Wilt Ge U altijd gezond en prettig voelen KRONIEK van den DAG. DE ONBUIGZAMEN. De koienprijzen. Ga dan de M.S.S.-cachets gebruiken! TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 27 JANUARI 1936. No. 22. Gij voelt U op sommige dagen moe en mal, Gij hebl last van een "warm hoofd", soms duizelig en dan weer sukkel! Gij mei de gevolgen van een slechte spijsvertering, een besla gen long, riekenden adem, oprispingen, gebrek aan eellusl. Al die kwaaltjes zijn 't gevolg van een vertraagde darm-werking. Gij beseft hel meestal soms zelf niet dal het daar hapert, want Gij lijdt niet bepaald aan "verstopping". Gij kunt echter niet gezond blijven, als van dag tot dag vergiftige afvalstoffen zich in Uw ingewanden ophoopen, Deze zijn de oorzaak van Uw lusteloosheid, Uw hoofdpijnen, kortom van al die ongemakken, waarover Gij U op sommige dagen te beklagen hebt. M.S.S.-cachets verhelpen Uw verstopping, als Gij er twee tegelijk neemt op zachte wijze, zonder krampen en zonder dat Uw darmen worden geprikkeld. Ze persen dus Uw darmen niet leeg, als een zoo schadelijk purgeermiddel. Dikwijls bemerkt Ge zelfs niet eens een meerdere ontlasting, zoo goed regelen ze, want hun werk hebben ze toch gedaan. M.S.S.-cachets, elke week Vrijdags en Zaterdags genomen, maken dat Uw geheele gestel verfrischt, zoodat Gij U Zondags weder vroolijk, opgewekt en vol energie gevoelt, terwijl Gij nu soms Zondags te moe en mal zijl om van Uw welverdienden rustdag naar Uw opvallingen te genieten. M.S.S.-cachets per 12 stuks, in koker, 60 cent. Overal verkrijgbaar. 3e tw, 1,25 ar er en C. ia e- •s: 1, O, 2. of s- Dr Genève wordt doortastend, Een petroleum-embargo op komst? Italië begint reeds geducht de uitwerking der eco nomische en iinancieele sanc ties te voelen. Bezorgdheid, welke Graziani's overwinning verduistert. De oplossing der Fransche kabinetscrisis een te genvaller voor Rome, De Volkenbondsraad heeft de vorige week heel wat meer gepresteerd dan algemeen verwcaht werd. De zitting be- gon onder on|junsti£e omstandigheden; 'n kabinetscrisis in Frankrijk, welke La- val uit Genève wegriep een een sterfge- van in Engeland, dat voor de onderne mingslust van Eden weinig goeds scheen te voorspellen. Daarbij kwam dan nog, dat men in Amerika niet bleek te wil len opschieten met de behandeling van de zg. neutraliteitswet, welke president Roosevelt de noodige bevoegdheden moet verschaffen, om den uitvoer van diverse grondstoffen naar oorlogvoeren de landen te verbieden of te beperken. Zoolang niet vaststaat, wat Amerika zal doen, kan men te Genève moeilijk defi nitieve besluiten nemen ten aanzien van een petroleum-embargo. Ondanks dit alles is er heel wat ge beurd: de behendige Roemeensche di plomaat Titulescu wist de vertegenwoor digers van Sovjet-Rusland en Uruguay in een nachtelijk gesprek, dat vijf uren duurde, van de sokken te praten, zoodat ze hun goedkeuring gaven aan een reso lutie, waarin de Raad zich handig af maakt van het geschil tusschen de beide landen over het wegjagen van den Sov jet-gezant uit Montevideo. Eden, hoewel gedeprimeerd door den dood van koning George, hield genoeg energie over, om den (nat.-soc senaatspresident van Dant- zig Greiser, op zijn nummer te zetten. Zelden is er te Genève zooveel doortas- j tendheid aan den dag getreden als bij de j behandeling van de jongste Dantzische kwestie. Greiser, die in het begin van de week heel wat praats had, kon daar niet tegen op. Hij is naar Dantzig terug gekeerd als een verslagen man: het nat.