BINNENLAND. van Dinsdag, RECHTSZAKEN. Van de fronten geen nieuws. BEURS- EN WISSELKOERSEN. De rouwdienst in St. Georges Kapel. Verbetering van de weermacht dringend noodzakelijk. VUSSINGEN. MIDDELBURG. De Nederlandsche am bulance te Dessie. ENGELAND. Vorstelijke doodenwacht. DUITSCHLAND. .'Ui i AMSTERDAM, 28-Januari. Het eerste getal is de vorige aotee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van lieden- Ned. 31 1000-4 98%—98%-% Ned. 33 1000-4 98%—98%-%. Ned. 34 1000-4 98%—98%-%. Certificaten-3 86%86%. O. Indie 34 1000-4 97%—97%-96%. Denemarken Oblig. 1926-5 83 Engeland 1960-90 4 71%—70%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 9393%. Japan 1924-6 56%—56. Amsterdam 1933-5 10099%. Amsterdam 1934-4% 97%97%. 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 91%—90. Zeeuws. Hyp. B-4% 93 Cities Service Cy. P. 1958 5 41%41%, A Amsterd. Bank 114%il 15. C Rott. Bankver, 112111, A Twentsche Bank 88—88%. A Pref. Gruyter en Zn. A. 112% bereikt. Hier verdween de stoet voor goed uit het gezicht van het publiek. Doodsche stilte heerschte in de ka pel van het slot te Windsor, In het schip zaten de genoodigden, in donkere costuums of kleurige uniformen, de le den der rechterlijke macht met hun klassieke pruiken en gekleed in zwarte, roode of violette toga's. De dames wa ren naar den wensch van Koningin Ma ry gekleed in het zwart met korte zwar te sluiers over het gelaat en lange slui ers over den rug. Toen de doffe roffels der trommen de nadering van den stoet aankondigden, stelde de geestelijkheid zich bij den Westelijken ingang van de kapel op. Zachtjes begon het orgel te spelen, toen de kist werd binnengedragen en op de katafalk geplaatst. Koning Edward VIII en Koningin Mary namen dicht bij de katafalk op afzonderlijke stoelen plaats. De andere vorstelijke personen en de officieele vertegenwoordigers bezetten daarop de voorste banken in het schip. De oude kapel bood een schitterenden aanblik. Links van het altaar stonden in witte gewaden de koorknapen, rechts de geestelijkheid in zwarte, witte en roode gewaden. Voor het altaar in purper ge kleed, de aartsbisschoppen van Canter bury en York. Terzijde van het altaar zag men de Middeleeuwsche gewaden der dragers van de verschillende nog Middel- eeuwsch-heraldieke functies en van de voornaamste hoogwaardigheidsbekle ders der Oude Orde-van den Kouse band. Plechtig klonk de koorzang toen het Icoor de 23ste Psalm ,,De Heer is mijn Herder" inzette. Met heldere stem las de bisschop van Winchester, prelaat van de Orde van den Kouseband, uit Openbaring XXI vers 17 voor. Het was een oogenblik van groote ont roering toen allen zich van hun zetels verhieven en het lievelingslied van den Koning „Abide with me" weerklonk. Vooral de leden der koninklijke familie hadden moeite zich goed te houden. Hier en daar klonk het onderdrukte snikken van de dienaren des Konings, die langs de wanden stonden opgesteld. Daarna daalde de aartsbisschop van Canterbury naar de katafalk af en zegde het gebed voor de -dooden, dat eindigt met de woorden: „Gedoogt niet dat wij in de pijnen des doods van ons laatste uur van U zullen vervreemden". Na deze woorden daalde langzaam de katafalk met de kist naar den zich on der het altaar bevindenden grafkelder. Twee minuten stilte. Even was het doodstil. Toen dreunde buiten een kanonschot, dat de twee mi nuten van stilte aankondigde. De echo van dit schot werd gehoord over de geheele aarde. Het klonk in de straten van Londen en de voorsteden, in Schotland en in Noord-Ierland, maar ook over de prairiën van Canada en door de oerwouden van Indië, over de vlakten van Australië en in de bergen van Z.