BUITENLAND. De muiterij in Japan. BEURS- EN WISSELKOERSEN. WaiGHEREW, ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Beursthermomefer van Vrijdag Nieuw Italiaansch offensief in het Zuiden verwacht. De toestand blijft zorg baren. Het Fransch—-Russisch ^verdrag van wederzij dschen bijstand. FRANKRIJK, Een beroepsleger. CHINA. AMSTERDAM, 28 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 88 ^witserl. Staatssp. 1927-4 95 95. Japan 1924-6% 5453 Amsterdam 1933-5 99%100. Amsterdam 1934-4% 97%97%. 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 90%—91. Zeeuws. Hyp. B-4% 89% Cities Service Cy. P. 1958 5 40%41% A Amsterd. Bank 113%113%. C Rott. Bankver. 103104. A Twentsche Rank 84%84. A Pref. Gruyter en Zn. A. 111%112% 4A Pref. Jurgens A 101%'100%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 404%404%. A De Schelde N.B. 38%—38%. volge kan hebben door de verplichting van de ter visie legging enz. Het tweede betreft hetgeen de heer Den Hollander zeide over het stukje grond bij de Hendrikstraat. Hij had geen bezwaar tegen den aankoop van dezen grond, doch had bezwaar tegen aaneen gesloten bouw ter plaatse; en bepleitte hij voor doortrekken der Julianastraat, om in de toekomst verbinding met den Veerschen weg mogelijk te doen zijn. Nog vroeg hij of wel voldoende is uitge trokken voor het bouwrijp maken. Op 4 Maart a.s. om 11 uur 15, zal voor het front van de troep op het Mo lenwater alhier, door den commandant der S.D.O.A., den majoor G. Berghuijs, het onderscheidingsteeken voor 24-ja- rigen trouwen dienst worden uitgereikt aan den sergeant-majoor-administrateur D. M. P, Krijnen. BAL MASQUE VAN MEDIO. De Schuttershofzaal had gisteravond 'n heel ander aanzien dan gewoonlijk, omdat het bestuur van Medioburgum zijn goede zorge.n er weer aan besteed had voor het houden van het jaarlijk- sche gemaskerde bal. Het muziekensemble-Jesayes had op een speciaal podium midden in de zaal plaats genomen, een groot orgel stond op het tooneel. Muren enz. droegen als versiering kleuren van den regenboog en de verlichting was getemperd. Dit alles maakte dat een passende sfeer in de zaal aanwezig was. Daarvan hebben een kleine 300 per sonen genoten en v.an deze waren er naar schatting ruim honderd gemas kerd. Het aantal groepen was niet zeer maar de kwaliteit maakte hier gebrek aan kwantiteit zeker goed. Zoowel de groep, die herinnerde aan het 40-jarig jubileum als die welke propaganda maakte voor het in Augustus a.s. val lende 45-jarig bestaan van Medio, wa ren goed bedacht en dit was zeker niet minder met de Schotsche Hooglanders en de bemanning van de K XVITI het gev.al. Verschillende paren deden hun intre de. Wij denken aan den mechanischen mensch (met zijn begeleider), wien een woord van hulde toekomt voor het vol houden van dezen niet makkelijken rol. Twee groepen ieder van twee baby's waren zeer aardig bedacht, de oude kleedijen doen het altijd uitstekend, zoo zouden wij door kunnen gaan. Ook de afzonderlijke damescostuums dienen met lof vermeld; zoo was er een die keurige propaganda maakte voor het veilig verkeer en alle daarop slaande teekenen op haar costuum naar voren bracht. Zij begreep wat deze tijd vraagt. De heeren hadden zich ook zeer be ijverd en waren in groote verscheiden heid aanwezig. Er was een opgewekte stemming die niet bedorven werd door het o.i. zeer verkeerde van enkele gemaskerden, die reeds