Dobbclmann lekker, marf KORST ER WETERS0HAP. ftëJIïEHLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. GENIET VAN ZANG EN MUZIEK, EN GENIET ÓÓK VAN UW GEZONDHEID DOOR 'T GEBRUIK VAN DE MIDDE LEN EN ARTIKELEN VAN A. C. VAN DER REST, Goes. Een merkwaardig Itakaansche onthulling. Beursiher mometer v. Donderdag ENGELAND. Ongelukken bij hiehtmanoeuvres DENEMARKEN. SPANJE. mtaaabm iaiaiwty-ii'.TfiawiiiricOTn'Ti AMSTERDAM 20 Februari 1936. Het eerste getal is de vorige notee^ ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 91%88 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 96% Japan 1924-6 57 Amsterdam 1933-5 100 Amsterdam 1934-414 98- 's Gravenhage 1929-414 99%99%. Rotterdam 1926-1930-4% 91—91. Zeeuws. Hyp. B-4J4 8888. Cities Service Cy. P. 1958 5 41%40% A Amsterd Bank 11314114%. C Rott. Bankver. 10514105%. A Twentsche Bank 85% A Pref. Gruyter Zn A. 113 A Pref. Jurgens A. 102102%. A Ned Gist- en Spiritusfa. 409%-404%. A De Schelde N.B. 39%— 38%. KOOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Ingez. Med. terschap van den hr P. Hollestel- 1 e. Deze heette inzonderheid welkom, den heer L. P. van Oorschot, den secre taris van de Zeeuwsche Federatie en Coöperaties van Kolenbonden in Zee land. De heer Van Oorschot gaf daar na een heldere en duidelijke uiteenzet ting van doel en werkwijze van genoem de Federatie. Hij toonde de noodzake lijkheid aan de vereeniging om te zet ten in een Coöperatie en aan te sluiten bij de Zeeuwsche Federatie. De heer G. H e ij b o e r stelde nog eenige vragen, en wees de leden op hun aansprakelijkheid bij eventueele om zetting. De vragen werden tot volle te vredenheid van den vrager beantwoord. Het bestuur stelde daarna voor, de vereeniging om te zetten in een Coöpe ratieve en aan te sluiten bij de Zeeuw sche Federatie, zulks met dien verstan de dat de vereeniging baas blijft in eigen huis en zich niet laat leiden door de Handelskamer. Het bestuursvoorstel werd met alg. st. aangenomen. COLIJNSPLAAT. Woensdagavond werd door de Christelijke muziekver- eeniging ,,S D.G." een serenade ge bracht aan den heer A. Kramer die op dien dag zijn 70sten geboortedag mocht herdenken. Dinsdagavond werd door de werk lieden vereeniging „U. 't. V.V. 't. V," een buitengewone algemeene vergade ring gehouden. Wegens bedanken van den heer D. de Pree als voorzitter werd ais zoodanig' gekozen de heer J. de Looff. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer J. Janse, RAAD VAN COLIJNSPLAAT. COLIJNSPLAAT. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Stute voltallig. De v o o r z. opende deze eerste ver gadering in 1936 met een herdenking van het afgeloopen jaar. Hij zegde, da\ er meer reden was tot pessimisme dan tot optimisme. Overal is de toestand zoowel op economisch als op politiek gebied zeer ernstig. Hij sprak de hoop uit, dat ieder de kracht moge vinden om de zware tijden het hoofd te bieden. De heer De Pree dankte den voorzit ter voor zijn wensch. Van de bewoners van ,,Den Nieuwen Weg" was een verzoek ingekomen; om den weg achter hun huizen voor reke ning van de gemeente te doen verbete ren. Dit adres werd voor kennisgeving aangenomen, daar het niet op zegel ge steld was en de bedoelde weg boven dien particulier eigendom is. Van - den commandant van den bur gerwacht was een verzoek ingekomen om de linkerzijde van het ontspannings lokaal voor werklieden te mogen ge bruiken voor bergplaats van de mate rialen voor de plaatselijke afdeeling, zoolang het ontspanningslokaal niet door de werkioozen gebruikt wordt. fn handen van B. en W. gesteld tot nader onderzoek. Tot lid van de commissie van toe zicht op 't L. O. werd herkozen de heer *A Ver. Papf. v. Gelder 52%52%. C Am. Semlt en Ref. 4039%. C Stand. Brands 9%9%. A A.N.I.E.M.