- soc. bewind van de vrije stad zal zich voortaan, beloofde hij, fatsoenlijk gedra gen: het zal uit zijn met het wederrech telijk optreden tegen de niet-nat.-soc. partijen, met het onderdrukken van de vrije meening etc. Vermoedelijk wordt deze belofte gehouden. Greiser heeft er- varen, dat men op 't oogenblik te Ge- nève weet, wat men wil. Het zou wel eens uit kunnen zijn met het rijk der Dantzigsche nazi's, als er geen beter schap komt. Ook ten aanzien van het petroleum- embargo is er meer gebeurd, dan zich aanvankelijk liet aanzien. Een commis- sie werd ingesteld, die zal onderzoeken hoe deze kwestie in de praktijk geregeld zou moeten worden. Hét schijnt, dat men desnoods op een besluit van de Ver. Sta ten wil vooruitloopen. De Italiaansche afgevaardigde, baron Aloisi, is met han gend hoofd uit Genève naar Rome te ruggekeerd. Hij moest ontdekken, dat de vitaliteit van den Volkenbond nog steeds ongeschokt is, en dat de politieke wind uit een voor Italië ongunstigen hoek blijft waaien. Vermoedelijk komt hier nog bij, dat tengevolge van de toegepaste sancties de financieele en economische toestand in zijn land thans met den dag zichtbaar slechter begint te worden. De Italiaan sche uitvoer is geheel ontwricht, zoodat de werkloosheid met sprongen stijgt. Tal van industrieele en andere bedrijven be ginnen in moeilijkheden te raken. De ge weldige sommen, die de oorlog in Oost- Afrika verslindt (geschat wordt dat per maand ongeveer 1 a 114 milliard lire in de bodemlooze put van Mars ver dwijnt) ondermijnen de betalingscapaci teit. Er komt volgens een Engelsch be richt uit Rome reeds gebrek aan geld, om den aankoop der reusachtige petro- leumvoorraden te betalen. De goudin zamelingen, die men gehouden heeft, waren uit propagandistisch oogpunt, al leraardigst. Maar in de praktijk hebben ze verschrikkelijk weinig beteekenis ge had. Nog geen maand lang kon men er de kosten van den oorlog mee dekken. Hetzelfde bericht uit Rome deelt mede, dat de vorige week vier buitenlandsche schepen met petroleum, die te Genua aankwamen, niet gelost zijn, omdat geen contante betaling was te verkrijgen. Het is mogelijk, dat er in dit en soortge lijk nieuws eenige overdrijving schuilt. Echter in de Italiaansche bladen komt de laatste dagen steeds grooter bezorgd heid naar voren. Van de hoera-stem- ming tijdens het begin van den oorlog is niet veel meer over. Zelfs de daverende overwinning van generaal Graziani heeft daar niet veel aan kunnen veranderen. Wij schreven reeds, dat op zichzelf aan deze overwinning niet al te veel be teekenis kon worden gehecht. Het ge bied, dat de Italianen daar in het Zuiden van Abessynië thans bezetten, heeft strategisch weinig waarde. Van Neghelli uit is 'n verdere opmarsch (naar Addis Abeba b.v.) vrijwel uitgesloten. Het berg landschap, dat dan doorgetrokken moest worden, is het onherbergzaamste en woestste van het geheele land. Als er geen opstand in Abessynië komt, (de Italiaansche berichten van de vorige week, dat het reeds zoover was, moeten uit den duim zijn gezogen) zou Grazi ani's zege een Pyrrhus-overwinning kun nen blijken, die slechts tengevolge heeft gehad, dat het leger der Italianen over steeds uitgestrekter gebieden verbrok keld moet worden en dus zijn aanvals- kracht verliest. Het feit, dat de Italiaan sche -regeering nog voortdurend meer troepen naar Abessynië stuurt (de vo rige week zijn er maar eventjes 17.000 man verscheept), geeft in dit verband te denken,. Een buitengewoon slechten indruk heeft te Rome nog de oplossing van de Fran sche kabinetscrisis