BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZEËLUNi MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D Beursfhermomeier v. Woensdag De Abessijnsche guerilla in het Noorden. RELGIE. DUITSCHLAND. TURKIJE. BALKAN. VER. STATEN. CHINA. Opmarsch der roode troepen in Sjansi. AMSTERDAM, 26 Februari, *t?V^ f-a Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig 1926-5 88—88, Zwitserl. Staatssp, 1927-4% 94%—95%. Japan 1924-6% 56%— 54. Amsterdam 1933-5 10099% Amsterdam 1934-4% 9898. 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 91%91. Zeeuws Hyp. B-4% 88%—89%. Cities Service Cy. P. 1958 5 41Y40%. A Amsterd. Bank 113112%. C Rott. Bank ver. 103—103 A Twentsche Bank 84%84%. A Pref. Gruyter Zn A. 111% A Pref. Jurgens A 103%101%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 406%404% A De Schelde N.B. 38%38. waren, ,,dat het bij de stichting van bij zondere scholen als regel niet ging om beginselen, maar om minder waardige motieven." Dat lijkt een klein verschil, maar het is een heel groot verschil. Want, wij zeiden slechts, dat het, en zelfs dikwerf, i& voorgekomen, maar dat wil niet zeggen, d,at het als regel zoo goed als altijd zoo was. Wij zouden zeker niet willen ontken nen, dat bij den schoolstrijd en de op richting van bijzondere scholen ook beginselen en motieven van hoogere orde hebben meegegolden. Wij verzetten ons slechts tegen de voorstelling van „De Zeeuw", alsof al les koek-en-ei zoude wezen, en per soonlijke eerzucht of klein-Nederlandsch particularisme nimmer en nergens in den schoolstrijd te bekennen zouden zijn geweest. Ons dunkt: dat weet een ieder we! beter. DE NIEUWE VEERHAVENS. Geen veerhaven ten westen van Hansweert. Naar (iet „Dagblad van Zeeland* ven- neemt is thans definitief beslist, dat de nieuwe veerhaven aan den Zuid-Beve- landschen wal nabij Kruiningen zal aan gelegd worden en niet ten westen van Hansweert. Deze beslissing houdt o.m. verband met het vastgestelde traject van den Rijksweg op Zuid-Beveland in aan sluiting op den weg HulstWalsoorden. Over den aanleg van een veerhaven ten N.W. van het Oude Hoofd aan den Noorddijkpolder in plaats van aan den Perkpojder wordt nog van gedachte ge wisseld met den Rijkswaterstaat. Radiostoringen De politie kreeg een klacht over hei voorkomen van radiostoringen in de omgeving van den Noordsingel en wij vernamen een zelfde ernstige klacht uit de Langedelft. Wellicht zijn er personen die deze storingen zonder opzet verwekken. Als men ook maar eenigzins twijfelt of men de verwekker kan zijn, is het beter dit door deskundigen te doen onderzoeken, dan medeluisteraars te blijven hinderen. Aanrijding. In de Korte Noordstraat ter :hoogte van het Hofplein heeft gisteren een aan rijding plaats gehad. Een uit de richting van den watertoren komende auto hield goed rechts en ontmoette op ge noemden hoek een anderen auto, die dit vermoedelijk niet deed, daardoor reed de eerste auto tegen een der arduin- steenen palen voor de woning van den heer Vertregt. Het nummer van den tegenligger is bekend. Er zal nader onderzocht wor den, of deze de oorzaak kan zijn van het gebeurde. Burgemeester Van Voorthuysen 60 jaar, DOMBURG. Gisteren is onze burge meester de heer L. J. van Voorthuysen 60 jaar geworden. Den heelen dag ont ving de jarige bewijzen van genegenheid iri den vorm van brieven, kaarten, tele grammen en handdrukken. Een