PUROL Abessijnsche aanval op Makalle afgeslagen. RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS, BEURS- EN WISSELKOERSEN. 1 &7SNUID. De kansen op afkon diging van een petro leum-embargo gering. FRANKRIJK. De moord op Koning Alexander en minister Barthou. ENGELAND. DÜITSCHLAND. BALKAN EGYPTE. VEREENIGDE STATEN Bewapeningskoorts. Z. AMERIKA. BeursHiermoinefer v. Dinsdag Ijsvermaak RUSLAND. KERKNIEUWS» Mgr. Huibers tot bisschop gewijd. De Mijdrechtsche millioenen-erfenis. DE KINDERMISHANDELING TE HEERLEN, Een afschuwelijk gevaL AMSTERDAM, 11 Februari. Het eerste getal is de vorige notee- ing, daarop volgt de officieele notee- 'ing van heden- Ned. 31 1000-4 98 X98%. Ned. 33 1000-4 98% 93% Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 86%86 O. Indie 34 1000-4 96%—96%-%. Denemarken OblD. 1926-5 83%84%. Engeland 1960-90 4 71%—71%. Zwitserl Staatssp 1927-4% 9493%. Japan 1924-6% 57% Amsterdam 1933-5 99%100. Amsterdam 1934-4% 97- 's Gravenhage 1929-4% 99% Rotterdam 1926-1930-4% 91%—91%. Zeeuws. Hyp. B-4% 85 Cities Service Cy. P. 1958 5 42%43%. A Amsterd. Bank 113% 113%. C Rott Bankver. 106% e.d.106%. A Twentsche Bank 87%87%. A Pref Gruytcr Zn A. 113%113%. A Pref. Jurgens A 100%1^1 A Ned. Gist- en Spiritusf. 409%409%. A be Schelde jN.d. 4U%4<J/«. A Ver. Papf. v. Gelder 55%55%. C Am. C,ar en Foundry 20%21%. C Am. Smelt en Ref. 36%37%. C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy 17%17%. A Born. Sum. H.M. 150%150%. A L-nde Teves en Stokv. 8080. A Ned. Wo' Mij. 85%—88. A Singkep Tin M 91—90%. A J. C. Japan Ln. 48%48%. A Rotterd Lloyd 42%42% ASM, Nederland 4142. A Amst. Thee C.M 47—47 A Houth. Alberts 2931, C Baltimore Ohio 11%12. C Southern Pac. Cy. 18%19. A Southern Rlw. 9%—9%-10%. C Union Pac Rr. 7474%, C Int. Nickel Cy. 28%—28%. De oorlog in Oost-Afrika. Een bericht uit Addis Abeba meldt, dat de stad Dessié waar de Negus nog steeds vertoeft en ook de Nedertandsche ambulance verblijf houdt, gisteren op nieuw is gbombarderd. Evenmin als Zondag werd ditmaal groote schade aan gericht. Er zouden echter twee Abessi) sijnen zijn omgekomen. Naar de N. R. C. bericht, schijnen de troepen van ras Kas«a aan het einde der vorige week opnieuw een aanval op Ma kallé te hebben gedaan, welke aanval echter werd afgeslagen. De Abessijnen moeten hierbij zeer ernstige verliezen geleden hebben. Dit is de zooveelste keer, dat ze moesten terugdeinzen voor het Italiaansche mitrailleurvuur en hun verwoedheid moet nog wel zeer groot zijn, dat zij steeds maar weer tot dergelijke open aanvallen overgaan. In het Zuiden heeft de Italiaansche colonne, die de vorige week Lama Scil- lindi heeft bezet nieuwe versterkingen van Dolo gekregen. De Abessijnsche te genstand bij het bezetten van die plaats is blijkbaar toch zoo groot geweest, dat men bij een verder oprukken toch lie ver met krachtiger troepen opereerde. Men verwacht dat deze troepen nu bin nenkort verder zullen trekken. Uit hun vorderingen zal men interessante gege vens krijgen over de hoeveelheid troe pen, die de Abessijnen hier nu eigenlijk in 't veld hebben. Volgens de berichten van Abessijnsche zijde kan men eerst met een grooten Abessijnschen tegen stand rekening houden op een 100 km meer Noordelijk. In hoeverre deze ge gevens echter juist zijn, is de vraag en het feit, dat de Italianen hier verster kingen hebben laten komen, doet ver moeden, dat zij wel degelijk met tegen