W.9dc ZEELAND. j PI 813 Maarschalk Badoglio heeft een geduchten slag geslagen BINNENLAND. WEER EN WIND. NUMMER 53. TWEE BLADEN. DINSDAG 3 MAART 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Opzienbarend nieuws uit Genève. Verrassingen ie Genève. Een Olie-embargo toch mogelijk? Wil de Negus onder handelen Het ontwerp-reisbelasting ingediend. EbnerEchenbach. tftoviacitif* MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. W. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE GOUPANT - Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—5. regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. sn>"<uw4isa»i De oorlog in Oost-Afrik*. De nieuwe lap, die de Abessijnsche legers hebben opgeloopen, zal vermoe delijk van groote beteekenis worden voor het verdere verloop van den oor log. De Abessijnsche verdediging in het Noorden is thans vrijwel geheel ver broken. Alleen vlak bij de grens van Erithrea bevinden zich nog troepen in goede conditie, die van Ras Imroe. Ze hebben de vorige week, zooals men weet 'n paar overvallen gedaan in de buurt van Aksoem. Veel zal Ras Imroe echter niet kunnen verrichten, nu ach tereenvolgens de legers van Ras Moe- loegta en Ras Kassa uiteengeslagen zijn Omtrent het lot van Ras Seyoem, de derde Abessijnsche veldheer aan het Noordelijk front, verkeert men nog in onzekerheid. Het kan zijn, dat hij den dans :is ontsprongen, door zich tijdig terug te trekken. Het kan ook zijn, dat hij zich met zijn leger nog in Tembien bevindt, door de Italianen omsingeld, In dit laatste geval moet men het erg ste voor hem vreezen. Naar verluidt zou de nieuwe over winning van maarschalk Badoglio een ontzettende ontmoediging in Abessynië hebben teweeggebracht. Men kan 't zich nauwelijks anders voorstellen. Ondanks alle voorspellingen, dat de kleine re- g'^S den Italianen het opereeren on mogelijk zou maken heeft Badoglio 'J luifel weken tijds zijn troepen gewel dige successen laten behalen. Zijn krijgskunst is niet voor de poes. Gisteren is te Genève de commissie van achttien weer bijeengekomen, ter beraadslaging over de sancties. Men verwachtte, dat deze zitting weinig bij zoaders zou opleveren, aangezien de aojtmo de sancties uit te breiden, den l.aatsten tijd overal vrij belangrijk schijn L bekoeld. De eerste dag heeft echter al dadelijk verrassingen opgeleverd. De Fransche minister van buiten- landsche zaken, Flandin, stelde nl. on middellijk na de opening, mede namens zijn Engelschen collega Eden voor, ook de commissie van 13, de zg. verzoe ningscommissie biieen te roepen, om na I® laan °f niet tot het staken van de vijandelijkheden in Abessynië te komen is. De commissie van dertien zou reeds vandaag bijeenkomen. Over de vraag wat deze verrassende bijeenkomst van de commissie van der tien te beteekenen heeft, liepen gister avond en vanochtend te Genève de meeningen uiteen. Sommigen meenden, dat dit een laatste kans voor Italië van de zijde van den Volkenbond is, om tot het staken der vijandelijkheden over te gaa*, voordat een petroleum-embargo wordt uitgevaardigd; anderen meenden, dat nieuwe vredesvoorstellen gereed zijn. Bij deze voorstellen zou dan reke ning gehouden worden met de jongste Italiaansche successen. Opzien baarde eveneens, dat Eden vervolgens verklaarde, dat de Britsche regeering zich na kennisneming van 't rapport over de doeltreffendheid van een petroleum-embargo, ten gunste van een dergelijk embargo heeft uitgespro ken en dat de Britsche regeering bereid is mede te werken tot een spoedige toepassing van dezen sanctie-maatre gel Dte medewerking van A,merika wordt niet meer als voorwaarde gesteld. Het schijnt dat ook Rusland zijn steun aan petroleum-embargo niet meer aan de voorw.aarde, dat Amerika zal deelnemen, verbindt. In verband hierme de en met de verklaring van Eden, werd te Genève de opvatting verde digd, dat de