LANDBOUW. 1 VLISSIHGEN. ZUID-BEVELAND. HOORD-BEVELARD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. REMSTOEL AANGEVAREN EN ZWAAR BESCHADIGD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D» De bestrijding van plantenziekten. hem te danken, dat deze zulk een groo- te vlucht hebben genomen. De Bond zal hem daarvoor steeds dankbaar blijven. De laatste jaren was zijn gezondheid slecht, maar hij was dankbaar toch nog te kunnen komen kijken naar de resulta ten. Het moge voor mevrouw Schorer en haar kinderen een troost zijn, te weten, dat de nagedachtenis van den overle dene steeds in eere zal worden gehou den. Namens de vereeniging „Onze Vloot", sprak de heer Van Bemmelen, die ver telde, hoe de overledene toen spr. 23 jaar geleden voorzitter werd, reeds een ijverig aandeel had in het werk, n.l. in de afdeeling Den Haag. Een jaar later werd hij lid van het hoofdbestuur, in 1925 lid van het dag. bestuur en in 1929 vice-voorzitter. Spr. heeft toen gelegen heid gehad hem te leeren waardeeren als een man van karakter, met veel lief de voor Koningin en Vaderland en vfcor de Marine, wat zoo duidelijk bleek uit zijn woorden na het gebeurde op de „De Zeven Provinciën". Nog juist twee maan den geleden liet hij zich naar een ver gadering brengen en volgde onder he vige pijnen gedurende 234 uur de dis cussies. Nu is zijn stoffelijk overschot aan den schoot der aarde toevertrouwd. Met hem is heengegaan een nobele figuur, een man van karakter. Spr. bracht hem dank voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan en eindigde met een „Rust in Vrede". Bij ontstentenis van den voorzitter van de Haagsche Burgerwacht, voerde de heer C. E. van Swieten het woord aan het graf van hem, die gedurende 12 jaar voorzitter van die burgerwacht is geweest. Hij heeft het daar lang niet altijd makkelijk gehad, want de maat schappelijke en geestelijke stroomingen destijds zijn ook aan dat instituut niet zonder meer voorbijgegaan, het is groo- tendeels aan jhr. Schorer te danken, dat zij aan de burgerwacht geen schade heb ben berokkend. Toen zijn gezondheid hem dwong het voorzitterschap neer te leggen, heeft men hem tot eere-voorzit- ter benoemd en zoo zijn de banden in stand gebleven. Namens de 7000 leden van de Burgerwacht bracht spr. een laatsten en eerbiedigen groet aan den overledene. Namens een broederschap van vrien den sprak de heer Gijsberti Hodenpijl. Hij schetste den overledene als een goed vaderlander, een ronde Zeeuw, die, lang gedachtig aan het „Luctor et Emergo", heeft gestreden tegen zijn lichamelijke kwalen. Als laatste spreker buiten de familie, trad naar voren kapitein-adjudant J. N. Breunese, die zeide diep ontroerd te zijn bij dit afscheid van den man, met wien hij meer dan 15 jaren heeft samen gewerkt, wat een rijk tijdperk uit zijn leven was. Hoe opgewekt was de over ledene ieder jaar, als men voor dag en douw op was, om de duizenden deelne mers aan de vierdaagsche, die allen zijn vrienden waren, uitgeleide te doen. En nu waren er gisterenmorgen velen van deze bij zijn woning, om hem daar voor altijd uitgeleide te doen en hem een laat sten groet te brengen. Dé overledene was voor spr. een vaderlijke vriend en spr. bracht hem daarvoor hartelijk dank. Namens een breeden familiekring sprak jhr. C. L. Schorer, een neef van den overledene. Spr. zeide, hoe deze een strijdfiguur geweest is, niet met de wapenen, maar met den geest voor ons Vorstenhuis, voor leger en marine. Ook moest hij strijden voor zijn eigen ge zondheid en alleen zijn naaste bloedver wanten weten wat hij geleden heeft, vooral zijn echtgenoote,. die alles deed om zijn lijden te verzachten. De zoon van den overledene, jhr. mr. J. W. M. Schorer, heeft mede namens zijn moeder en verdere familieleden dank gezegd voor alle hartelijkheid, vriend schap en liefde, die zij den laatsten tijd hebben ondervonden en die hen zoo ge schraagd hebben. Dank bracht spr. aan den leider van de godsdienstige plech