stand op den rechtervleugel rekening houden. Italiaansche verliescijfers. Het Italiaansche ministerie van oor log heeft gisteren te Rome officieel de lijst van de Italiaansche verliezen se dert het begin van den veldtocht in O Afrika bekend gemaakt. Voor het zgn. thuisleger bedragen deze verliezen 844, waarvan 427 in den strijd gevallen zijn. 396 stierven in dienst of door ziekte, 4 ten gevolge van verwondingen en 17 worden er vermist. Ruim de helft van dit aantal dooden is gevallen in de maand Januari: hier van vielen 341 in den strijd, 4 stierven door verwondingen en 92 kwamen aan ziekten om het leven. |©e cijfers lijken ons geducht geflat teerd). Nog maar steeds arbeiders en troepen naar Ocs't-Afrika, De verschepingen van troepen en ar beiders naar Oost-Afrika schijnen vol gens berichten in de Italiaansche bladen de laatste dagen weer grooteren om vang aan te nemen. Uit Napels, Bari, Palermo en Messina worden berichten gepubliceerd over het vertrek van trans portschepen, Het grootste troepentrans port is met het s.s. „Conté Rosse" dat 170 officieren en onderofficieren en 1700 man aan boord had, gisteravond van Messina naar Massawa vertrokken. Met een ander stoomschip hebben 600 Zuid- Italiaan sche arbeiders uit Bari zee ge kozen naar Oost-Afrika. Het s.s. „Ca labria" is met 2000 arbeiders en eet. groep officieren gisteren te Napels aan gekomen. Petroleum-embargo alleen doel treffend als Amerika mee doet. Maar daaraan wordt getwij feld. Uit Genève wordt gemeld, dat de des kundigen-commissie, welke zich bezig houdt met de bestudeering van het pe troleum-embargo, Donderdag met haar taak gereed hoopt te zijn. Haar conclu sie zal vermoedelijk zijn, dat een uit breiding van de oeeonomische sancties tot petroleum, inderdaad een doeltref fend middel tot herstel v,an den vrede zou zijn, mits Skmerika, dat verreweg de grootste voortbrenger van petroleum ts. hieraan in een of anderen vermorader- - -uMfrw 0\™1„ kend, had men de vorige maand gehoopt, dat de door president Roosevelt bij het Amerikaansche Congres ingediende neu- traliteitswet den president de volmacht zou geven om in het belang van de Ame rikaansche neutraliteit de noodige nvaat- reöelen te treffen dat een netroleum- embargo van de zijde der Volkenbonds staten prac'isch ook door Amerika zou worden ondersteund. De laatste berich ten uit Amerika zijn echter zeer ongun stig, zoodat thans in Volkenbondskrirj- gen een pessimistische stemming be staat ten aanzien van de kans op af kondiging van de petroleumsancties te gen Italië. Doodstraf geëischt tegen de me deplichtigen van den moorde naar. Heden heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Aix en Provence, zijn requisitoir gehouden in de zaak van de drie Kroaten, die beschuldigd worden van medeplichtigheid ,aan den moord op koning Alexander van Zuid-Slavië en den Franschen minister van buitenland- sche zaken, Barthou, te Marseille. Het proces werd eenige dagen gele den hervat. Men zal zich herinneren, dat de zaak reeds in November van 't vorig jaar voorkwam. De behandeling moest toen echter worden geschorst in ver band met het venijnige optreden van den verdediger der verdachten, mr. Des bons, die nadien van de advocaten-lijst is geschrapt. De getuige-verhooren leverden niet veel bijzonders op. Beklaagden, Pospis- jil, Rajitsj en Kralj geheeten, blijven ontkennen, dat zij met den moordenaar Kelemen (die