i Z. AMERIKA wisssr op ""trzïk'ioor de 'm CRÈME een weldaad voor Uw huid (lngez. Men. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Verlichting bij de Veersche brug. Verhuring grond bij de Mais- baai. DE STERRENHEMEL FERRUARI 1936; 20 h MT. 1 VOLLE MAAN LAATSTE KVARIXER 1NIEUWE KAAN ZUID V.M.: 7 Febr.; L.K.: 15 Febr.; N.M.: 22 Febr.; EK.: 29 Febr Men vindt de Volle Maan van den 7en op ons kaartje tusschen Kreeft en Leeuw; het Eerste Kwart;er van 29en in den Stier, Laatste Kwartier en Nieuwe Maan vallen buiten de teekening. ,16 id cfat tigen. Eigenlijk hadden mijn kogels Hit ler moeten treffen. Een verdere overwe ging voor mijn aanslag was, dat aan mijn geloofsgenooten in Duitschland het leven onmogelijk wordt gemaakt. Frankfurter heeft voorts ontkend, ooit lid te zijn geweest van eenige politieke organisatie. Hij had het p'an voor den aanslag een week of drie geleden opge vat. Hij heeft toen te Bern een revolver gekocht. Niemand heeft hem tot de daad aangezet of hem daarvoor opdracht ge geven. SCHEEPSRAMP IN ARGENTINIë. Op de rivier Parana (Argentinië) is een motorschip omgeslagen en in en kele minuten gezonken. Er bevonden zich 30 personen aan boord, van wie er 19 verdronken Vijf koppen van de be manning en zes passagiers wisten zich te redden. De oorzaak van het ongeluk is naar men aanneemt, dat de lading verschoven was. IN EEN LIFTKOKER GEVAiLLEN EN OMGEKOMEN De 15-jarige E. Schuiten viel gistermiddag in de tabaks fabriek Gruno aan de Winschoterkadi te Groningen in een lift. Hi werd met ernstige verwondingen opgeno men en is korten tijd later in het Aca demisch ziekenhuis overleden. KINDERZEGEN. Het gezin van den heer Joh. Brouwer te W i n s c h o ten is in den nacht van Maandag op Dinsdag verrijkt met een drieling. Het echtpaar heeft reeds twee tweelingen EEN OPLICHTER, DIE NAAR EGYP TE ZOU, MAAR IN DE CEL TERECHT KWAM. De Haagsche politie heeft een 43-jarigen handelsreiziger P. F. v. G., uit Amsterdam, aangehouden, ver dacht van oplichting van een Duitsch dienstmeisje en een dienstmeisje in Vlissingen, wien hij onder voor wendsel van trouwbeloften geld heeft weten afhandig te maken. Het Duitsche dienstmeisje in Den Haag had hij een verhaal gedaan, dat hij een betrekking in Egypte kon krijgen en daarna kon trouwen. Voor reiskosten gaf het meisje hem 100, waarna de man verdween, niet naar Egypte, maar naar Vlissingen, waar hij op dezelfde wijze slachtoffers maakte. Reeds vroeger had hij te Den Haag een Poolsch dienstmeisje onder voorspiegeling van allerlei beloften geld afgetroggeld. De man zal vóór hij ter beschikking van de justitie wordt ge steld, eerst nog naar Vlissingen worden overgebracht om daar door den commis saris van politie gehoord te worden over tegen hem aldaar ingebrachte klachten van oplichting. (Tel.) STAMBOEK VOOR HET NED. TREKPAARD. Alg. vergadering van de afdee- ling Zeeland. (Vervolg van het verslag van gisteren) Bij de rondvraag zegde de heer Jac. Brooijmans, dat het voor de hengsthou- ders op Tholen en St, Philipsland zeer bezwaarlijk is, om met hun hengsten steeds naar Zierikzee te moeten voor de najaarskeuring, waarop men spr. heeft geantwoord, dat dit wel leert, doch spr. zeide: wij leer en dit nooit! Anderen hadden het idee geopperd, dat men om beurten te Zierikzee en Tholen zou kunnen keuren, doch spr. wilde een an der den overlast niet helpen aandoen, waarover hij zelf klaagt. Moet, door verandering, de primeering bij de na jaarskeuring vervallen, dan is dit voor spr. geen bezwaar, daar hij geen al te groote waarde toekent aan 2-jarige hengsten, die juist in enkele maanden tijds enorm kunnen verbeteren doch ook kunnen achteruitgaan, hetgeen men op de centrale keuring reeds zoo vaak heeft gezien. Classeeren achtte spr. goed, waarbij, dan, tot aanmoediging, ook een medaille zou