22* GOËSCHE COURANT CITY THEATER - MIDDELBURG 20.000 MIJLEN OVER ZEE ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 46. TWEE BLADEN. MAANDAG 24 FEBRUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. MIDDELBURG. 0ES. 1 WALCHEREN. I tO V i ttcicïl^ MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. BP Benoemd tot technisch ambtenaar van het Polderdistrict Tielerwaard, de heer G. J. van Doorn, tijdelijk opzichter, van den Prov. Waterstaat in Zeeland te Burgh (Sch.). SMOKKELSCHIP MET ALCOHOL AANGEHOUDEN. Tijdens een surveillancedienst op de Westerschelde is door het recherche vaartuig „Albatros" een Belgisch mo torscheepje, metend 40 ton, aangehou den. Het vaartuig werd naar Vlissingen opgebracht, waar Zaterdag de lading werd onderzocht. Dit onderzoek wees uit, dat er 10.400 liter alcohol van 96 aan boord waren. De belastingambtena ren deden hiermee een goede vangst. Immers, zou het transport niet ontdekt zijn, dan zou voor een waarde van J 43.000 aan accijns aan de schatkist zijn onttrokken. misschien nu eens de gelegenheid r.rij- j Opdat het allergrootste werk vol-1 gen, nu ze niet meer van alle kanten 1 f0oid worde, is tegen duizend handen worden bedreigd. Wat Zeeland betreft kan Uw inzender dus gerust zijn (de Wester Schelde werd altijd door Belgen „bewerkt", doch die kwestie is thans bij den Min. van Justi- j tie aanhangig gemaakt en men heeft er I danig achterheen gezeten, omdat ook j de eenden in massa werden vermoord. Wij zijn uiteraard den hier aan het I woord geweest zijnde deskundige zeer] erkentelijk voor zijn belangwekkende j inlichtingen. Weg afgesloten voor motorrijtuigen. Ged. Staten hebben den Verbrande- Hofweg no. 7 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Koude- kerke, gesloten verklaard voor het ver keer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en met motorrijtuigen, waardoor een of meer aanhangwagens worden voortbewogen. slechts één geest noodzakelijk. HET DOODEN VAN ZEEHONDEN. De zeehonden eten 'twintig 1 maal meer visch op dan de visscbers kunnen vangen. De rijkstraverse door Sluis. Het verslag der' Rijkscommissie voor de Monumentenzorg over 1934, dezer dagen verschenen, vermeldt over de i plannen tot verbetering van de zgn. rijks- Dezer dagen kwamen twee berichtjes I traverse door Sluis, waaromtrent de omtrent het dooden van zeehonden in minister van waterstaat het oordeel der ons blad voor. Van bevriende zijde wees I commissie had gevraagd, het volgende: men ons er op, dat dit dooden dezer die-1 „Bij onderzoek ter plaatse bleek, dat ren een snood bedrijf is en dat de na-1 tegen deze plannen geen bezwaar be tuur geen schadelijke dieren kent, zoo dat men den zeehond ook niet vanwege zijn 'veronderstelde schadelijkheid zou mogen dooden. Wij hebben ons ter zake om inlich tingen gewend tot een bekenden Zeeuw- schen jager, die ons als volgt schrijft: „Inderdaad heeft de schrijver van dien brief gedeeltelijk gelijk. Het betreft hier inderdaad een misselijk afmaken zonder eenige kunst (uit jagersoogpunt), en het verheugt ook mij, dat de held te Kort- gene een bekeuring' heeft gekregen, om dat hij niet in het bezit was van de speciale vergunning, die d& Directeur der Registratie verstrekt voor vangen en dooden van deze dieren. Wat is er voor kunst aan met een schot hagel (spreiding zeker één meter) -een stilstaand doel te raken? Welke waarde heeft bet bezit van het doode jdier voor den „schieter"? Inderdaad 'n misselijk doodschieten om den gebraden haan uit te hangen op het dorp. Echter, zooals meestal, gaat de die renbeschermer weer te ver. Het is on juist dat het aantal zeehonden vermin dert en over de schadelijkheid valt te twisten. Vast staat (rapport van dr. Ha- vinga, Rijksstation voor Visscherij-on- derzoek) dat