GOESCHE COURANT - WEER ER WIND. De Italiaansche overwinning in hel Noorden. ZEELAND. NUMMER 41. TWEE BLADEN. DINSDAG 18 FEBRUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Ras Moeloegeta heeft een ernstige strategische fout gemaakt De opbrengst der Directe Belastingen stagen. Onderwijs in veilig verkeer. MIDDELBURG. MIDDELBUBGSCHE COUBA Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bil contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstïaat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor .Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10,' elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 c.fc' bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven"1, of; „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 Ct. extra -Bewijsnommers 5 cent. rw sim ii iiin i ii—i ^■gawgsaw—i De oorlog in Oost-Afrik». De overwinning, die de Italianen aan het Noordelijk front hebben behaald, is raak geweest. Het leger van Ras Moe loegeta werd geheel uit elkaar gejaagd. Het aantal dooden van Abessijnsche zij de loopt in de duizenden. Vermoedelijk' zijn aan Italiaansche zijde eenige hon derden soldaten gesneuveld. Het gevecht heeft 6 dagen geduurd en werd aanvankelijk zorgvuldig geheim gehouden in het Italiaansche legerbe- richt, tot bleek dat het resultaat inder daad gunstig was voor de Italianen. Het. resultaat heeft niet direct vastgestaan, zooals in vorige veldslagen in dezen oor log wel het geval is geweest. De Italia nen hebben hun aanval gedaan met 72.000 man, waaronder zeer vele blanke troepen en in deze zes dagen, rukte men 35 kilometer in Zuidelijke richting op;' over een zeer breed front. Vermoedelijk heeft Ras Moeloegeta een strategische fout gemaakt. Hij bezet te oorspronkelijk zeer sterke stellingen te Amba Aladj, Zuidelijk van Amba Ara- dam. Het was onjuist, deze te verlaten, al kon hij daarmee aan de omsingeling van Makalle deelnemen. De vergissing is hem duur te staan gekomen. Amba Aradam beheerscht het geheele' terrein ten Zuiden van Makallé en de passen, die naar het Zuiden leiden, loo- pen er langs. De Italianen hebben het den laatsten tijd herhaaldelijk gebom bardeerd. Bij een dezer bombardemen ten sneuvelde de zoo van Ras Moeloe geta. De Italianen zeggen, dat het hun ook de controle geeft over de toegangswegen tot Tembien, doch dit is vermoedelijk wat optimistisch uitgedrukt. Men kan wel aannemen, dat Ras Syoem en Ras Kassa, die aan dit gebied zitten, nog niet van hun verbindingen zijn afgesneden. Zij hebben altijd kunnen opereeren, zon der contact te houden met ras Moeloe geta. Iets anders is natuurlijk, of zij er in zullen slagen, zich te handhaven tegen een nieuwe Italiaansche actie, die nu ongetwijfeld in Tembien gaat beginnen. Nu de Italianen van het Oosten en Zui den uit niets meer te vreezen hebben, kunnen zij naar het Westen rustig actie gaan voeren, en dan is het inderdaad on waarschijnlijk, dat ras Syoem en ras Kas sa en ook ras Immeroe en ras Ayele, die Noordelijk van Tembien liggen, zich handhaven. Het is voor de Italianen zaak om deze zuiveringsactie spoedig te be ginnen. Immers, hun verbindingslinie is nu nog weer langer geworden en Amba Aradam zal een bijzonder sterke bezet ting noodig hebben, omdat het terrein ten Zuiden van Amba Aradam weer alle gelegenheid geeft voor infiltraties. Dat de Italianen hier bevreesd voor zijn, be wijst hun buitengewoon intensieve actie tegen het vluchtende gedeelte van ras Moeloegeta's leger, waarvan de eerste afdeelingen reeds bij Amba Aladji zijn aangekomen. Maarschalk Badoglio seinde gisteren avond het volgende legerbericht naar Rome: „De overblijfselen van het leger van Ras Moeloegeta trekken zich terug in de richting van Amba Aladji, voort durend gebombardeerd door onze vlieg tuigen, die in massa optreden. De vijand heeft zware verliezen geleden, zonder zelfs te trachten