Amerikaansche petroleum- maatschappijen hebben toegezegd niet meer petroleum naar Italië; te zullen .verschepen, dan in vredestijd gebruike lijk is. Persstemmen. Bij het bespreken der bijeenkomst der commissie van 18 is de Engelsche pers niet bijzonder pptimjstisch ten aanzien van een bemiddelingspoging. De bladen achten de afkondiging van ëen petroleum-embargo vrijwel zeker, ipdien een nieuwe bemiddelingspoging ,ZP«* mislukken. Volgens Ward Price, den specialen correspondent v,an de „Daily Mail" is het voorstel van Flandin, dat vandaag door de „commissie van 13" zou wor den besproken van den volgenden in houd: „jltalië en Abessynië zullen worden uitgenoodigd binnen 48 uur den _Vol- kenbond mede te deelen, of zij bereid zijn aan een vreedzame regeling op de basis van den bestaanden toestand me de te werken." Deze mededeeling van Ward Price is echter niet van andere zijde bevestigd. De Fransche pers is volkomen ver rast door de wending, die de zaken te Genève hebben genomen. Zelfs de best ijngelichte correspon denten hebben blijkbaar geen vermoe den gehad van het feit, d,at een beroep op de „commissie van 13" zou worden gedaan. De bladen die Italië welwillend ge zind zijn, betoogen, dat 'n verzoenings poging met op den achtergrond de be dreiging met een embargo Italië zou kunnen dwingen tot het verlaten van den Volkenbond en een nieuwe situatie zou kunnen scheppen in de Oostenrijk- sche kwestie en het Locarno-probleem. De bladen der linkerzijde juichen de beslissing van Genève toe en eischen opnieuw de toepassing van een em bargo. De correspondent van de „Daily Mail" te Genève meldt, dat Eden gis teren van den Abessijnschen keizer 'n telegram heeft ontvangen, waarin deze verklaarde bereid te zijn te spreken over de vredesvoorwaarden op de ba sis van den „status quo', in dier voege, dat Italië de gebieden die het óp hst oogenblik heeft bezet, behoudt. De Negus stelt echter als voorwaar de, dat de Koning van Engeland ais bemiddelaar optreedt. Van dit bericht tot nu toe nog geen bevestiging gekre gen. De Abessijnsche gezant te Lon den heeft echter ten stelligste ontkend dat de Negus wil onderhandelen. Grensbewoners betalen belang rijk minder dan gewone reizi gers. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting. De belasting is voor elke reis afzon derlijk per reiziger gesteld op f 0,50 per dag voor de eerste acht dagen, op f 0,75 per dag voor de volgende vier dagen en op f 1 voor eiken volgenden dag. In het algemeen - zegt de toelichting verder is het niet mogelijk onder scheid te maken tusschen pleizierreizen en andere reizen. Vele reizen hebben toch een gemengd karakter, waarbij 't een onbegonnen werk zou zijn om vast te stellen, in hoeverre het pleizier door andere factoren wordt overheerscht. Er zijn enkele categoriën van perso nen, van wie zonder meer aangenomen kan worden, dat hunne reizen naar bui- teslands veelal niet of niet in de eer ste plaats het karakter van pleizier reizen hebben. Dit is het geval met grensbewoners en met al degenen, die zich uit hoofde van hun beroep of bedrijf regelmatig naar het buitenland dienen te begeven. Voor deze categoriën is in het algemeen aangenomen, dat alle buitenlandsche reizen te zamen in een geheel jaar hun evenveel genot zullen verschaffen als eeri reis van vijftien dagen aan een ander geeft. Voor grensbewoners of beroepsreizigers met een gering inko men en vermogen zou echter ook een belasting van tien gulden per persoon en per jaar te zwaar zijn. Voor hen is daarom een van vijftig cents tot tien gulden oploopende schaal ontworpen, verband houdende met de belastbare som voor de gemeentefondsbelasting. VRIJSTELLINGEN. Enkele categoriën van personen ko men naar de meening van den minister voor algeheel vrijstelling in aanmerking nl. de vreemde diplomaten en beroeps consuls met hunne gezinnen en het per soneel van