De oorlog in Oost-A(rika. MIDDELBU&GSCHE GEMENGD NIEUWS. CORRESPONDENTIE. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. LANDBOUW. Van onze Adverteerders. AFLOOP AANBESTEDINGEN. BUITEMIANU. De Japansche muiters hebben zich einéehik overgegeven. De Italianen bezetten den berg Amba Aladji. DU1TSCHLAND NIEUWE AMBASSADEUR TE PARIJS BENOEMD. VER. STATEN. „WIE Z N VROUW IS DAT?" DE DECIBELHAMELS. ZUID-AMERIKA. EEN COMPLOT IN CHILI ONTDEKT. WESTKAPELLE. Verwoede gevechten in het Noorden. FRAUDULEUS GESLACHT. Koningin en Prinses in hel vaderland terug. Goes. Kortgene. Minister-president Okada leeft nog! De muiterij in Japan Generaal Okada blijft minister president.. De opstandige officieren plegen gedwongen zelf moord. ÜBWÜS. DE COURANT SPORT, VOETBAL. HET NED. ELFTAL TEGEN NOTTINGHAM FOREST. MARKT8ERKHTE1. m Na zich drie dagen lang te hebben naar aanleiding van de gebeurtenissen gisteravond verklaard, dat het hier gaat om een misdadig complot, dat door re volutionaire elementen op touw is ge zet en waarbij oud-officieren en eenige politici, behoorende tot den aanhang van verzet hebben de muiters te Tokio zich oud-president Ibanez, betrokken zou- met uitzondering van een handjevol den zijn mannen eerst vanmorgen om half twaalf overgegeven, aldus een verklaring van J.apansche autoriteiten te Shanghai. De berichten van gisteren over hun capitulatie zijn dus onjuist geweest. Een tijdlang waren alle berichten van Tokio uitgebleven en alle pogingen om telegrafisch of telefonisch met de stad verbinding te krijgen, faalden. Plotse ling kwam echter het bericht, dat om half zes in den morgen op persoonlijk initiatief van den keizer bevel was ge geven met kracht tegen de muiters op te treden. Hiermede heeft men evenwel zoo lang mogelijk gewacht, teneinde de mui ters gelegenheid te geven op vreedzame wijze de bezette gebouwen te ontrui men. Vliegtuigen wierpen strooibiljet ten uit, waarin werd vezocht, zich vreedzaam over te geven en toen de troepen begonnen op te marcheeren, gingen de muiters wier aantal door het zich overgeven van kleine groepjes ge durende den nacht tot 500 was geslon ken. er toe over hun onderwerping aan te bieden. De rebellen, die zich hebben overge geven, keerden naar hun kazernes te rug. Uit de berichten uit. Tokio is nog niet op te m.aken, of de muiters zich onvoorwaardelijk hebben overgegeven. Generaal Kasjii de militaire gouver neur van Tokio heeft medegedeeld, dat de oïficieren en manschappen, die aan den opstand hebben deelgenomen als muiters zullen worden behandeld. De Italiaansche troepen aan het Noor delijk front hebben hun opmarsch naar het Zuiden voortgezet en gisteren den berg Amba Aladji bezet. Zij ontmoet ten vrijwel geen tegenstand. In Italië is dit bericht met groote vreugde ontvan gen, aangezien deze berg het eerst voor uitgeschoven punt was, dat de Italianen in den oorlog in 189596 veroverden. Zooals men weet, werden ze daarna bij Adoea verpletterd verslagen. Men acht nu te Rome dezen smaad geheel uitge- wischt Naar aanleiding van de bezetting van den Amba Aladji schrijft de gewezen verslaggever van United Press te Ad dis Abeba, Beattie, naar de Tel meldt, dat men er zich voor moet wachten aan de verovering van dezen berg aanzien lijk strategisch of tactisch voordeel toe të schrijven en wanneer men van Itali aansche zijde wel eens heeft te kennen gegeven, dat het bezit van den Amba Aladij een gemakkelijke