KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Beurstfiermofitëfer v, tooensdag RECHTSZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. A Pref. Jurgens A 99149914. DUITSCHLAND. WIE ZAL HITLER EVENTUEEL OPVOLGEN Volgens een Zwitsersch blad een driemanschap. VER. STATEN Afdoende. Te Trenton in den staat New Jersey is aan een auto een snel- heïdstemperaar bevestigd. Het is een automatische inrichting, waardoor het onmogelijk wordt een grooter snelheid te bereiken dan 40 Engelsche mijl (64 a 65 km). De eigenaar van den auto was wegens te hard rijden bij herhaling ver oordeeld. Thans had men hem zijn rij vergunning ingetrokken en enkel terug gegeven o$ voorwaarde, dat hij zou toelaten, dat de temperautomaat aan zijn auto werd aangebracht. De man had geen keus en stemde dus toe. Hij is vee handelaar en heeft zijn auto noodig. OPZIENBARENDE UITVINDING. STAKINGEN. Algemeene staking in Illinois. A Alg. Kunstz. U. 27%—27%-% A v. berkels Pat. 44%44. C Ca.vé-Deht 6060 A C. Su.ker Mpij 115115%. Het laatste wacht- of waakhuis op Walcheren afgebroken. DE BATAVIER II IN AANVARING. 32.62% 32.60 Een zwaar beproefd gezin. Industrie - DIACONIE VEROORDEELD TOT 4500 SCHADEVERGOEDING. Wegens een passage in een ge tuigschrift. ZIJN VROUW VERMOORD. Tegen olieventer 10 jaar ge vangenisstraf geëischt. BELGISCH SCHIPPER VOOR DEN KANTONRECHTER TE TERNEUZEN. Wegens het verboden dragen van wapenen. Principieele vol kenrechtelijke beslissing/ AMSTERDAM, 5 Fcbr. Het eerste getai is de vorige notee- :mg, daarop volgt de officieele notee- -ing van heden- Ned. 31 1000-4 98—98%-% Ned. 33 1000-4 98-93%-% Ned. 34 1000-4 98—98%-.% Certificaten-3 858514 O. Indië 34 1000-4 96K— 96%-% Denemarken Obiig. 1926-5 83148314 Engeland 1960-90 4 71 171%-% Zwitserl. Staatssp. 1927-414 9394 Japan 1924-61$ 57—57 Amsterdam 1933-5 991410014 Amsterdam 1934-414 981497 's-Gravenhage 1929-414 100 Rotterdam 1926-1930-414 91—91 Zeeuws Hyp. B-4J4 86 Cities Service Cy. P 195s* 5 434314. A Amsterd. Bank 11511414. C Rott Bavnkver. 10914 A Twentsche Bank 88148814. |A Pref. Gruyler Zn A. 11314—113. A Ned. Gist- en Sp.ritusf. 40040014. A De Schelde N.B, 39144014. A Ver.-Papf. v. Oeider 55/455%. C Am. Car en Foundry 19%19%. C Am. Smelt en Kef. 37%37%. C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 171417%. A Born. Sum. H.M. 150% A Linde Teves en Stokv. 79%79%. A Ned. Wol Mij. 8814 A Singkep Tin M. 9292. A J. C. Japan Ln. 391440%. A Rotterd. Lloyd 42 A S. M. Nederland 42% A Amst. Thee C.M. 44%45. A Houth. Alberts 28—28. C Baltimore en Ohio 10%>11%. C Southern Pac. Cy. 18%18%-%. A Southern Rlw. 8%8%. C Union Pac. Rr. 71%73. C Int. Nickel Cy. 28%28%. Het heeft de aandacht getrokken dat Hitier tot driemaal toe in September 1935 op het partijcongres te Neurenberg later in een redevoering te Detmold en nu op den 30sten Januari te Berlijn, er den nadruk op heeft gelegd dat de duur van het nat.-soc. regeeringsstelsel niet aan een persoon gebonden is. „Wie van ons zoo zeide hij te Berlijn thans de oogen sluit, weet dat achter hem tien anderen staan. Onze beweging zal niet vergaan. Zij z,al Duitschland blijven leiden." Naar de Berlijnsche correspondent van de Neue Zürcher Ztg. verneemt, is in derdaad een regeling getroffen voor bet geval Hitier om eenigerlei reden zijn functie als staatshoofd niet langer zou kunnen vervullen. In dit geval zal de macht overgaan op een driemanschap uit de rijksministers Goering, Hess en Blomberg (de laatste is geen national socialist, maar minister van oorlog). De correspondènt voegt er aan