lang voor het démasue hun on bekendheid ophieven en toch verkleed bleven. Heeft men het te warm dan ver- kleede men zich en kome dan terug maar nu bedierf men veel voor de toe schouwers. Zooals elk jaar was het publiek de jury en kon na telling der toegekende cijfers de volgende uitslag bekend wor den gemaakt: Dames eerste prijs no. 15, mej. Suur- land, in een costuum van sigarenband jes; tweede prijs no. 12, mej. Daane, als Spaansche dame. Heeren: eerste prijs no. 74, de heer Fr. Damman, als ijsbeer; tweede prijs no. 71, mej. Anderiessen. Paren: eerste prijs, letter U, de da mes N. Wisse en C. Neve als Rokoko- paar; tweede prijs, letter S, de heeren H. Kampman en H. Polderman als Ro bot Volta, de machinale mensch. Groepen: eerste prijs de K XVIII, nl. de heer en mevrouw Kampman, de heer Kampman, de heer v. Eenennaam, mej. M. Reijerse en de heer v. d. Pas; 2e prijs Schotsche Hooglanders, mevrouw Riemens, mej. K. Polderman en de hee ren M. Granse en A. Polderman. Origineelste paar: le Robot Volta; 2e mej. Jet Vriesman, als veilig verkeer. A RNEMUIDEN. Op de voor 1936—1937 vastgestelde kiezerslijst komen voor de Tweede Kamer 1201 voor de Prov. St 1173 en voor den Raad 1159 kiezers voor- A Ver. Papf. v. Gelder 50%50. C Am. Smelt en Ref. 37%38%. C Stand. Brands 10%10%. A A.N.I.E.M.—N.B. 180—179%. C North Am. Cy. 15%46. A Born. Sum. H.M. 147% A Linde Teves en Stokv. 77 A Ned. Wol Mij. 85 A Singkep Tin M. 90%92. A J. C. Japan Ln. 42%44. A Rotterd. Lloyd 3938%. A S. M. Nederland 38%—38. A Amst. Thee C.M. 45%46%. A Houth. Alberts 31 C Union Pac. Rr. 7879. C Int, Nickel Cy. 3030%. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 86%86%. O. Indie 34 1000-4 97—97%. Duitschl. '30 1000-5% 23%—23%-%. Engeland 1960-90 4 70%—70%. A Koloniale Bnk, 52%53%. A N.I Hbk. 1000 87—89%. C Ned H.M, 1000 128%—130% A Alg. Kunstz. U. 26%26%. A v, Berkels Pat. 43%43% C Calvé-Delft 60%60%. A C. Suiker Mpij. 114114%. A Ned. Ford A.M, 222%—222%. A Philips Gem. B. afg. 217%—216-12 C Unilever 109-108%-%. C Am. Car en Foundry 22%24-23% C Anaconda Cop. 19%20%-%. C Bethlehem St. 32%33-%. C Kenec Copper 21%<21%-%, C Un. States Leather 5%5%. C U. States St. C. 36%—37%-%. A Kon. Petr. Mpij. 239%—240%-42. C Contin. Oil Cy. 20%—20%-21. C Philips Petr. Comp. 25%26. C Shell Uuion O.C. 10— %10%-%. C Tide Water Ass. Oil 11%11%-%. A K.N. Stoomb. Mijl 5%5%. A Ned. Scheepv. U. 46%47%-48. A H.V. Amsterdam 235%234-35. OOSTKAPELLE. De kiezerslijst be vat 828 namen voor de Tweede Kamer, 815 voor de Prov. Staten en 809 voor den Raad. BAARLAND, Benoemd tot hoofd van den Luchtbeschermingsdienst de heer J. de Rijk, commandant van de Burger wacht alhier. LANDBOUWSCHUUR IN VLAMMEN OPGEGAAN. Vrachtrijder raakte in brand en werd vrij ernstig gewond. BORSSELEN. Donderdagavond tus- schen zes en half zeven br,ak brand uit in den landbouwschuur van J. Sandee onder deze gemeente, doch op korten afstand van den kom der gemeente 's- Heerenhoek. In deze schuur .stalt de vrachtrijder Grim uit 's-Heerenhoek zijtn auto. Gisteren was Grim onder den au to bezig een lekkende benzinekraan na te zien en daarbij stond een stallan taarn. Door de benzinedampen ontstond brand en niet alleen de auto maar ook de kleeren van G. raakten in vlam. G. liep naar buiten, waar S. hem de bran dende kleeren van het lijf trok, .doch G. had reeds ernstige brandwonden be komen «en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De schuur brandde geheel af, doch 't er aangebouwde woonhuis bleef ge spaard, dank zij het flink en vlug op treden van de vrijwillige brandweer le 's-Heerenhoek. De auto was niet, het pand wel verzekerd tegen brand. Het optreden van de brandweer uit 's-Heerenhoek was het gevolg van een overeenkomst door de gemeente Bora- selen enkele jaren geleden met haar gemaakt, dat zij zou optreden in geval van brand in het deel van Borsselen, dat ,aan 's-Heerenhoek grenst. De poli tie uit 's-Heerenhoek had naar Borsse len getelefoneerd dat de brandspuit van daar niet meer behoefde te komen. De burgemeester en de brandmeester hebben zich per auto naar den brand begeven, om zich van de situatie op de hoogte te stellen. HOEDEKENSKERKE. Tot hoofd van den Luchtbescherminjgsdienst .alhier ts aangesteld de heer M. v. d. Ree. KAPELLE. In het lokaal „Obadja" werd vanwage de afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond te Ka- pelle een propaganda-avond gehouden, onder leiding van den heer Jn. Nijssen welke ook tlink bezocht was door le den van de afdeeling Biezelinge. Wel kom werden geheeten de predikanten dr. J. D, Schmidt, d& Scheele en de heer A. Vingerling, vertegenwoordiger van den Bond. Dr. J, D, Schmidt sprak een inleidend woord, De heer Vingerling hield een inleiding over: Onze strijd in dezen tijd. Nadat gelegenheid werd gegeven, om vr.agen te richten tot den spr. waarvan gebruik werd gemaakt, sprak ds. A Scheele een slotwoord. Tot secretaris van de commissie van toezicht op het lager onderwijs ge meente Kapelle werd gekozen de heer M. van Nieuwenhuyze, hoofd der openb. school te Kapelle. KRUININGEN. Het aantal kiezers, voorkomende op de kiezerslijst voor 't jaar 1936-'37 bedraagt voor de Twee de Kamer 2239; voor de Prov. Staten 2203; en voor den Raad 2155. WEMELDINGE, De kiezerslijst dezer gemeente bevat voor 1936'37 voor de Tweede Kamer 1360 kiezers, voor de Prov. Staten 1337, en voor den Raac 1332. WEMELDINGE. Woensdag gaf de gymnastiekvereeniging' „Willen is Kun nen" alhier, haar jaarlijksche uitvoering in hotel Korstanje. Nadat een 12-tal gymnastische oefeningen vlug en go^c uitgevoerd waren, werd opgevoerd „Miskende trouw" tooneelspel in 3 be drijven. Het zeer moeilijk stuk, dat een dramatische strekking heeft werd goec gespeeld Na elk bdrijf hadden de spe Iers dan ook een langdurig en hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Het programma werd besloten met de op voering van een pantomine, die de lach lust buitengewoon opwekte. Tot slot was er bal, v/aarvan door velen gebruik werd gemaakt. De zaal was behoorlijk bezet. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Voetganger om het leven ge komen. Gisteravond om ongeveer 6 uur heeft op den Rijksweg langs het kanaal Neu zenSas van Gent, ter hoogte van de Hoeksche brug, een ernstig ongeluk plaats gehad. De 39-jarige ongehuwde A. Th. v. d. Bulck, wandelde daar met zekeren Stoffel, toen achter hen aan kwam rijden een auto, bestuurd door De P„ ambtenaar v,an den Crisisopspo ringsdienst. Deze reed aan de rechter zijde van den weg met gedempte lich ten in verband met het drukke verkeer op dezen weg. Hij reed kalm. Door den regen en den toestand van den asphalt- weg zag hij de beide wandelaars niet en reed hij v. d. B. aan. Deze kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. Tij dens het vervoer n,aar het ziekenhuis te Neuzen overleed hij. Uitwendig waren geen verwondingen bij het slachtoffer waar te nemen. De auto, die onbescha digd bleef, is in beslag genomen. ROOO EN ZWAPT MEPB (Ingez. Med.) A Java Cult. Mij 132131. A N.I. Suiker U'. 