J 22* GOESCHE COURANT^ STATEN-GENERAAL ZEELAND. WEER EN WIND. Wat voeren de Duitschers bij onze Oostgrens uit? Melk, die langer dan twee maanden goed blijft. MUNHARDT'S NUMMER 32. TWEE BLADEN. VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Een alarmeerend arti kel van een Ameri- kaansch journalist. MIDDELBURG. 9.30 21.43 laxeer- tabletten werken zacht en zeker^ poos 60ct laar an. er een ver hellen geld- ïfwij- ge- >oden Gratie 2, d-r 175 ].r leldof, Wis- A. bhtge- tlf. 21 en prhok, Itwer- J. de (D.Z.) pjs. d., attier, Bre- j. jm. I en D. (D-Z.) lenke- ^rman, M. I (D.Z.) Ireem- pving' - Zure Court sstone ranje hpagne \ard 3 5— 4-8, ^s. per beiden |00 kg, llanten |0, per Gia- 11.60 l: aan- |f 1.67, ar gen., ferman- lleugel, rins v. Febr.: meis- >,00 h., Febr-: ,Ver- 15 h MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- Vlissingen 2.30, elders 2.S0 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 p w Advertentiën 30 ct. per r^S®l, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bg coetr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstiuat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 fostreaem ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. Edgar A. Mowrer, Parijsch correspon dent van de Chicago Daily News, en leider van den Europeeschen dienst van dat Amerikaansche blad, heeft een be zoek gebracht aan ons land. De beer Mowrer is een der bekendste Ameri kaansche journalisten, die lang Ber- lijnsch correspondent geweest is van zijn blad. Hij is schrijver van het be kende boek „Duitschland zet de klok terug", dat hem onder het nieuwe re gime in Duitschland zeer kwalijk geno men is, maar waarvan de beteekenis nooit is miskend. Het feit, dat onze regeering het ont werp voor een weerfonds van 54 mil- lioen bij de Kamer heeft ingediend, dad zijn aandacht getrokken. „Het bedaard- ste en vredelievendste volk van Euro pa is in ongerustheid geraakt", zoo schrijft hij in zijn blad. Hij moest weten wat de reden van die ongerustheid was. Zijn taak bleek hem niet gemakkelijk. „De Nederlanders houden ervan om met buitenlanders te spreken, maar zij zijn zoo terdege onzijdig! Zij loopen niet gaarnè met hun argwaan te koop, uit vrees den verdachten buurman te prik kelen". Hij had al spoedig begrepen, dat een bezoek aan een der regeerings departementen niets zou opleveren, in gesprek met bevriende Nederlanders had hij echter begrepen, dat men reden meende te hebben, ernstige bezorgdheid ten opzichte van Duitschland te moeten koesteren. „Wat hebben de Duitschers dan tegen Nederland", had hij gevraagd. „Niets" was het antwoord geweest, maar wat hadden zij legen België in 1914?" „Zij meenden dat België hun in den weg stond", had de Amerikaan geop perd. „Precies, en als Nederland in den weg staat, gelooft gij dan, dat zij zullen aarzelen. Als gij weten wilt, waarom de Nederlanders zich onbehagelijk voelen moet ge zien te weten te komen, wat de Duitschers vlak bij onze Oostgrens uit voeren." Mowrer had den raad gevolgd. Dank zij zijn kennis van Duitschland en veel ervaring was hij heel wat te weten ge komen. In de Chicago Daily News geeft hij er verslag van in een tweetal arti kelen. De N.R.C. ontleent er het een en ander aan, dat wij hier beknopt willen samenvatten Vliegvelden. Binnen een strook van 60 a 80 km van de Nederlandsche grens bezitten de Duitschers op zijn minst 15 „officieele" vliegvelden. Die te Wesermunde en Wilhelmshaf en aan beide oevers van den mond der Weser en op de eilanden Norderney, Borken, Langeroog en Wan geroog dienen voor watervliegtuigen, 9 andere, Wesermunde, Osnabrück, Mun ster, Gelsenkirchen, Dortmund, Dussel- dorp, Mühlheim en Keulen liggen zuid waarts verspreid in een soort ketting, evenwijdig aan de Nederlandsche grens. Bovendien zijn er nog 24 andere velden voor „sportvliegers" geïdentificeerd. Deze liggen alle op 10 a 40 km van onze grens. Waarlijk, aldus de schrijver, de