Duitschland en Frankrijk zijn geen erfvijanden. BIOSCOPEN. BUITENLAND. AFLOOP AANBESTEDINGEN. AFLOOP VERKOOPINGEN. 20.000 HIJLEH OVER ZEI. Hitier biedt Frankrijk een entente aan. DUITSCHLAND. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. want iederen dag tusschen de school uren in, komen getrouw een 10 a 15 schooljongens tijdens den schafttijd van de werklieden dezen een hand,e helpen; men staat er verbaasd over, wat deze jongens aan werk verzetten. i CITY. Wij schreven het reeds bij het verslag van den gala-avond in Goes: het heeft er om gespannen wie de première voor Zeeland van de film der K XVIII zou draaien. Wij hebben er t o e n niet meer van gezegd, om zelfs den schijn te ver mijden als zouden wij onze zusterstad op de Bevelanden deze première misgun nen; nu de film daar echter gedraaid heeft, dient hier medegedeeld te wor den dat zeker niet in een gebrek aan waakzaamheid of daadwerkelijke be langstelling de oorzaak is te zoeken, dat „20.000 mijlen over zee" haar première niet in Zeelands hoofdstad genoot. In tegendeel, tot voor kort verkeerden wij en alle betrokkenen zelfs nog in den waan, dat de eerste vertooning in het City Theater te Middelburg zou plaats vinden; dat gold zoowel de bioscoop directie als het Middelburgsche Comité voor Nationale Veiligheid, hetwelk zich reeds maanden geleden met de Poly goon-fabriek te Haarlem in verbinding heeft gesteld teneinde deze rolprent naar hier te krijgen. En de afd. Walche ren van de Nederlandsche Reisvereeni- ging is er, óók al maanden geleden, eveneens mee doende geweest om een eerste opvoering voor haar leden te be werkstelligen. Het is een succesje voor Goes, dat het in dezen kamp om de première de over winning heeft behaald, en wij misgunnen het die victorie gansch niet slechts om onzen stadgenoten voor den moge lijken blaam van gebrek aan initiatief en activiteit te vrijwaren, vermelden wij dit stukje voorgeschiedenis hier. (-§-) Er is tegenwoordig een zeker hoera-patriottisme in zwang. Wie zich daarmee besmet gevoelt, ga deze film zien en sta met beschaamde kaken. Ne derlanders van het goede slag loopen niet graag met hun nationale gevoelens te koop, maar in den loop der geschie denis hebben zij zich herhaaldelijk meesters getoond in nationaal hande len. Dat is gezonder en doeltreffender, want niet belachelijk. Ieder, voor wien het „Wilhelmus" nog het volkslied bij uitnemendheid is, dat hem zijn hoed doet afnemen, als hij niet aan politieke valsche schaamte lijdt, zal het hart bij deze film sneller gaan klop pen. De ervaring leerde reeds, dat hon derden, duizenden harten daartoe in staat zijn. Dat geeft den burger moed. Indien tot dusver ooit een film aan spraak heeft kunnen laten gelden op het praedicaat: van specifiek Nederlandsche makelij, dan zal het deze zijn. Niemand in dit prachtige filmische verslag schept op; niemand gaat zich te buiten aan chauvinistische demonstraties. De man nen van de K XVIII doen hun plicht; niets meer en niets minder. Ze doen hun plicht bij het vertrek van Nieuwediep, op de kruisvaart over den Atlantischen Oceaan, op den langen stormachtigen overtocht over den Indischen oceaan. En als ze dan te Soerabaia arriveeren, staan ze precies zoo in de houding als te Nieu wediep; salueeren en wuiven en.uit is de kaars? Nee, het „Wilhelmus" wordt dan nog gespeeld, terwijl een por tret van koningin Wilhelmina op het witte doek verschijnt. En dan beseft men het eenige, wat er te beseffen valt: dat men niet liberaal, of roomsch-katholiek of anti-revolutionnair of wat dan ook is, doch Nederlander; en nogmaals Nederlander! Luitenant Wytema, die de noodige honderden meters celluloid door zijn ca mera gedraaid heeft, om deze film te kunnen vervaardigen, steekt de vaklie den naar de kroon. Van alles, wat hij fo tografeerde, is het beste natuurlijk uit gezocht. Maar dat mag zich dan