tot verspreiding over te gaan. Het te Amba Aradam onmiddel lijk ter hand genomen onderzoek heeft een enorme hoeveelheid geweren, blan ke wapenen, mitrailleuses en machine geweren, oorlogsmunitie van alle soor- jen, kampeeringsmateriaal, lastdieren, levensmiddelen en zes door den vluch tenden vijand achtergelaten kanonnen opgeleverd." Bloedbad. btefani seint uit Asmara: verkenningsvliegtuigen ontdekten Zon- 5| J® den loop van den ochtend achter het bergmassief van Amba Aradam groo te afdeelingen Abessijnen, klaarblijke lijk gevormd door de uiteengejaagde troepen, die naderhand weer verzameld waren. Bombardementsvliegtuigen wer den gewaarschuwd. Zij arriveerden spoedig ter plaatse en zetten een bom bardement in, dat voor den vijand moord- gevolgen had De Abessijnen trachtten nog met mitrailleuses een te genaanval op de vliegtuigen te doen, maar ,zij werden op verschrikkelijke wij ze weggemaaid. Met het oog op de nut teloosheid van verder verzet, sloegen zij daarop in paniek op de vlucht, waar bij zij muilezels, geladen en wel, en een grooté hóeveelheid Oorlogsmateriaal, achterlieten. De actie der luchtstrijd krachten heeft geduurd tot het vallen van den avond met 'vreeselijke intensi- telt. Ras Desta zou zelfmoord hebben gepleegd. Het agentschap Stefani meldt uit Aden: Het schijnt nu wel zeker te zijn, d^t Ras Desta zelfmoord heeft gepleegd. Door den wil der rassen schijnt hij er toe gebracht te zijn zich op deze wijze te onttrekken aan de arrestatie, die door den Negus bevolen was. Wanhoopt de Negus? Het agentschap Stefani verneemt uit Djiboéti in FranscH SomalilanS, dat men daar is overgegaan tot belangrijke her stelwerkzaamheden in de bezittingen van den Negus in Djiboeti, die sinds ja ren verlaten en ongebruikt stonden. O.a. is men overgegaan tot het aanleggen van electricitèit in de. huizen van den Negus. Dat doet veronderstellen, aldus Stefani, dat de Negus, nu hij na de laat ste opmarschen der Italianen de zeker heid heeft gekregen, dat Italië een vol ledige overwinning zal. behalen, bevel heeft gegeven om voor hem een eerste voorloopige verblijfplaats, in het. buiten land in gereedheid te brengen voor den dag, waarop hij gedwongen zal zijn Abessynië te verlaten. Dit Italiaansch bericht is wel ietwat optimistisch. De overwinning in het Noorden beteekent heelemaal niet, dat de Italianen heel Abessynië nu zoo maar kunnen veroveren. Als het rustig in zijn land blijft, kan de Negus den strijd wel licht nog jaren voortzetten. iilüiLiii, Ruim 6 miilioen meer dan een jaar geleden Indirecte belas tingen stellen echter teleur. Uit het overzicht van de opbrengst der rijksmiddelen in de maand Januari blijkt, dat de directe belastingen (in komsten-, vermogens- en grondbelasting) aanzienlijk meer hebben opgeleverd dan in Januari 1935. Zoo leverde de in komstenbelasting ruim 4 miilioen meer op; de grond- en vermogensbelasting ruim 2 miilioen meer. De indirecte belastingen echter blij ven met ruim 3 miilioen beneden de op brengst in Januari van 't vorig jaar. Al leen de accijns op het gedistilleerd maakt een gunstige uitzondering. Dc bracht een kleine 2 ton meer op dan cc: jaar geleden. De omzetbelasting stelde voor de zooveelste maal weer teleur. Ze bracht bijna 3 ton minder in het laatje dan in Januari 1935. DE TERAAREBESTELLING VAN DEN COMMISSARIS I>ER KONINGIN IN DE PROVINCIE LIMBURG. Onder groote belangstelling is gis termiddag op de begraafplaats van Duistervóorde, gem. Twello (Gelderl.) het stoffelijk overschot van den commis saris der Koningin in de provincie Lim burg, baron van Hövell tot Westerflier, ter aarde besteld. Om vijf uur bereikte de groote stoet, die 's middags uit Maastricht, was ver trokken, de tweede oprijlaan van de pa rochie Duistervoorde, waar leden van de Katholieke Jeugdvereenigingen, de K.J.C. en de Jonge Werkman bij het passeeren van de stoet