-Afrika. Het schot werd gehoord op de Britsche nederzettingen in het Poolgebied en op de Britsche eilanden in de Stille Zuidzee. En overal verstomde plotseling het le ven, overal waar de Britsche vlag waait werd het even stilte en stilstand. Het duurde slechts twee minuten, want toen kondigde een nieuw kanon schot het einde van deze grootsche hul de aan den ontslapen heerscher over dit enorme Rijk aan. Koning Edward VIII schreed daarop langzaam naar de opening boven het grafgewelf en met de woorden: „Earth to earth, ashes to ashes", strooide hij uit een zilveren schaal aarde op de kist. Opnieuw zette het koor zacht het ge zang „I heard a voice from Heaven" in. Doch het leven hernam reeds zijn rech ten. Het tijdelijk hoofd van d'e Orde van den Kouseband, de Garter Principal King, naderde daarop den Koning en her innerde hem op plechtige wijze aan de hooge plichten, die van dit oogenblik af rusten op de „most high, most mighty, most excellent monarch", Lord Edward, van het Vereenigd Koninkrijk van Groot- Brittannië en Ierland, van de Britsche A Pref. Jurgens A 103%-103%, A Ned. Gist- en Spiritusf. 397397. A De Schelde N.B. 4444%. A Ver. Papf. v. Gelder 5655%. C Am. Car en Foundry 19%19%. C Am. Smelt en Ref. 36%36%, C. Stand. Brands 1010%. C North Am. Cy. 17%17%. A Born. Sum. H. M. 148—149. A Linde Teves en Stokv. 8280. A Ned. Wol Mij. 87—88%. A Singkep Tin M. 9592. A J. C. Japan Ln. 39%40. A Rotterd. Lloyd 42%44%, A S. M. Nederland 41% A Amst. Thee C.M. 44%45. A Houth. Alberts 27%27%. C Baltimore en Ohio 1111. C Southern Pac, Cy. 16%16%. A Southern Rlw. 8%9. C Union Pac. Rr. 72% C Int. Nickel Cy. 28% dominions overzee, Koning, verdediger van't Geloof, Keizer van lndië en Sou- verein van de „most noble Order of the Garter". De dienst liep ten einde. De bisschop van Canterbury sprak zijn zegen uit over allen, die in de kapel verzameld waren en over de asch des dooden konings. Plechtig klonk tot slot het in mineur ge zongen „God save the King". Engeland en de wereld hadden den overleden Vorst ten grave gedragen Duitschl. '30 1000-5 23%— 23%-%. A Kolon'ale Bnk 59%59%-%. A N.I. Hbk. 1000 89%—89%. C Ned H. M'. 1000 132%—132%. A Alg. Kunstz U. 29%—29%-% A v. Berkels Pat. 45%45. C Ca'vé-Delft 57%58% A C. Suiker Mpij. 113%113, A Ned Ford A.M. 243—242%. Ph'lips Gem B. af. 222%—222%-4% C Unilever 106%106%-7. C Anaconda Cop. 1817%-%. C Bethlehem St. 30%30. C Kennec Copper 18%19-%. C Un. States Leather 5%5%. C U States St. C. 28%—28%-%. A A.NIE.M.NB, MW—my, A Kon. Petr. Mpij. 234%—235H-39. C Contin Oil Cy. 21%21%-%. C PHll'os Petr. Comp. 24%25. C Shell Union O.C. 10%—10%-11. mui De regeering geeft een nadere uiteenzetting van haar plannen met het defensie-fonds. Verschenen is de memorie van ant woord der regeering op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de instelling van een z.g. defensiefonds, ter verbetering en uitbreiding van leger, vloot en luchtmacht (f 50 millioen, die geleend moeten worden). De regeering z/et nogmaals uiteen, dat de Volkenbond voorshands Neder land niet voor een eventueelen overval zal kunnen vrijwaren weshalve het noo- dig is, dat wij ons zoo goed mogelijk kunnen verdedigen. De regeering is er van overtuigd, dat zij in haar streven, den