22* GOESCHE COUQAMT422U WEER EN WIND. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. ZEELAND* NUMMER 36. TWEE BLADEN. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. m Verbetering van de weermacht. Verbetering van de weermacht dringend noodzakelijk. MIDDELBURG. GOES. MIDDtLBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. B\j contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pietersti<»at te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaa» de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. hij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN TIROL. Het weer in Tirol blijft thans allen liefhebbers van wintersport en bewon deraars van sneeuwlandschappen goed gunstig gezind. De Koningin heeft al alleen gerodeld en de Prinses houdt zich voortdurend bezig met skiloopen. De Koningin en de Prinses zijn twee maal op één dag naar het ongeveer een half uur van Igls verwijderde Innsbruck op en neer geweest. Zij hebben ver schillende dingen in de hoofdstad van Tirol gekocht. Ook brachten zij een be zoek aan de vermaarde Hofkirche, waar zij het beroemde grafmonument bezich tigden van Keizer Maximiliaan I. De Koningin droeg op enkele excur sies een groene, leeren mantel. 's Avonds verscheen zij in een wit zijden gewaad aan het souper. Prinses Juliana zag er bekoorlijk uit in een zwart avondtoilet met zwarte kanten mouwen. („N.R.C.") Bouw van kazematten in het oostelijk deel des lands. De Staatscourant bevat aankondiging van binnenkort te houden aanbestedin gen vanwege de eerstaanwezend-ingeni- eurs der genie voor den bouw van kaze matten en verdedigingswerken, en wel: ■13 Februari te Nijmegen: het maken van vier kazematten van gewapend be ton c.a., waarvan twee te Ravenstein en twee nabij Grave. 17 Februari te Zwolle: het bouwen van verdedigingswerken te Kampen en nabij Zwolle. 18 Februari te Nijmegen: het bouwen van 4 kazematten van gewapend beton in de omgeving van Roermond en Bug- genum. 19 Februari te Breda: het bouwen van een kazemat van gewapend beton te Heusden. 21 Februari te Arnhem: het bouwen van twee kazematten van gewapend be ton op het Verdedigingswerk bij Wes tervoort. Deze werken vormen een onderdeel van de verbetering van onze weermacht, welke de regeering met de instelling van het weerfonds beoogt. (Voor de be handeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer, waar ook deze beton nen kazematten ter sprake zijn geko men, zie men de rubriek Staten-Gene- raal hieronder.) Met bovenstaande materieele verbe tering van de weermacht houdt blijk baar verband de veranderde personeels bezetting, waarbij o.m. het hierboven reeds genoemde plaatsje Ravenstein een garnizoen van politietroepen ter sterkte van 120 man heeft gekregen. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Commisie van beroep. De minister van landbouw en vissche- rij heeft ingesteld een commissie van beroep inzake tuinbouwaangelegenhe- den aan welke commissie tevens wordt opgedragen in beroep te oordeelen over de verleening van teeltvergunningen en het verleenen van overdracht van teelt vergunningen. In de commissie is benoemd tot lid tevens voorzitter mr. C. van Dijk te Wassenaar; tot lid plaatsvervangend voorzitter jhr. dr. J. C. Mollerus te Haarlem en tot leden J. L. Blijenburg te 's-Gravenhage en ir. J. G. Hazeloop te Alkmaar. MELK INPLAATS VAN VLEESCH IN BLIK? De Neutrale Bond van personeel in de voedingsbedrijven heeft zich met een adres tot den minister van landbouw en visscherij gewend betreffende de zuivel- positie, zulks in verband met het feit, dat thans een behoefte is ontstaan aan aanvullenden steun, nu de voorraad vleesch in blik binnenkort verbruikt zal zijn. De Bond adviseert den minister, niet tot verdere afslachting over te gaan, en, zoo mocht worden overgegaan tot af slachting van 100.000 melkkoeien, het vleesch in elk geval niet meer in te blikken. In