toe, dat dit besluit, dat niet zal worden ge publiceerd, n,a rijp beraad is genomen. Het is meegedeeld aan alle leden der rijksregeering, de gouwleiders en de lei ders der weermacht, die zich allen tot geheimhouding hebben moeten verbin den. Levend verbrand. Te Knoxville (Tennessee) is iemand, die gedurende 'n dertigtal jaren een verdienstelijk lid van het plaatselijk brandweercorps is ge weest, op droevige wijze om het leven gekomen. De man wilde een sigaret aan steken, toen een lucifer in zijn kleeding terecht kwam. De kleeren vatten vlam, waardoor de man levend verbrand is. Professor Livingood van de Universi teit van Californië zou erin zijn geslaagd langs synthetischen weg radium te ver vaardigen. De radio-actieve stof heeft hij uit bismuth verkregen. Livingood be weert, dat. alle elementen kunnen wor den omgezet. Zoo zou hij o a. platina in goud hebben veranderd. Uit New-York wordt gemeld: De arbeiders en arbeidsters van 3800 confectiebedrijven in de Staten New- York, New-Yersey, Connecticut en Pen- sylvanië hebben opdracht gekregen, het werk Donderdagmiddag neer te leggen. Vrijdag zal worden beslist, of het pa rool tot een algemeene staking zal wor den gegeven. Het besluit is genomen in verband met het mislukken van onderhandelingen tusschen de vakvereenigingen en de werkgevers-vereenigingen in zake de vaststelling der arbeidsvoorwaarden. Door de staking zullen 105.000 arbei ders en arbeidsters worden getroffen. De vakvereenigingen te Pekin in den Staat Illinois hebben een algemeene sta king geproclameerd om stakende arbei ders van de American Distilling Com pany te steunen. De stakers trachtten den aanvoer van levensmiddelen en andere artikelen te verhinderen door het plaatsen van pos ten bij de toegangswegen tot de stad. Om het gebouw van de Distilling Comp. verzamelden zich 600 stakers, die de fa briek omsingelden, terwijl zich binnen 90 werkwilligen bevonden, die de fabriek niet durfden te verlaten. De leiders der vakvereenigingen wei geren orders te geven tot werkhervat ting, tenzij een politie-ambtenaar die Maandag traangas tegen de stakers had doen gebruiken zou worden ontslagen. De burgemeester wilde tot dat ontslag niet overgaan. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een notabel der Ned. Herv. kerk te Rilland Bath in de vacature J. v. d. Sande werden 69 stemmen uitge bracht. Hiervan verkregen de heeren J. A. Boot 29, P. J. Dominicus 25. L. Na- gelkerke 11, W. Taillie 2 en H. Prevo 1 stem. Er volgt nu herstemming tusschen de heeren J. A. Boot en P. J. Domini cus. Dr. Snethlage. Heden herdenkt dr. J. L. Snethlage, Ned. Herv. predikant te Oijen (Br.) zijn 25-jarige ambtsbediening. Dr. Snethlage werd in 1886 geboren. Van Ouwerkerk vertrok hij in 1914 naar Haarloo, waar hij 1 Oct. 1917 zijn ambt neerlegde. In 1922 aanvaardde hij opnieuw zijn ambt. Sinds 4 Nov. 1928 dient hij zijn tegenwoordige gemeente. Dr. Snethlage is de laatste jaren gedurig over de tong gegaan in verband met zijn communistische opmerkingen. Duitschl. '30 1000-5% 22%—23%. A rvoiomale Bnk 59%j8. A N.I. hbk. 1000 90—90%. C Ned. H M. 1000 134%—134% A Ned. Ford AM. 242%—242% A Philips Gem. B alg'. 