kunnen worden uit- gereikt, doch de geldprijzen achtte spr. GoAs °P de centr'*!e keuring te De heer H. Kerckhaert ondersteunde het denkbeeld-Brooijmans, terwijl hij van het toekennen van medailles aan de geclasseerden eenzelfde effect ver wacht, als thans bij de primeering, waar tegenover de heer H. J. Aernaudts van meening was, dat de primeering bij de najaarskeuring best heeft voldaan. De heer Lako zegde, dat er steeds tnecr van de voor vijf jaar goedgekeurde ngs en van onze keuringen thuis ble- n, waardoor het aanzien der keurin- Aaat»- z'e?,er,00aen achteruitging. De i -G °j PHnaeering op de najaars- d?n °°k tornen om de* moonde. da. do n,,a.rego,"?e'n ".X freett voldaan, waarop de heer Tz In. teijn zegde dit niet te ontkennen, doch bij de pas gehouden voorjaarskeuringen was er geen primeering, en nooit was er Saai"™4*" meCr De voor z. oordeelde, dat de kwes- tie te belangrijk is, dan dat zij thans, zonder op de agenda te hebben gestaan, kan afgehandeld worden, waarom hij deze belangrijke kwestie eerst in het oestuur wenscht te bespreken, waarna een in den loop van den zomer te hou ten alg'zmeene vergadering uitspraak kan doen. Bovendien heeft niet de af- deeling, noch het hooidbestuur de be- lissing waar de verplichte keuringen zullen worden gehouden. De heer A. H. de Milliano vroeg in- ''chtingen over het feit dat de hengst Dompteur Delcourt, die tijdens het stop zetten der inschrijving van Belgische maarden in ons stamboek werd inge voerd, toch werH gekeurd en ingeschre ven, terwijl dit voor Bloc de Gages werd geweigerd, waardoor eigenaren verplicht werden f 50 te storten voor keuring door de Rijkscommissie. Spr. is van meening, dat dit iets weg' heeft van meten met twee maten, waarop de heer Bom antwoordde, dat de Vereeni- ging „Horst-Venraij" reeds vóór den fa talen datum 15 Dec. 1933 schriftelijk aan vraag tot invoer van dezen hengst had gedaan. De heeren de Milliano en Jos. de Waal vroegen nog, of afgekeurde heng sten, nu het accoord met het B.S. is tot stand gekomen, naar België kunnen worden uitgevoerd? Besloten werd het hoofdbestuur te verzoeken in deze rich ting werkzaam te willen zijn Hierop zegde de voorzitter dank voor de aangename discussie, sloot de verga dering en noodigde allen aanwezigen uit om met hem de nieuwste film van het Stamboek te gaan zien, welks vertooning den leden nog een aangenaam uur heeft verschaft. Vergadering van Woensdag 5 Feb»-, te 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig 16 leden, afwezig de heer Den Hollander. De BURGEMEESTER houdt de Nieuwjaarsrede, reeds in het tweede blad blad van ons nummer van heden gepubliceerd. De leden geven blijk van instemming met zijn woorden. De heer HEEMSKERK beantwoordt de woorden van den burgemeester, en zeide dat er blijdschap is, dat toch en kele lichtpunten zijn naar voren ge bracht, al zijn de tijden zwaar. Vele besluiten moeten genomen worden, die men in andere tijden niet zou moeten nemen. Spr. is het met den burgemees ter eens, dat God alleen regeert, ook in deze donkere tijden, Spr. wijst er op, dat de burgemeester in de laatste vergadering van 1935 een goed nieuwjaar toewenschte en spr. daarop mocht antwoorden. Spr. wijst er andermaal op, dat de wijze waarop de burgemeester de ge meente leidt, aller waardeering heeft. Ingekomen stukken. Vele mededeelingen neemt de Raad voor kennisgeving aan, en ook de mees te der Maandag door ons gemelde inge komen stukken. De Raad keurt de rekening van het Bomme van den Broeckefonds goed. Het verzoek van Gebrs. Mesu wordt in handen van B. en W. gesteld om prae advies, evenals dat van de Landbouw- vereeniging inzake schadelijke vogels. De pensioengrondslagen van den bur gemeester, secretaris, ontvanger en amb tenaar van het Burgerlijk Armbestuur worden onveranderd vastgesteld. De