de plaats van de vleeschver- strekking wil de Neutrale Bond melk en zuivelproducten stellen, hetgeen te vens aan de te groote melkproductie ten goede zal komen. De voorzitter van het hoofdbestuur van den Neutralen Bond, de heer B. Holtrop, deelde aan het A.N.P, mede, dat de Bond om tweeërlei redenen voor het bier beoogde doel zuivelproducten in de plaats zou willen stellen van vleesch. Aan melk moet boven vleesch de voorkeur worden gegeven in ver band met haar hoogere voedingswaarde. De vleeschverstrekking aan werkloozen heeft plaats om het vleesch op de juiste manier te verwerken. Het doel van de afslachting lag op een ander terrein. De heer Holtrop zou 2 liter melk per koe willen bestemmen om aan ondersteun den te worden verstrekt. Het gevolg daarvan zou zijn, dat er meer stabiliteit in de melkprijzen zou komen, terwijl met de nlelkverstrekking tevens een volks-, belang wordt gediend. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN LIMBURG OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht, tegen 4 uur, is te Boschvoorde nabij Brussel op 58- jarigen leeftijd overleden de commissa ris der Koningin in de provincie Lim burg, Mr. E. O. J. M. baron Hövel van Wezeveld tot Westerflier. De commissa ris der Koningin vertoefde aldaar met zijn echtgenoote op advies van den ge neesheer, nadat hij reeds enkele maan den te Maastricht met ziekteverlof was. Mr E, O. J. M. baron van Hovell van Wezeveld tot Westerflier werd op 28 Mrt. 1877 te Twéllo, gemeente Voorst, geboren. Hij bezocht het gymnasium te Maastricht en studeerde in de rechtswe tenschappen aan de Rijks Universiteit te Utrecht, waar hij in 1904 promoveer de. Na eenigen tijd als advocaat-procu reur te Utrecht te zijn werkzaam ge weest, werd hij burgemeester van Cu- lemborg en later van Breda In 1918 werd hij benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. De overledene was voorts nog curator der R.K. handelshoogeschool te Tilburg. De overledene was onderscheiden met het groot kruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, was grooioffi- cier der Orde van Oranje-Nassau, groot officier van de Kroon van België en Rid der der orde van Malta (Heilige Stoel). Het stoffelijk overschot van den ont slapene zal naar Maastricht worden ge bracht om daar aan den schoot der aar de te worden toevertrouwd. DE VOORGENOMEN REISBELASTING Groote moeilijkheden bij het ontwerpen van een sluitend systeem van heffing? Naar de ,,N. R. C." van welingelichte zijde verneemt blijkt de voorgenomen wijze van heffing van een belasting op buitenlandsche pleizierreizen, zooals de ze onlangs werd gepubliceerd, op zoo veel bezwaren van practischen aard te stuiten, dat dit plan als onuitvoerbaar is terzijde gelegd. De wijze van heffing brengt bij het huidige systeem van grensbewaking zoo veel moeilijkheden met zich, dat reeds vier uitgewerkte plannen op practische overwegingen niet voor uitvoering vat baar bleken. Thans wordt aan een nieuw plan ge werkt, dat de wijze van heffing op een geheel anderen leest zou schoeien en waarbij er naar gestreefd wordt het fis cale doel v,an de heffing niet door al te groote uitgaven voor extra-controle verloren te doen gaan. Met d?t al wordt het twijfelachtig of de heffing nog tijdig vóór het komende reisseizoen zal kunnen worden inge voerd. ENGELSCHE MAIL VOOR SINGAPORE PER K. L. M. Mooi succes voor den Neder landschen luchtdienst. De Engelsche posterijen hadden tot nog toe geen vergunning gegeven voor het vervoeren van Engelsche poststuk ken naar Singapore. Dezer dagen is echter de beschikking van den Engelschen postmaster-general afgekomen, dat Engelsche post per K. L. M. naar Singapore mag worden ver zonden. Op de poststukken moet „Per K.L.M." worden vermeld. Voor de K.L.Mi. is dit een mooie er kenning van haar verdienste voor het postvervoer naar het verre Oosten. TE VEEL STUDENTEN, Dezer dagen is het rapport