zelf ook den dood vond) te Marseille zijn gewe.est. Het is echter vast komen te staan, dat zij met hem contact heben gehad en in 't complot zaten, dat den moord op koning Alex ander had voorbereid. De procureur-generaal achtte allen even schuldig en eischte tegen allen de doodstraf. Vermoedelijk zal morgen het vonnis worden» geveld. STORM EISCHT 7 SLACHTOFFERS Een storm, die de laatste 24 uur over de Britsche eilanden heeft gewoed, heeft tot dusver 7 dooden geëischt. Aan de kust bereikte de storm soms een snelheid van 160 km per uur. Te Weymouth werden van verschei dene huizen de daken afgerukt. Gewei dige brekers vernielden de ruiten der aan de zee gelegen woningen. In het Kanaal zijn vele schepen in moeilijkheden geraakt. Op de Theems bij Reading is een giek waarin studenten van de Universiteit Reading oefenden, gezonken. Een der roeiers is verdronken. ARRESTATIES VAN R.K. JEUGDLEIDERS. Uit Keulen wordt gemeld: De geheime staatspolitie heeft den lei der der r.k. .jeugdorganisaties in Duitsch land, Hendrik Wolker, gearresteerd, als mede dertig zijner medewerkrs, wgens vijandigheid jegens den nationaal-socia- listischen staat. DuitschL "30 1000-5% 23%— 23% -23. Koloniale Bnk. 57%56%-55%. N.I. Hbk. 1000 90%—90. Ned. H. M. 1000 134—134%. Alg. Kunstz, U. 27%23%. A v. Berkek Pat. 42—42. Calvé-Delft 62%63%-%.' C. Suiker Mpij. 116116. Norl. Ford A-M. 226—225%-24%. Philips Gem. B. afg, 227%229-27%. Unilever 111412%-113%. Anaconda Cop. 17%18%-%. Bethlehem St. 31%32%-%. Kennec Copper 19%19%-20. Un. S'ates Leather 5%5%. U. States St. C, 31%—33%-34%. A.N.I.E.M.iN.B. 185%—186%. A Kon. Petr. Mpij. 244%—246%-246. Contin. Oil Cy. 21%— 21%-22. Philips Petr. Comp. 26%27. Shell Union O.C. 10%10%-%. van een reddingsexpeditie, zijn tengevol ge van de koude eveneens om Bet lever» gekomen. Sneeuwstormen ut Zuid-Slavië. Ten gevolge van de sneeuwstormen zijn in Zuid-Slavië elf menschen om 't lev<en gekomen. In het dorp Gatsch, dat in het gebied van Mur is gelegen, is een huis inge stort, waarbij vier personen, die tot één "amilie behoorden, den dood vonden. Voorts zijn in Bosnië zeven dooden te betreuren. Het betreft eenige boe ren, die tijdens een sneeuwstorm waren verdwaald en bevroren. Tien menschen verbrand. Het dorp Batra in de provincie Fakahlier is door een brand vrijwel geheel verwoest. Tien menschen kwamen om het leven, 20 wer den ernstig gewond. Ongeveer 400 hulzen werden een prooi der vlammen. De begrootingscommissie van het Huis van afgevaardigden heeft de de- fensiebegrooting voor het a.s. begroo- tingsjaar goedgekeurd. De begrooting, die een recordbedrag voor vredestijd noemt, voorziet in 'n som van 388.782.000 dollar voor algemeen militaire doelein den, en 168.360.000 dollar voor de ver betering van luchthavens. De begroo ting is rond 23 millioen dollar hooger dan die van het vorige jaar. Het staande leger krijgt een minimum van 150.000 man. De nationale garde wordt uitgebreid tot 250.000 man en het officierencorps met 5000 man versterkt. In het loopende begrootingsjaar is geld' uitgetrokken voor 516 vliegtuigen. COMMUNISTISCHE AGITATIE IN CHILI. Heeft Moskou de hand weer in het spel? De regeering is den toestand meester. In Chili is het een paar dagen rumoe rig geweest. Spoorwegarbeiders hadden onder communistischen invloed een wil de staking op touw gezet. Ze pleegden aanslagen op de treinen, die nog re den, zonder echter groot