KUNST EN WETENSCHAP. Petroleum-embargo beteekent niet: oorlog. BEURS- EN WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 6 Februari. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Beursthermomgier v. Donderdag ismsd jori ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D BUITENLAND, Wel zal Italië eventueel uit den Volkenbond tre den. Weinig nieuws van de fronten. De diplomatieke besprekingen te Parijs. Bet eerste getal is de vorige notee- ing, daarop voJgt de officieeie notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 98%—98%-98. Ned. 33 1ODO-4 98%—98%-98. Ned. 34 1000-4 98%—98%-98. Certif;caten-3 85% 86%. O. Indië 3* 1000-4 96%— 96%-%. Denemarken Oblig. 1926-5 83%—83%. Engeland 1960-90 4 71%—71. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 94 Japan 1924-6% 57—57. Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4 97- 's-Gravenhage 1929-4% 100- Rotterdam 1926-1930-4% 91>91%. Zeeuwsch Hyp. B-4% 8686. Cities Service Cv- P. 1958 5 43% A Amsterd. Bank 114%114%. C Rott. Bankver. 109%110. A Twentsche Bank 88%88%. A Pref. Gruvter en Zn. A. 113413% K '/A-our:,t'rta<oww*m A Pref. Jurgens A 99%99%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 400%-402%. A De Schelde NB. 40%41%. A Ver Papf, v. Gelder 55%54%. C Am. Car Foundry 19%20%. C /m. Sm?U Rec. 37%36%. C Stand. Brands 9%9% C North Am. Cy 17%17%, A Born. Sum H.M 150%150%. A T inde Tevps en Stokv. 79%79%. A Ned. Wol Mij. 88% A Sin >kep Tm M 9292. A J. C. Japan Ln. 40%40% A Rotterd. Lloyd 4243 A S.M Nederland 42%42%. A Amst Thee C.M, 45 A Houth. Alberts 28 r Ba t'more Ohio 11%-11%. C Southern Pac. Cy. 18%18%-%. A Southern Rlw. 8%9. C Union Pac. Rr. 7373%. C Int. Nickel Cy. 28%—28% 155 a 165 is te waardeeren. Een en an der maakt den toestand voor den land- houwer onhoudbaar. Werkverschaffing. De commissie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen, heeft een oproep gericht tot de werklooze jeugdige timmerlieden en meubelmakers voor een bijeenkomst op morgen, ter bespreking van den bouw van eenige werklokalen voor werkloozen, achter de voormalige Rijschool. NIEUWE STATIONCHEF. Tot stationchef alhier is met ingang van 1 Maart benoemd de heer J. H. L. Thewissen, thans stationchef derde klas se te Wolveg'a Ir. D. BLOEMSMA. De heer ir: D. Bloemsma, die gedu rende verschillende jaren Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland alhier is ge weest, en in 1923 naar Apeldoorn ver trok, is thans van uit de IJsselstreek overgeplaatst naar Noord-Overijssel. Dit is aanleiding geworden voor dr. G B. Scholten te Terwolde om in ,,De Te legraaf" een zeer waardeerend artikel te schrijven over den vertrekke^iden cn het vele, dat hij ook in de IJssel streek voor den tuinbouw heeft gedaan. Dat ir. Bloemsma, die te Middelburg o.a. oprichter was van de Vereeniging voor Volkstuinen ,,Kweeklust", in hoog aanzien staat, blijkt uit het volgende slot .van bedoeld artikel: Een groot verlies noemde ik zijn ver trek. Dit slaat ook vooral op zijn per soonlijkheid. Aangenaam in den omgang steeds hulpvaardig, steeds bereid zich geheel aan de voorgelegde vraagstuk ken te geven. Ieder kon van zijn uitge breide kennis profiteeren. Onwillekeu rig komt dan ook de vraag naar boven ..Excellentie, is het dan absoluut nood zakelijk, dat wij deze sterke persoon lijkheid in de IJselstreek moeten mis sen i ARNEMUIDEN. Toen de landbou wersknecht L. in den stal de paarden van strooisel voorzag, kreeg hij van een één jarig paard een trap tegen zijn borst