BEUBSTHEfillOIIETEfi van Vrijdag. Weinig nieuws van de fronten. BEURS- EN WISSELKOERSEN. VLISSINGEN. WAM3HEREN. ZUSD-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN O.D. Verplichte voorjaarskeuring van dekhengsten. SUITENLAMD. Stefani blijft berichten verspreiden over opstan den in Abbessynië. BELGIS. AMSTERDAM, 31 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden- Ned. 31 1000-4 98%—98%.. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Cert.ficaten-3 85%85%. O. Indie 34 1000-4 97—96%—97%. Denemarken Oblig, 1926-5 83% Engeland 1960-90 4 71—71% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 9493%. Japan 1924-6% 57% Amsterdam 1933-5 100- Amsterdam 1934-4 98 's Gravenhage 1929-4% 100%99%. Rotterdam 1926-1930-4% 92%—92%. Zeeuws. Hyp. B-4% 93—85. Cities Service Cy. P. 1958 5.42%43. A Amsterd. Bank 115%115%. C Rott. Bankver. 111 A Twentsche Bank 88%88%, A Pref. Gruyter en Zn A 113 A Pref. Jurgens A' 103103%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 398399. A De Schelde N.B. 4241. A Ver, Papf. v. Gelder 55%55. C Am. Car en Foundry 19%18%. C Am. Smelt en Ref. 36%36%. C Stand. Brands 9%9%, C North Am. Cy. 17%—17%. A Born. Sum. H.M. 149%151. A Linde Teves en Stokv. 80 A Ned. Wol Mij. 9089%. A Singkep Tin M. 92%92%. A J. C. Japan Ln. 39%39%. A Rotterd. Lloyd 43%43%. A S. M. Nederland 42% A Amst. Thee C.M. 45 A Houth. Alberts 26%26. C Baltimore en Ohio 10%10%. C Southern Pac. Cy. 17%17%-%. A Southern Rlw. 9%8%. C Union Pac. Rr. 73%72%. C Int. Nickel Cy. 28%28%. Duitschl. '30 1000-5 23%—27%-%. A Koloniale Bnk. 59%59%. A N.I. Hbk 1000 89%—89%. C Ned. H. M. 1000 132%—133 A Alg. Kunstz U. 27%—27%-% A v. Berkels Pat. 4444%. Calvé-Delft 58%—59%. A C. Suiker Mpij 114114%. A Ned Ford A.M. 249248. A Philips Gem. B afg' 227%227. C Uni'ever 106%—105%-106. C Anaconda Cop. 17%17%-%. C Bethlehem St. 3030%-29% C Kennec Copper 18%18%-%. C Un. Sta<es Leather 5%5%. C U.. States St. C. 29—29. A A.N.I.E.M.—N.B. 178%—180. A Kon. Petr. Mpij. 239%—Q39%-241 C Contin. Oil Cy. 21%—21%-%. C Philips Petr. Comp. 26%—25%. C Shell Union O.C. 10%—10%-%. gen aan Goes, om aldaar de centrale hengstenkeuring bij te wonen. Tot voorzitter van de Oudercom missie van de O. L. school A is in de plaats van den heer M. Veenis, die moest aftreden, gekozen de heer M. Haasdonk. „DE LOFSTEM", De Christelijke Zangvereeniging „De Lofstem" dir. de hr. A. Kousemaker, gaf Donderdagavond haar zesde uitvoering in de Gereformeerde kerk. Onder de vele belangstellenden merkten we ook den burgemeester van Goes, mr. Van Dusseldorp, en zijn echtgenoote op. De voorz., de hr. C. Bustraan, wees er op, dat men, gezien het beperkte aantal krachten, ditmaal geen a capella- zang zou geven. Verder wees spr. er op dat bij gebrek aan een orkest, ook de begeleiding niet volledig kon zijn. Nadat nu gezamenlijk Ps. 108 1 ge zongen was, opende het koor den avond met „De Heiland geboren", van Joh. Seb. Bach. Het koor bleek tekst en mu ziek goed in het hoofd te hebben en zong met overgave. Voordracht, gevoe lige toon, en uitspraak, vielen te loven. Op „Bij de Kribbe", en „Nog juicht ons toe", beide eveneens van Bach, is de zelfde qualificatie van toepassing, maar bij deze liederen deed het gebrek aan voldoende mannenstemmen zich gevoe len. Vooral het laatste lied, met zijn ve le fortissimo's, leed daardoor aan voor dracht. Mej. J. Kousemaker, de bekende sopraan van „Toonkunst", die aan de zen avond haar