van de commissie ter bestudeering van de toe nemende bevolking van univeersiteiten en hoogescholen en de werkgelegenheid voor academisch gegradueerden aan den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen aangeboden. Mr. Limburg, voorziter der commissie, vestigde er de aandacht op, dat de toekomst der aca demisch gegradueerden er allerminst rooskleurig uitziet. In het algemeen blijkt de toestand op de arbeidsmarkt der academisch gevormden, zooals deze zich Beklaag u niet met den dwaas over de kortheid van uw dag: bedenk, dat met uw dagen uw zorgen verkorten. vermoedelijk in de eerstvolgende vijf jaren zal ontwikkelen, van dien aard, dat het aanbod van afgestudeerden bij na tweemaal zoo groot is als de be hoefte van de maatschappij aan univer sitair geschoolde arbeidskrachten. Spr. verzocht den minister daarom wel zijn bijzondere aandacht aan het in dit rap port vervatte materiaal te willen schen ken, en zeidc dat het moeilijkste gedeel te van het werk, nl. het nemen van een beslissing inzake mogelijke maatregelen, thans aan de regeering is. SMOKKELARIJ EN GRENSBEWAKING. Naar de N. R. C. meldt, is Dinsdag te Breda een samenspreking gehouden tusschen de hoofden der verschillende diensten welke belast zijn met den strijd tegen de smokkelarij. Er is over eenstemming bereikt over een nieuw systeem van grensbewaking waarbij een meer efficiente samenwerking tusschen de verschillende d'ensten mogelijk is en waarbij zondèr groote personeelsuitbrei ding een krachtiger bestrijding van de smokkelarij verkregen zou worden. Het nieuwe systeem zal thans in de tails worden uitgewerkt, waarna bin nen zeer korten tijd daarmede in de inspecties Breda en Roosendaal, dus van Baarle-Nassau tot de Schelde, een proef zal worden genomen. Bij welslagen van deze proef ligt het in de bedoeling de meer efficiente sa menwerking langs de geheeie Zuid- en Oostgrens in te voeren. DE WERKLOOSHEID. Er valt nog steeds een stijging waar te nemen. De directeur van den rijksdienst dei- werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mee, dat in de week van 20 tot en met 25 Januari het aan tal leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg 538,200 (waarvan 74.300 landarbeiders). De werkloosheid onder de verzekerden bedroeg voor het geheel in de week 20 tot en met 25 Januari 1936 38.0 pet,, hetzelfde getal als in de vorige verslag- week. In de overeenkomstige week van 1935 was dit getal 36.0 pet., en in de overeenkomstige week van 1934 34.2 pet. Laat men de landarbeiders buiten be schouwing, dan bedroeg de werkloos heid onder de overige 463.900 verzeker den in de v/eek 20 tot en met 25 Janu ari 36,8 pet,, in de week van 6 tot en met 11 Jan. 36.6 pet. In de overeenkom stige week van 1935 was dit 35.2 pet. en in de over eenkomstige week van 1934 31.8 pet. Het wetsontwerp tot instelling v in een weerfonds aan de orde. De Twi ede Kamer is gistermiddag begonnen met de fehandebrg van het wetsontwerp tot instelling van 'n weer fonds 54 millioen), om daaruit gedu rende 4 jaar een ingrijpende verbetering van het materiaal voor leger, vloot en luchtvaart te kunnen bekostigen. Het geld moet natuurlijk geleend worden. De regeering wil de leening aflossen in 20 jaar. De heer D u y m a e r v. Twist (a.r.) wees op de versterking van de be wapening van andere landen, de desbe treffende maatregelen besprekende van Frankrijk, België en Duitschland. H!et laatste land ontwikkelt de grootste ac tiviteit op het gebied van de organisa tie der weermacht. De weermacht-in dustrieën werken daar als in tijd van oorlog. Men zegt, dat ons land toch niet genoeg financieele middelen heeft om de weermacht behoorlijk in te richten, maar dit is defaitisme van de slechtste soort. Ook van een klein leger kan een groote kracht uitgaan. Ook bij de S.D. A.P. gaan de oogen open voor de heil zame rol, door onze weermacht van '14 tot '18 vervu'd