Hoewel alles zich goed liet aanzien, bleek toch bij doktersonderzoek dat er een tweetal ribben gekneusd waren zoodat L. rust zal moeten nemen. ARNEMUIDEN. Bij een controle van de scheepvaartinspectie is gebleken dat bijna de geheele motorvisschers- vloot uit deze gemeente niet voorzien was van reddingmateriaal, zooals die wettelijk voorgeschreven is. Dientengevolge werd verboden ter vischvangst uit te varen. Thans vernemen we, dat den schip pers het reddingsmateriaal gratis ver strekt is geworden door het ondersteu ningsfonds, wat voor de schippers een geheele tegemoetkoming is. Het aanwe zig zijn van reddingsmaterieel, zooals reddingboei, verbandkist en bel was zeer noodig op deze vaartuigen, alleen kwam de aanschaffing hun niet erg ge legen vanwege de kosten. WILHELMINA-POLDER. De heer Minderhoud thans tot directeur benoemd. Op de gisteren gehouden algemeene vergadering van den Wilhelmin,a-polder te Rotterdam is eervol ontslag verleend als directeur met ingang van 1 Septem ber a.s. aan den heer H. A. Hanken en is in zijn plaats benoemd tot. directeur de heer A. Minderhoud te Alkmaar. BAARLAND. Voor de vacante be trekking van secretaris-penningmeester van het Burgerl. Armbestuur hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. De jaar wedde bedraagt 100. IERSEKE Nog' steeds is de waterstand in de Ierseksche moer abnormaal hoog dit tengevolge van den hevigen regenval en den min gunstigen waterstand van de Schelde. Weiden en akkers staan nu reeds weken onder water. De tarwe zal wel dood zijn, voer de weiden is het wel schadelijk, maar niet zoo erg. Het peil is op heden 41 boven normaal De' hoog st? stand in dezen winter was 42. Aan den overkant van 't kanaal (Schore) is 't gunstiger. Reeds jaren lang is er spra- voerd. ke van 'n betere bemaling aan den Ier- sekschen dam. De besprekingen namen evenwel een einde en het water blijft in de Ierseksche moer staan. KAPELLE. De vereeniging van oud- eerlingen van de tuinbouwcursussen cwam in het lokaal Obadja in vergade ring bijeen. De voorz. de heer W Glas moest de teleurstellende mededeeling doen, dat de aangekondigde lezing van den heer Phaff uit Goes, „Ziektebestrij ding in den winter" met kon doorgaan; wegens familie-omstandigheden was de spr. plotseling verhinderd. De voorz wilde echter in de bres springen en behandelen „De kanker bij de vruchtboomen". Een vruchtbare bespreking volgde over soortenkeus en snoei. Voor de bezichtiging van de Maro- film, tegen Dinsdag 11 dezer gaven zich 60 personen op. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer Jan Nijssen hield de afdeel'ng van den Chr. Landarbeidersbond te Ka pelle haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secr.-penning meester. den heer Jan Veerhoek, bleek, dat de afdeeling welke nu 5 jaar bestaat veel goeds verrichte en voor velen tot steun en zegen is geweest. Het leden tal is geklommen tot 45, met 11 werd vijf jaar geleden begonnen. In 1935 tra den 3 nieuwe leden toe. Uitgekeerd werd in totaal in die jaren bijna f 7000. Het kassaldo bedraagt f 16. De heer M. Gelok leverde een duide lijk verslag van de gehouden districtver gadering te Goes en de hr. Jac Malle- kote van die van den Chr. besturenbond waarop een geanimeerde bespreking volgde. Herkozen werden de aftredende be stuursleden J. Veerhoek en J. Malle- kote. De voorz. behandelde het onder werp: „De Jeugd en de werkloosheid" ïvorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. (Ingez. Med.) 