medewerking verleen de, zong hierna ,0. Kindeke klein", en „Naar U, Heer Jezus", beiden van Bach. We roemden het mooie zuivere geluid van deze sopraan reeds meermalen, en het scheen ons nog aan warmte en vol heid gewonnen te hebben. Ook de voor dracht was goed verzorgd. Alleen hoede zij zich, de uitspraak, terwille van den -toon, niet teveel te vervlakken. De ij ging enkele malen gevaarlijk dicht naar De heer J. Rijn deed ons vervolgens op het orgel een „toccata en fuga. in d kleine terts" van B/ach hooren. Later volgde van dezen orgelist nog het Adagio uit de le sonate voor orgel van Felix Mendelsohn en het le deel van het Al legro uit het 4e concert in f groote terts van Handel. De hr Rijn gaf opnieuw blijk een orgelist van bijzondere kwa liteiten te zijn. Vooral het Allegro werd gaaf en zuiver vertolkt en deed ook den mooien toon van dit prachtige instru ment goed uitkomen. Van de nummers voor koor en sopraan willen we in het bijzonder nog noemen „Laudate Dominum" van Mozart, So praan zoowel als koor droe.gen dit lof lied op voortreffelijke wijze voor. Voor „De Lofstem" is het ongetwij feld te betreuren, dat de bezetting, voor al aan mannenstemmen, te zwak is Want al schijnt het koor geen bijzonde re uitblinkers te bergen, het telt vele stemmen van goed gehalte en het bleek ons, dat de hr Kousemaker met zijn ma teriaal weet te woekeren. Wat dezen avond ten beste gegeven werd, vond zeker een algemeene w,aardeering. Een waardeering, waarin ook de dames B. de Mul (piano) en N, Roose (harmonium) volkomen deelen. Nadat de hr Bustraan nog een kort woord gesproken had, waarin hij o.a. de erkentelijkheid van het bestuur be tuigde voor de aanwezigheid van den burgemeester, werd deze mooie avond gesloten met het gezamenlijk zingen van gezang 96. aan te duiden, dat zijn bedrijf armoedig was. De geit werd niet gewaardeerd. En thans? De geitententoonstelling onlangs te 's Gravenhage gehouden getuigde van groote belangstelling zelfs van de meest vooraanstaande personen des lands. De geit heeft de haar toekomende plaats in onzen veestapel ingenomen. Met lan taarnplaatjes werd het gesprokene toe gelicht. Het was een zeer leerzame avond. De voorzitter bracht den heer Versluis dank voor het gebodene. Zaterdag 8 Februari zal van de werf der Kon. Mij. „De Schelde" te wa ter werden gelaten de politiekruiser „Jan van Brakel", in aanbouw voor het departement van defensie. O. EN W. SOUBURG. Woensdagavond vergaderde de Souburgsche geit.enver- eeniging in café Dorpszicht alhier. De heer Versluis, secretaris der Prov. Ver. hield op de hem eigen leerzame en onderhoudende wijze een causerie over de resultaten van de verbetering van het geitenras in onze provincie en daarbuiten, gedurende de laatste 30 ja ren. Een landbouwer, die vroeger een geit hield noemde men geitenboer, om ARNEMUIDEN. De afdeelingen van den Chr. Metaalbewerkersbond van Middelburg en Vlissingen hielden met de alhier woonachtige leden een propa- ganda-avond welke vrij goed bezocht was en onder leiding stond van den hr. J. Gastel, uit Vlissingen Ais eerste spreker trad op de heer A. Markering, districtbestuurder te 's- Hertogenbosch die in een opwekkende rede sprak over „De zegeningen der vakbeweging in het verleden en het he den". De voorzitter der afdeeling Mid delburg de heer P. Meliefste sprak over „De centralisatie in de vakbeweging". Staande de vergadering traden een vier tal leden toe. VEERE. Bij het graafwerk