S. WIENER Co. N I N E 1 N U E 1 W U E E W U K E W E E T M U O O R F D c t N F E t L N L E N RECHTSZAKEN. BEURS- El WISSELKOERSEN. L c HULDIGING BURGEMEESTER VAN TEIJLINGEN. Beursthermometer v. Woensdag t AMSTERDAM, 19 Februari. Het eerste getal is de vorige notee- *mg, daarop volgt de eiiicieeie notee ring van henen- Denemarken Oblig. 1926-5 88%91%. Zwitserl. Otaatssp. 192/-4% 9b Japan 1924-6% 56%—57. Amsterdam 1933-5 100 Amsterdam 1934-4 98- 's-Gravenhage 1929-4% 99%99%. Rotterdam 1926-1930-4 90%—91. Zeeuws. Hyp. B-4% 86%88. Cities Service Cy. F. 1958 5 42%41%. A Amsterd. Rank 113%113%. C Rott. B ankver. 105% A Twentsche Bank 85%85%. A Pref. Gruyter en Zó. A. 113 A Pref. Jurgens A 101%102. A Ned, Gist- en Spiritusfa. 409%-409%. A De Schelde N.B. 3839%. I C O A Ver. Papf, v, Gelder 5252%. C Am. Smelt Ref, 3940. C Stand. Brands 9%9%. A A.N.I.EM—NB. 185—186. C North Am. Cy. 16%16% A Born. Sum. H M. 149147. A Linde Teves en Stokv. 78%78%. A Ned. Wol Mij. 86% A Sing'kep Tin M. 9089% A J. (J. Japan Ln. 43%43. A Rotterd, Lloyd 41%'40%. ASM. Nederland 40%40%. A Amst. Thee C.M. 48%47%. A Houth. Alberts 31 C Union Pac. Rr. 76%76%. C Int. Nickel Cy. 29%31%. Ned. 31 1000-4 98%—98%-%. Ned. 33 1000-4 98%—98%-%. Ned. 34 1000-4 98%—98%-%. Certificaten-3 87%88%. O. Indië 34 1000-4 97-97%-%. Duitschl, '30 1000-5 24%—23%. MIDDELBURG (Ingez. Med.) der Schouten: „Ik hoop dat het overleg resultaat zal hebben, want dé positie van de regeering is uitermate sterk, die van Rotterdam uitermate zwak." SLOOPEN VAN VISSCHERSVAAR TUIGEN MET REGEERINGSHULP. Van officieele zijde wordt gemeld: Einde 1935 kon worden medegedeeld, dat de regeering overwoog het sloopen van opgelegde zee- en kustvisschers- vaartuigen te bevorderen door het ge ven van slooppremies. Thans kan wor den medegedeeld dat dit plan inder daad zal worden uitgevoerd. Een be drag van 20.000 zal uit het landbouw crisisfonds ter beschikking worden ge steld, teneinde in gevallen, waarin de eigenaar van een opgelegd vaartuig en ae slooper niet tot overeenstemming kunnen komen, door een eventueele te gemoetkoming aan den reeder behulp zaam te zijn in de overbrugging van het verschil tusschen den vraagprijs van den eigenaar en den biedprijs van den slooper. Aanvragen daartoe, die thans reeds bij het departement van landbouw en visscherij kunnen worden ingediend, zullen worden behandeld door een spe ciaal daartoe ingestelde commisie, welke den minister van landbouw en visscherij zal adviseeren, of en tot welk bedrag een tegemoetkoming zal moeten worden verstrekt. Be larfgh ebbend en zullen goed doen zich van de financieele mogelijkheden, die hier geboden worden, geen overdre ven voorstelling te vormen. Immers het betreft hier schepen, die vrijwel waar deloos zijn, daar zij geen uitvaarcertifi caat kunnen verkrijgen. De eigenaars van deze schepen zullen daarom goed doen ook van hun kant zooveel moge lijjc verkoop te bevorderen. MINISTER OUD BIJT VAN ZICH AF. Het gemeentebestuur van Rotterdam aan de kaak gesteld. Gistermiddag heeft de heer Schalker (comm.) in de Tweede Kamer een inter pellatie gehouden over den financieelen toestand te Rotterdam. Men zit in de Maasstad in de nesten en de regeering wil niet helpen, als haar bezuinigings maatregelen -niet worden aanvaard. Minister Oud's antwoord op de vra gen van den communistischen