DE ONBUIGZAMEN. KRONIEK van den RAG. ZEELAND. FWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936. No. 32. Lloyd George slaat weer eens op hol. MIDDELBURG. WALCHEREN. I -Jiifw virtix-vx -- Aartshertog Otto en de troon te Weenen, De wind waait op het oogenblik weer uit den verkeerden hoek voor den troonpretendent. Prins Star hemberg moest te Parijs zekere beloften afleggen. Een im pulsieve reis, die beter achter wege had kunnen blijven. Aartshertog Otto, de zoon van den overleden ex-keizer Karei van Oosten rijk, woont sinds jaren met zijn moeder, ex-keizerin Zita, op het kasteel Steen- ockerzeel in Belg'ië, als balling. Tot ver leden jaar was het hem tenminste niet verdund als particulier persoon naar Oostenrijk terug te keeren. De zg. Habs- burgwetten, na de ineenstorting van de Donau-monarchie door het republikein- sche bewind uitgevaardigd, verboden dit. ]Er waait nu echter een andere wind te Weenen. De parlementaire democratie heeft er afgedaan en de dictatoriale re geering van Von Schuschnigg en Prins Starhemberg zou het liefst de monarchie herstellen. De eerste schrede op dien weg is ruim een jaar geleden gezet door de opheffing der Habsburg-wetten. Het voornaamste deel hunner bezittingen is de keizerlijke familie toen terug gegeven en als ze wil, mag ze weer in Oostenrijk komen wonen. Enkele leden der familie hebben dat reeds gedaan, doch de troon opvolger zal er niet veel voor voelen als gewoon burger terug te keeren. Hij zal zijn joyeuse entrée als koning of keizer willen maken, nu de kans op een restau ratie allesbehalve uitgesloten mag hee- ten. Gelijk we reeds zegden: de huidige regeering in Oostenrijk voelt er veel voor en de bevolking is zeer waarschijnlijk voor een belangrijk deel ook reeds voor de gedachte gewonnen. In politicis heeft Oostenrijk na den wereldoorlog meer be leefd dan gezond voor het Oostenrijk- sche volk zou blijken. Een burgeroorlog bleef zelfs niet uit en de nazi's achtten zich er niet te min voor, bondskanselier Dollfuss te vermoorden. Geen wonder, dat onder deze omstandigheden, het volk beterschap is gaan verwachten van een denkbare troonsbeklimming van aarts hertog Otto. Alevel, zooals we reeds eerder op deze plaats uiteen zetten: buitenlandsche machten verzetten zich daartegen. Tsje- cho-Slovakije, dat geheel uit de voorma lige Donau-monarchie is voortgekomen, Zuid-Slavië en Roemenië, dat hun grond gebied met groote brokken er van zagen uitgebreid, vreezen, dat de Habsburgers, eenmaal weer op den Weenschen troon, naar herstel van hun oude macht zullen gaan streven. Vandaar, dat deze landen zich met hand en tand tegen de restau ratie verzetten. Prins Starhemberg, die op 't oogenblik ,,de sterke man" in Oostenrijk is, heeft zooals men weet een paar dagen te Pa rijs vertoefd, om, nu Italië niet langer een beschermer kan heeten, waarop hui zen vallen te bouwen, van Frankrijk (en Tjsecho-Slovakije, Roemenië en Zuid- Slavië) politieken en economischen steun te verwerven (vooral tegen een eventu- eele nieuwe Anschlusz-campagne van Duitschland), Het staat nu vrijwel vast, dat hij heeft moeten beloven zich de res tauratie voor onbepaalden tijd uit het hoofd te zetten. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Hij zal moei lijk anders gekund hebben. Edoch, ter wijl hij nog aan het confereeren was, kwam daar onverwachts aartshertog Ot to ook Parijs binnenvallen. Niemand schijnt hem uitgenoodigd noch zijn komst op hoogen prijs gesteld te hebben. Prins Starhemberg althans vast niet. Die moet zoo zijn geschrokken, dat hij 't niet kon 'aten den eersten den besten trein naar weenen te nemen. Wat aartshertog Otto in Parijs is ko men doen, ligt voor de hand: het beloop van de diplomatieke besprekingen was hem niet welgevallig. Tot de reis moei dus impulsief zijn besloten, Over 't alge meen dienen politici zich echter vooi impulsieve ondernemingen te hoeden. '1 Lijkt niet bijster waarschijnlijk, dat de aartshertog veel pleizier van zijn be zoek aan Parijs zal be1 even. De politie ke wind waait momenteel voor hem uil den verkeerden hoek. Oostenrijk heef steun noodig van landen, die van de res tauratie niets willen weten. Misschien zijn op den duur politieke constructies mogelijk, die de weerzin tegen het her stel der Habsburgers wegnemen. Voors hands zou men 't in Tsjecho-Slovakije Roemenië en Zuid-Slavië echter nog be ter verdragen, dat Oostenrijk door Duitschland werd opgeslokt. Aartsher tog Otto zal dus nog wat geduld moeten oefenen. Hij zou Nederland, België en Portugal van wat koloniaal bezit willen ontlasten. De liberale staatsman Lloyd George heeft eergisteren in het Engelsche La gerhuis een rede gehouden, waarin hij sprak over een mogelijke herverdeeling van koloniën, o.a. in verband met de be kende Duitsche aanspraken. Men had mogen verwachten, dat Lloyd George n lans had willen breken voor de terug gave bv. van de voormalige Duitsche kolonies in Afrika, die thans Britsch mandaatgebied zijn (Britsche kolonies dus onder formeel oppertoezicht van den Volkenbond). Dat deed hij echter niet. Hij wraakte den kolonialen toestand in 't algemeen, er op wijzende, dat kleine landen als N e d e r 1 a n d, België en Por tugal uitgestrekte gebieden in vreemde werelddeelen bezitten. Men zou daaruit kunnen afleiden, dat Lloyd George van deze bezittingen maar wat aan de lan den, die naar expansie streven, wil ge ven. De „N. R. C." wijst er in verband hier mede op, dat Lloyd George nooit bijster goed zijn aardrijkskunde heeft gekend. Bij de opstelling van het Verdrag van Versailles (hij was Engeland's voornaam ste vertegenwoordiger) beging hij onge looflijke blunders; blunders nochtans, die in de Fransche kaart speelden en de we reld een hoop ellende hebben bezorgd. Nu weer heeft hij blijkbaar twee dingen verward: n.l. dat de koloniën van Neder land, België en Portugal oud bezit zijn en mandaat-gebieden heel iets anders beteekenen. Vooral door toedoen van Lloyd George zijn er nu ontevreden sta ten in Europa, die niet kunnen vergeten, dat men hun hun koloniën heeft afge nomen, of de beloofde koloniën niet toe bedeelde (Italië). Het gaat echter niet aan, van landen, die met de stommitei ten van het Verdrag van Versailles niets te maken hebben, een offer te vragen. Het Nederlandsch koloniaal bezit vau eeuwen her mag niet een onderwerp worden van territoriaal gesjacher. Als men de fouten in 1919 begaan wil her stellen, is de weg daartoe aangewezen. Niet de koloniën van kleine landen, maar de mandaatgebieden behooren op de conferentie-tafel te worden gelegd Gelukkig wordt de zotte opvatting van Lloyd George niet door de Engel sche regeering gedeeld. En hij is onmid dellijk na zijn rede door sir Austen Chamberlain, den oud-minister van bui tenlandsche zaken, op de vingers getikt. Die maakte hem opmerkzaam op zijn „vergissing", een vergissing intusschen, die een schooljongen uit de vijfde klas der lagere school niet zou hebben be gaan. Lloyd George praat veel en orato risch voortreffelijk. Maar hij schijnt soms nauwelijks te weten, waar hij het over heeft. door J. S. FLETCHER. 46). Op heldere dagen kon Oliver van die oogte af heel den omtrek overzien. De toren was ruim twintig meter hoog en -.O °PPerv'akte van het reservoir was heeI ^0ed zichtbaar. Maar ondenfrK jZ°° donkeri dat hij niets kon Ie insnif^en,.En toch keek hiJ. met al- zelf ket rond« ais wist hij zien Hii h'' Wat hi) zou kunnen tingvan lrte,rde en keek in de rich- vruchteloos VfienteYhh^611 ver wee èen Tr en toen zaf5 hij. heel die, dat 'wist hijau7t\eJ1CrhataSchemeri,ng; huis, waarin de oude vrouw Q* Van steeds woonde, moesttl0 "°g W«S midden in ïïS>?m?