heer MONDEEL heeft er bezwaar tegen een lijst van leeningen, die ver anderd zijn door de hertaxatie van de eigendommen der bedrijven, voor ken nisgeving aan te nemen, zonder ze eerst aan de Commissie van financiën en de Commissie van de bedrijven te hebben voorgelegd. De heer BOASSON acht dit niet noodzakelijk want alles is verricht over eenkomstig het advies van het Verifi catiebureau van de Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten. Spr. is het niet eens met enkele door den heer Mondeel naar voren gebrachte bezwaren. Spr. zegt een nader onderzoek inzake een bepaalde leening toe. Besloten wordt tot aanneming voor kennisge ving. Een adres van de vereeniging Kinder voeding om 1000 extra subsidie wordt in handen gesteld van B. en W. om ad vies. Benoeming lid burgerlijk Arm bestuur. De Raad benoemt tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, vacature G. M. Mes, den heer J. M. Hertogh met 14 stemmen; mede aanbevolen was de heer S. P. Hamers, die 2 stemmen verkreeg. Verlichting Nadorstweg. B. en W. stellen voor in verband met den verderen aanbouw van huizen op den Nadorstweg daar een lantaarn bij te plaatsen. Z. h. st. besloten. Het tweede voorstel inzake verlichting is dat, om in de omgeving van de voor malige Veersche Brug twee hooge lan taarns, een voor gas- en een voor elec- trische verlichting te plaatsen met ver wijdering voor 2 voor gas- en 1 voor electrische verlichting, die daar thans De heer JERONIMUS meent, dat de verlichting onveranderd had kunnen blij ven, als men de beplanting niet veran derd had. De heer BOASSON zegt, dat alles in gemeen overleg is voorbereid, en kan niet inzien dat de beplanting er iets me de te maken heeft. De heer KöGELER wijst er op dat de exploitatie van het electrisch licht in deze goedkooper is dan van het gas. Men kan het doen uit het oogpunt van bedrijfszekerheid. Maar moet men dit systeem dan ook niet elders in de stad toepassen? De heer BOASSON zegt, dat het de bedoeling is, alom waar veranderingen worden aangebracht op twee electrische één gaslantaarn te plaatsen, maar men gaat nu geen kosten maken voor zaken, die toch niet zoo urgent zijn. Het voorstel wordt z. h. st. aange nomen. B, en W stellen voor aan L, van Klinken 300 m2 in plaats van 200 m2 grond .aan de Maisbaai voor opslag van grint en zand te verhuren. De heer HELDER vraagt waarom niet is voldaan aan de verplichting met planken af te scheiden. De heer HARTHOORN zegt, dat het een goede afscheiding moet zijn. De heer ONDERD1JK zegt, dat op behoorlijke afscheiding zal worden ge let. De heer PAUL zegt, heelemaal niet op afscheiding prijs te stellen, die bo vendien nog onoogenlijk zal zijn ook. De heer WONDERGEM meent te we ten dat de bedoeling is een planken af sluiting te maken De heer ONDERDIJK meent, dat huurder en verhuurder goed zijn met eenige'afscheiding al is die dan ook laag. De heer PAUL meent dat op de Los- kade zeker een betere afscheiding noo- dig is dan de bestaande. Aangenomen z. h. st. (De heer DEN HOLLANDER komt ter vergadering.) Verhuring grond aan de Nieu- we Haven. B. en W. stellen voor 130 m2 ge meentegrond .achter het Badhuis aan de Nieuwe Haven te verhuren voor f 13 per jaar aan B. Oldeman. Aangenomen z. h. st. Verkoop gemeentegrond. B. en W. stellen voor 730 m2 gemeen tegrond aan den Noordsingel, hoek Mei doornlaan te verkoopen aan W. J. Krij ger en Zoon voor f 4380 ten einde daar op 3 woningen te bouwen. Aangenomen z. h. st. Nog meer verkoop. B, en W. stellen nog voor 4 percëelen grond van het Park „de Griffioen" en een klein stukje van een vijfde perceel te verkoopen aan den heer M. H. Bo- asson voor f 7150. Aangenomen z. h. st. Uitbreiding buizen-net. Een crediet van f 3500 vr.agen B. en W. aan om de buizenleiding der Water leiding door te trekken op den Koude- kerkschen