toegang betee- kent tot Dessie en vandaar naar de hoofdstad, dan is dit onjuist. Wel is waar liggen er wegen tusschen Addis Abeba en den thans veroverden berg, doch ieder die met den toestand ter plaatse bekend is, weet, dat tusschen de Abessi- nische hoofdstad en Dessie den moei lijkst begaanbaren weg te vinden is, die mogelijk in geheel het land bestaat. Rijkskanselier Hitier heeft den am bassadeur te Madrid graaf von Welczek tot ambassadeur te Parijs benoemd. Roofoverval. Twee employés van de Kommerz und Privatbank te Keulen die 50,00 mark hadden gehaald van het bijkantoor van de Rijksbank, zijn Vrij dagochtend door vier gewapende man nen beroofd. De bandieten naderden in een auto de bankloopers en dwongen hen met revolvers het geld af te geven. Vervolgens ontkwamen zij weer in hun auto, die het nummer IZ-55357 droeg In de Radiobode wordt uitvoerig uit eengezet, waarom de Avro-Decibels o.l. van Eddy Meenk, uit den aether zuilen verdwijnen, met ingang van den eersten Maart. „De Decibels, aldus het blad, niet on gevoelig voor vrouwelijke charme en aangemoedigd door nadrukkelijke at tenties van twee jonge meisjes in Vlis- sigen, hebben de fout begaan, die jonge meisjes een uitgaansavond in Den Haag aan te bieden, dan wel een voorstel de zer meisjes tot zulk een divertissement te aanvaarden. De meisjes zijn uit eigen beweging naar haar bewonderaars toe- gereisd en de gezellige avond is gepas seerd. Aangezien deze meisjes* 17 jaar oud bleken te zijn, een jeugd, die men haar, op het gezicht oordeelende, niet zou toeschatten, construeert de wet uit de zen uitgang een (delict*), waarop straf kan staan. Nu had men ons een briefje kunnen schrijven, met opdracht, de Decibels op het politiebureau te Vlissingen te doen verschijnen, om verhoord te worden. In dat geval was er geen waardelooze op schudding gewekt. In plaats daarvan is de recherche op een uitvoering te Delft verschenen op een wijze, die herinnert aan Chicagosche toestanden, wanneer men een schouwburg afzet, omdat staatsvijand no. 1 van de „gang" van Al Capone binnen is. De Decibels (2 in ge tal) zijn gevankelijk naar Vlissingen ge leid en na 'n verre van barsch verhoor, denzelfden dag op vrije voeten gesteld. De twee Decibels hebben aan misstap en opschudding hun ontslag te danken. Art. 279 Sr.: opzettelijke onttrek king van minderjarigen aan bet ouder lijk gezag. AFSCHUWELIJK. Onder de ge meente T erheyden was gister middag de 41-jarige ongehuwde arbei der Haanskorf op de boerderij van de weduwe C. Romme bezig met het 3or schen van graan. Daarbij had hij het on geluk met zijn been tusschen de dorsch- machine te geraken. Op zijn gegil schoot men van de boerderij oogenhlikkelijk te hulp, doch niet voorkomen kon worden dat het been totaal verbrijzeld werd De zwaar gewonde man werd in aller ijl naar het St. Ignaliusziekenhuis te Breda gebracht, waar men nog getracht heeft het been te arapuleeren. Tijdens de operatie is de man echter overleden ARBEIDER DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. In de rimmermanswerl- plaats van den heer H. Wetzcls te Kerkrade is gistermiddag de 23- jarige werkman S. Goebels door een drijfriem van een cylhiderzaag gegre pen. G. brak beide beenen en liep ern stige inwendige kneuzingen op. Hij werd per auto naar het ziekenhuis ge bracht. De toestand van G. is hopeloos WAT TUSSCHE O EN G LIGT. Een schoenwinkelier te Alkmaar trachtte