ook laten zien. En dan de montage! De man, die daaraan bezig geweest is, heeft het geheele Nederlandsche volk aan zich verplicht. Hij wist den overvloed van materiaal precies zoo te groepeeren, dat er een boeiend relaas tot stand kwam. Het beeld van den de golven doorklie- venden onderzeeër keert telkens terug als het thema van een symphonie. Va riaties op dit thema zijn de verschillen de aspecten van het leven aan boord, die verbluffend handig over het verslag verdeeld werden. Daar tusschen door dan de allerhande belevenissen, op zee zoowel als aan den wal in alle vijf we- relddeelen van onzen aardbol Het ge vaar van eentonigheid bij een film als de onderhavige was natuurlijk groot, maar men heeft 't volslagen weten te overwinnen. „20.000 Mijlen over Zee" is een nuch ter, zakelijk filmisch relaas van een on derneming, die in de geschiedenis van de duikboot, haar weerga niet vindt. Ne derland mag trotsch zijn, op de prestatie en op de film, die haar in beeld brengt. De Nederlandsche ondernemingslust en Nederlandsche energie laten zich hier gelden op een nationale wijs. Een andere wijs hebben we niet, maar we kunnen het er dan ook mee doen. Van deugde lijkheid gesproken, die zoo wars is van opgeblazenheid ELECTRO. Carlo Cavelli, de Hooge- schoolrijder. In Weenen treedt Carlo Cavelli op in een der vele theaters. Het is een man met een verleden, dat hem noopt liever deze stad te vermijden, waar zoovele donkere herinneringen zijn. Eens als of ficier heeft hij tijdens den wereldoorlog in een duel zijn tegenstander, den zoon van zijn overste, gedood. In naam om een vrouwenquaestie, doch in werke lijkheid om de eer van den vader te red den, die niet mocht weten dat zijn zoon een sp on was De vader leeft zeer te ruggetrokken, alleen nog om zich te wreken. 't Is deze donkere achtergrond waar op het verhaal is gebouwd. Cavelli maakt kennis met Irene, de dochter van den overste, doch zij weet niet den waren naam van haar leermees ter in het schoonrijden, dat ze beoefent om zich onafhankelijk te maken van den man die haar wil trouwen. Er ontbloeit een liefde tusschen Cavelli en Irene, die tot conflicten leidt en Cavelli doet be sluiten de waarheid over het tragische verleden te onthullen, waarop volledige rehabilitatie volgt. Een treffend gegeven op waardige en nobele wijze tot een mooie film ver werkt, die weliswaar herinneringen op roept aan oude Duitsche speelfilms met haar zware dramatiek, doch op zoo'n fijne en ingehouden wijze gespeeld Ru- dolf Forster is 'n pracht acteur en met zooveel goed begrip en soberheid opgenomen, dat ze een goede aantee- kening verdient. De droefgeestige sfeer, die om de dingen hangt en die niet ver valt in het melodramatische, is zoo goed volgehouden, dat men, weer huiswaarts keerend, nog even gevangen blijft in den ban van het verhaal. En dat kan niet van iedere film gezegd worden. De weggeloopen bruid» Dit is weer een ander genre, meer aan den luchtigen kant. De geschiedenis van een gomballen-kauwende jonge dame die de noodige serieuse levensopvatting zoo hoogst gewenscht voor de aan staande echtgenoote van een warenhuis directeurszoon maar niet kan waar- deeren en dientengevolge na hevige scenes tenslotte toch de man haars har ten in den broeder van den echtgenoot in spe vindt, is op een vermakelijke ma nier in elkaar gezet. Josephine is niet op haar mondje gevallen, hoewel het toch heusch een aardig meisje is en waarlijk dame kan zijn ook. Nu, Tony dat is dan „de" man past wat dat be treft uitstekend bij haar en bovendien houdt hij óók van gomballen en heeft een avontuurlijken aard. Die twee kunnen het eerst best met elkaar vinden, later weer minder goed, dan heel slecht (verbazend wat gebrui ken die Yankees een serie onaangena me uitdrukkingen al ze kwaad zijn) en tenslotte weer uitstekend. En ze leefden nog vele jaren gelukkig met elkaar