den geliefden doode met hun met rouwfloers omhan gen vaandels, een eerbiedigen groet brachten. Onder treurmuziek v,an de muziekvereeniging St. Caecilia werd de kist naar het kerkhof gedragen, waar honderden belangstellenden stonden op gesteld. Terwijl de klokken van de St. Mar- tinus beierden en het zangkoor der pa rochie het „In Paradisum" en „Cantï- cum Zachariae" zongen, werd de kist naar het graf gedragen. Om het graf stelden zich behalve de familieleden, de leden van de Malthe-' zer en Johaniter-Orde in hun kleurige uniformen en honderden andere belang stellenden, op. De absoute werd verricht door pater van Gestel, prefect van het Canisius Door onzen omgang met anderen, moeten zij en wij beter worden. college te Nijmegen, met assistentie van pastoor Smeenk en kapelaan Kwanten. De oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. BE GRAANHANDELAREN KLAGEN HUN NOOD- Er moet h.i. een einde komen aan de bevordering der binnen- landsche graanproductie. Het comité van- graanhandelaren te Rötterdarfi heeft tnet het oog op de aan staande behandeling der begrooting van het landbouwcrisisfonds een adres ge zonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin nogmaals wordt gewe zen' op de benarde toestanden, waarin de Nederlandsche invoerhandel van bui- tenlandsche granen zich bevindt. De economische omstandigheden en de autarkische maatregelen van het bui tenland hebben de regeering genoopt tot een samenstel van maatregelen ten behoeve van den landbouw. Vooral de groothandel die in enkele jaren den invoer van voedergranen met 50 pet. zag terugloopen geeft een treffend voorbeeld van de ernstige belemmeringen en de g'roote nadeelen, die aan het samenstel van die verschillende maatregelen zoo wél te Rotterdam als in het binnenland zijn verbonden. „Wij meenen", aldus het adres „niet de eenigen te zijn die, tot de overtuiging zijn gekomen dat het thans gevolgde steunsysteem is vastgeloopen in een zeer gevaarlijken vicieuzen cirkelgang". Ten slotte geeft het adres eenige richtlijnen, om uit de impasse te gera ken en er wordt dan opgemerkt: Tot dusver is een uitbreiding van de graan productie gestimuleerd fen wordt bepleit verdere verschuiving van veehouderij naar graanteelt. Men kan aannemen, dat een zekere vermindering van den vee stapel noodig was, maar zooals de ver houdingen thans zijn, is de productie van den veestapel aangeland op. een zoodanig punt dat voor die producten in binnen- en buitenland afzet kan wor den gevonden. De binnenlandsche consumptie zou bovendien nog kunnen worden bevor derd door de heffingen op voedergranen, hetzij in haar geheelen omvang, hetzij met verlaging voor de veehouders. Door deze maatregelen zou het Landbouw crisisfonds wel inkomsten derven maar aan den anderen kant zou een kleinere bedrag daaraan behoeven te wörden ontnomen voor het verleenen van re stituties bij den export dezer produc ten. Bovendien legt het in stand houden of het stimuleeren van de graanproduc tie hoogere lasten per ha op aan de be volking dan het in stand houden der veehouderij. Het is van buitengewoon belang, dat teruggekomen wordt op den reeds te ver afg'elegden weg van bevor dering der graanproductie ter vervan ging van de veehouderij, SCHERPE DOUANEMAATREGELEN. Het invoeren van goederen in Nederland door reizigers, die uit het buitenland terugkeeren. Naar men ons meldt, hebben de na deelen, welke voor den binnenlandschen handel in steeds ernstiger mate ontstaan door het invoeren van goederen door rei zigers die uit het buitenland in Neder land terugkeeren, geleid tot het treffen van maatregelen. Om onaangename verrassingen bij te rugkomst uit het buitenland te vermij den, verdient het daarom aanbeveling tevoren maatregelen te nemen om te kunnen aantoonen, dat goederen die men weer invoert, te voren uit Neder land zijn medegenomen. Dit zal kunnen