tigheid, dank aan allen, die het woord voerden. Deze woorden hebben nog eens naar voren' gebracht het goede karakter van sprekers vader. Dat zulk een scha re van vrienden aanwezig was, is een bewijs, dat hij veel vriendschap ontving en ook veel vriendschap gaf, want zijn voornaamste eigenschappen waren trouw en eerlijkheid. Mede namens zijn broer, die ver van hier is, en zijn tante, die in een zieken huis vertoeft, bracht spr. een laatsten groet. Hierna verlieten allen den doodenak- ker en maakten velen nog gebruik van de gelegenheid om mevrouw Schorer persoonlijk te condoleeren. GRIJPSKERKE. Woensdagavond kwam de Burgerwacht in het met de nationa le kleuren versierde vergaderlokaal in jaarvergadering bijeen onder voorzitter schap v,an den hr P. de Kam, welke ver gadering mede werd bijgewoond door B. en W. en den instructeur der Burger wacht, den hr Zwiers, onderofficier te Middelburg. De voorz. wees in zijn openingswoord op de schier alom toenemende verwar ring, nationaal en internationaal; de ge vaarlijke theoriën der communisten, S. D. A. P. en N. S. B., welke pok in ons land ingang vinden; en de taak der bur gerwacht, welke allereerst is een pre ventieve, en zoo noodig wordt een ac tieve om mede het gezag te helpen hand haven. Uit de jaarverslagen bleek, dat er een actief leven heerscht. Regelmatig wer den de oefeningen met K.S.O.-geweer (een 25-tal) gehouden, terwijl dezen win ter ook door de mobiele colonne regel- matig is geoefend. Het ledental steeg tot 25. De jaarlijksche wedstrijd werd in Juni gehouden. De kas sloot met een batig saldo. Als bestuurslid werd herkozen de hr J. G. Rotte en gekozen in de vacature de Kam, de hr J, H. Louwerse, De hr Zwiers zette nog een en ander omtrent doel, taak en optreden der B, W., alsmede van de onder zijn leiding gehouden oefeningen nader uiteen, op wekkende tot meerdere aansluiting en pal staan voor de rechten en vrijheden onzes volks, eindigend met declamatie van enkele toepasselijke gedichten. De commandant de hr Js. Vlieger spoorde aan tot steeds grooter plichtsbe trachting en paraatheid om ten allen tijde als 't moet te kunnen optreden. Den burgemeester sprak zijn waar deering uit voor de wijze waarop door commandant, bestuur en instructeur ge tracht wordt het peil der B. W. zoo hoog mogelijk op te voeren en met suc ces. Het geeft vertrouwen te weten, dat een flinke kern van personen zoo noodig klaar staat orde en rust mede te helpen handhaven en het wettige gezag te steu nen. Spr. zeide te weten en te vertrou wen dat door hem nimmer een vergeefs beroep zal worden gedaan op de Bur gerwacht. In verband met de komende luchtbe- schermings-oefening voor Zeel.and zal 'n nadere bespreking worden gehouden in zake de medewerking der B. W. Op gezellige en aangename wijze werd verder het programma afgewisseld door zang en voordracht. Met het staande zingen van het Wil helmus en een driewerf hoera voor H. M. de Koningin werd de goed ge slaagde avond geëindigd. GAPINGE. De Geref. Meisjesvereeni- ging „Monica" alhier hield in de Ger. kerk in tegenwoordigheid van talrijke genoodigden, onder leiding van mej. S. Louwerse, haar jaarlijksche bijeenkomst. De uitgebrachte jaarverslagen getuigden van een gezond en bloeiend vereenigings leven, terwijl bleek, dat de vereeniging er ook finantieel goed voor staat. Ver schillende voordrachten, samenspraken en tableaux werden op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Een en ander werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd. RAAD VAN MELISKERKE. Korte metten. MELISKERKE. Woensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester J. J. de Keyzer, voltallig. Van Ged. Staten was bericht ingeko men dat de begrooting 1936 definitief is goedgekeurd evenals de heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelas- ting. Ter iafel kwam een verzoek van L. W. Krijger en anderen om den Molen weg te bestraten. De Voorz. zeide, dat dit de vierde keer is, dat in