geestdrift voor het „sportvliegen" kent in het nieuwe Duitschland geen gren zen. Nieuwe en versterkte garni zoenen. Om-de een of andere reden heeft het herstel van den krijgsdienst concentra te van Duitsche troepen veel verder noordwaarts tengevolge gehad dan noo- werd geacht voor het even talrijke j ^er voor den oorlog. Een deel van deze nieuwe garnizoensteden en misse ien andere, die de schrijver niet vt0Ij om z°o te zeggen binnen de Nederlanndsche sfeer". Het zijn Lingen, Rheine,_ Lippstadt Hamm, Iserlohn, en Osnabrück. Paderborn en Munster wa ren allang militaire steden, maar on langs werden de garnizoenen versterkt. Nieuwe bruggen en autowegen. Te Urdingen ten zuiden van Duis burg is een nieuwe brug, naar het heet neer dan 80 voet breed over den Rija geslagen, precies waar de toegang het gemakkelijkst is tot den Nederlandschen uitspringenden hoek van Venlo op een afstand van ongeveer 20 mijl. Nog tref fender zijn de nieuwe autowegen, ver vat in het niet openbaar gemaakte Hit- ler-pian, die de Duitsche overheid lie ver net aan de groote klok schijnt te hangen. Eén groote weg, uit een oogpunt van logica volkomen bevvrediigend, leidt bijna pal westwaarts van Hannover via Osnabrück naar Gronau en de grens tegenover Enschedé. De tweede is zoodanig geprojecteerd, dat hij van Bremen ut Zudwaarts langs de voor naamste garnizoenen loopt en zich ten slotte met één tak richt naar dat deel van Nederlandsch Limburg, dat de Duit schers zich onthielden in 1914 te schen den. Tenslotte maakt de heer Mowrer nog melding van een groot aantal luister posten en platforms voor het signalee- ren van vliegtuigen in de onmiddellijke nabijheid van onze grens en van een overdaad van werk- en andere kampen. Hij besluit zijn artikel dan met de vol gende woorden; In verband met andere dingen be schouwd, hebben deze feiten herhaal delijk den indruk gewekt, ongelooflijk schokkend voor de Nederlandsche ge moedsgesteldheid, dat het gedaan kon zijn met den tijd van een met succes toegepaste onzijdigheid, en dat als er weer eens een oorlog uitbreekt, tus- schen de reuzen van West-Europa, Ne derland op de een of andere manier ge vaar loopt, daarin onweerstaanbaar be trokken te worden. Nieuwe mogelijkheden voor on ze zuivelindustrie? Men denkt aan vervoer van versche melk naar Indië. Een pana cee tegen de crisis? Sedert tientallen van jaren streven we tenschap en practijk er naar melk en room behoorende tot de belangrijk ste voedingsmiddelen der menschheid houdbaar te maken. Men heeft verschil lende wegen bewandeld: condenseering, sterilisatie van de melk, enz., maar h ideaal, de melk absoluut in verschen toestand te houden, werd tot nu toe niet bereikt. De Duitsche apotheker Theodor Ho- fius uit Duisburg, schijnt er thans na 18 jaren experimenteeren in geslaagd te zijn een tank te fabriceeren, waarin de melk zeer langen tijd goed blijft. Gedurende den laatsten tijd hebben met het procédé van Theodor Hofius te Amsterdam proefnemingen plaats gehad door den directeur van den keurings dienst van waren, dr. A. van Raalte, daartoe in de gelegenheid gesteld dóór de Maatschappij voor Verduurzaming van Zuivelproducten „Metra" te Amster' dam, welke is gesticht met het doel de uitvinding van Hofius in Nederland in toepassing te brengen. De resultaten van de door dr. Van Raalte genomen proeven, waren ver bluffend, Niet alleen bleek, dat melk en room na twee maanden nog even frisch waren als op den eersten dag, doch te vens waren de melk en de room nog veredeld, in dien zin, dat de voor velen zoo onaangename stalreuk geheel was verdwenen, in de plaats waarvan een zeer zuivere, frissche smaak was geko men. De toepassing van deze uitvinding kan voor ons land van zeer groote beteeke nis worden. Immers, gedurende de laat ste jaren, moesten vele millioenen gul dens van staatswege worden beschik baar gesteld voor steun, omdat de vroe gere afzetgebieden voor onze melk