233%231-229. C Unilever 108107%-8%. C Anaconda Cop. 1817%-%. C Bethlehem St. 30%30%-%. C Kennec Copper 19%49%-%. C Un States Leather 5%5%. C Un. Slates St. C. 30%—30%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 189%—187%. A Kon. Petr. Mpij. 254%249-7%. C Contin. Uil Cy. 21%—21%-2. C Philips Petr. Comp. 26% C Shell Union O.C. 10%10%. ten woning bij de pas gebouwde Zuider- sluis. Het laatste wachthuis van, Walcheren is dezer dagen afgebroken, irlet stond op den zoogen. Walcherschen dijk, niet ver van de plaats, waar eenmaal het dorp Welzinge was gelegen. Langs dien dijk stroomde tot 1817 he* breede vaarwater De Welzinge in de richting van Middelburg. De laatste bewoner van het genoem de wachthuis Jac. Koppejan Hz. is naai Nieuw- en St. Joosland verhuisd. Het oude gebouw bleek in zoodanigen toe stand te verkeeren, dat de eigenaar het maar liet afbreken. In den volksmond was het van ouds bekend als „het wachthuis". Zoo is de laatste stoffelijke herinnering verdwenen aan een drie en een halve eeuw bestaan hebbende instelling, de landwacht. Men schrijft ons: In Vroegere tijden, drie en meer eeu wen terug, toen het oorlogsgevaar meer dreigde dan thans, was iedere sfad of eiland er op bedacht tot zelfverdediging tegen den opkomenden vijand. Daarom werd in 1540 door de Staten van Zeeland een landwacht ingesteld ter bewaking van de kust van het eiland Walcheren. Die landwacht bestond uit 16 compagniën voetvolk en ruiterij. Up verschillende plaatsen langs de gc- heele Walchersche kust waren wacht- of waakhuizen gebouwd. Zoo stonden er tusschen Bankertshoek, waar in 1547 het fort Zeeburg of Rammekens werd aangelegd, en de stad Vlissingen 3 wachthuizen. De landwacht werd gevormd uit perso nen, die in de omgeving van het wacht huis woonden. Zij werden schutters ge noemd, omdat zij van een geweer wa ren voorzien. In de Spaansche troebelen en ook la ter hebben, zij goede diensten bewezen. Uit den aard der zaak is het te begrij pen, dat zij niet voortdurend in dienst waren. Alleen bij oorlogsgevaar moesten zij opkomen. Zij bleven natuurlijk in functie zoo lang de oorlog duurde. Naar omstandigheden werd hun aantal ver minderd of geheel afgedankt. Voor den opbouw en onderhoud der wachthuizen, voor de verstrekking van vuur en licht aan de wachten, enz. wer den door de Staten van Zeeland twee afzonderlijke belastingen ingesteld. Voor elk gemet land moest de baander (pach ter) 2 gr. Vlaams (5 cent) per jaar ge ven. In de 17de eeuw moesten de eige naar en de baander elk de helft b»*~- Ien. Men bedenke, dat het geld vroeger meer waarde had dan thans. Dan werd nog een impost of ver bruiksbelasting geheven van wijn en bier, vroeger de algemeene volksdrank, gesleten op het platteland van Walche ren en te betalen door de taopers. Het bedrag hiervan was niet altijd gelijk, In de eerste helft der 17de eeuw bv. be droeg het 4 gulden van een okshoofd wirn en 12 stuivers van een ton bier Opmerkelijk, dat de Staten van Wal cheren (thans spreken wij van het pol derbestuur van Walcheren) het toezicht hadden op de landwacht. De in het laatst der 18e eeuw verou derde instelling van de landwacht werd I na de groove omwenteling door de „re- praesenlanten van het volk van Zeeland" fde nieuwe naam voor de Staten van Zeeland) bij besluit v.an 24 Mei 1796 op geheven De vaandels, trommen en veldteekens, geen particuliere eigendom zijnde, moes ten in de kamer van Walcheren worden ingeleverd. De wachthuizen hielden aio zoodanig op dienst te doen. Meestal werden zij, daar zij het eigendom van den Polder Walcheren waren, betrok ken door een diikw,achter of eon diik werker, totdat zii zoo bouwvallig wer- de->. dat zii werden af^etn-oken. Het wachthuis te Ritthem, dat een weinig ten Oosten van de tegenwoor dige opo-'ohterswoning stond, was met -•'et óedolct en is in 1fi53 afgebroken. De laatste bewoner. Geerse genaamd, betrok als sluiswachter de nieuwe hou Hedenmorgen te 5 uur is de