afgevaar digde vormde, aldus de Tel., een scherp requisitoir tegen het beleid van het hui dige (soc. dem.) college van B. en W. van Nederlands grootste havenstad. Dat antwoord was minder gericht tegen den communistischen interpellant, het was eerder gericht tegen de figuur, die in een der loges de debatten volgde, den Rot- terdamschen wethouder voor de finan ciën, De Zeeuw. Tegenover demagogische beweringen, die deze Maandagavond in een rede te Rotterdam heeft geuit, stelde de mi nister duidelijk vast, dat de volle ver antwoordelijkheid op het dagelijksch be stuur van Rotterdam komt te rusten, als het met de Rotterdamsche financiën spaak loopt. De regeering is tegenover een be stuurscollege, dat volkomen passief blijft tegenover de financieele moeilijkheden van de stad, en blijk geeft van absoluten onwil tot medewerking aan verbetering van de budgetaire positie niet verant woord, indien het nog langer gelden uit 's rijks schatkist beschikbaar zou stel len, waarvan zij niet de garantie heeft, dat zij terugbetaald zullen worden. Dat is de kern van deze zaak, waarbij minis ter Oud in zijn repliek op de, overigens zeer tamme critiek van de twee socialis tische woordvoerders Donker en Drees nog eens met een scherpte en heftigheid, die men van de regeeringstafel niet ge wend is, het politieke spel, dat den ach tergrond voor de fatale houding van het Rotterdamsche college vormt, aan de kaak stelde. Hoe de positie van Rotterdam in waarheid is, het werd misschien het best gekarakteriseerd in het korte woord van den man, die eens een groote rol speelde in het bestuur van Rotterdam, die zijn behoeften en nooden kent, en het een warm hart toedraagt, den leider der a.r. kamerfractie, den oud-wethou OOSTKAPELLE. In de tot in alle hoekjes geheel gevulde N.H, kerk alhier heeft vandaag de huldiging van onzen scheidenden burgemeester jhr. W. Z. van Teijlingen, plaats gevonden. Omstreeks half elf kwam de burge meester met zijn broer, jhr. G. J. van Teijlingen, bij het kerkgebouw aan na per auto van zijn woning te zijn afgehaald. Bij de ontvangst zongen 'n 80-tal kinde ren, van de beide scholen, hem de Can tate van Catharina van Rennes toe. Zij deden dit, onder leiding van me vrouw Lantsheer-Hoeufft en op de vioo begeleid door den hr. Van Kasteel, op zeer verdienstelijke wijze. Daarna nam de voorzitter van het hul- digings-comité, dokter C. v. d. Harst het woord. Het is mij een eer en tevens een groot genoegen zoo ving deze aan L vandaag, namens de inwoners van Oost kapelle, te mogen toespreken. Burgemeester Van Teijlingen zoo vervolgde de heer Van der Harst U viert heden uw 65sten verjaardag. Mag ik U daarom namens de geheele gemeen te gelukwenschen met dezen feestdag en daarbij den wensch uitspreken, dat U dezen dag nog vele malen in goede gezondheid moogt vieren? Wij hebben gemeend naar aanleiding van uw aan staand aftreden, dezen, uw laatsten ver jaardag, als burgemeester, te moeten aangrijpen om U een kleine huldiging te brengen. Wij hebben juist dezen dag gekozen, omdat U nog geheel onze burgemeester bent en wij willen meer den nadruk leg gen op een feestelijke stemming dan op een weemoedige. Wij vieren feest, omdat wij het voor recht genoten U bijna 40 jaar onze bur gemeester te noemen. Gij zijt dat ge weest op een zoodanige wijze, dat uw aftreden ons allen spijt. f Wij