DAMMEN EN SCHAKEN VOOR DE JEUGD. o-ur ,.n ZEEUWSCHE KRONIEK. Mevrouw C. E. DE LILLE HOOGERWAARD. DE RUZIE IN DE AUTOMAAT ZO'N DOMME KRULSTAART 10. 11. "5.5ÓÜ» 'Ml gjü, i- U U |UJ u u Zou wel is graog wille, dat er is 'n echten Weskappelaer, die 'n bitje meer onder z'n pet eit as ik, over dien boek wou schrieve, a was 't mer om de Weskappelaers ulder êere t'rug te geen. Dien Endrik vertelde me lest, dat Napolion is gezeid eit, dat va derlansliefde d' eêste gosdienst is, 't Schien wè, dat de Duischers dat ook g loove, wan die zeie: „Die Duischland lief eit, ei God lief. Da 's gezeid om daemee uut te Iaete kommen, dat de Duischers ook an gosdienst doe. 't Za wè be- teêkene, dat Duischland voorop gaet en dat dan God an de beurte komt. Da 's vanself nie de God van emel en aerde, mè 't is er één van Duisch maekelij. Dae komt uut Neurenberg toch a zövee speel goed, 'k dienke wè, dat de Duische god daer ook in mekaore gezet is. En noe za d'er ook 'n nieuwen bie- bel gemaekt oóre, nie alleênig in Duisch, mer ook op z'n Duisch. Dae za dan vanself prontjes in stae, oe dat ulder god z'n eige an moe stelle, wilt 'n bluve, die d'n is. En noe zeit Endrik, dat er lank gelee is 'n vreêd geleêrde grap- pemaeker 't Oera Lindaboek in mekaore gezet eit. Dien boek is klienkklaeren onzin, mè dat neem nie weg, dat de Duishers 'm eêl mooi vinde, wan dae staet in, dat de zeegod Neptunus, die gemeen- lienge zoo 'n bitje an den evenaer ginschen en weer scharrelt, ook eigentlijk eêst 'n soort Duischer geweest is, mè toen eêtten ie: neef Teunis. En noe zeit dien Endrik, dat dien eêlen boek wel in ulder biebel za komme. En dae zal ook nog wè 't één en ander uut den biebel in gezet oóre, mè niks van zondebesef, öor, wan a je dat eit, voelt 'n mensch z'n eige klein om nie te zeien onwaerdig en dae moet 'n Duischer noe toch eêle- maele niks van In ielk geval zal in ulder biebel Jaofet ook wè ver uugae boven Sem. Me wensche je nogmaels van arte beterschap. J'eb aolebei de groetenisse van Jikkemien en je goeie vriend, Je wannes. VÓÓR TWEE EEUWEN OP EEN DORP IN ZEELAND. I. Al zijn de veranderingen in den loop der laatste twee eeuwen in een stad veel grooter dan die op een dorp, toch waren vroeger de toestanden in een dorp geheei anders dan tegenwoordig. In onzen modernen tijd, die ook de dorpelingen op allerlei terrein meesleept, is het niet altijd ge makkelijk om zich voor te stellen hoe kalm en rustig het vroeger op een dorp toeging. De dorpen wa ren vóór twee eeuwen veel klei ner dan thans. Vele besloegen nauwelijks het vierde deel van de tegenwoordige grootte. Een onge plaveide dorpsstraat met een paar korte zijwegen en het oude kerk gebouw in 't midden, ziedaar de geheele omvang. Eenige linde- of kastanjeboomen gaven 's zomers een lommerrijke schaduw in de tamelijk breede straat. Vaak lag dicht bij het kerkplein de parochieput. De woonhuizen, die niet volgens een rooilijn waren gebouwd, wa ren laag, enkele reeds met pan nen belegd, doch de meesten had den rieten daken, waaruit een breede schoorsteen uitstak. De huisjes waren soms zoo laag, dat men het dak gemakkelijk met de hand kon bereiken. Verscheidene waren nog van hout en van een luifel voorzien. Elke woning had maar één raam met zijn vele klei ne ruitjes. Vaak stonden aan weerszijden van den deuringang twee rustbanken, zoogen. stoep banken, waarop de bewoners in den zomeravond konden uitrusten van hun langen dagarbeid. Straatverlichting, hoe primitief die in de steden toen ook was, kende