™£ ker en op! En opeens schoten hem hare dreigende woorden te binnen die ze zoo kort geleden, tot schrik van Raw Iinson, tegen hem gezegd had: „Je zult er nooit wonen, Carsdale' Bouw bouw zooveel als je wilt Carsdale er inwonen zul je nooit!"' t enslotte ging hij, huiverend van kou omlaag. Maar hij kon niet slapen en lag uren achtereen te luisteren naar wind afvragend, hoe het met gn riikHn Z°" $hMLet al weelde en rijkdom was hij toch weerloos tegen de kr,achten van wind en water. En hij voelde zich machteloos als een veertje in den stormwind. Tegen den morgen sliep hij eindelijk in. En plotseling schrok hij wakker, sprong uit bed en trok zijn gordijnen open. Een diepe zucht van verlichting ontsnapte hem. Louis had gelijk gehad. De storm was geluwd en over de pur peren heide en de wijde moerasgron den scheen in goeden gloed een stralen de herfstzon. HOOFDSTUK XIX. Weer in zijn oude doen! In de weelderige kamer, door miss Benia voor hem in orde gebracht, sliep Rawlinson rustig door, totdat hij om half acht door een der dienstboden gewekt werd. Bij de herinnering aan wat er den vorigen avond gebeurd was, trok* hij haastig zijin gordijnen open, vreezend een donkere lucht en stroomenden regen te zullen zien. Maar het was een stra lende morgen en beneden in den tuin, gekleed en verzorgd met zijn gewone keurigheid, stond Oliver gemoedelijk met zijn tuinman te praten, alsof er geen vuiltje aan de lucht w,as. Rawlinson ge voelde onwillekeurig bewondering voor zijn gastheer. Hij kleedde zich snel aan en voegde zich bij Oliver in den tuin. „Morgen.". morgen!" riep Oliver vriendelijk, met uitgestoken hand naar hem toekomende. „Goed geslapen? Het ziet er vanmorgen heel wat beter uit, niet?" vervolgde hij, met welbehagen Goedkeuring bij Kon. besluit is /erleend aan het besluit der Prov.nciale ilaten van Zeeland tot het tijdelijk op- ïemen van geld tot tpn hoogste 2.000.0000. In de week van 26 Januari tot en met 1 Februari kwamen in onze provin jie voor 2 gevallen van roodvonk, n.l. i te Boschkapelle en 1 te St. Maartensdijk. De Kooieenden. Ged. Staten hebben ingevolge art. 3^ der pachtwet bepaald, dat in 1936 de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 tol en met 30 April en v,an 13 Juni tot en met 28 Augustus. Aangehouden. De marechaussee te Hansweert heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekeren C. D., kanaalventer te Wemel- dinge, als verdacht van heling van ben zine. Wasch gemakkelijk, wasch voordeelig. Bovenstaande is de titel v,an de film, die Woensdag en Donderdag twee maal heeft gedraaid en hedenavond zal draai en in het Schuttershof en waarvan dan ongeveer 3000 personen, voornamelijk huisvrouwen, toekomstige huisvrouwen of helpsters van de huisvrouwen, gratis zullen hebben genoten, dank zij de uit- noodiging van E. Osterman en Co's Han del Mij., N.V. te Amsterdam. De in alle opzichten zeer te prijzen klankfilm heeft tot doel de goede wer king van de artikelen dezer firma, spe ciaal van Persil, te demonstreeren, en een kijkje te geven in de fabrieken te Jutphaas. Het goed slagen is zeker niet in het minst te danken aan de goede keuze van artisten, die onder de leiding van Clinge Doorenbos met de krachi der overtuiging, die goede eigenschap pen naar voren brengen .Zij zorgen er voor, dat de film niet alleen boeiend en leerzaam, maar vaak ook amusant is. Het gesprokene is zeer duidelijk. Voor de pauze wordt uitvoerig de behande ling van de witte wasch, na de