begrijpen maar al te goed, dat we uw besluit om ontslag te vragen (hoe wel uw wettelijk aftreden nog niet aan gebroken was) moeten respecteeren en wij gunnen U van ganscher harte de rust, die U in volle mate toekomt, na een werkkring waarin gij uw vollen per soon gegeven hebt. De Oostkappelaars, die telkens weer met U in aanraking kwamen, weten, hoeveel werk gij hebt verricht voor U dezen dag hebt bereikt. Wilden wij U voor dit werk zelf hul Engeland 1960-90 4 71%—71%, A Koloniale Bnk, 5555%. A N.I Hbk. 1000 89%—89%. C Ned. H. M. 1000 133—133% A Alg. Kunstz. U. 27%27-%. A v. Berkels Pat. 4748% Calvé-Delft 62%—62%. A C. Suiker Mpij 117118%. A Ned. Ford A.M. 220—222%. A Philips Gem. B. afg. 225%—-225%-26. C Unilever 111112%-11. C Am. Car Foundry 22%22%-%. C Anaconda Cop. 20%21%-%. C Bethlehem St. 3334%-%. C Kennec Copper 21%22%-%, C Un. States Leather 5%5%. C U. States St. C. 36-38%-%. A Kon. Petr. Mpij. 242%—246%-45. C Contin. Oil Cy. 21%20%-1%. C Phillips Petr. Comp. 2625%, C Shell Union O.C. 10%10%-%. C Tide Water Ass. Oil 10%10%. A K.N. Stoomb, Mij. 7 6 A Ned. Scheepv. U, 5151%-50. A H.V. Amsterdam 245243-45. A Java Cult. Mi*> 139-1-136. A N.I. Suiker U. 118%—117-115. A Deli Batavia 190-190-191. C Deli Mij, 1000 210—211-09, A Senembah 204%—-204%-05. C Baltimore en Ohio 1313%-%i C Southern Pac. Cy. 22% A Southern Rlw. 10%11%-%. A Amst. Rubb. C. 134%—135%-33%. A Deli-Bat. Rubb. 79%—78%-79. A Hessa Rubber 110%111%-112%, A Serbadj,adi S.R. 7676-%, Prolongatie 1 —1 WISSELKOERSEN. 18 Febr. 19 Febr. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 7.26% 59.17% 9.72% 24.82 48.12% 32.45 1.45% 7 27 59.17% 9.72% 24.81 48.12% 32.47% 1.45% digen, het zou een lange lijst worden van min of meer gewichtige gebeurtenis sen. Maar wij richten ons naar de wijze waarop U uw werk hebt gedaan. Dan komen wij bij den persoon van on zen burgemeester, en die willen we van daag eens, ondanks uw bescheidenheid, in het volle licht zetten. En dan zien wij voor ons die innemen de figuur, die ons steeds; ondanks druk te, zoo vriendelijk ontvangt en ons raad geeft. Die bij jubilea of afscheid van an deren, steeds vriendelijke en hartelijke woorden heeft, die medeleeft met zijn bevolking, belangstelling heeft en toont bij allerlei gebeurtenissen, die steeds rechtvaardig is, wien het ook geldt. En daardoor bent U niet een streng heerscher over, maar een niet te ver vangen vriend van ons geworden. Daar voor wilden wij U vandaag onze dank baarheid toonen. Ongeveer een jaar geleden ging het gerucht door ons dorp, dat U ontslag zoudt vragen: op den 3en Pinksterdag hebt ge dat gerucht bevestigd in het publiek; daarna is er onder uw bevol king voor het eerst sinds 40 jaar een burgemeestersquaestie ontstaan. In het eind van 1935 zag men den fa talen datum 1 Maart '36 snel naderen. Toen is er in de gemeente van de meest verschillende kanten de behoefte ont staan u tegen uw afscheid te huldigen, maar niet alleen met woorden, ook op andere wijze. Men kwam tot het besluit U een cadeau aan te bieden, als stoffe lijk blijk van waardeering. Als geschenk heeft men gedacht U iets te geven, ty pisch voor ons dorp, en de keuze is ge vallen op een speciaal voor U vervaar digt schilderij van den toren van Oost- kapelle. De heer H. v. d. Haar uit Veere is zoo vriendelijk geweest zijn kunst in onzen dienst