LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. SPORT, Prinses Juliana kif cte Olympissiie winterspelen* ITALIë. FAILLISSEMENT. De noodlottige brand te Amsterdam. N.V. UNIE-WINKEL-MAATSCHAPPIJ Filialen gevestigd: MIDDELBURG, Lange Delft 9 VLISSINGEN, Scheldestraat 37 Een geslaagd uitstapje. Het uitstapje, dat Prinses Juliana Za- Brian de V.alera, die tweedejaars stu- opgenomen over een z.g. politie-inval bij dent was, van zijn paard gevallen en de N.V. Centraal Administratiekantoor ïoo ongelukkig tereent geKomen, dat voor Hypotheken, en de Verzekerings hij kort daarop in het ziekenhuis te Du- bank „Arona", Retfpntes^elaan ó'h Den blin is overleden. Haag. In dit bericht was sprake van 1/FRFFlSIÏfTil? 5TATFW „zwendelarij en geraffineerde wijze VEaUXnluUCi O 1A1 til. enz-, woordkeuze die bij het vermeiuen terdag uit Igls naar de Olympische Win- DE SIBERIoyHc. KOUDE HOUDT j van den zoogenaamde mval te hunnen terspelen te Garmisch-Partenkirchen AAN, J ka"»ore werd aangewend. j heeft gemaakt, mag in elk opzicht ge- De ontzettende koude in Amerika! Thans verluidt, dat van een „inval" i slaagd heeten. Wij maakten reeds mei- duurt nog voort. Ook woeden er nog geheel geen sprake is geweest. 1 ding van het prachtige weer, dat men steeds sneeuwstormen. Het totaal aan- De politie, n.l. rechercheur Neum&n, hmr sedert den aanvang der spelen fei- tal slachtoffers, met inbegrip van hsn, H».d 17 Dec. 193'elet^msch aauge- teüjk voor het eerst heeft genoten en die tengevolge van de gladheid, cm het vraagd, wanneer het den Directeur van waarvan onze Prinses volop heeft ge leven kwamen, is gestegen tot 250, In Alaska vriest het op sommige plaatsen 56 graden Celsius. In Iowa heerscht gebrek aap water, daaf de leidingen zijn bevroren. dat Administratiekantoor gelegen kwam, profiteerd hem te spreken, in verband met de.nieu- Vele Nederlanders De Kon. Schouwburg in Turijn door brand verwoest. De Koir'nklijke Schouwburg te Turijn, èen gebouw, dat van 1738 dateert, is - Zaterdagnacht een prooi der vlammen maar er is geen sprake van geweest, dat we T.oterijwet, die 24 October 1935 in werking was getreden. Dit onderhond vond op 18 Dec. 1935 plaats. Met den inspecteur van politie, v. Laar, Oostveen en Neuman, had een zeer correct onder houd plaats, waarbij zij aan het slot de aangekochte premie-leening-obligaties, van de Comm. Venn. „Felicitas", ter ver der onderzoek hebben meegenomen, geworden en totaal vernield De brand weer moest er zich toe beperken te be letten, dat het vuur oversloeg op de er naast gelegen gebouwen van artillerie, academie en regeeringspaleis. Een weggeworpen sigaret is waar schijnlijk de oorzaak. Heden werd o.m. door de Middelb. rechtbank failliet verklaard: H. J. Pur- gel, zonder beroep te Krabbendijke. Cu rator: mr, C. M. Kegge te Goes. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1500: 2»6 3456 8982 11884 16242 19957 400: 6383 15135 20298 f 200: 1923 6920 10732 12305 f lOi): 1212 1553 2039 3704 3815 4977 5451 5542 6009 9139 10113 10456 12773 14005 14418 15106 15458 16133 17045 18306 19192 19245 20196 Een petroleumkachel de oor zaak? Van der Weyde offer de zijn leven voor de kinderen Omtrent den brand te Amsterdam waarbij 8 menschen om het leven kwa men meldt de Telg. nog: Men is tot de ontdekking gekomen, dat kort voor de brand uitbrak nog iemand in het huis aanwezig is geweest, die thans eenig licht kan brengen in de vraag, hoe dit vreeselijke vuur is ont staan. Het is de vrouw van den bewoner van de eerste verdieping, Van der Wey de, die in de vlammen omkwam In de woning van het echtpaar is de brand uitgebroken en, hoewel deze eenige ge tuige niets met zekerheid kan zeggen, kan men toch uit haar verklaringen een vermoedelijk juiste reconstructie opma ken. De vrouw was 's nachts na het sluiten van het café, waar zij als buffetjuffrouw