beginsel daar n.l. dat van het zelfbestuur. Is schending daarvan noodig? O.i. niet. Veel meer dan tot heden, moet de uit voering der maatregelen gelegd worden in handen der organisaties van het le ven en dus op land en tuinbouwgebied van onze landbouwmaatschappijen of hun vertegenwoordigers, die z ij daar voor aanwijzen. Een L.C.O. mag niet zijn een verlengstuk van de centrale macht, maar moet de gestelde maatre gelen, binnen het eigen gebied, over eenkomstig de behoeften en zeden en gewoonten in dat gebied, uitvoeren en daartoe de noodige zelfstandigheid be houden. Anders krijgt men wat men b.v. in Frankrijk heeft gezien, waar door de overgroote centralisatie, het platteland en zijn bevolking is verlamd eii dan loopt men gevaar dat in den kop te veel bloed is opgehoopt en samengetrokken, terwijl de ledematen geen bloedtoevoer hebben en afsterven. Een apoplexie, 'n beroerte, een hevige bloeduitstorting, zal ook voor een volk daarvan het ge volg zijn, met al de nadeelige gevolgen daarvan. De centralisatie moet nu voor al in 't oog gehouden worden. Daarvoor moeten de landbouwmaatschappijen veel meer dan tot heden wal en en sm alle kracht zich verzetten tegen de ge wone menschelijke neiging van centrale machthebbers, zelfs al zijn zij volkomen ter goeder trouw en van goeden wille, om alle macht aan zich te houden, het geen ook in het bewust of onbewust streven naar het behoud dier macht, tot groote eenzijdigheid en verdrukking leidt. Er moet gestreefd naar verlich ting. De oude strijd is echter nog niet vol- streden. Eeuwen lang heeft men getracht den landbouw als Asschepoetser te be handelen en de groote zusters geheel te laten dienen zonder^ behoorlijk loon; eerst den handel, den groothandel en de grootstad, waarin deze zich onderschei den, later de industrie, die om te con- curreeren niet te hooge loonen wil beta len en om dat te kunnen, moeten de le vensmiddelen niet te duur zijn en daar om moet de landbouw, deze zoo goed koop leveren. Zóó goedkoop, dat zij zelf daarbij niet kan bestaan of slechts een armzalig leven leiden kan. Naar onze meening moet de land- en tuinbouw en de veeteelt een zoodanige positie in het volksgeheel innemen dat zij tenminste gelijkwaardig staat met handel en indu strie. De gewone normale bronnen voor het produceeren van rijkdommen zijn de land- en tuinbouw, in 't algemeen het grondgebruik; en de industrie, die de grondstoffen bewerkt. De handel is daar om niet overbodig maar hard noodig voor de distributie van goederen. Doch wij moeten de dingen die, eerst zijn, ook eerst zetten. Dat deed men bij ons lang niet. Milliarden werden besteed aan protectie van den groothandel. In la- teren tijd werd ook de industrie geprote geerd, vooral naarmate Brabantsche en Limburgsche invloed op de regeering toenam! maar nu de landbouw. Wat de regeering doet en deed, noemt men steunmaatregelen. Ten onrechte: Het zijn prijsregelende maatregelen, die al leszins geoorloofd en noodzakelijk zijn om het onbeschut land- en tuinbouwbe drijf te bewaren. De wortel der volks kracht zit daar. Werkelijk daar. Wat 't eigen karakter en wezen .van het volk

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2