sport. qemenqb nieuws. FINANCIEELE BERICHTEN. KUNST EN WETENSCHAP. AFLOOP AANBESTEDINGEN, AFLOOP VERX00PINCEN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREM W.D. AARDENBURG. Dinsdagavond gaf DE EERSTE NEDERLANDSCHE H00GEDRUK SCHEEPSKETEL. OOSTKAPELLE. de diaconie nog helpen. De heeren L. de Visser en Kodde verklaarden zich voor het geven van een toeslag. De heeren P. de Visser en Wisse waren van meening, dat ook hier de diaconie en niet de gemeente in nood zakelijke gevallen moet helpen. Met 5 tegen 2 stemmen die van de heeren Kodde en L, de Visser werd besloten geen brandsfoffentoesiag te verleenen. Bij de rondvraag kwam het onderhoud van den Kloosterweg nog ter sprake. Ik heer Kodde wees op de wenschelijkheid om op sommige plaatsen den weg te verbreeden, daar het passeeren soms gevaarlijk is door de slechte kanten. De heer W. de Visser vroeg de waar schuwingsborden bij de scholen te ver beteren. AAGTEKERKE. Woensdag hield de Burgerwacht onder voorzitterschap van den heer S. Boselaar haar 2e jaarverga dering. Uit de verslagen bleek dat het ledental thans 42 bedraagt, terwijl de kas van den penningmeester een batig slot opleverde. De aftredende bestuurs leden S. Bosselaar en J. Boogaard Cz. werden herkozen. De vergadering was door 31 leden bezocht. BlGGEKERKE. Alhier is opgericht met aanvankelijk 13 leden een af deeling van den nationalen bond „Landbouw en Maatschappij''. Voorzitter is de heer P. de Lange; Secretaris M. Caljé. WINTER ONWEER. Gistermiddag omstreeks vier uur hing er een lood grijze lucht boven Walche ren. In den zomer zou men zeker een zwaar onweer verwacht hebben, nu viel er bijkans geen regen. Naar ons een landbouwer, die op dien tijd in Gapinge was, mededeelde, heeft het aldaar in derdaad geonweerd hetgeen des win ters wel een zeldzaamheid is. OP DE TRAM GESCHOTEN. 'S-GRAVENPOLDER. Naar wij uit be trouwbare bron vernemen is op de lo- caaltram die Dinsdagavond omstreeks 9 uur uit Hoedekenskerke vertrekt een aanslag gepleegd en is onder 's Graven polder daarop driemaal geschoten. In de tram die slechts met den be stuurder bestond uit één persoon werd niemand gewond. De wagenbestuurder deed de tram onmiddellijk stil staan, doch kon van de aanranders geen spoor ontdekt worden. WAARDE. De heer M. H. J. Weststra- te heeft bedankt als bestuurslid van het A. B. A. Hij was voorzitter van ge noemd college. WAARDE. Op Dinsdagavond 28 de zer werd de jaarvergadering gehouden van het ziekenforids; „Onderlinge Hulp", voorzitter de heer M. de Leeuw. Ef waren 33 van de 44 leden opgekomen. Volgens de uitgebrachte rekening hebben de ontvangsten over 1935 be dragen 245, de uitgaven 206, goed slot 39. Het aftredende bestuurslid de heer A. Blauwkamer werd herkozen. BURGEMEESTER J. HUIZINGA GAAT HEEN. In de Donderdagmidag gehouden ver gadering v,an den gemeenteraad van Ter Neuzen, deelde de burgemeester, de heer J. Huizinga mede, tegen 1 April a.s. ont slag te hebben aangevraagd. De heer Huizinga werd met ingang van 12 Augustus 1912 voor de eerste maal benoemd, met gelijktijdig ontslag als burgemeester van Axel. Hij herdacht in 1934 onder groote belangstelling der bevolking zijn zilveren ambtsjubileum. DE SLUIS BIJ TERNEUZEN. Een „ramp." De correspondent van Navigation du Rhin te Gent spreekt als zijn oordeel uit, dat de onvoldoende afmetingen van de sluis bij Terneuzen een ramp worden, aangezien in de eerste drie weken van December vier schepen, tusschen de ne gen en tien duizend ton metende, elders moesten gaan lossen, daar het onmoge lijk was naar Gent te stoomen. Zedendelict. Onder verdenking van het plegen van ongehoorde handelingdn met kinderen 's gearresteerd en naar Middelburg 2^ergebracht de 60-j,arige onderw;:zer De M. te Boschkapelle. (Tern. Crt.) e