pauze, die van zijden, wollen en andere fijne stoffen gedemonstreerd. UITBREIDING DER VRIJWILLIGE ZIEKTEVERZEKERING. De heer L. Onderdijk schrijft ons: Waar van Uwe zijde bij de opzet der vereeniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren", in 1928, zooveel medewer king is betoond, zult U wellicht, nu we staan voor een uitbreiding van het werk onzer vereèniging wel weer eenige plaatsruimte willen afstaan. Ons bestuur heeft besloten aan onze leden de gelegenheid te bieden zich nu ook voor andere kosten in een zieken huis te verzekeren; daarvoor is aan hen, bij de contributie-inning, een circulaire met inschrijvings-formulier verstrekt. Dit is niet geschied bij leden van zieken fondsen of bij hen, die uit anderen hoof de deze kosten vergoed krijgen, daar dit voor hen geen zin had. Er blijkt echter nog eenig misverstand te bestaan betreffende de in die circu laire vermelde contributie; daarom is het noodig, zoowel voor hen die reeds hun formulier inleverden, als voor hen die dat nog wenschen te doen, een en ander nog iets uitvoeriger, dan dit in de circulaire is gedaan, uit een te zetten. De contributie van de bestaande ver zekering, laten we die gemakshalve A noemen, bedraagt 5 ets voor leden, 3 ets voor kinderen beneden 16 jaar, voor het vierde kind beneden 16 jaar 1 ets, ter wijl voor meer kinderen beneden 16 jaar geen contributie meer verschuldigd naar de strakke lucht kijkende en de frissche lucht opsnuivende. „Louis zei gisteren al, dat er geen storm zou komen Hij heeft een goeden kijk op het weer zoo,als de meeste lui hier op de heide.' „En.... het gevaar?" vroeg Rawlin son, met een blik in de richting van het waterreservoir. „U hebt zeker al berich ten gehad?" „Ik ben er, toen het nog schemer was, al heen geweesttwee uur ge leden", antwoordde Oliver. „Crabtree zei, dat voor zoover hij wist, er in den nacht geen verdere schade is ,aange- richt. Maar vanmiddag komen die inge nieurs. Gisterenavond was ik er echt door van streek", vervolgde hij, den arm van zijn gast nemend op het hoo- ren van de bel voor het ontbijt. „Maar nu ben ik er weer bovenopalhoe wel ik slecht geslapen heb. Maar ik heb de zaak nog eens rustig overdacht en ben van plan de leiding zelf in handen te nemen.Buiten 'Washington en het heele bestuur van de waterwerken om. Ik stel niet te veel vertrouwen in zul ke besturen;.... ik zal het zaakje wel zelf opknappen.op mijn manier. Zoo lang ik maar iets tegenover me heb, dal ik kan aanraken, dan ben ik nergens bang voor, reken maar!" „Maar weet u dan nu, wat of wie u tegenover u hebt?" vroeg Rawlinson. „Ik ben er vrij zeker v,an", antwoord de Oliver met een grimmig lachje, „Maar we zullen zien. Vanavond kan ik u "den kelijk meer vertellen." Na het ontbijt stond zijn auto al voor en samen met zijn gast reed Oliver naarl is. Deze contributies zijn per weel:. Hiervoor heeft men recht op 30 ver pleegdagen, tot een maximum van 3,7 per dag, gebruik operatiekamer, ver voerkosten en, voorzoover niet in den verpleegprijs begrepen, betaling van ge nees- en verbandmiddelen gedurende die 30 dagen. In deze contributieregeling zit dus een :eer belangrijke verlichting voor de grootere gezinnen. Die kon niet ten vol- e doorgevoerd worden bij de aanvul lende verzekering voor klinische kos ten, wijl dan de kosten per lid te hoog zouden worden. Wel is een mindere contributie vast gesteld voor de kinderen, dat beteekent dus nog wel weer een verlichting voor gezinnen. De contributie nu van de aanvullende verzekering voor klinische kosten bij opname in een ziekenhuis, dus niet enke' operatiekosten bedraagt boven de con tributie hierboven genoemd 8 ets. voor leden en 3 ets. voor kinderen beneden 16 