en zuivelproducten geheel of voor een groot gedeelte door verschillende oorzaken onze producten niet meer kunnen opne men. Alleen reeds op de begröoting van het Landbouw-Crisisfonds voor dit j.aar is voor uitkeeringen ten behoeve van melkveehouders, een bedrag van f 80 millioen 700 duizend uitgetrokken. In totaal vermeldt deze begrooting aan uitgaven voor melk en zuivel een bedrag van f 85.689.000. De toepassing van de uitvinding in Nederland biedt tal van mogelijkheden die zouden kunnen leiden tot een spoe dig einde v;an de crisis in onze zuivel industrie. Zooals uit het rapport, dat dr. Van Raalte na zijn proefnemingen heeft uit gebracht, blijkt, blijven melk en room welke in de Hofius-tanks worden be waard, langer dan twee maanden goec Deze tanks, vervaardigd uit een bijzon der soort roestvrij staal, maken het ech ter niet alleen mogelijk melk en room gedurende langeren tijd te bewaren Alleen de goeden zijn gelukkig. doch tevens om deze producten over zeer groote afstanden te vervoeren. Van economisch standpunt bezien, igt het groote belang v,an de uitvinding voor ons land in de mogelijkheid van het zoeken van nieuwe afzetgebieden. Bij alle goede-verzorging, die men voor al op de Nederlandsche passagierssche pen heeft, ontbreekt tot dusver de ver sche melk. Men moet zich aan boord der schepen met gecondenseerde melk tevreden stellen -r- tenzij, wat op de groote luxe-schepen gebeurt levende coeien worden medegenomen. Op een van de grootste Duitsche scheepvaartlijnen van Hamburg naar Kaapstad en terug is een proef met een Hofius-tank genomen en deze heeft er toe geleid, dat op de volgende reis meer tanks werden mee genomen. Doch niet alleen, dat de melk aan boord der schepen in frisschen staat kan worden geconsumeerd, de schepen kun nen thans het overschot der Nederland sche productie daar brengen, waar thans een absoluut tekort is. In Nederlandsch- Indië is over hetalgemeen de melk, voor zoover deze te verkrijgen is, van slech tere kwaliteit dan onze melk en boven dien veel duurder. In deze koloniën, waar zeker een millioen inwoners melk- gebruikers zouden worden, wanneer de ze uit. Nederland kon worden ingevoerd, ligt een groot afzetgebied voor onze zuivelindustrie. De tanks maken het zelfs mogelijk van de melk, die naar Nederlandsch-In- dië zou worden vervoerd, daar te lande versche boter en kaas te produceeren De nieuwe onderneming verwacht van de toepassing van deze uitvinding in den loop der tijden het einde van de crisis de Nederlandsche zuivelindustrie, 't Overschot aan melk en zuivelproducten dat onze gemeenschap thans zoo zware lasten oplegt, zal gemakkelijk kunnen worden uitgevoerd en de groote verlie zen, welke thans ten gevolge van be derf worden geleden, zullen tot het ver leden behooren. Ook in het binnenland zijn er vele mogelijkheden van toepassing der nieu we uitvinding. Voor den boer, die thans tweemaal per dag zijn melk aan de zul velfabriek of handelaar moet afleveren, zal het mogelijk zijn deze aflevering eens per twee of drie dagen te doen geschieden, waardoor belangrijk op het transport kan worden bezuinigd. Een andere groep van verbruikers van melk en room, in het bijzonder banketbakkers, restaurateurs, enz., die thans, wanneer des zomers plotseling op Zondag slecht weer intreedt, vooral bij onweer, soms groote vorraden zien bederven, zal zich verder door gebruik te maken van de nieuwe uitvinding tegen dergelijke ver liezen kunnen verzekeren. De nieuwe wijze van bewaren van melk en room maakt den verbruiker onafhankelijk van den leverancier en deze laatste onaf hankelijk v;an den consument. Instellingen als ziekenhuizen en sa natoria, voor welke het van groot belang is niet alleen om steeds voldoenden voorraad melk te hebben, doch ook van dezelfde kwaliteit, zullen van deze uit vinding gebruik kunnen maken. Niet alleen echter voor de Neder landsche zuivelindustrie zal de toepas sing van belang