£^eOfS(HECOU)AMT£ün Militaire staatsgreep in Japan. BINNENLAND. WIER EN WIND. NUMMER 48. TWEE BLADEN. WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. 3000 soldaten hebben vanmorgen te Tokio de voornaamste regeeringsgebouwenbezet. Verschillende ministers vermoord. Men vreest onheilige gebeurtenissen voor het geheele Verre Oosten. Groote bezorgdheid in China. Twee ministers en een admiraal vermoord. Oorlog; met Sovjet-Rus- land dreigt. Ook minister Goto ver moord Groote spanning in Ned. Indië. Bescherming tegen luchtaanvallen. ge iten „Bri- MIDDELBURGSCHE COURANT Goes 18 Ct. p. w. Advertentien 30 ct. per Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstiaat te Middelburg, regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. 3y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentien", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. heeft vanmorgen in de vroegte 'n militaire putsch in Japan plaats gehad. De berichten, die daarover in den loop raia vandaag werden verspreid, zijn nog te verward, om zich een juist beeld van deas toestand te kunnen vormen. Voor een goed begrip van een en ander her inneren wij er aan, dat al een paar jaar ees» soort schisma in de Japansche po litiek bestaat. De legerleiding, die on der invloed van nationaal-socialistisch gezinde jonge officieren staat, wil Ja pan's macht in het. Verre Oosten met wapengeweld en niets dan wapengeweld uitbreiden. De regeering heeft dit stre ven steeds trachten te remmen. Zij vTeest, dat Japan wel eens aan het! kortste eind zou kunnen trekken, wan neer in het groot geweld zou worden ontketend (o.a. oorlog met Sovjet-Rus- landj. Nu zijn er dezer dagen verkiezin gen gehouden, waarbij die partijen, die niet veel van het drijven der militairen moeten hebben, winst behaalden. Zeer vermoedelijk hangt de heden gepleegde staatsgreep met den uitslag dezer ver kiezingen samen. Wellicht vreezen de heethoofdige militairen, dat hun invloed allengs beknot zou worden, als zij niet ingrijpen. Wijl laten hier thans de diverse be richten in de volgorde van ontvangst volgen Naar uit Tokio wordt vernomen, heeft daar een militaire putsch plaats gehad. Veel bijzonderheden zijn evenwel niet te krijgen, aangezien een scherpe cen suur is ingesteld op het telegraaf-ver- keer, terwijl de telefoon-verbindingen zijn verbroken. riet gerucht gaat, dat verscheidene vooraanstaande politieke leiders zijn vermoord, o.a. de minister van financi ën, Takahasji. Ook de minister-presi dent Okada en de minister van binnen landsche zaken, Goto zouden om het leven zijn gekomen. Deze geruchten worden evenwel niet bevestigd. Naar wordt vernomen, werd de staats greep uitgevoerd door ongeveer 3000 mi litairen, geleid door jonge officieren. De soldaten bezetten de woningen en de bureaux van den minister-president, van den minister van binn. zaken, terwijl ook "t hoofdbureau van politie werd be zet. De keizerlijke garde heeft opdracht ontvangen, de opstandelingen tot onder werping te brengen. Een bericht van den Japanschen mi nister van buifenlandsehe zaken aan den Japanschen consul te Singapore be vestigt dat de muitende militairen de woning van den minister-president, het hoofdbureau van politie, het ministerie van binnenlandsche zaken en de woning van den minister van fianciën hebben bezet. Het ministerie van buitenland- sche zaken werd, aanvankelijk tenmin ste, Biet bezet. Volgens berichten uit Sjanghai (China) is ae putsch uitgevoerd door 3000 man van het 3e regiment infanterie van de Ie divisie, welke te Tokio in garnizoen ligt. Woensdagochtend bij 't aanbreken van den dag bezetten zij de bovenge noemde gebouwen n,a de wacht onscha delijk te hebben gemaakt. Afdeelingen van de keizerlijke garde hebben op dracht ontvangen de muiters uit de door hen bezette gebouwen