GOESCHE COUBANTA™!2 i 1EÜEB 1 1 Bo Een Italiaansche overwinning in het Noorden. GOED HEIPEND ZEELAND. V WEER EN WIND. NUMMER 40. TWEE BLADEN. MAANDAG 17 FEBRUARI 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG. De troepen van Ras Moe loegeta ten zuiden van Makalle verslagen. Robertson. goed smakend 35 ct. per doosje. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. V 1 T R A G G O E c R O li N C M E O T E u O F c B E I lil r E N irurn i L g N i H 1 MIDDELBURG. (Ingez. Med.) iOES. VLISSIÜOEH. WALCHEREN. MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bjj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De oorlog in Oost-Alrika Volgens diverse berichten uit Italiaan sche bron is Zaterdag een beslissende slag geslagen op 't Amba Aradam- plateau, een bergmassief ten Zuiden van Makalle. Vijf Italiaansche divisies, blan ke troepen, zouden er in geslaagd zijn, de troepen van den Abessijnschen mi nister van oorlog, Ras Moeloegeta, hier een grooten nederlaag toe te brengen. De vérschillende telegrammen over deze gevechten loopen nogal uiteen. Sommige willen weten, dat niet minder dan 20.000 Abessijnen gedood of gewond zouden zijn. Nader zal moeten blijken, hoe de vork precies aan den steel zit, doch men kan wel aannemen, dat er in elk geval een beduidend succes door de Italianen is behaald, dat vooral van belang is met het oog op de komende groote regen periode. Vermoedelijk toch zal generaal Badoglio, dank zij deze overwinning, het gebied rondom Makalle kunnen zuive ren en zijn stellingen versterken. Voor het in stand houden der verbindingen tijdens de regens, is zulks uiterst gewich tig. Ras Moeloegeta zou op het plateau 80.000 man onder de wapenen hebben gehad, die Zaterdag de vlucht namen. Het offensief moet een dag of 6 geleden reeds begonnen zijn met een stelselmati ge omsingeling van de Abessijnsche stel lingen. Ondanks hevige onweders slaag den de Italianen er in, den aanval door te zetten. De troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem, die zich nog steeds in Tembien, ten N.W. van Makalle bevinden, zouden door de nederlaag van Ras Moeloegeta in een benarde positie zijn komen te verkeeren. Hun verbindingen met het Zuiden dreigen n.l. doorgesneden te worden. Geen verdere operaties vóór den verderen regentijd? Reuter meldt nader uit Asmara; Het schijnt, dat het na deze gewichtige overwinning, thans met militaire opera ties op groote schaal aan het noordelijk front ten einde zal zijn. Immers de re gens zijn nu begonnen en bet neergut sende hemelwater, dat alles doordrengt en vele wegen vrijwel onbegaanbaar maakt, maakt het moeilijk van de nieu we stellingen een vruchtbaar gebruik te maken. De eenige actie, die nu nog mogelijk is, is het toebrengen van schade aan het terugtrekkende leger van Ras Moe loegeta. Deze actie op kleiner schaal zal des te gemakkelijker vallen, daar de luchtstrijdkrachten tijdens den veldslag hebben weten te verhinderen, dat uit Dessie versterkingen naar het noorde lijk front werden gezonden. Onder de Italiaansche troepen heerscht uitbundige vreugde. Uit Rome wordt nog gemeld: De bekendmaking van het officieele Italiaansche legerbericht, dat kond deed van nieuwe successen met de wapenen aan het front in Eritrea, die Zondagmid dag om twee uur in geheel Italië door de radio geschiedde, heeft overal die pen indruk kemaakt. In politieke kringen spreekt men de meening uit, dat de gemelde Italiaan sche overwinning, welke is bevochten in een driedaagschen hevigen strijd, waaraan 5 Italiaansche divisies zwart-» hemden en troepen hebben deelgeno men, voor het Abessijnsche leger een nieuwen zwaren slag beteekent, wélke ?a succes van generaal Graziani aan Zuidelijk front ook aan het Noor- f® ,!k front de militaire superioriteit van Italië bewijst. Men wijst er niettemin op, dat een uit- ft en uitbreiding van het succes "®fj00ë op den reeds aangevangen regentijd en door het bergachtige karak- er van het land voorloopig aan twijfel onderhevig is. Abessijnsche vorderingen in ket Zuiden? Uit Addis Abeba wordt gemeld: De troepen van generaal Nassiboe blij