GOESCHE COURANT^ De militaire staatsgreep in Japan. BINNENLAND. WEER EN WIND. ZEELAND. NUMMER 49. TWEE BLADEN. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG, j Nog steeds groote onzekerheid. De re geering durft niet met geweld tegen de muiters op te treden De regeering zit met de handen in het haar. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. MIDDELBURG. In het midden staat de majesteuze „Normandië" op een schaal van 1 tot 52, tot in alle onderdeelen afgewerkt, 1 ton wegende en zeker wel het groot- „Medio"; 21,00 h. m.; Schut- r< M'burg. M1DDELBUBQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- »chap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingea. mededeelingen 60 ct. p. r. 8y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17- regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra - Bewijsnommers 5 cent. SJ256E-V De toestand in Japan is nog geens zins opgehelderd. De berichten uit To kio blijven verward. De Japansche re geering meldt weliswaar, dat zij den toestand meester is, doch vanmorgen hielden de opstandelingen nog steeds enkele gebouwen bezet. Het schijnt, dat de regeering niet met geweld tegen hen durft op te treden. Dat is een veeg tee- ken. Men moet er uit afleiden, dat vrij wel de geheele legerleiding op de hand vap. de moordenaars is. De generaals, en officieren, die de politiek der regee ring zouden willen steunen, zijn ver in de minderheid. De keizer staat dienten gevolge voor een uiterst moeilijk pro bleem. De opstandelingen hebben le kennen gegeven, dat zij de keizerlijke macht willen bevrijden van de remmen der partij-politiek. Het leger is den kei zer onvoorwaardelijk trouw, zoo heet het. De keizer moet tegelijkertijd ech ter het gevoel hebben, alsof hij de ge vangene der militairen is. Hij schijnt niet den moed te hebben, de radicale militairen tot de orde te roepen. Vanochtend werd gemeld, dat de minister van financiën, Takahasji, die zwaar gewond werd, gister in den loop van den dag is overleden. Zooals in de Kroniek v. d. Dag wordt uiteengezet, hadden de opstandelingen het vooral op hem voorzien. Behalve Takahasji, de minister-presi dent Ok.ada en burggraaf Saito (admi raal), blijkt ook nog generaal Jotaro Watanabe, de leider van den raad voor de militaire opleiding vermoord te zijn. Generaal Watanabe behoorde tot dege nen, die van het radicale nationalisme niet wilden weten. De dood van Takahasji: „vader van morgen vroeg gestorven". Uit New-York wordt gemeld: Ritsji Takahasji, een zoon van den Japan- schen minister, die op het oogenblik te New-York vertoeft, heeft van zijn broer Korekata Takahasji een telegram ont vangen, waarin het overlijden van zijn vader wordt gemeld. De tekst van dit telegram luidde eenvoudig: „Vader van ochtend vroeg gestorven" Ritsji Takahasji, die secretaris is van de directie van Mtsoe Co,, heeft ge wegerd zijn meening te zeggen over den politieken toestand in Japan, Voigens nadere berichten uit Tokio heeft de regeering, die zooals men weet nu onder leiding staat van den minis ter van binnenlandsche zaken Goto, den geheelen nacht vergaderd met den kei zer en den geheimen staatsraad. Eenig doortastend besluit schijnt echter niet genomen te zijn. Men schijnt eenvoudig niet te weten, wat men moet doen. Veelzeggend 'in dit verband is het volgende bericht: N.a de onder leiding van den keizer gehouden conferentie hebben eenige. ge neraals zich naar het hoofdkwartier der muiters begeven en hun verzocht de bezette gebouwen te ontruimen. De bei der der rebellen verklaarde hierop, dat zij slechts zouden gehoorzamen, indien een militair gericht kabinet zou ge vormd worden. Zij beloofden zich te zullen onthouden van een optreden, dat gevaar voor de bevolking oplevert. Niet waarschijnlijk wordt geacht dat de autoriteiten gew*eld zullen gebrui ken, tenzij