Batavier II, op weg van Londen naar Rotterdam, ter hoogte van de Schouwenbank in aan varing geweest met het schip „Grietje", een Groningsch kustvaarder. De oor zaak van de aanvaring is nog niet met zekerheid vast te stellen. Het was hel der zicht maar 't schijnt, dat de „Grie tje" bij het passeeren van de „Batavier II" uit het roer is geloopen, waardoor de aanvaring onstond. De zeer groote boegspriet van de „Grietje" raakte de Batavier II" aan bakboordzijde en drong door de huid heen in den salon en op het promenade dek. Het duurde eenigen tijd voor de schepen vrij waren. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Zij konden daarna op eigen kracht verder varen. De „Batavier II" arriveerde ongeveer op den gewonen tijd te Rotterdam en de „Grietje" kwam in den loop van den morgen den Waterweg binnen, op weg naar Kapelle. Ook de „Grietje" is aan de voorzijde vrij ernstig beschadigd. Na de botsing waren de passagiers opgestaan en toen bleek, dat de aange richte schade boven de waterlijn lag er dat de Batavier II op eiéen kracht door kon varen naar Rotterdam, heeft men zich weer ter ruste begeven. De Batavier II word op de ligplaats aan het Mullerterrein gerepareerd. Men hoopt morgenavond hiermede gereed .te zijn, zoodat het schip dan weer op den normalen tijd naar Londen kan vertrek ken. VAN EEN DIEF, DIE KIESPIJN HAD In de laatste maanden werden in de randgemeenten van Rotterdam vele diefstallen gepleegd, waarvan sommigen met braak, n 1. vijf in Hillegersberg twee in Schiebroek, één in Overschie, één in Berkel en Rodenrijs en één in IJssel monde. Het is thans de politie te Hille gersberg gelukt de daders op te sporen en in hechtenis te nemen. Ongeveer een week geleden werden in Rotterdam drie personen van hun bec gelicht, n 1. de 22-jarige C. A. v d. L de 21-jarige C. P. en de 31-jarige J. S. de eerste twee wegens diefstal mei braak en de laatste wegens heling Hoe wel de bewijzen zich opstapelden en de gestolen goederen in beslag werden ge nomen bleven de arrestanten hardnek kig ontkennen. Op een eigenaardige wij ze is aan dit ontkennen een einde ge komen. Van de verdachten, die in ver band met het verhoor en onderzoek in het politiebureau te Hillegersberg ver toefden, kreeg een hunner vreeselijke kiespijn. Inspecteur Voswijk, kon een gevoe van medelijden niet onderdrukken. „Je maakt het me zeer lastig met het ont kennen, je draait en je bezorgt me han c|en vol werk, maar toch zal ik je hel pen", aldus de inspecteur „Je gaat met twee agenten naar een tandarts en het geld zal ik je geven." Na het bezoek bij den tandarts ver scheen de verdachte weer in het bureau het scheen of hij een ander mensch was geworden. „Mijnheer", zei hij, „wat u zeide is waar; ik heb het u lastig gemaakt, Maar u hebt mij geholpen, het kan me nu nie+s meer schelen, ik beken alles". Daarmede was de zaak beslist. De targ van den tandarts had geholpen. C Tide Water Ass. Oil 11%11%-%. A K.N. Stoomb. Mij, 98% A Ned bcheepv, U. 53%52%-% A H.V'. Amsterdam 249%247%-4% A Java Cuit. Mij. 143 y,ïuz-z. A N i. Suiker U. 123%122-3 A Deli Batavia 192%lv2%-5, C Deli Mij. 1000 208%—207%-6%. A Senembah 207%207. A Amst Rubb C. 129%127%-6. A Deli-Bat, Rubb. 76%74% A Hessa Rubber 104%102 A Serbadjadi S.R. 71%70%. Prolongatie 22. WISSELKOERSEN. 