BINNENLAND. ZEELAND* WEER EN WIND. NUMMER 52. TWEE BLADEN. MAANDAG 2 MAART 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Een wetsontwerp tot verlaging van de pensioenen. MIDDELBURG. MIDDELdURGSCHE courant Oagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per .kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. öy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche CoUraqt"; Bureaux Lange Sint Pietersbaat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mot „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. HOFBERICHT. H. M. de Koningin heelt met ingang V SU 1 Maart 1936 benoemd: lo tot groot officier van H. M. de Koningin den kamerheer-ce,remonie- meester R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek onder verleening van eer vol ontslag als kamerheer-ceremonie meester en benoeming tot kamerheer in baitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin. 2q tot eersten kamerheer-ceremonie- «eester den kamerheer jhr. A G. Sickinghe onder verleening van eervol ontslag' als kamerheer van H. M. de Ko ningin. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verlaging van de pen sioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren. De bedoeling is deze pen sioenen aan te passen aan den huidigen toestand. De verlagingen gelden voor beu, die tusschen 1920 en 1934 gepen- sionneerd zijn en varieeren van 2 tót 10 pCt. Uit den voorgestelden maatregel wordt n jaarlijksche bezuiniging verkre gen voor het Rijk van 3.300.000; voor het veertigtal gemeenten, dat voor een deel harer ambtenaren het risico van eigen pensioen draagt, van 800.000 en voor het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds van 1.600.000. NEDERLANDSCHE VISSCHERSBOND. Minister Deckers zegt steun toe. in café-restaurant Boschlust te 's Gra- venhage is Zaterdag de jaarlijksche ver gadering gehouden van den Nederïand- scken Visschersbond. Aanwezig waren o.a. de burgemees ters van Breskens en Arnemuiden en wethouder Laernoes van Vlissingen. Aan het jaarverslag, wordt ontleend, dat er thans langs de g'eheele kust 15 vereenigingen tot den bond zijn toege treden. De resultaten voor de gnrnalen- vasscherij noemt het verslag teleurstel lend. De in de troonrede toegezegde maatregelen tot verbetering van de vischprijzen laten nog steeds op zich wachten. Hét financieele verslag over 1935 werd goedgekeurd, waarna de contributie aan den bond voor 1936 werd vastgesteld op f 1 per bedrijf. Nadat de voorzitter eenige woorden van welkom had gesproken tot den mi nister van landbouw en visscherij, dr Deckers, die inmiddels ter vergadering was gekomen, was aan de orde de'be spreking van den toestand der kust visscherij. De voorzitter constateerde, dat er in de kustvisscherij van Termunt en tot aan Breskens nog steeds geen verbete ring is ingetreden en dat er ook nog géén kenteekenen zijn aan te wijzen, a °P eeni£e verbetering duiden. Aan het bondsbestuur heeft dat niet gelegen, want ook in het afgeloopen jaar heelt dit niet stil gezeten en het heeft steeds weer opnieuw getracht de belan ken van de kustvisscherij te behartigen Helaas heeft het nog niets kunnen be reiken, om eenige leniging te brengen in den grooten nood aan de visschersge- zinnen. Wegens gebrek aan geld voor onder houd voor de scheepjes en het ontbre ken van crediet moeten vele bedrijven worden afgeschreven, Wat de Visscherijcentrale betreft, constateerde spr., dat de oorspronke lijke verwachting, dat de visschers daar van srbun zouden krijgen nog niet in ver vulling is gegaan. b>e visschers staan allen achter de Visscherijcentrale in haar pogingen om hun een bestaan te verzekeren, maar zij kunnen niet te lang wachten. Daarom dient het visscherijbedrijf ook op andere wijze te worden geholpen, en wel door het verleenen van steun, om de bedrij ven loonend gaande te kunnen houden, Helaas is van sociale zaken geen steun in dezen vorm te verkrijgen; dit depar tement helpt eerst wanneer de'visschers geheel werkloos zijn. