Pauze in het Noorden. BEURS- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREN De aankoop van de bosschen van „Hoogduin" gaaf niet door. ZUID-BEVELAND. RAAD VAN BAARLAND. RAAD VAN KATTENDIJKE. NOORD-BEVELAND. BEÜhSiHÈüMINicitB van Maaitaag. Amerika - Obi.marki Industrie SUfTEëSSJIID. De oorlog in Oosi-Airik*. Midden-Abessynië een groote modderpoel. De moeilijkheden in het ïtali aansche hotelbedrijf. Markt - Suiker ENGELAND. De teraardebestelling van Koning George. DUITSCHLAND, DE R. K. BISSCHOPPEN CONTRA HET NIEUWE HEIDENDOM. Een herderlijke brief, die ech ter geen verscherping van den kerkstrijd beteekent. DE BEWAPENING. Krupp maakt goede zaken. DUITSCHLAND GAAT NIEUWE OORLOGSSCHEPEN BOUWEN. j. Dr AMSTERDAM, 27 Januari, Het eerste getal is de vorige notee- ,'ing, daarop volgt de oflicieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 98%—98%-%, Ned. 33 1000-4 98%—98%-%. Ned. 34 1000-4 98%—98%-%, Certificaten-3 86%-86%. O. Indie 34 1000-4 97%—97%-%, Denemraken Oblig. 1926-5 83 Engeland 1960-90 4 71% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 92%—93. Japan 1924-6% 55%56%. Amsterdam 1933-5 100%—100 Amsterdam 1934-4 9897%, 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 93%—91%. Zeeuws. Hyp. B-4% 93 Cities Service Cy P. 1958 5 41%41%. A Amsterd. Bank 115%114%. C Rott. Bankver. 112i A Twentsche B,ank 8888, A Pref. Gruyter en Zn. A. 112%112%. een breedte van 6.5 en een diepgang van 39 dm. Het schip is bewapend met een kanon van 8.8 cm no. 3 en een mitrailleur van 40 mm no. 2. Ged. Staten hebben met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot agent van den Provincialen stoombootdienst op de Westerschelde te Neuzen, den heer J. I. de Waal, thans goederenklerk bij dien dienst alhier. Wij vernemen van betrouwbare zijde, dat de eigenaar van de bosschen van „Hoogduin", de (Amerikaansche) heer Sommerhoff, het gemeentebestuur van Domburg heeft geschreven, dat hij bij nader inzien op het bod van 35.000 30.000 van de gemeente en 5.000 van den Polder Walcheren) niet kan in gaan. De aankoop dezer bosschen door Domburg, waartoe de Raad verleden week besloot, gaat dus niet door. B. en W. van Domburg hadden de. overtuiging gekregen, dat de heer Som merhoff voor 35.000 (aanvankelijk vroeg hij 50.000) verkoopen wou. Het hoeft geen betoog, dat het afspringen van den aankoop te betreuren is. Men moet nu vreezen, dat een deel der bos schen voor bouwterrein zal worden ge bezigd, zoodat weer een stuk natuur schoon zal verdwijnen. ARNEMU1DEN. Op initiatief van ds. H. Scholing, geref. predikant is alhier een plaatselijk comité gevormd, dat zich ten doel stelt meer belangstelling te wekken voor de Vrije Universiteit te Amsterdam. ARNEMUIDEN. Zaterdagavond j.l. hield de N.S.B. te Arnemuiden een open bare vergadering, waarin als spreker op trad de heer J. H. C. de Bruin, lid van de Prov. Skaten van Noord-Holland. In den breede besprak de gerefor meerde spr. de christelijke grondslagen der Beweging. Hij bestreed de Nieuwjaarsrede van minister Colijn, waarin het bestaan van politieke partijen als geestelijk adeldom van een volk bestempeld werd. Bovendien laakte spr. 't, dat deze Nieuwjaarsrede eerst op een wasplaat was opgenomen en daarna door de radio was uitgezonden, waarbij het Nederland- sche volk in den waan werd gelaten, als zou de minister-president persoonlijk voor de microfoon hebben gestaan. Hoewel de gereformeerde predikant en twee andere personen uit gerefor meerden en A.R. kring te Arnemuiden tot een debat waren uitgenoodigd, was geen der uitgenoodigde heeren ter ver gadering verschenen. MELISKERKE. Vrijdagavond verga derde de plaatselijke afdeeling van de vereeniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren". Het aantal leden bedroeg op 1 Januari jl. 209 waarvan op de ver gadering 16 tegenwoordig waren. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Harpe. De secretaris en de bode gaven een uitvoerige uiteenzetting van de ont worpen verzekering tegen operatie- en andere kosten naast de bestaande, ge wone verzekering. Hierop volgde een levendige bespreking. De kosten zijn velen nop aan den hoogen kant. Er hadden vier opnamen plaats in de ziekenhuizen in 1935. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Vrij dagavond kwam de muziekvereeniging O.N.D.A. alhier in algemeene vergade ring bijeen. De voorz., de heer P. Me- liefste opende de vergadering en deelde mede, het op hoogen prijs te stellen, dat het thans de eerste maal is dat de eere voorzitter, de burgemeester de bijeen komst bijwoonde. De burgemeester zei- de met een beklemd hart deze onder scheiding te hebben .aangenomen, maar vond het een genoegen thans een enkel woord tot de vergadering te mogen spre ken. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten wa ren f 370, de uitgaven f 341. De heeren K. Klap en J. de Vries werden tot be stuursleden herbenoemd. Besloten werd om den 2en Pinksterdag deel te nemen aan het concours te Wemeldinge. De jaarüjksche uitvoering werd vastgesteld A Pref. Jurgens A 103103%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 397397. A De Schelde N.B. 41%44. A Ver. Papf. v. Gelder 55%56. C Am. Celt en Foundry 19%19%. C Am. Smelt en Ref. 36%36%. C Stand. Brands 9%10. C North Am. Cy. 16%—17%. A Born. Sum. H.M. 147148. A Linde Teves en Stokv. 82 A Ned. Wol Mij. 85%—87. A Singkep Tin Mij. 94%95. AJ. C. Japan Ln. 38%39%. A Rotterd. Lloyd 42%- A S. M. Nederland 41% A Amst. Thee C.M, 44%44% A Houth. Alberts 27%—27%. C Baltimore Ohio 10%11. C Southern Pac. Cy. 16%16%-%. A Southern Rlw. 8%8%. C Union Pac. Rr. 70%—72%. C Int. Nickel Cy. 28%—28%. op 6 M,aart. Verder deelde de voorzitter mede, dat het bestuur besloten heeft voortaan de uitvoeringen in plaats van in het voorjaar, in het najaar te houden. KOUDEKERKE. Vrijdag gaven de C. Jl. V. „Jonge Kracht"" en de C. J. C. „Hoop der Toekomst" alhier een fami lieavond in de openbare lagere school. Het zeer ruime gymnastieklokaal was geheel gevuld met belangstellenden toen ds. Van Kooten de bijeenkomst opende. Daarna werd met de uitvoering v,an het programma een begin gemaakt. De heer W. P. Roose nam daarbij de leiding op- zich. Het rijk verzorgde programma werd uitstekend uitgevoerd en verschafte ieder een genoeglijken avond. Voor dracht, opstel, samenspraak, zang en mu ziek zorgden voor een aangename af wisseling. Aan het einde van dezen avond gekomen werd door den heer Roose nog een pittig, opwekkend woord gesproken, VROUWENPOLDER. Vrijdagavond hield de geitenfokvereeniging „Verede ling" in het café Duvekot, onder voor zitterschap van den heer L. Duvekot, haar goed bezochte jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental steeds toenemende is. De vereeniging telt thans 54 leden met ruim 100 geiten. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat de ver eeniging er ook finantieel goed voor staat. Het batig slot bedraagt ruim f 7. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren P. Melse en H. Janse. Besloten werd de bok der vereeniging te station- neeren bij den heer P. Melse. De con tributie voor 1936 werd bepaald op f 0,50 terwijl werd besloten het dekgeld te be talen door niet-leden der vereeniging vast te stellen op f 1,50. Voorts werd besloten de provinciale geiten in het vervolg te doen controleeren en ook dezen zomer wederom een geitenkeuring te houden en daarvoor een subsidie van gemeentewege te vragen. ZOUTELANDE. Vrijdagavond gaf het kinderzangkoor „De Nachtegaaltjes" 'n openbare uitvoering onder leiding van mej. Versluijs in de school. Bij den aan vang bood één der meisjes een aardige verrassing aan mej. Versluys aan. Het programma werd vlot afgewerkt en viel zeer in den smaak bij het pu bliek; vooral het „Eendenhoedstertje" en de „Kinderpotpourri". YERSEKE. Zooals men weet, moet een 9-tal oesterkweekers 40 pet. pacht be talen. Tegen deze beslissing zijn zij in hooger beroep gegaan bij den minister. Zaterdagmorgen hebben ze evenwel be richt ontvangen, dat de minister geen vermindering kan toestaan. Ze moeten dus 40 pet. van hun pacht betalen. Naar wij vernemen zullen ze tot in hoogste instantie gaan. YERSEKE. Woensdag a.s. zal de Raad vergaderen tot behandeling van het nieuwe reglement van orde. Dit regle ment stelt o.a. voor de oude methode van rondvraag af te schaffen. Dan zul len eventueele vragen aan B, en W. vooraf schriftelijk moeten worden inge diend. BAARL AND. Zaterdagmiddag ver- gaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. Ermerins. Afwezig de heer W. Zeevaart wegens ziekte. Na de opening deelde de voorz. me de dat Ged. Staten hebben beslist dat aan de wed. Ponpoene moet worden uitbetaald de haar door den gemeente raad indertijd toegekende vergoeding ingevolge de l.o. wet Aan den heer P. Leijs werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris-ontvanger van het B.A. Na der werd besloten te gelegener tijd sol licitanten op te roepen op een salaris van f 100 en een borgstelling van f 550. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld op f 205 over 43 contribua beien. Het nieuwe plan tot gedeeltelijke be planting van 't dorpsplein werd alge meen toegejuicht. Alleen wilden enkele leden nog iets verder gaan in de toe komst. Een verzoek van 't B.A. om een sub sidie over 1936 a f 1400 werd zonder discussie toegestaan. Het verzoek van A. Kole om verhoo- Duitschl. '30 1000-5% 23—25%. A Koloniale Bnk. 58%59-%. A N.I. Hbk. 1000 88%—89-%. C Ned. H. M. 1000 133—132%. A Alg. Kunstz. U. 29%—29%-%. A v. Berkels Pat. 45%45%. C Calvé-Delft. 57%—57%. A C. Suiker Mpij. 112113%. A Ned. Ford A.M. 243%—243. A Philips Gem. B. afg. 220%—223%-22 C Unilever 106%—105%-%. C Anaconda Cop. 17%17%-18. C Bethlehem St. 29%—30%-30. C Kennec Copper 18%18%-%. C Un. States Leather 5%5%. C U. States St C. 28%—28%-%. A A.N.I.E M.—N,B; 173%—172% A Kon Petr. Mpij 233%—233%. C Contin. Oil Cy. 20%—21-% C Phillips Petr. Comp 24%24%. C Shell Union O C. 10%—10%-%. ging belooning als controleur steunrege ling en de vergoeding op f 100 te bren gen werd met algemeene stemmen ver worpen en met 4 tegen en 2 voor te weten van de heeren J. Traas en J. de Rijk werd eveneens het voorstel ver worpen van den heer J. Traas om het te brengen op f 70. Verder werd besloten op voorstel van B. en Wdat auto's, wagens, bakfietsen enz. 's avonds zonder verlicht te zijn mogen staan, op ter hoogste 15 m. van een brandende lantaarn. Bij de rond vraag wees de heer De Mol op den slechten toestand van Deli's voetpad; waarvan B. en W. hun aandacht zullen schenken. KATTENDIJKE. In de Vrijdag gehou den Raadsvergadering werd medege deeld, dat de begrooting voor het jaar 1936 door Ged. Staten was goedgekeurd en dat bij Kon, Besluit goedkeuring was verleend van de opheffing van de op centen op de gemeentefondsbelasting. Een schrijven van een jachtopziener over hondenbelasting werd voor kennis geving aangenomen. Besloten werd aan het Rijk f 1850 aan te vragen voor een plaatsje te bouwen te Kattendijke voor Eigen Erf te