voor een nieuwe rioleering in de Wagenaarstraat alhier heeft een der werklieden een heel oud buikkannetje opgegraven. Het grauwbruip voorwerp is ongeveer 15 cm hoog en heeft twee oortjes Het heeft veel weg van het z.g. „Jacoba kannetje". Het zal naar het stadhuismuseum ver huizen. BORSSELE. Donderdag had de alge meene vergadering plaats der aandeel houders van de weegbruggen op de ha ven alhier. Aanwezig waren 47 aandeel houders. Vier aandeelen gingen in den loop van het jaar in andere handen over. Men besloot om de nog in porte feuille zijnde aandeelen niet te verkno pen. In plaats van het bestuurslid, den heer W. Priester, die niet meer in aan merking wenschte tg komen, koos men den hr. J. Priester Wz. De beide aftte denden, de heeren J. J. Mol en P. van den Dries, werden herkozen. De rekening over 1935 wees aan in in komsten 1333 en in uitgaven 1211 dus een batig slot van 122. Tot we ger werd benoemd voor een jaar de heer W. Wagenaar. DRIEWEGEN. Een motorsproeiwa gen op luchtbanden, bespannen met een paard reed na gedane werkzaamheden in snel tempo huiswaarts. Evenwel, de bocht om 't zoogenaamde Schoondijke op te rijden werd te kort genomen, me; gevolg dat en paard en wagen omver tuimelden. De voerman bleef ongedeerd, Nadat 't heele span weer in rechtstaan de positie geholpen was, kon de reis huiswaarts voortgang vinden. INVOER VAN OESTERS NAAR NOORWEGEN VERBODEN. IERSEKE. Van 25 Januari 1.1. af is de invoer van Zeeuwsche oesters naar Noorwegen geheel verboden. IERSEKE. Naar wij vernemen zullen de samenwerkende postduivenvereeni gingen „Stormvogels" en de „Noorc ster" den 7 en den 8 Februari een ten toonstelling houden van postduiven Doel is de liefde tot de postduivensport te bevorderen. De tentoonstelling zal zich specialiseeren in twee takken: het uiterlijke schoon en de vliegklasse. IERSEKE. Woensdag herdacht het bekende echtpaar Jan KosterNieu wenhuizen zijn 45-jarige echtvereeni ging. Van wijd en zijd kwamen brieven en telegrammen met gelukwenschen, be nevens een menigte bloemen bij het ju bileerende echtpaar binnen. Des avonds bracht het fanfaregezeischap f,Mozart" een serenade P stuursleden M. van Liere Sr. en M. Glas Sr. Met 15 voor en 9 tegen werd be sloten een reisje te maken en hiervoor 50 uit de kas te trekken. De kg-prijs voor vergoeding in het eerste halfjaar werd bepaald op 34 ct., voor die vaa 't tweede halfjaar beslist bet bestuur naar bevind van zaken. Besloten werd dat nieuwe leden kunnen aangenomen wor den, mits een bedrag van f 10 wordt be taald, hetwelk in termijnen kan betaald worden, KRUININGEN. Alhier wordt Maan dag a.s. een cursus geopend in het se- "ecteeren van aardappelen. Deze cursus gaat uit van de Zeeuwsche Landbouw- Vïaatschappij en staat onder leiding van den heer Versteeg. Op verschillende plaatsen in Zeeland worden dergelijke cursussen gegeven. De geheele cursus >estaat uit een 5 k 6-tal lessen. WEMELDINGE. Donderdag gaf het anfare-gezelschap „O. K. K." haar jaar- ijksche uitvoering in hotel Korstanje. Sladat een 6-tal muzieknummers zeen goed uitgevoerd waren, werd opgevoerd .Huwelijkskoorts", blijspel in 3 bedrij ven. Een stuk dat door het zeer amusan te karakter zeer in den smaak viel. Spelers en speelsters hadden na ieder bedrijf een langdurig applaus in ontvangst te nemen. Ook de balmuziek, dat door de leden van „O. K. K." ver zorgd werd, viel zeer in den smaak. SCHORE. Onder leiding van ds. En- gelsma van