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat minister Dec kers meer bemoedigende woorden zal kunnen spreken. Hierna nam de minister het woord, Spr. zeide het visschersbedrijf te be schouwen als een bedrijf van nationale beteekenis. Hij heeft eerbied voor arbeid van de visschers en voor de offers, die deze moet brengen, om slechts een een voudig bestaan te kunnen hebben. Dit is echter niet het eenige deel van de be volking, dat onder de gevolgen van de crisis lijdt. De regeering' heeft zelve een zware taak, om de moeilijkheden voor zoo vele groepen van onze bevolking te helpen overwinnen Het is spr.'s ernstig streven om de ondergang van de kust visscherij te voorkomen, een bedrijf waarvan spr. overtuigd is, dat het in normale omstandigheden levensvatbaar heid heeft. De maatregelen, welke spr, bezig is in dezen te nemen, hoopt hij spoedig be kend te maken. Deze zullen gaan in de ze richting, dat vanwege zifn departe ment onder bepaalde voorwaarden gel- delifken steun zal kunnen worden ver leend aan de bedrijven der kustvissche- De voorzitter dankte den minister nog maals voor zijn komst en voor zijn ver heugende mededeeling. HET WEEKBLAD DER STüRMER VAN JULIUS STREICHER IN NEDERLAND. Vragen van het Tweede Kamer lid Boon betreffende verkoop te Amsterdam. De heer Boon heeft aan den minister van justitie o.a. de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat in het perceel Kalverstraat no. 7 te Amster dam, waar sinds begin Januari 1936 ge vestigd is de sigarenwinkel Het Neder landsche Sigarenbedrijf de Driehoek, naast N.S.B.-materiaal en uitgaven van de „Duitsche Moederbeweging" ook ver krijgbaar is het Duitsche weekblad Der Stürmer van Julius Streicher te Neuren berg, dat daar wekelijks in talrijke exem plaren voorradig is en voor de somma van 15 cents aan het publiek geleverd wordt in een achter den winkel gelegen vertrek Heeft de minister kennis genomen van den inhoud van het in bedoelden winkel verkocht nummer van Februari 1936 no. 9, aanvangende met een plaat met het onderschrift: „Durch die Jahrtausende hinfort „Haufte der Jude Mord auf Mord „Der Jude laszt vom Morden nicht „Bis ihn erreicht das Weltgericht" terwijl de verdere inhoud op hetzelfde peil staat? Is de minister niet van oordeel, dat tegen de verkoopers een strafvervolging dient te worden ingesteld op grond van de wet houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare or de? MR. BOON TREEDT UIT HET BESTUUR VAN DEN VRIJHEIDS BOND. Mr. G. A. Boon, lid van het hoofdbe stuur en het dagelijksch bestuur van de liberale staatspartij De Vrijheidsbond, heeft aan dit bestuur meegedeeld, dat hij zich niet voor herkiezing in de be doelde functies beschikbaar stelt. De oorzaak van dit bedanken is ge legen in het feit, dat de Heer Boon zich niet kan vereenigen met de wijze van organisatie en propaganda. HET IJZELGEVAAR. De waarschijnlijkheid van ijzel zal in den vervolge in de weèrs- verwachtingen worden ver meld. Naar aanleiding van de vele verkeers ongelukken, welke ook dit jaar weer als gevolg van be-ijzelde wegen zijn ge schied, had de A.N.W.B, zich met een adres tot den minister van waterstaat gewend, met het verzoek, het nemen van tijdige en doeltreffende maatregelen tegen dit euvel op de rijkswegen zoo veel mogelijk te willen bevorderen. De minister heeft thans in antwoord hierop, aan den A.N.W.B. medegedeeld dat van den hoofddirecteur van het Ko ninklijk Nederl. Meteorologisch Insti tuut in De Bilt de toezegging verkregen werd, dat in het vervolg de waarschijn lijkheid van ijzel in de weersverwach tingen zal worden vermeld. De vraag wat zal kunnen geschieden om de gladheid van wegen, welke het gevolg is van een laag bevroren neer slag, zoo doelmatig mogelijk te bestrij den, is nog ten departemente in onder zoek. Wie de wereld meent te