te verdrijven, 't Lot van den minister-president en den minister van binnenlandsche zaken is volgens dit bericht nog onzeker. Men vermoedt dat zij gevangen zijn geno men of vermoord. <je Ie divisie had opdracht, ontvangen naar Mantsjoekwo te vertrekken en de manschappen waren voorzien van scher pe patronen in plaats van de losse pa tronen. welke door het ministerie van njnnenlandsche zaken worden verstrekt. Uit Nanking de hoofdstad van China woral gemeld: De berichten over den militairen op stand in Japan hebben in China onrust gewekt. Men wijst er op dat de vermoe delijk vermoorde minister van financien een energiek tegenstander van de hoo- ge begrnoting van oorlog was en der halve gehaat bij de radicale elementen ia hei leger. Men vreest verder in Nan king, dat deze putsch een voorteeken is van scherpere militaire maatregelen te gen China en tegen Sovjet-Rusland. Tusschen ons en hemel en hel is slechts het leven en niets is er brozer. Niets is meer waar dan dat; niets is verschrikkelijker. Naar verder wordt vernomen, zijn de effecten-beurzen van Tokio en Osaka gesloten. De Japansche gezant in de Ver. Sta ten, Saito. verklaarde geen berichten te hebben ontvangen over de ongeregeld heden in Japan. De telefonische ver bindingen tusschen Amerika en Japan zijn verbroken. De transpacific-dienst deelt mede, dat het telefoonkantoor te Tokio geen verbindingen meer tot stand brengt. Een Japansch beambte te To kio verklaarde om half elf vanmorgen (Oost-Aziatische tijd) dat hij niet wist, wanneer de dienst zou worden hersteld. De politieke achtergrond van hs'i gebeurde. Uit Sjanghai: Naar wordt vernomen hebben na den putsch ernstige ongeregeldheden plaats gehad. In verband hiermede wordt er hier op gewezen, dat sedert geruimen tijd de politieke toestand in Japan werd gekenmerkt door een sterke liberale en anti-fascistische stro'oming, welke zich keert tegen het reactionnair conserva tisme en het nationaal-socialisme van de legerleiding. Vooral bij de jongste verkiezing is dit sterk tot uiting geko men. Het Japansch consulaat te Sjang hai heeft de Japansche bladen, welke in China verschijnen, verboden, iets te berichten over de gebeurtenissen in Japan. In Chineesche kringen is men van meening, dat de opstand een gevolg is van de oppositie van Japansche staats lieden tegen de militaire eischen en de weigering van de regeering, om vier jaar geleden een oorlog tegen Sovjet-Rus land te ontketenen, toen de Sovjet-troe pen in Siberië niet in staat waren, vol doenden tegenstand te bieden. Volgens een telegram dat te Singa pore (Br.-Indië) ontvangen werd van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, wordt officieel bevestigd, dat minister-president Okada en de minis ter van financien Takahasji door de opstandelingen werden vermoord. Ook admiraal, graaf Saito werd vermoord. Nader uit Singapore: Het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken deelt officieel mede, dat hedenochtend te 5 h 20 min. eenige manschappen van de Ie divisie, die zonder opdracht han delden, minister-presidlent Okada, den minister van financien Takahasji en ad miraal graaf Saito vermoordden. De in specteur generaal van de militaire op leiding werd ernstig gewond. Verder wordt bericht, dat ook graaf Makino en generaal Suzuki; grootkamerheer, wer den aangevallen. Zij wisten evenwel te ontsnappen. Prins Sijonji generaal Ka- washunia, de min. van oorlog en Ynasa, de minister van het keizerlijk huis, zijn ongedeerd. Verder wordt vernomen, dat de staat van beleg is afgekondigd. Men verwacht, dat binnenkort de toestand zal worden geregeld. De moordenaars werden geleid door kapitein Monaka. Uit Nanking: Naar hier wordt verno men, is men in Japan algemeen van oor deel, dat thans een oorlog met Sovjet- Rusland niet meer kan worden