Koninklijke muziek sociëteit „Aar- enburgsche Fanfaren" een uitvoering. e was de eerste keer, dat dit plaats von onder leiding van den nieuwen di- rec eur Jakob Ros. Persoonlijk konden we met aanwezig zijn, doch men deelde ons mede, dat het verschil met vroeger terdege merkbaar was. Het gezelschap scheen a s herboren, dank zij de volle medewerking van de werkende leden die ten zeerste ingenomen zijn met de nieuwe leiding. De muzieknummers af gewisseld door voordrachten kregen een welverdiend applaus zoowel als de verschillende solonummers voor piston, trombone en saxofoon tenor, die dooi den dirigent op voortreffelijke wijze werden geaccompagneerd. BIERVLIET. Dinsdagavond gaf de mu- ziekvereeniging met medewerking van cie rederijkerskamer een uitvoering on- der leiding van haar directeur, den heer A. Luteijn uit Schoondijke. Een vijftal muziekstukken werd keurig uitgevoerd. Daarn,a werd het blijspel „de nieuwe ty piste" gegeven, dat prachtig werd ge speeld. Een gezellig bal besloot den avond. HOCKEY. Zuid-Nederland België. tegen Noord- Voor bovengenoemden hockeywedstrijd welke op Zondag 2 Febr. a.s. zal worden gespeeld op de terreinen van het Sport park „Ginneken" te Ginneken, zijn, de volgende elftallen samengesteld: Zuid-Nederland: doel: Bom (Zwart- Wit); achter: Waterman (EMHC) en Ver- heijen (Breda); midden: Nefkens (Venlo); Evers (Mop) en Van Sas (Breda); voor: L. Taminiau (Tilburg); Canters (EMHC); Kanters (Breda); Siegmund (Breda) en A. Taminiau (Tilburg). Noord-België. doel: Desmedt (Brugge); achter: Kroonenberghs (Beerschot) en v. d. Meersch (Brugge); midden: Geelhand (Beerschot); Distave (Gent) en J. de Meester (Brugge); voor: Reijnschot (Beerschot); A. de Meester en J. de Meester (Brugge); Bernaert (Gent) en Deville (Antwerp H.C.) die elk voor zich bij voorkomende nood zaak door een aan boord meegevoerden reservebundel kunnen worden vervan gen. Vervolgens beschreef de ingenieur de automatische ketelregeling uitvoerig aan de hand van een aan de bezoekers verstrekt schema, om ten slotte met een woord van hulde aan de ontwerpers van deze belangwekkende keteleenheid, te besluiten. Hierna begaf men zich naar het ter rein van De Schelde, waar de ketel in vol bedrijf werkte en de bezoekers de verschillende manoeuvres konden vol gen. Door „De Schelde" gefabriceerd. Een 65-tal deskundigen en belangstel lenden uit Nederland en een 10-tal uit Frankrijk, Duitschland en Zwitserland alsmede de directie van Gebr. Sulzer te Winterthur waren naar Vlissingen ge komen om bij de Kop. Mij.- „De Schel de" een demonstratie bij te wonen met een nieuwen hoogedruk scheepsketel volgens het systeem Sulzer en bestemd voor het s.s. „Kertosono" van de Rot- terdamsche Lloyd. Aan een gemeenschappelijken koffie maaltijd heeft een der directeuren van „De Schelde", ir. H. C- Wesseling, een openingswoord gesproken en hulde ge bracht aan het pionierswerk van de Lloyd op verschillend gebied, waaraan „De Schelde" heeft mogen medewerken. Een der ingenieurs der fabriek heeft na .afloop van den maaltijd een korte in leiding gehouden tot de demonstratie. Spr. wees er op, dat de in 1922 ge bouwde „Kertosono" wat vaarsnelheid betreft moest worden vergroot van 13 tot 15 knots, daarom moest de scheeps- vorm worden veranderd en het vermo gen van 4500 tot 6000 As P.K, worden opgevoerd. Het schip was uitgerust met een door de Schelde vervaardigde tur bine-installatie en 5 Schotsche stoom ketels, leverende verzadigden stoom van 14 atm. overdruk. De gedachte kwam naar voren om het meerdere vermogen te ontwikkelen met een voorschakel- turbine, werkende met stoom van hoo- gen druk en temperatuur. Het bepalen der meest doeltreffende stoomcondities was moeilijk. Eenerzijds toch wettigt 't hier gevraagde vermogen