kunnen ontberen, is dwaas, maar nog veel dwazer is hij, die meent, dat de we reld hem niet zou kunnen ontberen. Groote of kleine drijfveren? Het is wel een heel genoeglijke dis cussie, die wij met „De Zeeuw" over het bijzonder onderwijs hebben. Toen wij ons, in ons eerste artikel, eindelijk eens teweer stelden tegen de aanhou dende stekeligheden en aanvallen van „De Z." op het openbaar onderwijs, toen heette dit verweer „een aanyal". Toen moesten wij „De Zeeuw" er op wijzen dat hij niet het recht had, het geen wij schreven (en bedoelden te schrijven), nl. dat minder nobele motie ven ook, en zelfs dikwijls, bij de op richting van bijzondere scholen mede een rol speelden, te verdraai en gelijk „De Z." deed tot de bewering, ,als zouden w ij' van oor deel zijn dat „als regel" minderwaardi ge motieven op den voorgrond stonden, of in het spel warén. Ter verduidelijking van dit aanzicht der zaak voegden wij daar aan toe, dat „wij zeker niet zouden willen ontkennen gelijk wij ook nergens en nimmer ontkend hebben,) dat bij den schoolstrijd en de oprichting v,m bijzondere scholen ook beginselen en motieven van noogere orde hebben meegegolden", „De Zeeuw" antwoordt hierop met een artikeltje, waar met vet te letters T erugtocht boven staat, en dat aanvangt met de mededee ling „dat wij beginnen bij te draaien." Hij vergeet, dat ons verweer tegen de door hem gegeven voorstelling van zaken gericht was. Immers, dat „als re gel" was niet onze stelling, maar z ij--n (o.i. ontoelaatbare) interpreta tie! Tenslotte eindigt onze opponent al dus: „Als ze [dit is: de redactie van de M.C.] er nu ook nog toe -komen kan om de smadelijke vergelijking van de stichters van bijzondere scholen met particularistische en mopperachtige stichters van bijzondere autobusdiens ten ruiterlijk terug te nemen, dan kan gezegd worden, dat een vruchtbare dis cussie is gevoerd." Al loopen we nu de kans, dat „De Z." zoo aanstonds zal antwoorden met de zegevierende verklaring ons nu volko men afgemaakt, overwonnen en vermor zeld te hebben, daardoor zullen we ons toch niet laten weerhouden er iets van te zeggen; het is ons minder om de over winning dan om de zuivere waarheid tö doen. Welnu dan: Alle vergelijkingen hin ken. Zoo ook de aangehaalde. Zij het dan hoofdzakelijk slechts ten aanzien van den tijd vóór de pacificatie. Wanneer er overal in den lande goed openbaar onderwijs is te verkrijgen, on derwijs dat niet „rood" is, omdat het openhaar, van staatswege, gegeven wordt door onderwijzers van allerlei po litieke schakeering en godsdienstige overtuiging, en wanneer dan een bepaal de groep burgerg uit overwegingen van diep godsdienstigen aard van oordeel is, dat zij om des gewetens wille hun kin deren niet naar die openbare school mo gen sturen, m.aar dat deze motieven van de hoogste orde dwingend eischen, chat hun kinderen anders georiënteerd en anders gegeven onderwijs ontvangen: wanneer deze burgers daarvoor blijken groote offers van geldeliiken en anderen aard over te hebben dan kan men v,an oordeel zijn, dat hun inzicht en oo- vattingen toch eigenlijk ftiet juist zijn, maar dan heeft men dit niettemin t e eerbiedigen. Gelijk wij zulks altijd gedaan hebben en altijd zullen blij ven doen. Maar zooals iemand van gerefor meerden huize, die onzen pennestrijd met belangstelling, en lang niet met eenzijdige instemming ten .aanzien van de stellingen van onzen geachten oppo nent, volgt, ons dezer dagen opmerkte dezen eerbied is men ganschelijk niet verschuldigd aan die velen, die na de gelijkstellingswetten plotseling tot de ontdekking kwa men, dat zij „zoozeer christenen wa ren", dat ze nu ineens fuit de staatskas) een bijzonder schooltje, liefst een schoolpaleisje, moesten oprichten! Welnu, deze, en uitsluitend deze lie den hadden wij op het oog, toen wij on ze bittere woorden over den dikwijls onnoodigen, geld-verslindenden, bijzon- dere-schoTenbouw