men op het dorp niet. Bij winteravond leek het geheele dorp uitgestorven. De dorpelingen gingen vroeg naar bed, meestal ook om vuur en licht te sparen. Boven de lage huizen stak de kerktoren met het spitse hooge kerkdak uit, beide met schaliën (leien) bedekt. Kerk en toren vormen als het waar de kroon van het dorp. Van oudsher hebben beide daar ge staan op de hoogste plaats der om geving. Het dorp zou geen dorp zijn, doch slechts een buurt, als zij er niet stonden. Geslachten op geslachten hebben zij zien komen en gaan. Zij zijn de stomme ge tuigen van de vreugde, maar ook van het leed der dorpelingen. Dicht bij de kerk staat de pasto rie, meestal een groot gebouw maar met één verdieping. Om de kerk ligt het kerkhof. Hier rusten rijken, armen; Hier slapen jeugd en ouderdom; De dood vraagt naar geen [schatten, De dood ziet naar geen [leeftijd om. Het kerkhof was niet met een haag of een ijzeren hekwerk af gesloten zooals thans, maar met een laag muurtje. Aan weerszij den van het kerkhek stond op elk der pilaren een klimmende leeuw, het wapen van de ambachtsheer lijkheid omvat houdende. Kregen de notabelste personen van het dorp hun laatste rust plaats in de kerk, het meeren- deel werd begraven o m de kerk. Destijds werd het begraven door den kerkeraad geregeld. Evenals de kerk zelf georiën teerd stond, d.w.z. in de richting Oost-West, dus stond het altaar in den Roomschen tijd (thans de preekstoel) naar 't Oosten, zoo werden ook de gestorvenen in de zelfde richting begraven, n.l. met de voeten naar het oosten. Op het kerkhof liepen doorgaans een aantal half wilde honden, die aan niemand toebehoorden. Voor 't begin van den kerkdienst, als de kerkdeur openstond, was de stok- staander, alias hondenslager, aan wezig om het gespuis buiten de kerk te houden. Op een der hoeken van het kerkhof stond de aschbak en hier naast de schutte. In de eerste, even hoog als de kerkmuur en ook van steen op getrokken, moesten de dorpelingen hun asch uit de haardsteden deponeeren. Men stookte algemeen hout of turf. Asch was vroeger een gewilde meststof. In de schutte werd los loopend vee tijdelijk opgesloten. De opbrengst van den aschbak en van de schutte kwam den am bachtsheer ten goede. Dicht bij het dorp was het schuitvlot. Dit was de aanleg plaats van de schuiten, waarmee naar de stad werd gevaren door de breede watergangen of sprin- ken. Toch waren deze te smal om te kunnen roeien, daarom werden de schuiten geboomd. De heulen lagen hoog, opdat de schuiten er gemakkelijk onder door konden varen. In vele dorpen op Walche ren weten de ingezetenen nauwe lijks meer, waar het schuitvlot was. Niet ver van de kerk stond ook de school met 't huis van den meester er naast. Beide gebouwen waren zijn particulier eigendom, evenals de pastorie aan den predi kant behoorde. In het volgend ar tikel zullen wij zien welke gewich tige of niet gewichtige betrekkin gen de schoolmeester in de kerk vervulde. Op het dorp of dicht er bij woon de de ambachtsheer op zijn mooie buitenplaats, welke te midden van bosschen, vijvers en tuinen lag. Al deze heerlijkheden zijn verdwe nen. Een boerderij met den vroe- geren naam heeft haar vervangen. Zoo stond, om op Walcheren te blijven, een zoogen. Heerenhuis te Oost-Souburg, West-Souburg, Oostkapelle, Westkapelle, Seroos- kerke, St. Laurens, Biggekerke en Kleverskerke. Op het dorp was er maar één timmerman, tevens metselaar en schilder, één smid, één wagenma- No. 47. J. COHEN, Middelburg. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Zwart: 7, 8, 11, 12, 18/20, 22, 23, 25, 26, 28. Wit: 29, 30, 32, 34/38, 40, 43, 48, 49. Wit speelt en wint. Probleem No. 45. W. LENTE. Zwart: 7, 8, 10, 13, 14, 15, 17, 18, 22, 36 en dam op 16, Wit: 24, 25, 27, 28, 30, 31, 33, 34, 38, 40, 42, 43, 44. Wit wint door: 3329 (16X23 of 19); 40—35 (36X27); 25—20! (14X25); 42—37 (19 of 23X46); 29 —23! (18X49); 38—32 (49X20); 32X3 (25X34); 3X5 en wint. Probleem No. 45. M. FABRE. Zwart: 7/9, 24, 29, 33, 36'38. Wit: 22, 28, 39, 40, 46/48. Wit wint door: 4641 (37X41); 39—34, (46X23); 22—18 (23X12); 47—41 (36X471; 44—39 (33X35); 48—42 (12X45); 42X33 47X29 45X1! ker (deze twee laatste ambachts lieden woonden geregeld dicht bij- elkaar) één kLeermaker, één schoenmaker, één wever, één bar bier, die tevens heelmeester of dokter was, één molenaar en één slager, die ook het beroep van rietdekker uitoefende. Op de meeste dorpen was er vóór twee eeuwen nog geen broodbakker. De dorpsbewoners bakten voor zich zelf of mekten. Dit laatste betee- kent: samendoen. Had iemand een tamelijk grooten oven, dan kon den de buren tegen een kleine ver goeding meebakken. Men spreekt nog van mekkebrood. Eén van bovenstaande ambach ten behoeft wellicht nadere toe lichting, n.l. dat van wever. Vroe ger verbouwde iedere landbouwer, soms zelfs de schoolmeester, vlas hoofdzakelijk tot eigen gebruik. Uit het vlas sponnen de vrouwen het garen en dit ging naar den wever op 't dorp. Deze maakte er linnen van en dit moest vervolgens nog gebleekt worden. In sommige plaatsen, zooals Domburg en Rit- them is een straat, die de Wever straat of Weverijstraat heet. Al de genoemde ambachtslieden moesten aan den ambachtsheer toestemming vragen om hun be roep te mogen uitoefenen. Soms moesten zij voor 't verkregen ver lof betalen. (Slot volgt). R. B.. J. d, M. (Nadruk verboden). No. 48. P. W. KLIPHUIS, Zwolle. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Zwart: 2, 11, 12, 16/20, 24, 26, 35. Wit: 32, 34, 36/39, 42/44, 47, 48. Wit speelt en verlokt Zwart tot het doen van een tegen lokzet waar Wit dan op in gaat. Zwart meent nu gewonnen te hebben maar Wit heeft verder gekeken en een brillante Menoury opsluiting voltooid dit schitterende vraag stuk. Hoe wint Wit o Naar aanleiding van boven staand vraagstuk volgt hier de be kende opsluiting van de reeds zeer oude Manourystand. Zwart: 1 schijf op 26 en 1 dam op 49. Wit: schijven op 31, 36, 37, 41, 42, 47 en 48. Wit speelt en wint. 1. 31—27 49X16 2. 37—32 16X49 gedw. 3. 42—38 49X46 4. 336—313 26X37 5. 47—41!! 37—42 (of 6. 48—37 De dam is opgesloten en Zwart verliest. Naast de étalage van een grote winkel was sinds korten tijd een automaat aangebracht. Er zaten vakjes in, waaruit je allerlei lek kere dingen kon toveren, door er een dubbeltje in te gooien en 's- avonds, als de winkel gesloten was, werd er druk gebruik van ge maakt. De automaat was in vier vakken verdeeld, en daarin zaten peper muntjes, dropjes, toffees en kauw gom. Hij was prachtig blauw ge lakt en glom van voldoening over zijn mooi uiterlijk, maar hoe keu rig hij er bij daglicht ook uitzag, toch was dat nog niets, vergele ken bij 's avonds. Dan ging er vlak boven hem een electrisch lampje aan en glansde zijn lak nog mooie>- dan overdag. Hij voelde zich erg gewichtig en onmisbaar, want wat zouden de arme verkouden men- schen moeten beginnen, wanneer de winkels 's avonds gesloten was en hij ze niet helpen kon aan dropjes Ze konden er toch nie is aan doen, dat ze soms pas