een kort tijdsbe stek dit verzoek den Raad werd voor gelegd; B. en W. stelden daarom voor het zonder discussie voor kennisgeving aan te nemen; nieuwe gezichtspunten niet worden aangevoerd, v,an alle Kan ten is deze zaak de vorige keeren beke ken. Er werd een actie gevoerd die een bedenkelijk karakter heeft tegenover 't gezag. Ook in hoogere instantie bij Ged. Staten is deze zaak voor geweest zon der resultaat. Het is beter nu direct bij stemming uit te maken of B. en W. deze materie goed bekijken. De heeren Spruijt enFrancke protesteerden geen bespreking te kun nen houden. De Voorz, zette zijn meening nader uiteen, waarna het voorstel van B. en W, werd aangenomen. Voor de heeren Jakobsen, Wisse, Dekker, de Buck en Huijsman; tegen Spruijt en Francke. In de Commissie voor Plaatselijk Schooltoezicht werd herbenoemd de heer H. Koppej/m. Tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur werd herkozen de hr J. de Korte, Gzn. Verder werd vastgesteld een veror dening betreffende vrijstelling van ver lichting van motorrijtuigen, voertuigen, enz. in de bebouwde kom, mits zij bij een brandende lantaarn staan. De Boaz-school krijgt op verzoek van haar bestuur een voorschot toegezegd voor 1936, groot in totaal f 628. De heeren Wisse, Huijsman en S p r u ij t vroegen nadere inlich tingen over opsnoeien en vernieuwen van houtgewas op de begraafplaats. De Voorz. gaf de verlangde in lichtingen. De heer Francke vroeg verbe tering van een weg achter het „Hof Me- Iiskerke" in werkverschaffing, w,at werd goedgevonden. RAAD VAN RITTHEM. RITTHEM. Woensdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van r bur gemeester P. W. ter Haar. Afwezig wa ren de heeren A. Tange en L. Osté. De gewoonte getrouw hield de burge meester in de eerste vergadering in '36 een nieuwjaarsrede. Aan deze rede ont kenen wij o.a. het volgende: De finan- cieele toestand der gemeente over het afgeloopen jaar was gunstig dank zij de toepassing van ingrijpende bezuinigin gen en, den bouw van het gemaal voor den Polder Walcheren. Evenals in 1934 werd wederom in 1935 de werkloosheid in werkverschaffing zonder rijkssubsidie bestreden. Nuttig werk werd verricht met het bezanden van de binnenwegen. Herbestrating vond plaats in den Zuid- weg, den Dorpsweg bij het fort Ram- mekens en in den kom der gemeente. L,arigs den Ritthemschen straatweg wer den eenvoudige plantsoenen aangelgd. Van de gemeentegebouwen werd het slachthuis verbeterd terwijl aldaar een koelinstallatie werd ingebouwd. Spr. eindigde zijn rede met allen dank te zeg gen voor de aangename samenwerking gedurende het afgeloopen jaar en deed een beroep op ieders medewerking voor 1936. Wethouder P. J. de Pagter dankte den burgemeester namens B. en W, en de hr. H. M. v. d. Putte namens den Raad voor de gesproken woorden. Van den ambachtsheer, ir. C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem was bericht ingekomen, dat hij van het aanbod der gemeente om het geheele plantrecht van haar over te nemen geen gebruik wenschte te maken en dus het plant recht aan zich wil behouden. Voortaan zal hij dus wederom zorg dragen voor het onderhoud van de boomen in de Dorpsstraat en den Achterweg. Het verzoek van de Vereeniging voor Chr. Lager Onderwijs te Ritthem om de vergoeding voor 1935 en een voorschot op de vergoeding voor 1936 kan nog niet worden ingewilligd. Besloten werd dit verzoek alsnog aan te houden. De hondenbelasting brengt dit jaar f 93 op tegen f 105 het vorige jaar. Ter verfraaiing van den Ritthemscher. straatweg zijn in het afgeloopen jaar op een viertal plaatsen langs dien weg een voudige plantsoenen aat gelegd. B. en W. kwamen nu met het voorstel om een tweetal banken aan te brengen en een liguster haag. De kosten zullen voor het aanschaffen van banken hoogstens 40 bedragen. De voorz. achtte een twee tal banken voornamelijk gewenscht ten behoeve van de ouden van dagen, die in den zomer hun dagelijksche wande ling van Souburg naar