Yerseke en mej. V,an den 3rink Glerum hield de Chr. Meisjesver- eeniging „Advendo", Woensdagavond haar jaarvergadering, dewelke door een talrijk publiek werd bijgewoond. De voordrachten werden keurig naar voren gebracht, terwijl tusschen de nummers door een verloting plaats had. De ge maakte kleedingstukken werden be zicfrtigd en zullen als ouder gewoonte worden uitgedeeld. WAARDE. Donderdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester J. C. van Burg voltallig. De voorz. deelde o.m. mede, dat goed keuring van Ged. Staten ontvangen was tot den aankoop van grond voor het vergrooten van de algemeene begraaf plaats. Vervolgens wordt medegedeeld, dat de heer M. H, J. Weststrate, voor zitter van het B. A. bedankt heeft als lid van dat bestuur Dus zijn er op dit oogenblik twee vacatures; (de andere is J. J. Mol). Gekozen werden de heeren A. Wondergem en A. Dek. Het kohier voor de hondenbelasting was vastgesteld met 43 honden, in de eerste klasse 35 honden, in de tweede 8 Met een bedrag van 234. DE GEKAPSEISDE „RUGLA", TERNEUZEN. Het Duitsche stoom schip Rugia, dat zooals we eenige we ken geleden meldden, tijdens het inne men van een lading loodmodder te Sluiskil kapseisde, is gister te Terneu zen aangekomen. De schade toegebracht aan het brugdek en de sloepen wordt op de Terneuzensche Scheepsbouw Maat schappij hersteld, terwijl ook 2 langs schotten en 3 dwarsschotten in de rui men zullen worden aangebracht, daar het schip de lading loodmodder toch za vervoeren. C Tide Water Ass. Oil 10%10%. A K N. Stoomb. Mij. 99%, A Ned Scheepv. U, 52%52%-% A H.V. Amsterdam 243%—244%-247. A Java Cult, Mij 141%141%-142%. A NI. Suiker U. 122%—122-123. A Deli Batavia 190187%. C Deli Mij 1000 204%—204%. A Senembah 204200%-202%, A Amsf. Rubb. C. 127%—126%-127%, A Deli-Bat. Rubb. 75%—75%-76%. A Hesse Rubber 102%102-%. A Serbadjadi SR. 70%—70%-71%. Prolongatie 22. WISSELKOERSEN. 30 J,an. 31 Jan. Londen 7.29 7.28 Berlijn 59.27 59.27 Parijs 9.72% 9.73% Brussel 24.87 24.84% Zwitserland 47.97 47.99 Kopenhagen 32.60 32.55 New-York 1.45% 1.45% Door de Rijkscommissie werden goed gekeurd: Marius van Ouwerkerk 73083, door Max de Herzele K 1298, uit Xaxa C 10390, van J. J. v. d. Zande te Nieu- werkerk; Esmeralda's Janus 71457, door Janus K 1294, uit Esmeralda K 9696, van I. A. Janse te 's-Heer Arendskerke; Léve d'Or 69715, door Mon Rêve K 1465, uit Coutura de Cul,a d'Isaac 55540 om van buiten te leeren), van A. van Strien te Wolphaartsdijk. Afgekeurd werden: Bon van Ruim zicht 73305, Espoir du Grand Stoquy 38/558, Daniël 72137, Maurits 71462, Kees 71449, Donald 72136, Iman van Kruiningen 73484, Pierrot de la Malaise 37/2646, Karei van Steenzwaan, Salo mon 73507, Marnix 71827, Dirk 73983, Morus 73063, Ubel 70629, Tinus 69684, Lodewijk van Goes 68423, Salomon 69188, Emir 69464 en Demon K 1563. Bij de goedgekeurden konden wij niet één eerste klasse hengst ontdekken. Van de vier voor opname in het keur stamboek aangeboden hengsten werden opgenomen Patriot van Spui K 1682, die zich reusachtig heeft verbeterd en van een best genre is, en Ardeur van Fre derika K 1683, die het ook goed heeft gedaan. De eerstgenoemde behoort toe aan C. G. Polderman te Tholen, de tweede aan Van 't Westeinde en Ver mue voornoemd. i Koninkl, Amerika Rubber Olie - Unilever - Markt H.V.A. ObLraarkt - Tabak - Schepen - Philips (WetUg geuK fjviieerd.J Z.Q.6ENEVER ROOOEN ZWART MERK. (Ingez. Med.J (Van onzen deskundigen