op zichzelf niet het toepassen van een stoomdruk, hoo- ger dan bv. 30 atm. Anderzijds voelde de Lloyd echter behoefte aan eigen be drijfservaring met belangrijk hoogere stoomdrukken, zulks in verband met mogelijke bouwplannen voor grootere schepen in de toekomst. Daarom werd besloten den ketelwerkdruk van 8e nieuwe installatie vast te stellen op 60 kg/om2 en des toomtëmperatuur op 375 C. Na zorgvuldige overweging van ver schillende moderne ketelsystemen, zoo wel met natuurlijke als met gedwongen circulatie, viel de keuze van de Lloyd voor dit project op het zg. „Sulzer Ein- rohr'-keteltype. Deze ketel heeft een gedwongen circulatie, waardoor een hooge vuurhaardbelasting zonder be zwaar kan worden verdragen en de dis positie van het verwarmend oppervlak met groote vrijheid kan worden geko zen. Waar in het hier beschouwde ge val de nieuwe ketel de plaats moest in nemen van één der Schotsche ketels, en tevens voldoende hoogte ter beschikking stond, verkreeg de ketel met den bijbe- hoorenden luchtverhitter den vorm van een kwadratische kolom, grondvlak' on geveer 3 bij 3 meter en hoogte circa 11 meter. De naam „Einrohr" ketel houdt ver band met het grondprincipe, dat liet voedingwater gepompt wordt in het eene einde van een zeer lange pijpslang, 'deze met groote snelheid doorloopt, en haar aan het andere einde als oververhitte stoom verlaat. Bij de werkelijke uitvoe ring worden enkele slangen parallel ge schakeld, het aantal van deze parallele takken is echter gering, zoodat het be ginsel niet wordt aangetast. Vervolgens zette de inleider uiteen om welke redenen voor een hoogedruk ketel van het hier toegepaste type een doeltreffende automatische ketelrege ling absoluut noodzakelijk is. Een der gelijke regeling, op zeer ingenieuze wij ze door Sulzer ontworpen, is hier dan ook toegepast en voert tot het resultaat dat ook bij groote en plotselinge belas- lingver.anderingen stoomdruk en stoom- temperatuur constant blijven* Aansluitend hieraan volgde een be schrijving van de constructie van den ketel, die geheel bestaat uit aaneenge- laschte naadlooze stalen buizen van 40 mm, inwendige diameter, en onderver deeld is in afzonderlijke pijpenbundels, Financieel Jaarboek. Wij ontvingen weer het Financieiel Jaarboek, uitgeg. door de Dag. Beurs- courant, Amsterdam. Als gewoonlijk verschaft het Jaar boek een overzicht over het wereldge beuren in het afgeloopen j,aar, waarbij tal van gegevens worden verstrekt, die bij de beoordeeling van zaken op financi eel en economisch gebied van groot be lang zijn. Behalve het Algemeen Overzicht, vindt men overzichten betreffende de Tabaksmarkt, de Rubbermarkt, de Sui kermarkt, de Theemarkt en de Koffie- markt, benevens van het Grootscheep vaartbedrijf en voorts ander belangrijk feitenmateriaal als omtrent reorganisa ties, emissies, enz. enz. Het Statistisch gedeelte heeft even eens een rijken inhoud. Behalve de Tabellen van Laagste en Hoogste koersen van alle officieel ge noteerde fondsen (die van 1935 maands- gewijs en van de 9 voorafgaande jaren jaarsgewijs) en Dividenden-tabellen over de laatste 10 jaar, bev.at het werk tevens van een groot aantal Incourante Fond sen de Laagste en Hoogste noteeringen in de laatste jaren en de daarin uitge keerde dividenden. Alles bijeengenomen een schat van ge gevens, welke men in dezen tijd, nu voor de beurs weder interesse begint te ont staan, met vrucht zal kunnen raadple gen. „Uit en Thuisi", Reisschetsen van Jo Spier; Uitg. Stoomv. Mij. Nederland. <1° Spier is een journalist. Of hij ooit een letter in de courant g e- schreven heeft, is mij niet bekend. En het doet er ook niets toe, want al ware dat niet het geval, dan is en blijft Jo Spier toch een journalist. Niet met de vulpen, maar met het crayon. Ook