war VON HGR6N VINDT U €LD€RS kei roeibootje, een gedeelte van een seconde benut om een hagelschot Co den kop van een zwemmenden zeehond te plaatsen. Dit is waarlijk geen licb e opgave. Met een kogelgeweer is in zoo'n geval niets uit te richten. Wel stel ik het kogelschot hooger in andere geval len, doch ook dan loopt men de kans, dat een jachtobject voorloopig slechts licht getroffen, zich onder water veilig stelt ten opzichte van den schutter, doch eenige dagen later een jammerlijk einde heeft door de verwonding. In de jagerspers hoop ik mijn ziens wijze nader toe te lichten. Hier bedoel ik slechts even op te komen voor die jagers onder de lezers v.an dit blad, wel ke teg'en het stuk in het nummer van 24 Februari, hoe verdienstelijk overi gens ook, hun bedenkingen hebben. Dat het vrijwel op zich zelf staande „geval" te Kortgene wat opgeld doet in een vaak niet oninteressant wereldje dat „dorp" 'heet, zoodat het zelfs Uwen correspondent tot een berichtje inspi reerde, moet men vooral niet te hoog aanslaan. De bonafide schutter heeft waarschijnlijk zijn populariteit van één dag, die hem bovendien wegens onbe kendheid met de voorschriften omtrent domeingebied nog duur te staan komt, niet gewild." LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. Voor de Gewestelijke afd. Walcheren van den Chr. Boeren- en Tuindersbond sprak de heer P. de Kam over het on derwerp: „Landbouw en Maatschappij". Spr. beziet eerst de plaats van den landbouw in de maatschappij en in ver band daarmee de beweging der zg. Boe renbonden „Landbouw en Maatschappij". De Maatschappij ligt gegrond in de Schepping*. De geschiedenis van 't men- schelijk geslacht begint organisch met een gezin; er was verband tusschen mensch en mensch. Zoo is de maatschap pij een organische eenheid, die zich in allerlei richting ontwikkelt en in veler lei vorm openbaart. In het organisme der maatschappij heeft alles zijn eigen plaats; alle deelen zijn onmisbaar voor een goede function- neering van het geheel. Zoo gezien is de plaats van den land bouw zeer belangrijk. Wij moeten waken voor overschatting, zóoals we die vinden bij „Landbouw en Maatschappij". Overdrijving werd ook aangetroffen bij de Physiocraten in de 18e eeuw on der invloed der rationalistische natuur filosofie; alom bezong men de superiori teit van den boer. Hetzelfde vindt men bij het nationaal-socialisme, getuige hier van is de „bloed- en bodem"-gedachte. Naast overschatting komt evenzeer de miskenning van de landbouwende bevol king voor. Het physiocratisch denken bevorderde zulks. Men zag te primair scheepvaart-, han dels- en industriebelangen. Achterstel ling van den landbouw bij andere tak ken van bestaan (als industrie bv.) kwam voor. Hierin is in de laatste decennia eenige verandering gekomen. De crisis bracht de groote wijziging. Door de steunmaatregelen der Regee ring, waarvoor we zeer dankbaar zijn, kon het zwakste deel van 't maatschap pelijke lichaam voor ineenschrompeling worden behoed. Inzet der crisis-wetge ving was instandhouding van het geheele bedrijf. Toch dient aan de plattelands bevolking een redelijker aandeel in het totaal volksinkomen