een volwassen dier onge veer 5 kg visch per dag opeet, en hier onder veel bot en haring. Uitgerekend is, dat de zeehonden in de Zeeuwsche stroomen twintig keer meer visch ver orberen, dan de visschers kunnen van gen. Dit is dan ook zeker de reden dat deze dieren bij een bepaalde groep der bevolking (die 't meestal niet te breed hebben) niet in een goed blaadje kunnen staan, temeer waar de groote exemplaren zich niet ontzien de botnet- ten te vernielen, om hun voedsel zoo makkelijk te bemachtigen. Dit beteekent voor den visscher soms een finantieele ramp. Vroeger stond op het dooden een premie; toch is het aantal (ongeveer 4000 in Nederland) niet zichtbaar ver minderd. Aangezien echter is gebleken, dat de meeste door amateurs werden gescho ten heeft men de premie afgeschaft; schrijver dezes ijvert in de jagerspers reeds jaar en dag voor een. verbod deze dieren met hagel te schieten, waardoor ze meestal worden gewond en pas na eenige dagen van ellendig lijden sneu velen. Dit is hem tot heden niet ge lukt doch wel is hij erin geslaagd de autoriteiten te overtuigen, dat het aan beveling verdient de jacht te regelen, en niet maar jan en alleman er op te laten knallen. De regeering heeft dan ook besloten deze jacht te verpachten, en waar schr. dezes 't genoegen heeft dit te krijgen voor Ooster Schelde en Brouwershavensche gat, kan men thans verzekerd zijn dat het noodzakelijke afschot zal plaats hebben en aan het ge tal geen afbreuk wordt gedaan. Elke ja ger heeft er toch belang bij, dat zijn jachtveld behoorlijk bezet blijft, gezwe gen nog, dat deze dieren mijn groote be langstelling hebben. Bij'de door mij-ge volgde methode worden meestal de oud ste dieren afgeschoten en dit zal de soori ten goede komen terwijl aan de wreede kr.ailerij een einde komt. Er zijn nog vele mysteriën op te lossen in het zeehonden leven, waartoe we hoefde te worden gemaakt. De commis sie drong er echter op aan het plaveisel op een bepaald gedeelte van den weg te doen overeenstemmen met het karak ter van het oude stadje en bood aan een ontwerp te verstrekken voor de ter wil le van deze verkeersverbetering nood zakelijke verandering van de bordes trap vóór het stadhuis, die een verbete ring kan opleveren, omdat de bestaande stoep allerminst gelukkig is." Botvisscherij. In afwijking van het Zeeuwsche Stroo- men-visscherij-reglement is bepaald dat j het tusschen 24 Februari en 15 Maart 1936 z,al zijn toegestaan, de bot-vissche-1 rij uit te oefenen en deze vischsoort bij] zich of in een vaartuig, bun of kar voor handen te hebben. In verband met de reorganisatie van de Provinciale Zeeuwsche Schoon heids- en Archaeologische Commissie hebben Ged. Staten met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend aan de heeren A. D. F. van der Wart te Goes, J. Hoogenboom te Renesse en B. F. S. von Brucken Fock te Zoutelande, respectievelijk voorzitter en leden dier Commissie, zulks onder dankbetuiging] voor de bewezen diensten. BIJ EÉN JUBILARIS. De heer C. Doets 25 jaar direc teur der Ambachtsschool. Het is voor bestuur, personeel, oud-leerlingen en leerlingen der am bachtsschool alhier een feestdag, nu men heden kan herdenken, dat de di recteur de heer C. Doets, gedurende 25 jaar het directeurschap bekleedt. Voor ons was dit aanleiding dezer da gen den heer Doets eens een bezoek te brengen. Wij werden vriendelijk ontvangen in zijn werkkamer in het schoolgebouw en vonden den jubilaris van heden bereid om op enkele hem te stellen vragen te antwoorden. De eerste vraag, die wij stelden, en die wij bij een jubilaresse wellicht min der makkelijk zouden hebben gesteid, was naar den leeftijd van den heer Doets. De berekening daarvan liet hij aan ons over, want het antwoord luidde, dat hij in 1881 in