Ritthem maken en die tot op heden toe geen enkele plaats om te rusten hebben. Besloten werd tot aanschaffing van de banken. Betreffende een liguster haag zal nog nadere prijsopgave worden gevraagd. Een verzoek van aangelanden van den Westhoekweg en een gedeelte van den Louiseweg om voormelde wegen nadat deze behoorlijk zijn verhard en begrind zijn over een lengte van 1230 m. en een breedte van 2V3 m van gemeen tewege in beheer en onderhoud over te nemen, werd onder bepaalde voorwaar den ingewilligd. Definitief is onlangs op meting van de gronden langs den Rit themschen straatweg geschied. Door den opzichter van de Verb.eteringswerken werd in het 'voorjaar van 1934 aan B. en W. medegedeeld, dat de opmeting vanwege het kadaster waarschijnlijk November d.a.v. zou plaats hebben. Zulks is evenwel niet in 1934 maar een jaar later geschied-, Het kwam B. en W. billijk voor, dat de verkoopers van de perceelen zullen schadeloos gesteld in dien zin dat 4 34 pet. wordt vastgesteld voor rentever lies, kosten van dijkgeschot en grondbe lasting. Aldus besloten. BOND VAN JONGE LIBERALEN. De algemeene vergadering van de af deeling Vlissingen van den Bond van Jonge Liberalen heeft het bestuur als volgt samengesteld: de heer H. P. G. J. van Nahuijs, voorzitter; mej. D. C. Siegers, secretaresse, Droogdok 5; mej. T. v. d. Slikke, penningmeesteresse. Er werd een propaganda-commissie benoemd, waarin zitting hebben: mej. T. v. d. Slikke, voorzitster; mevr. G. van BovenWoudstra; en mej. A. Hinter- tür. Een werkprogram en een reglement voor de afdeeling werden vastgesteld. Voorts is besloten de ledenwerving krachtig ter hand te nemen. In het bij zonder zal de propaganda-commissie haar aandacht schenken aan het wer ven buiten den bond van abonné's op „De Jonge Liberaal", en .propaganda- rissen" voor het „Jong-Liberaal Propa- gandafonds". Na de vergadering volgde een clubavond, waarin de heer J. L. Verhagen, vice voorzitter van het hoofd bestuur, sprak over „Plaatsbepa ling van het liberalisme in dezen tij d". Spr. koos tot uit gangspunt de rede, die Henry Asselin, voorzitter van de Buitenlandsche Pers- vereeniging in Nederland, aan het j.l. Zaterdag gehouden diner ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan dier ver eeniging heeft gehouden en waarin hij, wijzende op Spinoza, opmerkte „dat men hier leeft in een land, waar de ge dachte geen beperkingen kent, in een land, waar, zooals Descartes zeide, de atmosfeer gunstig is voor den arbeid van den geest'. Dat is het zuiverste liberalisme. Spr. vroeg zich af, of een plaatsbepa ling v,an het liberalisme in Nederland mogelijk is. Eigenlijk moest spr. deze vraag ontkennend beantwoorden, want het liberalisme heeft als een zuurdeesem ons volksleven doortrokken. Het libera lisme openbaart zich overal en al vindt men den specifieken neerslag in de libe rale beweging van ouderen en jongeren, het is nochtans „zonder bekende woon- of verblijfplaats." De gemiddelde Ne derlander is liberaal, indien men om met prof. Huizinga te spreken het woord „liberaal", in zijn oorspronkelijke beteekenis hersteld en los van alle ge voelsnuances, die een eeuw van partij conflict er aan gehecht heeft, weer kon gebruiken in den zin van „dat w,at een vrij man waardig is." N.S.B. en communisten alleen voeren den hopeloozen strijd tegen de gepant serde ziel van ons vrije volk, vrij in zijn hoogste gebondenheid aan geweten en verantwoordelijkheidsgevoel, dat waar lijk bv. geen beperking van de drukpers vrijheid van noode heeft, (w,aartegen c B.J.L. zich bij voorbaat principieeluit spreekt) en dat met afschuw vervuld is van „beschavingsoorlogen" in den trant van die, welke het fascistische Italii thans voert onder den zegen van den Nederlander Mussert. Spr. behandelt de geschiedenis van 't liberalisme in Nederland, om te conclu- deeren, dat de jongeren tot taak hebben onze staatkundige verhoudingen te zui veren en door ons volk aan zichzelf te doen ontdekken, het te brengen tot de erkentenis, dat de strijd met de blanke wapenen van den geest slechts wordl gevoerd tusschen liberalisme, conserva tisme en socialisme, waarbij het libera lisme de rol heeft te spelen van een waarachtig vooruitstrevend beginsel op staatkundig, economisch en sociaal ter rein. Op deze causerie volgde een levendi ge gedachtenwisseling. 