zijn. Het ligt in de be doeling de tanks, welke voor Nederlanc en Koloniën noodig zijn, in ons land te doen vervaardigen, waardoor ook ip de metaalnijverheid een belangrijke arbeids verruiming kan worden verwacht. Me' eenige fabrieken worden reeds onder handelingen hierover gevoerd. tijd is rijp voor het nieuwe. In het par- S lement en de rijen der ministers zijn er méér de nat. soc. beginselen toegedaan dan menigeen vermoedt (groote vroolijk- heid). De heer De B r u ij n (r.k.) zeg de dat de economische politiek dezer regeering is mislukt. Het Juli-conOict was in hoofdzaak een conflict over het sociaal-economisch beleid der regeering. De regeering is van r.k. zijde herhaal delijk gwaarschuwd: bepaal u niet tot de "oonen. De regeering weet geen voldoen den raad met haar economische poli tiek; een andere conclusie is niet te trekken. Spr. betwijfelde of Nederland voldoen de heeft aangepast om aan den interna tionalen wedloop deel te nemen. De vergadering werd verdaagd tot he den. Algemeene beschouwingen Rijksbegrooting. Bij de voortgezette debatten gistermid dag in de Eerste Kamer constateerde de heer De la Bella (s.d.), dat er over gebrek aan belangstelling voor het (soc. dem.) Plan van den Arbeid niet te klagen valt. Wat heeft men gesteld tegenover dit plan? Spr. ontkende, dat het speculatie zou zijn. De heer De Marchant e d'A nsembourg (nsb) bestreed het bestaande staatsbestelsel. De N.S.B. zou stellig haar bloei niet alleen aan de cri sis te danken hebben. De minister-president, aangekondigd als de sterke man heeft door het par lementarisme niets kunnen uitrichten en niets volbracht van zijg, program. De Vooral géén toenadering! Wij lezen in „De Zeeuw": „In enkele plaatsen o.a Oostburg en Franeker, zijn door vrijzinnige en recht- sche kiesvereenigingen bijeenkomsten georganiseerd om gezamenlijk te prote steeren tegen het nationaal-socialisme. M!et instemming nemen wij hier over wat de Standaard in verband daarmede opmerkt: „Voor een dergelijke geconcentreerde actie tegen de N.S.B. gevoelen wij niets Bestrijding van het nationaal-socialis- 2 achten wij dringend noodzakelijk Maar dan bestrijding' krachtens anti- rev olutionair beginsel. De vrees is niet denkbeeldig, dat op dergelijke massale vergaderingen de anti-revolutionaire bazuin geen helder geluid kan geven en haar geklank door het woord der anderen wordt verstoord Grooter bezwaar is nog, dat bij der gelijke anti-nationaal-socialistische klop jachten de indruk rijst," dat onze actie zich eenzijdig heeft toe te spitsen tegen de N.S.B. Fataal zou die gedachte wezen. Van den kamp tegen liberalisme en sociaal-democratie mag om de actualiteit der bestrijding van het nationaal-socia lisme niet worden afgezien. Door een gecombineerde actie als wij signaleerden, kan een toenadering tot liberaal en sociaal-democraat ontstaan die de zuivere ontwikkeling der partij verhoudingen verstoort. De Antirevolutionaire Partij is meer dan een anti-nationaal-socialistische partij. Zij richt zich tegen het revolutionaire beginsel in al zijn schakeeringen". Tot zoover het citaat uit „Zeeuw- Standaard". Wij zullen er weinig aan toevoegen Alleen dit: De geestesgesteldheid die hieruit spreekt, is niet de onze. En gelukkig ook niet die van alle anti-revolutionairen. Meer niet. Voor de afd. Middelburg van den N.C.V.B. heeft de schrijfster Wilma Woensdagavond gesproken over de ge schiedenis van haar werk. De schrijfster ving aan met te schetsen hoe zij, tot haar 33e levensjaar ziekelijk, na haar herstel tot het bewustzijn van heur schrijvens- gave kwam. Vervolgens vertelde zij van haar wer ken „Moeder Stieneke", „De Kruis boom", „Die Vrijwillig dragen" en „De lichte Nacht'1. Op de vraag „h»e sta ik in mijn werk tegenover kunst en schoonheid?' is haar antwoord: er is één wet der ge rechtigheid, n.L: „Zoek eerst het ko ninkrijk Gods en al deze dingen zullen u toegeworpen worden," Aan deze wet