is Jo Spier geen journalist, om dat zijn teekeningen hoofdzakelijk in 'n dagblad verschijnen. Dat heeft natuur lijk wel iets met mekaar uit te staan, maar oorzaak en gevolg liggen hier een beetje net andersom: ómdat Jo Spier een journalist is, is een dagblac? op het heel goede denkbeeld gekomen, hem aan z'n redactie te verbinden. Maar een journalist was hij voordien reeds. Hij is het gebleven in hart en nieren. Nu kan men dit wederom in tweeder lei zin verstaan: minachtend en lofprij zend. Men zal van een ambtsbroeder zij het dan slechts een met de vulpen niet verwachten, dat hij den term in minachtenden zin zal gebruiken. Na tuurlijk zijn er goede en minder goede journalisten gelijk ook het gilde der letterkundigen naast zijn grooten-zijn mindere goden kent. Mfeiar in elk geval: journalistiek is meer een karakterisee ring dan een waardeering voor ons. Jo Spier is met de stoomvaart-maat schappij „Nederland" naar onzen Oost geweest. Hij zou van die reis een aan tal teekeningen maken. Die zijn dan ook in zijn courant (de Telegraaf) versche nen. Ze ontmoetten gelijk met het werk eens journalisten meer dan met eenig ander schrijvers en dus ook met z ij n werk, het geval is kri tiek en waardeering. Soms scherpe kritiek: Spier zou te gen den machtigen indruk van Oost Tn- dië niet opgewassen zijn; z'n kracht zou juist liggen op het terrein der kleine, burgerlijk-brave tegenstellinkjes. Ik heb die critiek niet gedeeld, en nu de buitengewoon fraai verzorgde uitga ve (Joh. Enschedé en Zonen, Haarlem) van een bundel zijner Oost-Indische reisschetsen voor mij ligt, en ik deze een en andermaal doorgebladerd en ge noten heb, nu lijkt mij deze kritiek toch wel heel onrechtvaardig. Men moet Jo Spier zien, als wat hi) is: journalist. En dan: een journalist in de beste be- teekenis van dit woord; die zijn hand werk in de perfectie verstaat; die een open en scherp oog heeft om waar te nemen en die een vaardig crayon heeft om het waargenomene niet alleen tech nisch zuiver weer te geven dat kan iedereen tenslotte op de teekenschool leeren! maar die bovendien het waar genomene door zijn zeer persoonlijk in gestelde geest filtreert en het van daar uit weer op een geheel eigen wijze pro jecteert, zoo, dat de persoonlijkheid uit het werk tot ons spreekt, ons vertelj wat hij waarnam, hoe hij het waarnam, wat hij toen gevoelde, hoe hij bij den beschouwer van z'n teekening diezelfde gevoelens wil trachten op te wekken, i Bijvoorbeeld ik doe zoo maar een greep is u uit straat Bab el Mandeb gekomen, de eindeloosheid van deij, In- dischen oceaan invarende, en daarbij kaap Guardafui wel eens gepasseerd? Ziet dan eens, wat Jo Spier hiervan tee- kende: een paar lijntjes, wat grijs, wat blauwgrijs, wat geel en dan een zacht rimpelend zeetjeen gevoelt ge U dan niet door deze schets weer in die barre, verlaten streken met de warmte en de eenzaamheid en de dreigende stil te van dien uithoek van Afrika, en met de wijdheid van den Indischen Oceaan voor den boeg? Of neem dat schilderijtje van Palem- bang voor U met al die ruimte en die ijle verten, en toch zulk een indruk v,an het wezen dier plaats gevend. Neem de Kade in Singapore, met de blue- funnel, beschouw die prachtig-suggestie- ve teekening van het Suez-kanaal de rechte streep die de mensch der techniek door de woestijn trok. Nu heb ik expres niet direct gewezen op den menschelijk-humoristischen trek in zijn werk schoon Spiers bekend heid, om niet te zeggen vermaardheid, daarop wel voor een aanzienlijk deel be rust. Deze trek, schoon onverbloemd aanwezig, overheerscht ditmaal echter niet. Zij is hier, behalve bij een enkel plaatje, opgenomen in het beschrijvende geheel. Zoo Port Saïd bv. w,aar de zelf genoegzaamheid tot trotsche waardigheid of