Het is dan ook onbegrij pelijk, dat „Het Volk" heeft geschreven dat het thans behandeld wordende wetsontwerp verworpen moet worden. Anders handelen de sociaal-democra ten in Denemarken, Zweden en België. Uit wat in Abessynië gebeurt, blijkt, dat een land in de eerste plaats op eigen kracht is aangewezen. Wat het wetsontwerp zelf betreft, spr. is geen bewonderaar van een fonds, waarvan de aflossingstermijn op twin tig jaar is gesteld. In dien tiid veroudert het materieel. Spr. is het niet met de re geenng eens, dat een aflossing in 8 jaar te zwaar geweest zou zijn. Hierbij neme men in aanmerking den ontzaglijken achterstand welke is in te halen. Wal nu zal geschieden, is intusschen nog maar half werk. Het leger is niet paraat. Hoe wil men, dat het, zooals het nu is, strategische overvalli'ngen zal kunnen afweren en dat de mobilisatie snel ver- loopen zal? Er moet beter en langer ge oefend v/orden. Voorts moet het contin gent worden uitgebreid. En de regeering werke mede aan de vrijwillige weer- baarmaking' van ons volk. Er moet snel gehandeld worden, want het gevaar groeit. De heer V an Poll (r.k.) achtte den financieel-technischen opzet van de voorstellen minder gelukkig. Maar op dien grond stemt hij niet tegen. Want er is periculum in mora (gevaar in uitstel). Wij zijn bereid, ons zelfstandige volks bestaan te verdedigen, aldus spr. Maar in de meeste andere landen leeft ster ker dan hier het besef, dat wij er ook toe in staat moeten zijn. Wij moeten be denken, dat ons zelfstandige volksbe staan de grondslag is voor al het andere. Ten onrechte wordt tusschen militaire en andere uitgaven een scheiding ge maakt als tusschen onproductieve en productieve. Hoofdzaak is, dat er een juiste verhouding zij tusschen beide soorten uitgaven. De internationale om standigheden zijn van beslissender! in vloed voor de vraag, wat militair nood zakelijk is. Vast slaat, dat wij nooit meer voor leger en vloot hebben uitge geven dan noodzakelijk was. Maar het internationale wantrouwen neemt hand over hand toe. Met koortsachtige haast werkt Duitschland aan zijn bewapening. Uit gezaghebbenden mond heeft het woord geklonken, dat vele Dustsche ar beiders honger lijden ter wille van de grootheid des rijks. M,en denke aan de militaire versterkingen van Rusland en Japan. Spr. wees op de houding der so ciaaldemocraten uit Zweden en Denemar ken, Zwitserland en België, waar zij de weermacht helpen versterken. En voor die houding is alle reden, want in weer wil van alle vre^esbetuigingen groeit 't oorlogsgevaar. Onverantwoordelijk wa re het, als wij ons vredelievende volk de middelen onthielden om zich te ver weren tot het uiterste. De heer De Geer (c. h.) achtte een aflossingstermijn van 20 jaar te lang. Maar spr. zal niet tegenstemmen. Ve>' der merkte hij op, dat het nalionaal-so- cialisme in Duitschland den stoot gege ven heeft tot de indiening van het on derhavige wetsontwerp, „Bruin" is duur, niet alleen voor het eigen, maar ook voor het buitenland. Mogen alle partijen toonen, de juiste beteekenis van dit wetsontwerp te be seffen. Wij zullen ons niet diets maken, dat wij, als de voorgestelde maatre gelen genomen zijn de ontzaggelijke ramp, die een nieuwe oorlog zou zijn, rustig af kunnen wachten. Wij moeten krachtig meewerken aan het. scheppen van een zoodanigen internationalen toe stand, dat maatregelen, als wij nu ge noopt zijn te nemen, niet meer noodig zullen zijn. De heer Westerman acht f 109 miljoen noodzakelijk. De heer Westerman (n.h.) zeg de, dat het verbond voor nationaal her stel dit wetsontwerp heeft helpen be vorderen. Spr. is dankbaar, maar niel voldaan. Ons leger heeft niet genoeg moderne lichte veldhouwitsers. Het divisie- Kruppgeschut, bestemd voor artillerie- strijd onderling, is onvoldoende. Het mag voorts niet voorkomen, dat twijfel bestaat ten aanzien van de vraag, of 'n vliegongeluk te wijten