menigte bloemstukken brachten in de verhek ken van „Nehalennia" lentefleur en geur. Een zeer groot stuk zagen wc van „Vrederust", verder van den Kerkeraad, de Winterclub, Gemeentepersoneel en particulieren. Het fanfarecorps Apollo" bracht zijn beschermheer een klankenhulde, waar bij door den heer M. A. Romijn eenige hartelijke woorden werden gesproken. De muzikanten waren ken uurtje de gasten van den burgemeester en zijn cchtgenoote. Zaterdag j.l. kreeg de werkman L. M. Lz. bij het bikken van beton een stukje ijzer in het oog. Behandeling in het ziekenhuis kon helaas niet voorko men, dat het getroffen oog onbruikbaar is geworden, al heeft men het diep in gedrongen stukje ijzer met een magneet kunnen verwijderen. Voor de burgemeestersplaats te Oostkapelle zijn er 198 sollicitanten. A Ver. Papf. v. Gelder 51%—50%. C Am. Smelt Ref. 39%— 37%. C Stand. Brands 10%10. A A N.I.E.M.—N.B. 183—182 C North Am, Cy, 15%15 A Born. Sum. H.M. 147%—146%. A'Linde Teves en Slokv. 77% A Ned Wol Mij. 85 A Singkep Tin M. 9290. A J. C. Japan Ln. 4341%. A Rotterd Lloyd 39% A S. M. Nederland 38 A Amst. Thee C.M. 47%—46%. A Houth. Alberts 31 C Union Pac Pr. 8076%. C Int. Nickel Cy 4038%. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 88%87%. O. Indie 34 1000-4 97%—97%. Duitschl. '30 1000-5% 23%—23%. AAGTEKERKE. De kiezerslijst 1936- 1937 is vastgesteld met 399 kiezers voor de Tweede Kamer, 397 Prov. Staten en 393 voor den Raad. RAAD VAN DRIEWEGEN. Op 24 dezer vergaderde de Raad. Aanwezig 6 leden en de secretaris. Af wezig de burgemeester, wegens ziekte en het lid Timmerman wegens sterfge val in de familie. In navolging van eenige buurtgemeen- ten wordt besloten een verordening vast te stellen, waarbij wordt bepaald, dat stilstaande motorrijtuigen op een af stand van 20 m van een brandende straatlantaarn binnen de bebouwde kom der gemeente niet verlicht behoeven te zijn. Besloten wordt wederom vrij stelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichame lijke oefening. Voor de door den minis ter van sociale zaken nieuw in te voe ren loonbijslagregeling voor den land bouw, ingaande 1 Mei 1936, wordt zeer weinig gevoeld, en besloten voorloopig hier niet op in te gaan. Aangaande het door eenige crisissteuntrekkers gedane verzoek, om vermindering van het thans geldende bedrag voor grondaftrek op de steunbedragen, wordt na eenige bespre king besloten, dit verzoek aan te hou den tot eén volgende vergadering. Aan den gemeentebode wordt op zijn ver zoek een verhooging van zijn jaarwedde toegestaan. Omtrent het door wethouder De Ja ger ingediende voorstel tot het instel len van een vuilopruimingsdienst wordt besloten eerst eens te informeeren, hoe dit in andere gemeenten geregeld is. De kiezerslijst 'voor 1936- 37 is vastgesteld met 365 kiezeirs voor de Tweede Kamer, 365 voor de Provinciale Staten en 357 voor den Gemeenteraad. ELLEWOUTSDIJK. Op de kiezers lijst komen in totaal 345 kiezers voor t.w. 345 voor de Tweede Kamer, 344 voor de Prov. Staten 343 voor den Ge meenteraad. KRABBENDIJKE. Aan den heer F. Kloprogge, directeur van het P.T.T.