114%—11'4. A Deli Batavia 182%—182 C Deli Mij. 1000 204%—207-05 A Senembah 199-197-195. C Baltimore Ohio 13%13%. C Southern Pac. Cy. 18 A Southern Rlw. 10%11%-11, Amst. Rubb C. 125—125%-26%. A Deli-Bat. Rubb, 75%—76. A Fessa Rubber 101%101% A Serbadjadi S.R 69%70%, Proiongatie 1 1 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 27 Febr. 28 Febr, 7.27 7.26% 59.16 59.18 9.72% 9.72% 24.81 24.81 48.10% 48.10% 32.47% 32.40 1.45% 1.45% zende, dat, ondanks de mechanisatie al- lerwege, het paard, vooral in de land bouwbedrijven een belangrijke plaat3 is blijven innemen. De secretaris van het Stamboek, de heer L. Bom, heeft de film toegelicht. KEURING VAN VOT.BLOEDSTIEREN TE OOSTBURG. Onder flinke belangstelling had op de weide van de familie de Smit te Oost burg een keuring yan volbloed stieren plaats, waarbij de heeren C. Zwager man en M. Kleinepier als keurmeesters fungeerden. De kwaliteiten der voorgebrachte stieren was goed. Hoewel geen bijzon der uitblinkers aanwezig waren, toonde men toch stieren, die voor vele stallen goed zouden werken voor het op hooger peil brengen der dieren, Stieren geboren vóór 1 Febr. 1935: no 1. Bertil van P. J. de Bats te Schoon- dijke; 2. Nico van A. C. Leenhouts, Groede; 3. Alander van M. de Rijcke, Aardenburg; 4. Max van R de Rijcke, Eede; 5, Blok van C. B, Vos, Water landkerkje; 6. Klaron van A .H. van Waes, IJzendijke; 7. Piet van P. de Feij- ter, Aardenburg; 8,. Prins II van Iz. Ris- seeuw-Haartsen, Zuidzande; 9. Herman van I. van Cruijningen Zuidzande; 10. Apollo van Eug de Badts, Oostburg. Stieren geboren na 31 Jan. 1935: 1. Adema IV van Iz, Risseeuw-Haartsen, Zuidzande; 2 Nico van denzelfden; 3. Wals, 4, Celsius, beide van P. M. van Iwaarden, Cadzand; 5. Adolf van R R. Rijckborst, St. Kruis; 6. Jan van Iz. HaartsenRisseeuws Schoondijke; 7, Dirk van Th. Dierikx Schoondijke; 8 Arie van Iz. Risseeuw-Haartsen, Zuid zande. Uit de groote opbrengsten van melk en vet, blijkt duidelijk wat in deze stre ken in de laatste jaren door het gebruik van goede stieren is bereikt. DE GELUIDSFILM VAN HET TREKPAARDEN-STAMBOEK. Woensdagmiddag heeft onder groote belangstelling uit de kringen van paar denfokkerij, -handel en -sport, in.het Trianon-theater te Den Haag de eerste vertooning in deze gemeente plaats ge had van de geluidsfilm, vervaardigd door het Trekpaardenstamboek. Deze film wil de economisché waarde van het Nederlandsche trekpaard naar voren brengen en het bovendien op het doek tooveren in al zijn schoonheid en kracht, zooals het op de in 1935 gehou den nationale tentoonstelling te 's-Her- togenbosch werd getoond. Het ligt in de bedoeling met deze film in binnen- en buitenland de aandacht te vestigen op het uitstekende fokmateri- aal, dat thans in het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard is ingeschre ven en op de hoogte, welke het Neder landsche trekpaard zoo naar exterieur als gezondheid en innerlijke eigenschap pen heeft bereikt. Namens het Stamboek heeft de voor zitter, jhr. J. van Vredenburch, een kort welkomstwoord gesproken, er op wij OUe - Suiker - Unilever - Rubber - Markt - Amerika - Koninkl. - Industrie - Philip» Obl.markt- Tabak - Schepen - (Wettig gedeponeerd.) De oorlog in Oost-AIrika. De Abessijnen verwachten, dat bin nenkort een nieuw Italiaansch offensief in het Zuiden zal ontbranden. De laatste dagen is de luchtmacht hier zeer actief geweest. Van het Noordelijk front is weing nieuws. De Italianen bevestigen hun positie in het pas veroverde gebied rond Amba Aradam; de Abessijnen gaan voort de Italianen met hun guerilla te verontrusten. Men moet thans aanne men, dat Ras Imroe hierbij inderdaad successen heeft behaald. Wellicht ge ven de Abessijnsche berichten er wat heel hoog van op, doch daar in de buurt van Aksoem is toch wel iets ge beurd, dat generaal Badoglio niet wel gevallig kan zijn. De Negus ziek Stefani meldt: De medische adviseur van den keizer van Abessynië zou, vol gens een uit Djiboeti afkomstig bericht, met spoed uit Addis Abeba naar Dessie zijn ontboden om zich naar den keizer te begeven. Men gelooft, dat de keizer ziek is, of, zooals te Djiboeti het ge rucht de ronde doet dat hij gewond is. Ook „Hav,as" maakt onder het groot ste voorbehoud melding van een 'tele gram, dat te Rome is ontvangen van den correspondent van het blad „Pic colo" te Djiboeti, volgens hetwelk de particuliere lijfarts van den Negus uit Addis Abeba dringend naar Dessié zou zijn geroepen. Het blad voegt eraan toe, dat de geruchten er de ronde do«yi, dat de Negus ernstig ziek ofgewond is. Rickett weer op de proppen. De „Daily Expressmeldt, dat de fi nancier Rickett, die het vorig jaar door zijn Abessijnsche petroleum concessie bekendheid heeft verworven, hedenmor gen vroeg van het vliegveld Hanworth, nabij Londen, naar Addis Abeba is ver trokken. Hij gebruikt zijn eigen vlieg tuig. Te Rome zal hij een tusschenlan- ding maken om een onderhoud met Mus solini te hebben. Dit bericht van de „Daily Express" werd tot nu toe nergens bevestigd. Het nieuws uit Japan blijft verward en vaag. De berichten van gisteren, dat de muiters zich hadden overgegeven, blijken onjuist of althans voorbarig" te zijn geweest. De toestand is nog geens zins opgehelderd!. Vanmorgen Jn de vroegte hadden de iftuiters nog een deel van de bezette gebouwen in hun macht, zonder dat de regeering met geweld liet ingrijpen. Integendeel op gezette tijden werden hoeveelheden voedsel paar de opstandige soldaten en officieren ge bracht, alsof er niets abnormaals aan de hand was. De toestand weer ernstiger? Uit Sjanghai werd vanochtend ge meld: Te oordeelen paar de weinige berich ten, die de opnieuw ingestelde cen suur ongewijzigd hebben kunnen pas- seeren, is in den toestand te Tokio he denmorgen opnieuw een ernstige wen ding gekomen. Den geheelen morgen werd geen enkel telegram uit Tokio ontvangen en daarna werd het bekend, dat de muiters geen uitvoering aan hun belofte, om zich voor 8 uur vreedzaam uit de door hen bezette gebouwen terug te trekken, hebben gegeven en dat hun hiertoe nog tot 's middags 12 uur den tijd was gelaten. De rparine schijnt dezaak nu in han den te hebben en mariniers aan land te hebben gezet, die elk verkeer naar het Hibiya park, waarin de meeste der bezette openbare gebouwen zijn gele gen, stop hebben "gezet. Men gelooft, dat de operaties te<*en de muiters op het punt staan te beginnen. Een der laatste uit Tokio ontvangen, doch nog niet bevestigde berichten meldt, dat generaal Araki, die van 1911'34 mi nister van oorlog was, een militaire dic tatuur heeft