de aandacht van het publiek te trekken door een groote O op zijn étalage, gevolgd door zeven stippen waarachter weer een kleine g, aldus Og. De voorbijgangers bleven nieuwsgie rig staan, turende naar de zonderlinge rebus. „Ik begrijp het al" zeide er een 't Is een doodgewone „Opruiming" en aldus de „Leeuw. Crt." lachend om de vindingrijkheid van den slimmen 'win keiier, stroomden de op koopjes belus te klanten den winkel binnen. Op de vraag naar de oplossing van zijn ren De acteur Frank Wallace heeft 'de cn of het inderdaad een toch verboden bekende filmster May West voor de rechtbank te Hollywood gedaagd om haar te beletten te ontkennen, dat zij zijn vrouw is en buiten haar echtgenoot om te trachten, echtscheiding te verkrij gen (N.R.C.) Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat de kapitein buiten dienst, Poehler, aan het hoofd van een groep voormali ge officieren heeft getracht den chef van den generalen staf van het leger, gene raal Novoa gevangen te nemen. De onmiddellijk gealarmeerde wacht heeft de opstandelingen gearresteerd. De autoriteiten hebben bevel gegeven tot sluiting der militaire bureaux van het regeeringspaleis. De troepen zijn gecon signeerd, doch in de stad is het overi gens volkomen rustig. Nader meldt men nog uit Santiago de Chili: Geen enkel regiment heeft zich bij de opstandige ..beweging der voormalige of ficieren aangesloten. De president der republiek die te Vina del mar vertoef de, is onmiddellijk naar Santiago terug gekeerd om krachtige maatregelen te nemen ten einde een herhaling te voor komen. In een officieel communiqué wordt avond de oude moeder. Gistermorgen leeft men het stoffelijk overschot van de vrouw in een kolk nabij bet buis ge vonden. Gistermorgen is de 59-jarige ver pleegde van het gesticht voor oudelie- den te Veenendaal, G. Jekke uit Amerongen, in een onbewaakt oog lik in een sloot geraakt en verdron ken. Abonnementen en Advertentiën voo dit blad worden aangenomen door den Agent P. LIEVENSF. E m z y. Wij wilen uw versje voor t Kinderblad wel glaatsen maar: maak U eerst even aan ons bekend; kopy, w.aarvan wij de herkomst niet kennen, kunnen wij nimmer plaatsen! Maarschalk Badoglio seinde heden naar Rome: Terwijl de troepen van het 1ste le gercorps den Amba Alagi bereikten vie len de troepen van het 3de legerporps en die van het Eritre,a legercorps van het Noorden en het Zuiden uit de strijd-1 krachten van Ras Kassa aan. Van het aanbreken van den dag v.an gisteren, 28 Februari, af is een verwoe de strijd aan den gang. De ambtenaar van den keuringsdienst voor vee- en vleesch nam bij een sla ger te Middelburg vleesch in beslag, af komstig van een frauduleus geslacht var ken. Na een vacantie verblijf van eenige weken in het bu'ten'and zijn H M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana he denochtend met den gewonen trein van 10,03, uur waaraan een extra-rijtuig was gehaakt in de residentie teruggekeerd. Geruimen tijd voor het tijdstip van aan komst aan het station S.S hadden vele belangstellenden zich voor het stations gebouw opgesteld, terwijl het aan en kele tientallen gelukt was, een plaatsje op het perron achter' de afzetting te d. veroveren. Precies op den aangegeven tijd stoomde de trein binnen. De Prinses trad het eerste naar bui ten. Zij was g'ekleed in een donker kos tuum met zwarten bontmantel en droeg een blauwen hoed; in den arm droeg zij een bouquet gekleurde tulpen en witte seringen. De Koningin, die 'n bouquet edelweis in de hand had, was gekleed in een bruinen bontmantel en droeg een grijzen hoed De vorstelijke personen werden ver welkomd door den gouverneur der resi dentie, Luit.