jaar, voor een maximum uitkeering van 100 en 14 ets voor leden en 5 ets. voor kinderen beneden 16 jaar, bij een maximum uitkeering van 200. Als we nu deze beide laatste verze keringen B en C. noemen betaalt men dus voor verzekering A en B samen per lid 13 ets., per kind beneden 16 jaar 6 ets., 4e kind beneden 16 jaar 4 ets en meer kinderen beneden 16 jaar 3 ets. Voor verzekering A en C samen is dan de contributie per lid 19 ets., per kind beneden 16 jaar 8 ets., het vier de kind beneden 16 jaar 6 ets., meer kinderen 5 ets. Deze contributies zijn alle per week berekend. Onze leden die per maand, kwartaal, halfjaar en jaar betalen kun nen nu gemakkelijk voor hun gezin uit rekenen wat het voor hen kost. Voorts is voor velen heel begrijpelijk, niet duidelijk, waarom deze contributie hooger is dan die van de nu bestaande verzekering A. Deze biedt toch behalve de andere voordeelen een maximum uitkeering bij opname in een ziekenhuis van 112,50, terwijl verzekering B maar een maxi mum biedt van 100,Hoe zit dit?, vraagt men. Zouden we werkelijk het maximum bedrag van 112,50 van ver zekering A aan allen of de meeste van onze leden moeten uitkeeren dan zou de contributie niet 5 ets., maar bijna 10 ets. moeten bedragen. Dit is echter niet zoo. Van alle opnamen in een jaar is het gemiddeld aantal dagen, dat wordt ver kregen door de opnamen te deelen op het totaal aantal verpleegdagen, 17 a 18, waaruit dus volgt, dat per opname iets meer dan dè helft van de 112,50 moet worden betaald. In ons zesde jaarver slag was dit bedrag dan ook f 63,50. Hierop is de contributie, die op zich zelf zeer laag is, berekend. Dit is ech ter niet het geval met de aanvullende verzekering B en C, die onzen leden aangeboden wordt. Hier staat vast, dat in de meeste ge vallen het maximum bedrag zal moe ten worden betaald, omdat deze verze kering niet enkel geldt voor operatie kosten, maar voor alle kosten bij op name in een ziekenhuis, voorzoover ze niet worden vergoed door verzekering A, van den eersten dag af. Een voorbeeld moge dit duidelijk ma ken. Bij opname voor observatie, laten we zeggen van 5 dagen, moet betaald wor den voor 5 ligdagen a 3,75, 18,75, maar in datzelfde tijdvak kan een uit gebreid Röntgenologisch onderzoek hebben plaats gehad, zonder nog van andere onderzoekingen te spreken! Dat kost meer dan het dubbele, waarbij dan nog komen de kosten van specialisten etc. Halfirth, waar hij Rawlinson, die in een naburige stad zaken wilde doen, aan het station afzette. En inplaats van vol gens gewoonte naar zijn fabriek te rij den, gaf Oliver zijn chauffeur order naar het andere stadsdeel te rijden, waar Louis de werkplaats had, waar hij aan zijn uitvinding bezig was. Midden tusschen arbeiderswoningen en fabrieken in een zijstraat lag die werkplaats. Naderbij komend, zag Oli ver, dat Louis aan het verbouwen was geweest en dat er nu op de plek van de oude gebouwen een nieuw, vierkant gebouw stond met massieve muren, dat blijkbaar zijn licht alleen van boven ont ving en slechts één ingang had, die met een zware ijzeren deur was afgesloten. Oliverd rukte op de electrische bel naast die deur. Even later gleed geruischloos een luikje open en keken een paar hel deren oogen hem onderzoekend aan, voordat de deur geopend werd. Oliver ging n,aar binnen en zag Naylor Bew voor zich 6taan. Hij was het factotum van Louis, een rossige, gespierde, lenige man van een jaar of dertig met een schrander uiterlijk en verstandige oogen. „Nou, ik moet zeggen, beste jongen, dat jullie blijkbaar hier geen menschen binnenlaten, als je niet eerst goed weet, wie het zijn!" zei Oliver lachend. „Wan neer is het zaakje hier zoo verbouwd?" Naylor Bew sloot lachend de