als laatste middel. Radio-boodschap van den gar nizoenscommandant te Tokio1. De garnizoenscommandant te Tokio, generaal Kasjii heeft over de radio het volgende medegedeeld: Het leger be waakt de belangrijkste punten van To kio. Wij doen een dringend beroep op de burgerij haar kalmte te bewaren^. Voorts heeft generaal Kasjii officieel medegedeeld, dat den „st,aat van bui tengewonen ernst" is afgekondigd in de districten, die geplaatst zijn onder de jurisdictie van de eerste divisie en dat krachtens bevelen van den keizer de noodige troepen gezonden zijn voor de handhaving van orde en rust in Tokio en voor de bewaking van de belangrijk ste punten. De generaal doet een be roep op de bevolking geen geloof te slaan aan ongegronde geruchten. De motieven der opstandelingen. Een communiaué van het ministerie van oorlog deelt mede, dat volgens ver klaringen van de verantwoordelijke of ficieren, zij beslopen hadden handelend op te treden, teneinde „het volk te be schermen en te emancipeeren door de bronnen van het kwaad te doen ver dwijnen, o.m. de oude staatslieden, de belangrijkste ambtenaren, de financieele en militaire cliques, de bureaucraten en de politieke partijen, die het land naar het verval leidden". Het te Shanghai verschijnende blad „Sjoentau" geeft een opsomming van de omstandigheden, die tot den opstand te Tokio zouden hebben geleid. 1. Het succes van de liberale partij bij de verkiezingen voor den landdag, waardoor de positie van het kabinet Okada werd versterkt. 2. De incidenten aan de grens tus- schen Mantsjoekwo en Siberië en tus- schen Mantsjoekwo en Mongolië. 3. Het proces tegen kolonel Aizawa, die in Juli 1935 generaal Nagata heeft vermoord, welke laatste werd geacht niet zeer gunstig tegenover de wen- schen der jonge officieren te staan. 4. De felheid, waarmede militaire kringen tegen de stelling van professor Minobe, Volgens welke de keizer een orgaan van den staat is en niet de staat zelf. Het blad herinnert er aan dat dit reeds tot uiting kwam bij den aanslag op den geestelijken vader ervan, waar bij hij werd gewond. Het complot was goed voorbe reid. Men deelt te Tokio mede, dat de ge beurtenissen van gisteren reeds twee weken geleden op touw zijn gezet. Men meent zelfs te weten, dat de mede plichtigen aan den staatsgreep reeds 14 dagen geleden in het geheim een „repe titie" hebben gehouden van de oper- ratie. Prins Sajonji, die de lucht van deze poging had gekregen, kon zich in veiligheid brengen voor dat de muiters tot hun putsch over konden gaan. De buitenlandsche ambassades worden voortdurend bewaakt en er hebben zich voorzoover gemeld, geen incidenten voorgedaan. 80 slachtoffers? Volgens onbevestigde, door de Ja pansche bladen te Singapore gepubli ceerde berichten, zou het totale aan tal slachtoffers van de gebeurtenissen te Tokio tachtig bedragen. Er zouden nl. talrijke dooden zijn gevallen bij de schietpartijen in de straten. HSKOXTStSUfaxtSCSS KONINGIN EN PRINSES MORGEN NAAR NEDERLAND TERUG. Vrijdagnamiddag zullen H,M de Ko ningin, Prinses Juliana en gevolg uit Waldenburg, waar Zij eenige weken ver toefden, vertrekken om rechtstreeks naar Nederland terug' te keeren, meldt de Tel. Gisteren en eergisteren heeft Prinses Juliana nog ijverig gebruik gemaakt van de gelegenheid om op de berghellingen rondom de Andreasbaude ski te loopen. De Koningin en Prinses Juliana worden Zaterdagochtend te 10,03 met 'n trein via AmersfoortUtrecht aan het Staatsspoor-Station in Den Haag terug verwacht DS. KERSTEN OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND. In gebouw Tivoli te Utrecht heeft de Staatkundig Gereformeerde Partij gis ter haar jaarlijksche algemeene verga dering gehouden. De voorzitter, ds. G. H. Kersten lid der Tweede Kamer hield een rede, waarin hij een overzicht gaf van de poli tieke gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. Spr. begon met te zeggen, dat niet in ons getal de kracht ligt der worsteling om Neerland's volk terug te voeren tot den God der Vadefen, zoo snood verla ten. En toch bemoedigt het, als wij zien dat de roepstem, die is uitgegaan, om tot de inzettingen des Heeren weder te keeren, niet geheel onbeantwoord bleef De velen echter, die nog zijn achterge bleven in een partijverband, waarin zij niet behooren, roepen wij toe: „Kiest toch; kiest toch heden. Zeg een partij vaarwel, hetzij deze zich anti-revoluti onair, dan wel christelijk historisch noemt, die met de aloude Gereformeer de belijdenis den spot drijft. Ons pogen Goed met kwaad vergelden is duivelsch. Kwaad met kwaad vergelden is dierlijk. Goed met goed vergelden is menschelijk. Kwaad met goed vergelden is goddelijk. is niet separatistisch. Wij wenschen een eenheid van allen, die den moed nog hebben om de rechten des Heeren als rechtsgeldig voor ons land te erkennen. De helle naam-Christen-politiek is ge oordeeld. Bij vernieuwing werd het von nis over het schetterend Christendom geveld door de samenstelling van het kabinet-Colijn, waarin behalve aan Ro me, ook aan liberaal en vrijzinnig de moraat een plaats werd ingeruimd en door den knieval van de protestantsche ministers, Colijn incluis, voor Rome, door het bijwonen, instee van het ver hinderen van de Mis". Vervolgens besprak spr. het uittreden van vele Hervormden uit de A. R. Par tij, aan wier hoofd prof, dr. H. Visscher zich plaatste, in welke gebeurtenis een aanklacht ligt, die boekdeelen spreekt. Spr. noemde dit een feit, dat geboren is uit de beginsel-verzakende en door en door onverantwoordelijke politiek, die onder Christelijke vlag gevoerd wordt. Indien ooit, dan is het in deze tijden noo- dig', dat ons volk niet wankele. Sprekende over den Volkenbond, stel de spr. de vraag, of niet met vuur wordt gespeeld, nu men Rusland als lid van den Volkenbond heeft erkend en daar door de mogelijkheid opende voor de felle propaganda van het gruwelijke communisme Behalve het bloedroode revolutie-g'evaar behoort het facisme de wereld, Wat het opkomend nationaal- socialisme in Nederland betreft, vroeg spr. of dit de staats vergoding niet ge- gemeen heeft met de Duitsche en Ita- liaansche stelsels, Het groot bezwaar dat zich in een krachtig protest tegen de N.S.B uiten moet, ligt daarin, dat zij God's Woord negeert en de van God geschonken rechten niet acht. Het lijdt geen twijfel, of deze beweging moet, zoo zij in Nederland tot machtsontplooiing kwam, in botsing komen met des Heeren Kerk Spr. waarschuwde met klem te gen het gevaar dat van de N.S.B. dreigt Spr. verweet de regeering, dat zij den nood miste den eisch van God's Woord zelfs te stellen op staatkundig terrein Spr, keurde de crisis-wetgeving scherp af. De werkloosheid vermeerdert steeds, inplaats dat zij afneemt. Het volk ver armt. Geen andere remedie mogen wij aanvaarden, dan dat, dat met God's Woord en de eens zoo duur verworven vrijheden van ons volk rekening houdt. Op dien grond moeten wij ons ook keeren tegen het socialistische plan van den arbeid, dat bovendien onuitvoer baar moet worden geacht Deels de zelfde bezwaren hebben wij tegen het industrialisatieplan der regeering. Spr. liet nog eens een waarschuwing hooren tegen den verzekeringsdwang. Eenmaal nog rukke aldus spr. Neerland's volk de banden aan flarden en worde het bevrijd van den dwang, die de werkloosheid grooter en het le ven duurder maakt. Nadat spr, de cri sismaatregelen der regeering had gehe keld, besloot hij met de vergadering toe te bidden de genade des Heiligen Gees- tes. STEUN AAN RUNDVEEHOUDERS. De minister van landbouw en vissche- rij heeft vastgesteld dat uit het Land bouwcrisisfonds aan georganiseerden, aangesloten bij een der landbouwcrisis organisaties, een bedrag