werkzaam was, met een taxi naar huis gegaan. Op de Zeedijk stapte ze uit, om dat zij hier haar man zag. Het echtpaar heeft even staan praten, waarop de vrouw alleen naar huis ging, omdat de man nog even wandelen ging. Zij heeft tLuis, zooals ze veelal deed, een petro leumkachel aangestoken, die dicht oil hei raam stond. De vrouw heeft nog wat biood klaar gemaakt voor haar. man en ie daarop naar bed gegaan. Wat er toen verder gebeurd is weet ook zij niet preces. Haar man is thuis gekomen en even later kwam hij haar waarschuwen, dat er brand was. „Maak direct dat je weg komt", heeft de man gezegd, waarop zij in nachtgewaad de stiaat is opgerend naar een kenn.'s in dt buurt. Van der Weyde, die als een groot kindervriend bekend stond, heeft nog gezegd, dat hij eerst even de kin- cfrrcn van boven wilde helpen. Hij is dan ook naar boven geloopen. Twee kinderen heeft hij gehaald van de tweede verdieping en, daar het vuur nem waarschijnlijk den weg naar bene- aen reeds versperde, is hij met hen naar boven gerend. Hij heeft hen echter niet in veiligheid kunnen brengen. Het vuur ee t hem en de kinderen gegrepen. ARM AFGERUKT. Op den Waals- dbrperweg m Den Haag is de 19-ja- rWhf P ,Chtlge G" C' de Alexan- TB' !i Van eetl Claire wiel rijderscolonne deel uitmaakte, aangere den door een zandauto. Het slachtof fer werd over korten afstand meege sleurd, tengevolge waarvan zijn linker arm werd afgerukt. Zijn toestand is ern- «tig. Nader wordt gemeld: verieden. Zondag is in het militair hospitaal te Den Haag overleden de I9-jarige m'i Utaire wielrijder G. C., die Zaterdag 0p den Waalsdorperweg te Den Haag door een zandauto word gegrepen. GEEN INVAL, MAAR INLICHTIN- UfcN. Eenig en tijd geleden hebben mi, evenals andere bladen, een bericht ér één proces wegens zwendelarij is Op gemaakt, of dat er een inval gedaan is. De directie heeft de pers in een breed voerig schrijven dat ook aan den Procureur-Generaal te 's-Hage is toege zonden uiteengezet dat haar geen en kel strafbaar feit ten laste gelegd kon worden, BLOEDVERGIFTIGING. Een 12- jarig dochtertje der echte'ieden F. te Noorbeek overleed aan bloedvergif tiging, tengevolge van een wonde, ont staan aan een voet. EEN RAADSELACHTIG ONGELUK TE ROOSENDAAL. Is den nacht v-- r Vrijdag op Zaterdag heeft zich op den Nispenscheweg bij Roosendaal een raad selachtig ongeluk voorgdaan. Uit Diest in België reed een leege vrachtauto, thuishoorend in Fijnaard, via Esschen naar Roosendaal. In Nispen aan de grens stond een man, die vroeg mee te mogen rijden. Hij ging in de laadruimte acn.ei de cabine zitten. Een eind voorbij Nispen voelde c' bestuurder een schok, omziende zag hi; e'en man gewqnd langs den weg liggen. Onmiddellijk werd de politie en dokter gewaarschuwd, doch toen deze arrive"" den was de man reeds overleden. Het bleek zekere J. Maas uit Hoeven. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huis van het r.k. ziekenhuis Charitas te Roosendaal overgebracht. MISHANDELING VAN EEN TWEE JARIG KIND. De politie te Heerlen is overgegaan tot arrestatie van den 39- jarigen P. V., die verdacht wordt het 2- jarig kind van zijn zestienjarige dochter gruwelijk te hebben mishandeld. Het kind is enkele malen van de trap gewor pen en dikwijls zoo geslagen dat het be wusteloos was. Ook heeft het kind nog andere mishadelingen ondergaan. Tevens heeft de politie gearr<>ste<»r de tweede vrouw van den 39-jarigen grootvader. EEN HONDERDJARIGE OVERLE DEN. Te Maasniel (Limb is overle den de landbouwer G. Jöchems, die op 29 Maart 1935 100 jaar was geworden. DUURBEKOCHTE STOEIPARTIJ. Twee jongens uit Ureterp, leerlingen van de ambachtsschool te Dracl/ten,, die Zaterdagmiddag van school naar huis fiet sten, zijn door stoeien met hun fietsen in de vaart langs den weg geraakt. De 17-jarige K. Jongstra werd eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. De 