achterstand op materieelgebied zoo spoedig mogelijk in te Inden en daardoor de weermacht tot een harmonisch geheel te herscheppen, in overeenstemming handelt met den geest van het overgroote deel van het Nederlandsche volk en dat haar voor- AU93 stellen het vertrouwen in binnen- en fcCCLfINö. buitenland, dat Nederland bereid is zich offers te getroosten om zijn onafhanke- Veihgheidsmaatregelen op den weg lijkheid te handhaven, zullen bevestigen. In antwoord op een desbetreffend Reeds meermalen heeft de regeering ^rzoek deelden Ged. Staten aan de K. verklaard, n'iet aan een bewapenings- N. A. C. mede, dat de hoofdingenieur wedloop te zullen meedoen en dat zijlaan den provincialen waterstaat werd slechts beoogt de weermacht zoodaniggemachtigd tot het laten aanbrengen uit te rusten, dat deze aan haar in we- van asverkeersstrepen m alle bochten zen verdedigende doelstelling kan be- meï 300 en minder meters straal en bij antwoorden 1 aansluiting van onverharde wegen, voor Met kracht meent de regeering trzooveel betreft de reeds verbeterde we- moeten opkomen tegen de bewering, dat j éen van het Provinciaal Wegenplan. in elk geval de gelden voor de beoogde materieelversterking nutteloos zullen voor het ondernemen van vijandelijkhe den onzerzijds, zijn niettemin voor de verdediging des lands onmisbaar. Dat het te bouwen artillerie-instruc tieschip, dat bruikbaar zal zijn als alge meen oefenschip en evenzeer geschikt voor den dienst in de tropen, niet voor Nederlandsche kustverdediging bruik baar zou zijn, gelijk in het voorloopig verslag gevreesd werd, berust op een vergissing. Dit goed bewapend en te vens beschermd schip zal in tijd van oor log te gebruiken zijn voor het bewaken en verdedigen van de mijnversperringen, terwijl het niet minder Bruikbaar is voor de plaatselijke verdediging in Neder- landsch-Indië en voor den dienst in West-Indië. DE NATIONALE JEUGDSTORM WORDT ONTBONDEN. De Hooge Raad heeft Maandag beslist, dat het uniform, dat door de leden van den „Nationalen Jeugdstorm" (opgericht door den secretaris der N. S. B., den heer Geelkerken), gedragen wordt, uitdruk king is van een bepaald staatkundig streven, en dus valt onder het uniform verbod. De propagandaleider van den Natio nalen Jeugdstorm deelde heden in ver band hiermee mede, dat de Vereeniging „De Nationale Jeugdstorm" met ingang van 28 Januari 1936 wordt ontbonden. Het voorstaan van een staatkundig streven heeft nooit in de bedoeling van den Nationalen Jeugdstorm gelegen, 't Bestuur van deze Vereeniging heeft met leedwezen er van kennis genomen dat een dergelijk streven uit de formuleering van het beginsel is afgeleid. C Tide Water Ass. Oil 9%10%^%. A K.N. Stoomb. Mij. 109%, A Ned. Scheepv. U. 52%53%-2%. A H.V. Amsterdam 244%241%-44. A, Java Cult. Mij. 140—139%-4L A N.I. Suiker U. 120%—119%-20%. A Deli Batavia 189%490% -2, C Deli Mij. 1000 199%—203-%. A Senembah 202201%-3. A Amst. Rubb. C. 126%—125%. A Deli-Bat;'Rubb. 73%—75%-6%. A Hessa Rubber 100102-5. A Serbadj,adi S.R. 70%—72%-3%. Prolongatie 24%. WISSELKOERSEN. Amerika - H.V.A. Schepen 27 Jan. 28 Jan Londen 7.28% 7.29% Berlijn 59.26 59.26 Parijs 9.72% 9.73 Brussel 24.85 24.86 Zwitserland 47.90 49.79 Kopenhagen 32.55 32.57 New-York 1.45% 1.45% bevoegdheid verkreeg armenraden op te heffen uit oogmerk van bezuiniging. Het blad voegt daaraan toe, dat thans een Kon. besluit van 14 Januari is versche nen, waarbij met ingang van 1 Mei a.s. opgeheven worden de