-Generaal jhr. W. Roëll, commandant van het veldleger en den burgemeester van 's Gravenhage, mr. S I. R. de Monchy. H M. de Koningin onderhield zich eenigen tijd met hen in de Koninklijke wachtkamer. Het gevolg van H.M. be stond uit: baronesse van A.sbeck, hofdame van H.M Frl. van Heemstra, hofdame van de Prinses, baron van Hardenbroek van Hardenbroek, de adjudant van H.M. de kap. luit. ter zee, N. A. Rost van Ton ningen en den ordonnans officier, 1ste Luit. Echter van Wissekerke. Toen de Koningin en de Prinses den trein verlieten, hieven de aanwezigen het Wilhelmus" aan. Een luid gejuich steeg op, toen de vorstelijke personen in de auto's plaats namen. De Koningin en de Prinses dankten voor de enthou siaste ontvangst en begaven zich vervol gens naar het Paleis aan het Noordeinde. Bevallen: J. J. van Overbeeke geb. Walrecht d. (Z.) Van 19 Febr, Overleden: J. v. Maldegem 52 j. echt- gen, van J. Vogelaar (N.B.) Wissenkerke, Van 21 Februari. Bevallen: P. J, Koole, geb. Labeur d. (N.B.) lerseke. Van 2229 Februari Getrouwd: C. M van der Dorpel 25 j, jm. en J, van Liere 25 j. jd. Bevallen: J. L Glerum, geb, Pekaar dM. Gebraad, geb. Scheele z. Overleden: J. Nijssen 57 j. jd, Kruiningen. Van 20—27 Febr Bevallen: A. Minderhoud, geb (I.C.) Claas Opruiming was, antwoordde de schalk dat hij oud genoeg was om de wet te kennen: een Opruiming, weineen, die was nu verboden. Ons beling, zoo had hij onderling met zijn vrouw afgesproken eischt een Opwekking te richten tot het publiek, die niet overbodig kan geacht worden, opdat wij vanavond bij de opstelling onzer ontvangsten zullen kunnen constateeren dat Onze pjgiug geslaagd is. Toen tr,ad de politie binnen, sprak van Overtreding en Ontduiking der wet, want. Opruiming was nu verboden. Pro ces-verbaal werd opgemaakt. Maar steeds nieuwe Tilanten traden lachend binnen en kochten, kochten. HET EINDE DER VIEGTUIGENFA- BRIEKPLANNEN. De zich noemende ingenieur H. Verfürden, die te Gouda en laatstelijk te IJlst een vliegtuigfabriek zou stienten, waarin niet minder dan 200 arbeiders en eenige ingenieurs werk zouden vinden, is gisteren, meldt de Tel., door de politie te Winterswijk gearres teerd Ondanks zijn fantastische plannen blijkt hij geheel onvermogend te zijn. Hij zal op last van den burgemeester van Winterswijk met zijn echtgenoote over de grens worden geleid. Verdronken. De familie v. H. te Overasselt bij" N ij m e g e n vermiste Donderdag Uit Tokio wordt gemeld: De regeeringstroepen hebben heden morgen het hoofdkwartier der rebellen in de ambtswoning van den minister president Okada bezet. Officieel wordt medegedeeld dat minister president ad miraal Okada nog in leven bleek te zijn Men onderstelt nu, dat de muiters hem als gijzelaar gebruikt hebben. Vandaar dan, dat de regeering niet met geweld durfde optreden. Bevestigd wordt thans, dat bijna alle muiters zich hebben overgegeven, zon. der dat een schot is gelost. Het radio station deelt officieel mede dat de opstand definitief is onderdrukt De leiders der opstandelingen, vijftien in getal, zijn naar de ambtswoning van den minister van oorlog gebracht. De troepen beheerschen den toestad in de stad, waar het rustig