16-jarige K. Postma kon worden gered. Klaas Jongstra is de tweede uit dit gezin, die ten gevolge van een ongeval om het leven is gekomen. Vioolavond Constant Moerman in De Witte Zwaan. Men schrijft ons Vrijdag j.l. stond een jonge man op het podium in de Witte Zwaan te Mid delburg en liet zijn viool beurtelings zin gen en jubelen. Dit alles met het gemak van een die beschikt over een ver ont wikkelde techniek, een uitnemende stokvoering. Voortreffelijk begeleidde zijn partner openbaarde zich wederom aan ons als een pianist die door zijn voornaam, fi n aanvoelend spel een gloed wist te doeT oplaaien die de sonaten van Beethoven en Brahms, kleinere werken van Suk Voormolen, Kreisler, diep tot ons inner lijk deden spreken. Zóó musiceerden Constant Moerman en Jan Kuiler in de schemerverlichte suite van het patriciërshuis. Tafeltennis, Zaterdagmiddag speelde de Middelb Tafeltennisvereen. „Slaraak" een wed strijd tegen Breskens, in de Soc. St. Jo ris te Middelburg. Na een kort openings woord door den voorzitter, den heer D, Zandberge, werd om ongeveer 3 uur voor een talrijk aantal bezoekers begon nen. Beide partijen kwamen uit met 6 heeren en 1 dame. Breskens nam spoedig de leiding, om die niet weer a! te staan. Einduitslag 2414 voor Bres kens. Daar het Middelb. „Slaraak" echter pas 4 maanden bestaat, is dit geen slecht resultaat. te Garmisch-Par tenkirchen zullen ongetwijfeld teleurge steld zijn dat zij geen gelegenheid heb ben gehad de Prinses te begroeten. Voor de Prinses zelf, hoezeer 7H deze pa"9->n- kelijkheid op prijs gesteld zou hebben, moet het echter aanzienhik W h<» noegen van het uitstapje hebben bijge dragen, dal Zij vrijwel onherkend en on gedwongen zich vrij heeft kunnen be wegen tusschen het drukke gewoel van het Olympische winterfeest. Dr. Ritter von Halt, de leider der spelen, die uiteraard van het bezoek op de hoogte moest worden gebracht, heef ze'fs geen der autoriteiten, die even eens een olaats oo het balcon van het Olympia Haus hadden gevonden, op de ïoogte gebracht, zoodat velen niet ver moed of geweten hebben, wie de een voudige, vroolijke bezoekster was, die naast hen had plaats genomen. Zoo wei nig was men oo de hoogte van de aan wezigheid der Prinses, dat het meer dan een half uur duurde, voor zij de bestelde warme chocolade geserveerd kreeg. Volkomen onopgemerkt vertrok Prin ses Juliana met haar gezelschap te^en twee uur uit het Skistadion met de Ne- derlandsche hof auto. die 's morgens uit gis was gekomen. Ook deze auto was oo het incognito berekend en geen uiter- ijk onderscheidingsteeken verried aan iet publiek welke belangrijke dienst zij moest doen. Slechts een ingewijde had we'Iicht door het Nederlandsche natio naliteitsbord ën het blauwe nummer bord met de H van Zuid-Holland de be stemming van de auto, die bestuurd werd door twee Nederlandsche chauf feurs, kunnen raden. Van het Skistadion ging het terug naar de kom van Partenkirchen. Toen de auto echter uit de Mittenwalder- strasse de drukke Ludwigstrasse nader de, gaf de Prinses er de voorkeur aan te voet door het dorp te wandelen. Met belangstelling bekeek zij de vele fraaie gevels der oude Beiersche huizen met hun typische gevelschilderingen. Het was een merkwaardige gewaarwording voor de enkele ingewijden, de Prinses te midden van het publiek te zien wande len, zonder dat iemand der vele voorbij gangers, die haar passeerden, het flauw ste vermoeden ervan hadden, dat men naast of achter de „Hollandiscbe Kron- prinzessin" liep, van wier verblijf te Ws vele Dn'trchers hier op de hoogte zijn, zoodat den te Garmisch aanwezigen Hollanders herhaaldelijk gevraagd wordt of zij dan niet eens naar de Winterspe len komt. Nadat wederom een eindweegs per auto was afge'egd, stapte het gezelschap in de Babnhofsstrasse uit, om ook de verschil'ende