gemaakt. De regee ringSarraut staat meer naar links dan die van Laval en zal waarschijnlijk door de socialisten op de been moeten wor den gehouden. Dezen kunnen daar iets voor voelen, omdat Laval, die struikelde over zijn buitenlandsche politiek, aan 't departement van buitenlandsche zaken werd vervangen door Flandin, van wien men verwacht, dat hij nauw met Eden zal gaan samenwerken. Dat is vooral wat de socialisten willen. Ze zul len weinig voor een nieuwe crisis voe len, omdat deze hun geen voordeel kan brengen vlak voor de Kamerverkiezin gen, die in den loop van dit jaar gehou den moeten worden. De ongerustheid van Italië over Flandin's benoeming is dus zeer begrijpelijk. Laval heeft veel voor Mussolini kunnen doen, door de sanctie-politiek te remmen. Dat is nu uit. door J. S. FLETCHER. 36). De menschen op de Markt keken zich de oogen uit, toen ze Oliver met den kleinen dreumes aan zijn hand over straat zagen gaan. De winkeliers gaven elkaar een knik. Zijn zakenvrienden ga ven hem een glimlachend knipoogje in plaats van hun gewonen groet. En een van zijn vrienden, die hem voor een speelgoedwinkel zag staan, klopte hem op den schouder. „Nee maar! Nee maar! Wat moet dat nou allemaal?" vroeg hij plagend. „Ben je op je ouden dag kindermeisje gewor den?" Oliver wees op het gezichtje van den kleinen jongen. „Een van het oude ras, wat?" vroeg hij uitdagend. „Niemand zal er toch wel aan kunnen twijfelen, dat hij een Cars- dale is!" De ander keek eens, eerst den jon gen toen Carsdale zelf aan. „Ja heusch.echt een aardje naar zijn vaartje!" zei hij, „Je bent zeker van plan dien heelen speelgoedwinkel voor hem leeg te koopen, nietwaar?" „Ja, tenminste iets van dien aard!" gaf Oliver lachend toe. De auto werd volgeladen met speel goed en zoo reden ze naar huis. Ze re den totvlak voor de deur en de chauf BRANDSTICHTING, De politie te Nieuwerkerk heeft aan gehouden en ter beschikking van de ju stitie te Middelburg gesteld zekeren L. v. B, 56 jaar, commissionair, te Nieu werkerk, die er van verdacht wordt in den nacht van 4 op 5 September 11. brand te hebben gesticht in een boeren schuur onder de gemeente Ellemeet. Van B. is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. OPLICHTING, Dezer dagen verscheen in een schoen winkel te Sas van Gent een meisje, dat voor haar mevrouw, (de naam werd opgegeven van een ingezetene die ter goeder naam en faam bekend staat), eenige schoenen „op zicht" kwam vra feur had er een heel karwei aan om al les in huis te dragen. „Heb ik je niet gezegd?" riep Benia uit. „Hij. zal den jongen door en door verwennen! Dat is nog het ergste! Jij bent heelemaal niet met kinderen te vertrouwen, Oliver.je zou dien jongen alles geven, waar hij maar om vraagt!" Oliver wendde zich tot de jonge moe der en beduidde Benia zich afzijdig te houden, „Nou dan, kindlief., hoe denk je er over? Je weet er nu alles van. Krijg ik mijn zin?" Uit zenuwachtigheid had hij zijn schoondochter nog niet eens een hand gegeven, maar nu strekte zij haar hand naar hem uit en keek hem aan met een diepen blik vol vertrouwen. „Ik weet zeker, dat u het goed met ons voor hebt.. We komen!" zei ze. Op den terugrit bleef Benia zwijgen, tot ze ongeveer halverwege de hei wa ren. „Nou., je hebt een heele verandering gewaagd, Oliver!" zei ze eindelijk, ,,'n Kind in huis!" „Ja, en je weet niet, wat er nog voor hem in het vet ligt, beste meid", zei Oliver. Wacht nog maar een beetje. wacht maar eens af!" Hij had een week of twee luchtkas- teelen gebouwd. Hij was nu in zijn schik, dat zijn plannen zoo goed schenen te zullen slagen. Doch opeens kwam de ge dachte aan den dooden Matthew Scarpe bij hem op en hij huiverde. Maar hij zet te die gedachte snel van zich af. „Het zal ons goed doen een kind in huis te hebben, Benia", zei hij glim lachend. „Het wordt een nieuw leven voor onseen heel nieuw leven!" EINDE VAN HET EERSTE DEEL. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XV. De vlag in den nok. Midden in den herfst, drie jaar na zijn vorig bezoek, kwam mijnheer Rawlinson met den Londenschen exprestrein te Hal firth aan, bracht zijn bagage in de Griffin en wandelde naar de fabriek van Carsdale. Oliver stond juist op het pun1 om naar huis te gaan. Zijn auto stond voor. Op het zien van zijn bezoeker lie) hij den chauffeur wachten en liet Raw linson in zijn eigen privé-kantoor, waar bijna niemand toegang had. „Nou, nou, wie had dat gedacht!" riep hij uit, zijn gast dadelijk whisky en si garen voorzettend. ,,Groote goedheid ik heb me al zoo vaak afgevraagd wa er toch van u geworden was. ben dezen kant zeker niet uit geweest... in geen twee jaar, wel?" „Bijna twee en een half jaar geleden meneer Carsdale", antwoordde Rawlin son. „Ik ben veel op reis geweest.... in Amerika en Australië en in Indië drukke zaken gehad!" „Ja, ja, er is heel wat water onder die brug daar in die twee jaar doorge- gen. Daar mevrouw uit moest wilde zij de schoenen maar medenemen, waarop de winkelier haar 3 paar schoenen me- degaf van de beste soort. Toen men den anderen dag om antwoord kwam vragen aan het bewuste adres, bleek van een en ander niets waar te zijn, zoodat de winkelier werd opgelicht i voor 3 paar damesschoenen. DIEFSTAL MET INBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l, is te Terneuzen ingebroken in een bazaar. De dieven zijn waarschijnlijk de achterpoort overgeklommen, hebben al daar een deur van het pakhuis gefor ceerd en zijn vervolgens naar den ba zaar gegaan alwaar zij diverse voorwer pen o.m. borstels, galanteriën enz., tot een belangrijk bedrag, hebben medege nomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Vergadering van de Federatie van Comité's, Omzetting der bonden en vereenigingen in coöperaties betoogd, Tot overleg met den handel beslo ten. De „Federatie van Comité's inzake de koienprijzen in Zeeland vergaderde Zaterdagmiddag in de „Prins van Oran je" te Goes. De voorz. de hr. J. Jobs e, te Aag- tekerke, opende de vergadering met een woord van welkom. Spr. sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst en constateerde voorts, dat degenen, die de oprichting van deze federatie als een teeken des tijds beschouwd worden hebben gelijk gekregen. Na de eerste genomen loopgraaf, moest verder ge streden worden. Werd men eerst niet erkend, thans wordt de federatie be schouwd, als de voornaamste vertegen woordigster van de Zeeuwsche kolen- verbruikers. De federatie is weer op volle strekte. Ook Vlissingen schaarde zich weer in het gelid. Spr. wraakte 'n woordbreuk van den voorzitter der kolenconventie, die beloofd had, dat te Vlissingen de status quo gehandhaafd zou worden. Tenslotte sprak spr. de hoop uit, dat in Nederland nog weer eens gezongen zal worden „we leven vrij, we leven blij", en dat er dan bijgevoegd kan wor den: Van Zeeland begon de victorie. (Applaus). Jaarverslag, De secretaris, de hr. L. P. van Oor schot, te Vlissingen, constateerde in zijn jaarverslag, dat tijdens het twee jarig bestaan der federatie wel geble ken is, dat de oprichting een noodza kelijkheid was, en het bestaan blijvend dient