Zwinnestrijd. KRONIEK van den DAG. Roosevelt tegen verdere devaluatie. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936. No. 27. Maar de Amerikaansche schatkist heeft 't hard te verantwoorden. Gunstige ontwikkeling der rubbermarkt. Ge ringer belangstelling voor scheepvaartwaarden. BSNKESILAND. Eerste stalmeester van H. M. de Koningin. IEEIANB* MIDDELBURG. VI, De regeeringsverklaring van Sarraut Flandin zal Eden vermoedelijk beter steunen dan Laval deed Devaluatie tot Mei in. elk geval van de baan De socialisten steunen het kabinet. De nieuwe minister-iSkesident in Frankrijk, Sarraut, heeft Donderdag de regeeringsverklaring in de Kamer voor gelezen. Het was een behendig in me kaar geflanst document, dat op het stuk van de buitenlandsche politiek de lin kerzijde in het gevlij trachtte te komen. Men weet, dat Laval over de buitenland sche politiek zijn ministrieele beenen brak. Zijn voordurend gerem te Genève als het er om ging, Italië met de sanc ties dwars te zitten, werd den radicalen tenslotte te bar. Het kabinet Sarraut zal ten aanzien van deze zaak uit een ander vaatje moeten tappen. Van Flan din, die minister van buitenlandsche za ken is geworden (en die tot het demo cratische midden behoort) wordt ge zegd, dat hij de politiek van den Engel- schen minister Eden bewondert. In de regeeringsverklaring was daar iets van te merken. Genève stond er in op den voorgrond, al hield men zich voor 't ove rige zooveel mogelijk op de vlakte. Sarraut heeft gehoopt op deze manier den steun der socialisten te verwerven. Het rechtsche midden, dat achter Laval stond, was al direct tegen hem ingeno men. Deze groep juichte Laval's buiten landsche politiek toe en kon het niet zetten, dat de radicalen Laval een been tje lichtten. Sarraut moet 't dus zonder het rechtsche midden doen wat alleen kan, als de socialisten hem helpen. Zijn diplomatische handigheid is groot ge noeg geweest, om het althans in eerste instantie zoover te krijgen. Met 361 te gen 165 stemmen werd, zooals, elders in dit nummer uitvoeriger gemeld, een motie van vertrouwen in zijn regeering aangenomen. Pertinent heeft de regeering zich in de regeeringsverklaring 'uitgesproken voor de handhaving van den franc. Men had dat verwacht, In Mei zullen verkie zingen moeten plaats vinden. De zit tingsperiode van de huidige kamer is dan om. Het kabinet-Sarraut, dat dus maar 3 a 4 maanden aan het bewind kan blijven, zou in het gezcht der verkie zingen voor geen geld een zoo onpopu- laire maatregel willen nemen, ook al raakt men er dan (tijdelijk) misschien prijzen; in enkele takken van industrie is de werkgelegenheid iets uitgebreid. Op eenge opleving wijst ook de gelei delijke verbetering der belastingont vangsten in de laatste maanden van '35, en vooral de stijging der opbrengst van de omzetbelasting. Over de eerste drie maanden van 1935 waren de belasting ontvangsten ca 8 pet. bij die van het voorafgaande jaar ten achter gebleven; in het laatste kwartaal van het jaar was het nadeelige verschil tot 2 pet. vermin derd en in December waren de onv,ang- sten zelfs weer gelijk aan die in de over eenkomstige maand van 1934. Deze ont wikkeling geeft ook hoop, dat de Fran- sche begrooting voor 1936 niet door een vermindering van de belastingontvang sten uit haar evenwicht zal worden ge bracht* Indien de economische opleving doorzet, zou de schatkist er wellicht spoedig weer beter komen voor te staan. Men mag verwachten, dat het kabinet Sarraut geen groote dingen zal doen. Tenzij de omstandigheden, te Genève bv., daartoe aanleiding mochten geven. Ondenkbaar is dat niet. De deskundigen commissie, die de toepassing der sancties moet controleeren, is, zooals men weet, aan het bestudeeren