^fovinfialf Ijgl 3tetiu>jrHr MIDDELBUBGSCHE COURANT 22* GOESCHE COURANT^»» Aspirin BINNENLAND. ZEELAND. T E N T 0 O N S; T E L L I N G LANDBOUW. NUMMER 24. TWEE BLADEN. WOENSDAG 29 JANUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. i. -3 KEURINGSDIENSTEN VAN WAREN.. Het gebied „Goes". NIEUW TWEEDE KAMERLID. Geld verknoeid? VERBOD VAN ARBEID DOOR VREEMDELINGEN. Alleen de zee- en Rijnvaart en het dienstbodenbedrijf nog vrij. DE NEGUS ONTVANGT DR. WINCKLER. VOORTREFFELIJK pijn steeds MIDDELBURG. Verboden wapen? SOES. De Weldadigheidszegels. Patrimonium. DE HAVENWERKEN. Geen aanbesteding van het grondwerk. TE WERKELIJK. ¥Lf$SiüüEN. WAAR HEEN? ZO! CLEVELAND. £EEUWS£H-¥LMNDEREH W.D. A U TO TI O B I E L AMSTERDAM,- 31;; jAN:Vm -9 FEBR SLUITING ZONDAG 9 FEBR 5 u.a.J Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord". WB El WINS. Matige, tijdelijk wellicht krachtige, Westelijke tot Zuidelijke wind, zwaar be wolkt of betrokken met aanvankelijk opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien, iets kouder. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. rit naar Tevens dat 't vlugge r woont, te ver- ipitalen nt ieder en N. (V.C.) jj-jj. -f Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Mïddelburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstxa&t te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1V regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou-. rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent. Liere Bij Kon. Besluit van 24 Jan. is thans bepaald, dat met ingang van 1 Maart a.s. keuringsdiensten van waren geves tigd zullen zijn in de gemeente Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, 's-Gravennage, Rotterdam, Dordrecht, Goes, Utrecht, 's Hertogenbosch, Enschede, Zutphen, Nijmegen, Maastricht. Hieruit blijkt, dat dus thans definitief vijf districten worden opgeheven, en wel Leiden, Breda, Eindhoven, Arnhem en Zwolle. De keuringsdienst te Goes zal zich uitstrekken over de gemeenten in de provincie Zeeland en in Noord-Brabant over de gemeenten: Bergen op Zoom, Etten c.a,, Halsteren, Hoeven, Huyber- gen, Nieuw-Vossemeer, Ossendrecht, Oudenbosch, Oud en Nieuw Gestel, Putte, Roosendaal c.a,. Rucphen c.a., Standdaardbuiten, Steenbergen c.a., Woensdrecht, Wouw. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft thans in verband met het niet iaannemen van zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer door mr. A. de Wilde, (minister van binnenl. zaken) be noemd verklaard tot lid dier Kamer mr. G. van Baren, burgemeester van Delft, die de benoeming zal aannemen. Vragen van inr. Van Vessem over geschut, dat wel betaald, doch nooit gebruikt zou zijn. Het N.S.B.-lid der Eerste Kamer mr. A. I. van Vessem heeft tot den minister van defensie ad interim eenige vragen gericht, zoo o.a, of het juist is, dat het miljoenen guldens gekost hebbende zwa re geschut van 28 cm, waarvan in '13 de toenmalige minister van Oorlog, en mi nister van Marine ad interim, de heer Colijn, de aanschaffing ten behoeve der kustverdediging sterk heeft bevorderd, nimmer gereed voor 's landsverdediging is opgesteld, en of het juist is, dat dit kostbaar meest moderne geschut tot omstreeks 1919 door de firma Krupp is geleverd en eenig'e jaren geleden voor enkele honderden duizend gulden aan een particulier wapenhandelaar is ver kocht. Voorts vroeg mr. Van Vessem, of de minister bereid is, mede te deelen, hoeveel stuks zwaar geschut de firma Krupp naar aanleiding van de in 1913 genomen beslissing heeft geleverd, of de de levering door den oorlog is ver traagd en welke de kosten voor ver voer en opslag zijn geweest. Een Kon. besluit is