het verkeer niet het buiten land onderhoudende vervoermiddelen, ,aan welke categoriën nog zijn toegevoegd jongelui, die een schoolreis maken en alle kinderen en jongelieden van niet ouder dan zeventien jaar. Voor reizen naar de Nederlandsche Wij moeten voortdurend leeren, ten slotte nog leërenstèrven. overzeesche gewesten zijn geen afwuj- kende bepalingen gemaakt. Ook voor gezondheidsreizen zijn geen uitzonderingen gemaakt. Bijna elke vakantiereis dient de gezondheid tevens. Een grens is hier niet te trekken. De minister stelt zich echter voor bij lang durig verblijf om gezondheidsredenen in het buitenland (bijv. in een inrichting te Davos) vrijstelling of vermindering te verleenen met behulp van de hem in ar tikel 18 toe te kennen bevoegdheid. Aangezien het een volkenrechtelijk adagium is, dat een zeeschip geldt als grondgebied van het l.and, onder welks vlag het vaart, is in artikel 1 de moge lijkheid geopend, dat reizen onbelast blijven, zoolang men op een Neder- landsch zeeschip verblijft. Het systeem der belasting, Degene, die niet in aanmerking kan komen als grensbewoner of als beroeps reiziger, moet, vóór het verlaten van 't land, in zijn paspoort of eenig ander daarmede gelijkgesteld bewijs den dag van zijn vertrek uit Nederland doen vastleggen. Bij zijn terugkomst in Nederland moet hij in zijn paspoort voor een voldoend bedrag' aan zegels hebben gehecht en deze onbruikbaar hebben gemaakt. Deze zegels zullen op de kantoren dei- invoerrechten en accijnzen zooveel mo gelijk ook op andere plaatsen verkrijg baar worden gesteld. De reiziger die bij binnenkomst geen of te weinig zegels aan zijn paspoort heeft gehecht zal het dus aan zich zelf hebben te v/ijten indien hij bij terugkomst aan de grens belangrijk oponthoudt on dervindt, Hetzelfde geldt voor den rei ziger die heeft nagelaten, den dag van zijn vertrek uit het rijk te doen vastleg gen Dergelijke reizigers zullen het dub bele van de te weinig betaalde belasting moeten voldoen. Willen zij hiertoe niet overgaan, dan zal van hen geldelijk zekerheid vo,or dit dubbele bedrag wor den geëischt en kunnen hun bagage en hun particuliere vervoermiddelen wot den aangehouden, waarop dan later de dubbele belasting wordt verhaald. De reiziger die bij het uitgaan den dag van zijn vertrek niet doet vastleg gen, zal niet alleen de kans loopen, dat hij bij wederbinnenkomst dubbele belas ting moet betalen omdat n.l. moeilijk kan blijken hoeveel dagen hij op reis is geweest doch zal bovendien bij het verlaten van het land voor de mogelijk heid komen te staan, dat reeds dan van hem zekerheid zal worden geëischt voor de belasting welke hij bij weder-binneu komst redelijkerwijze verschuldigd kan worden en dat ook dan reeds zijn baga ge en particulier vervoermiddel worden aangehouden. De formaliteiten, welke hierboven zijn aangegeven, zullen aanmerkelijk kunnen worden vereenvoudigd voor degenen, die in groepsverband een reis maken Door een tijdelijke versterking van de posten aan de grenzen gedurende het reisseizoen, zal worden bewerkt, dat de treinen niet zullen worden opgehouden en dat ook het toeristenverkeer zoo vlot mogelijk zal verloopen. In het algemeen zullen personen, die buiten de zoogenaamde eerste linie aan de landzijde wonen d.w.z. meer dan een uur gaans van de grens, niet als g'rensbe woner aangemerkt dienen te worden. Daar de reisbelasting een uitvloeisel is van of althans ten nauwste samen hangt met de abnormale onevenwichtige oeconomische omstandigheden hier en in het buitenland, heeft de minister ge meend, dat het géwenscht is de wer kingsduur van de ontworpen wet voors hands tot een drietal jaren te beperken NEDERLANDSCHE JODEN IN DUITSCHLAND. Bij terugkeer naar ons land mo gen ze een deel van hun vermo gen meenemen. Op aandringen van en in overleg met Nederlandsche autoriteiten is, naar de Berlijnsche