GOESCHE £OUBANT^2!2 mm en wn®. zeeland. BINNENLAND. NUMMER 28. TWEE BLADEN. MAANDAG FEBRUARI 1936, EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Dt Koninklijke familie in Tirol. De Jeugdherbergcentrale. MIDDELBURG. $TGUwci«*U M DDELdURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- i.ckap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bv contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Wintersportplaats zonder winter, H.M. de Koningin en Prinses Juliana met gevolg zijn Zaterdagmiddag na een voorspoedige reis in goeden welstand te Igls in Oostenrijksch Tirol aangekomen. Na aankomst heeft de Koninklijke fami lie den middag doorgebracht in het hotel Iglerhof, waar zij zich voor haar verblijf heeft geïnstalleerd. Bijzonder heeft H. M. op prijs gesteld een bouquet alpenbloemen, hoofdzake lijk Edelweiss, dar in opdracht van den Oostenrijkschen bondspresident Miklas in het vertrek der Koningin was neerge zet. Ook de in het hotel aanwezige Ne derlanders het zijn er velen heb ben van hun aanhankelijkheid voor ons Vorstenhuis doen blijken door H. M. een bloemstuk te doen toekomen. Het weer te Igls was Zaterdag zeer zacht, de lucht was betrokken en de bergtoppen verdwenen voor een deel in de wolken. Igls is thans wintersport plaats zonder winter. De wemige sneeuw, die op beschutte plaatsen nog was overgebleven, is door een hevigen regen weggespoeld. Men heeft hier se dert vele jaren niet zoo'n kwakkelwïn- ter gekend. Ofschoon Igls een bekende Bobbaan bezit, waarop oorspronkelijk het Oos- tenrijksche Olympische team zou trai nen, is deze bobbaan thans niet meer dan een doelloozen aarden greppel. Waar het skiterrein van Igls moest zijn en de sneeuw in dezen tijd van het jaar een meter dik behoorde te liggen, ziet men thans groene bergweiden. Voor de beoefening der wintersport is de Ko ninklijke familie dan ook aangewezen op het skiterrein Seefeld, dat per auto drie kwartier van Igls verwijderd ligt. Nader meldt men ons: Het weer was ook Zondag weinig fraai. Den geheelen Zondag viel er natte sneeuw, die slechts in schijn voor enke le uren een sneeuwlandschap schiep. Wellicht is dit echter een aankondiging van betere dagen. H. M. de Koningin heeft den dag in het hotel doorgebracht. H. K. H. Prinses Juliana maakte met het gevolg een autotocht naar Götzen in het Sellrain, waar tevens het daar aan wezige skigebied werd verkend. Na af loop gebruikte het hooge gezelschap de thee in de conversatiezaal van het ho tel. In een schrijven heeft H. M. de aan wezige Nederlanders bedankt voor de bloemen van den vorigen avond. In den loop van den avond hebben H, M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana de in het hotel aanwezige Neder landers aan zich doen voorstellen en zich gedurende eenigen tijd met hen onder houden. Reorganisatie van het bestuur ten einde tot een decentralisa tie te komen Van een con flict geen sprake. (Van onzen ■-redacteur). Dezer dagen bevatte „Het Volk" een bericht, volgens hetwelk er een conflict zou zijn uitgebroken in de Nederland sche Jeugdherbergcentrale. Als gevolg van onaangenaamheden over intern organisatorische kwesties, zou het dagelijksche bestuur der N. J. C. zijn afgetreden en wel de voorzitter dr. C. P. Gunning, de secretaris dr. H. L. F. J. Deelen en de penningmeester de heer L. Proos Hoogendijk. Ook de voorzitter van "dén raad van toezicht en ,adv.ies, mr. H. J, van Maanen te Zwolle zou zijn functie hebben neer gelegd. Hierbij teekent het blad echter aan, dat mr. Van Maanen toch het plan koesterde om op grond van particuliere redenen af te treden. Zijn vertrek zou «venwel door het conflict zijn verhaast. Naar men het blad uit jeugdherberg- kringen mededeelde, zou het vooral de .autoritaire wijze van