geluids loos draaiende deur. „O, dat is al een jaar of twee geleden, mijnheer Carsdale. We moesten er niets van hebben, dat de lui hier maar iij en uit konden loopen, zooals ze zin hadden, (ingez. Meu.j Zooals hieruit blijkt, en het is goed dit nog even duidelijk te zeggen, wordt uitsuitend vergoed bij opname in een ziekenhuis. Gaat men deze verzekering, ten op zichte van de contributie, vergelijken met een soortgelijke verzekering enkel tegen operatiekosten, dan gaat die. ver gelijking mank, Hier worden, bij opname in. een zie kenhuis, alle kosten vergo<?(L van wel ken aard dan ook, bij een. verzekering tegen operatiekosten enkel die van den chirurg, en in vele gevallen dan nog maar voor een zeker deel. Bovendien: over de vraag, wat operatiekosten zijn kan heel wat verschil van. meening ont staan; deze vraag heeft al tot heel wat geharrewar aanleiding gegèvenl En steeds meer vinden opnamen plaats voor andere dan chirurgische be handelingen, en dikwijls kan ook moei lijk tevoren worden vastgesteld, op wel ke af deeling van een ziekenhuis men te recht komt. Van de gemiddeld 28 opnamen per 1000 leden in de laatste 2 jaar waren er 16 op de chirurgische afdeeling en 12 op diverse andere afdeelingen. Deze paar cijfers bewijzen meer dan duizend woorden, dat mén bij een ver zekering tegen enkel operatiekosten nog in vele gevallen yo.or groote kosten komt te staan. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat een weistandsgrens, zooals bij de ziekenfond sen, bij ons voor deze verzekeringen n i e t bestaat, dus kan iedereen lid worden. Het bezwaar dat vroeger be stond, nl. dat men zich slechts voor de betaling der ligdagen kon verzekeren, is door de geschetste aanvullende ver zekeringen komen te vervallen, ST. LAURENS. Woensdagavond hield de vereeniging voor Ziekenhuisverple ging Walcheren, afdeeling St. Laurns, een openbare vergadering in café Bloe- mendaal. Op deze vergadering, welke zeer druk bezocht was, zoowel door le den als niet leden, terwijl zelfs een con- curreerende verzekeringsmaatschapppij vertegenwoordigd was, werd door den al- gemeenen secretaris-penningmeester den hr L. Onderdijk gesproken over: „Wat gaat de vereeniging nog doen voor de leden?" Allereerst gaf spr. een uitvoerig ver slag over datgene wat nu reeds door de vereeniging voor haar leden wordt ge- we hebben hier geheimen, nietwaar?" „En daar weet jij natuurlijk alles van af, is het zoo niet?" vroeg Oliver, den man nauwkeurig opnemend. „Nounog niet alles", antwoordde Bew. „Mijnheer houdt er enkele nog heelemaal voor zichzelf. Er is hier een. plek, waar ik nog nooit geweest ben," vervolgde hij, op een andere ijzeren deur wijzend, die naar 'n binnenvertrek voerde. „Ik geloof, dat de koning zelf er nog niet binnen zou mogen komen!" „Zeg, waar is hij?" vroeg Oliver, rondkijkend naar de verschillende op gestelde machines, draaibanken en ver dere werktuigen. „Ik had afgesproken dat we elkander vanmorgen hier zou den treffen!" ,Hij zal zoo dadelijk wel hier zijn", antwoorde Bew, een schetsteekennig, die op een werkbank lag, opnemende, hoewel zijn scherpe oogen Oliver voort durend gadesloegen. „Ik meen, dat u ook een en ander met mij wilde bespreken, nietwaar mijnheer Carsdale?" „Ik zou wel eens graag willen weten waar en hoe je aan het nieuwtje bent gekomen, dat je gisteravond tegen mijn zoon verteld hebt", zei Oliver, recht op den man ,af. „Je weet ook wel, dat het van heel groot belang is, niet?" „Ja, ik weet er alles van", antwoordde Bew. „Maar ik ben niet van plan te vertellen van wien ik het heb. U bent nu gewaarschuwd, mijnheer Carsdale nu ligt het aan u om voor uzelf te zor gen." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5