'In v *sb Duitschl. '30 1000-5% 23%— 23-%. A Koloniale Bnk. 5857%-8%. A N.I. Hbk. 1000 90%—90%. C Ned. H. M. 1000 134%—134. A Alg. Kunstz. U. 27%— 27%-%. A v. Berkels Pat. 44 C Calvé-Delft 60—59%. A C. Suiker Mpij. 115%—115%. A Ned. Ford A.M. 242%—242. A Philips Gem. B. afg. 230—225%-8. C Unilever 107%—108%-%. C Anaconda Cop. 17%—17%-%. C Bethlehem St. 30%— 30%-%. C Kennec Copper 19%19%-%. C Un. Sfates Leather 5%—5%. C U. States St. C. 30%—30%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 187%—184. A Kon. Petr. Mpij. 247%—248-6%. C Contin. Oil Cy. 21%—21%-%. C Philips Petr. Comp. 26%26%. C Shell Union O.C. 10%—10%-%. afkomstig uit Made bij Drimmelen werd gearresteerd en is naar Rotterdam ver- BBKlaasvod m C Tide Water Ass. Oil 11%—11%-%. A K.N. Stooinb. Mij. 8%8. A Ned. Scheepv. U. 52%52%-3. A H.V. Amsterdam 246245%-4%. A Java Cult. Mij. 141 142-3. A N.I. Su.ker U. 122%—122%-2. A Deli Batavia 193%>190%-4. C Deli Mij. 1000 206208%-9. A Senembah 207206-4%. A Amst. Rubb. C. 126%128-6%. A Deli-B,af. Rubb. 74%74%. A Hessa Rubber 102—100%. A Serbadjadi S.R. 70%7Qk%. Prolqngatie 1 1 WISSELKOERSEN. xrmskdut'Mj 1's.d 5 Febr. 6 Febr. Londen 7.30% 7.29% Berlijn 59.32 59.52 Parijs 9,73 9.73% Brussel 24.82 24 Bi Zwitserland 48.C9 43 11 Kopenhagen 32.60 32.57 New-York 1.45% 1.45% (Tern. Crt.} KRABBENDIJKE. Dinsdagavond hielc onder voorzitterschap van den heer J Tolhoek de Ned. Herv. Zondagschoolver- eeniging haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er thans 127 leden zijn en 33 niet-leden die wel kinderen op de school hebben De penningmeester, de heer P. Kok hac een goed slot van ruim f 150. De aftre dende bestuursleden, de heeren P. Kok en J. Koster, werden herkozen. De hr J. van Baren behandelde het onderwerp getiteld „Moeder". De heer Koster: „ten blik op Paulus' en zijn werk", de secre taris: „de godsdienstige opvoeding van het kind". Gevaarlijk drinkwater. Bij den landbouwer L. Huijssen te Driewegen, vertoonde begin Januari een zijner paarden ziekteverschijnselen. Door den dierenarts Brons te Terneu- zen werd geconstateerd, dat de oorzaak der ziekte te wijten was aan slecht drinkwater afkomstig uit een wel. Deze diagnose bleek juist te zijn want door de Rijksseruminrichting te Rotterdam werd het door den heer Brons opgezon den monster afgekeurd voor drinkwater voor dieren, daar het een z.g. stapelgif bevatte. De welput was reeds direct buiten ge bruik gesteld, doch de dieren die tevo ren water uit dezen put hadden gedron ken, werden achtereenvolgens ziek en stierven, tengevolge van de giften die zich in de organen der dieren hadden opgestapeld. Thans zijn 6 paarden, 2 koeien en een kalf door het drinken van dit gevaarlijk drinkwater gestorven. De Rijksseruminrichting zet thans nog haar onderzoek voort om de giften na der te definieeren. DE STRIJD DER RIVIEREN. De heer N, L, Wiltink in het Zeeuwsch Genootschap. In de gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg heeft de heer N. L. Wiltink aldaar een lezing gehou den over het onderwerp „de strijd der Rivieren". Bedoeld wordt niet de be kende strijd van de Nederlanders tegen onze groote waterstroomen, maar de onderlinge strijd der rivieren, d e elkan der trachten te berooven van deelen van haar stroomgebieden, de strijd om de waterscheiding dus. Tegjenover de z g. catastrophen theorie van Cuv'er werd geplaatst de theorie der geleide lijke veranderingen van Lyell, waarbij b.v. korreltje voor korreltje de aarddeel- tjes worden verplaatst en langzaam maar zeker groote veranderingen tot