optreden van den heer Deelen zijn, die de aanleiding vorm de tot het conflict. Toen na lange on derhandelingen en besprekingen door 't dagelijksch bestuur de machtskwestie werd gesteld en de opponeerende be stuurders niet van zins bleken om hier voor te wijken, hebben de vier heeren de consequentie daaruit getrokken en zijn heengegaan. We hebben eens te bevoegder plaat se naar de juistheid van dit bericht ge ïnformeerd, omdat deze kwestie ons van groot gewicht voorkwam^ Een oneenig- heid toch in den boezem van deze zoo belangrijke cultureele organisatie, die alle schakeeringen van godsdienstigen en politieken aard overkoepelt en in de zeven jaren van haar bestaan zulk een zegenrijken arbeid heeft verricht, zou de ernstigste gevolgen kunnen hebben voor de jeugd, die door het instituut der jeugdherbergen in staat wordt ge steld en geleerd'heeft voor zoo ge ring mogelijke kosten veel te zien, haar gezichtskring te verruimen en andere menschen en landsstreken te leeren ken nen. Uitdrukkelijk heeft men ons verze kerd, dat van een conflict geen sprake is. De drie leden van het dagelijksche bestuur, die alle drie door het Neder- l,andsch Jeugdleidersinstituut zijn aan gewezen, zijn inderdaad als bestuurslid van de Jeugdherbergcentrale afgetre den, doch dit besluit heeft een geheel anderen grondslag. De ontwikkeling van het jeugdherberg- werk leidt namelijk tot de noodzake lijkheid eener reorganisatie ten aanzien van de verhouding tusschen de Ned. Jeugdherbergcentrale en het Ned. Jeugdleidersinstituut. Om deze reorga nisatie mogelijk te maken, hebben nu de drie bestuursleden hun mandaat ter beschikking gesteld en dit ontslag is aan vaard. De ontslagname van mr. 'Van Maanen is een kwestie van zuiver per soonlijken aard; de vele werkzaamheden van mr. Van Maanen, zoowel in zijn ambt van substituut-griffier der Zwol- sche rechtbank als in verschillende ver- eenigingen, maakten het hem steeds moeilijker, tijd te vinden voor het werk in den raad van toezicht en advies. Nu dit werk door de hierboven genoemde reorganisatie nog zou toenemen, heeft de heer Van Maanen gemeend aan zijn reeds eerder genomen besluit uitvoering te moeten geven. Van het stellen eener machtskwestie door het dagelijksch bestuur is niet de minste sprake geweest, evenmin als van een autoritaire wijze van optreden van den secretaris, tengevolge waarvan het „conflict" zou zijn uitgebroken. De ver dere gang van zaken na het ontslag is geheel normaal en er zal op reglemen taire wijze in de vacatures worden voor zien. De heeren Gunning en Deelen zijn resp. voorzitter en secretaris gebleven van het Jeugdleidersinstituut; zij heb ben zich voor het werk in de jeugdher bergcentrale, waaraan zij zich met hart en ziel gegeven hebben, groote verdien ste verworven. De Ned. Jeugdherbergcentrale is in dertijd opgericht op initiatief van het Ned. Jeugdleidersinstituut. Er bestond toen in Nederland niets van dien aard en het N. J. I. heeft toen de oprichting van jeugdherbergen mogelijk gemaakt en is begonnen met de benoodigde gel den te storten. De organisatie is in de ongeveer zeven jaar van haar bestaan enorm gegroeid en nu acht men de tijd gekomen, het zwaartepunt te verleggen naar de personen, die in deze jaren in den dienst van 't jeugdherbergwerk zijn gevormd. Men streeft dus naar een ze kere decentralisatie, waartoe het jeugd herbergwerk thans rijp is geworden. Dat de belangstelling van de trekken de jeugd blijft toenemen, bewijst wel het feit, dat in het afgeloopen jaar het aantal leden wederom is vooruitgegaan. Het aantal overnachtingen in Neder landsche jeugdherbergen is, vergeleken hij het voorafgaande jaar, verminderd. Dat komt door den toenemenden trek naar het buitenland, die ook bij jeug dige trekkers