medewerker), KATTENDIJKE, 29 Januari. Van de 29 voor keuring ingeschreven hengsten ble ven een 3-tal afwezig,, werden 19 afge keurd en 7 goedgekeurd voor dekking, waarbij een drietal door de Rijkscom missie. De goedgekeurden zijn: Beautype 71739, door Lion d'Or K 1463, uit Lion K 14568, van Gebrs. Wagenaar te Kloe tinge; Carlo van Schelpkreek 73659, door Manbla's Karei K 1295, uit Nora K 12591, van Van 't Westeinde en Ver mue te Nieuwdorp; Emanuel 70630, door Certain van Lamswaarde K 1429, uit telt: één lid bedankte. Slechts 2 varkens' Emma de Laboureur K 6616 van Van moesten vergoed worden tot een bedrag Westeinde en Vermue voornoemd; Ro- van 82. De inkomsten bedroegen f 143, j land K 1558, door Certain van Lams- met de reservekas is het bezit f 977. waarde K 1429 uit Robina K 4883, van Herkozen werden de aftredende be- P. D. Remijnse e.a. te Kamperland. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer M. Bom kwam de varkensver- eeniging „Steunt Elkander" in algemee ne ledenvergadering bijeen. De secr.-pennm. deelde in zijn jaar verslag mede dat de vereeniging 34 leden De oorlog in Oost-Afrika. In het Noorden zijn de Abessijnen weer bezig met guerilla-benden de Ita- liaansche verbindingen tusschen Adoea en Makalle te bestoken. Ze schijnen hier een vrij gunstige positie in te nemen en doen de Italiaansche troepen veel over last aan. De toestand in het Zuiden blijft on overzichtelijk. Het lijkt niet waarschijn lijk, dat veel beteekenis moet worden toegekend aan den opmarsch, die de troepen van generaal Graziani Noord waarts van Neghelli (in de richting van Addis Abeba dus) zouden hebben on dernomen. Men zal hier eerst zijn stel lingen moeten consolideeren, waarmee eenigen tijd heengaat. De Abessijnen verschansen zich in de hooge bergen hal verwege tusschen Neghelli en Addis Abeba. Verder wordt gemeld, dat de Abessijnsche generaal Nassiboe, die met zijn troepen in de buurt van Daggaboer lag, een opmarsch in Zuidelijke richting (dus naar Gorahei en Wal Wal) is begon- en Blijkbaar wil hii den rechtervleugel van geieraa! Graziani's leger bedreigen. Belastingverhooging in Italië. De Italiaansche staatscourant bevat 'n beschikking, waarbij de invoerrechten op talrijke producten, o.a. wol, katoen en zijde en de belastingen op de pro ductie van kunstzijde en op het verbruik van gas en electriciteit belangrijk wor den verhoogd, opdat kan worden vol daan aan de eischen van de begrooting. De beweerde onrust in Abessynië. Het Italiaansche agentschap Stefani gaat door berichten te publiceeren over opstanden in Abessynië. Het weet thans zelfs te voorspellen, dat binnenkort een algemeene revolutie tegen den Negus zal uitbreken. De Zweedsche ambulance en de kisten met munitie. Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken spreekt het bericht te gen dat het Zweedsche gezantschap te Rome betreffende het officieele Italiaan sche legerbericht 108, waarin gesproken wordt over kisten munitie, die gevonden zouden zijn bij de bagage van een aan het Somalifront buitgemaakte Zweed sche ambulance, een verklaring heeft afgelegd. Het ministerie heeft van den Zweedschen consul in Addis Abeba een verklaring ontvangen, welke ook in over eenstemming is met de verklaringen van het personeel aan het bestuur van het Zweedsche Roode Kruis en waarin ten stelligste de bewering wordt tegenge sproken, dat de ambulance in strijd met de Geneefsche conventie, munitie beze ten of