4 Febr. 5 Febr. Londen 7.30% 7.30% Berlijn 59.32 59.32 Parijs 9.73% 9.73% Brussel 24.84 24.82 Zwitserland 48 06% 4 L09 Kopenhagen New-York 1.45% 1 A3 DE KERKPLEIN VLOTGEKOMEN. Jet stoomschip „Kerkplein" dat eenige maanden op het strand te E g m o n d ïeeft gezeten, is in den afgeloooen nacht om ongeveer 3% uur vlot gekomen. Sleepbooten van V. d. Tak Co en Sm't Co, hebben het schip naar Rot terdam gebracht, waar het zal dokken, opdat onderzocht kan worden, welke schade het heeft opgeloopen. KOLENDAMPVERGIFTIGING Toen hedenmorgen te A 1 m e 1 o een everancier aan de woning van den on derwijzer C. G. Leysen op herhaald bel len geen gehoor kreeg, waarschuwde nij de politie, die de deur forceerde. Het bleek toen, dat de heer L. ten ge volge van kolendamp was overleden, terwijl een verpleegster, die daar sedert gisteravond was in verband met ziekte van den heer L., en een kind bewuste loos waren. Bij deze twee, die naar het diaconessenhuis werden gebracht, is het bewustzijn teruggekeerd. De ecïïtgenoo- te van den heer L. was niet thuis, daar zij wegens ziekte sinds enkele weken in iet diaconessenhuis wordt verpleegd, net dienstmeisje, dat op zolder snep ïeeft van den kolendamp niets bemerkt. MOORDAANSLAG. „Er moet vanavond uog iemand sterven". Een even onverklaarbare als laffe overval heeft gister de in Treebeek (L.) woonachtige mijnwerker J. gepleegd op een zekeren Sch., eveneens mijnwer ker van beroep. Zonder dat hiervoor de minste aanleiding bestond bracht J. zijn collega met een mes een steek in den buik toe, die juist een slagader miste doch het slachtoffer toch ernstig ver wondde. Nadat een geneesheer hem de eerste hulp had verleend, is Sch. naar het ziekenhuis overgebracht. De dader, die waarschijnlijk onder den invloed van sterkedrank verkeer de, heeft, voordat hij zijn daad pleegde, uitgeroepen: „Vanavond moet er nog iemand ster ven"' Tusschen de beide personen be stond geen veete, terwijl ook geen woordenwisseling heeft plaats gehad Hoe J. tot zijn daad gekomen is, is der halve een raadsel. De marechaussee heeft den man naar Maastricht overge bracht waar hij ter beschikking van de Justitie zal worden gesteld. (Tel.) INLANDSCH DORP OP SUMATRA IN VLAMMEN. In een Kampong bij Kot.aradja (Noordpunt Sumatra) zijn 52 inheemsche winkeltjes, (vrijwel de ge heele plaats) afgebrand. De schade be draagt ongeveer 50.000 en is n i e t door verzekering gedekt. De oorzaak is gelegen in nalatigheic van een koelie eener bakkerij, die het vuur niet voldoende had gedoofd. -Obl.markl - Amexma - Rubber - H.V.A. - - Philips Markt Suiker Schepen Tabak /Wulus s. fjyjneerd.) In 1935 heeft de Herv. Diaconie te Coevorden, die exploiteert het weeshuis te Coevorden, ontslagen de weesvader en weesmoeder. In het getuigschrift, dat afgegeven werd, had men gereleveerd, dat het ontslag was geschied wegens het zich schuldig maken aan lijdelijk verzet bij het uitoefenen van het werk. De voormalige weesvader,, die met dat getuigschrift in zijn bezit, er natuur lijk niet in slagen kon een nieuwe be trekking te krijgen, stelde voor het Kantongerecht te Emmen een actie tot vergoeding van de schade in, eischende betaling van 6000.wegens geleden schade en afgifte van een ander getuig schrift. De kantonrechter-plaatsvervanger te Emmen, mr. J. A. ten Holte, heeft de Diaconie veroordeeld tot betaling bin nen acht dagen van 4500 op welk be drag hij de geleden schade waardeerde, omdat bedoelde passage in een getuig schrift niet gemotiveerd was. De Diaconie te Coevorden, die uit haar middelen moeilijk 4500 kan be talen, is door dit vonnis in een moei lijk parket gebracht. Zij zal dan ook niet berusten in dit vonnis, maar in hooger beroep gaan, omdat zij meent dat be doelde passage geheel in overeenstem ming is met de waarheid en men in een getuigschrift niet iets mag opnemen, dat