van de mogelijk heid van een petroleum-embargo. Daar over moet dus binnenkort wellicht een beslissing worden genomen. Flandin zal dan kleur moeten bekennen, wal hem intusschen betrekkelijk gemakkelijk kan vallen, omdat Italië volgens de geruch ten reeds petroleum genoeg voor een iaar heeft aangekocht. Financieel economisch weekoverzicht, Het Amerikaansche congres heeft de- mee'ui? de' nnTndeeTe'Toeihjkheden.' ^en m*\ zfr, groote meerderheid De groote massa van kleine renteniers dt°°r ^ele leden ingediende voor- j- j7__ i I stel tot uitkeenng van een zg. bonus f r n, r iif-6" Ve-? j aan de oud-strijders aangenomen. Pre- i L- 1 j 6r ev° in" ,U1 j sident Roosevelt, die er niets voor voelt, maken dan in de meeste andere lan- i i i i t t, i r, i sprak zijn veto er evenwel niet over den, neert hevige afschuw van munt- - - - tv uit, aangezien het congres dit toch weer verzwakking. De verarming, die de i ongedaaSn zou hebben gemaakt; de daar- vroegere amputatie van den franc, tot een vijfde van zijn oorspronkelijke waar toe benoodigde meerderheid van 2/3 werd reeds bij de eerste stemming be de juist onder de „petits rentiers" met iangrijk overschreden. 7inh tri oHo hnntt 1 zich mede heeft gebracht, is nog niet vergeten. Tegenover dit deel van het Fransche kiezerscorps wenscht geen der politieke partijen zich te blameeren. Afgewacht moet worden, of de in vloed van de kleine en groote „kapita listen" tezamen met die van de loon- trekkenden, die eveneens de nadeelen van devaluatie reeds eerder aan den lijve hebben ondervonden, groot genoeg zal zijn, om den uitslag der a.s. verkie zingen zoodanig te doen uitvallen, dat de waardevastheid van den franc verze kerd is te achten. Veel zal hierbij na tuurlijk afhangen van de economische ontwikkeling van Frankrijk in de eerst volgende maanden. Mocht de toestand in het bedrijfsleven nog" slechter wor den. dan zou dit aan de voorstanders van devaluatie een krachtig' wapen in han den geven; daartegen zou een verbete ring van de conjunctuur, of zelfs het achterwege blijven van een verdere eco nomische inzinking, een aanspoiring vormen om op den ingeslagen weg voort te gaan. Gelukkig zijn er teekenen, die er op wijzen, dat Frankrijk zich op den weg naar een economisch herstel bevindt. De berichten uit landbouw en handel lui den gunstiger dan sinds langen tijd het geval is geweest. Ten deele als gevolg van de slechte weersgesteldheid in de wintermaanden zijn de graanprijzen ge stegen; ook de wijn maakt hans betere Het geval zal de Amerikaansche schat kist maar eventjes 2 milliard dollar kos ten en zijn duizenden oud-strijders, die ieder op een flink bedrag mogen reke nen, zoodat de positie der staatsfinan ciën al weer slechter wordt. In verband hiermee hebben de geruchten, dat in de naaste toekomst opnieuw tot devaluatie van den dollar zal worden overgegaan, nieuw voedsel gekregen. Dit lijkt intusschen niet bijster waar schijnlijk. De Amerikaansche regeering heeft herhaaldelijk te kennen ge geven, niet verder aan de waarde van den dollar te willen tornen en ook thans weer heeft Roosevelt zelf deskundigen opdracht gegeven, een plan voor nieuwe belastingen uit te werken, voor het fi nancieren van de uitgaven van het her stelprogramma. Nu zou een belasting, voldoende om de regeeringsuitgaven op het huidige peil te dekken, weliswaar fantastisch hoog en derhalve onmogelijk doorvoerbaar zijn, maar toch ligt in het streven der regeering, om tenminste zoo veel mogelijk dekking voor haar uitga ven te vinden, een zekere waarborg, dat zij niet zonder meer naar het middel van verdere valuta-verzwakking zal grijpen. Ongetwijfeld ziet zij duidelijk 't hieruit voortspruitende gevaar van nieu we ontwrichting