stand komen. D'e grootmeester der geomor- phologie, d.i. de verklarende beschrijving der landvormen, de Amërikaansche professor William Morris Davis, heeft ook in dit geval veel tot de verklaring van deze verschijnselen bijgedragen. M'et behulp van een paar bekende blokdiagrammen van een zelfde land schap met een tusschenruimte van eeni ge duizenden jaren werd nu verklaard, hoe de rivieren elkaar bestrijden, werd toegelicht de term epigenetisch dal en werd duidelijk gemaakt, wat men te ver staan heeft onder consequente, subse- quente en obsquente, rivieren; de conse quente rivier werd door de subsequente van haar bovenloop beroofd, werd „ont hoofd" en de nieuwe rivier, die het ou de landschap krachtig aanpakt door sterke erosie („neu belebt") vertoont een mooie kniebocht (coude de cap ture) Toegelicht door eenige geprojecteerde platen en kaarten werden nu enkele slagvelden, nader bezichtigd, o.a. dat van het Juk van Maloja tusschen het Inn dal (Engadin) en het Mera dal (Bergeik), waar de kleine Mera door sterk verval een besliste overwinning behaalt op de groote Inn. Voorts werd de aandacht gevestigd op het fraaie cuesta landschap tusschen de Vogezen en Parijs met de merkwaardige steilranden (fa- laises, cötes, escarpements, o.a. de Fa- laise de l'Ile de France) en de prachtige cuesta-brug van de Donau, die, na al de verliezen, die deze rivier reeds onder ging (boven Rijn, Aare), nu ook nog de bovenloop dreigt te verspelen aan Neckar of Wutach, die sterk regressief erodeeren, feitelijk is, onderaardsch, de bovenloop al verloren aan de Aach, die naar 't Bodenmeer stroomt. De Maas, die in 't laat-tertiair zeer geremd is door de langzame opheffing van de Ardennen, maar toch haar loop door dit gebergte wist te handhaven (antecedent dal), leed zware verliezen, van haar eigenlijken bovenloop de Moe- sel (het mooie dal van Toul tot Pagny sur Meuse) en van de boven-Aire en de boven-Oise. Ook in ons land zijn enkele voorbeel den van onthoofde rivieren gevonden, n.l. in Limburg, waarvan een kaartje ge toond werd betreffende de „knie" bij Ittervoort en de bifurcatie bij Grathem. Ten slotte wees spreker er op, dat constateeren in de hoogvenen, waar bo ven de „grenshorizon van Weber" weer nieuw sphagnumveen ontstond grepen kleine kreekjes steeds dieper landwaarts in, drongen steeds verder naar 't Oos ten door, tot ze ten slotte de Striene bereikten en deze den weg naar 't Wes ten deden inslaan. Aanwinsten van het Zcenwsch Genoot schap der Wetenschappen, vertoond in de vergadering van 5 Februari 1936. Vier foto's; van de Koorkerk tijdens de restauratie: (circa 1905), geschonken door den heer W. H. Bal te Middelburg; een oud-Noord-Bevelandsche muts en een ondermuts, geschonken door mevr. Gelderman-Schouten te Kortgene; een Zuid-Bevelandsche kaphoed, geschonken door den heer I. Aalbregtse te Middel burg; een boek met 17e eeuwsche schrijfvoorbeelden, geschonken door mevrouw Polderman-Van Iwaarden te St. Maartensdijk. -Obl.markt- - IvoimiKi. - H.V.A. - Tabak - Philips Suiker OUffi Rubber Amerika - Markt - Schepen (IViririg geaeponeerd.j Schaking. TERNEUZEN. Op verzoek van de ri vierpolitie te Rotterdam werd door de gemeentepolitie alhier van boord van een alhier liggend Fransch sleepschip gehaald een minderjarig meisje oud 16 jaar, afkomstig uit Dordrecht, dat door een schippeersknecht zonder toestem ming der ouders naar België was mede- voerd. Dc 23-jarige schippersknecht De W., De oorlog in Oost-Afrikaa Van het noordelijk front melden