- kantoor alhier is op zijn verzoek met in gang van 16 April a.s. eervol ontslag verleend. KRUININGEN. De Directie der Ne- derlandsche Spoorwegen heeft de uit voering van het bestek no 1673 SS het afbreken en opruimen van de goederen loods met een bergplaats en het maken van een bergplaats evenals dat van een goederenloods met bijkomende werken op het stationsemplacement te Kruinin genIerseke opgedragen aan den aan nemer J. Thiecke te Nijmegen voor de som van f 6080. SCHORE. De door B. en W. opge maakte alph. aanbeveling voor de be noeming van een gemeente-ontvanger luidt: 1. J. C. Beenhakker te Kloetinge, 2. M. Karelse Wz, te Schore. WISSENKERKE. De vastgestelde kie zerslijst voor het dienstjaar 1936/37 be vat 1979 kiezers voor de lie Kamer 1975 voor de Prov. Staten en 1960 voor den Raad. Inbrekers aangehouden, In den nacht van 24 op 25 Januari 1.1. werd in een bazaar te Terneuzen inge broken en werd uit een der magazijnen een belangrijke hoeveelheid marskra mersgoederen ontvreemd. Een destijds door de politie ingesteld onderzoek had geen resultaat. Thans is een zekeren B. P., afkomstig uit Zutphen, koopman, door de maréchaussée te Sluis aange houden, terwijl in Zierikzee zekeren J. H. L„ 36 jaar, afkomstig uit 's-Hage, thans zwervende, werd aangehouden als verdacht van den diefstal met braak te hebben gepleegd. Beiden zijn ter be schikking van de justitie te Middelburg gesteld. Zedendelict. De maréchaussée te Aardenburg heeft in arrest gesteld een in die gemeente woonachtig persoon, als verdacht van onzedelijke handelingen. Engeland 1960-90 4 70%—70%. A Koioniale B,nk. 53%51%. A N.I. Hbk. 1000 88%—87%. C Ned. H. M,. 1000 131—130%-29 A Alg, Kunstz. U. 27%— 26%-%. A v. Berkels Pat. 44%—42% C Calvé-Delft 61%60. A C. Suiker Mpij. 117115. A Ned. Ford A.M. 222%—222%. A Philips Gem. B. afg. 218%—213%-16. C Unilever 109%107-3%. C Am. Car en Foundry 23%.—21%-%. C Anaconda Cop. 20%—19%-18. C Bethlehem St. 33%32-31%. C Kennec Copper 21%20-%. C Un. Stateö Leat.her 5%5. C U. States St. C. 37%—36%-5%. A Kon. Petr. Mpij, 242—236%. ..C Contin. Oil Cy. 2120%. C Philips Petr. Comp. 25%—24%. C Shell Union O C. 10%10%-9%. C Tide Water Ass. Oil 11%—10%-%. A K.N. Stoomb. Mij. 5%—6%. A Ned. Scheepv. U. 4846%-44%. A H.V. Amsterdam 235%—229%-27. BIERVLIET. Bij gelegenheid van de viering der vijftigjarige echtvereeniging van het echtpaar L. OngenaeDe Koek op Dinsdag j.l. bracht de muziekvereeni- ging een serenade; dat gaf een vroolijke dorpsdrukte. De muziekvereeniging „De Har monie" besloot deel te nemen aan het muziekconcours te -Schoondijke op He melvaartsdag a.s. van den Bond van muziekvereenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen. SLUIS. Vrijdag a.s. zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer J. B. de Wispelaere, gemeenteveldwachter al hier bij het wapen der maréchaussée in dienst trad. Hij begon zijn loopbaan als dienst plichtige bij de artillerie en had achter eenvolgens zijn standplaats te Bergen op Zoom, Hulst, Boxtel, Axel waar hij maréchaussée was en de ove rige dienstjaren stond hij als gemeente veldwachter in de gemeente Sluis (Heille) terwijl hij den laatsten tijd in Sluis woonde. Met Juli 1936 hoopt de hr. De Wis pelaere den dienst wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd te verlaten. Onder overweldigende belangstelling' werd alhier Zondag 23 Februari 1936 'n bazar gehouden van het R. K. Jongens- en Meisjesjeugdwerk, waaraan ook een verloting verbonden was. A Java Cult. Mij. 132%—130-28 A N.I. Suiker U. 114%--ïll.