arrogantie van de Oosterlingen ter rechterzijde wonderlijk contrasteert met de groezelige kereltjes links, het hoog- borstige manneke op het tweede plan en deze deelen verbonden door drie stomme geiten en 'n Arab op een muil ezeltje in het midden ligt een dooie rat Zoo observeert Jo Spier. Soms maakt hij een lekker gijntje (de kameel v,an Cook) soms stelt hij zonder bepaald grappige bedoelingen een of meer kleine menschenfiguurties centraal -tegenover een groot landschap (bv. die drie pas- toorkes in Genua) maar dat is dan van een milde en ongewilde menschelijke humor, die een ieder zal kunnen ,appre- cieeren. Zoo zou ik over dit prachtwerk door kunnen schrijven. Iedereen die de reis naar onze Oost wel eens maakte, zal er van genieten; hij zal de reis wéér ma ken, hij zal wéér aan boord en in Indië terugzijn met z'n gedachten, en het be sef zal levendiger, de belevenis intenser zijn dan door drie m,aal zooveel goede foto's mogelijk geweest zou zijn. Collega Spier: van harte geluk ge- wenscht met dezen arbeid! Ge- hebt er mijn waardeering voor Uwe talenten als Nederlands eerste teeken-journalist mee verhoogd, en ge hebt er den vro>>geren Tndisch-gast een bijzonder genoegen mee bereid! mJdcLdL bij trage darmfunctie B A BAYERj E R Bij de door de directie der Neder- landsche Spoorwegen te Utrecht gehou den openbare aanbesteding van bestek 1673 S.S., het afbreken en opruimen van de goederenloods met een bergplaats en het maken van een goederenloods met bijkomende werken op het stationsem placement Kruininge n-I e r s e k e, waren ingekomen 17 inschrijvingsbiljet ten. Raming 6950. De laagste inschrij ver was, zooals reeds gemeld: H. J. L. Linkerhof, Den Haag, voor 4250. Verder werd ingeschreven door: J. v. Koeveringen, Schore, 6760, G. Leis, Kapelle, 6728; C. L. Molet, Hans- weert, 6899; v. d. Straten Aann. Be drijf, Hansweert, 6590; J. A. Polijn, Kruiningen, 7000; T. van Doorn, Krab- bendijke, 7220; M. F. Goedermondt, Goes, 6550; A. J. Dijkstra 's Grevel- duin, Kapelle, 6370; H. H. Harmsen, Willemstad, 6410 W. Noordland's Aan nemers Bedrijf, Wolphaartsdijk, 5880; L. P. Corstanje, Wemeldinge, 7270; A. M. Stuy, Nijmegen, 6220; J. Thiecke, Nijmegen, f 6080; G. J. Wiedijk, Haar lem, 7965; J. Verheijen, Ellewoutsdijk, 7360; J. de Jonge, Biezelinge, 6628; fa. D. v. Maris, Kapelle, 7100. Woensdag werd in het café Dek ker, ten overstaan van notaris J. Terp stra publiek verkocht een perceel bouw land aan den Krommeweg te A a g t e- kerke, groot 62 a 70 ca (1 gem 179 r). Kooper C. Simonse te Aagtekerke voor 1850. Kapelle, 29 Jan. Veilingsvereeni- ging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Appels: Goudreinetten 519, Zure Bellefleur 311, Sterappels 38, Mei- pipping 36, Court Pendu 28, Linden- appels 5, Hollandsch Zoet 28, Cam pagne Zoet 37, Ermgaard 49, Huis- manszoet 25, Roode Ribbeling 59, Pomme d'Oranje 36, Bloemzoet 8, Peren: Gieser Wildeman 913, Klei- peren 510, St. Remey 13. Diversen: Witlof 512, Spruiten 6 11, Veldsla 7, Uien 1, Breekpeen 1, Roo de Kool 210, Savoye Kool 3, Witte idem 12, alles in ets. per kg, Prei 2,90 6,10, per 100 bos, Kipeieren 3,10 3,60, Poeleieren 2,70, per 100 stuks. Oostburg, 29 Jan. Aanvoer Avi cultura: 41)4 kg boter; prijs f 1,14 tot f 1,68 per kg. Honing: TH kg prijs f 0,65 tot f 0,66. Bij apothekars an droglstan In varpakklngakk van tO, 30 an to lablattan. Ilngez. Med.) Abonnementen en Advertentiën vooi dif blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE. ONTVANGEN BOEKEN, Bladen-catalogus, Van de N.V. Publiciteitsonderneming Rudolf Mosse te Amsterdam ontvingen wij haar Bladen-catalogus 1935-36. Dit is voor adverteerders, en degenen die het willen worden, een zeer handig naslag werk: men vindt er alle Nederlandsche