van 25, 40 of 50 zal worden uitgekeerd, overeen komstig de bepalingen van het reglement „Steun aan de Rundveehouderij". In dit reglement wordt bepaald, dat de georganiseerde, wiens hoofdberoep bestaat uit het voor eigen rekening uit oefenen van den akkerbouw of veehou derij, aanspraak kan maken op bedoelde uitkeering, indien o.a.: a. hij bij de inventarisatie in de maand Mei 1935 niet meer dan 5 ha cultuur grond in gebruik had; b. te zijnen name bij 'n der rundvee tellingen in Mei of in December 1935 ten minste één, doch niet meer dan drie melk- of kaifkoeien werden geïnventari seerd; c. hij na 1 Januari 1936 noch in een van rijkswege gesubsidieerde werkver- E schaffing opgenomen is geweest, noch steun heeft genoten ingevolge een door 'den minister van sociale zaken goedge keurde steunregeling, noch is aangeslo ten geweest bij de werkloosheidskas eener vereeniging, gesubsidieerd inge volge het werkloosheidsbesluit 1917; d. hij niet is aangeslagen in de inkom sten- of vermogensbelasting voor het be lastingjaar 1935/1936. De uitkeering, waarop de georgani seerde aanspraak kan maken, bedraagt voor hem te wiens name bij een der rundveetellingen hierboven één melk- *óf kalfkoe werd geïnventariseerd, terwijl bij andere rundveetelling niet twee of drie melk- of kaifkoeien werden geïn ventariseerd, 25; voor hem te wiens name bij een dier tellingen twee meik of kaifkoeien werden geïnventariseerd en bij de andere telling niet drie, 40; voor hem te wiens name bij een der tel lingen drie melk- of kaifkoeien werden geïnventariseerd 50. MICHIEL DE RUYTER IN HONGARIJE HERDACHT, In de stad Debrecen, het Rome van het Hongaarsche Protestantisme ge noemd, werd dezer dagen op plechtige wijze het, feit herdacht dat 260 jaar ge leden, de beroemde Hollandsche Admi raal Michiel de Ruyter, die met zijn vloot in de Middellandsche Zee kruiste, een aantal Hongaarsche predikanten, die als galeislaven dienst deden, verlos te en hen naar hun vaderland terugzond. Herinnerdwerd aan de Ruyter's woor den, dat hij op deze Gode welgevallige daad grootscher ging, dan op de schit terendste overwinning door hem be haald Zooals men weet, is in deze Hongaar sche stad ter gedachtenis aan den groo- ten Hollandschen Zeeheld een stand beeld opgericht. 27. II. '36. Het was den leden zeker, even als ons, vreemd, dat wij ditmaal weder vergaderden zonder den burgemeester Het overlijden van zijn moeder, was de begrijpelijke oorzaak dezer afwezigheid. Wethouder Onderdijk zag zich dus weder tot de taak geroepen deze ver gadering te presideeren. Ook op dit ge bied heeft deze zijn sporen reeds ver diend. Hij wist zelfs bij het voorstel in zake de electriciteitstarieven replieken te voorkomen! Dit trof wel in de eerste plaats zijn fractiegenoot, den heer Paul, die de opposant was tegen dit voorstel. Een uitstel kon hij echter niet gedaan krijgen; wethouder Boasson en zeker, achter dezen, de directeur der bedrij ven, konden een succes boeken want ten slotte stemden slechts drie leden tegen; de S.D.A P. fractie viel te dezer zake in stukken. Reeds eerder was een poging' om een voorstel aan te houden mislukt, nmli dat inzake de schoolgeldregeling. Want mevrouw Weijl meende wel,»dat dit kon, nu een nieuwe wet ter zake is aan genomen, doch haar partijgenoot, wet houder Boasson, kwam met de verze kering, dat men daarin van hoogerhand niet zou berusten, ook al zal men spoe dig weer moeten wijzigen. Dit werd ook aanleiding dat de heer Mondeel zijn be zwaar ten slotte tot later liet rusten en het ontwerp van B. en W. er zonder stemming door ging Meer succes met 'n poging tot aanhou ding had men met de vraag of men bij de door den Raad z.h.s. aangenomen re stauratie van den Langen Jan ook tege lijk een brandbeveiliging zal aanbrengen. Het bleek, dat de leden, die niet in de commissie van bijstand voor