onheil aan te richten. De regeering was op haar qui vive en wist de belhamels den baas te worden. De oproerige beweging is thans vrijwel geheel onderdrukt. De regeering heeft de volgende ver klaring ter beschikking van de buiten- landsche pers gesteld: „De regeering had reeds eenige maan den kennis van 't feit, dat in Chili van buiten af door oproerige elemen ten communistische aanslagen werden voorbereid. Het uitbreiden der spoor wegstaking diende slechts als dekman tel van het begin der communistische actie. Deze actie verloor aan kracht, toen de communisten haar tot andere bedrijven wilden uitbreiden. De regeering zal de actie daadwerke lijk en energiek bestrijden," In enkele provincies, in Santiago en andere steden wordt de staat v,an beleg afgekondigd Jn verband met de moge lijkheid van onlusten. Vele communistische leiders, welker activiteit de regeering bekend is, zullen naar afgelegen oorden worden verban nen. De spoorwegen hebben de regelmatige diensten hervat. In het geheele land zijn de arbeiders aan het werk en het economische C Tide Water ~ss. Gil 10%11 %-%. A K N. Stoomb, Mij 8%8 A Ned. Scheepv. U 52%53%-%. A H.V Amsterdam 246%247%-46%. A Java Cult. Mij. 142%—144-145. N.I Suiker U. 122%—123%-24 Deli Batavia '193193%-94%. Deli Mij. 1000 210—210%-11 Senembah 206207-205%. Amst. Rubb. C. 128%—130%-32. Deti-B,at. Rubb. 75%7t>%-/7%, Hessa Rubber 104%104%-06. Serbadjadi S.R. 72%—72%-73%. Prolongatie 22. WISSELKOERSEN. 10 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York Febr. 7-29% 59.30 9 73 24.81 48.12% 32.57 1.45% 11 Febr. 7.29% 59.29 9.7?% 24.82 48.15 32.57 1.45% Koninkl. buiker Olie Industrie Rubber Amerika H.V.A. Markt Obl.markt- Tabak - Schepen - pijlers hingen donkerroode draperieën af, terwijl in de triforia van de apside een eenvoudige plantenversiering was aangebracht. Tegen de pijlers van het middenschip en in de ruime zijbeuken hingen de kleurige wapenschilden van land en stad en van de prelaten, die bij deze wijdingsplechtigheid tegenwoordig zouden zijn. Reeds vroeg in den morgen waren vele autoriteiten, die aan de uitnoodi- ging om de plechtigheid bij te wonen gevolg hadden gegeven en vele andere belangstellenden naar Haarlem geko men, zoodat om half tien, een half uur vóór het begin der bisschopsconsecra tie, geen plaats in het ruime kerkgebouw onbezet was. Tegenover den troon van den bis schop van Haarlem had plaats genomen de familie van den Wijdeling. Op de eerste rij achter de priesters hadden hun zetels de gezanten van Bel gië, Portugal, Polen, Frankrijk, Italië en Oostenrijk, benevens de ministers van Justitie, van Nijverheid, Handel en Scheepvaart, van Landbouw en Vissche- rij en van Sociale Zaken. Ook oud-mi nister Marchant was op 't appel. Onder het feestelijk klokgelui trad de nieuwbenoemde bisschop om tien uur langs een eerewacht van leden der Ka tholieke jeugdvereenigingen het portaal der kathedraal binnen, waar hij door de geestelijkheid werd opgewacht. In zijn gezelschap bevonden zich o.a. de Aposr tolische Internuntius te 's-Gravenhage, Z.H.E. Mgr. Paolo Giobbe, die de con secratie zou verrichten, en de bisschop pen van Breda en 's-Hertogenbosch. Voor de lezing van het Evangelie ver richtte de pauselijke internuntius, geas sisteerd door mgr. P. Hopmans en mgr. A. F. Diepen, de eigenlijke consecratie. Staande voor 't al'aar in het hoogkoor, legden zij den wijdeling de handen