te stellen en het ons moge lijk te maken U vandaag dit symbool van onze dankbaarheid aan te bieden. Maar op nog andere wijze hebben wij gemeend onze dankbaarheid te toonen. Wij willen zoo gaarne in Oostkapelle zelf een herinnering aan uw bestuur be houden en daarom zouden wij, indien gij ons daartoe uw toestemming geeft, een gedenkplaat willen laten aanbrengen in de vestibule van ons gemeentehuis, waarop alleen komt te staan: „Ter her innering aan het bestuur van onzen bur gemeester Jhr. W. Z. van Teijlingen; 14 Oct. 1896 1 Maart 1936, aangebo den door de burgerij van Oostkapelle," (Het ontwerp voor dezen steen is reeds vervaardigd door den heer D. van der Haar.) Mag ik U straks verder een' album overhandigen, vervaardigd door één van uw ambtenaren, waarin vermeld zijn de namen van de deelnemers in deze hul diging? Burgemeester Van Teijlingen, zoo be sloot de spreker, wij wenschen U verder na uw aftreden nog vele gelukkige ja ren toe, waarin U, naar wij hopen, met een prettige herinnering aan uw Oost kappelsche jaren met uw broer moogt genieten van de door U zoo welverdien de rust." Na de woorden van den dokter heeft de gemeenteveldwachter, de heer Wal ïaven, de schilderij onthuld en zongen de kinderen den burgemeester nog een toepasselijk lied toe. De schildeiij geeft kerk en toren van Oostkapelle te zien en dit op een na tuurgetrouwe wijze. Den schilder komt alle lof toe voor dit werk. Nadat de kinderstemmen weer zwe gen, was het burgemeester Van Teij- -ïingen zelf, die het woord nam en onge veer als volgt sprak: Weinig had ik kunnen vermoeden, toen ik in den morgen van dezen mijn 65sten jaardag ontwaakte, mij enkele uren reeds daarop zoo iets hee! bijzon ders zou geschieden: dat ik afgehaald zou worden per auto, ten einde gevoerd te worden naar dit goed bekende oude kerkgebouw. Wél had ik er eenige „lucht" van ge kregen dat er „iets" gaande was. Iemand dien ik niet verklappen zal van elders zond mij een briefje tot zijn spijt niet aanwezig te kunnen zijn.... Ik had den goeden man wel in 't goud willen beslaan voor zijn edelmoedige daad Immers: Un homme averti en vaut deux"!) Maar, bovendien, had mijn broeder mij een zeer bescheiden wenk gegeven en mij, eenigszins klem mend aangeraden „van morgen maar eens niet mijn gemakkelijke „huisjasje" aan te trekken. „Men kon immers nooit eens weten" Dat gaf te denken! Wat bèn ik blijde dat ik dezen wèlge- meenden doch ietwat geheimzinnigen raad, niet in den wind geslagen heb!.. Een jaardag, maar in verband met een naderend afscheid van veel dat men lief gehad heeft stemt eenigzins wee moedig. Dit gevoel ik momenteel maar al te zeer. Iemand schreef mij dezer da gen: .kernachtig". „Op leeftijd gekomen zijnde en je plicht gedaan hebbende, stap je met een gerust geweten buiten dit alles, doch het beroerde er van is, dat je zoo oud geworden bent". Dat juist dït kerkgebouw voor deze samênkorast werd gekozen, treft mij bij zonder. Hoe vaak ben ik, en velen uwer, ook mijne ouders en verdere familie in die ruim 39 jaren tijds te dezer plaatse ge sticht. Ik denk hierbij aan de 7 predikanten, die tijdens mijn zijn, hier achtereenvol gens gestaan hebben en hun gezegend werk hebbenr mogen verrichten, week in, week uit. Ds. de Buck, ds. Ëreen, ds. Vrijkamp, ds. Laurense, ds. Cijsouw, ds. V,an der Wiel en nu ds. Don. Drie hunner