In een Parijsch blad, „Paris Midi" publiceert de bekende Fransche journa list Bertrand de Jouvenel een nogal op zienbarend interview met Hitier. Na drukkelijker dan ooit heeft de Duitsche Führer, volgens den vertaling van de Tel., hierin betoogt, dat hij vriendschap en niets dan vriendschap met het Fran sche volk wil. „Ja ik weet wel wat gij denkt", zoo zeide Hitler in den loop van het ge sprek. Ge zegt: Hitier legt vredelie vende verklaringen af, m,aar is hij te goeder trouw, is hij oprecht? Welnu denk eens na, zal het niet een ramp voor beide landen zijn elkaar weer op het slagveld te ontmoeten? Ge wilt dat ik dan „Mein Kampf" (waarin o.a. een revanche-oorlog wordt gepredikt Redga corrigeeren, zooals een schrij ver die een nieuwe uitgave van zijn boek gereedmaakt. Als ik er in slaag een Fr,ansch-Duitsche toenadering, zoo als ik die wensch, tot stand te brengen, dan zal ik daarop een correctie mij waar dig hebben gegeven. Mijn nieuwe ziens wijze zal ik in „het boek der historie schrijven." „Ik zal mijn volk toonen, dat de on vriendschappelijke verstandhouding tus schen Fr,ankrijk en Duitschland absurd is, dat wij absoluut geen erfvijanden zijn. Het Duitsche volk begrijpt dat. Het heeft mij ook gevolgd op den weg naar een verzoening met Polen. In Frankrijk heeft men het Duitsch- Poolsche accoord willen zien als een fraaien diplomatieken zet. Het is een compliment dat mij geen genoegen doet, en dat niet verdiend is. De spanning tusschen Polen en Duitschland kon niet voortduren. Het was dus de zaak er een eind aan te maken. Daar zijn wij in geslaagd, tot verlichting van het ge heele Duitsche volk. En nu wil ik de zelfde ontspanning teweeg brengen tus schen Frankrijk en Duitschland. Het is niet goed als volkeren hun krachten verspillen aan het onderhouden van 'n onvruchtbaren haat. U begrijpt de lo gische noodzakelijkheid van een goede verstandhouding tusschen twee nabuur- staten en geeft er zich rekenschap van, dat dit een redelijk en menschelijk doel is, dat wij tot iederen prijs moeten trachten te bereiken. Welnu, wij moeten beiden onze pu- b'ieke opinie zoodanig bewerken dat die toenadering tot stand komt, welke leiders elkaar ook aan het hoofd van Frankrijk en Duitschland mogen opvolgen." „U zult er goed aan doen mijn aan bod van een entente goed in overweging te nemen. Nog nooit heeft een Duitsche staatsman zoo verstrekkende en her haalde voorstellen gedaan en deze voor stellen zijn niet afkomstig van een pa- cifistischen kwakzalver maar van den vurigsfen nationalist die Duitschland ooit geregeerd heeft. Ik bied u aan wat nie mand u nog heeft kannen aanbieden: 'n entente, die zal worden goedgekeurd door 90 procent van de Duitsche natie, de negentig procent die achter mij staan. Er doen zich soms in het leven der naties gelegenheden voor die later blij ken van ver-strekkenden aard te zijn geweest. Vandaag aan den dag kan Frankrijk, als het dat ten minste wil, voor eens en voor altijd voor 't „Duitsche gevaar" uit de wereld helpen, dat uw kinderen van geslacht op geslacht lee- ren vreezen, U kunt het gevreesde fa tum wegnemen dat op Frankrijks his- tori drukt. De gelegenheid is nu gege ven. Als gij haar niet aangrijpt, denkt dan aan uw verantwoordelijkheid te genover uw nageslacht. U heeft DuHsch- land voor zich, waarvan negen tiende Her bevolking vertrouwen stelt in "Pm chef en die chef zegt u: Laat ons vrien den zijn". DE VERDWENEN PREDIKANT. De Grieksche pers houdt zich nog' steeds bezig met de geheimzinnige ver dwijning van dr. Kindermann, tot voor kort predikant bij de Duitsche evange lische gemeente in de Grieksche hoofd stad Athene. Dr. Kindermann werd den 19en Jan. naar Duitschland geroepen Sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. Verschillende Atheensche bladen ver onderstellen, dat de predikant zich op de een of andere manier de ongenade