-12 A Deli Batavia 188179. C Deli Mij. 1000 207—202%-01 A Senembah 200%—190%-92. C Baltimore Ohio 13%—12%. C Southern Pac. Cy. 18—r A Southern Rlw. 11%-10-9%. A Amst Rubb C. 126—122%-20%. A Deli-Bat. Rubb. 74%72% -73. A Hessa Rubber 103%103% A Serbadjadi S.R. 73-69%-68. Prolongatie 1%1%. •A3* WISSELKOERSEN. 25 Febr, 26 Febr. Londen 7.27% 7.27% Berlijn 59.16% 59.17 Parijs 9.72% 9.72 Brussel 24.81 24.81 Zwitserland 48.11% 48.11% Kopenhagen 32-50 32.47% New-Yórk 1.45% 1.45% - Rubber - - H.V.A. - - Koninkl. - - Philips - - Markt -Obl.markt- - Amerika - - Schepen - Suiker Unilever Tahak (Wettig gedeponeerd.) De oorlog in Oost-Afrika Waarheid of fantasie? De berichten van de Abessijnen over overvallen op de linie Adoea-Aksoem worden door de Italianen tegengespro ken, doch erg overtuigend is de tegen spraak niet. Vermoedelijk heeft er wel iets plaats gehad, dat de Italianen tot nadenken zal stemmen. De Abessijnen zijn ook weer begon nen actie te voeren in de richting van de Setit aan de grens van Eritrea. Vol gens dit communiqué hebben zij Om Ager een plaats w.aar in het begin van den oorlog veel gestreden is, bezet in den nacht van den 19en op den 20en Februari. Als dit bericht juist is, dan is dit een belangrijk Abessijnsch succes dat niet zal nalaten de actie varf de Ita lianen in de richting van Amba Aladji te influenceeren. Het wordt, langzamerhand duidelijker, dat de Italianen niet gelukkig zijn ge weest toen zij de Takazze, die zij op sommige punten bezet hielden, niet on der hun controle hebben kunnen behou den. De Abessijnen zijn na den krachti- gen sprong van de Italianen ten Zuiden van M'akallé oogenblikkelijk begonnen $an alle kanten op het Westelijke en meest Noordelijke deel van het Noorde lijk front actie te gaan voeren en met het sterker worden van deze actie, drei gen de Italianen in Enderta en het hoog land tusschen Amba Ar,adam en Amba Aladji hoe langer hoe meer geïsoleerd te raken. Daar komt nog bij, daUzij in dit moeilijke hoogland haast hebben om strategische punten te bezetten, voor dat ras Moeloegeta 'in staat is opnieuw den strijd aan te binden, die dan vermoe delijk minder massaal, doch veel gevaar lijker zal zijn. ONRUST TE BERLIJN. De Romeinsche correspondent van Reuter meent te weten, dat het onder houd, dat de Duifsche éezant te Rome, Von Hassel met Mussolini heeft gehad, heeft gehandeld over het Fransch-Sov- jet-Russisch pact, dat thans in de Fran- sche kamer in behandeling is. Indien het, pact geratificeerd zou wor den, gelooft men, dat een wijziging van de Italiaansch-Duitsche houding noodza kelijk zou zijn, hetgeen niets anders zou kunnen beteekenen, dan een opzeggen van het verdrag van Locarno. De mogelijkheid, dat binnenkort het Fransch-Russisch pact zou kunnen wor den onderteekend, houdt de officieele Duitsche kringen meer bezig ,d,an de rede van Eden of de andere buitenlandsch- politieke aspecten. Indien vanavond zonder meer de rati ficatie van het pact zou worden gepu bliceerd, zal Duitschland veronrust zijn en niemand weet w,at de reactie zou kun nen zijn. Buitenlandsche diplomaten te Berlijn zijn evenwel van meening, dat Duitsch land niet met een onmiddellijke provo catie zal antwoorden. HET PROEFBALLONNETJE VAN LLOYD GEORGE. België staat op hetzelfde stand- punt als Nederland en Portugal, In den Belgischen Senaat heeft de ka tholieke senator voor Charleroi, baron de Dorlodot, den premier en minister van Buitenlandsche Zaken Van Zeeland geïnterpelleerd over de