—i.B. 186—184. C North Am. Cy. 16%—16%. A Born. Sum. H.M. 147146%. A Linde Teves en Stokv. 78% A Ned. Wol Mij. 86% A Singkep Tin M. 89%89%. A J. C. Japan Ln. 43—41. A Rotterd. Lloyd 40%39. A S. M. Nederland 40%37%. A Amst. Thee C.M. 47% A Houth. Alberts 31 C Union Pac. Rr. 76%76%. C Int, Nickel Cy. 31%:30%. Ned. 31 1000-4 98%—98%-%. Ned. 33 1000-4 98%—98%-%. Ned 34 1000-4 98%—98%-%. Certificaten-3 88%88%, O. Indie 34 1000-4 97%—97%-%. Duitschl '30 1000-5% 23%—23%. J. van Gilst. Mede was aanbevolen de heer W. de Regt. Aan de vereeniging voor gerefor meerd onderwijs werd op haar verzoek een voorschot verstrekt van 600. Van het gemeentebestuur van Kort- gene was een schrijven binnengekomen omtrent een gemeenschappelijke rege ling der toelating van leerlingen op de U.L.O. school aldaar. De secretaris opperde namens B. en W. enkele bezwaren. Colijnsplaat heeft met Kortgene een contract geslo ten, waarin staat, dat leerlingen van Colijnsplaat te allen tijde moeten toege laten worden op de bedoelde school. Thans wil Kortgene enkel toelaten, in dien er plaats is. Met deze verscherping konden B. en W. niet accoord gaan. Verder eischte Kortgene, dat zal bijge dragen wordfen in alle kosten van de school. B. en W. meenden, dat het ze ker voldoende was, dat bijgedragen werd in 75 pet. van die kosten. Kort gene trekt in elk geval de voordeelen van die school ook, Kortgene wou de nieuwe regeling doen ingaan 1 Januari 1935, terwijl B. en W. van meening zijn, dat 1 Januari 1936 pas de datum mag zijn. Thans betaalt Colijnsplaat jaarlijks f 400 aan Kortg'ene, wat neerkomt op een vergoeding van f 25 per leerling voor 16 leerlingen. B. en W. stelden voor te bepalen daj; voor elke leerling boven de 16 voortaan nog f 25 per jaar zal betaald worden. Er gaan nu 22 leerlingen naa'r die scho.ol. ,De jaarlijksche Ver goeding zou dus worden f 550. Het plan van Kortgene eischte ongeveer f 780. Werd besloten deze bezwaren aan Kort gene mede te deelen en een nader on derhoud aan te vragen met B. en W. B. en W. stelden nu voor Rond „Ach ter de Kerk" te bestraten.Aldus na eeni ge discussie besloten. Aan den heer De Pree werd toegezegd, dat in de toe komst zou overgegaan worden tot be strating van de Achterwegen. „Achter de Kerk" zal uitgevoerd worden voor dat de drukke werkzaamheden begin nen, want het vorige jaar kon de aan nemer van nieuwe straten acht dagen lang geen volk krijgen. Bij de rondvraag klaagde de heer Janse er over, dat zoo weinig Raads vergaderingen gehouden worden. Ver der vond hij het verschrikkelijk, dat .hier zoo weinig steunmaatregelen ge troffen werden. Hij sielde nu voor de normen van de steunregeling met f 2 te verhoogen. Indertijd zijn de normen ver laagd, omdat de gemeente geen rijks subsidie verkreeg. De gemeente Wis- senkerke verkeerde in heizelfde geval en ging toch niet tot verlaging over. Hij was van meening, dat dus ook