te worden toege kend. Daartoe is noodig invloed te oefenen op wetgeving en bestuur, hetgeen het beste kan geschieden door krachtige maatschappelijke organisaties naast de politieke partijgroepeeringen, eveneens gebaseerd op de drie hoofdstroomingen in ons volksleven. Afgewezen wordt hetgeen „Landbouw en Maatschappij" nastreeft door het vor men van een zg. groen, sterk eenheids front, waardoor een bepaald groepsbe lang tot inzet van den politieken strijd wordt gemaakt. Voor een goede beoordeeling van „Landbouw en Maatschappij" is noodig scherp onderscheid te maken tusschen het „plan" van den heer Smid en de verdere doeleinden, welke veel ingrij pender zijn. Het eerste is door den C.B.T.R serieus onderzocht en na uitvoerige bespreking verworpen. Gevaarlijker is het tweede deel, waar bij hpt om den boer zelf gaat. Men wil de mensch en het geestelijk evenwicht hergeven. Technische voorlichting is niet meer voldoende. Men heeft een middel hiervoor: één agrarische pers, werkende voor de bewustwording en „vrijmaking" van de landbouwende bevolking. Neigt dit centrum van waaruit men de publie ke opinie wil beïnvloeden niet naar het Nationaal-Socialisme De geesten worden feller! Het gaat in dezen cultuurstrijd om de geestelijke grondslagen van het volk, in het bijzon der van het platteland. Alleen de Christelijke organisatie, al dus spreker, die uitgaat van Gods openbaring kan hier leiding geven. ¥oor kSsine tuinen. Het planten van houtgewassen in het vroege voorjaar. Wel is het verkieslijk om, waar dat mogelijk is, in het najaar te planten maar ook nu kan dit nog gebeuren. De bladverliezende houtgewassen moeten nu echter spoedig worden geplant, en vooral die soorten waarvan de knoppen al spoedig gaan uitbloeien. Bij het planten zorgen we voor een voldoende ruim plantgat opdat de w'ör- tels er behoorlijk in kunnen worden uit gespreid, en deze niet in bochten of ge drongen komen te liggen, Gekneusde of gebroken wortels worden mtet een scherp mes goed vlak bijgesneden, en wel zoodanig' dat het snijvlak op den grond komt te liggen. Van heesters en boomen die geen kluit houden worden ongeveer de helft der takken wegge knipt om daardoor het aangroeien te bevorderen. Dit wegknippen doen we zoodanig dat de vorm er niet door ver loren gaat. Waar alleen enkele krach tige takken aanwezig zijn knippen we deze half door; van heesters met meer fijn hout nemen we enkele takken ge heel weg zoodat we de plant uitdunnen Aan houtgewassen die met kluit worden verplant snoeien we gewoonlijk weinig of niets. Dit is o.a het geval met Sering, Cotoneaster en Berberis-soorten, Hoog stens bepalen we ons tot het terug knip pen of wegnemen van een enkele tak om daardoor den vorm te verbeteren. We planten niet te diep, maar zoodanig dat de plant na 't zetten van den grond even diep staat als op haar vorige standplaats. We vullen het plantgat aan met fijnen grond waarbij we hebben te zorgen dat alle wortels goed rijn aan gesloten en geen holten onder' of tus schen de wortels over blijven. Het is wel goed om bij het planten mest te gebruiken, hetzij korten stalmest of kunstmest, maar deze moet niet direct