der Verhoudingen in het Amerikaansche bedrijfsleven en in het internationale ruilverkeer. Zooals 't er op het oogenblik naar uitziet, zullen -mt* v de Ver. Staten een periode van een voortdurend verder om zich heengrij- pende inflatie-psychose tegemoetgaan, zonder dat deze echter „althans voor- loopig in sterke mate in den koers van den dollar tot uiting zal komen. Men moet niet vergeten, dat Amerika ovei een ontzaglijk bedrag aan goud beschikt, dat voor uitvoer in aanmerking komt, indien inderdaad inflatie-vrees er toe mocht leiden, dat de reeds ingezette ka- pitaalontrekking een grooteren omvang zou gaan aannemen, Hoewel de uitkeering aan de Ameri kaansche oud-strijders in den vorm van obligatiën plaats heeft en er druk op hen wordt uitgeoefend, om deze obli gatiën niet te verzilveren maar als een belegging te reserveeren, moet toch wor den aangenomen, dat een aanzienlijk deel van het totale bedrag ad 2 milliard dollar zal worden gebruikt voor het aankoopen van allerlei benoodigdheden. Verschillende takken van het bedrijfs leven zullen hiervan een gunstigen in vloed kunnen ondervinde en het is voor al deze verwachting, die geleid heeft tot een opleving der speculatieve be drijvigheid op de New Yorksche beurs De poging der regeering, om de hausse te breidelen door te bepalen, dat het dekkingspercentage voor beleeningen op effecten met ruim 20 pet. moet wor den verhoogd, heeft tot dusverre geen ■succes gehad. De speculatie wordt nog aangemoedigd door de publicatie van gunstige financiëele resultaten door ver schillende ondernemingen over het afge- loopen jaar. Zoo heeft de winst der Bethlehem Steel Corn, over 1935 netto ca 4 millioen dollar bedragen, tegen ruim een half millioen vorig jaar en een verlies van bijna 9 millioen dollar over 1934. De maatschappij heeft hans 'n plan ontworpen tot vereffening van 't achter stallige dividend op de pref aandeelen door uitreiking van nieuwe 5 pet. pref. aandeelen, waardoor de mogelijkheid van hervatting van de dividenduitkee- ring op de gewone aandeelen wordt be spoedigd. Bij de U. S. Steel Corp. hebben de net to-ontvangsten in 1935 1.04 millioen dol lar bedragen tegen een verlies van 21.66 millioen dollar in 1934, welke verbete ring voornamelijk te danken is aan de aanmerkelijk gunstigere resultaten in 't laatste kwartaal van 1935, De ontvang sten der Amerikaansche spoorwegen toonen eveneens een voortdurende stij ging aan. Toch is de belangstelling van de beurs voornamelijk uitgegaan naai de aandeelen der openbare nutsbedrij ven, in anticipatie op een gunstige be slissing in een voor alle „public utili ties" uitermate belangrijk proces, dat door een dezer mijen tegen de Tennes see Valley Authority aanhangig is ge maakt. Op de Amsterdamsche beurs be stond in dit verband speciale vraag naai de laaggeprijsde en speculatieve aan deelen van deze groep: Associated Gas, Commonwealth Southern en vooral ook naar Cities Service, welke^obliga- tiën eveneens weer konden oploopen. De bangstelling voor locale waarden i bleef bij de vraag naar diverse Anieri- j kaansche soorten verre ten achter, maar I toch konden de meeste fondsen nog j eenige koerswinst boeken. Scheepvaart- j aandeelen hebben een deel van het koersverlies kunnen inhalen, dat aan 't eind van de vorige week was geleden in verband met de weinig optimistische uitingen van een der directeuren der Kon. Nederlandsche Stoomboot Mij. over de vooruizichten van de scheep vaart in het algemeen en die van zijn maatschappij in het bijzonder. Deze laat ste heeft in ernstige mate te lijden van de sancties tegen Italië, wat reeds een vergrooting van de opgelegde tonnage tengevolge heeft gehad. Maar ook wan neer men den invloed van de sancties