armenraden te Breda, Dordrecht, Enschedé, Gouda, 's Hertogenbosch, Den Helder, Meppei, Zaandam en Leeuwarden. Hieruit kan worden opgemaakt, dat de Armenraad te Middelburg niet voor opheffing in aanmerking komt. Beleedigingen. De politie kreeg verschillende klach- ,en van buurvrouwen, die elkaar belee- digden. In een geval zal procesverbaal worden opgemaakt, terwijl in de andere gevallen de beleedigende partij onder handen zal worden genomen. DE WERKLOOSHEID, Het aantal werkloozen steeg van 881 op 885, van wie 46 bij de werkverschaf fing tewerk zijn gesteld. Markt - Tabak - Suiker - Industrie KoninkL OUe Rubber - Philips -ObLmarkt- zijn. Op 1 April a.s. wordt een eskadron pantserwagens, deel uitmakende van de lichte brigade, opgericht. Uitbreiding met een tweede eenheid dezer moderne gevechtsmiddelen ligt in het voornemen Van oprichting van vechtwagen-eenhe-j den (z.g. tanks) moet om de hooge aan- schaffingskosten voorshands worden af- i gezien. j Op grond van de overweging, dat 's lands belang vereischt, dat de bouw van DE AANLEGPLAATSEN TE HANSWEERT EN WALSOORDEN. Een adres aan den minister en aan Ged. Staten. Te Hulst vond gistermiddag een bij eenkomst plaats vanwege het comité tot behoud van de aanlegplaatsen der provinciale booten te Hansweert en Walsoorden, waarop de burgemeesters uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, en kele leden van Provinciale Staten van Zeeland, de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel te Terneu- kazematten nabij de overgangen van dezen, de directie van de Zeeuwsch-VI. groote rivieren en op andere daarvoor j tramweg Maatschappij,vertegenwoor- in aanmerking komende punten binnendigers van gewestelijke vereenigingen en inj i andere genoodigden aanwezig waren. korten tijd zal zijn uitgevoerd is met en kele werkzaamheden van voorbereiden den aard reeds een aanvang gemaakt. Nadat het woord was gevoerd door burgemeester mr. R. J. J. Lambooy uit Het is thans bezwaarlijk op te geven, Hontenisse en het Tweede Kamerlid welk deel van de voor aankoop van ma terieel te besteden bedragen aan de na tionale industrie ten goede zal komen. Bij de beoordeeling van deze kwestie moet niet uit het oog worden verloren, dat, met uitzondering van enkele fabrie ken, de Nederlandsche industrie in het algemeen niet op den aanmaak van oor- logsmaterieel is ingesteld. Niettemin ligt het voor de hand dat er naar zal worden gestreefd een zoo groot mogelijk deel van de bedragen in het binnenland te laten verwerken. Met den aanmaak van het materieel zal zooveel mogelijk spoed worden be tracht. In verband met het treffen van voorbereidingen en het nemen van proe ven is het evenwel afgezien van plot seling optredende noodzaak om te ne men wat men krijgen kan niet waar schijnlijk, dat de thans aangevraagde bedragen binnen de vier jaren in hun ge heel verwerkt zullen worden. Voor het bedrag van 1.200.000 voor chemische en physische strijdmiddelen zullen uitsluitend gasmaskers en andere middelen tot bescherming tegen strijd gassen worden aangeschaft. Het ligt niet in het voornemen, hiervoor offensieve strijdmiddelen te doen leveren. Het ligt in het voornemen, jacht- en verkenningsvliegtuigen aan te schaffen. Lockefeer uit Hulst werd besloten aan den Minister van Waterstaat een adres te richten en aan de Ged. Staten van Zeeland, met het verzoek af te zien van het plan tot aanleg van inloophavens aan den Perkpolder en nabij Kralingen om daarvoor