Dobbclmaitft lekker... man? UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN BUITENLAND. VOOR DE PIJP COOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG WALCHEREN. De wet, bedoeld als bescherming van den Winkelstand, mag geen plaag worden. ZUID-BEVELAND. BELGIE. DUITSCHLAND. ZWITSERLAND. De moord te Davos. IBIS SHAG (Ingez. Med.) man (c.h.) betoogde, dat er veel een zijdige critiek is geoefend op het beleid der regeering. De mogelijkheden van het Plan van den Arbeid ziet spr. niet: het zal tot groote verwarring leiden. Spr. acht de oplossing der kabinetscri sis van verleden zomer volkomen nor maal. Spr. keurde het af, dat ministers hun beleid op partijcongressen verdedi gen. Gezagshandhaving moet een der voornaamste programpunten van de re geering blijven. Spr. acht het geen tijd om de vlag- questie aan de orde te stellen; met de spelling-quaestie is reeds genoeg leer geld opgedaan. Spr. was er van overtuigd dat de N S. B. haar tanden zal stukbijten op het protestantsch-christelijke volksdeel on zer natie. De vergadering werd hierop tot heden verdaagd. The succulent Oysters of Zeeland. In de Januari-aflevering van het maandblad ,,The Nederland Mail", een Engelsche uitgave van de St. Mij. Ne derland te Amsterdam, komt een geïl lustreerd artikel voor over de oester cultuur te Yerseke, getiteld „The suc culent oysters of Zeeland", van de hand van den heer L. A. S'tofkoper te Mid delburg. In dit artikel wijst de schrijver er op, dat velen die den smaak van den Hol- landschen oester kennen niet de gele genheid zullen hebben gehad, de groote zorg die ,aan de oestercultuur gewijd wordt, nader te leeren kennen en weï in de bij gastronomische experts wel bekende plaats Yerseke. De schrijiver verhaalt van deze cultuur; millioenen eieren worden gelegd, waarvan een groot deel door allerlei omstandigheden ver loren gaat. De groei, het overbrengen naar de oesterbedden, haar bescherming aldaar, de sorteering verpakking etc. Tenslotte wijst de schrijver er nog op, daf alles onder toezicht van de regee ring geschiedt, terwijl ook nog aandacht gewijd wordt aan de vijanden van den oester (krab, slipper limped). VEERE. Woensdag vergaderde de afdeeimg Veere van den bijzonderen Vrijwilngen Landstorm in de zaal van de voorbereidingschool. Burgemeester iluinink verwelkomde overste Bierman uit Middelburg en den heer Laernoes uit Vlissingen. Er waren velen aanwezig. Overste Bierman zette uitvoerig de taak van den B. V. L. uiteen, waarna de heer Laernoes, het woord nemend zegde, dat de b. V. L. wel eens de be schermer van het kapitalisme wordt ge noemd. Spr. drong erop aan, den B. V. L. naar buiten te propageeren, en erop te wijzen, dat ons land nog in een be voordeelde positie staat in vergelijking mei ve»e andere landen. Dank zij" het gezag hebben wij nog vrijheid en het is onze taak aat gezag te steunen, want iedereen profiteert daarvan, ook onze tegenstanders. De overheid heeft een zeer moeilijke taak te vervullen en wij moeten haar steunen en niet direct be reid zijn met afbrekende kritiek te werk te gaan. Ook onze regeerders zijn men- schen met fouten en gebreken zooals ieder ander, maar zij trachten steeds het J beste te doen voor land en volk en juist dit streven moeten wij waardeeren Laat ons onze volksvertegenwoordiging behouden, dan is er vrijheid van gods dienst, pers en vergadering. Ook moeten wij onze Landsvrouwe in haar zware taak terzijde staan. Zij, die Haar krach ten inspant voor het heil van het gan- sche land, zooals Hare voorouders zulks hebben gedaan. Wij moeten er trotsch op zijn, dat wij een dergelijke koningin hebben, die aan ons hoofd