buiten beschouwing laat blijft de toe stand van de scheepvaart onbevredi gend en in elk geval is hij niet in over eenstemming met de vaste houding, die aandeelen en obligatiën van scheep- vaartmijen in de laatste maanden aan den dag hebben gelegd. Rubberaandeelen zijn nog verder in koers gestegen, in aansluiting op de aanhoudend vaste stemming der rubber- markt. Tabaksaandeelen ondervonden na een tijdelijke koersafbrokkeling, den gunsti gen invloed van geruchten over verdere compensatietransacties met Duitschland die eveneens betrekking zouden hebben op de plaatsing van een bestelling in Duitschland tegen vergrooting van het invoercontingent van Ned. Ind. tabak en wellicht nog van enkele andere In dische producten. Hierbij wordt een be drag genoemd van 10 millioen Mark, doch het is niet duidelijk, of daarin het bedrag der vorige transactie ad Mk. 5 millioen al dan niet begrepen is. In elk geval is het bevredigend, dat er alsnog mogelijkheden blijken te bestaan voor een vergrooting van den afzet van Ned. Ind. producten in Duitschland, ondanks de belemmeringen, die de deviezenmoei- lijkheden aan den invoer in den weg leggen. Wegens het achterwege blijven van berichten over verdere afdoeningen was de stemming voor suikeraandeelen on geanimeerd. Daarentegen konden aan deelen Koninklijke opnieuw in koers stijgen, in aansluiting op de gunstige fendenz voor Amerikaansche olie-sha- res. Ook de leidende industriëele fond sen, evenals enkele minder courante waarden, lagen vast in de markt. Op de beleggingsmarkt zijn de notee ringen eenigszins afgebrokkeld, zoowel voor staatsfondsen als voor gemeente- leeningen. Van laatstgenoemde waren de Rotterdamsche soorten tijdelijk flauw, in verband met de financiëele moeilijkheden dezer gemeente, doch ge ruchten over een gunstige resultaat van de besprekingen met de regeering leid den al spoedig tot een koersherstel. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 pet. Nederland 98%98%98%. 4 pet. Ned. Indië 97%96%97%. 4 pet. Amsterdam 93%92%93. 4, pet. Rotterdam 1931 9087%88% Cities Service 2%3%. Amsterdam-Rubber 124%129% 127%. Serbadjadi 71 70%—73%—71. Deli Batavia Mij. 187192191%. Kon. Petr. 233240%. Handelsver. .Amsterdam" 241'245% —241 245. Javasche Cultuur 138%142%141% Ned. Scheepvaart Unie 51%53% Aku 29%—28%—27%. Philips' 220%—227%. Unilever 105%107. 52%. (Van onzen ■-redacteur). Dezer dagen is gemeld, dat de tegen woordige eerste stalmeester van H. M. de Koningin, R. F. C. baron Bentinck, als zoodanig ontslag heeft aangevraagd. Het was reeds eerder bekend, dat de heer Bentinck, die sedert 1916 eerste stalmeester en sedert 1919 tevens dienstdoend grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin is, den dienst wilde verlaten. Naar wij thans verne men, zal dit ontslag op 15 Februari a.s. ingaan. Als opvolger van den heer Bentinck wordt genoemd jhr. C. E. J. M. Ver- heijen, ritmeester bij het tweede regi ment huzaren en gewezen ordonnans officier van H. M. de Koningin. Op 1 Januari van dit jaar is de heer Ver- heijen als ordonnans-officier afgetreden, welke functie hij sedert 1923 bekleed de; na anderhalve maand bij den troep te hebben gediend, zal hij dus weer een officieele functie bij het hof gaan be- kleeden. Ritmeester Verheijen staat als een uitstekend ruiter bekend. Hij is tevens een goed schaatsenrijder en heeft eeni ge malen het voorrecht gehad met Prin ses Juliana te mogen rijden. Ook ver heugde hij zich in de gunst van wijlen Prins Hendrik en talrijk zijn de bewij zen, welke hij mocht ontvangen, dat hij in het algemeen bij de Koninklijke fa milie hoog in aanzien stond. De scheidende eerste stalmeester is in 1916 zijn vader in deze hooge functie opgevolgd, toen