hebben hun taak volbracht, zij werden „bevorderd tot hóóger werk kring". Wanneer ik rondzie naar al die mij zoo bekende gezichten ik ontdek er zelf uit andere gemeenten en provincies dan gaat het 'sombere gevoel over in een bijna „jubelend" gevoel dat ik in mij voel opwellen, en het meer sombere gevoel vervangt. Met dit gevoelen in mijn hart, kom ik U, Hooggeachte Dokter na deze misschien wel w,at al te lange inleiding, i heel hartelijk dank zeggen voor al dé sympathieke woerden die U, mede namens de hier aanwezigen wel tot mij hebt willen richten, die voor mij een dubbele bekoring hebben, juist doordat ze door U werden uitgespro ken, onze brave huisdokter, die zoowel in vreugdevolle als in moeilijke dagen onze welkome gast waart. Ik beu. U daar zeer erkentelijk voor. Onze onderlinge sympathie ik weet het is inder daad wederkeerig. Toen ik hier in October 1896 kwam, heb ik mij van den beginne af, aange trokken gevoeld tot deze gemeente en tot hare bevolking. Niet alleen deze schitterende natuur heeft mij van den beginne aangetrokken, maar bovenal de eenvoudige, vriendelijke, medelevende bevolking. Ik verzeker u, als was Oost kapelle, gelijk 'n ieder die hier vertoeft, zegt, nóg zoo begunstigd door de zeld zaam mooie natuur (die, mede dank zij de energie van de nog niet lang opge rich te Ver. voor Vreemdelingenverkeer, „Mooi Oostkapelle", steeds meer be zoekers naar hier trekt en daardoor in den zomer welvaart brengt, die nog voor uitbreiding vatbaar is) ik zou het er nooit uitgehouden hebben, wanneer ik mij niet gedragen had gevoeld door de sympathie, de medewerking en den steun van de bevolking. Die steun en mede werking waren voor mij telkens weer een spoorslag om mijn verantwoorde lijke taak tegenover mijne gemeentena ren, naar mijn beste weten te verrich ten. Ik weet zelf maar al te goed, hoe vaak ik daarin gefaald heb. Het burgemeestersambt is een mooi ambt, waardoor men met allerlei uit- eenloopende personen in voortdurend en afwisselend contact komt. Het secretariaat geeft óók veel be vrediging, al was het alleen maar, dat men nooit tijd overhoudt om zich te ver velen! Maar wanneer ik zie, hoe, vooral in de latere jaren van den grooten oorlog" af. de daaraan verbonden werkzaam heden voortdurend drukker en gecom pliceerder worden, dan bekruipt mij wel eens een gevoel van beklemdheid, wan neer ik denk, niet alleen aan mijn even- tueelen opvolger, maar óók aan al die jonge mannen, die vol verwachting naar de gelegenheid uitzien, om op hun beurt zoo'n betrekking deelachtig te mogen worden. En 't zal, vrees ik, nog moei lijker en ingewikkelder worden, wan neer wij letten op de schrikkelijke tij den die wij, als wij rondzien, overal be leven. Maar, hooggeachte Dokter, U hebt mij in uw hartelijke toespraak te mooi voor- j gesteld. Ja, zóó had ik moeten zijn maar, helaas, zóó ben ik niet geweest. Ik gevoel maar al te veel tekortkomin gen op velerlei gebied. KoninkL Robber OU* H.VJL, Markt Iadastrie - Tabak ObLmarfet— - Amerika Schepen Tabak (Wettig gedeponeerd.) Waarom dan weer dit, dan weer «lat, niet eens anders gedaan. Anders aange pakt. Ben ik wel altijd rechtvaardig ge weest tegenover iedereen? Nooit eens. ,hard" of „kregelig", als het erg druk liep, en de werkzaamheden zich opsta pelden, als dreigende onweerswolken? Nooit eens een hard woord tègèn over werkloozen, die toch zulk een kommervollen ontmoedigenden tijd'door maken, en dat reeds jaren achtereen? Ik weet wel beter. Maar ik kan ook getuigen dat, al hèb ik uit den aard wel eens met een heel enkele minder aan gename ervaringen opgedaan, dat; nooit in 'n wrok is vast blijven zitten. Inte gendeel, daar bleef later „niets van>Man- gen." Ténslotte: terugziende op de velé ge lukkige jaren in Uw midden doorge bracht, zal ik met dankbaarheid terug denken aan uw aller vriendschap m.