corr. van de N.R.C. meldt 'n regeling tot stand gekomen, welke voor Joodsche Nederlanders, die in Duitsch land een bedrijf of een vrij beroep uit oefenen, de mogelijkheid opent om bij repatrieering een deel van hun vermogen te transfereeren, teneinde in Nederland een nieuw bestaan,op te bouwen. DE KATHOLIEKEN EN DE N.S B, De bisschop van 's Hertogen bosch verbiedt deelneming. De bisschop van 's Hertogenbosch, mgr. A. F, Diepen, heeft een verbod uit gevaardigd ten aanzien van de deelne ming aan en het behulpzaam zijn van den „raad van katholieken" der N.S.B. Mgr, Diepen acht de leiding van de N.S.B. volstrekt onbevoegd zich in ker kelijke aangelegenheden te mengen. CREDIETEN VOOR WERK VERRUIMING- Er is nog 13,7 millioen van de 60 millioen uit het Werkfonds beschikbaar; verhooging tot 20 millioen. Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1935 (Crediet voor werkverruiming). jj Aan de toelichting hiervan is ont- a leend: Gelijk uit het aan de Staten-Generaal toegezonden driemaandelijksche verslag van het Werkfonds 1934, loopende van 16 Sept. tot en met 16 Dec, 1935, blijkt, is ten laste van den begrootingspost het Werkfonds 1934 rond f 61 2 millioen geblokkeerd, waarvan rond f 17,7 mil lioen bestemd voor zgn,, industrieele projecten. Inmiddels zijn deze bedragen (midden Febr. 1936) op respectievelijk rond f 64,2 en f 17,9 millioen te stellen. Laatstgenoemde som zal worden over gebracht naar de op den kapitaaldienst van Hoofdstuk X uit te trekken post voor te verstrekken geldleeningen aan de N.V. Maatschappij voor Industrie financiering. Als gevolg daarvan blijft dan van het toegestaan crediet ad f 60,000,000 rond f 13,7 millioen beschikbaar voor nieuwe plannen voor openbare werken. De re geering acht het echter wenschelijk, dat voor dit doel de beschikking worde ver kregen over een som van in totaal f 20 millioen. Vandaar dat bij het bij deze memorie behuorend wetsontwerp een nieuw crediet wordt aangevraagd, ten beloope van het verschil tusschen deze twee bedragen, zijnde f 6,3 millioen. DIRECTEUR VAN 'T LOODSWEZEN TE ROTTERDAM GAAT HEEN. Naar wij vernemen heeft de direc teur van het loodswezen in het vierde en vijfde district, kapitein ter zee P. Post Uiterweer om gezondheidsrede nen tegen 1 April a.s. ontslag aange vraagd. De heer Post Uiterweer, die reeds geruimen tijd ongesteld is, kon zijn dienst niet meer waarnemen. DE N.S.B. EN DE „STüRMER." De N. R. C. meldt: Naar aanleiding van de vragen die 't Tweede Kamerlid mr. Boon tot den mi nister van justitie heeft gericht nopens den verkoop van Julius Streicher's „Der Stiirmer" in den sigarenwinkel Het Ne- derlandsch sigarenbedrijf de Driehoek in de Kalverstraat te Amsterdam hebben wij ons om inlichtingen gewend tot het bestuur van de afdeeling van de liberale staatspartij De Vrijheids bond. Van die zijde deelde men ons mede, dat op het gerucht als zou in bedoelden winkel de verkoop van het bekende Duitsche anti-semietische weekblad plaats vinden, op Vrijdag jl. tot driemaal toe een steekproef is ge nomen. In den winkel zelf, waar ook, behalve tabak en sigaren, nafionaal-so- cialistische propagandalectuur wordt verkocht, was „Der Stiirmer" niet te krijgen, d.w.z. op de vraag er naar werd in eerste instantie niet gereageerd. Maar na eenigen aandrang werd men meegenomen naar een .achter den winkel gelegen leeskamer, en daar ontving men een exemplaar (tot driemaal toe dus) van het gevraagde blad, tegen betaling van 15 ets. De aanwezige voorraad er van bleek geborgen te zijn in een ach ter de leeskamer gelegen ruimte. Men toonde ons het aldus verkregen Februari nummer van „Der Stiiitrmer", dat, gelijk reeds uit de vragen van den heer Boon bleek, op de bekende onsma kelijke wijze ophitst tegen de Joden, En men zag in den verkoop van dit bP in dezen winkel met zijn uitgesproken N.S.B.