ven vorderingen maken bij de rivier Fa- taa' vól rukken langs beide oevers op naar War an dab na alle Italiaansche pos ten, die meestal uit Somalie-troepen be stonden, deels vernietigd, deels gevan gen genomen te hebben. Ook in de woestijn ten Zuiden van Jvoeralle zijn de Abessijnsche troepen met enkele cavallerie-afdeelingen opge rukt, waarbij zij den Italianen vrij zwa re verliezen hebben toegebracht. Deze strijdoperaties moeten echter voorioopig beschouwd worden als pogingen om on zekerheid teweeg te brengen in den Ita- liaanschen opmarsch. Langs de voor tanks begaanbare we gen zijn door de Abessijnen versterkin gen aangelegd die voorzien zijn van een groot aantal stukken tankgeschut. Daar mede wil men verhinderen, dat de Itali anen, zooals bij hun eerste offensief in Ogaden opmarschen dieper het land in ten uitvoer leggen. Voorloopig valt echter nog niet te denken aan grootere gevechtsoperaties langs den Fafan, aangezien de wegen ten zeerste hebben geleden onder den re genval. mmmm. KONINGIN EN PRINSES TE WALDENBURG. Om 12 uur Zaterdagmiddag zijn H. M. de Koningin, Prinses Juliana en het ge volg met den gewonen trein te Walden- burg-Dittersbach in Silezië aangekomen. Met twee auto's van het Nederlandsche consulaat te Breslau zijn de Koningin en de Prinses van het station naar het aan den voet van den Heidelberg gele gen Andreashuis gereden, waar het Ko ninklijk gezelschap ongestoord veertien dagen hoopt te vertoeven. Ofschoon de aankomst van de hooge gasten niet officieel bekend gemaakt was, waren toch geruchten uitgelekt, zoodat zoowel aan het station als bij het Andreas-huis veel publiek was. De velen menschen die aanwezig wa ren bereidden de Koningin en de Prin ses een uiterst vriendelijke ontvangst. (Tel.) JHR. J. W, SCHORER. f Op 69-jarigen leeftijd is te 's-Gtaven- hage overleden jhr. J. W. Schorer, oud burgemeester van Sassenheim, oud-grif fier van den Raad van beroep (O.) te 's-Gravenhage. De overledene is voorzitter geweest van de Haagsche Burgerwacht en be woog zich veel op het terrein van de lichamelijke opvoeding. Hij bekleedde ook een functie in den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding en was de energieke leider van de vierdaagsche afstandmarschen, die vanwege dezen Bond georganiseerd worden. De laatste jaren was hij penningmeester van bo vengenoemden Bond. De thans ontslapene was officier in de Orde van Oranje Nassau. CRISISCIJFERS. Hoezeer de crisis in het Nederland sche volksvermogen heeft ingevreten, blijkt uit de omstandigheid, dat het aan tal bezitters van belastbare vermogens boven 1 millioen van 1362 in de jaren 1929-'30 teruggeloopen is tot 649 in de jaren 1934-'35; het totaal der belastbare vermogens is in het tijdvak 1929-'30 tot 1933-'34 teruggeloopen met bijna 4,2 milliard gulden. Toch heeft het er den schijn van, dat aan deze catastrophale daling van het volksvermogen een einde is gekomen: over 1934-'35 vertoont het belastbaar vermogen weer een stijging voor het eerst sinds het intreden der crisis. Wel is waar is deze stijging slechts gering, slechts 129 millioen maar zij is toch een lichtpuntje in de crisisduister nis. GROOTE UITVOER VAN BOTER EN AARDAPPELEN. In Januari, Naar uit een officieele mededeeling blijkt, is in Januari de uitvoer van boter uit ons land zeer belangrijk geweest. Hij bedroeg 4236 ton, ter waarde van 2.641.000 tegen 2299 ton, ter waarde van 1.929.000 in dezelfde maand van het vorig jaar. Er werd 1707 ton boter naar Groot- Britannië gezonden (tegen 50 cent het kilogram bruto), 1140 ton naar België en Luxemburg, 936 ton naar Duitschland, 267 ton naar Frankrijk en slechts 84 ton naar Nederl.-Indië. Er zijn in de eerste maand van het jaar ook groote hoeveelheden aardap pelen verscheept. Kleiaardappelen: 8818 ton (waarvan 4824 ton naar Groot-Britannië, 1292 ton naar Portugal, 742 ton naar Fransch Ma rokko en Tandzjer, 417 ton naar Spaansch Marokko, 409 ton naar Vene zuela en 388 ton naar België en Luxem burg ter waarde van 273.000, tegen Er zijn menschen die groote dingen zouden willen doen, maar omdat zij wachtende zijn op de groote gelegen heden, gaat het leven voorhij en de daden der liefde blijven ongedaan. 