van de nazi's op den hals heeft gehaald en brengen zijn verdwijning daarmee in verband Van officieuze Duitsche zijde wordt dit tegengesproken. Dr. Kinder mann, zoo meldt het D.N B., zou tijdens zijn reis niet wel bij het hoofd zijn ge worden en aan het zwerven geraakt. Dit klinkt rijkelijk fantastisch, Het is 'n onverkwikkelijke zaak. De Duitsche autoriteiten mogen wenschen dat dr. Kindermann weer voor den dag komt. Anders zullen vele^ hen van heele er- gen dingen blijven verdenken. Priester pleegt zelfmoord. Naar de Berlijnsche correspondent van de Neue Ziircher Ztg. meldt beeft de dominicaner pater Thomas in de gevangenis te Ol denburg zelfmoord gepleegd Thomas, die als procurator van zijn orde groot aanzien genoot is in het najaar van 1935 in een deviezen-proces tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld en zijn klooster werd zwaar beboet, In gevan genschap was hij tot de uiterste zwaar moedigheid vervallen en de gevangenis directeur zorgde daarom dat hem elk voorwerp, waarmee hij zelfmoord zou kunnen plegen, werd onthouden. In een onbewaakt oogen'olik heeft de pater echter toch leans gezien zich aan het koord van zijn pij in zijn cel op te han gen. HUWELIJKSINZEGENING BIJ DE „DUITSCHE VOLKSKERK". De „Duitsche volkskerk" vervangt bij huwelijksinzegeningen het kruisbeeld op het altaar door het hakenkruis; en de Hitlergroet wordt gebracht bij de antwoorden van bruid en bruidegom. Deze kerk, gesticht door dr. Dinter, heeft Christus uit haar leer geschrapt en zegt te zijn teruggekeerd tot de oude Ger- maansche ritus Een huwelijksinzegening volgens deze nieuwe ritus is in de kapel van deze sectie verricht. Na een strijdlied, een predicatie en gebeden zette dr. Dinter de bedoeling uiteen van het Duitsche huwelijk. Dr. Dinter vroeg dan den bruidegom; Wilt gij, kameraad, deze vrouw tot uw wettige echtgenoote en met haar in het huwelijk treden volgens de oude Germaansche gebruiken?" De bruidegom, in de houding staande, den Hitlergroet brengend, antwoordde met luider stem: „Ja. Heil Hitier". Vervolgens vroeg dr. Dinter aan de bruid: „Wilt gij aan de zijde staan van uw echtgenoot in zijn moeilijken strijd voor het Duitsche vaderland?" De bruid, eveneens in de houding staande en den Hitlergroet brengend zeide duidelijk: ,Ja. Heil Hitier". Vrijdag werd te Wissen- kerke vanwege het gemeentebe stuur aanbesteed het verbeteren van het in Kamperland gelegen gedeelte van den weg WissenkerkeKamperland. Ingeschreven werd door: A. de Wil de, Middelburg f 20500; N.V. Noord- Ned. Wegenbouw Mij., Harlingen f 20264; P. de Regt, SchoorI, f 19800; ~A. M. Kuijper, Middelburg f 19000; I. la Gasse en Zn., Koudekerke f 18980; W. Luij- mes, Goudswaard en M. P. Bal, Rid- i derkerfc f 18966; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer Arendskerke f 18660; J. H. van de Ven, Vlissingen f 18598; L. Wandel, Oosterbeek en A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 18396; J. J. en K. Lucasse, Walsoorden f 18390; L. J. Dekker, Veere f 18300; P. Vette en P. Raas, 's-Heerenhoek f 18300; L. van Popering, Bruinisse f 18270; G. J. van de Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke f 18266; P, Dekker, Veere f 18221; A. A. de Mol, Kamperland f 18097; J. M. Dekker en Zn., Papen- drecht f 18000; N. v,an de Linde, Scha- rendijke f 17980; Jan Verheijhe, Elle- woutsdijk f 17913; AL Warrens en J. Kint, Ossenisse f 17900; J. D. Janse, Colijsnplaat f 17700; J. de Oude, Zie- rikzee en W. v. d. Berg, Bruinisse f 17670; L. van Boven, Ëllewoutsdijk f 17620; Gebr. J. H. Geldof, Seroosker- ke f 17495; Fa. Gebr. L. en J. L. Boe ren, Sliedercht f 17483; L. Timmer, Dordrecht f 17450; M, Matthijsse en J. Slager, Brouwershaven f 17450; N.V. Bitumenweg, Utrecht f 17415; J. Ha- ringnyin, Colijnsplaat f 17427; M. v. d. Velde en J. P. Bossers, Bruinisse f 173%*; W. v. d. Linde, Kattendijke