winkels in deze straat te bekiiken Vandaar ging het verder naar het Kunstijsstadion, waar juist tegen half drie de ijshockey-match tusschen Tsje- cho-Slowakije en Hongarije begon. Als o'ewoon bezoekster nam de Prinses met *7aar Gezelschap plaats in de eere-tri- bune. Voor zoover viel na te gaan heeft Zij intens genoten van het fraaie en snelle spel der beide teams, die een for- schen, doch niet onsportieven wedstrijd spee'den. Met volmaakte onpartijdigheid applaudiseerde Zij voor elk met succes geplaatst schot of voor het fraai afslaan van een gevaarlijken aanval. De Tsjechen wonnen tenslotte met 30 en beide teams brachten een saluut voor de eere tribune alvorens het strijdveldte ver laten. In den loop van den middag, voegde de president van het Ned. Olympisch Comité, baron A. Schimmelpenninck van der Oye, zich opnieuw bij het gezelschap en gaf de Prinses verschillende inlich tingen over het spel en over den toe stand van de Nederlandsche deelnemers te Garmisch. Zonder dat viel na te gaan op welke wijze, had zich ook op de perstribune het nieuws verspreid, dat de dame met den zwarten bontmantel en de blauwe ijsmuts op de eere-tribune fan den overkant. Prinses Juliana der Nederlanden was. Ook de buitenland- sche journalisten onthielden zich echter van elke onbescheidenheid en het in cognito bleef streng geëerbiedigd. Te ruim 4 uur was de wedstrijd be ëindigd en per auto werd de korte af stand aifgelegd naar het station, waar de Prinses weer, geheel verloren in de groote drukte, onopgemerkt het perron bereikte, vanwaar de trein, naar Inns bruck vertrok. In dezen trein was een eerste klasse coupé in het eerste rijtuig voor de Prinses en Haar gevolg gere serveerd Daardoor scheen ditmaal ook het stationspersoneel op dit gedeelte van het station te weten, w:e de hooge bezoekster was, want toen de trein zich, ongeveer tien minuten te laat, in bewe ging zette, werd de Prinses stram in de houding en met opgeheven arm door 't stationspersoneel begroet. De Neder landsche Consul te München, de heer W. Dyserinck, die het gezelschap den geheelen dag had vergezeld, deed de Prinses tot op het perron uitgeleide. UW 48-B Onze «-redacteur seint ons uit Gar misch: Onze Nederlandsche Olympische ski loopster kan over het resultaat van haar deelneming aan den gecombineerden af- dalings- en slalomwedstrijd tevreden zijn Het is waarlijk geen kleinigheid om dezen ingewikkelder! tocht cr goed a. te brengen. Op de helling van den Gudi- berg, waarop ook de Olympische ski- sonngschans is gebouwd, was met vlag gen een zigzag baan afgezet, waarbij de deelneemsters gedwongen werden oo 't nemen van zeer scherpe bochten en door nauwe doorgangen heen moesten glijden. Ieder moest de baan tweemaal afleg gen. De eerste maal deed freu'c Schim melpenninck het zoo keurig dat ze on der haar wereldvermaarde mededing sters de negende plaats bezette. Bij de tweede afdaling maakte zij hal verwege een kleine tuime ing waardoor zij tijd verloor en bovendien een van haar skistokken kwijt raakte Het eindresulaat was, dat zij van den gecombineerden wedstrijd de veertiende plaats bezette. Een uitslag waarmee ons land, waar de skisport niet inheemsch is zeer gelukkig kan zijn. De eerste prijs en daarmede de gou den medaille werd behaald door de Duitsche Chr. Cranz, de tweede door de Duitsche Kaethe Grasegger en den der den prijs behaalde de Noorsche mejuf frouw Nilsen. De schaatsenrijders, komen Dinsdag aan de beurt met hun wedstrijden. Zondag hebben de Nederlandsche deelnemers voor het laatst getraind en na afloop hebben we ze even gespro ken De stemming onder het groepje hardrijders dat onder de hoede staat van mr. Eecen was bizonder goed en zij gaan de komende wedstrijden met vertrouwen tegemoet, al weten ze wel dat ze op een Olympisch kampioenschap geen kans hebben. Volgens de heer Eecen maakt