staat. Ten slotte bracht spr. dank aan overste Bier man voor al het werk, dat hij voor den Landstorm doet. De heer Bakker als leider der afdee- ling Veere ging daarna uitvoerig na wel ke nationalistische stroomingen er bij ons te lande bestaan en hoe die tegen over vorstenhuis en staat, staan waar na spr naging hoe de B.V.L. tegenover Oran'e en het land staat. Het financïeele verslag wees een klein batig saldo kan, terwijl de afdeeling met een tweetal leden is aangegroeid tot 25 leden. Op de geestige wijze hem zoo eigen reikte overste Bierman vervolgens de brevetten uit aan dertien leden, waar van de heer D. de Jonge koningsschut- ter geworden was, terwijl de heer W. de Buck winnaar van den beker werd. Spr, dankte vooral den heer Bakker voor zijn werk voor de vereeniging, waarna burgemeester Huinink den dank der af deeling bracht aan de drie sprekers van dezen avond voor hun opoffering en lief de voor den B. V. L. Spr. was er van overtuigd, dat Veere pal zou staan voor de handhaving der orde en sprak de hoop uit, dat de afdeeling steeds in bloei mocht vooruitgaan. RAAD VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag ver gaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde, voltallig. De V o o r z. betuigde zijn deelne ming aan den heer de Wolf, wiens oud ste zoon kort geleden is overleden. Ver volgens memoreerde spr. de voornaamste handelingen van het gemeentebestuur in 1935. Met ingang van 1 Januari 1935 heeft de werkverschaffing en steunre geling plaats gehad met subsidie van het rijk. Besloten werd tot verharding van den Molenweg en Zwaanweg. DiL besluit is wat den Molenweg betreft reeds uitgevoerd. In 1935 is het uitbreidinés plan tot stand gekomen. De financieele toestand der gemeente was niet slecht. Het gemeentebestuur werd door rijks I. WAT BEOOGT DE WET Mr. J. Verkerk te Amsterdam schrijft ons: De voortdurende toeneming van de excessen verbonden aan het uitverkoop- en opruimngswezen is de oorzaak ge weest dat de wetgevende macht zich genoodzaakt heeft gezien paal en perk te stellen aan de op dit gebied heer- schende wanorde. Sinds langen tijd gin gen van verschillende zijden stemmen op om door een wettelijke regeling een einde te maken aan de bestaande wan toestanden. 't Resultaat van dezen aan drang is geweest d,at op 12 Januari 1935 bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal werd ingediend een ontwerp van „Wet houdende regeling betreffende het uifverkoopen en opruimen in het win kelbedrijf". Dit ontwerp werd, eenigs- zins gewijzigd, door de Staten-Generaal aangenomen, waarna het als wet op 13 September 1935 in het Staatsblad Ver scheen en met ingang van 15 October 1935 in werking trad. Nu door het in werking treden van de wet „betreffende het uitverkoopen en opruimen in 't winkelbedrijf" tal van winkeliers door een onjuiste interpreta tie op ongewenschte wijze met deze wet in aanraking komen, hebben wij mr. J. Verkerk, die van de nieuwe wet een speciale studie heeft gemaakt, bereid gevonden voor onze lezers een uiteen zetting van de wet te geven. Dat aan een regeling van deze materie een dringende behoefte bestond, bleek onder andere uit een onderzoek dat, op verzoek van den minister van economi sche zaken, werd ingesteld door het Eco nomisch Instituut voor den Middenstand gedurende de maanden November 1933 tot en met Februari 1934. De bij dit on derzoek verzamelde gegevens toonden aan, dat het onverantwoord ware, lan ger lijdelijk te blijven toezien, hoe vele winkeliers', die het met de waarheid dikwijls niet al te nauw namen, in het verzinnen van steeds fantastischer en buitensporiger wordende aankondigin gen