is aan verouderd materieel. De luchtverdediging worl'e wijders behoorlijk ingericht. Een mili tair deskundige zegt, dat geen enkel le ger het zonder tanks kan stellen, maar de regeering vindt ze te duur om ze aan te schaffen. Met de betonnen afsluiting aan de Zuid- en de Oostgrens zal eindelijk een begin worden gemaakt. Van groote be teekenis voor onze verdediging zijn onze rivieren, maar bij de overgangspunten daarbij moet beton aanwezig zijn. Wii moeten op alle punten beveiligd zijn Middelburg, 12-II-'36.Dinsdag: hoog ste lucht temperatuur 1.4 °C (35 °F); laagste 5 °C (23 °F). Heden 9 h: 154 °C 12 h: 2XA °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.9 mm te Jan Mayen; laagste 744.2 mm te Var- dö. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Westelij ke tot Noordelijke richtingen; gedeelte lijk bewolkt; in het Noorden waarschijn lijk eenige neerslag, met geringe kans op ijzel; temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. In het Zuiden: weinig o! geen neerslag, lichte vorst tot om het vriespunt. Zon op: 7 h 26; onder: 17 h 04. Licht op: 17 h 34. Maan op: 23 h 08; onder: 8 h 25. L.K. 15 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Februari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 12 4.02 16.25 10.36 22.31 Do. 13 4.35 16.57 11.03 23.02 Vr. 14 5.08 17.33 11.37 23.40 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Wo. 12 Do. 13 Vr. 14 Hoogwater. 5.58 18.15 6.26 18.44 6.55 19.17 Laagwater. 11.35 23i38 12.05 0.14 12.38 tegen overvallen van gemotoriseerde co lonnes. Daarom moeten wij een perma nente macht maken, die den betonnen müur voortdurend bezet. Andere landen hebben dit ook gedaan. De regeering erkent, d,at ons natio nale volksbestaan tot iederen prijs moet worden gehandhaafd, zelfs al zou deze prijs onbetaalbaar zijn. Maar de regee ring wil er op het oogenblik nog maar den halven prijs voor betalen. Met min der dan honderd millioen komt zij er niet af. De heer Van de Bilt (r.K.) betoogde, dat ook de veiligheid van In- dië verzorgd moei worden, als het per soneelsvraagstuk voor de Indische *na- rine een oplossing gevonden heeft. Hij' is het eens met de regeering, dat ons -volk in staat moet zijn, den eersten aanval te doorstaan, en verwijst naar een boekje van den gepensioneerden vice-adm. Schorer, d,at. hij in handen van eiken Nederlander zou wenschen, omdat het de noodzakelijkheid van een behoorlijke marine duidelijk maakt. Is het de bedoeling, de uitgaven voor de onderzeebooten en het flotielje-vaar- tuig later in het fonds terug te storten, als er ook een fonds voor de verdedi ging van Indië z,al zijn gevormd? Om vijf uur werd de vergadering ver daagd tot heden. De winter. Natuurlijk zoeken zij, die gaarne schaatsenrijden, nu het eenige nachten en ook overdag flink gevroren heeft naar een gelegenheid om te rijden. Men vindt die wel op enkele kleine plasjes, wier aantal heel wat minder is, dan voor dat Walcheren zijn electrisch ge maal had, maar het liefst van al wit men rijden op de vesten of op water gangen. Juist deze hebben door het na de vele regens hoog noodige trekken niet volop de gevolgen var. het vriezen ondergaan. Men rijdt er nu af eji toe op eigen risico, wat nu eenmaal niet ver boden is, maar van goedkeuren was heden nog geen sprake. De ijsclub moet ook wachten en zal nu wel zeer het gebrek aan een eigen haan gevoelen. V.A.R.A.-AVOND. Gisteravond werd in de „Prins van Oranje" een goed-bezochte V.A.R.A.- jubileum-avond gehouden. Het amusante deel van den avond werd verzorgd door het „Kees Pruis-en semble". Kees Pruis en Stella Seerner zongen liedjes, declameerden, of ver telden ,anecdotes, Cor Stein begeleidde op de piano, of gaf eenige nummers op zijn handaccordéon, en na de pauze voerden ze gedrieën eer. vlotte één- acter op. Dat dit alles van goede kwaliteit was, k

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1