van de Nederlanders Van der Scheer de beste kansen voor de 500 m. Van der Scheer en Langendijk voor de 1500 m en Langendijk voor de 5000 m en 10,000 m Het was heden in Garmisch Parten kirchen overigens te merken, dat het Zondag was duizenden en nog eens duizenden Duitschers zijn per trein, per bus en per auto naar dit wintersportpa radijs gekomen, waar zij het fraaiste winterweer aantroffen, dat zich slechts denken laat, Het g'evolg van deze invasie was, dat de hotels en restaurants de drukte on mogelijk konden verwerken en dat het met de bediening soms hopeloos in het honderd liep. Aangezien de deuren niet gesloten mochten worden was de druk te niet te keeren en velen hebben ang stig lang op hun beurt moeten wachten, maar de goede stemming bleef bij „Kaf fee mit Kuchen" die moesten aanvullen wat het „Eintopfgericht" van het mid dag-eten te weinig had gegeven. VOETBAL. B. V. V. en Go Ahead verliezen Be Quick bijna kampioen. De wedstrijden van gisteren hebben in verschillende afdeelingen weer verras sende resultaten opgeleverd. Clubs, die enkele weken terug prachtige kansen op het kampioenschap hadden, zien hun voorsprong nu aanmerkelijk verkleind of zelfs geheel verdwenen. In aid. I kwam Sparta door haar over winning op HBS een Hinken stap nader tot het kampioenschap Met 3 p. voor sprong en één minder gespeelden wed strijd gaat zij aan den kop. Hoeweï A.jax een verdienstelijke zege op KFC behaalde zal haar dit niet meer baten want zij is 6 p. op Sparta ten achter. In de andere Westelijke afdeeling won ^c.'ionoord ne( niet minder dan 50 in Dordrecht van DFC, dfü daarmede uit geschakeld werd De nog te spelen ont moeting FeijenoordBlauw Wit zal m deze afdeeling denkelijk wel de beslis sing brengen. De verrassing in het Oosten was de nederlaag op eigen veld van Go Ahead: Met 31 verloren de Deventenaren die 3 invallers, o.a. voor Leo H,ille, hadden van het in degradatie-gevaar verkeerende Tubantia. Enschede, dat in Wageningen een gevaarlijke klip om zeilde is daardoor met één pun: voor sprong ,aan de'leiding gekomen. Het nóg te spelen programma is echter zoodanig dat aan de kop van de ranglijst nog wis selingen genoeg kunnen plaats vinden. Heracles verspeelde een punt tegen PEC. Het Nijmeegsche SCH verloor een der laatste kansen om de onderste plaats misschien nog te kunnen ontgaan. Nu z,al haar dit niet meer lukken, mede door de zege van Tubantia. Be Quick heeft het kampioenschap van de Noordelijke afdeeling voor het grijpen. Veendam, dat tot nu toe haar ergsten concurrent was, werd op eigen terrein verslagen. Be Quick, welke de eenige eerste klasser is, die nog geen wedstrijd heeft verloren, moet uit' de resteerende 5 ontmoetingen nog 5 pun- ien halen om kampioen te zijn, tenmin ste wanneer Veendam alles zou winnen. Hoogezand nagelde Sneek nog vaster op de laatste plaats. Het zou raar moeten loopen als Sneek daar nog vandaan kwam, want Achilles liep weer een punt uit door tegen Velocitas gelijk te spe len. Het gaat den Groningers dit seizoen niet voor den wind. In de Zuidelijke afdeeling verloor de leider BW in Bleijerheide, en doordat NAC in Eindhoven op haar tellen paste, hebben de Bredanaars de leiding vero verd met 1 punt voorsprong en 1 wed strijd meer gespeeld. Er kan dus nog van alles gebeuren BW moet nog uit naar Longa, terwijl NAC nog uit moet naarBW. De overige wedstrijden zullen geen moeilijkheden opleveren. Maar MVV, dat thans PSV versloeg, kan van iedere misstap der leiders profi- teeren. Roermond stelde zeer teleur door haar groote nederlaag tegen Julia na. De voorsprong van Roermond op Noad bedraagt vier punten. Beide moe ten nog vier wedstrijden spelen. De uitslagen zijn: Eerste Klasse. SpartaHBS 2- -1; KFC— Afd. I: Ajax 13. Afd. II: DFCFeijenoord 05. Afd. III: ZAG—SCH 4Whgenin-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3