hier wel het volle bedrag gegeven kon w >rden'. Met algemeene stemmen werd zijn voor stel aangenomen. De V o o r z. antwoordde op het verwijt van de weinige vergaderingen, dat in 1935 wel 10 maal vergaderd is. Voor een gemeente van nog geen 1900 inwoners was dat z.i. ruim voldoende. Bovendien kan de heer Janse toch schrif telijk een vergadering aanvragen. Als drie raadsleden een verzoek indienen, moet dat ingewilligd worden. De heer de Pree besprak den toestand aan de vuilnisbelt. Wethouder Van Dis zegde, dat een soort sloot zal gegraven worden om daarin het vuil te deponeeren, als naar een andere bergplaats moet worden uit gezocht. De heer Janse klaagde nog over een mesthoop, die midden in het dorp lag. De V o o r z. antwoordde, _dat reeds een schriftelijke klacht was bin nengekomen. Den eigenaar zal aange zegd worden, dat binnen 4 weken die hoop opgeruimd moet worden. De heer De Pree vroeg, wan neer de straat in de Voorstraat opgeno men wordt. Verschillende gedeelten van de goot waren al stuk. De V o o r z antwoordde, dat de opneming volgende week zal geschieden. Z.L.M- Te Kapelle kwam onder voorzitter schap van den heer P. W. van Overbee- ke de Landbouwvereeniging „Ons Be lang" afdeeling van de Z.L M. in jaar vergadering bijeen. In hoofdzaak werd gesproken over 'n 91 Engeland 1960-90 4 71%—71%. A Koloniale Bnk. 55%—54%. A N.I. Hbk. 1000 89%—88%. C Ned. H. M. 1000 133%—131%. A Alg. Kunstz. U. 27%—26%. A v. Berkels Pat. 48%47%. C Calvé-Deift 62%61. A C. Suiker Mpij. 118%,118. A Ned. Ford A.M. 222%—223%. A Philips Gem. B. afg. 225%—223-22% C Unilever 111 109%-11. C Am. Car en Foundry 22%23%-%. C Anaconda Cop. 21%20%-%. C Bethlehem St. 34%—34%-33%. C Kennec Copper 22%22%-%. C Un. States Le,ather 5%5%. C U. States St. C. 38%—38-37%. A Kon. Petr. Mpij. 225 —247-43 C Contin. Oil Cy. 21-21%-%. C Philips Petr. Comp. 25%26%. C Shell Union O.C. 10%—11%-%. C Tide Water Ass. Oil 1111%-%. A K.N. Stoomb. Mij. 6%6%. A Ned. Scheepv. U. 50%48-%. A H V, Amsterdam 244240-34 regeling voor de musschenbestrijding; nu de destijds bestaande vereeniging is op gehouden te bestaan, gevoelt men meer dan ooit wat een schade deze aan den landbouw berokkenen. Besloten werd om met de Landbouwvereeniging VIOS te Kapelle, de bestrijding van de straat jongens onder de vog'els aan te pakken. Vanwege het landbouw consulent schap te Goes zal, in samenwerking met den hr. M. Nieuwenhuize, land- en tuin- bouw-onderwijzer te Kapelle, een on derzoek worden ingesteld naar het zg. blauw in de aardappelknollen. UITVOERINK TOONKUNST. De afdeeling Goes van Toonkunst gaf Woensdagavond een uitvoering in de Prins van Oranje te Goes. De zaal was bijna geheel bezet met belangstel lenden. De avond werd geopend met „Bibli- sche Scenen" van H. Schiitz. De inzet van het vrouwenkoor, was even. iets weifelend, maar Der Pharisaer (Dr. v. d. Kamp) bracht met zijn beheerschte, klankvolle bas, dadelijk rust in dc gele deren. Het eerste optreden van den te nor (P. C. Boone), deed ook wat ijl aan, doch na een gaaf tusschenspel van het orkest, bevonden wij bij het tweede deel, „Der zwölfjahrige Jesus im Tem pel", dat zangeressen en zangers op krachten waren. Vooral het slot, van so listen, koor en orkest, was van goed gehalte. Het tweede nummer, Cantate No, 68, van Bach, „Also hat Gott die Welt ge- liebet", heeft