zal alles zich moeten onderwerpen, ook onze kunst. JEUGDAVOND, Gisteravond had in de stampvolle Nieuwe Kerk een jeugdavond plaats uit gaande van den Ring Walcheren van Ned. Jongelingsverbond en het Nee Verbond van Chr. Jongevrouwen en Meisjes Vereenigingen op Walcheren Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den burgemeester van Midde! burg. De voorzitter van den Ring, ds. L Kor e vaar, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna hij liet uit komen, dat het houden van een jeugc - avond niet is het geven van een mooien Viiddelburg 7-II-'36 Donderdag: hoogste luchttemperatuur 5.8 ÜC; (421-4 °F); aagste 2 °C (28 °F). Heden 9 h: 0.9 °C; 12 h: 2.5 °C. Geen regen of neerslag. Joogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 779 mm; laag ste 776 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied; 779.1 mm te Groningen, Kopenhagen en Blaavans; laagste 744.8 mm te Vestmanöer hoek. Verwachting tot morgenavond: Meest matige N, Oostelijke tot Ooste- ijke wind; helder tot licht bewolkt, drcog weer; matige vors1! 's nachts, over dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon op: 7 h 35; onder 16 h 54. Licht op: 17 h 24. Maan op: 17 h 22; onder: 7 h 12. V.M.: 7 Febr Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Februari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 7 1.23 13.45 7.57 20.06 Za. 8 1.56 14.21 8.33 20.38 Zo. 9 2.27 14.52 9.07 21.07 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge. Februari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 7 3.18 15.36 8.56 21.12 Za. 8 3.54 16.14 Zo. 9 4.27 16.47 10.01 22.13 (Ingez. Med.) avond zonder meer, maar dat men door dezen avond aan de jeugd wil geven kracht voor de moeilijkheden in het leven. Na het zingen van het Bondslied van het Ned. Verbond van Chr. Meisjesver- eenigingen in Nederland, sprak jonkvr- Asch van Wijk uit Utrecht over „Wat vraagt onze tijd van ons". Spr. behan delde na een korte inleiding de vraag: „Welke taak heeft de jeugd tegenover de kerk?" Duidelijk zette zij daarbij uiteen, dat beiden elkaar noodig heb ben. De tweede vraag was: Hoe is de verhouding van de jeugd tegenover land en volk. Spr, wees op den storm van na tionalisme, die door ons volk heengaat, hierin kan een gevaar schuilen. Het is spr. opgevallen, dat in ons land ieder klaagt en moppert op de regeering, als of zij de schuld is van den toestand, maar men hoort niet spreken van schuldbesef en ziet geen verootmoedi ging. Wat heeft men gedaan met Gods gebod van dienende liefde? vraagt spr. De derde vraag, welke spr. wilde stellen is: Hoe is de verhouding van den jongen tot het meisje. Spr. schetste den omgang in stad en dorp en zeide, dat ook door het werk der Chr. jeugdbeweging veel op dit terrein kan worden gedaan, wat niet anders dan ons volksleven ten goe de kan komen. Na het zingen von het Bondslied, sprak ds. Joh. A. Raams uit Kloeting'e over: „Zien en zien". Spr. had daarbij tot uit gangspunt gekozen Joh. 20: 20. Wij le ven in een wereld, waarin wij alles afwegen naar de waarde die het heeft in goud en zilver, maar naast dit zien met het lichamelijk oog, bestaat er ook een bezien met geestelijk oog. Met allerlei beelden toonde spr. hoe men op die wijze veel meer kan zien. Wanneer ook de dingen rondom ons zien, dan is daar allerlei, dat verschrikt, maar met het geestelijk oog wordt het anders, duidelijk komt dan naar voren, wat wij in het Evangelie vinden uitgedrukt in het „Vrees niet". Nu kan men zeggen, dat was voor de Discipelen gemakkelijk zij zagen Jezus, doch wij leven zooveel eeuwen later, maar wij hebben het Boek der historie. Laat ons daarin lezen en telkens zal het ons tegen klinken. „Ik zorg' voor U", dat is voor ons een schild in het leven. Wij moeten Jezus zien in ons leven. Hij alleen wijst ons den weg naar het Vaderhuis. Tusschen beide toespraken en ook na

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1