verme den. Het is mogelijk, dat deze oorlog in het komend voorjaar uitbreekt. De vermoorde admiraal Saito is 5 keer minister van marine geweest -twee keer gouverneur-generaal van Korea; vervolgens is hij minister-president ge weest. In 1927 stond hij aan het hoofd van de Japansche delegatie van de 3- mogendhedenvlootconferentie te Genè- ve. Ook Takahasji is eens minister-pre- dent geweest en zes keer minister van financiën. Peking. Uit Tokio ontvangen be richten bevestigen dat ook de minister van binnenlandsche zaken Goto door de opstandelingen is vermoord. Batavia (Aneta). De berichten over den militairen staatsgreep in Japan wor den in Indië met de. grootste spanning gevolgd, in verband met de mogelijke gevolgen voor Oost-Azië. In verband met de strenge Japansche censuur is Aneta in de berichtgeving aan de Indi sche pers hoofdzakelijk aangewezen op nieuwsbronnen uit China o.a. uit Shang hai en Hongkong Het laatste uit Kobe van de factorij der Ned. Hand. Mpij. naar Batavia doorgekomen telegram be vestigt den ernst van den toestand en meldt, dat jonge militairen Takahasji hebben doodgeschoten. Aneta trachtte per telefoon berichten uit Tokio te verkrijgen, doch een der gelijke door Reuter uit Hongkong met Tokio beproefde verbinding werd aan stonds door de Japansche censuur afge broken. Nadien werden door den Japanschen consul-generaal te Batavia telegrafische berichten uit Tokio ontvangen, dat sol daten van het Ille regiment de ambts woningen insloten van den premier, en van den minister van binnenlandsche zaken. Voorts omsingelden zij het poli tiebureau te Tokio en het ministerie van binnenlandsche zaken De overige de partementen werden niet omsingeld. In het telegram aan den consul wordt ver klaard, dat de toestand minder erg is, dan aanvankelijk werd vermeld. Batavia. Aneta heelt een telefo nische verbinding aangevraagd tussthen het Aneta-kantaar te Batavia en het Nederlandsch gezantschap te Tokio. De ze aanvrage geschiedde speciaal met de bedoeling', dat Aneta zich voortdurend van den eventueelen toestand van de Nederlanders in Japan op de hoogte zou kunnen houden. De Japansche telefoon dienst antwoordde echter, op deze aan vrage onder begeleiding van veront schuldigingen, dat een „technische sto ring" het voeren van telefoongesprek ken verhindert. [!!-Red] Waarschijnlijk zou de storing twee dagen duren, waar na weer verbinding te verkrijgen zou zijn. De achtergrond van de Putsch door Duitschen bril bekeken. Berlijn. Naar het D V.B. uit Tokio verneemt hebben de activistische krin gen van leger en vloot, die reeds lang aandrongen op een aftreden van het huidige kabinet en de benoeming van 'n kabinet dat vrij zou zijn van alle irfvloe- den met uitschakeling van de partijen thans een omwentelingspoging gewaagd. Het gevolg hiervan kan thans nog niet worden beoordeeld; zekere militaire kringen die veel invloed hebben, ver langen de leiding in de buitenlandsche politiek en willen bovendien ingrijpende binnenlandsche wijzigingen tot stand brengen. Hiervoor is staatscontrole van de economie noodzakelijk, alsmede uitschakeling van den invlofed van het kapitaal; rechtvaardige verdeeling van de lasten en ingrijpende hulp van de ar beidende bevolking. Het doel van de omwenteling is een sterke autoritaire regeering, welke zich aan de spits van een eensgezind aan eengesloten volk kan plaatsen. Nieuw kabinet. NEW-YORK. Volgens hier uit Tokio ontvangen berichten, is de minister van marine, admiraal Minio Usumi belast met de vorming van een nieuw kabinet. Een Engelsch bericht. De Japansche ambassade te Londen heeft een mededeeling van den Japan schen minister van buitenlandsche za ken ontvangen, waarin werd bevestigd, dat te Tokio een militaire staatsgreep heeft plaats gehad. Hoewel de banken open blijven, is de