elkaar den loef trachtten af te ste ken. Deze wedstrijd getuigde weliswaar van een groote vaardigheid in het ge bruik onzer moedertaal en had misschien een komische zijde, maar het is begrij pelijk dat de bonafide winkelstand d;" vaak inferieure gedoe, dat op misle^ ding van de koopers was gericht, mei leede oogen aanzag en met kracht aan drong op een wettelijke regeling, die hieraan een einde zou maken. De bezwaren van de bona-fide win keliers waren niet zoozeer gericht te- '■en de uitverkoopen en opruimingen in het algemeen, doch tegen de gevallen, waarin uitverkoopen en opruimingen ontijdig werden aangekondigd of wer den gehouden onder voorwendselen, die bij het publiek ten onrechte den indruk wekten, dat in verband met een of an- j dere bijzondere omstandigheid een tij delijke voórdeelige aanbieding werd ge daan. maatregelen genoodzaakt tot belasting verhooging over te gaan. Besloten is tot den bouw van een nieuw gemeentehuis. Deze raadsverga dering zal de laatste zijn in dit oude gebouw. De werkloosheid is nog steeds grool. In 1935 is plm. f 4.500 uitgegeven aan werkverschaffing en steunverleening, behalve den steun door het crisis-comité verleend. 't Gemeentebestuur moet m t beschei den middelen den groei der ueente bevorderen. Ook op zedelijk en moreel gebied moet leiding worden gegeven. De kracht van deze gemeente ligt in de rust die hier heerscht. Dit vindt lang zamerhand meer erkenning. Wethouder S t r o o dankte den burgemeester voor zijn rede. Een aanvrage van het schoolbestuur om een vergoeding, werd aangehouden, omdat de gegevens voor de berekening nog niet bekend zijn. Besloten werd aan Ged. Staten te be richten, dat de Raad er zich mee ver- eenigt, dat het presentiegeld niet wordt geheven voor commissie-vergaderingen, welke gehouden worden buiten den ge wonen werktijd. Op voorstel van B. en W. werd be sloten als lid toe te treden tot de Ver van Nederlandsche Gemeenten, en dan zoo spoedig mogelijk de brandverzeke ringen der gemeente bij deze vereeni ging onder te brengen. De contributie bedraagt f 22,50, maar het overbrengen van de brandverzekeringen naar deze vereeniging zal een besparing geven van ongeveer f 18 per jaar. Verder zijn er nog enkele voordeelen aan het lidmaat schap dezer vereeniging verbonden, zoo dat toetreding gewenscht is/ Ingekomen was een verzoek van be langhebbenden, om verharding van den Groenenweg, den Paulusweg en een ge deelte van den Houtenburgschenweg en tevens een verzoek van belangheb benden, om verharding van den Thijs- weg. Beide verzoeken werden op voor stel van B. en W. in hun handen gesteld om advies. De V o o r z. g,af te kennen, dat B. en W. van meening zijn, dat ook deze wegen behooren te worden verhard. De tijd was echter te kort voor een goede voorbereiding, mede, omdat met het ge meentebestuur van Westkapelle moet worden onderhandeld. Besloten werd de plakborden der ge meente te plaatsen op den duinmuur tusschen het kolenhok en den opgang naar het duin. Tegelijk met den bouw van het nieuwe gemeentehuis zal de ge meentewoning van 'n nieuwen regenbak worden voorzien Op voorstel van B. en W. werd beslo ten, indien na verharding v,an den Zwaanweg in het Noordervroon nog steenen overblijven het straatje naar de kerk van den hpek van de Langestraat af te verharden. Een voorstel van den heer Ver' h a g e, om ook het „stepseltje" te verharden, werd in handen van B. en W gesteld om advies. Op voorstel van B. en W, werd be sloten om aan vier personen, die, door dat ze in de kerstweek niet te werk gesteld waren, bij de werkverschaffing, ook geen steun konden krijgen in die week, en daardoor de kerstgave