f 17325; A. H. van Beek en Co., Made f 17300; A. J. Verjaal, Dreischor f 17285; L. Zoete- meijer, Brielle f 16945. Notaris P. G. J. van der Schrieck heeft Donderdag in café de Zwaan te E e d e publiek verkocht een hof- steedje ter grootte van 2 433 ha. Koo- per M. de Schoolmeester voor f 5000. Op het Stadhuis te Middelburg ver gaderde Vrijdagavond de Kamer van Koophandel ën Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden onder voorzitter- schhap van den heer W. Berdenis van Berlekom, met wien 18 leden aanwe zig waren. Afwezig waren de heeren v. d. Berg, P. G. Laernoes, Enzlin en Wesselink. Rekening 1935. De Kamer vereenigde zich met de re kening 1935, aanwijzende in ontvang f 19,517 en in uitgaaf f 18,057, alzoo een goed saldo van f 1,460. De havens voor den dienst HansweertWalsoorden. Het bureau had voorgesteld zich aan te sluiten bij het verzoek van het Co mité tot behoud van de aanlegplaatsen te Hansweert en Walsoorden en dus te verzoeken niet in te gaan op de bedoe ling van den Rijkswaterstaat om inloop havens te maken ten zuiden van Krui- ningen en aan den Perkpolder. Overeen komstig een in de commissie voor het verkeerswezen gedane vraag, werden enkele kaarten overgelegd, waarop de bedoeling van den waterstaat en van t comité duidelijk te zien zijn. De VOORZITTER gaf enkele inlich tingen o.a. dat de afstand over water wat grooter zal worden dan bij den be- staanden toestand. Maar het bureau heeft geen pretentie de technische zijde van het vraagstuk te kunnen beoordee- len. De heer KAKEBEEKE voelde meer voor het plan van den Rijkswaterstaat dat gemaakt is in overleg met de com missie uit Ged, Staten en de directie, waarbij o.a. de heer Van Rompu mede werkte, die zoo ten volle deskundige in de veerkwesties op de Westerschelde is. Hij is zeker veel meer op de hoogte, dan het Comité van actie. De heer JERONIMUS bracht dank voor de kaart, en zeide inzake de aan loophaven in Zeeuwsch-Vlaanderen het eens te zijn met het comité, maar voor de Zuid-Bevelandsche zijde met den Waterstaat. Daar zal men bij aankomst ten Oosten van het kanaal een primai- ren weg naar den hoofdweg krijgen. Spr. wilde dan ook alleen wat Z.-Vlaan deren betreft adhaesie betuigen. De heer VEENIS achtte de groote kosten een reden om te vragen of de zaak niet beter kan blijven zooals zij nu is. De heer STOFKOPER ziet in het plan van het Comité van Hansweert iets dat de scheepvaart zal hinderen. De heer KAKEBEEKE meende, dat de bevolking van Walzoorden en Hans weert weinig belang heeft bij deze zaak. De heer MENHEERE, ondersteund door den heer VEENIS, betoogt, dat de middenstand ter plaatse daarin wel de gelijk belang ziet. De heer JERONIMUS meende, dat met de kwestie van den Perkpolder de Zeeuwsch Vlaamsche tram staat of valt. Spr. stelde voor over de beide plaat sen afzonderlijk te stemmen. De heer STOFKOPER zeide, dat voi gens een courantenbericht alles reeds in kannen en kruiken is. De heer JERONIMUS zeide zich van geruchten niets aan te trekken. Afzonderlijk wordt beide keeren met 13 tegen 5 stemmen besloten adheasie te betuigen aan beide onderdeden van het adres van genoemd Comité, De versnelde bruggenbouw. Het bureau stelde voor opnieuw aan de Tweede Kamer te adresseeren :n „Merid©r verschOt van alle andere schoonheids middelen „Meridol" geneest de huid van ouder- domsverschijnselen Gezicht en handen worden glad, jeugdig, zacht en opgewas sen tegen alle schadelijke, verruwende weersinvloeden. Een onvolprezen en een voudig toe te passen schoonheidsmiddel Uw huid vraagt om Doozen a 50 en 25 ct. bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med4) verband met verdwijnen of verminde ren van de tarieven op de veren in Zeeland, in verband met de benzinebe lasting voor vrij vervoer over de groote rivieren. Het bureau wilde verzoeken de veren geheel vrij te doen zijn of al