onze bewondering niet. Er komen eenige mooie gedeelten in voor, maar er gaat voor ons toch niet de wij ding van uit, die de tekst mag doen ver wachten. Zoo deed ons de area van de sopraan, hoe bekoorlijk ook door mej. Kousemaker vertolkt, bedenkelijk aan. De partijen voor den bas, op gave wij ze door dr. v. d. Kamp voorgedragen, zijn mooier van toonzetting. Dr. v. d. Kamp kreeg hier een welverdiend, ex tra applausje. Het koor, in goede har monie gesteund door het orkest, zorg de voor een mooi slot van deze cantate. Wat wij, naar onze opvatting, misten in het vorige nummer, kregen we in „Christus" van Mendelssohn, ruimschoots vergoed. De inzet van den tenor, den hr. Boone, hield dadelijk een belpfte in, en de verdere afwerking van deze mooie compositie voldeed aan die belofte vol komen. Het groote koor, „Es wird ein Stern aus Jacob aufgehn", waarin de re ligieuze strekking op zoo waardige, en, we mogen wel zeggen, ook machtige wij ze tot uiting komt, werd op buitenge woon gave wijze weergegeven. Solisten, koor en orkest, vormden een harmonisch geheel, dat tot het einde bewaard bleef. Ook de voordracht stond op hoog peil. Na de pauze werd, als hoofdnummer, het derde bedrijf van „Boris Godunoff" van Moussorgsky, gegeven. Het tekst boekje bevatte een vrij uitvoerige toe lichting op dit interessante werk en gaf ook diverse bijzonderheden over den componist. Degenen, die deze gegevens verwerkten, zuleln ongetwijfeld te in tensiever van het zangspel genoten heb ben. Koor en orkest kregen in dit werk slechts een bescheiden deel. Gedragen werd het geheel door de twee hoofdfigu ren, de sopraan, mej. Kousemaker, en den tenor, den heer Boone. We willen dadelijk opmerken, dat beiden op lof waardige wijze hun zware partijen zon gen. Mej. Kousemaker scheen ons wer kelijk op haar best: vlot, mooi van toon, goed van uitspraak en een uitstekende voordracht. Ook de voordracht van den heer Boone stond op hoog peil. In de hoogste tonen is zijn stem nog wat ijl, doch overigens beschikt hij over een goed geluid, dat ons nog voor ontwikke ling vatbaar schijnt. Met groote aandacht werd dit num mer gevolgd, en we zijn er van over tuigd, dat alle aanwezigen het op hoo- gen prijs stelden. Van de solisten noemden we ook reeds dr. v. d. Kamp, wiens vol en krachtig geluid, bijwijlen nog warmer van klank scheen dan weleer, maar we noemden nog niet de sopraan mej. Van Iwaarden. De taak van mej Van Iwaar- den was niet al te zwaar, en even sche nen ons de zenuwen wat mede te spre ken, maar al dadelijk deed zij zich als A Java Cult. Mij. 136—131 -32%.. A N.I Suiker U, lf&-J-112-13%.' A Deli Batavia 19©'% C Deli Mij. 1000 210-210-7% A Senembah 204%-204%-3. C Baltimore Ohio 13%13%. C'Southern Pac Cy. 22% A Soüthern Riw. 14%11%-%. A Amst. Rubb. C. 134%—130%-27%. A DeL-Bat. Rubb, 78%—77%-75% A Hessa Rubber 112109%-109. A Serbadjadi 76%72%-73%. Prolongatie 1%—1%. WISSELKOERSEN. 