ver kouden werden na acht uur. Ja, de automaat was werkelijk erg tevre den met zijn lot. Anders was het gesteld mét zijn inhoud Het was al dagen lang koud, mistig weer geweest, en -daardoor waren, natuurlijk weer een hele boel menschen verkouden. Zoo kwam het dan ook, dat elke mor gen het vak van de dropjes hele maal leeg was en dat van de tof fee's, de pepermuntjes en de kauw gom nog bijna vol. De pepermun tjes waren daar echt boos over en voelden zich beledigd, dat de mensen liever dropjes aten. Ze mopperden en scholden de hele dag. „Waarom worden jullie toch zo veel gegeten riepen ze boos. „Zien wij er soms niet veel fris- scher en aantrekkelijker uit met onze heldere witte pakjes aan Een heel verschil hoor Bati jullie lijken wel schoorsteenve gers „En jullie moeten wel erg ge schrokken zijn om zóó wit te zien plaagden de dropjes. „Of zijn jullie soms in een bak met stijfsel gevallen De toffee's lachten goedig om de twee vechtende partijen. Die wa ren nogal vredelievend van aard en wachtten kalm hun tijd af. „Hoor jullie die twee vechten vroegen ze lachend aan de pakjes kauwgom. Maar deze gaven niet eens antwoord. Ze bemoeiden zich bijna nooit ergens mee en sliepen ongeveer de hele dag. Waren er veel mensen, die hen kochten, dan vonden ze het best, maar als hun vak een hele avond vol bleef, be waarden ze ook hun goede hu meur. Nee, de kauwgom was wer kelijk niet lastig. En omdat zoowel zij als de toffee's zich overal bui ten hielden, moesten de dropjes en de pepermuntjes het wel alleen uitvechten. Toen het weer drie dagen ach tereen guur en .vochtig bleef 'en er steeds meer dropjes verkocht werden, terwijl de pepermuntjes bleven liggen, bedachten deze een list Als er 's avonds weer iemand een dubbeltje in de automaat gooi de en aan de knop trok van het vak, waarin de dropjes zaten, zou den de pepermuntjes ze gauw op zij duwen en zeit naar buiten ko men En dat zouden ze net zo lang doen, tot de mensen geleerd had den, dat pepermuntjes veel lek kerder zijn dan dropjes. ,'s Avonds, toen de winkel ge sloten was, maakten ze zich voor de strijd gereed.... De dropjes, die nergens van afwisten, lagen stil een beetje te soezen en wacht ten, tot de mensen geld in de auto maat zouden gooien, om hen eruit te halen. Daar kwam de eerste klant al aan, een oud heertje, dat al een paar avonden geregeld dropjes kocht, als hij voorbijkwam. Het voorste rolletje pepermunt nam een aanloop en nèt, toen de dropjes naar beneden wilden glij den, gaf het ze een harde duw en rolde zelf naar buiten Verbluft haalde het heertje de pepermun tjes te voorschijn. „Wat is dat zei hij bij zich zelf.. „Ik heb toch wel aan de goede knop getrokken Ja na tuurlijk Dan moet die automaat stuk zijn Even keek hij rond, of er geen straatjongetje was, waaraan hij de pepermuntjes kon weggeven, want zelf vond bij pepermunt afschuwe lijk, maar er was niemand in de buurt en boos gooide hij het rol letje in de goot.... Daar lag het nu in de modder en beduusd ke ken de pepermuntjes elkaar aan. De automaat had gehoord, dat het heertje had gezegd, dat hij stuk moest zijn en hij was daar diep door beledigd. „Héla, zeg riep hij tegen de dropjes. „Wat is dat voor een ma nier van doen Waarom komen jullie niet naar buiten, als er aan de knop van jullie vak getrokken wordt „We wilden net naar buiten gaan", snikten de dropjes, „maar toen kwamen de pepermuntjes op eens op ons af afgestormd en duw den ons opzij De automaat was woedend. „En daarom zegt die meneer, dat ik