de Abessijnen voor hen gunstig nieuws, van het zuidelijk front op hun beurt de Italianen. Volgens de Abessijnen zijn de troepen van Ras Seyoem en Ras Kassa er in geslaagd de verbindingen tusschen de Italiaansche linie AdoeaAdigrat en de stelling,en te Makalle te verbreken. De Italiaansche bezetting in deze plaats zou met vliegtuigen van het noodige moeten worden voorzien. De Italiaansche berichten uit het zui den houden in, dat een colonne van generaal Graziani oprukt langs de Webbe Gestro van Dolo uit. De Webbe Gestro is de oostelijke van de drie rivieren, die bij Dolo samenkomen: Wes telijk langs de grens van Kenia loopt de Daoea Parma, uit het noord-westen de Ganale Doria en ten Oosten daarvan, ongeveer recht uit het Noorden de Webe Gestro. Tusschen de eerste beide heeft de daverende opmarsch onlangs naar Neghelli plaats gehad. Een derde colonne probeert het nu langs de Webbe Gestro. Deze colonne zou bij Lama Scillindi, ongeveer 100 km ten N. van Dolo op een vijandige troepenmacht ge stooten zijn, die werd verslagen. Voor loopig is deze opmarsch van weinig beteekenis. De samentrekking van groote Abessijnsche troepen heeft een paar honderd kilometer noordelijk plaats en bovendien is het op verschillende plaatsen regenen. in deze buurt weer gaan Italië streeft voorloopig niet naar onderhandelingen. Een petrolenm-embargo zal niet als een \ijandige daad beschouwd worden. Havas meldt uit Rome: Uit de besprekingen in den fascisti- schen raad blijkt duidelijk, dat Italië voor het oogenblik internationale onder handelingen wenscht, noch nastreeft, welke den oorlog in Abessinië met een vergelijk ten einde zouden brengen. Men voorziet geen oplossing, voordat de mili taire doeleinden bereikt zullen zijn, d.w.z. na een volledige overwinning. Ongetwijfeld gelooft niemand in Italië, dat de doeleinden voor het regenseizoen lereikt zullen worden en het laatste communiqué van den ministerraad heeft dan ook duidelijk gezegd, dat er 50.000 werklieden naar Oost-Afrika zijn gezon den om het terrein gedurende het regen seizoen in orde te brengen om het ex peditiecorps in staat te stellen ter plaatse de Octobermaand af te wachten. Ten aanzien van een mogelijk petro- eumembargo heeft de groote raad de richtsnoeren voor een tegenactie aange wezen. Men weet reeds, dat Italië zoo'n embargo niet zal beschouwen als een teeken van duidelijk uitgesproken vij andigheid, maar alleen als een hoogst onvriendelijk gebaar. Dit beteekent, dat Italië er niet op zal antwoorden met een oorlog, maar dat het evenmin een lijde lijke houding zal aannemen. Men geeft algemeen toe, dat de eerste handeling het verlaten van den Volkenbond zal zijn. De overige tegenmaatregelen zou den vooral bestaan uit de noodige be sluiten, opdat Italië zijn actie ondanks de nieuwe sancties zou kunnen voort zetten. Heeft koning Victor Emanuel zicht tot George V gericht om tusschenkomst? De Brusselsche correspondent van de Journal des Débats verzekert, dat de Italiaansche koning, Victor Emanuel, zich tot koning George V had gericht om zijn tusschenkomst te verkrijgen in het Italiaansch-Abessijnsche geschil. De ex-koning van Spanje zou als bemidde laar door den koning van Italië naar Londen zijn gezonden, doch de ziekte en het overlijden van koning George V zouden de zaak tot stilstand hebben ge bracht. Een wraakhistige. Het agentschap Stefani deelt uit Reg- gio mede, dat de broer van den vliege nier Tito Minitti, die door de Abessijnen werd onthoofd, naar Oost-Afrika is ver