verschenen, krachtens hetwelk de bepaling, dat werkgevers, zonder in het bezit te zijn van een schriftelijke vergunning van den directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, geen arbeid zullen mogen doen verrichten door vreemdelingen, tot vrij wel het geheele bedrijfsleven is uitge breid. Uitgezonderd zijn alleen nog de zeevaart, de Rijnvaart en het dienstbo denbedrijf. Bij de zeevaart speelt het vraagstuk van het gebruik van Aziati sche arbeidskrachten op de schjepen, welk vraagstuk een afzonderlijke ma terie betreft, een rol. Met betrekking tot de Rijnvaart wordt onderzocht of de Rijjnvaartacte een beletsel zou kunnen blijken voor de toepassing van de rege ling op dit bedrijf. Ten aanzien van de dienstboden wordt, gelijk de regeering indertijd heeft verklaard, in den loop van dit jaar een regeling verwacht. Uit Dessié wordt gemeldt: De Negus heeft den leider der ambu lance dr. Winckler ontvangen en uiting gegeven aan zijn dankbaarheid jegens Nederland voor het uitzenden van een dergelijke belangrijke missie, hetgeen de Abessijnsche keizer een gebaar van hu manitaire solidariteit noemde. Onder zeer groote belangstelling is gister op Oud Eik en Duinen te 's-Gra- venhage ter aarde besteld hei stoffelijk overschot van den gep. luitenant-gene raal der artillerie P. J. von Stein Cal- lenfels. w e r kt b 'J Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. flngez. Med.; Een woesteling. Gisteren hebben een hoofdagent en een agent van politie assistentie ver leend ten huize van H. aan de Rooster- straat, waar v. G. de boel op stelten zetten. Hij mishandelde H. en sloeg een spiegel en kleine snuisterijen stuk, ter wijl hij ook den bril van de echtgenoote v,an H. vernielde. Wegens mishandeling en vernieling werd proces-verbaal opge maakt. Twee agenten van politie hebben pro ces-verbaal opgemaakt tegen zekeren 0., omdat zij meenden, dat een mes, dai 0. bij zich had onder de wapenwet zou vallen. Diefstal. De politie kreeg weder aangifte van diefstal van een rijwiellantaarn met bat terij. Frauduleus slachten. Ten tweede male is tegen den slager J, M. alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het frauduleus slachten van een varken. Daar men vermoedde, dat hij een familielid een deel van het geslach te varken was geborgen, riepen de amb tenaren de hulp in van de politie en stelden zij met een inspecteur in de wo ning van het familielid een onderzoek in, doch er werd niets gevonden. De heer Hanken gaat heen, Naar wij vernemen zal de heer H. A. Hanken tegen 1 September a.s. zijn be trekking van directeur der Maatsch, „de Wilhelminapolder" neerleggen en zal hij worden opgevolgd door den heer A. Minderhoud, thans verbonden aan den Wieringmeerpolder als inspecteur. Net moet in de bedoeling van den heer Hanken liggen te Goes te blijven wonen. Het comité voor den verkoop van Weldadigheidszegels schrijft ons, dat het met voldoening kan terugzien op de door haar gevoerde actie. Door aller medewerking is een goed resultaat bereikt. Er werd aan postze gels verkocht voor een waarde van 1437 (v. j. 1444) en aan briefkaarten voor een waarde van 139 (v. j. 114), en wel 275 series Voerman, 520 enkele kaarten en 47 dubbele kaarten. Na af trek van eenige kleine onkosten is het totaal resultaat 1574 (v. j. 1559.) Gisterenavond vergaderde in de melk- salon-Bustraan de afd. Goes van Patri monium. De heer J. Marijs te Vlissingen hield een referaat over de te Lunteren gehouden Chr. sociale conferentie en de daar behandelde onderwerpen. Besloten werd zoo spoedig mogciijk gelden in te zamelen voor het lectuur - fonds voor Patrimonium. Met blijdschap werd kennis genomen van de