misten, uit de gemeentekas, deze kerstgave te verstrekken. De kosten hiervan bedra gen f 6,62. Aan B. en W. werd op hun voorstel machtiging verleend tot het aanbrengen van beplantingen aan den Duinweg en Noordendolfer met plantgoed van de Nederl. Sierteelt Centrale en om een ge deelte van het Noordervroon voor be planting gereed te maken, indien de 'ge noemde Centrale toezegt, dat daarvoor in het najaar plantgoed kan worden Tegen het euvel van het steeds vroe ger annonceeren der opruimingen van seizoenartikelen bestond vóór het tot stand komen der wet geen enkel mid del. Het eene bedrijf moest het andere, dat voorging op dezen weg, wel volgen, wilde het tegenover een dergelijke at tractieve reclame niet achterop geraken. Aan dit vroegtijdig begin der seizoen opruimingen wende het publiek zooda nig, dat het veelal met zijn inkoopen wachtte tot de periode der, dikwijls ver meende, voordeelige aanbiedingen was aangebroken. De uitverkoopen en opruimingen, die onder opgave van onware redenen ge houden werden of die vrijwel permanent waren, zoodat niemand meer geloofde dat er nog van 'n werkelijken uitver koop of opruiming sprake was, hadden een eenigszins ander karakter. Door dit reclame-systeem werden de op zichzelf volkomen natuurlijke en economisch ge rechtvaardigde verschijnselen „uitver koop" en „opruiming" op den duur tot holle zinledige woorden. Na deze beschouwing over de facto ren, die aanleiding zijn geweest tot het totstandkomen der wet, ga ik er W over den inhoud der wet in groote trek ken uiteen te zetten. Inhoud der wet. De wet maakt onderscheid tusschen de begrippen „uitverkoop" en „oprui ming", welke begrippen vroeger door gaans. niet goed uit elkaar werden ge houden. Men sprak van „uitverkoop" terwijl men „opruiming" bedoelde en omgekeerd. Nu de wet echter verschii maakt, dienen ook wij deze begrippen scherp te onderscheiden. Van „uitverkoop" is sprake, indien een verkoop plaats vindt in verband verkregen. Plantgoed wordt gratis ver strekt, Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag van den heer D e W o 1 f werd besloten, dat voor de uitvoering van het schilderwerk van het nieuwe gemeen tehuis alleen de heer P. Minderhoud tn aanmerking komt, daar hij de eenige schilder is, die in den vollen zin des woords te Zoutelande woont. B. en W. behouden echter het recht om, indien hij te duur is, het aan een ander te gunnen. De heer V e r h a g e gaf in overwe ging een lantaarn te plaatsen in de Hoenderstraat en bij den heer P. Koets, omdat de straatverlichting daar besl'st onvoldoende is. De V oor z. zegde overweging toe. De heer Kleine- p i e r zou de leges voor ventvergun ningen voor korten termijn willen ver lagen. De V o o r z. ried dit af, omdat het iaantal ventere in den zomer dan nog zal vermeerderen, ST. LAURENS. Dinsdagavond hielc de Geitenfokvereeniging haar jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer W. Walraven; 17 van de 38 leden waren aanwezig. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat in het. afgeloopen jaar de ontvangsten f 108 en de uitgaven f 100 bedroegen. De aftredende bestuursleden S. Gi deonse en M. van Slooten werden her kozen. Met ingang van 1 Febr. jl. werd to bokhouder benoemd P. de Bree, terwij' C. Geerse voor het slachten der lam meren werd aangewezen, KLOETINGE. Op 4 Februari werd de jaarvergadering der C.H. Kiesvereeni- ging gehouden. De vereeniging bestaat thans 10 jaar. Uit de verslagen bleek d,at ze thans 50 leden telt. Tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering welke in April te Amsterdam wordt ge houden worden gekozen D. Sinke en S. J, Straub. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren D. Sinke en C. Blomaard Pz. De vergadering werd be zocht door 15 leden. KRANKZINNIGENGESTICHT TE ANTWERPEN AFGEBRAND. Woensdagavond brak, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting, brand uit in een gebouw van het gesticht voor zenuwzieke vrouwen te St. Antonius Brecht nabij Antwerpen meldt de Telg. De brand, die zich zeer snel uitbreidde, legde ondanks de pogingen van de plaatselijke en Antwerpsche brandweer, het gebouw geheel in asch, doch geluk kig hadden de verpleegsters, allen zus ters van de Norbertijner-orde, kans ge zien, de driehonderd krankzinnigen, die in het gebouw werden verpleegd, in vei ligheid te brengen. Het gesticht bestaat uit tien van el kaar gescheiden gebouwen en wordt be woond, behalve door de kloosterzusters, door 1200 vrouwelijke zenuwlijders, waaronder bij het uitbreken van den brand een groote ongerustheid ontstond die slechts met de grootste moeite door de zusters kon worden bedwongen. De verpleegden van het gebouw, waarin de brand ontstaan was, konden in allerijl naar de andere gebouwen overgebracht worden, zoodat het gevaar voor slacht offers spoedig was verdwenen. De aangerichte schade bedraagt circa 3 a 4 millioen francs. Het is reeds de met het opheffen eener winkelnering of het staken van den verkoop van een of meer soorten van goederen die tot een winkelnering behooren. Van „opruiming" is sprake in twee groepen van gevallen, ten eerste indien een verkoop plaats vindt in verband met jaars- of seizoenwisseling en ten tweede indien een verkoop plaats vindt in verband met bijzondere omstandig heden, welke zich ten aanzien van een winkelnering bij overdracht, verplaat sing, verbouwing of anderszins, kunnen voordoen. De wet maakt dus onderscheid tus schen, wat men zou kunnen noemen, pe riodieke en :niet-periodieke opruimin gen. Ten aanzien van de uitverkoopen wordt deze onderscheiding vanzelfspre kend niet gemaakt, aangezien een pe riodieke uitverkoop een contradictio in terminis zou zijn. Voor het houden der periodieke op ruimingen, of met een ander woord, de opruimingen in verband met jaars- of seizoenswisseling, heeft men geen toe stemming noodig van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Hierbij gel den echter eenige beperkingen. Ten eerste mag men deze verkoopen slechts aankondigen onder één der vol gende aanduidingen: „jaarlijksche oprui ming", „halfjaarlijksche opruiming", „seizoenopruiming", „balansopruiming „inv ent ar isopr uiming' Ten tweede mogen deze verkoopen uitsluitend worden gehouden tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus. Zoo noodig kan echter door de Kroon voor één of meer bepaalde groepen van winkelneringen een ander tijdvak dan de genoemde worden aangewezen, welke regeling dan derde maal sedert den bouw in 1924, dat het gesticht door brand wordt ge teisterd. Dubbele moord te Hamburg. dins dagmiddag heeft te Hamburg een 25 ja rige jongeman zijn moeder en zijn tante doodgeschoten. De dader, die reeds gearresteerd is, leed den laatsten tijd aan waandenkbeel den, die herhaaldelijk tot woordenwis selingen met zijn moeder en haar zuster aanleiding gaven, hetgeen ook gister middag het geval was. Broedermoord. Bij een familietwist in het dorpje Ahrstedt bij HiJdesheim richtte een zekere Hans Wiering in zijn opwinding een revolver op zijn vader. Een jongere broer, Hellmuth, wierp zich tusschen de twistende huisgenooten en kreeg den kogel in zijn hoofd. Hij was op slag dood. De moordenaar is gear resteerd. „Eigenlijk hadden mijn kogels Hitier moeten treffen." Omtrent den moord te Davos op den Duitschen nazi-leider Gustloff, wordt nader