niet juist is, wordende, wanneer dit wel het geval zou zijn, het geheele getuig schrifteninstituut waardeloos. De Haagsche rechtbank heeft gister behandeld de strafzaak tegen den 26- jarigen olieventer Hendrik G. O., thans ged wien bij dagvaarding is ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 10 Sep tember van het vorige jaar in zijn wo ning aan de Geest te 's-Gravenhage zijn 23-jarige echtgenoote van het leven heeft beroofd. Men herinnert zich, dat de politie op genoemden datum in den kelder van het perceel de lijken vond van de vrouw en van het vier weken oude dochtertje, Beppie O., onder een hoop beddegoed verstopt. De dader, die, na het misdrijf te heb ben gepleegd, eenigen tijd rondzwierf, meldde zich bij de politie te Muiden aan om onderdak. Bij zijn verhoor te 's-Gra venhage door den waarnemend commis saris, den heer Zimmerman, bekende O., dat hij zijn vrouw, die in de achterkamer op een divan sl en, met een schroefsleu- tel de hersens had ingeslagen, doch hij zeide, dat het zijn vrouw was, die het jongste kind had gedood. Verdachte, door den president onder vraagd, zeide, dat hij, in den avond van 10 September thuiskomende, zijn vrouw in de kamer op de divan zag' liggen met het kind bij haar. De vrouw lag, alsof zij shep. Verdachte hoorde haar echter snikken1 Bij ondervrag'ng, waarom zij dit deed, deelde zij hem mede, dat zij het kind gedood had. Verdachte begon toen ook te huilen Hij liep radeloos door het huis en, in de kamer terugko mende, nam hij een moersleutel, die op een kast lag, en sloeg daarmee met kracht op den rechterslaap van de vrouw, d e hevig begon te bloeden. Ver dachte heeft toen het kelderluik ge opend en ging daarna met de beide lichamen sleuren. Vervolgens is hij de deur uitg'eloopen. Hij verkocht zijn in boedel. Ook heeft hij nog een bezoek gebrach' bij een vrouw, die hij kende. Daarna is hij aan het zwerven geraakt Des avonds heeft hij zich te Muiden bij de politie aangemeld, Dr Scholtens, die gedurende dit ver hoor op een stoel voor den verdachte had p'aats genomen, verklaarde als des kundige, dat O. webswaar verminderd toerekenbaar is doch dat hij de vor ming van het opzet, om te dooden of te mishandelen, toch niaft als uitgesloten moet worden beschouwd. De officier achtte doodslag, wettig en overtuigend bewezen. Het gebruik van een voorwerp, zooals deze moersleutel, wijst reeds in de richting van opzet om te dooden. De officier noemde deze daad een van de meest afschuwelijke, die den laatsten tijd hij deze rechtbank zijn berecht De daad was te erg'er, daar zij geschiedde, terwijl de vrouw sliep. De officier eischte tegen verdachte wegens doodslag, tien jaar gevangenis straf. Voor den Kantonrechter te Terueu- zen diende Dinsdagmiddag de zaak te gen den Belgischen schipper A. Saeys. die ervan verdacht werd een jachtge weer in het bezit te hebben gehad, zon der daartoe gerechtigd te zijn, op het schip „de Toekomst", liggende in de gemeente Graauw. Van de zijde van verdachte werden twee principieele gronden van verweer naar voren gebracht, Verdachte s advo caat, mr. G. Tichelman, uit Terneuzen. steunde het verweer in de eerste plaats op den volkenrechteüjken regel: „sch?P is territoir", en in de tweede plaats op de vrijheid van het Schelderegime, neer gelegd in het Nederlandsch-Belgisch tractaat van 1839, jo. 1843. Voorts wees hij in verband met een en ander op een bijzondere beschikking van den Minister van Justitie van 6 Oct. 1928 betreffende in-, uit- en doorvoer

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2