voorgenomen stichting van een kamp voor jeugdige werkloozen uit de Zuidelijke provinciën te Chaam (N. Br.). Naar wij vernemen hebben B. en W. besloten, de grondwerken voor den nieuwen havenaanleg, niet aan te be steden, en de uitvoering aan de Ned. Heide Mij. op te dragen. Zooals we reeds eerder mededeelden zal men bij goed weder, Februari a.s. aan het werk beginnen, en zullen, bij toerbeurt ploegen van pl.m. 50 werk loozen tewerk gesteld worden. Ter hoogte van het oude woonwagen kamp zal het werk een aanvang nemen. Gisterenavond maakte de Vrijwillige landstorm een nachtelijke oefening, waarbij de mannen in burger waren. Zij hadden o.a. tot opdracht den post aan te houden en hebben dit wel wat al te duidelijk gedemonstreerd door het aan houden van den motortrein Hoedekens- kerkeGoes. Zij losten er losse schoten op. Het per soneel en de passagiers waren erg ge- Een kleine vergissing van tijd tot tijd Verzoent ons met iemands voor treffelijkheid. schrokken en dachten aan een overval, al verwacht men dit nu niet zoo direct in het rustige Zuid-Beveland, Spoedig bleek hen, dat het een oefe ning was, doch het is de landstormers duidelijk gemaakt, dat men niet al te rea listisch te werk moet gaan. HET NIEUWE SCHIP VOOR BEN ROTT. LLOYD. Naar wij vernemen, zal het nieuwe motorvrachtschip, dat voor den Rotter- damschen Lloyd gebouwd wordt door de Kon. Mij. ,,De Schelde", te Vlissingen den naam „Brastagi" ontvangen. Brasta- gi is een vacantieoord nabij Medan (Su matra.) Op het politiebureau te Vlissingen vertoeven twee vreemdelingen die uit België via Zeeuwsch Vlaanderen her waarts zijn gekomen. Een hunner heeft een tweetal ingezetenen bewogen steun te verleenen. Het typische van het geval is, dat men deze vreemdelingen niet kan uitwijzen, omdat zij geen nationaliteit hebben. De politie tracht nu deze puzzle op te lossen. BIEZELINGE. Onder voorzitterschap van den heer Haverhoek van Krabben- dijke kwam het streekverband Zuid-Be veland van de Arjaclubs in vergadering bijeen in de Chr, Ger. kerk te Biezelin- ge. Er waren in totaal 70 personen aan wezig. De heer Maas van de club Kruiningen bracht verslag uit van den toogdag te Hilversum. Ds. A. M. Franssen sprak vervolgens over het Bellamystelsel. Op de interessante inleiding volgde een leerzame bespreking. Ongeluk. KRUININGEN. Dinsdagmiddag was de landbouwersknecht J. O. bij den land bouwer S. aan het stroo lossen van een wagen in de schuur. De paarden, die nog voor den wagen stonden, schrokken van een dichtslaande schuurdeur en de wagen kwam in beweging. O. viel van den wagen en kwam terecht op den ce menten dorschvloer. Met zware inwen dige kneuzingen werd de man in bewus- teloozen toestand naar huis vervoerd. Dokter Nieuwenhuijze verleende ge neeskundige hulp, waarna O. met de ziekenauto uit Goes naar het ziekenhuis aldaar werd vervoerd. WAARDE. Maandag vergaderde de vereeniging „Het Groene Kruis" ten hui ze van de wed. Kloet. Voorz. de heer W. E. de Jager. In een gecombineerde vergadering werd allereerst verslag uitgebracht dooi de heeren J. Frelier en Jac. Jacobusse, bestuursleden van de Groene Kruis af- deeling te Krabbendijke. Deze verslagen betroffen: rekening 1935 en begrooting 1936 van de vereeni ging Wijkverpleging en t.b.c.