1 'i' 19 Febr. 20 Febr. Londen 7.27% 7.26% Berlijn 59.17% 59.16 Parijs 9.72% 9.73 Brussel 24.81 24.83 Zwitserland 48.12% 48.14 mmmrn Kopenhagen 32.47% 32.45 New-Tork 1.45% 1.45% een verdienstelijke soliste kennen, die we gaarne nog eens in wat omvangrijker taak zullen hooren. Als de heer Otto Lies niet zelf op de piano begeleidde, was dit toevertrouwd aan den heer J. Rijn, die zich weer een bekwaam pianist toonde. Het was een mooie avond. Een uitge lezen programma, zeer goede solisten, en een koor en orkest, die vrijwel geen fout maakten, goeden zang en muziek gaven en beduidende technische moei lijkheden vlot overwonnen. Wat dit laat ste betreft, denken we o.a. aan de nog niet genoemde „Krönungshymne" van Handel. Den directeur, den heer Otto Lies, hulde voor hetgeen hij dezen avond gaf! (Ingez. Med.) De oorlog in Oost-Afrik*. In het Zuiden zou een nieuwe' veldslag gaande zijn. De Italianen zijn aan het Noordelijk front bezig het terrein ten Westen van Makalle (Tembien-plateau) te bezetten. Ze schijnen hierbij op weinig tegenstand te stuiten. Van het Zuidelijk front komen g e- r u c h t e n over een treffen ergens ten Zuiden van Sasabaneh. De Abessijnen moeten hier veel troepen hebben, zoo dat de gevechten van ernstigen aard kunnen zijn. Ook in het gebied ten N. en W. van Dolo schijnt nog gevochten te worden, hetgeen er op wijst,' dat hier Abessijn- sche guerillatroepen achter de Italiaan- sche stellingen zijn gedrongen. Italiaansche onthullingen tsver een merkwaardig Engelsch rap port. Op sensationeele wijze publiceert de „Giornale d'Italia" in zijn editie van Woensdagavond uittreksels uit een rap port, dat de door de Engelsche regeering in het voorjaar van 1935 ingestelde in- terministerieele commissie onder voor zitterschap van Sir John Maffey uitge bracht heeft op 18 Juni 1935 over het Abessijnsche vraagstuk. In dit rapport, dat men in Romeinsche kringen als een politieke onthulling van het grootste belang beschouw.t, blijkt genoemde commissie van meening, dat de Engelsche regeering met de overeen komst tusschen de drie mogendheden over Abessynië van 1906 erkend heeft, dat bijna geheel Abessynië tot de in vloedssfeer van Italië behoort en dat in Abessynië geen vitale Engelsche belan gen bestaan, die van zoodanigen aard zouden zijn, dat de Engelsche regeering zich zou moeten verzetten tegen een ver overing van Abessynië door Italië. Van een algemeen standpunt zou het zelfs toe te juichen zijn, wanneer Italië in Abes synië aan de macht zou komen, mits overeenstemming zou kunnen worden bereikt over de gebieden die aan de ko loniën grenzen. Volgens het Italiaansche blad luidt dan de samenvatting der conclusies ongeveer als volgt: Van het standpunt der defen sie zou een onafhankelijk Abessynië te verkiezen zijn boven een Italfaansch Abessynië. Het gevaar voor de Engel sche belangen lijkt echter verder af te liggen en zou alleen gezien kunnen w.or- den in verband met een oorlog tusschen Engeland en Italië, die vooreerst als zeer onwaarschijnlijk beschouwd kan worden. Het voornaamste belang v,an Engeland in Abessynië wordt gevormd door het Tana-meer en het Nijl-bekken, hetgeen tevens een Egyptisch belang is, dat de Engelsche regeering moet beschermen. Voor het geval, dat Abessynië als onaf hankelijke staat mocht verdwijnen zou de Engelsche regeering moeten trach ten de territoriale controle over het Ta- Olie - Obl.markt H.V.A. Philips Amerika Uuilever Markt Schepen Suiker Rubber Industrie Tabak (Wettig geueponeerd.) na-meer en een overeenkomstige corri dor voor zich te verzekeren, welke cor ridor het Tana-meer met den Soedan zou verbinden. Wanneer dit niet moge lijk zou zijn, zouden voor den bouw van een stuwdam aan het Tana.