te zijn. Geconstateerd werd, dat in de federatie een opgewekte geest heerscht en een intens medeleven van vrijwel de meeste plaatselijke „kolen- vereenigingen". Dezelfde geest heerscht in het bestuur, samengebonden door het dienen van het algemeen belang. Na de vorige algem. vergadering ge memoreerd te hebben, meldt het ver slag, dat de opdracht, die het bestuur kreeg, om een onderzoek in te stellen naar de geconstateerde levering van brandstoffen, geen resultaat opleverde. Daar de bepalingen der conventie zoo danig zijn, dat nieuwe leveranciers niet werden toegelaten, diende nauwer con tact gezocht te worden met de bestaan de landelijke organisaties, t.w. „De Han delskamer", en het „Centraal Bureau uil het Ned. Landbouw Comité". Opgemerkt werd echter, dat de meeste besturen voor deze gedachte nog niet rijp zijn. In- tusschen werd van beide organisaties de meest mogelijke medewerking ont vangen. Het bestuur kwam vijfmaal in verga dering bijeen. Verder werd gememo Apotheker Dumont heeft nu de M.S.S.-cachets samengesteld, uit ver schillende bestanddeelen, welke elk tot taak hebben bepaalde levens functies op te frisschen. Ze bevatten plantaardige stoffen, welke op zachte en natuurlijke wijze Uw darmen bevrijden van de vergiftige afvalstoffen, gal-extracten die de werking van de lever regelen, melkzuur-fermenten, die de gisting in de darmen opheffen en chloro phylls, dat 'n gunstigen invloed heeft op bloeds-omloop en bloeddruk. Het gebruik van M.S.S.-cachets komt Uw geheele gestel ten goede. M.S.S.-cachets (ook wel genaamd: Laxeer-Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wèl in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. (Ingez. Med.) reerd, dat op de vergadering in Mei werd besloten, dat alle „kolenbonden" zich zullen omzetten in coöperatieve vereenigingen, om rechts persoonlijk heid te verkrijgen. Pogingen om vooc groepen, van vereenigingen deze om zetting' collectief te doen plaats vin den, bleven zonder resultaat. De juri dische adviseur van het Centraal Bureau deed in deze stappen bij het departe ment. Intusschen namen enkele ver. den coöperatieven vorm reeds aan, „Draagt elkanders lasten", scheidde zich af, doch trad in Dec. met 1350 le den weer toe. Half September ontving het bestuur een uitnoodiging van de Conventie om den toestand in Zeeland te komen be spreken en onder de oogen te zien, of in Zeeland een overeenkomst tusschen handel en bonden tot stand zou kun nen komen Het bestuur gaf aan deze uitnoodiging gehoor. Hierdoor werd de federatie erkend als leiding gevend li chaam, hetgeen als een groot succes mag worden beschouwd. Het bestuur bond zich op deze conferentie tot niets, daar in deze een principieele beslissing noodig is. Voor het bestuur staat ech ter vast, dat een overeenkomst met den handel nimmer als gevolg mag hebben „een achteruitzetting of aantasting van de historische rechten onzer organisa ties". Uit het bijgevoegde financieele ver slag, sluitende met f 309 bleek het batig saldo f 71 te bedragen, loopen", zei Oliver peinzend. „En nu bent u hier voor zaken?" „Ja, hier in de buurt", zei Rawlinson. „En daarom heb ik me maar in de Grif- fin geinstalleerd.ik denk hier een dag of veertien te blijven." „Geen Griffin.... niks daarvan!" ze Oliver terstond. „U komt mee en logeert bij mij! O neen.... geen denken aan weigerenIk weet wel, wat u noodig hebt. U kunt 's morgens in mijn auto meerijden.dan hebt u den heelen dag om zaken te doen.in den avond kun* u altijd over een auto van me beschik ken u hebt het dan heel