is. Een officieel communiqujë, v,an het hoofdkwartier der militaire strijdkrach ten meldt: Alle officieren en manschap pen, die aan den opstand hebben deel genomen, zijn om 1 uur hedenmiddag (plaatselijke tijd) ontwapend. Nader wordt gemeld, dat minister president Okada zich in zijn woning wist te verbergen, toen de muiters haar be zetten. Donderdagavond wist hij te ont snappen. Gisteren bood hij zijn ontslag aan den keizer aan, doch deze weigerde het te aanvaarden, zoodat generaal Okada voorloopig minister-president blijft. Op last van de autoriteiten hebben 18 officieren, die de leiding van den op stand hadden, met de revolver zelfmoord gepleegd. Overleden: Chr. Oele echtgen. van J de Jonge 52 j. Getrouwd: M. A. van Zundert 29 j. im. en D. M, Kerstens 27 j jd., S. W Buijze 20 j. jm. en S. van Ballegooyen 20 j jd., M. J. Ie Clercq 24 j. jm. en C J, Karelse 23 j. jd. (I.C.) Wemeldinge. Van 20—27 Febr. Getrouwd: W. G. Wildvank 28 j. jm. en A. Weststrate 20 j. id J. M. v. d Hiele 29 j. jm. en A. J. Lagendijk 30. j jd. Overleden: H, Klos 47 j echtgen. R Oldenkamp. (I.C.) sis. Wij hebben steeds naar de kwanti teit van onze politieke partijen gekeken, niet naar de kwaliteit. Onze slechte toe stand ligt niet zoozeer aan de crisis, maar aan de sociale onrechtvaardigheid, die er heerscht. Spr. lichtte ook dit punt uitvoerig toe. De landbouw is niet be schermd door organisatie en dat is on ze ondergang. Wij willen geen steun, maar een loon, dat evenredig is aan dat van de industrie en'de stadsloonen. Wij willen niet voor koelieloonen werken en als er een goede organisatie is, zal dit ook niet zoo zijn. Hierna legde de heer P. Janse uit Big- gekerke doel en streven van den bond uit en legde den nadruk erop, dat het hier niet een strij'd tegen de Z. L. M. gold zooals meermalen gezegd is. Reeds is de organisatie in Groningen en Dren the groot en overal sluiten zich leden er bij aan. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den hr. A. de Schipper kwam de Landbouwvereeniging te Kapelle in openbare ledenvergadering Vrijdag avond bijeen in het hotel „De Zwaan". De voorzitter deelde mee dat de le vering van kunstmeststoffen zeer goed is afgeloopen; er is ruim 350.000 kg af geleverd. De analyse verslagen waren goed, alleen die der A. S. F. korrels 12 X 10 X 18, hiervan was de verkregen analyse aan het Rijkslandbouwproefsta tion absoluut tegengevallen. De uitslag was van dien aard dat de vereeniging besloot om in den vervolge zeker de korrels aan het Rijkslandbouwproefsta tion te doen onderzoeken. De penningm. C. Ossewaarde deed re kening en verantwoording over gehou den beheer. Ontvangen was 222, uit gegeven 89 aldus een saldo van 133. Besloten werd in de week van 14 tot 20 April weder een aanbesteding van stikstofmeststoffen uit te schrijven. Inzake het verzoek van de Landbouw vereeniging afdeeling van de Z. L. M. om mede te willen werken aan de mus- schenverdelging werd besloten dit zeil niet ter hand te nemen, wel om dit ge- zamelijk met andere belanghebbende vereenigingen te doen. Aan de Universiteit te Utrecht slaagde voor het examen tandarts mej. A. A. I. de Hond te Middelburgs MELISKERKE. Vrijdagavond trad voor het Inlichtingenbureau voor Chilisalpe- ter voor de oud-leerlingenvereeniging L. en T, belang alhier op de hr. Van Heel van Nijmegen. Er werden een paar films vertoond voorstellende landbouwwerkzaamheden in den Wilhelminapolder