3979 ton ter waarde van 109.000 in Januari 1935. NEDERLAND EN HET VERVOER VAN BANANEN. Er worden in België pogingen gedaan om bij het vervoer van bananen aan de Belgische scheepvaart een meer be voorrechte positie te verschaffen. Ne derland heeft zich op dit vervoei ge specialiseerd, zoodat door de Belgische voornemens Nederlandsche belangen ernstig in de knel dreigen te geraken Naar wij vernemen heeft de Neder landsche regeering, ter bescherming van de desbetreffende Nederlandsche belan gen, zich bereids tot de Belgische regee- ring gewend. FAILLISSEMENTEN IN 1935. Even groot als in 1934. Naast vele andere statistische gege vens getuigen ook die betreffende de faillissementen van den ongunstigen oeconomischen toestand in ons land. De cijfers der uitgesproken faillissementen vertoonen de laatste jaren weliswaar geen groote verschillen, maar blijven vrij constant zeer talrijk. Uit de voorloopige cijfers betreffende de uitgesproken faillissementen over '35 gepubliceerd door de afdeeling gerech telijke- en armenzorgstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt, dat in dat jaar het aantal faillisse menten ongeveer even groot was als in 1934 (in laatstgenoemd jaar 4626, in 35 4628 of 2 hooger). SCHEPEN TIJDENS DEN MIST OMHOOGGEVAREN», De sleepboot Gouwe" komende met een sleep van Terneuzen naar Dordrecht is Zondagvoormiddag tijdens mist nabij Baarland omhooggevaren en blijven zit ten. De boot is met hoog water op eigen kracht vlot gekomen. De motorveerboot „Prins Hendrik" op weg van Hansweert naar Vlissingen is Zaterdagavond nabij Baarland om hooggevaren en blijven zitten. Later met hoog water is de boot op eigen kracht vlotgekomen. Zondagochtend voer de boot nabij de Braakman opnieuw óm- hoog en bleef weer zitten. Met hoog water heeft men haar weer kracht vlot gekomen. CARNAVAL TE SAS VAN GENT- Op 23, 24 en 25 Febr. a.s. zal te Sas van Gent het Carnaval worden gehou den. Het is de eenige gemeente in Zee land, waar dit feest nog gevierd wordt. Een droeve plechtigheid. Onder zeer groote belangstelling h.ad hedenmiddag op de algemeene begraaf plaats alhier de ter aarde-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den 20-jarigen S. Lievense, die in den nacht v,an Woensdag op Donder dag het slachtoffer is geworden van het auto-ongeluk bij Nieuwland. Van de woning der familie in de Se- geerstraat af, waarheen het stoffelijk overschot hedenmorgen vroeg was ge bracht, deden de medeleden van het tweede elftal van .Middelburg dienst als slippendragers. De clubvlag dekte de kist; onder de vele kransen was er een van „Middelburg" en van de maat schappij, waarvoor de overledene ,agent was. Op het kerkhof waren heel vele aanwezig. Toen de kist boven het graf was geplaatst, trad de heer C. A. Min derhout naar voren om als bestuurslid van „Middelburg" woorden v,an deeïne- 5 ming te spreken tot de familie en de Middelburg, 17-II-'36. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 5.8 °C (43 °F); laagste 1.4 °C (35 °F). Heden 9 h: 3 °C; 12 h: 4.8 °C. Van af Zaterdag 10 mm regen, Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 753 mm; laagste 750 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.5 mm te Haparanda; laagste. 738.4 mm te Va lencia. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot zwaar be wolkt, wellicht eenige regen; tempera tuur om het vriespunt 's nachts. Over dag lichte dooi. Zon op: 7 h 16; onder: 17 h 13. Licht op: 17 h 43. Maan op: 3 h 38; onder: 10 h 51. verloofde en er op te wijzen, dat de vereeniging in Simon Lievense een trouw medewerker verliest, die steeds gereed stond als het om ging de Middelburg sche kleuren te verdedigen. Namens de Loterij Maatschappij schet ste een der directeuren, welk een werk kracht deze jeugdige vertegenwoordiger was. Ook daar zal mn hem zeer missen. Namens de familie dankte de heer J. Zwigtman allen voor de laatste eer den overledene bewezen. Godsdienstige gezindten. Naar de onderscheidene godsdiensti ge gezindten was de bevolking dezer gemeente op 1 Januari 1936 verdeeld als volgt: Tot. M. V. Tot. in 1935 Ned. Hervormd 2325 2584 4909 4892 Waalsch Herv. 112 2 Remonstrant 13 3 16 16 Chr. Geref. 