de gemeente Ilpendam het levenslicht voor het eerst aanschouw de. De vraag of hij zich al spoedig tot het ambacht aangetrokken gevoelde, deed ons vernemen, dat de jubilaris het onderwijs ontving op een school te Pur- merend en daaronder ook het vakon derwijs en aan de Avondteekenschool. Begrijpende dat dit niet het eindpunt van de studie kon geweest zijn, vroegen wij verder en vernamen, dat de heer Doets vervolgens op de Quilhnusschool te Amsterdam kwam voor de afdeeling bouwkunde en daar les kreeg van man nen als dr. H. P. Berlage en W. Krom hout. Hierna volgde het onderricht op de Rijks Normaalschool voor Teekenen eveneens ie Amsterdam en wei voor de afdeeling Bouw- en werktuigkunde, on der directie van den heer Molkenboer en de leeraren J. Versluijs en Ir. Beier. In 1900, dus op 19-jarigen leeftijd, deed de heer Doets eind-examen en be haalde ook in 1900 de akte M. O. M2 en de perspectief. Kwam U toen direct bij het onder wijs? vroegen wij. De heer Doets deelde ons mede, dat dit ten deel waar was en dat hij intus- schen de lagere akte handteekenen had behaald en daarom zich als assistent- leeraar aan de Avondschool te Purme- rend kon oefenen in het les geven. Tot bepaald blijven bij het onderwijs kwam het toen nog niet, want na het behalen van de akte M. O. ging de jubilaris de praktijk in en heeft hij als opzichter- teekenaar gewerkt en dit o.a. bij de heeren Kromhout en dr. Kuijpers. Aan de restauratie van de Grafelijke zalen te den Haag en den bouw van de Elec- trische Centrale a. d. Schiehaven te Rotterdam, werkte hij in die functie me de. Intusschen volgden ook nauwere en vastere banden met het onderwijs, en wel door de benoeming in 1901 tot leeraar aan de Burgeravondschool te Schiedam voor het vakteenen aan tim merlieden, meubelmakers, steenhouwers en metselaars en in 1902 daarnevens aan de Avondschool te Capelle aan den lJssel. Wij merkten op, dat dit zeker toch tot gevolg moest hebben een zeer bezet zijn. De heer Doets deelde toen mede, dat hij in dien tijd niet minder dan 18 uur per week alleen in de avonden les gaf. Verder zeide hij zich al meer /en meer tot het onderwijs te zijn gaan aangetrok ken gevoelen, en hij nam daarom in 1905 een betrekking als leeraar aan de Am bachtsschool te Dordrecht gaarne aan. Het zou maar kort zijn want reeds op 25-jarigen leeftijd, in 1906 werd hij directeur der Ambachtsschool te Hoo- geveen en nam daar het vakteekenen voor smeden voor zijn rekening. U bent daar dus maar enkele jaren geweest, vroegen wij. De heer Doets kon mededeelen, dat hij beloofd had minstens 3 jaar te blij ven en dus eerst in 1910 begon te sol liciteeren. 1 oen ging de toenmalige di recteur der school te Middelburg, de heer Wuijckhuijse, naar Dordrecht en volgde de benoeming van den huidigen jubilaris. Voor zoover ons onderhoud met den heer Doets. De heer Doets kwam dus te Middel burg toen de school ongeveer 2 jaar op haar huidige plaats stond en hij vond een voor dien tijd modern schoolge bouw, waarin de lessen met vrucht konden worden gegeven. Dat er na dien tijd door de voortschrijding der tech niek en om andere redenen af en toe en kort geleden nog veranderingen plaats De voorzitter had er nog opgewezen, dat men vooral gesukkeld had met het bezetten van de rollen, en dat dit zon der medewerking van oud-leden en van personen buiten de school zeker niet zou zijn gelukt. Een strijkje van leerlingen der school opende muzikaal met het Wilhelmus en liet zich ook verder verdienstelijk hoe ren. Opgevoerd werd „Haar andere man" een vroolijk stuk in vier tafereelen door Larry Johnson en vertaald door J. v. d. Horst. Onder regie van dr. K. Kooiman, heb ben de 4 dames en de 5 heeren, die de verschillende rollen bezetten, door goe de vertolking en vlot