IBIS SHAG DobfoeSmGHin leltftcr... mem? RECHTSZAKEN. De oorlog in Oost-Afrika, GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Bearsihermometer van Vrijdag ObLmarkt- Philips Unilever - Amerika - Markt - Suiker - Tabak Schepen POLITIEKE AANSLAG TE TOKIO. Nederlandsch motorschip geramd en gekapseisd. AMSTERDAM, 21 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Obli. 1926-5 8889. Zwitserl. Staatss. 1927-4 9694%. Japan 1924-6% 55%—55%. Amsterdam 1933-5 100.100. Amsterdam 1934-4% 98 's-Gravenhage 1929-4% 99% Rotterdam 1926-1930-4% 91—91%. Zeeuws. Hyp. B-4% 88- Cities Service Cy. P. 1958 5 40%41. A Amsterd. Bank 114%>113%. C Rott. Bankver. .105% A Twentsche Bank 86%85%. A Pref. Gruyter en Zn A 113'113%. A Pref. Jurgens A 102%103. A Ned. Gist- en Spiritusf. 404%402%. A De Schelde N.B. 38%39, gebruiken en zeden der heidenen. Er zijn voorwerpen onder van de volgende landen: Samosir, Manus, Java, Surina me en Polen. Deze week had de haringboer Z. het ongeluk in de nieuwe sluis te tuime len. Met den schrik en een nat pak en wat minder haringen kwam hij er van af. Arr, rechtbank te Middelburg. In de zitting van 21 Februari werden de volgende zaken behandeld: A. W., 22 jaar, zonaer beroep, te Hoek, was op 31 December door den kantonrechter te Ter Neuzen veroor deeld tot f 100 of 20 dagen hechtenis, be nevens intrekking van het Rijbewijs voor den tijd van zes maanden, terzake van overtreding van de Motor- en Rij- wielwet te Ter Neuzen op 8 November 1935. Verd. werd ten laste gelegd dat hij alstoen met een snelheid van 70 k 80 km per ur heeft gereden langs den openbaren weg, waarbij hij een hem te genkomend voertuig heeft aangereden en na een rijwielpad te zijn overgesto ken tegen een afrastering van een wo ning is gereden en die afrastering heeft beschadigd. De verdachte was in hooger beroep gekomen. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. J. M. A. H. S., 38 jaar, grossier te Oostburg, was op 3 Januari 11. door den kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot f 5 of 5 dagen hechtenis wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet te Vlissingen op 29 November. De ambtenaar van het openhaar ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling tot 2 x f 5 b. s. 2 x 5 dh. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, bepleitte vrijspraak. O. T., 25 jaar, chauffeur, wonende te Middelburg, w,as op 3 Jan. 11. door den kantonrechter veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hechtenis, wegens Overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Middel burg op 3 December. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. A. K., 50 jaar, te Kapelle was op 3 Januari 11. door den kantonrechter ver oordeeld tot 1 15 of 10 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Jachtwet te Kapelle op 25 November. Het jachtge weer was inbeslaggenomen en verbeurd verklaard. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van. den kantonrechter. A. K., voornoemd, was door den kan tonrechter ook nog veroordeeld wegens overtreding van de wapenwet tot een geldboete van f 10 of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het geweer. De verdachte was ook hiertegen in hoo ger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. A. A. V., 40 iaar, werkman, wonende te Vlissingen was op 3 Januari 11. door den kantonrechter veroordeeld tot f 15 of 10 datfen hechtenis, wegens het vech ten op den openbaren weg, het Belln- mypark te Vlissing'en, op 26,Dec, 1.1. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. S., 50 jaar. slager te Oosterland, was op 8 Januari 11. door den kantonrechter te Zierikzee veroordeeld tot f 50 of 20 da<?en hechtenis, wegens het in voorraad hebben van afgekeurd vleesch. De ar| >- tenaar van het openbaar ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De volgende vonnissen werden uitge sproken: overtreding Motor- en Rijwielwet: D. J. D., 40 jaar, veearts, Zaamslag, vrij spraak; overtreding Jachtwet: H. de F., 19 jaar, landbouwer, Zaamslag, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, 40 of 20 d. h., met verb, verkl. geweer; H. de F., alsvoren, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, 25 of 10 d. h.; A. S., 24 j., werkman, Schoon- dijke, bevestiging van het vonnis van A Ver. Papf. v. Gelder 52%52. C Am. \Smelt en Ref. 39%—39%. C Sl,and. Brands 9%10%. A A.N.I.E.M.N.B. 184—185%. C North Am. Cy. 15%16%. A Born. Sum. H.M. 146% A Li lde Teves en Stokv. 78% A Ned Wol Mij. 86%—85. A Singkep Tin M. 89%—90. A J. C. Japan Ln. 4142. A Rotterd. Lloyd 3940. A S. M. Nederland 37%38%. A Amst. Thee C.M. 47%47%. A Houth. Alberts 31 C Union Pac. Rr. 76%78%. C Int. Nickel Cy. 30%31%. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 88%88%. O. Ihdie 34 1000-4 97%—97%-%. Duitschl. '30 1000-5% 23%— 23%-? Engeland 1960-90 4 71%—70%. A Koloniale Bnk 54%54%. A N.I Hbk. 1000 88%—89%. C Ned. H. M, 1000 131%—131-%. A Alg. Kunstz. U. 26%—26%-27. A v Berkels Pat. 47%47 C Calvé-Delft 6161 A C, Suiker Mpij. 118117. A Ned. Ford A.M. 223%—224 A Philips Gem. B, afg. 222 -221 -23% C Unilever 110%110%-09% C Am Car Foundry 23%24%-%. C Anaconda Cop. 20%21-20%. C Bethlehem St. 33%34%-%. C Kennec Copper 22%22%-%, C Un States Leather 5%5%. C U. States St. C. 37%—38%-%. A Kon. Petr. Mpij, 245%243%-46%. C Contin. Oil Cy. 21%21%. C Phillips Petr. Comp. 2626%. C Shell Union O.C. 11%11%-%. C Tide Water Ass. Oil 11%11%-%. A K.N. Stoomb. Mij. 6%6% A Ned Scheepv. U, 48%48-9%. A H.V. Amsterdam 237237-41 den kantonrechter, 1 week h. en verb, verklaring geweer; Ch. A. T., 26 jaar, arbeider, Oostburg, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, 1 week hechtenis en verb, verklaring geweer; bedreiging: Ch. A. T., voornoemd, 4 maanden gevangenisstraf; opruiing: J. B. de L., 18 jaar, drukker, Wissenkerke, 25 of 10 d. h.; oplichting: Tj. H., 58 jaar, reiziger, Wormerveer, gedetineerd, 8 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest; verboden vervoer van suiker: C. V. G„ 27 jaar, zonder beroep, Aardenburg, bekrachtiging van het verstek-vonnis, 1 maand gevangenisstraf. ONEERLIJK POSTAMBTENAAR. Voor de rechtbank te Breda stond gisteren terecht de 58-jarige kantoor houder der posterijen Z. V. uit Bergen op Zoom, wien ten laste was gelegd, dat hij in zijn kwaliteit van ambtenaar eenige geldsbedragen tot een totaal v,an f 596, toebehoorende aan den Staat der Neder landen, had verduisterd. De referenaris der P. T. T. uit Bergen op Zoom, C. Polderman, verklaarde dat de dagstaten van verdachte zijn argwaan hadden gewekt, zoodat hij den direc teur waarschuwde, waarna een nader onderzoek werd ingesteld. Hierbij er kende verdachte spoedig gefraudeerd te hebben. Verdachte legde een volledige beken tenis af. Hij was door het faillissement van zijn zoon in geldelijke moeilijkhe den geraakt en kon zijn hypotheekrente niet betalen. Hij had toen geld uit de kas genomen. Het ontvreemde bedrag is later door verdachte's echtgenoote ,aan gezuiverd. Deze had dit in het geheim opgespaard. Het O. M. achtte het gepleegde teit zeer ernstig en eischte een gevangenis straf van 6 maanden. De verdediger uit Bergen op Zoom wees er op dat verdachte reeds 36 jaar bij de P. T. T. in dienst was. Hij <vas een man van aanzien, die veel sociaal werk deed. De groote kinderen uit zijn eer ste huwelijk eischten echter veel geld en zoo kwam verdachte in financieele moeilijkheden. In wanhoop vergreep hii zich toen aan de kas, terwijl in zijn wo ning als het w,are het geld voor het grij pen lag. Zijn tweede echtgenoote had dit in het geheim opgespaard. Met het oog op de mogelijkheid van een direct ingaand pensioen drong pl. met klem op een voorwaardelijke veroordeeling aan PROCES ALS NASLEEP VAN EEN AUÏO-ONGELUK. Een inwoonster van Arnhem was ten gevolge van een auto-ongeluk, waarbij de bestuurder van de auto, waarin zij had plaats genomen, om het leven was gekomen, blijvend invalide geworden. Daar