beurs geslo ten. Financieele transacties vinden er niet plaats. Men verwacht, dat de autori teiten de situatie weldra meester zullen zijn en dat binnenkort een nieuwe re geering zal worden gevormd. Men ver wacht niet, dat de revolutie zich zal uit breiden. Te Tokio is het op dit oogen- blik rustig. De berichten over den dood van Goto worden niet bevestigd. De minister van buitenlandsche zaken Hirota en de onderstaatssecretaris van dit ministerie zouden naar luid der be richten, ongedeerd zijn. Aanvankelijk had de staatsgreep zon der wanordelijkheden plaats, doch later werd in de stad geplunderd en zijn en kele branden gesticht. In welingelichte kringen twijfelt men er niet aan, of de zaak werd op touw gezet door de ver eeniging van jonge officieren. Vernomen wordt, dat de opstandelingen van mi trailleurs gebruik maakten. Het schijnt, dat de vreemdelingen niet in gevaar verkeeren. De chef der politie vermoord. De Bank van Japan heeft haar loket ten, volgens uit Londen ontvangen be richten, gesloten. Het is echter rustig in Tokio. De straten zijn er met soldaten gevuld. Ook de chef der politie te Tokio is door de opstandelingen gedood. Bij den opstand hebben de officieren gebruik ge maakt van mitrailleurs. Over den toestand in Japan worden hier overigens slechts weinig directe be richten ontvangen. De telegrafische en telefonische verbindingen zijn verbro ken; de Japansche ambassade heeft over een militaire Putsch te Tokio nog geen officieele mededeeling ontvangen. PROF, DR. L. BOUMAN. f Op ruim 66-jarigen leeftijd is gisteren avond te Utrecht na een ziekbed van ongeveer 4 maanden overleden prof. dr. L. Bouman, hoogleeraar in de psychia trie en neurologie aan de Utrechtsche Universiteit. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen betreurden vele" leden de late indiening er van. Zij wa ren van oordeel, dat de hoogst gewich tige aangelegènheid, dewelke het hier geldt, reeds lang wettelijk had moeten zijn geregeld, Eenig'e leden hadden ernstig bezwaar tegen de voorgestelde regeling, omdat zij de geestelijke gevolgen, welke de tenuitvoerlegging er van zal teweeg brengen verderfelijk achten. De mogelijkheid, aan de burgerlijke bevolking tegen rde onmetelijke geva ren van luchtaanvallen noemenswaar dige bescherming te verschaffen, achtten zij zoo gering, dat de onverdedigbaar heid van een land in den modernen oor log, bovenal van een land met een zoo gering oppervlak als het onze, bij ten uitvoerlegging van de ontworpen bepa lingen geenszins wordt verholpen. Vele leden betoogden, dat de tech niek van het afweergeschut zeer wel in staat is in samenwerking met vliegtui gen een vliegeskader te weren. Zij be toogden voorts dat, hoe meer bescher ming tegen de hedendaagsche oorlogs- practijk wordt uitgevonden, hoe beter zulks moet worden geacht. Intusschen verheelden sommigen hunner de vrees niet, dat uit de toepassing van de ont worpen maatregelen heel wat admini stratieve omslag zou voortvloeien. Ten aanzien van de beschermde kel ders, die onder groote gebouwen zullen worden ingericht, heeft, zoo betoogden enkele leden de regeering verklaard, dat het niet zeker is, of zij voldoende beveiliging zullen bieden. Dien twijfel achtten zij alleszins begrijpelijk, gezien de noodzakelijkheid, betonnen afdekkin gen aan te brengen van meters dikte en gelet op de wellicht onoplosbare moei lijkheden bij de luchtverversching. Is, zoo vroegen zij, derhalve de kans niet groot, dat deze schuilplaatsen voor de genen die ze betrekken, in stede van bescherming vergrooting van onheil zul len opleveren? Ook zouden de hier aan het woord zijnde leden gaarne vernemen, hoe de minister van binnenlandsche zaken zich voorstelt, de bescherming door open bare schuilkelders te verkrijgen, inzon derheid in de grootere gemeenten, en