spel mede dank zij de goede tooneelverzorging de aan wezigen, die de zaal goed bezet deden zijn, een paar uurtjes van genot ver schaft. Aan het einde van de opvoering heeft de heer L. A. Schenk, oprichter der ver eeniging die met een viertal andere oud-bestuursleden voor een bloemhulde bij dit vierde lustrum had gezorgd, de vereeniging gecomplimenteerd en haar ook voor de toekomst het beste toege- wenscht. Er is door velen nog wat „nagedanst Broederdienst. Naar gemeld wordt, heeft de Commis saris der Koningin in Zeeland, op grond van broederdienst, vrijstelling van den militairen dienstplicht verleend aan Adriaan Hamelink van de lichting 1937. YoorPieter Koole, van de lichting 1937, waren geen termen aanwezig voor het verleenen van vrijstelling. Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs stonden Zaterdag ingeschreven: geheel werkloos: 958 mannen en 26 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 63 mannen en 5 vrouwen; niet werkloos: 6 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 1091, bijgekomen 45, afgegaan 77, over 1059. Deze aantallen waren in: 1930: 325, 1931: 564, 1932: 756, 1933: 937. 1934: 903, 1935: 1152. vertoont van VRIJDAG a.s. af De Wereldreis van Hr. Ms. K XVIII. Plaatsbespreken vanaf Woensdag 11 uur ook telefonisch no. 334. v.m (Ingez. Med.) Vrouw Vermist. Sedert Zaterdagavond wordt hier een 51-jarige vrouw gemist, een Middelburg sche, die tijdelijk te Goes logeerde. Zij was gekleed in een bruine japon, had fantasieschortje voor en was op pantoffels. Zij droeg kort geknipt haar, met een rol in den nek, en is van ten ger postuur. De politie stelt een onderzoek in. Daar de vrouw zenuwpatiënte is vreest men dat haar een ongeluk overkomen is. DE AANLEG VAN DE NIEUWE HAVEN. B. en W. deelen den Raad thans me de, dat zij besloten hebben de uitvoe ring der grondwerken van den nieuwen havenaanleg op te dragen aan de Ned. Heide Maatschappij. De minister heeft opgemerkt dat ook Middelburg, 24-II-'36. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 8.8 °C (47°F); laagste 4.9 °C (41 °F). He den 9 h: 5.3 °C; 12 h: 5.5 CC. V.an Za terdag op Zondag 8.2, van Zondag op Maandag 33 mm regen of neerslag. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 755 mm; laagste 748 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.6 mm te Haparanda; laagste 749.6 mm te Holy head. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, aanvankelijk ver anderlijke wind; later uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen of sneeuw, temperatuur om het vries punt tot lichte vorst in het Noorden, in het Zuiden temperatuur om het vries punt tot lichte dooi. Zon op: 7 h 01; onder: 17 h 26. Licht op: 17 h 56. Maan op: 7 h 15; onder; 20 h 23. L.K.29 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Februari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 24 2.04 14.33 8.49 20.52 Di. 25 S 2.43 15.13 9.29 21.34 Wo. 26 3.27 15.56 10.13 22.18 Hoog- en Ma. Di. Wo. 24 25 26 S Laagwater te Februari. Hoogwater. 4.10 16.35 4.50 17.15 5.32 17.55 Wemeldinge, Laagwater. 9.39 21.55 10.21 22.41 11.09 23.27 grepen en alleen de financieele bezwa-1 bij de uitvoering door één particulieren ren reden zijn dat niet alles wat de di recteur wenschelijk acht, is te verwe zenlijken, doet aan het vorige niets af. Maar het bewijst wel dat de heer Doets zijn levensdoel ziet in het op zoo'n hoog mogelijk peil brengen van school en onderwijs en de bedreiging met vermindering van drie tot twee jarigen cursus een schaduw werpt op zijn feestdag van heden. Dit mocht voor hen, die zijn werk van nabij kennen en daarom waardeeren geen reden zijn om het herdenken van het jubileum niet feestelijk te doen zijn. I Vogelenzangschen weg heeft Zaterdag aannemer, het oppertoezicht