weg ten behoeve van het pand, dat de heer G. J. Bensink daar laat bouwen en onder Voorwaarde, dat hij gedurende 10 jaar f 175 per jaar daarvoor betaald. Daar een lid van financiën gevraagd heeft naar de overeenkomst, zegt de heer BOASSON dat dit een heel .een voudig contract is. Ook zegt hij dat het werk zooveel mogelijk door Middelburg- sche arbeiders zal worden uitgevoerd. De heer DEN HOLLANDER is het er niet mee eens, dat de heer Bensink ni<?t meer moet betalen dan f 175 per jaar; want er is geen kans op meer aanslui tingen. De heer HARTHOORN is ook tegen het voorstel, omdat anders gedurende 10 jaar 10 pet. moet worden be taald van de aanlegkosten en nu is men tevreden met 5 pet. Ogk hij twij felt of meer aansluitingen zullen volgen. De heer JERONIMUS meent dat het niet gaat om een persoon maar om een perceel, dat in beteren st,aat komt. De heer BOASbON het gaat niet in de eerste plaats om den heer Bensink een plezier te doen maar om het belang van het waterleidingbedrijf, omdat het hier een uitbreiding betreft in het ver zorgingsgebied van Middelburg, dat men bij de verdeeling in de Mij. gelijk zal willen doen zijn. Midden Zeeland gaarne zoo groot mo gelijk zal willen doen zijn. Wat betreft de voorwaarden deze zijn een gevolg van onderhandelingen. Nu bleek 5 pet per jaar en 'n waterabon nement te bereiken; dit laatste zal ook niet gering zijn. Men heeft dan tevens kans op meer aansluitingen. Vooral nu er reeds daar weer een perceel wordt gebouwd. De heer V. D. FELTZ meent, dat alle overtollige water van Middelburg aan Midden-Zeeland zal worden geleverd. De heer BOASSON maar tegen min dere prijzen. De kwestie of men ook de rechtver krijgende aansprakelijk kan stellen, zal nader worden overwogen. Het voorstel Ster v/a 3C grootte, of Weina Ster v/j 2' grootte. Ster v/d lc gr. I Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. 64222 VENUS MARS JUPITER (j) SATURNUS (S) Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, op 1 Febr 1936, des avonds te acht uur Middel bare Tijd, gelijk aan 4 h 43 min. Sterren tijd, In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die ip het Oosten op komen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het WNW naar het OZO, door de sterrenbeelden Zwaan, Cassiopeia, Perseus, Wagenman en Tweelingen, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. DE ZON: De middaghoogte van de zon neemt deze maand toe van 20%° tot 30c, de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), van 9 uur tot 10% uur, DE MAAN: De schijngestalten van de maan zijn: DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,5) is morgenster in Schutter en Steenbok. Mars fm 1,4) is avondsterin Wa terman en Visschen; juist op den Westrand van ons kaartje te zien. Jupiter (m 1,5) is morgenster in den Slangendrager. Saturnus (m 1,2) is avondster in den Waterman; hij komt langzamer hand te dicht bij de zon en verdwijnt alzoo in de avondschemering, (m magnitude helderheid, vergele ken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft.) wordt aangenomen met den heer Den Hollander tegen. Rioleering Veersche weg. Het volgende voorstel is, dat om B. en W. 'n crediet te verleenen van f 9000 voor 't in werkverschaffing uitvoeren van rioleering in den Veerschen weg; waar aan het Rijk in de arbeidsloonen bij draagt. Er zullen 102 perceelen kunnen wor den aangesloten. Op een vraag van den heer PAUL zegt spr., dat voor alle buiten gelegen perceelen gelegenheid tot aansluiting zal bestaan, antwoordt de heer ONDER- DIJK bevestigend. Op een vraag van den heer HEEMS KERK zegt spr., dat er niet voldoende aanvragen zijn om te spreken v,an alge- meene aansluiting. Wil men daartoe ko men, dan moet men aansluiting verplich tend stellen; maar nu laat men alleen verhoogde tonnenretributie betalen, als men