geschieden door kwitanties, waarin de goederen voldoende zijn omschreven en waaruit duidelijk blijkt aan en door wie de goederen zijn geleverd, of wel doe:, die goederen van te voren door de dou ane te laten waarmerken en daarvoor eventueel een identiteitsbewijs aan ie vragen, waartoe gelegenheid zal bestaan op elke plaats waar ambtenaren der in voerrechten en of accijnzen zijn geves tigd. Voor deze ambtelijk verrichte werkzaamheden is 0.50 verschuldigd. Uiteraard zal het niet mogelijk zijn en zal ook niet verlangd worden, dat omtrent alle goederen, die tot de ba gage behooren, het bewijs van den uit voer uit Nederland wordt geleverd. Ten Tegenwoordig worden hier en daar cur sussen georganiseerd om het veilig ver keer te bevorderen. Veel wordt er ge daan om de veiligheid te dienen. Auto- en fietsrijders, voetgangers worden er steeds maar weer op gewezen toch op te letten. Hier is nog ëen- goede raad voor Uw eigen veiligheid. Wanneer U zich onprettig gevoelt, tengevolge van slechten stoelgang of verstopping, wacht dan niet tot dit tot complicaties leidt, doch neemt direct een goed en betrouw baar laxeermiddel. Dit vindt U :in ISTIZIN-TABLETTEN. Istizin-tabletten zijn volkómen onschadelijk voor darmen en nieren en werken prompt, zonder kramp te veroorzaken. Hngez. Med.) aanzien van kleinigheden, welke wor den verbruikt, of welke geregeld moe ten worden vervangen of vernieuwd, dan wel voor de dagelijksche verzorging van den reiziger plegen te worden aan gewend, zoomede ten aanzien van de normale kleeding van den reiziger, za. in het algemeen de vrijdom zonder meer worden verleend. Dit zelfde zal het ge val zijn met andere reisbenoodigdheden van een betrekkelijke geringe waarde. Voor naar hun aanzien nieuwe of weinig gebruikte goederen van bijzon deren of kostbaren aard, waaronder ex tra kleeding en uitrusting, bontwerken, reisdekens, kostbare nécessaires, dure fototoestellen, kijkers en dergelijke ar tikelen, voorts schrijfmachines en gra- mofoons zal veelal, indien hiervoor op vrijstelling als reisbagage aanspraak wordt gemaakt, aantooning van den uil- voer uit Nederland wel gevorderd wor den. DE RAAD VOOR DE LUCHTVAART. De nieuwe regeling zal wellicht reeds dezen zomer in werking treden. Naar aanleiding van het bericht, dat de commissie-Kooien, welke een onder zoek instelt naar de mogelijkheid van verhooging van de veiligheid van hel, luchtverkeer, den minister van water staat een wetsontwerp, houdende voor zieningen met betrekking tot de instel ling en de regeling van de bevoegdhe den van ëen Raad voor de Luchtvaart, heeft aangeboden, komen ons nog de volgende bijzonderheden ter oore: In de voorstellen der commissie wordt o.m. een vooronderzoek, ingeval van 'n luchtongeluk, dat door den Raad voor de Luchtvaart zal worden behandeld, voorgeschreven. De Raad zelf leidt het nadere onderzoek. Voorts is een belang rijk punt in de voorstellen der commis sie, dat de Raad voor de Luchtvaart de gevallen, welke hij te behandelen krijgt, in het openbaar moet behandelen, op soortgelijke wijze als in de Schepenwet, welke de bevoegdheid voor den Raad van de Scheepvaart regelt, is omschre ven. De mogelijkheid om in bijzondere gevallen de behand'eling met gesloten deuren te doen plaats hebben, is ook in het geval van den Raad voor de Luchtvaart voorzien. De uitspraak is echter in elk geval openbaar. Naar men weet, is de directeur van den Luchtvaartdienst, krachtens de re geling 'toezicht luchtvaart, belast met het onderzoek bij vlieg-ongelukken. Wanneer er na dit onderzoek twijfel be staat omtrent de juiste oorzaak van het ongeluk, wordt het geval voorgelegd aan de permanente commissie. De bevoegd heden van deze commissie zijn echter vrij beperkt. De Raad voor de Lucht vaart zal in elk geval in veel ruimer verband moeten beoordeelen en tal van factoren, welke de permanente com missie