aan de Ned. Heide Maatschappij opgedragen zou moeten worden. Dit gevoegd bij de overweging, dat de particuliere aan nemer geen verantwoording zou kurnen dragen voro de praestaties van de door hem aan te stellen werkloozen, nam el ke reden weg, welke bestond ten voor- deele van het opdragen aan een particu lieren aannemer. VERKEERSONGEVAL. Op den hoek van de Voorstad en den Hedenmiddag is dit gebleken bij de huldiging in de bovenzaal van de Ver genoeging en de daarop volgende recep tie, waarop wij morgen nader hopen te rug te komen. RHETORICA. Zaterdagavond gaf de M. H. C. Rhe- torica, de vereeniging van leerlingen der R. H. B. S. een tooneeluitvoe- ring in het Schuttershof, mede ter her denking van haar 20 jarig bestaan. De voorzitter, de heer G. Versluijs, heette de aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder den directeur, de leeraren en leeraressen, vertegenwoor digers van zustervereenigingen enz. en gaf daarna het woord aan den directeur ir. J. Ph. van Dalsum, die zich bereid had verklaard den avond te openen. Met een van syrnphatie niet het streven der vereeniging getuigende rede vol deed de directeur hieraan en wenschte allen een pretligen avond toe. middag een botsing plaats gehad tus schen een auto uit Gelderland en den motorrijder J. Kram uit Kapelle. Of schoon de motorrijder bleef liggen en niet op kon staan, bleek bij onderzoek door dr. Van den Berg, dat de jonge man alleen een geblesseerde knie had. De motorrijder was uitgeweken naar links voor een rechts stilstaand voertuig juist toen de auto ook op den hoek kwam, NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De voorl. vastgestelde kiezerslijst 1936-'37 bevat 650 kiezers voor de Kamer, 647 kiezers voor de Staten en 626 kiezers voor den Gemeenteraad. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwer pen: Een ring mei sleutels en schsartjs te bevragen bij eer- gein. veldwacb;ar een paar dames handschoenen, b'j vC' Vos, Duinweg. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond hield de Chr. Meisjesvereen. „Dorcas" haar jaarfeest in de openbare school. De ver eeniging telt 18 leden. Uit het verslag van de penningmeesteresse bleek dat in 't afgeloopen jaar was ontvangen 199, uitgegeven 125 het saldo bedraagt op heden 178. Verschillende liederen werden gezongen samenspraken en voordrachten ten beste gegeven EEN VACANTIE-KOLONIE TE OOSTKAPELLE. Aan den Duinweg te Oostkapelle zal in Maart begonnen worden met het bou wen van een vacantiekolonie. We ver nemen, dat de stichting uitgaat van een Rotterdamsche vereeniging op Gerefor meerden grondslag, die 20 scholen onder haar zorgen heeft. Het gebouw zal plaats bieden aan 40 kinderen. Gedu rende 20 weken komt eiken Maandag de hoogste klasse van 'n school onder toezicht van onderwijzend personeel en vertrekt den daarop volgenden Zater dag. In een apart leslokaal ontvangen de leerlingen des voormiddags onderwijs, zoo mogelijk ook in de open lucht, Er wordt ook een speelterrein afgepaald. De middagen worden vrij gehouden voor wandelingen en ontspanning aan zee, in bosch en duin. Oostkapelle is wel in trek. RITTHEM. De Chr. Jong. Vereen. Pred. 12: la en de Chr. Meisj. Vereen. „Dient den Heer" hielden Vrijdagavond in de school gecombineerd het 22ste jaarfeest, dat druk was bezocht. De eere-voorzitter ds. G. de Ru open de de feestvergadering met een toepas selijk woord De voorzitter der Jong. Vereen, de heer P. Danielse gaf een bij belinleiding. De jaarverslagen van heide vereent* gingen getuigden van bloei. Samenspra ken en zangnummers wisselde^ elkaar af en hadden een gunstig onthaal. De meisjesvereernging stelde door een ta bleau net doel van haar werk aanschou welijk voor.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1