kan aansluiten, zonder het te doen. De Wethouder zegt nog op een vr.aag van den heer DE BRUIN dat voor ie- deren nieuwbouw aansluiting, waar mo gelijk wordt voorgeschreven. Het voorstel wordt z.h.6. aangenomen. Bouw werkplaats, Ten behoeve van de jeugdige werk- loozen zelve, wordt voorgesteld een cen trale werkplaats door hen te doen bou wen, die f 2500 zal kosten, waarvan f 515 voor rekening der gemeente blijft. De heer ONDERDIJK zegt, op vra gen van financiën, dat dit een werk is. dat overal geschiedt, mede als zeer leer zaam, omdat men iets presteert. Eerst was er meer geld gevraagd, doch de re geering wil niet verder gaan dan f 2500. Als de werkplaats gereed is, en ook de bijgebouwtjes dan' zullen er de cur sussen worden gegeven en verschillende werkzaamheden verricht. Spr. licht de voorgeschreven werktij den en loontarieven toe; men heeft zich daaraan te houden. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Lasten en tarieven drukkende op onroerend goed. B. en W. stellen voor aan de zgn. contact-commissie te melden, dat men geen mogelijkheid ziet, gelet op den be narden financieelen toestand van de ge meente, nu of in een nabije toekomst op eenigszins bevredigende wijze tot inwil liging van het gedane verzoek te ge naken. Alzoo besloten z.h.s. Salarieering gemeente-personeel c.a. Aan de orde is het voorstel tot wij ziging van de salaris-verordening voor het gemeente-personeel zooals zij na overleg met het G O. is geformuleerd. De heer PAUL heeft niet veel te zeg gen, maar laai een protest hooren te gen tegen de circulaire der regeering, waarbij de gemeenten wordt voorge schreven wat zij te doen hebben. Men spreekt van excessen of die alom be staan. Spr. heeft bezwaren* tegen enkele in deelingen van bepaalde ambtenaren, door samenbrenging in klassen. Men heeft dan alleen ambtenaren eerste, tweede en derde klasse, maar niet meer nader aangeduide functies. Een gevaar is ook altijd het vergelijken met andere ambtenaren. Wat men bezuiniging noemt is het op deze wijze niet. Het is noch in het be lang der gemeente, noch van de betrok kenen en noch van de ingezetenen. Over het algemeen kan spr. zich met fret voorstel wel vereenigen, al heeft hij opmerkingen over bepaalde onderdee- len. Onder de werklieden zijn er twee die leiding geven ,als de beltbaas en de tuinbaas en onder de ambtenaren die dit heelemaal niet doen bijv. de graf delvers. Men dient rekening te houden met ieders normale omstandigheid. De heer HARTHOORN meent dat een woord van hulde toekomt aan de sala riscommissie; ook al is spr. het niet met alle onderdeelen eens. Hij geeft toe, d,at het niet mogelijk is een regeling, die ieder voldoet, te ontwerpen. Spr. meent, dat de beltbaas verant woordelijk is, vooral bij afwezigheid of ziekte van den directeur. De klerk van den ontvanger moet z.i. in de derde groep worden gebracht. De heer JERONIMUS meent, dat men maar komt tot f 3200 minder uitgaven. Dit is niet in overeenstemming met het° rapport-Schoute en de circulaire van 7 November, want de minister eischte uit drukkelijk, dat men rekening moet hou den met de bestaande loonen in het par ticulier bedrijf. Men hield daarbij geen rekening met de lagere loonen of met hen, die in een vak werkloos zijn. Spr. kan bijv. voor de metaalbewerkers niet komen tot een ge middelde van 52 cent per uur, en ook voor timmerlieden niet tot 49 cent, maar hoogstens 47 cent. En dan is 49 cent nog maar een aan- vangsloon bij de gemeente. Spr. legt een getypt voorstel zijnerzijds aan ieder lid over. Spr. komt voor bepaalde groe pen tot een uurloon van 51; in plaats van 52 cent;! van andere tot 48 cent. Voor het eerste moet men de zeer dure typografen uitschakelen en bij het twee de' de meubelmakers, slagers en bakkers

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7