maatregelen, welke de regeering denkt te nemen, ten einde te antwoorden op de voorstellen, welke Lloyd George in het Lagerhuis heeft gedaan betreffende de mogelijkheid eener herverdeeling der koloniën en met name van Belgisch-Congo, ten behoeve van Duitschland. Aangèzien het Britsche parlement aldus spreker in de we reld groot gezag geniet, zou men ,aan de verklaringen van den oud-premier wel eens meer waarde kunnen hechten, dan zij verdienen. In zijn antwoord wees Van Zeeland er op, naar de Tel. meldt, dat de Portu- geesche regeering reeds een krachtig protest heeft doen hooren. Ook in Ne derland reageerde men scherp; spreker herinnert aan de verklaring van der Ne- derlandschen minister van Buitenland sche Zaken, jhr. De Graeff, dat Neder land nimmer vrijwillig een duimbreed van zijn koloniaal grondgebied zal af staan, ten einde genoegdoening te ver schaffen ,aan de expansionistische wen- schen van andere landen. Baron de Dorlodot vraagt dan, waarom België het stilzwijgen heeft bewaard; men moet weten, dat België vastbesloten is zijn bezittingen te verdedigen. Hierop antwoordt Van Zeeland, dat de Belgische regeering een oplossing van het internationale koloniale probleem door herdistributie van Belgisch-Congo j steeds als ontoelaatbaar heeft be- schouwd en haar dan ook niet zou ge- doogen. Deze kolonie heeft België te danken aan het genie van een van zijn vorsten. Het werk, dat België er heeft verricht, wekt. de bewondering van allen, die het hebben aanschouwd. Haar integriteit vormt het grondbeginsel van België's politiek. De Belgische regeering stelt te veel vertrouwen in den geest van rechtscha penheid en in het politieke inzicht der belanghebbende regeeringen, dan dat zij zou kunnen denken, dat de kwestie der territoriale integriteit op het tapijt ge- brach't zou kunnen worden. Zou dat ooit wèl het geval zijn, dan zou de re geering deze integriteit met alle haar ten dienste staande middelen verdedi gen. Brussel dekt zijn tekort op de begroo ting. De stad Brussel heeft over 19^6 een begrootingstekort van frs. 33 milli- oen. Om dit tekort te dekken werden op de uitgaven van 1935 nieuwe bezuinigin gen ingevoerd tot een bedr,ag van frs. 8 millioen, terwijl anderzijds voor frs. 27 millioen aan nieuwe belastingen werd goedgekeurd. (Tel.) In memoriam koningin Astrid. Onder auspiciën van burgerlijke, mi litaire en geestelijke autoriteiten is door de Belgische pers een nationale Com missie gevormd, die zich ten doel stelt de herinnering aan koningin Astrid te doeft voortleven. De organisatie is dooi den koning persoonlijk goedgekeurd. Zij stelt zich voor een nationale inschrij ving te openen. De opbrengst daarvan zal dan besteed worden aan het oprich ten in Brussel van een gedenkteeken voor Koningin Astrid, het aanleggen van kinderparken in de hoofdplaatsen der ne gen provinciën en het bouwen van een koloniehuis in de volle buitenlucht voor zeer jonge kinderen. Het uitvoe rend comité is samengesteld uit de le den van de Algemeene Commissie van den Belgischen Persbond, de vertegen woordigers van de vereeniging der Be stuurders der Brusselsche dagbladen, 't verbond der provinciale bladen, de pe riodieke pers, het Roode Kruis, het Na tionaal Werk voor Kinderwelzijn en den Belgisch-Zweedschen Vriendschapc- bond. Het secretariaat is gevestigd in het Pershuis ie Brussel. Hitier spreekt tot de „oude