summum BINNENLANDs Resta Desta zal vervangen worden door Gabre Mariam. NUMMER 25. TWEE BLADEN. DONDERDAG 30 JANUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. fiKS m de verjaardag van den ex-keizer. hervormde gereformeerde staatspartij. Abessijnsche versterkin gen naar het Zuiden. ENGELAND. Na de begrafenis van Koning George V. DUITSCHLAND. stijgend geboortecijfer. VEREENIGDE STATEN. mevr. stavisky cabaret-girl. WËES1 El WIND. RIJKS INSTITUUT VOOR DE VOLKSGEZONDHEID Directeur: Dr. W. Aeg. Timmerman No.. UTRECHT, 21Januari Verklaring Het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht heeft in den kleinhandel willekeurige pakjes "Blue Band" laten koopen door een ambtenaar in diénst van het Instituut. Deze pakjes wérden geijkt op een bepaald gehalte aan het groeibevorderende vitamine A en het antirachitische vitamine D door middel van biologisch onderzoek. Bij deze ijking bleek, dat bovengenoemde pakjes "Blue BandJ' ten minste evenveel van de beide vitamines bevatten als de beste Hollandsche grasboter, waaruit dus volgt, dat het gehal te aan deze vitamines dat van de beste Hollandsche winterboter aanmerkelijk overtreft. De Directeur van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid $iwwcinte MIDDELBUBG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUPANTM Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterst*«at te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Familie-feest te Doorn. Zooals men weet heeft ex-keizer Wil helm Maandag j 1. den 77-jarigen leeftijd bereikt. In verband met het overlijden van Koning George V is de viering van den verjaardag enkele dag'en uitgesteld. Naar wij vernemen, zal er nu Vrijdag avond op Huize Doorn een intiem fami liefeest plaats hebben. Hedenavond en morgen worden te Doorn voor een ver blijf van enkele dagen verwacht: de ex-Kroonprins, diens gemalin, en beide zoons, Prins Louis Ferdinand en Prins Friedrich en verder: Prins Eitel Frie- drich, Prins August Wilhelm en Prins Oskar,alsmede de Groot-Hertog van Mecklenburg. Jaar lijk sche algemeene verga dering. De Hervormde Gereformeerde Staats partij heeft gisteren te Utrecht haar jaarlijksche algemeene vergadering ge houden. Ds. H. E. Gravemeyer, hervormd pre- kant te Amsterdam, voorzitter der par tij, heeft, na de gebruikelijke opening, een korte rede gehouden. Uit de jaarverslagen bleek, dat het aantal afdeeling'en constant blijft. Ten aanzien van de partij van prof. H. Vis- scher wil men |een afwachtende hou ding aannemen. Ds. H. Roscam Abbing te Arn hem, ds B. Gijzel te Amsterdam en de heer J, v. d. Warf Jzn. te Groningen zijn als bestuursleden herkozen; als nieuwe bestuursleden zijn gekozen de heeren R. Jellema te Leeuwarden en P. van Ooyen te Middelburg. Aan de Koningin is een telegram ge zonden. Ds. C, A. Lingbeek, lid van de Tweede Kamer, heeft verder een rede gehouden over het onderwerp: De koers inzake het kerkelijk probleem. In deze rede verklaarde hij zich tegen intrekking van de Kon. besluiten van 1816 en 1852. Ook achtte hij het streven naar her- eeniging van alle gereformeerde kerken ongewenscht. Ds. K. H. E. Gravemeyer, hervormd predikant te 's Gravenhage, heeft ge sproken over het onderwerp Het eenige lichtpunt. Voordat hij deze rede begon, sprak hij er zijn vreugde over uit, dat van liberale zijde wordt aangedrongen den Bijbel op de openbare school te brengen. De oorlog in Oost-Afriks. De berichten uit Addis Abeba beves tigen thans, dat men zich in Abessijn sche regeeringskringen inderdaad on gerust heeft gemaakt over de nederlaag van Resta. Men houdt er rekening mee, dat Ras Desta vervangen zal worden door Gabre Mariam, den Abessijnschen minister van binnenlandsche zaken die tot dusverre tot de naaste medewerkers van den negus in het Noorden