nog het volgende gemeld: De dader, de 27-jarige Zuid-Slavische student in de medicijnen, David Frank furter, rende na het plegen van zijn daad een nabijgelegen huis binnen, waar hij vergunning vroeg om te telefoneeren. Van hier uit belde hij de politie op en vertelde wat er gebeurd was. Hierop vertrok hij weer om zich naar het poli tiebureau te begeven. De politie-agenten holden bij het hoo- ren van het oatstellened nieuws het bu reau uit om hem te arresteeren, doch onderweg liepen zij hem voorbij en Frankfurter meldde zich aan het- bu reau, terwijl de agenten nog naar hem zochten. Daar verklaarde hij, geen com munist te zijn,maar Gustloff met voor bedachten rade te hebben gedood, om dat hij het Duitsche regime haatte. Sinds Vrijdag had hij zich te Davos opgehou den. De eigenaar van het huis waar Gust loff woonde, heeft aan een vertegen woordiger van Reuter over den aanslag verteld. De jonge man, zoo zeide deze ooggetuige, kwam om ongeveer acht uur aanbellen en vroeg of hij Gustloff kon spreken. Mevrouw Gustloff liet hierop den be zoeker in de kamer. Gustloff was juist bezig in een ander vertrek te telefonee- ren. Toen het gesprek geëindigd was, trad hij de kamer binnen. Frankfurter stond onmiddellijk op en loste a bout portant vijf schoten op zijn slachtoffer. Aan hoofd en hals getroffen, zakte Gust loff ineen en was op slag dood. Bij zijn verhoor door den rechter van instructie heeft Frankfurter verklaard, dat hij de zoon is van een Zuid-Slavisch rabbijn. Sedert 1929 had hij te Frankfurt en Liepzig in de medicijnen gestudeerd, maar was voor het eerste examen ge zakt. In October 1933 is hij daarop te Bern gaan studeeren. Zijn reis naar Davos had uitsluitend ten doel een aanslag op Gustloff te ple gen, dien hij overigens niet persoonlijk kende en dien hij zelfs nooit had gezien. Hij had zijn adres in het intercommunale telefoonboek gevonden. Na den aanslag had hij zichzelf van het leven willen berooven, doch de moed daartoe was hem ontzonken. „Ik heb Gustloff gedood aldus ver klaarde Frankfurter omdat hij een agent was van de nationaal-socialisten, die de internationale atmosfeer vergif voor het geheele land geldt. Deze be paling was noodig met het oog op die branches, welke hun seizoen-opruimin gen om practische redenen in andere dan de genoemde perioden plegen te houden. Zoo bijvoorbeeld de iotohandel, waarvoor de zomer juist de drukste tijd is, zoodat deze branche van 15 Juli tot 15 Augustus begrijpelijkerwijze geen op ruiming houdt. Naast deze landelijke re geling door de Kroon kan in bijzondere gevallen, waarin een regeling voor het geheele land onnoodig of ongewenscht is, de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor één of meer bepaalde groe pen van winkelneringen een ander dan de genoemde tijdvakken aanwijzen. De ze regeling g'eldt dan slechts voor één gemeente of een deel eener gemeente. Ten derde mag men bij de periodieke opruimingen geen andere soorten van goederen verkoopen dan gewoonlijk in de betreffende winkelnering verkocht worden. Ten vierde is het verboden in de periodieke opruimngen goederen te be trekken, die bij den aanvang van het voor die opruimingen vastgestelde tijd vak niet tot den handelsvoorraad voor de betreffende winkelnering behoorden. Dit wil niet zeggen, dat de winkelier gedurende de opruiming geen goederen mag koopen, maar dat hij de tijdens cle opruiming gekochte goederen niet in die opruiming mag brengen. Het doel van je opruiming is immers den winkelier gelegenheid te geven datgene, wat hij overtollig heeft, te s'puien tegen een la ger en prijs. (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6