en op andere bedrijven. LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. VEERE. Vrijdag hield de nat. bond „Landbouw en Maatschappij" afd. Wal cheren een propagandavergadering in de zaal van den heer Goeman alhier. Als eerste spreker trad op de heer P de Lange uit Biggekerke, die een rede voering hield over de moeilijkheden in den tegenwoordigen toestand, en ver keerde maatschappij beschouwing van velen, die leiding geven in ons land en het ontwaken van het platteland. Twintig jaar geleden, aldus spreker, werd de kreet tot den landbouw ge richt: „het vaderland vraagt koren, spoedig en veel". De landbouw heeft gezorgd, dat de hongersnood toen bui ten de grenzen bleef, men erkende toen dat de landbouw niet gemist kon wor den. De toestand is in latere jaren vee veranderd; alles is nu precies andersom Nu dat alles van heinde en ver aange voerd kan worden, heeft men den boer niet meer noodig; hij wordt beschouwd als iets minderwaardigs. Wiens schulc is dit? Ligt het ook aan ons zelf? Spr meende van wel. Er bestaat helaas een zekere zelfmiskenning. En toch kunnen wij geen schakel uit de ketting der sa menleving missen, en de boerenstand is een groote schakel. Uitvoerig besprak- de heer De Lange de politiek en de cri Zooals wij reeds eerder meldden speelt het voorloopig Nederlandsch Elftal 11 Maart a.s. des namiddags twee uur op het Spartaterrein te Rotterdam tegen Nottingham Forest een oefenwedsrijd. 5it elftal is door de keuze-commissie van den K.N.V.B. als volgt samenge steld: Doel: Ferwerda (Blauw Wit); achter: Weber (AGOVV) en Caldenhove (DWS); midden: Pauwe (Feijenoord), Anderies- sen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord); voor: Wels (Unitas), Drok (RFC); Bak- ïuijs (HBS), Smit (Haarlem) en van Nellen (DHC). Met uitzondering van Halle, die we gens ziekte niet beschikbaar is, is dit letzelfde elftal, dat in Parijs zulk een daverende overwinning wist te boeken. O. EN W. SOUBURG. De heer L. de Kam, winkelier, Wissel West Souburg, heeft in zijn winkelpand koffiereservoirs aangebracht die zeer praktisch zijn daar bij het uitnemen van koffieboonen uit een der automaten, deze toch gesloten blijft. Verder staat er een moderne electr. koffiemolen. De heer De Kam heeft onlangs bij den jongsten etalagewedstrijd in de le af deeling den len prijs behaald. Het bestuur der Waterkeering van de Calamiteuze Polders Serlippens, Nieuw-Othene, Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt heeft Donderdag te Zaamslag in het Directiegebouw aan den Margaretha-polder, in het openbaar aanbesteed: het verhoogen en verzwa ren van den zeedijk, het verhoogen en omleggen van den binnenberm met ver dere bijkomende werkzaamheden aan den zeedijk van den Calamiteuzen Een- dragtpolder ter lengte van pl.m. 2275 m. Laagste inschrijver: J. C. van Dron- gelen te Walsoorden met f 49,400, hoog ste Iz. la Gasse en Zoon te Koudekerke met f 78,000. Goes, 28 Febi Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Spruiten 1118 Pluk- sla 22, Spinazie 16, Witlof 812, Sjalot ten 4, Wijnpeen 0,60—3,60, Roodekool 7 50, Uien (stek) 0,601,10, Aardappels (bonte) 2,202,70, idem blauwe 2,50 3, idem Eigenheimers 1,50, idem bonte Poters 1,20—1,30 per 100 kg, Andijvie 1,401,60, idem uitschot 0,50, per 100 stuks, Prei 7, Selderij 1 70-3,20, Tulpen 1619, per 100 bos, Kipeieren 2,50, per 100 stuks.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3