heeft be hoord en die naar men mededeelt zeer goed bekend is met de strategische mo gelijkheden van het Zuiden. Men zou te Addis Abeba het vertrouwen in Ras Desta voor een groot gedeelte verloren hebben, omdat deze zich bij Dolo heeft laten verrassen door de Italiaansche tanks en pantserauto's en omdat hij zijn infanterie niet goed georganiseerd had, zoodat de verschillende Abessijnsche stellingen direct al bij verrassing geno men konden worden, waardoor Ras Des ta het grootste gedeelte van zijn oorlogs materiaal verspeelde. Verder zijn er gisteren verschillende andere Abessijnsche ministers per vlieg tuig uit Dessié naar Addis Abeba, terug gekeerd. Het moet in de bedoeling van de Abessijnen liggen om Allata, halverwe ge tusschen Neghelli en Addis Abeba, zoo spoedig mogelijk in staat van verde diging te brengen, terwijl de versterkin gen, die het laatst uit Addis Abeba ver trokken zijn, in het hoogland tusschen Allata en Addis Abeba zullen blijven om daar de verdediging van de twee pas sen, die den Italianen mogelijkheid zou den geven de hoofdstad te bereiken, op zich te nemen. Volgens Abessijnsche berichten van 't Noordelijke front, houdt de oorlogsacti viteit daar onverminderd aan. De Abes sijnsche troepen zouden langzame vor deringen gemaakt hebben. De gevechten leveren voor de Italianen buitengewoon zware verliezen op. In het bijzonder lij den de Italianen groote verliezen aan oorlogsmateriaal. De toepassing der sancties. De deskundigencommissie, die toezicht moet houden op de toepassing der sanc ties, heeft gistermiddag onder voorzit terschap van den Zweedschen vertegen woordiger Westmann een zitting gehou den, de vierde sedert het begin der sanc ties. Er werd kennis genomen van de sedert de laatste zitting binnengekomen mededeelingen van eenige regeeringen over de door haar uitgevaardigde wet ten en verordeningen ter uitvoering van de sancties, in het bijzonder ook in de overzeesche bezittingen. Door verschillende commissieleden werd voorgesteld, dat de commissie zich het noodige statistische materiaal zou verschaffen om een overzicht te krijgen over de buitenlandsche handelsbetrek kingen van Italië en de aan de uitvoe ring der sancties deelnemende landen. Daarbij zou ook rekening moeten wor den gehouden met de ontwikkeling van den niet-verboden uitvoer naar Italië en met eventueele aanwijzingen omtrent 't langs een omweg tot stand brengen -\ran uitvoer via de aan de sancties niet deel nemende landen. Van andere zijde werd er op gewezen, dat een uitvoerige controle van dezen aard de bevoegdheid van de deskundi gen te buiten zou gaan. Het resultaat der besprekingen over dit punt was 't prin- cipieele besluit een vragenlijst uit te werken, waarop de Volkenbondsleden, dus ook de niet aan de sancties deelne mende landen Oostenrijk, Hongarije en Albanië, inlichtingen moeten invullen over hun handel met Italië. De commissie heeft kunnen vaststel len, dat de sancties vrij algemeen wor den toegepast. Verlaat de Abessijnsche regee ring Addis Abeba? Het agentschap Stefani meent te we ten, dat het Abessijnsche hof en de re geering Addis Abeba zouden veria ten uit vrees voor het oprukkende le ger van generaal Graziani. JAPAN EN HITLER. Naar Reuter uit Tokio meldt, heeft in verband met de onlangs gehouden rede van Hitier de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenland sche zaken gezegd; Wij zijn verwonderd over de denk beelden van Hitier, waar deze zegt, dat Europa bestemd zou zijn om te heer schen over de „minder, beschaafde ras sen". Het zal moeilijk zijn om reacties in de Japansche pers tegen te gaan, niet tegenstaande den eerbied, welke men hier heeft voor dit staatshoofd, indien Hitier voortgaat met dergelijke discri minaties, waardoor wij ons beleedigd voelen. De woordvoerder