valt te constateeren. Prof. van Poelje, voorzitter. Naar wij nader vernemen is door het dagelijksch bestuur van het Nederland sche Jeugdleiders Instituut, behou dens bekrachtiging door de algemeene bestuursvergadering van dit lichaam als voorzitter van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale aangewezen prof. mr. G. A. van Poelje, oud-voorzitter van den raad van toezicht en adviseur der N. J. H. C., die deze functie heeft aanvaard. Aan de aftredende bestuursleden zal schriftelijk dank worden gebracht voor het vele, dat zij voor de N.J.H.C. en voor de ontwikkeling van het Jeugdher bergwerk hebben gedaan. SALARISVERLAGING. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende nadere wijzi ging van de regelingen, houdende vast stelling van de bezoldiging van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de -rechterlijke macht en de militair- rechterlijke macht. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het Iste Hoofdstuk der Rijkshegrooting 1936 is mededeeling gedaan van het besluit der regeering, op de bezoldiging van de ambtenaren in Rijks dienst, wier wed den zijn geregeld in het Bezoldigings- Hij, die steeds het beste verwacht, zal meestal het beste naar zich toe trekken. besluit Burgerlijke Rijksambtenaren, een vermindering van 5 ten honderd toe te passen. In verband daarmede behoort deze vermindering ook te worden aan gebracht op het salaris van de ambte naren, wier wedden bij de wet zijn ge regeld. Daartoe strekt het onderhavige wets ontwerp. CRISIS-INKOMSTENBELASTING VAN DE BAAN. Minister Oud heeft thans aan den voorzitter der Tweede Kamer medege deeld, dat hij het bij Koninklijke Bo >d- schap van 8 Febr. 1934 bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot. hef fing van een Crisis-Inkomstenbelasüng intrekt. De behandeling van dit wetsontwerp, dat uitging van de gedachte, dat het bil lijk was van hen, die ondanks de crisis niet in inkomsten v/aren achteruitge gaan, een extra-belasting te heffen heeft het nooit verder gebracht dan 't afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer. Nadat het voorloopig verslag was uitgebracht bleek der regeering, dat de voordeelen der heffing niet opwogen tegen de nadeelen en onbillijkheden der regeling, en zij liet dan ook blijken op verdere behandeling van het ontwerp geen prijs te stellen. VERDACHTEN ZULLEN NIET LANGER UITGENOODIGD WORDEN, OM TE ZWIJGEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp, dat beoogt de positie van een verdachte bij strafvervolging, welke door velen te sterk wordt geacht, eenigszins te verzwakken. Art. 29 van het Wetboek van Straf vordering schrijft o.m. voor, dat de ver dachte bij de verhooren tijdens het voor onderzoek niet alleen tot antwoofden niet verplicht is, maar ook daarvan te voren op de hoogte moet worden ge bracht, van welke mededeeling in het proces-verbaal van het verhoor moet blijken. Het wetsontwerp beoogt nu, dezen mededeelirïgsplicht te doen vervallen Men ziet natuurlijk nie.t over het hoofd, dat het algemeen belang, dat de ver dachte vertelt wat hij van de zaak weet, in botsing kan komen met zijn persoon lijk belang om niets te zeggen, en het is dan ook niet de bedoeling, hem den plicht tot spreken op te leggen, maar men achtte het onjuist, en het bleek in de practijk naaeelig, den verdachte als het ware uit te nooaigen om te zwijgen alvorens men hem een verhoor afnam. Zelfs kan het gebeuren, dat de ver dachte hierdoor verleid wordt te zwij gen, waar spreken voor hem voordeeli- ger zou zijn. Op deze gronden stelt de minister van Justitie voor, dit deel van art. 29 van het Wetboek van Strafvordering te la ten vervallen. „DE VRIJHEID" f Het liberale partijblad „De Vrijheid" gaat, zoo meldt „De Groene", verdwij