stuk ben zei hij boos te gen de pepermuntjes. „Als jullie maar ophoudt met die ruzie, hoor Wat heb ik daar ten slotte mee te maken Maar de pepermuntjes waren veel te blij met hun overwinning en dachten er niet over, op te hou den met hun geplaag. De tweede klant was een oud vrouwtje, dat keelpijn had. Ze was erg arm en een dubbeltje was voor haar een heleboel; dus toen ze pepermun tjes kreeg in plaats van dropjes, die ze zo hard nodig had, vond ze dat heel erg en de tranen spron gen haar in de ogen, „Niets aan te doen", zuchtte ze, „ik zal ze maar bewaren voor Wim". Wim was haar kleinzoon en hield erg van pepermuntjes.... Maar daarmee was het oude vrouwtje zelf nog niet geholpen en zuchtend ging ze verder. Zo ge beurde het die avond nog heel wat keeren, dat de pepermuntjes de dropjes opzij schoven. Dat konden ze makkelijk doen, omdat ze zelf hard en sterk waren, terwijl de Krulstaart was een varkentje, 'n Klein, ondeugend ding, Dat toen 't 's avonds bedtijd was Er vandoor plots ging 2. Moeder miste al haar kind. Waar de bengel zat En 't was Vrijdagavond jüist Krulstaart moest in bad 3, Maar de ondeugd liep hard weg Hij hadwatervrees Leek op 'n baasje, dat ik ken, Op mijn buurtje Kees Die vindt 't water lach nu niet J Ook „zo vrees'lijk nat 1" Spartelt tegen telkens weer, Als hij moet in bad. Krulstaart rende steeds maar door En zag niet de sloot. Tot hijkopje-onder ging, Schrok zich bijna dood Moeder vond hem na een poos, Haalde hem er uit En riep met haar strengste stem, Dreigend eïi heel luid: 7. Zeg eens, jij ondeugend ding, Wou je niet in bad Vindt je soms die vuile sloot Dan veel minder nat 8. Modder, modder, overal I Hoé krijg ik 't er af 'k Geef je een heele flinke beurt. Dat is dan je straf 1 9. Moeder nam hem mee naar huis, Legde 'm „in de week". Had geen medelijden, hoor 1 Bang als Krulstaart keek I Moeder schrobde hem flink af, Au, wat deed dat pijn Maar het kon niet anders, want.. Schoon moest Krulstaart zijn I Eén ding nam hij zich wel voor: Was 't de dag van 't bad, Dan liep hij nooit meer van huis, Want.... hij werd toch nat. dropjes iets weeks en zachts had den. De volgende dag kwamen er bij de winkelier verschillende klach ten binnen, dat zijn automaat niet goed werkte. Natuurlijk was hij daar erg verbaasd over en toen hij de automaat eens goed bekeek, merkte hij, dat het vak van de dropjes aan één kant ingedeukt was, zoodat de pepermuntjes er langs konden glijden. Boos riep hij zijn bediende en gaf hem een standje, omdat hij dacht, dat deze de gevulée vak ken te r uw in de automaat had ge schoven, maar deze wist zeker, dat hij dat niet had gedaan. „In elk geval zal ik dat vak weer rbcht laten buigen", zei de eigenaar, „en dan moeten die pe permuntjes er maar heelemaal uit die worden toch bijna niet ver kocht. Dan kunnen we dat vak ook vullen met drop, want 's mor gens is de drop bijna altijd uit verkocht". De pepermuntjes werden nog witter van schrik en de automaat had de grootste pret. „Zie je", zei hij tevreden, „dat komt er nu van, dat jullie de dropjes wilden verdringen; nu mogen jullie zelf helemaal niet meer verkocht wor den na acht uur. En ik ben er wat blij om, dan krijg ik ten min ste weer rust En vergenoegd liet hij zich weg brengen om zijn ene vak te laten rechtbuigen. Nü staat de automaat er nog, maar er zitten geen pepermuntjes meer in, en daardoor is er nooit meer ruzie en niemand zegt, dat hij niet goed werkt. Rie Beyer-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 10