trokken om diens plaats in te nemen en om diens dood te wreken. Graaf Ciano weer naar het front. De minister van pers en propaganda Graaf Ciano, schoonzoon van Mussolini zal, behoudens onvoorziene omstandig heden nog deze maand naar Oost-Afrika terugkeeren om weer het bevel over een esquadrille vliegtuigen op zich te ne men. In totaal zijn het #vorig jaar 302.000 Italiaansche soldaten het Suez-kanaal gepasseerd. Een correspondent van de Manchester Guardian meldt zijn blad uit Port Said getallen met betrekking tot de Italiaan sche' troepen en arbeiderstransporten naar Oost-Afrika. In 1935 vertrokken er 302.000 man in 194transporten naar Oost-Afrika, hier van keerden er in hetzelfde jaar 22.000 weer terug Italië moest voor deze transporten meer dan 6.570.000 gulden kanaallasten be talen. Onder de troepen die naar Italië terugkeerden bevonden zich gewonden zieken, tevens was er een aantal ar- volgens de tegenwoordige opv attingen, j w o.a van dr. Tesch, gesteund ook door .„„♦„i dr. Vink m zijn dissertatie over de Lek streek, het ontstaan van Ooster- en Wester Schelde moet worden gedacht als een onthoofding van de oude, noord waarts stroomende Striene. Door de opening van het Nauw van Calais ont- j stonden in 't Zuidelijk deel der Noord- j zee krachtige bewegingen van eb had voor een bepaald aantal maanden, en dat dit contract niet wenschte te ver lengen. In de week waarin de oorlog begon bereikten de transporten een maximum Dit was de week van 25 September tot 2 October, toen 12 transportschepen het Kanaal passeerden met 23.000 man aan en vloed. Na een klimaatverandering even j boord. In de maand October gingen er na den Romeinschen tijd vooral deze trouwens niet minder dan 65.000 man kliniaa verandering ook duidelijk te naar Oost-Afrika in 42 transportschepen. Een onderscheiding voor Ko ning Karei van Roemenië. Generaal Maurin, de Fransche minis ter van oorlog heeft ter eere van Koning Karei een maaltijd aangericht. Voor den aanvang heeft maarschalk Franchet d'Esperey den vorst de militaire medail le uitgereikt. Aan den maaltijd hebben de Roemeen- sche ministers Titulescoe en Angellescoe deelgenomen, voorts de Roemeensche gezant te Parijs, maarschalk Pétain, ge neraal Gamelin, en de ministers Boncour en PietrL Koning Karei heeft journalisten ont vangen, wien hij o.a. het volgende heeft gezegd: Van politiek standpunt bezien, kón ik zeggen, dat de politiek van Roemenië langs vaste lijnen gaat. Zooals zij eenjge jaren geleden was, zoo zal zij "Vf*e t0®" komst zijn. Ik sta er persoonlijk borg voor. Met mijn minister Titulesc(»e werk ik samen, in volkomen overeenstem ming, aan de organisatie en aan net wertc van den Volkenbond. Dit verbindt ons aan alle politieke Europeesche proble men, in het bijzonder aan dat var. Cen- traal-Europa. Roemenië is bereid samen te werteen Groot ,de onvej tog Ottc tendent dacht, tenrijksc plotselir De Fl dat Star Habsburl Slecht dat de gesprok! Volgeq plotselir Habsbui: heid va De sche „fi| dering In ziji] Starher bereid tot de telijk hl] Men hertog rijs kw; wil bes) kant. Dl Het Na dej der N loffdol Dav os, voorlicl voering sche ctl tot naq eventul HET Levd den is nen b| vlamr zich fa| heele wijl d> Veilïglf echtpa te vk hun z| de vla Na is Jefl Noorq naar door bare zijn pen, geslel makkl maar I Toer.l metgj van Leonl beide eenig| prote actie I een 60.C der gen Voor| Men geenl ïnq ware len Del gebc de, ken het zich tussJ nenli ring{ golfi

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2