wat. ge- noegelijker dan in de Griff inen ver der kunt u doen, wat u wilt.... Vrij heid, blijheid!" „Ik moet zeggen, dat het heel erg aardig en gastvrij van u ismaar ik mag heusch toch niet een zoo...." „Ja, ja.... nou dan, dat is afgespro ken", antwoorde Oliver, zijn telefoon opnemende. „Met de Griffin? Ja.... och.... wilt u de bagage van mijnheer Rawlinson aanstonds even naar mijn 'ruis laten brengenhij blijft bij mij 'ogeeren.... Ziezoo, dat is in orde.... ris we thuis komen zal uw boeltje er vel al zijn!" „U houdt er een heel eigen manier van zaken doen op na", lachte Rawlin son. „U hebt zeker heel wat afgedaan na mijn laatste bezoek hier. Ja, ik las laatst in de krant van die twee leer stoelen in het Russisch, die door u ge sticht zijn.... prachtidee, dat moet ik zeggen!" Hierna volgde een bespreking van beide verslagen, die aan de leden toe gezonden werden. De hr. F. de Rijke, te Koudekerke, vroeg, waarom de naam veranderd werd, en maakte aanmerking op de re dactie van eenige gedeelten van het jaarverslag, die spr. meende, dat on volledig waren. Spr. betwijfelde voorts, of het een succes was, dat de federatie door de conventie erkend werd, en ried aan, niet teveel te zeggen De conventie kon wel eens bedoeling hebben, de fe deratie in de kaart te kijken. De s e c r. merkte op, dat de tijd voor bij raakt, dat men geheel vrij kon koo pen en verkoopen. Men zal zich moe ten aanpassen aan een zekere orde- ning'sgedachte. Past men zich niet aan, dan zou men den doodsteek geven aan alle kolenvereenigingen. Spr. gewaagde nogmaals, met dank van de medewerking der twee in zijn jaarverslag genoemde organisaties en wees er met nadruk op, dat de kolen vereenigingen in wezen zuivere coöpe raties zijn. Het geheele bestuur der fe deratie, staat achter deze gedachte. Het omzetten der vereenigingen in wettelij ke coöperaties, bedoelt alleen, ze een rechtsgrond te geven. Wil men vrijheid, dan zal men eerst moeten komen tot ge bondenheid, Om in deze van voorlichting te kunnen dienen, stelde het bestuur zich in verbinding met mr. Brouwer, den juridische adviseur van het Centraal Bu reau van het Ned. Landbouw Comité. „Ja, vindt u niet? Een van de beste ideeën, die ik nog ooit gehad heb. Kijk, ik heb indertijd heel wat handel met Rusland gedreven en zat er altijd mee, dat ik geen woord Russisch verstond., en ik heb nooit een bediende kunnen vinden, die er wel wat v,an wist. Het zou me vaak duizenden ponden gescheeld hebben, als ik iemand gehad had, die de taal machtig was geweest. Geen en kele Engelschman schijnt een woord Russisch te kennen. Daarom dacht ik zoo, dat zal ik voor de toekomst verbe teren. en toen heb ik er vijf en twin tigduizend pond voor uitgetrokken." „U bent een publieke weldoener!" zei Rawlinson. „Och.... dat is nog niets vergeleken bij wat ik hier in de stad gedaan heb na uw laatste bezoek. Kom, laten we gaan, dan zal ik u onderweg een en an der laten zien, wat op mijn voorstel is tot stand gekomen." Hij bracht zijn bezoeker naar een stil le straat midden in de stad, waar een nieuw gebouw werd opgetrokken. De werklieden gingen juist haar huis en begroetten Oliver allen zoo beleefd, dat Rawlinson wel den indruk kreeg, dat Oliver met dat werk meer dan toe vallig iets te maken had. Hij gedroeg zich trouwens, alsof hij er de baas was. „Kijk maar eens hier!" zei hij, zijn gast op een groot blok wit marmer wij zend, dat aan den ingang was ingemet seld, „daar kunt u de bestemming van dit gebouw lezen." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5