-meer minder drukkende voorwaarden verkre gen moeten worden dan thans bestaan tegenover de Abessijnsche regeering. In handelspolitiek opzicht ten slotte zou economische rechtsgelijkheid en de poli tiek van den open deur op Abessijnsch gebied moeten worden verlangd. Ten aanzien van deze publicatie schrijft de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegr.aph", dat het ge noemde document eigendom was van de Britsche regeering en hoewel niets bij zonder geheims in het document stond, is het toch de vraag, hoe dit document in handen van een buitenlandsche mo gendheid kwam. Zonder twijfel zal dit nauwkeyrig door Whitehall worden onderzocht. Het betreft hier een rapport v,an John Maf fey', onderstaatssecretaris voor koloniën, die voorzitter was der interministerieele commissie welke in 1935 werd inge steld om de BritschAbessijnsche be trekkingen te bestudeeren. De commis sie was half Juli tot een conclusie ge komen, welke evenwel niet werd gepu bliceerd, aangezien te dien tijde de Ita liaansche actie reeds een dreigend aan zien had genomen. Een aanslag op den Negus? In de Abessijnsche hoofdstad hebben de autoriteiten van de luchthaven een sabotagedaad ontdekt die gericht was tegen het leven van den Negus. Het toestel waarin de Keizer gewoonlijk vliegt, is beschadigd Men bewaart een diep stilzwijgen hierover, maar men meent te weten, dat zand is toegevoegd aan de olie en de cylinders beschadigd zijn. Er wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Mën gelooft dat de saboteurs tot een troep spionnen behooren, die door buitenlandsche mogendheden wor den betaald. Twee bombardementsvliegtuigen gevallen. Zes dooden* De Engelsche luchtmacht houdt op t oogenblik manoeuvres. Daarbij zijn reeds twee ernstige 'ongelukken gebeurd. Gisternacht is een bommenwerper in het Kanaal gevallen, dicht h/j Havre aan de Fransche kust dus, tengevolge van een mankement aan de (benzine leiding. Het vliegtuig bleef aanvanke lijk drijvende. Twee visschers begaven zich in een boot naar de plaats des on- heils en namen 4 man aan boord, die zij naar den wal brachten. Toen zij terug kwamen bleek het wrak, met drie leden der bemanning die men bij de eerste poging had moeten achterlaten in de diepte verdwenen. Het tweede ongeluk geschiedde bij Petersfield in Zuid-Engeland, waar een bommenwerper in de duinen neerviel. Ook hierbij kwamen drie menschen om het leven. De vierde inzittende werd ge wond. SCHIPBREUKEN. Vermoedelijk 20 visschers ver dronken. Gisteren is het visschersvaartuig „Marrivale" met 13 opvarenden bij de Orkney eilanden vergaan. Thans wordt vernomen, dat een twee de visschersvaartuig bij de Shetland- eilanden schipbreuk heeft geleden. Men vreest, dat ook in dit geval geen der 7 leden van de bemanning er het leven heeft afgebracht. SNEEUWSTORMEN. Gisteren heeft een hevige .sneeuw storm over een groot deel van Dene marken gewoed. Van het eiland Bornholm was het Oostelijk gedeelte vrijwel geïsoleerd. Een ijsbreker is naar de Storstroem tus schen de eilanden Falster en Seeland vertrokken, waar de scheepvaart in het water door ijsmassa's wordt belemmerd DE REGEERING AFGETREDEN. Azona vormt een nieuw kabinet. De rechtsche regeering Valladares is gisteren afgetreden, zulks om de op gewonden gemoederen der linksche par-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2