dag-, nieuws- en andere bladen, vakbla den en wat niet al in, mét de voornaam ste gegevens welke de adverteerder dient te weten. JEUGDIGE VANDALEN, Al maanden lang werd de omgeving van Ubbergen (Gld.) onveilig ge maakt door eenige personen, die binnen drongen in onbewoonde huizen en villa's en daar dan ergerlijke vernielingen aan richtten. Thans is het de gemeentepoli tie van Ubbergen na lange nasporingen gelukt de hand te leggen op de bedrij vers van deze wandaden. Het blijkt dat men hier te doen heeft met een bende van een 9-tal jongeman nen van 15 tot 21 jaar oud. De vernielingen dateeren al van Augustus van het vorig jaar. Steeds moesten leegstaande villa's het ontgel den en het ergst werd wel huisgehouden eenige maanden geleden in de villa „To- renzicht" in de bosschen van Dommer. Ruiten werden vernield, paneelen en deuren ingetrapt, kasten opengebroken. Ook de oude buitenplaats Stollenberg kreeg bezoek van de heeren en daar werden b.v. van het theehuis de ruiten ingeslagen. Ergens anders moesten weer de waschtafels het ontgelden of de W. C.'s, of werd de huistelefooninstallatie onklaar gemaakt. Het paedologisch in stituut in de bosschen van Dommer bleef al evenmin van een bezoek verschoond. De politie had aanvankelijk geen vat op de daders, doch toen de vernielingen steeds voortduurden, wérd de waak zaamheid verdubbeld. De omgeving werd regelmatig doorkruist en menigmaal legden de politiemannen zich in hinder laag. En nog bleven de nasporingen vruchteloos, totdat een toeval de po litie op het spoor van de daders bracht. Zij deed toen de verrassende ontdekking, dat men hier. te doen had met een ben de van een negental jongemannen, de meesten in den leeftijd van 16 a 17 jaar. Aanvankelijk ontkenden zij hardnekkig, doch nadat de burgemeester hen nog eens geducht aan den tand gevoeld had, vielen zij door de mand. De bedrijvers van dit ergerlijk vandalisme zijn jonge lui uit den z.g. beteren stand, die op de hierboven geschetste wijze hun baldadig heid bot vierden. Want alleen zucht tot vernieling blijkt hen te hebben gedre ven; ontvreemd is er n.l. niets. De bende beschikte ook over twee re volvers, waarmede schietoefeningen ge houden werden in de bosschen. Op een middag paften de heeren er weer lustig op los, toen er plotseling een veront waardigd voorbijganger kwam opdagen, die, in de meening, dat de jongens met een katapult schoten, hen gelastte daar mede op te houden: .de steenen wa ren hem n.l. om de ooren gevlogen en in het zand naast hem ingeslagen.... TRAGISCH EINDE VAN EEN STOEI PARTIJ. Te Poeldijk is over leden 't 11-jarig zoontje van den heer G. T., die een week geleden bij een stoeipartij met enkele kameraadjes een hersenschudding opliep. Hoewel het on geval zich aanvankelijk niet zoo ernstig liet aanzien, is deze week een verslech tering van den toestand ingetre8en, die thans tot een zoo droevigen afloop heeft geleid. DIJKVERZAKKING LANGS NOORDZEEKANAAL BIJ VELSEN. Gedeelte van nieuwen Rijles- weg onder water. Gisteravond tegen acht uur is werking gekomen in den nieuwen dijk, die gelegd is voor de verbreeding van het Noord zeekanaal langs den nieuwen betonweg van Amsterdam naar Velsen, in de na bijheid van Buitenhuizen. Zandzuigers van de firma Bos en Ka lis spuiten dagelijks de zandmassa's uit het kanaal en uit zandbakken achter de zen nieuwen dijk. Onder den dijk be vindt zich een groote veenmassa, die waarschijnlijk tengevolge van den druk van het opgespoten zand is gaan werken, Het gevolg was, dat het veen naar bo ven geperst werd en in den dijk een gat van ongeveer vijf m werd geslagen. De water- en moddermassa's van een tus schen den dijk en het kanaal gelegen groot reservoir stortten zich door het

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7