-bestrijding. KrabbendijkeWaarde; bezoeken van de zuster te Waarde en die te Krabben- dijke; consulten Consultatiebureau' Waarde en ook die te Krabbendijke en' behandelingen met de hoogtezon te Waarde en te Krabbendijke. Getallen dienaangaande zijn reeds ge meld in het verslag betreffende alge- meene vergadering afd. Groene Kruis Krabbendijke. Na het inleidend woord van den voor zitter volgde een jaarverslag van den secretaris der afdeeling Waarde, een jaarverslag van den magazijnmeester en daarna een verslag van den afgevaardig de, die bijgewoond had de vergadering van de Provinciale Vereeniging „Het Groene Kruis", gehouden te Middel burg op 1 November 1935. Uit de rekening van den penningmees ter over 1935 bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f 1309; de uitgaven f 1281; goed slot f 28. j Voor de eerste maal is hierin opgeno men: exploitatie Groene Kruis gebouw. Het aftredende bestuurslid, de heer P. Schrier Hz. werd bij acclamatie her- kozen, terwijl het aftredende bestuurslid, de heer W. E. de Jager werd herkozen i als bestuurslid voor wijkverpleging en t.b.c.-bestrijding. Het aanwijzen van een afgevaardigde voor de a.s. provinciale j vergadering, te houden te Zierikzee, werd aan het bestuur ovërgelaten. j N;a het afwerken der agenda, werd in de zaal gedemonstreerd met een door f de vereeniging aangeschafte „brancard Winters". Deze brancard voorziet te i Waarde in een werkelijke behoefte. SCHOONDIJKE. Maandag j.l. vonden in de landbouwschool alhier de eindles- sen van den landbouwhuishoudcursus plaats. Vooraf werd in oogenschouw geno men hetgeen door de leerlingen voor deze gelegenheid was vervaardigd. Na 'n welkomstwoord door mej. Van Ooteghem namens de commissie van toe zicht werd met ondervragen begonnen respect, door mej. Kome en den hr. Van Dijk, ten einde er bij vernieuwing eenigszins idee van te geven wat zoo al op den cursus wordt onderricht. Het uitreiken der diploma's geschied de met een toepasselijk woord door mr. P. Dieleman als voorzitter der commis sie v. h. landbouwhuishoudonderwijs in Zeeland. Het getuigschrift werd uitgereikt aan; M. de Bruijne, L. Flikse en K. van Iwaarden te Cadzand; M. de Beer en M. Quaak te IJzendijke, C. Dieleman en S. van Hoeve te Biervliet, L. Dhont, L. van Dijke, L. Risseeuw, C. van Strien, A. Verstrate en P. Dees te Groede, A. Lu- teijn en M. Risseeuw, Zuidzande, S. Lu- teijn, Schoondijke, T. de Visser en G. de Feijter te Waterlandkerkje. De leerlinge M. de Bruijne dankte leerares en leeraar voor het geno(ten onderwijs. Mej. Kome en den hr. Van Dijk spraken daarna een woord ter afscheid, waarna thee met door de leerlingen vervaardigd gebak werd rondgediend. (GEOPEND van 10 V m 5 n m en van 8 n.m. 10 n.m. Een uiteenzetting van de posi tie van de suikermarkt van den heer W. Kakebeeke. Dinsdag werd te Roosendaal de jaar- lijksche algemeene vergadering gehou den van de coöperatieve suikerfabriek en raffinaderij „Dinteloord." De voor zitter, de heer W. Kakebeeke te Goes, opende deze vergadering met een uit voerig rede, waarin hij allereerst de vooruitzichten van de suikermarkt en vervolgens de door de regeering ten bate van de suikerproductie genomen maatregelen besprak. Wat betreft de suikermarkt wees hij op de mislukking van het Chadbourne- plan, die hij toeschreef aan het feit, dal te veel staten, waaronder in het bijzon der Engeland hun medewerking niet aan dit plan willen geven. De statistische positie van het artikel suiker is in de laatste jaren beduidend verbeterd. Spr. meent echter dat verbetering van den suikerprijs alleen bereikt zal kun nen worden door internationaal overleg en wijst op de groote beteekenis van de suikerconferentie, die door de En- gelsche Regeering bij een geroepen zal worden. Uit het feit dat het initiatief thans van Engeland uitgaat meent spr. de conclusie te mogen trekken, dat deze nieuwe pogingen om tot verbetering te komen met meer vertrouwen tegemoet mogen worden gezien, dan de pogingen, die tot dusver, zonder succes, werden aangewend Intusschen meent hij te moeten betwij felen, dat