nen. Het blad teekent daar bij aan: „Om dat het beter is, de tegenstellingen tus schen vooruitstrevenden en behouden den, of tusschen werkgeversbelangen en liberale beginselen niet meer in 't open baar te demonstreeren? Of omdat de politiek van den Vrijheidsbond toch door dik en dun verdedigd wordt door eenige groote dagbladen?" Dit lijkt ons wel wat overdreven-ve nijnig. Óns dunkt eerder,, dat het bl,ad verdwijnt, omdat. zoo ongeveer nie mand buiten den allerengsten partijkring het nog las, omdat het als uitgave in alle opzichten mislukt was: slecht opge maakt, slordig, vol met zetfouten, ge drukt naar vorm en inhoud in alle opzichten vrijwel onleesbaar, ondanks 't feit dat drie onzer beste liberale jour nalisten er hun krachten aan gaven. DE SLACHTOFFERS VAN DE UIVERRAMP. Naar de Tel. verneemt, staat het thans vast, dat het stoffelijk overschot van vijf der zeven slachtoffers van de ramp met de Uiver bij Rutbah Wells, nl. van de piloten Beekman en Van Steenber gen, den mecanicien Waalewijn, den marconist Van Zadelhoff en den passa ,gier professor Walch uit Batavia, einde Maart per boot in Rotterdam zal arri veeren. De begrafenis zal kort daarop op eenvoudige wijze op Zorg vlied te Amsterdam geschieden. Alleen het stof felijk overschot van piloot Beekman zal vermoedelijk in het Gooi ter aarde wor den besteld, waartoe mevrouw Beekman den wensch heeft te kennen gegeven. Omtrent de teraardebestelling van pro fessor Walch staat, wat de plaats in Nederland betreft, nog niets vast* Twee slachtoffers, wijlen de passa giers Beretty en Kort, blijven in Bagdad begraven. IN 614 UUR MET DEN TREIN NAAR PARIJS? Naar de Tel. verneemt voert de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen onderhandelingen over een snelle ver binding met Parijs in den zomer. Deze besprekingen hebben echter nog niet tot een resultaat geleid. De bedoeling is, dat de expresse-trein l'oiseau bleu, die van Antwerpen via Brussel naar Parijs loopt, met ingang van den zomerdienst zijn begin- en eind punt te Amsterdam zal hebben. De reis zal dan ongeveer 634 uur duren. IGEOPEND van lOv ro 5' n.m. en van 8 n.m. 10 OM SLUITING ZONDAG 9 FEBR. 5 (Ingez. Med.) De minister van landbouw en vis- scherij heeft benoemd tot lid van het bestuur der stichting Nederlandsche Sier teeltcentrale dr. A. J. Verhage te Haar lem. Landbouwuitvoerwet 1929. Met verwijzing naar artikel 9 van het Kon. besluit van 11 April 1930 (Staats blad nr. 138) wordt ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat men zich met aanvragen om onderzoek van uien voor uitvoer kan wenden: in Schouwen en Duiveland tot C. O. J. Hendrikse te Zierikzee, in Tholen en St. Philipsland tot A. P. van Damme te St. Maartensdijk, in Noord- en Zuid-Beveland en Wal cheren tot J. Slabbekoorn Hzn., te Bie- zelinge, in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren tot W. de Groene, te Terneuzen. VERGADERING VAN CHR. LAND ARBEIDERS; OP ZUID-BEVELAND. Geen loonsverlaging door tar- weprijsverlaging. Zaterdagmiddag vergaderden te Goes onder voorzitterschap van den heer P. Luikenaar uit Wolfaartsdijk de afgevaar digden van alle 23 ,afdeelingen van den Ned, Chr. Landarbeidersbond op Zuid- Beveland. Uit het ajarverslag van den secretaris den heer J. v. d. Weele uit Nieuwdorp, bleek dat per 1 Jan. 1935 het ledental der Zuid-Bevelandsche af deelingen 1113 bedroeg en per 31 Dec. 1087. De pen ningmeester, de heer J. de Groot te Hoedekenskerke, meldde een batig slot van 200. De aftredende bestuursleden, de hee ren P. Luikenaar en Chr. Maas, werden herkozen. De hoofdbestuurder, de heer A. Vin gering, deelde mede, dat de contracten die met 1 Jan. jl. konden worden opge zegd, niet zijn opgezegd. Hoe dit per 1 Febr. zal zijn, is nog niet bekend. Door