met de wortels in aanraking komen Ook moet de mest niet onder in het plantgat worden gebracht het is beter deze door den bovengrond te mengen. Na het planten wordt de aarde stevig aan getrapt, de grondoppervlakte moet ech ter los blijven. Vooral voor de in het voorjaar aangeplante houtgewassen is het vaak noodig deze in den voorzomer bij droog weer te gieten. Op droge gronden is het aan te raden de grond- oppervlakte met ruigte te bedekken om het uitdrogen van den bovengrond tegen te gaan. De groenblijvende houtgewas sen, waaronder ook. vrijwel alle conife ren behooren, worden alle met kluit verplant en hebben daardoor minder van verplanten te Jijden. We kunnen ze daarom veel later, zelfs tot einde April zonder schade verplanten mits we maar zorgen dat de kluit ongeschon den blijft. A. G. RECMSZMEN. In hooger geroep. K. I., 55 jaar, koopman te Sint-Jan- steen, heeft hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van den kanton rechter te Ter Neuzen, waarbij hij we gens overtreding der Jachtwet is ver oordeeld tot 40 of 20 dagen. Idem F. L. v. d. B., 58 jaar, vlasbewer ker te Sint-Jansteen, wegens overtre ding van de Jachtwet, veroordeeld tot 40 of 15 dagen hechtenis. Idem Fr. I., 27 jaar, chauffeur te Sint- Jansteen, tegen zijne veroordeeling we gens overtreding der Jachtwet tot 20 of 10 dagen hechtenis. Idem A. L. van den A., leeraar te Ant werpen, heeft hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van den kanton rechter te Middelburg, waarbij hij we gens overtreding van de Vuurwapenwet is veroordeeld tot 5 of 5 dagen hech tenis met verbeurdverklaring van ge weer en patronen. Idem O. J. M., 52 jaar,' melkveehou der te Axel tegen het vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding van het Melkbesluit is veroordeeld tot 25 of 10 dagen hech tenis. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: verkeersovertredingen: W. J., Wemel- dinge, T. J. S., Ginneken, F, S-, Grijps- kerke, J. S., Vlissingen, allen 1 boete subs. 1 d. h.; M. O., Goes 2 b. subs. 1 week tuchtschool; A. R., Goes, C. P.., P. P., J. M. v. d. B., Vlissingen, C. W. J. K., Tilburg, A. R., Zoutelande, A. B. de J., Rotterdam, F. de K., Koudekerke, P. B., Souburg, allen 2 b. subs. 2 d. h.; L. A. B., Riïland-Bath, N. N„ Koudeker ke, J. M. D., 's-Heer Abtskerke, W. F. K., Middelburg, M. S., Goes, J. B. Wol- phaartsdijk, allen 3 b. subs. 3 d. h.; A. B., Middelburg 3 b. subs. l d. h.; P. B., Middelburg, E. V. J. v. Z„ Tilburg,' 4 b. subs. 4 d. h.; J. v. R., 's-Graven- hage, M. J. W-, 's-Heer Arendskerke 5 b. subs. 5 d. h.; door het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd een valschen naam op geven: A. B„ Middelburg, 15 b. subs. 5 d. h.; W. K., Vlissingen, 10 b. subs. 1 week tuchschool; het rijden met een achterspatbord waarvan het ondergedeelte niet over 'n lengte van 30 cm helder wit gekleurd is: C. A. D., L. P., Putte, M. H„ Goes, ieder 1 b. subs. 1 d. h.; op de openbare straat schreeuwen en luidruchtig geraas maken: M. P., J. L., J. V. B., allen Wemeldinge, ieder 5 b. subs. 5 d. h,; M. S., Wemeldinge, 5 b. subs. 1 week tuchtschool; D. O., We meldinge, berisping; straatschenderij: W. K., Vlissingen 3 b. subs. 1 week tuchtschool; openbare dronkenschap: A. S., Ant werpen, 10 b. subs. 10 d. h.; overtreding leerplichtwet: J. A. L., Middelburg, 10 b. subs. 10 d. h.; overtreding Arbeidswet: W. A. D. de M., Kruiningen, 1 b. en 3 x 0.50 b. subs. 3 x 1 d. h.; J. v. d. V„ 's-Heer Arendskerke, 2 x 1 b. s. 2 x 1 d. h.; met een vierwielig motorrijtuig over een Rijksweg rijden zonder dat de wie len van klei en modder waren ontdaan: J. J. v. d. S., 's-Heer Arendskerke, 5 b. subs. 5 d. h.; een Rijkskanaal bevarende, niet in het bezit zijn van de voorgeschreven regle menten: B. J. V., Hoogkerk, 2 x 2 b. subs. 2 d. h. voor iedere boete; zonder vergunning het bedrijf van zan ger op den openbaren weg uitoefenen: T. H. J., Breda, 2 b. subs. 2 d. h.; venten zonder vergunning: A. v. P., Rucphen, 2 b. subs. 2 d. h.j G, G-, Go- rinchem, 5 b. subs. 5 d. h. APOTHEKEN. Van Zaterdagavond 9 uur af is des nachts en Zondag den geheelen dag te Middelburg geopend de apotheek Van de Garde, Korte Noordstraat. ■AMTBERIMTEM. Middelburg, 27 Feb. Fruitveiling. Appels: Zure Bellefleur 820 c., Zoete idem 712 c. Gele Pipping 8—11 o, Campagnezoet 912 c., Ermgaarde 9-^— 17 c., Jonathan 10-11 c., Ontario 1820 c., Goudreinet 2026 c., Francis Bor- gea 1417 c Peren: Gieser Wildeman 1418 c Pondspeer 710 c., St. Remy 1416 c„ Comtesse de Paris 912 c., Bergemot 1417 c. Jodenpeer 914 o, alles per kg- Middelburg, 27 Feb. Op de aard appelveiling' was de aanvoer matig. Late Blauwe I 5268 c., idem poters 2742 c., alles per 25 kg Zierikzee, 27 Feb Bruine boonen f 9—10, schokkers f 1010 50, p, 100 kg. 'Aardappelen: bonte f 2,502,60, bl. f 2,50, Bevelanders f 2, per 100 kg, Uien: (groote bruine-witte) f 11,10 per 50 kg, per 1000 kg, Kipeieren (grooth.pr.) f 2,50, idem (kleinh.pr,.) f 2,402 70, per 100 stuks, Boter f 0,690,75, per pond. ACENDA. MIDDELBURG. Tot en met ZO 1 Mrt. Ver. voor de Kunst", Exp. Holl Kunstenaars kring; Kunstm. (Schutterschofstr.) werkd. 13,0017,00 h.Zo 10 16,00 h, ZA 29 Feb. Cone. Gezusters Diepen- brock. „In de Witte Zwaan" 20 h. ZA 29 Feb, Uitv- Gymnastiekver. „Achil les", Junioressen, Schuttersh. 20 h. MA 2 Mrt. Louis Davids, Kleinkunst- avond; Schuttersh. 20,00 h. MA 2 Mrt. Alg. Ver. Vereen. „Kinder- zorg"; Stichting half 10 h. Dl 3 Mrt, Lez. Inst. Arb. Ontw., spr. dr. H. Brugman, DO 5 Mrt- Openb. Verg. N.SB., spr. ds, Van Duijl. VR 6 Mrt Jaarverg Ver. Vrijz. Herv.; 20,00 h. VR 6 Mrt. Dansav. „Eric Sandrow; Schuttersh. 20,00 h. ZA 7 Mrt, Feestav, Ver. Leerl. en Ovtd- Leerl, Handelssch.; St. Joris, WO 11 Mrt. Voordr. Av. Ned. Prot Bond, spr- mevr. E. J. v. d Broecke-de Man, Aardenburg; Doopsgez, Kerk. DO 12 Mrt. Kunstfilmav.: City 20,15 h. VR 13 Mrt- Lez. Gesch. en Letterk. Ver, spr. me j. M, Kluit, Den Haag; Bt Joris 20,00 h VR 13 Mrt- Cone. Wim van Santé, „Is de Witte Zwaan" 20,00 h. ZA 14 Mrt. Bonte Lachav. Cabaret groef 't Overschotje", St. Joris 20 h. MA 16 Mrt Lez. Natuurk. Gezelsck., spr. prof. dr. W. J. Jongmam, Heerlen; ,,de Vergenoeging". WO 18 Mrt. Uitv. Zangver. „Looft den Heer" 't Zand, Conc.zaal. VR 20 Mrt Bijeenk. VerkeersinstelL in Zeeland, namens Ged, StGeb. Prov. Best. (Abdij) 14,00 h. VR 20 Mrt. 4e conc. Middelb. Conc-Ver., Kamerork. Van der Pas; Goncertz. 