'S H. ARENDSKERKE. Te dezer plaatse bestaat al sedert een tiental ja ren een vereeniging tot instandhou ding eener Qhristelijke Bewaarschool. 'lot dusver werd school gehouden in een houten gebouwtje. Dat zag er uit wendig tamelijk goed uit en was inwen dig gezellig ingericht, doch aangezien het een „houten" gebouw is, en dus aanvankelijk slechts voor korten duur bestemd' was, komen hieraan steeds meer onderhoudskosten. Het bestuur besloot onlangs, met goedvinden der algemeene ledenverga dering, pogingen in het werk te stellen om te komen tot het stichten van ee steenen gebouw, plaats biedende voor' een 30 a 40 kinderen, en eenigszins naar de daarvoor gestelde eischen ingericht. In de dezer dagen gehouden ledenver gadering werd nu medegedeeld, dat thans reeds een kapitaal van 2800 door een aantal ingezetenen van ons dorp is toegezegd, deels renteloos en deels tegen een rente van 2 pet. Wel een bewijs, dat de bewaarschool, in de ledenvergadering omgedoopt tot „Christelijke Kleuterschool'' zich in me dewerking mag verheugen. Met nog een bedrag als eerste hypotheek op het ge bouw, zal het wel gelukken om binnen afzienbaren tijd de bedoelde school te stichten. 's-GRAVENPOLDER. Alhier werden in den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. uit een kippenhok 14 jonge witte kip pen ontvreemd. Zij, die meenen eenige aanwijzing omtrent de(n) dader(s) te kunnen geven, worden verzocht mede- deeling te doen aan den burgemeester. KRUININGEN. In het Zondagsschool lokaal werd Donderdagavond het 25- jarig bestaan der Méisjesvereeniging „Philadelphia" gevierd, Ds. Mortier opende dezen avond met te laten zin- g'en Psalm 85 en met gebed. Het welkomswoord werd gesproken door mevr. Mortier, die dank bracht aan den heer Fran<;oys voor het opmaken van een feestgedicht, Ds. Mortier sprak een feestrede uit. Mevr. Sickesz hield een voordracht over het Meisjesverbond. Zeer veel oud-leden en belangstellen den waren aanwezig, waarvan zelfs ve len van buiten de gemeente. BORSSELE. Woensdagavond verga derde de kolenvereeniging alhier. Ér waren slecht 2 inschrijvingsbiljetten in gekomen voor de levering van de be- noodigde kolen. De laagste inschrijver was de firma Wibaut te Vlissingen aan wie de levering werd gegund van 125 ton Westfaalsche eierbriketten a f 11,25 per ton en 35 ton stukkolen RheinPreussen 80 a 90 persent grof a 10,01 per ton, alles franco voor den wal te Borssele. Het vervoer van de ha ven naar de leden der vereeniging werd gegund voor 4.24 per 100 hl aan Wal- hout en Van Liere, het uitlossen aan F. Walhout voor 4.95 per 100 hl. COLIJNSPLAAT. De voorzitter van „Het Groene Kruis" heeft een gift van 10 ontvangen als blijk van dankbaar heid van een der leden voor de ruime uitbetaling door de afdeeling „Zieken- huisverpleging". Er was bij verzocht dit bedrag te storten in de kas van de af deeling „T.b.c.-bestrijding". TERNEÜZEN. Tijdens het binnenva ren van de nieuwe sluis alhier is het Grieksche stoomschip „Antonios Micha- los" in aanraking gekomen met het Wes telijk beveiligingswerk der buitensluis, waardoor een aldaar staande remstoel zwaar beschadigd werd. Op last van de haven-autoriteiten was het schip op het kanaal vastgemeerd in afwachting van een in te stellen onder zoek naar de aangebrachte schade. Bij laag water heeft dit onderzoek plaats gehad, waarna een cautie is gevraagd van 30.000. Zoodra de borg gesteld is, zal de „Antonios Michalos" die op weg is van Huelva naar Gent, de reis kun nen voortzetten. Het schip zelf bekwam oogenschijnlijk geen averij. De scheepvaart ondervindt geenerlei stagnatie. TERNEÜZEN