den Ned. Chr. Landarbeidersbond wor den geen contracten opgezegd, daar hij den bedrijfsvrede wil handhaven. Enke le contracten op Zuid-Beveland loopen automatisch af. Hier zal dus moeten worden onderhandeld. Aan verlaging van loonen, aldus spr., kunnen we echter niet denken. Van de reeds lage loonen der landarbeiders kun niets meer af. Wij betreuren de verla ging van den tarweprijs, maar dit mag in geen geval tot gevolg hebben dat de landarbeidersloonen zullen worden ver laagd. Trouwens de minister v,an landbouw staat blijkens het antwoord op de vra gen van den heer Van den Heuvel ook op dit standpunt. En bij een onderhoud op zijn departement heeft de minister gezegd, dat als er landbouwers moch ten zijn die de vermindering van den tarweprijs zouden willen verhalen op de loonen der landarbeiders, ze zouden on dervinden dat er iemand in Den Haag is die voor de belangen der arbeiders waakt. Van deze mededeeling werd met instemming kennis genomen. Hierna hield de voorzitter een inlei ding over „Het recht van meespreken over onze loonen en arbeidsvoorwaar den", Spr. toonde aan dat dit een recht is door God ,aan de arbeiders gegeven en dat de uitoefening van dat recht alleen behoorlijk mogelijk is in den weg der organisatie. Middelburg, 3-II-'3ó. Zaterdag en Zon dag hoogste lucht temperatuur 10.3 °C (50 °F); laagste 4.9 °C (41 °F). He den 9h6.1 °C; 12 h: 6.6 °C. 15.5 mm regen of neerslag van Zaterdag op Zon dag en 7 mm van Zondag op Maandag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 749 mm; laag ste 738 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.0 mm te Isafjord; laagste 735.9 mm te Kopen hagen. Verwachting tot morgenavond: Meest matige, in het Noorden tijde lijk wellicht krachtige, Noordelijke tot Noord-Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, lichte regen- of hagelbuien. Temperatuur om het vriespunt 's nachts, overdag iets kouder. Zon op: 7 h 41; onder: 16 h 46. Licht op: 17 h 16. Maan op: 24 h 35; onder: 5 h 09. V.M.: 7 Februari. 0 Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Februari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 3 10.13 22.56 4.01 16.47 Di. 4 11.29 23.53 5.19 17.51 Wo. 5 12.25 6.23 18.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 3 11.41 5.04 17.48 Di. 4 0.30 13.07 6.20 18.57 Wo. 5 1.38 14.07 7.26 19.52 LUCHTBESCHERMINGSDIENST, A.s, Zomer een oefening op groote schaal Gebrek aan vrijwilligers. Er heeft ten stadhuize onder voorzit terschap van majoor Berghuijs weder om een vergadering plaats gevonden van de hoofden van diensten bij den luchtbeschermingsdienst. Drie hunner t.w. de commandant van de brandweer, de gemeente-arts en de commissaris van politie waren verhin derd. Dat desondanks de vergadering toch doorging vond zijn oorzaak in de noodzakelijkheid om zoo spoedig moge lijk tot een goede inrichting van den luchtbeschermingsdienst te dezer plaat se te komen, wijl het in het voornemen ligt reeds in den a'.s. zomer een oefening op groote schaal voor de provincie Zee land te doen houden. Uit de besprekingen van dezen avond kan hier als van belang voor de inwo ners van Middelburg naar voren worden gebracht, dat nog steeds gebrek aan vrij willig personeel bestaat. Weinigen heb ben zich geroepen gevoeld zich bij mr. Dumon Tak te melden als medewerkers voor bescherming van éigen en anderer leven. Deze moeilijkheid, gepaard gaan de nog met het bezwaar, dat de tijds omstandigheden oorzaak zijn, dat ook 't onmisbare krediet van overheidswege moeilijk is te verkrijgen, staat het stre ven naar een goed ingerichten dienst wel zeer in den weg. Moge deze weten schap alsnog velen, die niet dienstplich tig zijn, er toe brengen hunnen mensch-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1