gemeente werken zitting hebben, zich onvoldoen de voorgelicht gevoelden, terwijl de hr Jeronimus ter zake verder wilde gaan dan B, en W. en het oppompen van het water automatisch wilde doen geschie den wat z.i. meer zekerheid voor spoe dige blussching geeft dan wanneer het oppersen van het water wordt over gelaten aan onze autobrandspuiten Dit zal wel meer kosten, maar hoeveel, dat zal nu eerst eens worden onder zocht. Zoo eenigszins mogelijk is dit ze ker wel gewenscht, want wij scharen ons aan de zijde van hen, die meenen dat te dezer zake geen te groote voorzorgen kunnen worden genomen en wij begrijpen niet de leden, die zich er af maakten door te beweren dat zulk een beveili- gign niet noodig is< Hoe het zij dit Middelburg, 27-II-'36, Woensdag hoog ste lucht temperatuur 5.3 °C (42 °F); laagste 2.9 °C (37 °F). Heden 9 h: 3.9 °C; 12 h: 3.5 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 752 mm; laagste 747 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 784.0 mm te Myggbukta (Groenland); laagste 737.5 mm te Stornoway. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige re gen of sneeuw, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 6 h 55; onder: 17 h 32. Licht op: 18 h 02. Maan op: 8 h 19. E.K.: 29 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Februari. Hoogwater. Laagwater. Do. 27 4.15 16.45 10.56 23.05 Vr. 28 5.02 17.35 11.45 23.57 Za. 29 5.55 18.36 12.38 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Do. Vr. Za. 27 28 29 Hoogwater. 6.15 18.40 6.57 19.26 7.42 20.18 Laagwater. 11.55 0.15 12.43 1.06 13.38 deel van het voorstel beziet de Raad nog wel eens weer. Het tapverbod blijft onveranderd, niettegenstaande eenpleidooi van den heer Lambermont, zoo hij zeide niet als belanghebbende, maar als Raadslid, voor een jaar zonder tapverbod; hij kreeg daarbij den steun van de heeren Portheine en Jeronimus. Over een voorstel is nog slechts uit voeriger gedebatteerd en wel dat inzake de extra-subsidie aan Kindervoeding ad f 100Q Die vereeniging, die nu zoovele jaren in dit opzicht het werk, dat de L.O.-wet aan de gemeente opdraagt, voor de ge meente tegen een matige subsidie ver richt, ziet haar andere inkomsten dalen juist in den tijd dat het aantal kindeven tengevolge van het groot aantal werk- looze ouders zeer toeneemt. Dat dit tot financieele moeilijkheden aanleiding moest geven spreekt van zelf en dat de gemeente ondanks haar eigen moeilijk heden op dit gebied zich haar plicht be wust moet zijn, eveneens, Van de 15 nog aanwezige leden waren er dan ook maar 3 tegen, van wie twee uit zuiver principieele overweging De overige voorstellen waren bijna alle hamerstukken en toen om 6 uur de gelegenheid voor rondvraag kwam, bleek het dat de leden toch gaarne op tijd aan tafel willen zijn. De waarnemende voor zitter kon direct den hamer laten vallen. ZIGEUNERS NABIJ ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. Den laatsten tijd worden herhaalde lijk grootere of kleinere groepen Zigeu ners met hun wagens nabij de grens van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen waargenomen. Vooral in de buurt van de grensgemeente Kieldrecht opereeren deze nomaden en maken meermalen de omgeving onveilig door hun nach telijke strooptochten. Er wordt streng op gelet om grensoverschrijding te voor komen. (N. R. C.) Harde werkers. De heer Verswijveren, die reeds eer der een groot aantal modellen van sche pen en vliegtuigen vervaardigde, deze keurig op een wagen plaatste en daar mede rondtrok en groot succes had, heeft nu met drie andere jongemannen evenals hij, werkloos, een tweeden wa gen gereed gemaakt en gedurende 5 maanden aan wagen en het daarop ge plaatste gearbeid en is nu heden in zijn geboortestad Middelburg met zijn twee de expositie begonnen.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1