voegde hieraan na- ief toe, dat deze uitlating bewijst hoe ver de beweerde JapanschDuitsciie overeenstemming nog verwijderd is,/Zou het protest niet veeleer geschikt kunnen dienen, om zoo'n overeenstemming te bemantelen? Een dankbetuiging van de Koningin. Koningin Mary heeft de volgende dankbetuiging aan het Engelsche volk gericht: Ik moet u allen danken voor de be wijzen van sympathie die ik dezer dagen uit alle deelen van het rijk heb mogen ontvangen. Ze zijn zoo overstelpend ge weest, dat ik geen woorden kan vinden om ze te beantwoorden en misschien 't beste kan volstaan met de eenvoudigste woorden: Ik dank u. Uw aller bewijzen van deelneming in mijn verlies hebben mij gesteund en ik ben in het bijzonder getroffen door het bewustzijn, dat de Koning na een regee ring van meer dan 25 jaar althans heeft mogen leven tot hij de belooning heeft De domheid plaatst zich op de eer ste rijen om gezien te worden. Het verstand plaatst zich op den achter grond, om te zien. ontvangen in den vorm van uwe aanhan kelijkheid en liefde. Ofschoon Hij nu niet langer aan mijn zijde is en niemand kan begrijpen hoezeer ik Hem missen zal hoop ik, na een gelukkig huwelijksleven van ruim 42 jaar, toch ook nog eenigen dienst aan het volk en dit g'roote rijk te mogen bewijzen. Ik vraag u met ver trouwen een plaats in uw herinnering en in uwe gebeden, en wanneer ik U nu mijn zoon aanbeveel, dan hoop ik dat hij dezelfde liefde zal deelachtig wor den, die gij zoo overvloedig aan zijn Vader geschonken hebt. Jk dank U nogmaals voor alle bewij zen van liefde, met welke gij mij in deze dagen gesteund hebt. ITALIAANSCHE CITROENEN IN BESLAG GENOMEN. Op een der stations te Londen hebben douane-beambten vierhonderd kisten Italiaansche citroenen, die in strijd met de sanctie-maatregelen waren ingevoerd, in beslag genomen. Dit is de eerste maal, dat men tot be slagneming heeft moeten overgaan. Als gevolg van de intensieve propa ganda voor groote gezinnen, valt er in de groote steden een toeneming van het aantal geboorten waar te nemen. Volgens het jaarlijksche rapport van den Openbaren Gezondheidsdienst wa ren er in 55 steden van Duitschland met meer dan 100.000 inwoners 345.000 geboorten, hetgeen 37.000 meer is dan in 1934 en 105.000 meer dan in 1933. Hierbij valt op te merken, dat het aan tal huwelijken van 252.093 in 1934 is te- ruggeloopen tot 215.832 in 1935. De weduwe van Stavisky, die zich na haar vrijspraak in het befaamde proces naar Amerika begaf, heeft een betrek king aangenomen als girl in een Broad way-cabaret, tegen een gage van 50 dol lar per week. Middelburg, 30-I-'36, Woensdag hoog ste luchttemperatuur 9.8 °C (50 °F); laagste 4.8 °C (41 °F). Heden 9 h: 6.3 °C; 12 h: 8.5 °C. 2 mm regen of neer slag. Hoogste baroheterstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 752 mm; laagste 741 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.1 mm te Helsingfors; laagste 740.8 mm te Ma- linhead. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige Zuidelijke tot Z,- Westelijke wind, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk eenige regen. Aanvankelijk zachter. Zon op: 7 h 46; onder: 16 h 41. Licht op: 17 h 11. Maan op: 10 h 14; onder: 1 h 37. V.M.: 7 Februari. Hoog- en Laagwater te Januari. Hoogwater. Do. 30 5.19 17.52 Vr. 31 6.10 18.52 Hoog- en Do. Vr. 30 31 Laagwater te Januari. Hoogwater. 7.16 19.42 8.00 20.34 Vlissingen. Laagwater. 12.07 0,17 12.59 Wemeldinge. Laagwater. 0.35 13.05 1.27 13.58 STERRENBOSCH 1 - TEL. No. 1183Ï. POSTREKENING No. 22894. 193 BERICHT OP KANTBESCHIKKINB SCHRIJVEN BETREFFENDE BIJLAGEN» Men gelieve bij het antwoord nauwkeurjg .het nummer, de dagtoekenlng on het onderwerp van dit schrijven te vermelden.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1