wanneer deze conferentie tot een resultaat zou leiden, de suikerprijs direct zoodanig zal stijgen, dat van een loonende cultuur sprake zal zijn. Toch zal dan de steun der regeering een zeer beduidende vermindering ondergaan. Omtrent de wijze waarop voor 1936 aan de suikerbietenteelt en de suiker industrie steun zal worden verleend tas ten wij op het oogenblik nog geheel in het duister. .Door den crisis-accountants dienst is omtrent de verwerkingskosten en de positie der verschillende fabrie ken een diepgaand onderzoek ingesteld, dat van grooten invloed zal zijn op de toekomstige maatregelen. Spr. hoopt, dat zij die uit dit onderzoek hun con clusies zullen moeten trekken, daarbij rekening zullen houden met de groote beteekenis van de geheele industrie. Ook ten aanzien van den verkoop van suiker op de binnenlandsche suiker markt is de toekomst onzeker. De con- tingenteerings-overeenkomst, die thans dienaangaande tusschen de producenten bestaat, eindigt dit jaar ep spreker acht het niet onmogelijk, dat de regeering, die in verband met de steunmaatregelen financieel en ook uit anderen hoofde bij een zoodanige overeenkomst betrokken is, invloed zal wenschen uit te oefenen OPENING Vrijdag 31 Jan. 2 uur n.m. I'.ugez. Med Middelburg 29-I-!36 Dinsdag; hoogste luchttemperatuur 10.4 C; (51 F); laag ste 6,8 °C 4414 °F). Heden 9 h: 9.1 °C; 12 h; 9.4 °C. 5 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 751 mm; laag ste 742 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.9 mm te Haparanda; laagste 736.4 mm te Calshot. Verwachting tot morgenavond: Zon op: 7 h 47; onder 16 h 39. Licht óp: 17 h 09. Maan op: 9 h 49; onder: 12 h 14. E.K.: 30 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Januari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 29 4.33 17.05 11.21 23.24 Do. 30 5.19 17.52 12.07 Vr. 31 6.10 18.52 0.17 12.59 Januari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 29 6.35 18.59 12.18 Do. 30 7.16 19.42 0.35 13.05 Vr. 31 8.00 20.34 1.27 13.58 op een nieuwe overeenkomst. Hij geeft een nadere toelichting op den gecompli- ceerden aard van een dergelijke over eenkomst en van de groote belangen, die daarmee voor iederen suiker-produ cent gemoeid zijn, daarbij het vèrtrou- wen uitsprekende, dat wanneer de re geering het noodzakelijk mocht achten ten dezen in te grijpen, in ieder geval de belanghebbenden in de gelegenheid zullen worden gesteld, invloed uit te oe fenen op de uiteindelijke vaststelling der regeling. Spr, behandelt vervolgens de steun maatregelen, die tot dusver werden ge nomen ten behoeve van de suikerbieten teelt en van de suikerindustrie. Hij wijst er op, dat jaar voor jaar onzekerheid- heerscht omtrent de toekomst. Er is geen zekerheid, er is geen stabiliteit, 't Systeem wordt steeds omvangrijker en moeilijker in zijn uitvoering. Daarom stelt hij de vraag of met het huidige systeem niet gebroken dient te worden. Hij beveelt een stelsel aan waarbij, door 'n invoerrecht of eenigen andereir maat regel aan de grens, de prijs der suiker op de binnenlandsche markt opgevoerd zal kunnen worden tot een bepaalde, door de regeering vast te stellen hoog te. De benutting van een dergelijken maatregel zou doelmatig bereikt kun nen worden, door een op initiatief der belanghebbenden af te sluiten overeen komst, die om onbillijkheden of bevoor rechting te voorkomen aan de goedkeu ring der regeering zou moeten worden onderworpen. Indien een zoodanige overeenkomst tot stand zou komen, zal daarnaast een teeltregeling noodzakelijk blijven. Consumptie en productie zullen ongeveer met elkander in overeenstem-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1