op en overhandigden zij hem het Evangelie boek. Bijzonder plechtig was het oogenblik, toen na de Mis de consecrator den nieuwbenoemden bisschop naar zijn ze tel leidde en hij den Ambrosiaansche lof zang „Te Deum Iaudamus" aanhief, die onmiddellijk door alle aanwezigen werd overgenomen. Terwijl de melodieuze verzen van deze dankhymne zich ver mengde met het feestelijk gebeier van de klokken der kathedraal, schreed mgr. Huibers door de kerk, om als nieuw-ge- wijd bisschop voor den eersten keer zijn diocesanen zijn zegen te geven. Wetu geeft ruwe huid verzacht - geneest fingez. Med.j en Geestelijke zusters veroordeeld. Heden is vonnis geveld in een proces te gen drie kloosterzusters uit Breslau, die op ongeoorloofde wijze in het buiten land uitgegeven obligaties hebben terug gekocht met gesmokkelde deviezen, handelsieven g,aat zijn gewonen gang waartoe een speciaal Kon o was ge. - De regeering is de si,u,atie meester en De SooldbeHaa^e Anna' froaohj handhavi"ê Va° rnSt an werd veroordeeld tot 3 jaar en 6 maan-'1 den tuchthuis en 5 jaar eerverlies en 65,000 mark boete. Twee andere be klaagden, de zusters Olga Stfeuer en Augusta Liedtke werden veroordeeld tot een jaar en 6 maanden gevangenis straf met 11000 mark boete en een jaar en 3 maanden met 10,000 mark boete. Zes dooden bij vliegtuigramp. Een Russisch verkeersvliegtuig, dat op weg De groote Chileesche bladen eischen met grooten nadruk maatregelen tegen de communistische agitatoren. In de kathedrale kerk van Sint Bavo was naar Ales,androw, is tijdens een he- te Haar'em had heden onder zeer groo- vigen sneeuwstorm neergestort en ver- te belangstelling de bisschopsconsecratie pletterd op het ijs van een kanaal in plaats van den nieuwbenoemden bisschop Tartarije. De piloot en drie passagiers van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers. werden gedood. De kathedraal was voor deze gelegen- ,id feestelijk versierd. Van de zware schriftkundigen dr. Schrijver en Rönier kwamen tot de conclusie dat de hapd- teekeningen valsch zijn. Een derde des kundige, dr. Bounner, uit /.ürich conclu deerde tot echtheid van de stukken. Op 28 Januari is het getuigenverhoor a charge gehouden. De verklaringen van verdachte waren voor het grootste deel door de getuigen weersproken. Gisteren kwamen de ge tuigen a décharge aan het woord. Een dezer door de verdediging opge roepen was een pachter van wijlen me vrouw v'. W. Zijn familie huurde reeds 60 jaar van haar. Zoo nu en dan kwam hij op de villa om pacht te betalen en zaken te bespreken. Deze getuige legde er den nadruk op, dat hij liever geen verklaringen had afgelegd in het open baar. „Mijn verklaringen zijn bij een no taris vastgelegd". In deze acte heeft ge tuige verklaard, dat mevr. v. W. inder tijd tegen hem had gezegd, dat later verd. B. zijn landheer zou worden. Van daag was hij echter minder zeker in zijn verklaringen. Wel herinnert hij zich, dat hij met mevr. Van W. over de praatjes heeft gesproken, die door het dorp gin gen over B., die haar erfgenaam zou worden. „Och laat maar, dat komt alle maal wel in orde!" had de oude mevr. toen gezegd. Pres.: „En had ze veel op met ver dachte?" Get.: „Wel met zijn vader, maar van verdachte moest ze niet zooveel hebben. Hij had eens 1500 van haar geleend Nadat nog verschillende andere ge tuigen waren gehoord, kwam de officier van justitie aan het woord. Spr. zeide, dat genoegzaam