niet in haar gezichtskring kon betrekken, in aanmerking nemen. Het is niet uitgesloten, dat wanneer 't bedoelde wetsontwerp door de Staten- Generaal zal zijn behandeld en aange nomen. de nieuwe regeling nog dezen zomer haar beslag zal krijgen. WERKVERRUIMING DOOR CHAMPIGNONTEELT? Naar het Huisgez. ter oore komt, heeft het lid van den Tilburgschen gemeente raad, de heer P. Zopfi aan B. en W dier gemeente een uitvoerig schrijven gericht, waarin hij de idee lanceert om te komen tot werkverruiming door de teelt van champignons. In zijn voorstel zet de heer Zopfi uit voerig uiteen hoe voor consumptie ge- ■schikte champignons kunnen worden Middelburg, 19-II-'36, Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 5.8 °C (42 °F; laagste 1.9 3C-0j.'3;,oC; 12 h: 7 °C. 4 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in Mf%fgélöopen etmaal: 754 mm; laagste 746 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.0 mm te Helsingfofs; laagste 729.8 mm té .Va lencia. Y Verwachting tot morgenavond: Krachtige later afnemende Zuid-Oos telijke tot Zuidelijke wind; betrokken met kans op regen. Later opklarend. Iets zachter. Zon op: 7 h 12; onder: 17 h 17. Licht op: 17 h 47. Maan op: 5 h 15; onder: 24 h 06. N.M. 22 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Februari. Hoogwater. Laagwater. Di. 18 .9.16 22.07 2.54 15,45 Wo. 19 10.42 23.14 4.26 17,04 Do. 20. 11.49 5.39 18.08 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Di. Wo. Do. en Laagwater te Februari. Hoogwater. 18 10.44 23.41 19 12.20 20 0.59 13.31 Laagwater. 3.54 16.44 5.24 18.08 6.39 19.13 gekweekt. Bijzondere grondsoort is hier voor niet noodig. Het oordeel van experts .iè dan, dat de teelt van champignons voor orts land winstgevend kan zijn. Tentoonstelling Vrouwelijke handwerken. Een der zalen van het hotel de Abdij is heden door de goede zorgen van de dames, die de leiding hebben van de Loterij van Vrouwelijke handwerken herschapen in een showroom van tal van. fraaie prijzen. Dit jaar is de eerste prijs eeri zilveren bonbon- of bloembakje, met een blauw glazen bakje er in, de tweede prijs is 'n mooie lamp met kan, de derde een bowl- stel op glazen blad. Daarnaast zijn er in de eerste plaats ook ditmaal weder tal van dames-hand werken, waaronder zeer fraaie en vele andere luxe en meer practische artike len, die zeker tot het koopen van loten zullen opwekken. Maar ook een bezoek op Woensdag of Donderdag zal reeds voldoening g'even en welkom zijn. Men kan dan na de bezichtiging zich nog wat vermeien in de aangrenzende theesalon. Zooals men weet verdeelt het comité de netto opbrengst over verschillende liefdadige instellingen in de stad en doen de dames en haar voorgangsters dit reeds eenige tientallen jaren. Mogen zij ook dit maal succes hebben. Contribuanten-Concert, Het programma voor het Contribuan ten-Concert, morgenavond in het Schut tershof te geven door het Middelburgsch Muziekkorps bevat verschillende nieu we nummers waaronder enkele solo' en duo's voor verschillende instrumenten. Vrijstelling van dienstplicht. Aan W. de Bakker, C. Hondsmerk en D. de Ruijter is vrijstelling van dienst plicht verleend wegens broederschap. AANKOOP GROND. Aan den Noordoostelijken zijkant van het einde van de Hendrikstraat ligt een driehoekig terreintje groot 450 ca., het welk in 1923 door de Woningstichting „Volksbelang" aan de gemeente is afge staan, wijl het onvoldoende diepte heeft om er woningen op te bouwen. Daarna is het voorzien van bestrating, doch de baldadige straatjeugd brak de steenen uit en wierp ze in de aangrenzende sprink. Van gemeentewege is het tcr reintje vervolgens als plantsoen inge richt, hetgeen aanvankelijk een gunstige oplossing scheen te zijn, maar ten slotte bleek de vernielzucht der jeugd het toch te winnen van het politietoezicht.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1