schreven. En nu mag „De Zeeuw" onzentwege nog zoo hard victorie kraaien, dat zal ons toch niet beletten te verklaren, dat wij, gelijk den oprechten liberaal be taamt, altijd en overal eerbied zullen hebben voor oprechte overtuigingen en diepe, eerlijke, beleden beginselen, mitsgaders voor de daden, die uit deze zuivere bron vloeien. Als „De Zeeuw" er nu eens toe kon komen te verklaren, dat er inderdaad met het stichten van bijzondere scholen in heel Nederland, heel wat dingen zijn gebeurd, die den toets dezer eenig juis te kritiek niet kunnen doorstaan dan zou inderdaad een vruchtbare dis cussie zijn gevoerd. Zou dat teveel ge vraagd zijn? KINDERZORG. In het gymnastieklokaal van de Stich ting werd heden de jaarvergadering ge houden van de Vereeniging „Kinder- zorg" te Middelburg. De voorzitter, ds. D. J. V o s s e r s, heette in zijn openingswoord allen wel kom en herinnerde er aan, dat het de 30ste jaarvergadering is, doch dat het bestuur meende haar toch eenvoudig te moeten doen plaats hebben en met ge loof, hoop en liefde voort te werken in dezen moeilijken, kommervollen tijd, zonder geloof kan niemand volhouden, zeker bij het werk als van „Kinderzorg". Het aantal verwaarloosde kinderen neemt in dezen tijd meer toe. Gelukkig kan „Kinderzorg" aan alle aanvragen voldoen; wat niet overal het geval was. Naast vele goede resultaten, waren ook vele teleurstellingen, was controle op alle pupillen tot de 30 jaar mogelijk, dan zouden er velen zijn achter wier naam kwam te staan „mislukt". Men moet met Paulus kracht zoeken in het werk, door alles te verwachten van God, en Christus steeds in het mid1 delpunt te plaatsen. Met hoop mag men dan ook verder gaan; maar tevens liefde hebben voor dit werk, dat een werk Gods is. Standvastig kan men zijn in dit werk. Bericht van verhindering was ingeko men van jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, Commissaris der Koningin, wegens ambtsbezigheden, van mevrouw Quarles van Ufford wegens uitstedigheid, van mr. W. F. E. van der Feltz, officier van justitie en voorzitter van den Voogdij raad en van dr. A. J. Hoorweg. De secretaris, ds. G. de Ru, bracht zijn jaarverslag uit en herinnerde ook aan het 30-jarig bestaan en aan de be slissing verleden jaar genomen om de vereeniging voort te zetten. Spr. schetste de groote moeilijkheid om de ouders te vervangen, maar tevens op het mooie werk voor de anders on dergaande kinderen. Dank brengt spr. aan den heer en mevrouw Middelkoop en mej. Lange- voort, die met hun staf van mannen en vrouwen het gesticht besturen. Een pu pil, een meisje van 19 jaar, is door den dood ontvallen; van de 110 pupillen in de stichting en 16 er buiten, was verder geen enkele ernstig ongesteld. Nog aller lei verbeteringen zijn na de opening der nieuwe inrichting aangebracht. O.a. aan verschillende zalen en gangen, die ver beterd en geschilderd werden. De steun van alle gemeenten in Zeeland is voor „Kinderzorg" onontbeerlijk. De v o o r z. bracht den secretaris dank. De commissie tot nazien der rekenin gen, bestaande uit Kloetinge, Vlissingen en Terneuzen, zou bij monde van Kloe tinge verslag uitbrengen, waarbij de v o o r z. zijn spijt uitdrukte, dat ds. Raams Zeeland gaat verlaten. Ds. Raams begon met dank voor de woorden van waardeering en wenschte „Kinderzorg" geluk met de betere finan cieele toestanden. Hij wees op den groo ten omvang van de financiën er is niets op aan te merken. Spr. wees er op, dat ds. J.' de Vries reeds 22 jaar dit werk doet, gelukkig is na zijn ziekte hulp ge komen en is ds. v. d. Waa, voorts ds. De Vries en de heer Mantz, als hulp er bij gekomen en nam de zaak der bussen voor zijn rekening. Het is noodig, dat die bussen goed blijven werken, vooral nu er diaconiën en armbesturen hun steun belangrijk verminderen en gebleken is, dat het kapitaal ook niet altijd de ver wachte vruchten afwerpt. De penningmeester, ds. J. de Vries, lichtte zijn rekening, die sluit met een eindcijfer van f 52064,80, en een bijdra ge van 4977.73)4 uit den kapitaal- dienst voor het nadeelig saldo. De Rijkssubsidie is verminderd, ook de opbrengst der bussen, maar door Middelburg, 2-III-'36. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 6.8 °C (45 °F); laagste 2.4 °C (37 °F). He den 9 h: 3.4 °C; 12 h: 4.3 °C. Twee mm regen of neerslag. Hoogste barometer stand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 748 mm; laagste 739 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 758.8 mm te Blacksod; laagste 741.3 m mte Röst. Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige, veranderlijke en uiteenloopende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige neerslag, weinig verandering in tempe ratuur. Zon op: 6 h 46; onder: 17 h 39. Licht op: 18 h 09. Maan op: 11 h 34; onder: 3 h 52. V.M.: 8 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Maart. Hoogwater. Laagwater. Ma. 2 8.35 21.24 2.09 14.59 Di. 3 10.09 22.48 3.49 16.35 Wo. 4 11.25 23.47 5.14 17.45 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Maart. Hoogwater. Laagwater. Ma. 2 10.01 22.54 3.10 16.01 Di. 3 11.36 4.46 17.36 Wo. 4 0.22 12.56 6.12 18.49 MagatBstsaaano—agacfltg—HW5saaggaggM69BKBaiasaBWM overleg steeg de post voor ontvangsten van den Voogdijraad voor verpleging der nog niet officieel toegewezen kinderen. Spr. lichtte daarna de uitgaven van f 9479 voor onderhoud gebouwen na der toe en besprak daarbij de welwillen de medewerking en voorlichting van den regeeringsvertegenwoordiger. Ook besprak ds. De Vries den post vuur, licht en water ad 3931, die hoo- ger is omdat de centrale verwarming meer kost. Inzake den kapitaaldienst wees spr. op een verlies bij aankoop van de eigen dommen, van een hypotheekhouder, wat 1689 aan de vereeniging kosttte. Dit werkte ook mede, dat men van de rente niets kon reserveeren. De voorzitter las het accountantsrap port van den heer C. Kamermans voor, waarna de rekening werd goedgekeurd, met grooten dank aan ds, De Vries en zijn medewerkers. 9 Ook brengt spr. dank aan de andere leden van de familie De Vries; want tij dens de ziekte van ds. De Vries is ge bleken hoe er door allen in de pastorie te Wilhelminadorp voor Kinderzorg wordt gewerkt. Spr. richt zich afzonder lijk tot den heer Mantz en ds. Van der Waa en wijst op hun arbeid. In verband met de kwestie der hypo theek, werd lit bestuur gemachtigd, in het vervolg zoo noodig hypotheken op te zeggen en nieuwe te sluiten. Van de ze machtiging zal een sober gebruik worden gemaakt. Op de begrooting 1936 is dit keer 6000 van onderhoud gebouwen ge raamd, waaronder o.a. het maken van een regenbak, omdat het harde water leidingwater de waschmachines, met name den ketel spoedig doet verslijten. In plaats van Kloetinge kwam Krui- ningen in de commissie inzake de rekening. Er moesten 9 bestuursleden gekozen worden; 6 wegens periodieke aftreding, 2 wegens uitbreiding van het bestuur en een wegens bedanken van ds. P. J. F. van Voorst Vader, tengevolge van druk ke werkzaamheden. De uitslag der stemming zou in de middagvergadering plaats hebben. Voor de pauze, verkreeg de directeur de heer Middelkoop, nog het woord voor zijn jaarlijksche mededeelingen. Spr. stelde de vraag of Kinderzorg wel de juiste is; er zijn in den loop der 30 jaren wel voorstellen tot naamswijziging geweest, maar toch is Kinderzorg de goede naam. Er zijn 483 kinderen hier verpleegd, en kinderen en zorgen zijn niet te scheiden, en de dagelijksche ar beid in het gesticht bewijst dit. Er is zorg bij de komst en bij het vertrek der kinderen. Hun komst is" veelal een ge volg van moeilijkheden direct is er de zorg van reinheid en kleeding. Dan komen de moeilijkheden om het karakter van den nieuw aangekomene te leeren kennen, hem inwerken in het

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1