gebleken is, dat dé ver dachte opnieuw valsche stukken heeft geproduceerd. Vermoedelijk is verd. op het onderhavige stuk van zaken niet heelemaal bij zijn verstand. Spr. eischte twee jaar gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. Tv. CaC*_ i De gister door de arr. rechtbank te Middelburg failliet verklaarde kwee ker te Krabbend ij ke heette niet H. J. Puryel, doch H J, C u r i e 1. Twee jaar geëischt tegen den opmaker van valsche stukken. Gister heeft de arrondissements recht bank te Amsterdam het getuigen ver hoor voortgezet in de strafzaak tegen den Mijdrechtschen kweeker B. Zooals men weet, is deze man reeds jaren lang bezig recenten te laten gelden op een groot gedeelte der miljoenen erfenis van mevrouw de weduwe Van Wierin- gen. In 1932 produceerde hij stukken, die zouden moeten bewijzen, dat hij recht had op een groot kapitaal en veel lan derijen. De vlieger ging toen echter niet op, de stukken werden door een aantal schriftkundigen valsch verklaard, en B. hoorde zich door de rechtbank tot 2% jaar gevangenisstraf veroordeelen. In hooger beroep werd het er niet beter op. Het Hof verhoogde de straf tot 4 jaar. Ook na het strafproces ging verdach te onverdroten voort met het voeren van civiele processen. Hij legde een koopacte over, een acte van décharge en een cahier, waarin verschillende on derhandelingen waren vastgelegd. Ui' deze stukken zou moeten blijken, dat hij recht had op landerijen ter waarde van 300 090 gulden toebehoorende aan mevr. v. W. Wederom maakte het O. M. epn straf vervolging tegen hem aanhangig we gens het gebruik maken vaneen valsch stuk. Zoodoende stond hij nu opnieuw terecht. Verd. hield ook voor de rechtbank weer vol, dat de stukken echt zijn. De een Wij publiceerden gisteren in hetkort bericht van een ergerlijke mishan deling van een tweejarig kindje te Heer len. „Het Volk" geeft nu over dit schan delijke geval nadere bijzonderheden, waaraan wij het volgende ontleenen: Het kindje werd in Maart 1934 gebo ren. De moeder was toen dertien jaar, terwijl de vader, een Duitscher, het ver leide meisje verliet en over 's lands grenzen verdween. De ouders van de jonge moeder ver stootten haar. Deze zocht en kreeg een dienstje en moest haar dochtertje aan de zorg der grootouders toevertrouwen. Hoe die „zorg" was. blijkt uit het on derzoek der politie ,dat naar aanleiding van een wenk van een buitenstaander is geschied. Het kindje werd gestompt tot een oog dichtgeslagen was, in bad werd het zoo hardhandig geschrobd, dat het bloedde. Huilde het dan, dan werd ze weer gestompt tandjes wérden haar uitgeslagen van de trap wérd het gesmeten. Eens werd door de pleeg moeder" gedreigd het te zullen Vermoor den, toen de moeder van een en ander getuige, protesteerde. De politie heeft het kind in deernis- wekkenden toestand aangetroffen en in het ziekenhuis gebracht. De ongehuwde moeder werd tot haar vreugde opgeno men in een meisjesgesticht. De pleegvader is in verzekerde bewa ring genomen, zijn vrouw nog niet, daar zij een baby verwacht NOODLOTTIG, De 28-jarige pater G. Nelissen, die Zaterdagmorgen op den weg langs de Noordervaart onder M e y- e n (Limburg) door een auto werd aan gereden, is gistermorgen in het zieken huis te Weert, waar hij ter verpleging was opgenomen, aan zijn verwondingen overleden. Omtrent liet noodlottige ongeval wordt

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2