met name, hoevele personen één schuil kelder zou moeten opnemen, per hoe- vele inwoners der gemeente men een kelder zal dienen te bouwen en op wel ke kosten per stuk dit ongeveer zou komen te staan. Die kosten zoo meen den deze leden, behoort in ieder geval het rijk te dragen. Gevraagd werd ten slotte, of krach tens de ontworpen regeling ook in het Middelburg, 26-II-'36. Dinsdag hoog ste luchttemperatuur 3.8 °C (381^ °F); laagste 2.9 °C (37 °F). Heden 9 h: 3.7 °C; 12 h: 4 °C. 1 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 764 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.3 mm te Haparanda; laagste 739.7 mm te Vest- manoër. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende, Westelijke tot Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen, later toene mende kans op neerslag, zachter. Zon op: 6 h 57; onder: 17 h 30. Licht op: 18 00. Maan op: 7 h 53; onder: 23 h 20. E.K.: 29 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Februari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 26 3.27 15.56 10.13 22.18 Do. 27 4.15 16.45 10.56 23.05 Vr. 28 5.02 17.35 11.45 23.57 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Hoogwater. Wo. 26 S 5.32 17.55 Do. 27 6.15 18.40 Vr. 28 6.57 19.26 Laagwater. 11.09 23.27 11.55 0.15 12.43 mmnw—m— oog wordt gevat de bescherming van de bevolking' tegen de bacteriologische krijgvoering, indien deze eveneens bij luchtaanvallen wordt toegepast; zoo neen, waarom dit wordt nagelaten, en zoo ja, welke maatregelen de regeering te dezer zake denkt te nemen. HOOIPRIJZEN ZIJN VEEL TE LAAG. Het Tweede Kamerlid Vervoorn heeft aan den minister van landbouw en vis- scherij gevraagd maatregelen te nemen den prijs van hooi, die sedert de jaren 1910 van 17 tot 7 per 500 kg is ge daald, op een loonend peil te brengen. Hij vraagt voorts een uitvoerpremie voor hooi in te stellen, daar bij de hooiperse- rijen de werkloosheid tengevolge van den verminderden uitvoer steeds groo- ter is geworden, EEN NEDERLANDSCHE GOUVERNANTE VOOR DE BELGISCHE PRINSJES. De benoeming wordt aangekondigd van mej. De Jong uit Heemstede als gou vernante van de Belgische koninklijke prinsjes. Mej. De Jóng is de dochter van een onderwijzer en 23 jaar oud. Achterhoede-gevechtje, Het is nu eenmaal het lot van dege nen, die het wel eens durven wagen iets omtrent het bijzonder onderwijs te zeggen of te schrijven, als min of meer baarlijke liberale deugnieten afgeschil derd of beschouwd te worden. Zij die nen dat op den koop toe te nemen, want tegenover degenen, die stellen dat het eenig mogelijke behoorlijke onderwijs slechts is of kan 'zijn het „bijzonder" onderwijs met zijn leus van „de school aan de ouders" (doch door de gemeen schap te betalen, zonder financieele zeggenschap van dip gemeenschap) dient degene, die van oordeel is, dat ook een goed openbaar on der w ij s denkbaar en aanvaard baar is, ja zelfs ten goede zou kunnen komen aan de volkseenheid, toch eens een enkele maal van dat inzicht getui genis af te kunnen leggen, zonder dat hij of zij daardoor eigenlijk gezeid tot een min of meer ,aarts-achterlijken stum per gestempeld behoeft te worden al wordt dat. dan niet met zooveel woor den gezegd. Wij hebben nu zoo'n schermutselink- je met „De Zeeuw" gehad. Op enkele cijfers komen wij nog nader terug. Ten aanzien van een bepaald punt moeten wij echter, ter voorkoming van misver stand, een opmerking maken. Wij hebben ons verzet, en wij zullen ons blijven verzetten, tegen de voor stelling van zaken, welke „De Zeeuw" ingang poogt te doen vinden, dat e n- kel en alleen hcogere mo tieven in den schoolstrijd en bij 't op richten van bijzondere scholen gegol den hebben. Maar: dat mag men nu niet zoo uitleggen, alsof wij van oordeel

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1