garde". Zooals ieder jaar heeft Hitier Maan dagavond met de oude garde van de na- tionaal-socialistische partij bij „Stein- ecker" den verjaardag gevierd van de eerste groote vergadering van de natio- naal-socialisten. Zooals men zich zal herinneren zette Hitiet op 24 Februari 1920 zijn 25 punten uiteen. In de rede, welke Hitier hield, zette hij uiteen, wat is bereikt sedert hij de macht overnam. Zes weken gevangenisstraf voor het dragen van een roode das. De recht bank te Frankfort a.d. Main heeft een jongen man veroordeeld tot 6 weken ge vangenisstraf wegens het dragen van een roode das. De rechtbank was van oordeel, dat dit een teeken was van communistische gezindheid. Belasting betalen of wegen helpen aanleggen. De vrouwen in Turkije, tusschen 18 en 60 jaar, zullen worden genoodzaakt voortaan een week per jaar als grondwerkers aan de wegen te werken, indien zij per jaar geen zes Turksche ponden betalen om ze hier van vrij te stellen. Tot nog toe werd deze belasting alleen voor mannen ge heven, In het programma dat door de Turk sche regeering is uitgewerkt voor aan leg en herstel van wegen, is 250 mijl speciaal voor deze menschen, die de be lasting niet op tijd betalen opengelaten. WEER EEN COMPLOT IN BULGARIJE? Uit Sofia wordt gemeld: Talrijke reserve-officieren, partijgan gers van Weltsjef zijn gearresteerd; in hun woningen zijn huiszoekingen ver richt. Het motief van deze maatregelen is nog niet bekend. Vrouwen verspreiden onbrandbare vlugschriften op oorlogsschip. United Press meldt uit Los Angeles: De gehei me dienst van de marine is er in ge slaagd een communistisch propaganda- complot op de Amerikaansche vloot te ontdekken. Twee vrouwen zijn bereids gearresteerd onder de beschuldiging van „misdadig syndicalisme". Vijf andere individuen staan onder voortdurende controle van een aantal detectieven. Men hoopt hierdoor andere medeplichtigen op het spoor te komen. De beide vrouwen zijn aan boord van het oorlogsschip „Mississippi" gearre steerd, nadat de scheepsofficieren had den ontdekt, dat ze op alle mogelijke plaatsen van het schip onbrandbare vlugschriften deponeerden, waarin de officieren werden bespot en de matro zen werden aangespoord, lid te worden van de derde internationale of andere communistische organisaties. Gister zijn door het hoofdkwartier van maarschalk Yen Si Sjan in Tai Joe- an Foe de reeds sinds weken in omloop zijnde geruchten over een ernstige be dreiging van de provincie Sjansi beves- tigd. Er wordt thans toegegeven, dat de tegenstand langs het Noord-Zuid loo- pende gedeelte van de rivier Hoangho ineengestort is. 6000 manschappen van het Roode leger zijn de Hoangho aan weerszijden van den 37sten breedte graad overgetrokken en 45 km ih Oos telijke richting opgerukt, waar zij thans Sjiloe belegeren. Men vreest verdere aanvallen op groote schaal op het 150 km breede front. Wanneer de aanvallers voornemens mochten hebben tot grootere acties, kan verwacht worden, dat zij daarbij den nadruk zullen leggen op het nationale, anti-imperialistische standpunt, hetgeen hun onder de tegenwoordige in Noord- China heerschende omstandigheden een grooten aanhang zou kunnen bezorgen. In verband met deze gebeurtenissen krijgen de studentenongeregeldheden in Peking en Tientsin, waar tot dusverre ruim 100 studenten en 2 professoren,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2