- sympathie. Maar, bovenal dank aan God, die aas aller lot in handen heeft en bestuurt; eu waarop we ons in alle omstandigheden van 't leven, wie we ook zijn vol komen kunnen verlaten. Zijn naam zij geprezen in eeuwigheid! Lieve vrienden en vriendinnen! 1 too mag ik U heden wel allen noemen - heel hartelijk dank ik U voor het mooie geschenk, dat U mij op mijn jaardag ten afscheid schonk, in den vorm van een schilderij dat natuurlijk 'n «ere plaats in mijne woning zal innemen, en- mij steeds met groote dankbaarheid' zal doen terugdenken aan allen, in wier midden ik ruim 39 jaren achtereen.' ge lukkig niet tevergeefs heb mogen'arbei den in het mooie, vriendelijke Oostka pelle, waar ik een gulden tijd heb door gebracht." Nog richtte de burgemeester zich tot de kinderen en bracht hen en ook niet minder de leidster van het koor en den accompagneur hartelijk dank voor: het geen geboden was. Weieen mooie jaar dag zeide spreker, is het als men zulke mooie heldere kinderen stemmen mooie liederen hoort toezingen. Spr. wekte de kinderen op zich in den zang te blijven oefenen. Dr. Van der Harst bracht dank' aan zijn mede commissieleden en alle ande re personen, die hadden medegeholpen om deze huldiging zoo goed te doen slagen. Nogmaals nam burgemeester Van Teijlingen het woord om alle aanwezi gen, zoowel uit Oostkapelle als uit an dere gemeenten hartelijk dank te bren gen. Nooit had hij kunnen verwachten zulkeen overvol kerkgebouw aan te treffen. Hierna waren allen in de gelegenheid de beide heeren Van Teijlingen de band te drukken en eenige hondermalen heb ben de beide broers dit gedaan. De bur gemeester gaf blijk van zijn groote ken nis van zijn gemeentenaren en had voor velen een vriendelijk, toepasselijk woord over. Het was een passende en welverdien de huldiging van dezen ronden Zeeuw- schen edelman in den besten zin des woords geweest. Naar wij vernemen zal de burgemes- ter op 29 Februari in een bijzondere raadsvergadering afscheid nemen ZIJN GEWEZEN VERLOOFDE VERMOORD. Veertien jaar tegen slagers knecht geëischt. In den vroegen ochtend van 7 Octo ber werd de 22-jarige dienstbode H, P. van der Kaaij in de Juliana van Stol berglaan te Den Haag, na een korte woordenwisseling, door haar gewezen verloofde, den 22-jarigen slagersknecht P. N. de R„ met een mes in de borst gestoken en doodelijk gewond. Het meis je is kort na haar aankomst in het ge meentelijk ziekenhuis overleden. Verdachte verklaarde, dat hij weer met het meisje verkeering had willen hebben. Zij voelde daar echter niets voor; was intusschen reeds met een an deren man verloofd. Hij zou zijn daad begaan hebben in een vlaag van zinsver bijstering. Gisteren stond hij voor de Haagsche rechtbank terecht. De officier etschte 14 jaar gevangenisstraf. va ger En! har ooi wc bij

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2