20,15 h. ZA 21 Mrt. Prop. avond Ver. t. bey. der Gezondh. in de Graf. vakken. St, Joris 20,00 uur. VR 3 Apr- Jubil Uitv. 10 j. best. Mid delb. Dilett. Toon. met „Chateau de Bersac 12", Schouwb. 20,15 h. MA 6 Apr. Gener. Rep. Kon. Zangver. „Tot Ojef, en Uitspann.", Concetfte. Dl 7 Apr, 2e Uitv. Kon. Zangver. „Tot Oef. en Uitspann.", Johannes Pas sion"; Concertz, DO 9 Apr, Kunstfilmavond: City 20,ié k. DO 16 Apr. Filmav. N.R.V., spr. de hr A. Pieters, „City" 2015 h. DO 23 Apr Gen. Rep. Instrum. Muz„ Concertz. VR 24 Apr- 2e Conc. Ver. v. Instraal. Muz., Concertz. Dl 5 Mei. Fritz Hirsch Operette; Schut- tersh. 20,00 h. DO 7, VR 8, ZA 9 Mei. Mmmic», Schuttershof. r WO 13 Mei, Zangspel „Lentebloemen Cath. van Rennes, t b. T.B.C, Schuttersh. MA 3ZA 8 Aug. Kermis. WO 5, DO 6, VR 7 en ZA 8 Aug. Re vue Gezelschap met Buziau; Schuttershof. DO 27 Aug. Jubileum feesten t. v. 45 j. best. „Medioburgum". GOES. -VR 28 Feb. Zuiveldem.; Schutterh. 20 h. VR 28 Feb- Lez. m. lichtb. „Abessynië", Kurt Lubinsky, Schuttersh. 20,15 h. DO 5 Mrt. Gezelsch. Louis Davids-Jan Musch. Pr. van Oranje 20,15 fe. Dl 10 Mrt. De Schouwspelers „Baron von Haberniks", Schuttersh. 20,15 h. MA 23 Mrt. Tent. „Goede en goedkoope Voedingen WO 18 MPL Chr. Gem. Koor: Mattkaus Passion; Schuttershof 20,00 h. MA 30 Mrt- Boekenweek. Spr. dr. P H, schoolrijder" en „De weggeloope* Dl 18Dl 25 Aug Kermis. BIOSCOPEN ELECTRO, Midb. VR 28 Feb—D© 5 Mrt.: „Carlo Cavelli de hooge- schoolrijder" en „de weggeloopen bruid", 20,00 h., ZO matinée 15 hi CITY, Midb. VR 28 Feb.—DO 5 Mrt.: „20,000 mijlen over Zee' 30,00 h„ ZO matinée 15 00 h. ALHAMBRA, Vliss- VR 28 Feb-DO 5 Mrt.: „De Wereldreis van Hr. Ms. K XVIII". lederen Zaterdag 36 uur door- loöpende Cineac-voorst. LUXOR, Vliss, VR 28 Feb.—DO 5 Mrt: „Flirt in Weenen" en De scha duw der misdaad". ALGEMEEN. VR 28 Feb. Verg. V.V.V. te Domfewrg; „Wilhelmina" 20,00 h. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M burd- 48 WAALWIJK GORÏ^TRAAT 17 - MIDDELBURG Kinderschoentjes in de nieuwste modelletjes en leersoorten. Lokband- schoenfjes, maat 18 Zeer chique bandsch. met prachtige strik- garneering. Bijzonder gemakkelijke pas vorm in zwart en bruin Die uitstekende kwaliteit, die schitterende modellen en snitten en zulke geweldige lage prijzen, die zult U werkelijk nergens aantreffen. Alléén VAN HAREN, de grootste Nedertandsche Schoenfabriek kan zulk gegarandeerd 1ste klas schoenwerk voor die zeer gunstige prijzen aanbieden. Doet dus Uw voordeel, koopt bij VAN HAREN, dan bespaart U vele Guldens, en U draagt schoenen van onvergelijkelijke kwaliteit en uitvoering! »WeerenWindschoen"mef onverwoestbaar rubber onderwerk. Oerdege lijke schoen Keurig kapschoentje met sierlijke hak en fijne veter- garneering. Zeer fraai en solide. In zwart - suède Eigen Filialen in alle voorname plaatsen Heerenschoenen in luxe uitvoering. Zeer fijn calfs- ng. lederenmooiemodellen In uiterst solide en keu rige afwerking. Prach tig calfsleder

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 8