het ongeluk te wijten v/as aan de schuld van den bestuurder, sprak het slachtoffer zijn erfgenamen aan tot be taling van 570 voor medische behan deling en verpleging en van 20.000 voor gederfde en te derven inkomsten uit arbeid. De rechtbank en in hooger beroep het gerechtshof te Arnhem heb ben gedaagden veroordeeld tot beta ling van genoemde 575 en van een be drag van 15 per week sedert den dag j van het ongeval gedurende den tijd dat eischeres invalide zal blijven. Het slachtoffer had e'en w.a. verzekering loopen van ten hoogste 60.000 per ge val. Eischeres heeft tegen dit arrest be roep in cassatie ingesteld en de Hooge Raad heeft, naar de Tel. meldt, gister in deze zaak arrest gewezen. De Hooge Raad heeft o.m. overwogen, dat de erf genamen, die de nalatenschap onder voorrecht van boedelbeschrijving heb ben aanvaard, nu van hen betaling van een schuld dier nalatenschap wordt ge vorderd, kunnen verlangen, dat de exe cutie van den te dier zake tegen hen te verkrijgen titel wordt beperkt over eenkomstig de bijzondere voorschriften vpor dit geval gegeven, zoowel in hejt belang van de erfgenamen als in dat van de andere schuldeischers van den boe del. Op dezen grond heeft de Hooge Raac met vernietiging van het arrest van Hof, de erfgenamen veroordeeld tot betaling van genoemde bedragen met de bepaling echter, dat deze veroordeeling niet zal kunnen worden ten uitvoer ge legd dan voorzoover en invoege als de wet toelaat tegenover erfgenamen, die de nalatenschap onder voorrecht van boedelbeschrijving hebben aanvaard. DE MIJDRECHTSCHE MILLIOENEN- ERFENIS. De kweeker krijgt 2 jaar. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde vanmorgen den Mijdrechtschen kweeker J. B. wegens het gebuikma- ken van vaische geschriften tot een ge vangenisstraf van 2 jaar. De man is reeds eerder veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf, omdat hij zich met vai sche documenten trachtte meester te maken van 'n deel der millioenenerfenis van mevr, de wed. Van Wieringen-Van Soest uit Mijdrecht. In het civiele proces, dat na de eerste veroordeeling door verdachte werd doorgezet, legde hij stukken over, waar uit zou moeten blijken, dat hij recht had op onroerende goederen ter waarde van 3 ton. Deze koopacte bleek, volgens de deskundigen eveneen valsch te zijn. De officier van justitie requireerde een gevangenisstraf van 2 jaar. Conform de zen eisch wees de rechtbank vonnis. Dit was vooral gegrond op de deskundigen verklaringen van dr. Schrijver en dr. Römer, die de stukken voor valsch ver klaarden. Ook bleek uit getuigenverklaringen de onaannemelijkheid van verdachtes bewering, dat hij de vertrouwensman van mevr. Van Wieringen zou zijn ge weest. Naar wij vernemen zal verdach te van dit vonnis in hooger beroep gaan. DE JODEN BELEEDIGD. De politierechter te Den Haag, prof. mr. Van Bemmelen heeft heden vonnis gewezen in de z,aak van dr. P. M., te gen wien op 14 dezer door het O.M. we gens het zich in beleedigenden vorm uitlaten over een groep der bevolking een geldboete van 100 gulden, sübs. 20 dagen geëischt. Verd. heeft in het nummer van 23 Mrt. 1935 van „De Nederlandsche Na- tinonaal Socialist" een artikel laten op nemen, dat beleedigende uitdrukkingen bevatte aan het adres van de Joden. Verd.'s uitvoerig verweer was, dat hij niet de Joden, doch alleen den Jood schen geest had willen bestrijden. De politierechter bevond verd. aan overtreding van het genoemde artikel schuldig en veroordeelde hem tot een boete van 300 gulden subs. 100 dagen hechtenis. EEN VROUW, DIE HAAR ZOON NIET WIL LATEN DIENEN, VEROORDEELD Een Amsterdamsche vrouw, ,die tot vief maal toe heeft geweigerd de pa pieren aan te nemen, die aan haar zoon werden gezonden voor het vervullen van den dienstplicht, moest zich van daag wegens deze feiten verantwoorder voor den kantonrechter. De ambtenaar van het O. M. eischte twee weken hech tenis. De kantonrechter veroordeelde haar tot 3 dagen hechtenis. A Java Cult. Mij. 132131-33. A NI. Suiker U. 112%—113-15% A Deli Batavia 190%190. C Deli Mij 1000 213%—211%-10%. A Senembah 203%200%-202. C Baltimore en Ohio 13%14%. A Southern Rlw. 11%11%-12. A Southern 11%—11%-12. A Amst. Rubb. C. 129—129%-30%. A Deli-Bat. Rubb. 76%76%. A Hessa Rubber 109%106%-104. A Serb,adjadi S.R. 7372%. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 20 Febr. 21 Febr. Londen 7.26% 7.26% Berlijn 59.16 59.16 Parijs 9.73 9.73 Brussel 24.83 24,82 Zwitserland 48.14 48.13 Kopenhagen 32.45 32.45 New-York 1.45% 1.45% Rubber O 51e - Industrie (Wettig gtsuefjoneerd.) Een revolveraanslag heeft plaats ge had op den bejaarden professor Minobe te Tokio, die het niet met de regeerings- politiek eens is. Minobe werd ernstig gewond. De dader, een 31-jarige werk- looze, die in de woning van Minobe was binnengedrongen, is bij de arrestatie doodelijk gewond. In verband met prof. Minobe's the orieën, is het herhaaldelijk tot ernstige meeningsverschillen gekomen tusschen de regeering, de militairen en de natio nalistische kringen. Minobe wordt gedoodverfd als bena- deeler van den staat en vijand van de ware vrijheidsgedachte. Maarschalk Badoglio seinde heden 't 132ste legerbericht naar Rome dat als volgt luidt: Het eerste legercorps heeft de be langrijke stelling Aderat ten Zuiden van Boeia bezet. De luchtmacht was overal aan het front zeer actief. Aan het So- malifront is de toestand onveranderd. Hét sanctie-probleem. De „Oeuvre" meent, dat het vrij on waarschijnlijk is, dat nieuwe sanctie maatregelen zullen worden getroffen. Het blad acht het vermoeden gerecht vaardigd, dat de minister van buiten- landsche zaken Flandin te Genève niet het initiatief zal nemen, doch zich zal aansluiten bij de meerderheid. De „Oeuvre" gelooft verder te kunnen be vestigen, dat het Vaticaan den Tsjecho- Slowaakschen president Benesj heeft uitgenoodigd, als bemiddelaar in de Abessijnsche kwestie op te treden. Benesj zou zijn toezegging hebben af hankelijk gemaakt van de volgende twee voorwaarden: Italië moet zijn minimum eischen bekend maken en het moet zich verplichten een regeling te aanvaarden waarbij met die eischen rekening is ge houden. Intusschen is deze zaak nog niet gevorderd. Het schijnt echter, dat er weinig kans op succes is voor dergelijke bemidde lingspogingen. VOOR DE PUP MIDDELBURG. Sinds verleden Woensdagmorgen wordt, naar de politie ons mededeelt, te dezer stede een drie-wielige bakfiets vermist. Zij, die omtrent deze vermissing inlichtingen zouden kunnen verschaf fen, zullen er goed aan doen zich daar mee bij den Commissaris van Politie al hier te vervoegen, DE INDISCHE BEGROOTING IN DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zette hedenmid dag de behandeling van de Indische be grooting voort. De heer Sneevliet (rev. soc.) oefende kritiek op de waarschuwing van den heer Westerman in zake het boek en de film „Rubber". Voorts kriti- zeerde spr. het algemeen regeeringsbe- leid. Streven naar contact met de volks psyche is er niet. Spr. betoogde dat Nederland zijn im periale belangen zelf moet verdedigen en betalen. Hij vestigde de aandacht op verschillende zijns inziens begaande misstanden. De heer Van Pol (r.-k.) bepleitte maatregelen welke de zelf-voorziening van Indië bevorderen. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week onveranderd vastgesteld op 90 ets. per kg. ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Vlji van de opvarenden o.w. kinderen verdronken, In den afgeloopen nacht is op de be neden-Wëser in de buurt van Bremerha fen bij Rechtenflech de met hardsteen geladen Nederlandsche motorfichter Dipping V, welke op weg was van Brake naar Harburg door onbekende oorzaak door het Britsche stoomschip „Lagosian van de „United Africa line" geramd. De motorlichter is gekenterd en dreef met den kiel boven. Hierbij zijn de kapi tein, zijn vrouw en twee kinderen, en een lid van de bemanning om het leven gekomen. Een ander lid van de beman ning bevond zich in het voorschip eu wist door klopteekenen duidelijk te ma ken, waar hij zich bevond. In dezen verschrikkelijken toestand moest hij 5 uur op redding wachten. De Bergingsmaatschappij Schuch- mann heeft onmiddellijk twee sleepboA- ten gezonden, welker bemanning er in slaagde den man te redden. Het schip, dat in 1931 gebouwd werd en een inhoud had van 204 ton, hoort thuis te Rotterdam. Nader wordt nog gemeld: Het schip, een kleine tankboot, was gisteravond te 9 uur van Brake vertrok ken. Het vaartuig voer geregeld op de route Brake—Harburg. In verband met den mist is de „Dipping V" voor anker gegaan. Toen het schip stil lag as het door het Britsche stoomschip „Lagosi- an" overvaren en onmiddellijk gezonken. Aan boord van het schip bevonden zich de kapitein, de 33-jarige P. de Vries uit Groningen en zijn vrouw ge- joren Caroline Andries van ongeveer (elijken leeftijd en hun beide nog jonge kinderen. Verder bevonden zich waar schijnlijk nog een Duitsche stuurman ee een knecht aan boord, van wie één ge red is. EEN DROEVE REIS. In alle stilte is de sleepboot Ganges v,an L. Smit eu Cos Internationale Sleepdienst na een ongelukkige reis naar Bizerta, te Maas sluis binnengeloopen. Slechts de familieleden van de opva renden waren van de komst in kennis gesield en vormden aan hej havenhoofd een kleine groep, die verlangend naar iet weerzien van hun kinderen of man nen den regen trotseerde. Toen de Ganges gemeerd lag «m. wij aan boord gingen, meldt de N. ïL C„ aieek de stemming zeer nerveus te zi)n. Immers de stoere sleepbootbemaoning keerde iri de plaats van bestemming met twee man minder aan boord terug, dan waarmee zij op 2 November van het vo rig jaar de haven verliet. De eerste reis van Maassluis naar Bizerta, had ondanks het slechte weer een normaal verloop, doch toen men later van Bordeuax uit opnieuw naar Bizerta moest gaan, werd men door ongelukken achtervolgd. Men vertrok op 21 December met n kraan en een ponton doch was genood zaakt reeds op 26 December, tengevolge van het zware weer, te Gyon binnen te loopen. Eerst op 4 Januari kon de reis worden voortgezet, doch nauwelijks op zee zijnde dwong een hevige storm op nieuw een veilige schuilplaats te zoe ken en liep men op Maandag 6 Jan. de baai van Vivero binnen, aan de Spaan- sche kust. Het weer was van dien aard dat voorloopig van vertrekken geen sprake was en de sleep kon zelfs niet langszij gehaald worden, doch moest op de trossen blijven vaststaan. Donderdag middag daarna lrad het eerste ongeluk plaats. De stoottros brak en de lichtmatroos Korrevaar uit Den Haag werd door de 18-duims tros getroffen. De getroffene werd tegen het dek geslagen en moest met twee gebroken ribben naar het zie kenhuis te Ferrol worden vervoerd. De kapitein J. Klinge en de matroos J. Koo- denburg werden eveneens door een tros getroffen, doch kwamen met den schrik vrij. Den volgenden morgen om half acht had opnieuw een ongeluk plaats, dat echter een doodelijken afloop had. De stoker P. den Ouden wilde op dat mo ment zijn collega, die hem moest aflos sen, waarschuwen. Juist toen hij bij den ingang van het logies was, brak opnieuw een stoottros, waardoor Den Ouden door een drie duims waaier tegen het voorhoofd getroffen werd en in het lo gies terecht kwam. Het slachoffer over leed des avonds aan de gevolgen en is Zaterdag 11 Januari te Vyvero ter aarde besteld. Zoodra de bemanning zich van. haar droeve taak gekweten had, vertrok de Gang'es om haar reis voort te zetten. Twee dagen daarna moest men de reis opnieuw onderbreken en werd te Cor- cubion gemeerd. Eerst op Woensdag 22 Jan. kon de reis worden voortgezet en arriveerde de Ganges met. baar sleep in den avond van 6 Febr. behouden te Bizerta waarna op 9 Febr. de terugreis werd aanvaard GEHEIME RADIOZENDER IN BE SLAG GENOMEN. De Rijksradio- controledienst heeft bij een bewoner aan den Admiraal de Ruyterweg te Am-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2