-cachet, het bewijs, dat er wel degelijk verband is tuschen de Duitse'--- nazi's en de N.S.B., al moge dan De Daad van 16 Januari beweerd hebben, dat deze winkel niets te m,aken heefl met de N.S.B., en alleen door een paar partijgenooten wordt gehouden. Men vroeg zich ook af, of aldus „Der Stiir mer", die heette bestemd te zijn voor Duitsch inwendig (binnenlandsch) ge bruik en, naar het heet, niet over de Middelburg, 3-III-'36. Maandag hoog ste lucht temperatuur 4.4 °C (40 °F); laagste 3.9 °C (39 Heden 9 h: 3.9 °C; 12 h: 5.5 °C. Eén mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 757 mm; laag ste 748 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 759.8 mm te Danzig; laagste 747.1 mm te Vardö. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Oos telijke wind, afnemende bewolking, wei nig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst 't nachts, overdag weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 6 h 43; onder: 17 h 41. Licht op: 18 h 11. Maan op: 24 h 46; onder: 4 h 30. V-M-: 8 Maart, Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Maart. Hoogwater. Laagwater. Di. 3 10.09 22.48 3.49 16.35 Wo. 4 11.25 23.47 5.14 17.45 Do. 5 12.19 6.15 18.34 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater. Laagwater. Di. 3 11.36 4.46 17.36 Wo. 4 0.22 12.56 6.12 18.49 w Do. 5 1.27 13.54 7.14 19.41 grenzen mhg, niet ook verspreid wordt en gelezen in de N.S.B.-kringhuizen hier, ter stede en hier te lande, zoodat de verderfelijke lectuur ook hier invloed uitoefent. In een manifest van de .af deeling Amsterdam van den Vrijheids bond naar aanleiding van deze zaak, wordt er bovendien nog eens op gewe zen, dat „Der Stülrmer" hier te lande verboden lectuur is op grond van de §nti-haatz,aaiwet van 19 Juli 1934. In dit manifest wordt medegedeeld dat er op Woensdag 4 Maart een openbare protestvergadering zal worden gehou den tegen deze Duitsche anti-semietische propaganda v,an de N.S.B. Als spreker zullen optreden mr. W. C. Wendelaar voorzitter van de liberale staatspartij en mr. G. A. Boon, beiden lid van de Tweede Kamer. BIJBELGENOOTSCHAP, Maandag vergaderde te Goes onder voorzitterschap van ds. Van der Most van Spijk te Kortgene de Prov. Com missie Zeeland van het N.B.G. met de afgevaardigden van de Zeeuwsche af- deelingen. De secretaris de heer A. de Lange, rapporteerde over de laatst gehouden vergadering van de Centrale commissie Binnenland te Amsterdam. Naar aanlei ding daarvan deelde ds. Boeke, secre taris-Binnenland mede dat de tekorten van het N.B.G. in de laatste jaren in hoofdzaak zijn veroorzaakt door het werk in Indië, dat voor de Zending van zoo groote beteekenis is. Verder wekte ds. Boeke de afdeelingen op het gewij zigde afdeeiingsreglement te aanvaar den. De commissie Binnenland acht het niet gewenscht dat de prov, Commissies in plaats van tweemaal slechts een maal per jaar zouden vergaderen. .De ze vergaderingen verhoogen niet zelden de activiteit der afdeelingen. Verder kwam in bespreking het nieu we maandblad door het N.B.G. sedert Januari j.l. uitgegeven. Dit voldoet in derdaad in een behoefte, zal een be sparing geven op porti en verslagen en brengt meer contact met de afdeelingen. Een van de onderdeden van de nieu we, door dr. Rutgers ingezette actie is het houden van de nationale inzameling. In het algemeen zal ze dit jaar eind April-begin Mei worden gehouden. Zijn hiertegen locale bezwaren dan kan het ook later geschieden. Het Hoofdbestuur stelt bonboekjes beschikbaar. Ook kan men deegewenscht met bussen of lijsten werken. De bedoeling is die meelevende Protestanten te bereiken, die geen lid of contribuant zijn. Verder kwam in bespreking het voor zien van de ziekenhuizen, niet alleen Chr., maar ook neutrale en R K. met Bijbels. Hier hebben de afdeelingen een taak. De Bijbeluitgave voor de zieken,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1