ingesteld. Uit Tokio meldt men voorts: Het kabinet is om 10 uur in buiten gewone zitting bijeengekomen. Men ge looft, dat de regeering krachtige maat regelen zal nemen, indien de muiter zich niet onverwijld overgeven. Gemeld wordt, dat de minister van oorlog, generaal Kaw,asjima, zich maar het paleis heeft begeven: Om 8 uur boden de straten der hoofdstad een' verlaten aanblik en nergens zag men een spoor van de muiters. Uit Londen: De Engelsche schrijver en journalist Gerald Sampson is te To kio gearresteerd, omdat hij onder de gasten van het hotel, waar hij reeds een jaar woonde, propaganda tegen de af kondiging van den „staat van beleg* zou hebben gevoerd. De „Daily Telegraph" meldt uit To kio, dat men het mogelijk acht, dat de gouverneur van Korea, generaal Qgaki, tot minister-president wordt benoemd. De Franche Kamer hecM er met 353164 stemmen Staar goedkeuring aan. De Fransehen Kamer heeft gisteren avond met 353 tegen 164 stemmen haar goedkeuring aan het Fransch-Russisch verdrag van wederzijdschen bijstand ge hecht. Men zal zich herinneren, dat in het midden van het vorig jaar, toen La- val een bezoek aan Moskou bracht, de ze overeenkomst werd ontworpen. Frankrijk en Sovjet-Rusland belovea mekaar hierbij, mekaar te hulp te zulle* komen, voor 't geval een van beiden door een onuitgelokten aanval i n Europa zou worden getroffen. (Voor een mogelijken aanval van Japan op Sovjet-Rusland geldt het verdrag dus niet.) In Duitschland is van den beginne af aan tegen de overeenkomst geprotes teerd. Hitier heeft er zich een paar maal scherp over uitgelaten. In verband hier mee schoof Laval zeer vermoedelijk de behandeling er van in de Kamer op de lange baan. Het „Volksfront" (radicalen, socialisten en communisten) was dit niet naar den zin. Toen onlangs het kabinet- Laval ten val werd gebracht, stelde de linkerzijde dan ook als voorwaarde voor steun van de nieuwe regeering (kabinet-Sarraut), dat het pact met Rus land zou worden geratificeerd. Dit is dan nu geschied. Zes vergaderingen heeft de Kamer er aan besteed. Van rechts werd vinnige critiek uitgeoefend, doch het stond vast, dat de meerderheid er voor was. De drie linkerpartijen en een deel van de midden-groepen gaven er gisteravond haar stem aan. Moskou kan tevreden zijn met het resultaat. De Senaat (Eerste Kamer) moet er nu: nog over beslissen. Daar de linksche meerderheid in dit lichaam nog grooter is dan in de Kamer, bestaat ten aan zien van diens houding niet de minste twijfel. Naar het agentschap Stefani meldt, wordt beweerd, dat de minister van. oorlog, een plan opstelt, dat de vorming ,van een beroepsleger naast hel leger van dienstplichtigen beoogt. liet nieuwe leger zou worden gevormd uit de te genwoordige mobiele garde, waarvan de offectieven aanzienlijk zouden worden uitgebreid en er zouden in Elzas-Lotha- ringen garnizoenen worden gevormd, die steeds op voet van oorlog uitgerust zou den zijn. Men verzekert, dat de minis ter van oorlog dit plan ter sprake heeft gebracht in zijn jongste besprekingen met den Tsjecho Slovaakschen minister president Hodsa, den Oostenrijkschen vice-kanselier Starhemberg en den Sov- jet-Russischen maarschalk Toechatjews- ki. DE COMMUNISTEN DRINGEN STEEDS VERDER OP. Volgens een te Shanghai ontvangen bericht uit Sjansi, hebben ongeveer 600C communisten van Sjertsi uit over cfa

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2