14 16 30 30 Doopsgezind 16 29 45 41 Evang, Luthersch 5 15 20 25 Geref. Kerken 469 619 1088 1055 R. Katholiek 888 965 1853 1867 Ned. Israëliet 7 6 13 13 Beh. tot een an dere kerk. gez, 271 306 577 587 Tot geen kerkel. gezindte beh. 576 476 1052 1014 Hoog- en Laag water te Vlissingen. Februari. Hoogwater. Ma. 17 7.49 20.39 Di. 18 9.16 22.07 Wo. 19 10.42 23.14 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Februari. Hoogwater. Ma. 17 9.18 22.09 Di. 18 10.44 23.41 Wo. 19 12.20 Laagwater. 1.29 14.19 2.54 15.45 4.26 17.04 Laagwater. 2.34 15.17 3.54 16.44 5.24 18.08 Totaal 4585 5020 9605 9542 Vreemdelingen. Per 1 Januari 1936 woonden te Goes 114 personen van vreemde nationaliteit. Deze vreemdelingen waren resp.: Bel gen 75, Duitschers 20, Oostenrijkers 6, Italianen 5, geen nationaliteit 4, Honga ren 3 en Amerikaan 1. Reclasseeringscommissie. Verleden week vergaderde het Uit voerend Comité van de Reclasseerings commissie hier ter stede, teneinde den nationalen reclasseeringsdag, die op Za terdag 9 Mei zal gehouden worden, te bespreken. De regeling daarvan werd behandeld en de temaken reclame voorbereid. Dit jaar zal er een reclasseeringskrant ver schijnen, die huis aan huis wordt be zorgd, en waarin veel over het werk zal te lezen zijn. Verder wordt aan deze uitgave een prijsvraag verbonden. De Ambachtsschool. Vrijdagavond werd door de Vereeni ging „De Ambachtsschool" in het ge bouw van de Ambachtsschool aan den Westwal haar algemeene- en bestuurs vergadering gehouden, alwaar o.a. de volgende punten werden behandeld: Rekening en Verantwoording afdeeling Ambachtsschool. De ontvangsten over 1935 bedragen 7388; de uitgaven over hetzelfde tijdperk f 52066; begrooting 1937 ambachtsschool: de ontvangsten werden vastgesteld op f 8105, de uit gaven op f 51835; Rékening en Verant woording afdeeling Avondschool: de ontvangsten over 1936 bedragen f 1083, de uitgaven f 4182; Begrooting 1937 af deeling Avondschool: de ontvangsten werden vastgesteld op f 980, de uitgaven op f 3864; Rekening en verantwoording Vakschool voor Meisjes; de ontvangsten over 1935 bedragen f 11448. de uitgaven f 37379; Begrooting 1937 afdeeling Vak school voor Meisjes: de ontvangsten werden vastgesteld op f 10714, de uit gaven op f 35828. DE BONTE AVOND VAN DEN ZUIVEL. Het mag zeker zeer worden betreurd, dat Zaterdagavond de groote zaal van de Oude Vriendschap zoo slecht be zocht w,as, toen daar de Bonte Avond gegeven werd, uitgaande van het Cri- siszuivelbureau, en bestemd voor pro paganda van de morgen te openen zui- velweek. Zij, die er waren hebben volop geno ten van de groote afwisseling van mu ziek en cabaretnummers, -die op goed peil stonden. Tengevolge van den mist is gis teren de Harwichboot op de haven alhier gekomen. Zij lostte 56 passagiers, die om 1.32 de reis naar Antwerpen per trein voortzetten. De politie heeft twee mannen aan gehouden, die als cow boys verkle?:! langs de huizen geld inzamelden. N.V. STOOMTRAM WALCHEREN. In de heden te Koudekerke gehouden vergadering van obligatiehouders van de N.V. Stoomtram Walcheren werd met algemeene stemmen besloten de obliga tierente (leening 1906) van 1 Maart a.s. af, terug te brengen van 5 op 3 V> pet. J WALCHERENS WATERSTAND. Dezer dagen het eiland Walcheren uit een hoogte van een 400 meter be schouwende, viel het op hoeveel plek ken water men zoo tusschen Middelburg en Vrouwenpolder wel zag. Van een medeluchtreizig'er vernamen wij toén, als verklaring, dat het electrisch gemaal van den polder Walcheren bij den groo ten neerslag van den laatsten tijd het niet meer zou hebben kunnen „bijbee- nen". Thans bereikt ons een ingezonden stuk van geheel andere 'strekking; een stadgenoot beklaagt zich daarin nl. over het „trekken" en hij is van oordeel dat., nu men, met het nieuwe gemaal, zonder eenige moeite den waterstand baas kan, dit trekken en loozen ten benoeve van

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1