in de plaats te stellen een inloophaven ten Westen van den Noord dijkpolder en ten Westen van Hans- weert. Aan de gemeentebesturen werd verzocht aan dit adres adhaesie te be tuigen. Cursus in aardappelziekte Onder leiding van Ir. J. Versteeg, technisch leider van den keuringsdienst voor Zeeland is te Middelburg een cur sus in aardappelziekten aangevangen, uitgaande van den kring Walcheren der Z.L.M. Niet minder dan 30 leerlingen nemen aan dezen belangrijken en be- langwekkenden cursus deel. BLIJFT DE MIDDELBURGSCHE ARMENRAAD In het Tijdschrift voor Armwezen, maatschappelijke hulp en kinderbe scherming komt een bericht voor, waar in herinnerd wordt aan het feit, dat de Regeermg de Wet van 29 Nov, 1935 tot Bommenwerpers, al dienen deze niet i verlaging van de openbare uitgaven de Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 28 Jan. wer den de volgende personen gedagvaard: Sa. A., huisvrouw van J. v. P., 45 j., zonder beroep te Sas van Gent, wegens beleediging van Anthonie de Pjitter te Sas van Gent op 27 December 1935, Eisch: 20 of 12 dagen. Uitspraak: 20 of 12 dagen. C. K., 50 jaar, zonder beroep te Vlis- singen, wegens beleediging van N. C. K. te Souburg op 24 December 1935. Eisch: 3 maanden ge v.voorw. proef tijd 3 jaar en 20 of 12 dagen hechtenis. Uitspraak f 20 of 10 dagen; C. K., voornoemd wegens beleediging van Arie Smit te Vlissingen op 2 Janu ari 1936, gevoegd bij de vorige zaak. Mr. Van der Weel vroeg clementie. A. S„ 27 jaar, koopman, Middelburg, wegens diefstal van een hoeveelheid paardenhaar, toebehoorende aan Pieter Sturm, te Nieuw- en St. Joosland op omstreks November 1.1. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak 1 maand gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar. Mr. v. d. Weel vroeg clementie. E. G., 35 jaar, vlasbewerker, Koe wacht, wegens diefstal van een hoeveel heid vlas en klodden, toebehoorende aan Alfons van Laere te Koewacht op 28 December 1.1. Eisch: 3 maanden gev. voorwaardelijk proeftijd 3 jaar en 20 of 12 dagen. Uit spraak: 1 maand gev. straf voorw. proef tijd 3 jaar en 20 of 10 dagen. C. T., 31 jaar, chauffeur, Hoek, wegens beleediging van den wachtmeester der maréchaussée Leendert van der Hoeven, toen deze door den kantonrecther te Ter Neuzen werd gehoord, gepleegd op 10 December 1.1. Eisch: 30 of 18 dagen. Uitspraak: 20 of 10 dagen. D. H. de W., 52 j., koopman te Honte nisse, wegens beleediging van Mathilda de Wael te Hontenisse op 1 Januari 1936. Eisch: 20 of 12 dagen hecht. Uitspraak: 20 of 12 dagen. C. G. de P., 28 j„ arbeider te Kapelle, wegens diefstal van een rijwiel, toebe hoorende aan C. M. Scheers te Goes, op 18 December 1935. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak: 2 maanden gevangenisstraf. E. H. V., 35 j., metselaar te IJzendijke, wegens beleediging van P. F. de Honck te IJzendijke op 2 Januari 1.1. door hem een briefkaart over de post toe te zen den met een beleedigenden inhoud. Eisch: 5.of 3 dagen hecht. Uit spraak: 5 of 3 dagen. BELEEDIGING VAN DE N. S. B. Veertien dagen geleden heeft zich voor de Utrechtsche rechtbank te ver antwoorden gehad het lid der Eerste Ka- mer, de heer A. C. Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond we gens beleediging van de N.S.B. De heer de Br. had in het orgaan van den R.K. Werklieden Bond in beleedi gende termen geschreven over de hou ding der N. S. B. in het textielconflict te Tilburg. De officier van justitie eischte tegen hem f 200 boete. De rechtbank deed thans uitspraak en veroordeelde verdachte tot f 100 boete s, 10 dagen hechtenis. De oorlog in Oost-Airika. Betrouwbaar nieuws over de gevech ten der vorige week in het Noorden, blijft nog steeds uit. De onderstelling, dat beide partijen ernstige verliezen le den, doch hun stellingen konden behou den, zal waarschijnlijk blijken juist ge weest te zijn. Van het Zuidelijk front bericht Stefa- ni, dat de troepen van generaal Graziani tot op 220 km van Addis Abeba zouden zn doorgedrongen. Dat kan niet anders dan pure fantasie zijn. Toch een petroleum-embargo? De politieke medewerker van de „Morning Post" deelt mede, dat de Britsche deskundigen voor de Geneef- sche commissie van deskundigen inzake de petroleum-kwestie heden naar Ge- nève zullen vertrekken. De commissie, welke morgen bijeen zal komen zal zich in de eerste dagen met de reeds be staande sancties bezig houden en zal eerst volgende week met de eigenlijke petroleum sancties beginnen, welke in vier of vijf dagen zullen besproken wor den. De commissie van achttien, welke het definitieve besluit zal moeten nemen, komt vermoedelijk half Februari bijeen. De schrijver is van meening, dat de com missi e zoo goed als zeker voor een toepassing van een petroleum-embargo zal stemmen, misschien vergezeld van een verbod tot het vervoer van petro leum naar Italië. De Ned. ambulance behouden te Dessie aangekomen. Door het bestuur van het Ned. Roode Kruis is Dinsdagmorgen een telegram uit Dessie ontvangen, afgezonden 27 Jan., waarin door dr. Winkel wordt me degedeeld, dat de muilezelkaravaan on der de doktoren Van Schelven en Van der Does behouden en in goeden staat aldaar is aangekomen. De geheele Ne derlandsche Roode Kruis ambulance be vindt zich thans gezond en wel te Des sie, VIJFTIEN MILLIOEN DOLLAR VOOR DE JODEN IN DUITSCHLAND. 100,000 emigranten zullen het land kunnen verlaten. De Britsche oud-minister Samuel heeft op een te St. Louis (Amerika) gehouden bijeenkomst van Joodsche vereenigingen verklaard, dat een fonds van vijftien mil lioen dollar zal worden gevormd door Amerikaansche en Britsche Jodeh ten einde honderdduizend Joden in de gele genheid te stellen het Duitsche rijk te kunnen verlaten. Sir Herbert Samuel en de bankier Felix Wartburg zeiden nog te hopen in de Vereenigde Staten een bedrag van tien milloen dollar te kun nen bijeenbrengen, terwijl men de rest van het benoodigde bedrag in Engeland hoopt bijeen te brengen. Klokslag 12 uur van nacht verschenen Koning Edward en zijn drie broeders in de Westminster Hall om de dooden- wake bij hun vader te houden. Met en kele gefluisterde commando's losten zij de wacht van de bereden lijfgarde af, en stelden zich op aan de vier hoeken van de katafalk. Eerst na eenigen tijd herkenden de menschen, die langs het stoffelijk over schot van koning George defileerden, hun nieuwen koning. Een half uur later werd de vorstelijke eerewacht afgelost. Gedurende de vier dagen, dat het stof felijk overschot in Westminster Hall opgebaard heeft gelegen, hebben meer dan 800.000 menschen gedefileerd om den dooden monarch de laatste eer te bewijzen, Moord op een w acht me est er. Te Oberursel in den Taunus is de wacht meester der politie Homm, die zich in het wachtlokaal bevond, door den 38- jarigen Friedrich Georg uit Bommers- heim overvallen en door messteken ge dood. De dader die gearresteerd kon

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2