thans niet alleen de inwoners van Z. Vlaanderen maar alle Zeeuwsche auto houders te laten profiteeren van een reductie op de autotarieven op de boo ten. De VOORZITTER lichtte toe, dat de Kamer vroeger geheel vrijen overtocht heeft bepleit.' De heer VAN RAALTE betoogde ook dat dit het billijkste zou zijn, wat de voorzitter onderschreef. De heer M. LAERNOES vertelde van iemand uit Breda, die bij hem in Vlis singen stond met zijn auto en uit kwaad heid, dat hij zou moeten betalen op de lijn VlissingenBreskens, via Antwer pen naar Zeeuwsch-Vlaanderen zou rij den. (Gelach.) De heer JERONIMUS waarschuwde er voor, dat de minister zeide, dat de regeering reeds zooveel op die lijnen toelegt en het kon wel eens een doode of althans een kleine musch zijn, waar mede men zich blijde maakt. Spr, bracht het idee van alle K s vrij naar voren, omdat het controleeren uit welke plaats een auto komt niet steeds maickelijk zal zijn. Het yoorstel werd z. h. s. aangeno men. Handel en coöperaties. Aan de orde was nu de voornaamste discussie zulks naar aanleiding van het adres van de Vereeniging van Handela ren m Granen, Zaden en Peulvruchten in Zeeland aan den Minister van Land bouw en Visscherij inzake 't erkennen van coöperatieve Vereenigingen als op slaghouders van tarwe. De VOORZITTER wees er op dal, het goed is, dat men gelegenheid tot bespre king krijgt, gezien de ingekomen opmer kingen van de heeren Lindenbergh, En zlin en Kakebeeke. De heer JEROiNTMUS bracht dank voor de korte toelichting, hij kon be grijpen, dat het bureau niet met een voorstel kwam. De feiten hebben in de ze zaak elkander achterhaald. De land bouw misbruikt z.i. de tarwewet ten nadeele van den handel. De wet schrijft voor, dat men zooveel mogelijk rekening moet houden met den bestaanden han del, en niet met nog te scheppen handel. Het heeft moeite gekost den handel in geschakeld te krijgen toen de tarwewet zou worden uitgevoerd. Het is toch niet mogelijk in 1932 vereenigingen te erken nen, die in 1930 nog niet bestonden. De heer Jeronimus leest een schrijven voor van den Minister aan de Vereeniging van Handelaren, waarin o. a. staat, dat handel en coöperaties prin cipieel gelijke behandeling genieten. De erkenning als zoodanig van opslaghou ders van tarwe geschiedt volgens den minister op grond van de daarvoor ge stelde wettelijke bepalingen, waarin tevens voorzien is de mogelijkheid om op grond van zeer bijzondere omstan digheden tot erkenning over te gaan, wanneer overigens aan de vereischten niet of slechts ten deele is voldaan. De aankoop-vereeniging „Schouwen en Duiveland" voldeed geheel aan de ver- eischen, de afdeeling Schouwen van den C. B. Ten B. ten. deele en de Landbou- wersvereeniging te St. Philipsland min der, maar deze beschikte over het eeni ge tarwepakhuis ter plaatse. De minis ter besloot met de opmerking, dat de gevolgtrekkingen, die de vereeniging uit deze voorbeelden wilt maken, der halve niet juist zijn te noemen. De Minister heeft met de erkenning van alle drie genoemde vereenigingen genade voor recht willen doen gaan, maar dat mag dan toch niet geschieden op den rug van den handel. Deze ver eenigingen hadden nooit erkend mogen worden. Tarwewet en de Crisiswet zijn er niet om te ordenen en de regeering mag geen liberaliteit aan den dag leg gen ten koste van het bestaande. Recht is de door de erkenning door den han del geleden schade te vergoeden en het is niet juist, dat die schade maar denk beeldig zou zijn. Zeker is de Z. L. M. in het handelsregister ingeschreven, want zij drijft in van alles handel, maar de vereeniging van handelaren kan niet ingeschreven zijn al is het wel het ge val met 90 pet. harer leden. Bedoelde coöperaties zijn nimmer geschorst, doch inname van tarwe is voor hen stopgezet. Gemiddeld is oer jaar 3000 ton voor

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7