vervoerd heeft. Het personeel van de ambulance kan er niet verantwoor delijk voor gesteld worden wanneer mu nitie geladen mocht zijn in de vracht wagens van de ambulance, nadat zij ten gevolge van een plotselingen aanval van een gemotoriseerde Italiaansche afdee ling in den steek was gelaten. Den Zweedschen gezant te Rome is opdracht gegeven in deze aangelegen heid een diplomatieken stap te doen. Het bombardement van de Zweedsche ambulance. Dezer dagen hebben verwanten en vrienden van de leden der Zweedsche ambulance de eerste na het bombarde ment van dr. Hylander's groep geschre ven brieven ontvangen en enkele passa ges daaruit geeft de N. R. Ct. weer. Zoo schrijft dr. Hylander in een den derden Januari te Neghelli gedateerden brief aan zijn vrouw: „Den dertigsten December kwamen de Italianen met tien vliegtuigen, bommen, ontplofbare stof fen, stukken metaal, brandgassen, hel en dood op ons werpen, Zij waren zeker van plan het kamp zoo te verwoesten, dat geen enkele Europeaan als getuige over zou blijven. Toen alles voorbij was, bood het kamp een verschrikkelijken aanblik: overlal lagen uiteengereten menschenlijken, en het „ziekenhuis" vol kuilen en bommen. 28 daar liggende pa tiënten werden gedood, zes werden in een kuil van een bom begraven. Een ver- plegingstent geperforeerd op 450 plaat sen, een andere op 390. Boomen ver splinterd, overal gewonden, Lundström met weggeslagen onderkaak. Zelf was ik door verschillende explosies van bom men heen en weer geworpen en herhaal delijk door grond bedolven. Bij een van de eerste explosies werd ik opzij aan mijn buik getroffen hetgeen hevige pij nen en bloeding veroorzaakte." Dr. Hy lander schrijft dan verder, dat hij gra naatscherven in den rug en in een der dijen en voorts nog een wond „zonder inhoud" in de andere dij heeft. Hij deel de voorts mede, dat hij zich al veel be ter voelde en loofde God „voor het werk dat wij hebben mogen verrichten en voor de liefde waarmee de Abessy- niërs ons overstelpen. Voor langen tijd zal onze ambulance voor de zending hier in Abessynië buitengewoon veel betee kenis hebben," STEEDS MEER DEFENSIELINÏES. Ook de Maas wordt verder versterkt. De N.R.C. meldt: Het departement van landsverdediging en de generale legerstaf maken op dit oogenblik een nieuw verdedigingsplan gereed voor wat betreft de defensie van de Maasvallei. Naar men weet, beschikt het Belgische leger thans reeds nabij de Oostergrens, over twee defensielinies om een eventueelen Duitschen inval te stuiten. De eerste linie loopt van Jalhay tot Gouvy over de Baraque Michel, Mal- medy en Vielsalm. De tweede linie is die van SougnéRemouchampsHouf- falize. Zij dekken beide de Maasvallei die, op het front Dinant-Givet, dus ook gedeeltelijk op ''Belgisch grondgebied naar de militaire medewerker van de Gazette de Charleroi, luit. kolonel L. Tasnier schrijft, door de Fransche troe pen zou worden bezet. Het nieuwe plan komt hierop neer, dat de verschillende punten waar brug gen over de Maas liggen of deze rivier, op zekere tijden, doorwaadbaar is, door middel van betonnen blokhuizen zullen worden versterkt. Deze blokhuizen die nen stevig genoeg te zijn om aan een beschieting met zware projectielen weerstand te kunnen bieden. Bestendige garnizoenen in gemotoriseerde afdeelin gen zouden met de permanente bewaking en de eventueele verdediging van de nieuwe linie worden belast.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2