hij eveneens ritmeester der huzaren was. Deze werd bij zijn af treden benoemd tot opperstalmeester, een honoraire functie, welke na zijn dood is opengebleven. De functie van eersten stalmeester omvat de leiding van het gansche Koninklijke staldeparte ment, zoowel in Den Haag als op Het* Loo. Behalve de paarden en de rijtuL gen vallen hieronder ook de automo bielen en het personeel, dat onder de bevelen yan den eersten stalmeester staat, is zeer uitgebreid. R, F. C, baron Bentinck verstond er zich op, bij bijzondere gelegenheden het decorum van den hofstoet tot in de puntjes te verzorgen. Dat is o.m. geble ken bij de teraardebestelling van H. M- de Koningin-Moeder en bij die van Z. K. H. Prins Hendrik, twee droeve gebeurtenissen, waarbij speciaal aan het staldepartement hooge eischen wer den gesteld. Verscheidene hoogge plaatste buitenlanders met name de vertegenwoordigers van vreemde ho ven, hebben bij die gelegenheden vol lof over het uiterlijk van den stoet ge sproken. Doch ook bij andere plechtig heden, zooals de opening van de Staten- Generaal, is steeds gebleken, hoe uit nemend de dienst van het staldeparte ment functionneerde. Een in vele op zichten belangrijke hof-functie is het, welke straks in andere handen zal over gaan. DE OPLEIDING DER MILITAIRE VLIEGERS. Het Vad. meldt: Naar wij vernemen, is een plan tot de centralisatie van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De aanleiding tot deze reorganisatie is het feit, dat het luchtruim boven Soesterberg zeker te klein zal worden, wanneer straks de afdeeling zal worden uitgebreid. Om leerlingvliegers los te laten tusschen oefenende verkenners, bommenwerpers en jagers wordt terecht te riskant geacht en daarom is het plan eerste oefening van de nieuwe jaargangen, vliegers over te brengen naar het ma rinevliegveld De Kooy bij Den Helder. De scholen van de marine en van het leger komen dus in nauw contact. In dit verband vernamen wij verder, dat voor het einde van dit jaar alleen al voor de marine 25 jongelui zullen wor den toegelaten tot de opleiding. Als commandant van de opleiding op De Kooy, wordt genoemd majoor J. H. Sar. De voortgezette oefening met de overgangstypen zou te Soesterberg blij ven en vandaar uit, zouden de gebrevet- teerden dan verdeeld worden over de afdeelingen, als de bomvliegtuigafdee- ling, kortweg Bomva genoemd, de artil- lerievliegtuigafdeeling Arva en de jacht- vliegtuigafdeeling Java geheeten. Zoo zou o.m. de Bomva onder com mando van kapitein H. K. Steup naar het vliegveld Eelde in Groningen gaan en de Java, onder kapitein H. van Weer den Poelman op Ypenburg, het particu liere vliegveld onder Den Haag, komen, DE OPLEVING IN DEN SCHEEPSBOUW. Weer een belangrijke opdracht. De Standard Vacuum Oil Comp-, de welbekende Amerikaansche petroleum maatschappij te New-York, heeft dezer dagen een tankboot van 15.000 ton be steld bij de Rotterdamsche Droogdok maatschappij. Deze belangrijke ver- eerende opdracht zal wederom duizen den handen aan werkgelegenheid hel pen. DE KERMIS. Bij de gisteren gehouden inschrijving voor staanplaatsen op de kermis, werd ingeschreven door: A. Janvier, lunapark, 159; A. Brantenaar, torpedo lucht- schommel, 151; A. Lips, kijktent, 10; A. Hommerson, kinderattractie, 125; H. Bakker, golfbaan, 110; G. de Lan ge, lachspiegeltent, 40; C. M. Vermo len, vroolijk rad, 200; D. Leemburg, schiettent, 80; J. Wanningers, Zeppe- linspel, onderzeeboot, knikkersport, tweemaal, vogelpark en werptent 950; De bedijking is ditmaal aanhangig gemaakt door het gemeentebestuur van Retranchement1) Dit gemeentebestuur is, blijkens zijn adres, van oordeel, dat de te verwachten kustontwikkeling niet alleen voor de eigen gemeente, maar voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, ja zelfs voor ge heel Zeeland, speciaal voor de steden Middel burg, Vlissingen en Goes, en tenslotte zelfs voor geheel Nederland van groote beteekenis zal blij ken te zijn. Dit lijkt ons toch wel wat heel sterk gezegd. Vooral wanneer men, gelijk wij in het voorgaan de meenen te hebben aangetoond, niet mag aan nemen, dat bedijking van het Zwin, zelfs met eventueele doortrekking van de Belgische kust- autobaan, vast en zeker tot gevolg zal hebben, Inmiddels, gelijk reeds onder I gemeld, ander maal van de hand gewezen. dat de Z.-Vlaamsche kust zich dan verder natuurlijkerwijze langs soortgelijke lijnen als de Belgische badstedenkust zal gaan ontwikkelen. Zou dit al waar wezen, dan zou het, om te be ginnen, eerder nadeelig dan voordeelig voor de badplaats Vlissingen zijn, en overigens mee nen wij, dat het voor Middelburg, en a fortiori voor het nog zooveel verder gelegen Goes, toch wel geen merkbare vermeerdering van 't vreem delingenverkeer zal opleveren. Dat de burge meester van Goes' dan ook een adhaesiebetui- ging met de bedijkingsplannen van het Zwin in zond, lijkt ons dan ook wel wat.ver gezocht. De verkorting van den afstand Belgische- kust veer-Breskens zou ten hoogste 7 km bedra gen; een afstand, die bij het huidige weg-snelver- keer als van geen beteekenis is te beschouwen. Bovendien; 't zou niet voor héél W.-Zeeuwsch- Vlaanderen van voordeel zijn, als het zoo eens uit kwam, gelijk de burgemeesters van Retran chement en van Breskens het wenschen! Het zomersche vreemdelingenpubliek (meest Belgen en Britten) dat van de Vlaamsche kust naar Zee land komt, doet zulks nu meestal via Brugge SluisOostburg-Schoondijke of via Malde- ghemAardenburgOostburgSchoondijke; voor een deel misschien ook nu reeds via Re tranchementNieuwvlietGroede of Zuidzan- deGroede. Het valt niet te verwonderen, dat het verzet, hetwelk ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen reeds tegen de bedijking van het Zwin groeiende is, in de streek SluisOostburg—Schoondijke zetelt. Men behoeft aan de goede bedoelingen van hen, die voor het behoud van het Zwin als natuur monument pleiten, geenszins te twijfelen, om daarnaast te constateeren, dat de plannen tot een afleiding van het wegverkeer in meer Noor delijke richting heel zeker economisch nadeel voor de gemeenten in de huidige route zouden meebrengen. Met name voor het, uit een oog punt van belangwekkendheid, door zijn geheelen bouw als door zijn schoone oude gebouwen, be kende stadje Sluis, hetwelk des zomers nu een vrij bloeiende vreemdelingenindustrie heeft, zou dit te betreuren zijn. Na vorenstaande breedvoerige beschouwingen zij hier onze conclusie getrokken, Zij luidt als volgt: I. Afsluiting van de zoutwatergeul, restant van het oude Zwin, is technisch zeer wel, en met matige kosten, uitvoerbaar. II. De voordeelen, welke de voorstanders van de bedijking verwachten, zijn problematiek. III. Het verdwijnen van een stukje ongerept natuurschoon weegt niet op tegen deze proble matieke voordeelen. IV. Een bescheidener, en logischer, kustont wikkeling van de, veel aantrekkelijks biedende, West-Zeeuwsch-Vlaamsche duinkust is ook zon der bedijking van het Zwin zeer wel denkbaar; zij verdient de voorkeur boven het andere plan. V. De verwachting, dat het „groote" plan, zoo dit uitvoerbaar mocht blijken en uitgevoerd zou worden, van eminente beteekenis voor heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen, voor heel Zeeland en zelfs voor heel Nederland zou zijn, is, voor zoover Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, bepaald onjuist en voor de rest overdreven.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5