Nadat een cautie van f 30,000 is gesteld, is het Grieksche stoomschip „Antonios Michalos", dat zooals we reeds meldden, aanzienlijke schade aan het beveiligingswerk der buitensluis alhier had toegebracht en daarom aan de ketting was gelegd, naar Gent vertrokken. Smokkelscheepje aangehouden, TERNEÜZEN. Het recherchevaartuig „Albatros" gheeft alhier binnengebracht een Belgisch motorvaartuigje, eigenaar Ed. Bei aan boord waarvan zich een drietal personen bevonden welke ver moedelijk op frauduleuze wijze, goede ren trachtten te vervoeren. Na een kort oponthoud is het scheepje naar Vlissin gen gesleept. SCHOONDIJKE. Woensdag had al hier de jaarvergadering plaats van het Groene Kruis. Uit het verslag over hef afgeloopen jaar bleek, dat een ruim ge bruik werd gemaakt van de artikelen uit het magazijn en vooral, dat de zus ter veel en goed werk verrichtte. De rekening werd goedgekeurd tot een be drag van 1902 aan inkomsten en uit gaven. T.B.C. f 852. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van 1897. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren F. A. van Rosevelt en I. H. Zon- nevijlle herkozen. In de plaats van dea heer A. P. Haartsen, die geen herkiezing wenschte, werd gekozen de heer J. P van Bortel Quaak. Lezing ir. Droogje®dijk.. I. Woensdagavond heeft te Biggekerke, op verzoek van de landbouwvereeniging atd. der Z. L. M. aldaar ir. C. J, Droo- gendijk, rijkslandbouwconsulent te Goes gesproken over de bestrijding vam plan tenziekten. Plantenziekten hebben een oorzaak, die niet altijd bekend is. Vooral in dit laatste geval is dé bestrijding soms moeilijk. Ziekten met onbekende oor zaak zijn bijv. de virus- of degeueratie- ziekten der aardappels, zooals bladrob topbont en stippelstreep. De ziekten kunnen ook veroorzaakt worden door abnormale bodemtoestan den bijv. een tekort aan een bepaalde plantenvoedende stof, als kali. Ook blijkt in den iaatsten tijd, dat de plan ten behalve de gebruikelijke stoffen die men als bemesting geeft, ook nog wel kleine hoeveelheden andere stof fen noodig hebben, die soms ontbre ken. Bij het ontbreken hiervan kunne», dan ziekteverschijnselen optreden: bijv. hartrot bij bieten wordt teweeggebracht door boriumgebrek. Ook kan toevoeging van bepaalde stoffen aan den grond ziekten veroor zaken, bijv. Chili kan soms wat veel perchloraat bevatten, waardoor men zieke gewassen krijgt, speciaal bij gra nen. Een teveel aan chloor, zooals bij bemesting met sommige kalimeststoffei» wordt gegeven, kan bij aardappels be schadiging geven. Ook kan door een langdurig toege paste verkeerde bemesting de reactie van den grond verkeerd zijn. Eigenlijk wordt dan de grond ziek gemaakt en spreekt men van bodemziekten. Voor beelden hiervan zijn de Veenkoloniale haverziekte en de Hooghalensche ziek te. In deze gevallen moet een andere bemesting den grond weer gezond ma ken. Soms helpen ook chemische mid delen wel voor het gewas al blijft de grond dan zelf ziek. Zoo wordt bij Vee»- koloniale haverziekte met succes ge bruik gemaakt van mangaansulfaat. Vele plantenziekten worden veroor zaakt door lagere organismen, hoofd zakelijk draadzwammen, soms ook splijtzwammen of bacteriën. Het blijkt, dat verschillende rassen van eenzelfde v gewas soms in uiteenloopende mate vatbaar zijn voor bepaalde ziekten. Ja, dat sommige rassen geheel onvatbaar zijn. Het kweeken van onvatbare rassen is eigenlijk het mooiste en meest doel treffend middel om van de ziekte af le komen. Een voorbeeld hiervan is het kweeken van onvatbare rassen voor de aardapoelwratziekte. Er zijn ook wel pogingen in het werk gesteld om rassen kunstmatig behoorlijk resistent te maken door enting zooals dat wel bij ziekten van mensch en dier geschiedt. De hiermede genomen proe ven verkeeren echter nog in het begin stadium. Aardappelziekten. Het aantal ziek ten bij aardappels, zoowel in knollen als loof is buitengewoon groot; bladroU

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6