Goes. Met algemeene stemmen werd de hr. C, Molhoek benoemd tot lid van het Armbestuur te Kattendijke. Besloten werd met de gemeente Goes een regeling aan te gaan voor toelating leerlingen tot de Openbare school voor U.L.O. Op het adres van de afdeeling Katten dijke van den Ned. Bond van Arbeiders in het landbouwbedrijf werd besloten geen 2 doch één wachtweek te houden voor de georganiseerden en 2 weken voor de ongeorganiseerden, de steun verder zooals die reeds geregeld is. Besloten werd eenige bepalingen te maken dat stilstaande motorrijtuigen op de openbare wegen het voorschrift ver vat in artikel 62 bis van het Motor- en Rijwielreglement niet behoeven na te komen. Met de diaconie der Ned. Herv. ge meente zal een ruil van grond aangegaan worden. WEMELDINGE. Met ingang van 15 Febr. a.s. is tot Vader en Moeder in het Tehuis van Ouden van Dagen „Vrede- Best" alhier, benoemd, het echtpaar M. van der Male-Crucq te 's Heer Arends- kerke. WOLPHAARTSDIJK. Alhier werd een landbouwvereeniging opgericht, welke den naam zal dragen van „Landbouw en Veeteelt" Het ledental bedraagt ruim. 50 De Vereeniging stelt zich ten doel door gezamelijken aankoop van kunstmest stoffen, enz. de gemeenschappelijke be langen te behartigen Tot bestuursleden werden gekozen J Driedijk, S. Balkenende, W. Buyze, P. Lindenbergh en M. Janse. KORTGENE. De duiVenjager Jan van Maldegem Pzn. heeft over '35 ruim 400 duiven in de omstreken van Kort- gene geschoten. In 't voorjaar zijn deze dieren een ware plaag voor de verbou wers van peulvruchten, KORTGENE. Tengevolge van de iepenziekte worden er thans rond Kort- gene veel olmenboomen gerooid. De mooie rij, heel zware boomen aan den Torenjlijk, aan den Galgendijk, en aan den dijk achter den molen van Kortgene zijn of zullen allen onder de bijl van de houthakkers verdwijnen. De omstreken van Kortgene, die het boomrijkste van alle dorpen op Noord Beveland zijn, worden nu wel heel kadi gemaakt. Wel is waar worden er direct jonge boompjes geplant, doch dit zijn meerei- deels populieren, zoodat men in de toe komst verwachten kan, dat de oude statige olm wel geheel uit deze omstre ken verdwenen zal zijn. KORTGENE. Tot nog toe zijn er heel weinig aardappels uit de haven alhier verscheept. Nu evenwel de prijs 2.25 per mud is, is de verscheping in de afge loopen week veel vlotter gegaan. KORTGENE. De turn-vereenig'ing „Oefening Kweekt Kunst" gaf Vrijdag en Zaterdagavond in het gymnastieklo kaal der O.L. school een uitvoering. C Tide Water As^; Oil 9%»9M-10, A K.N. Stoomb. Mij. 7%7%.' A Ned. Scheepv. U. 51%52-3%. A H.V. Amsterdam 240%244-45%. A Java Cult. Mij. 138%140. A N.I. Suiker U. 120%—120%. A Deli Batavia 188%—187%-91. C Deli Mij. 1000 198%—196%-203. t\ Senembah 197%201-4 A Amst Rubb. C. 124%—125%-26% A Deli-Bat. Rubb. 74%73%-% A Hessa Rubber 10199%-100%, A Serbadjadi S.R, 71%—70%. Prolongatie 22, WISSELKOERSEN. ,hv«K 25 Jan. 27 Jan. Londen 7.29 7.28 Berlijn 59.27 59.26 Parijs 9.71% 9.72% Brussel 24.89 24.85 Zwitserland 47.90 47.90 Kopenhagen 32.57 32.55 New-York 1.45% 1.45% De voorz. van de vereeniging, de hr. L. D. v a n D a m m e, opende. Hij sprak de wensch uit, dat er nog wat meerdere jongeren lid van de vereeniging zullen worden. Hij deelde verder mede, dat de leider der vereen., de heer J. de Key- z e r eenige vrije oefeningen zou maken, welke hij verplicht moest doen op den wedstrijd te Hengelo en Bergen op Zoom, zulks op verzoek van de jury. De vrije oefeningen dames en meisjes waren bijzonder mooi Beweging en rythme wa ren volkomen gelijk en op maat. Het nummer brug'-turnen heeren wekte ie ders bewondering. Ook de meisjes en jongens gaven mooi werk, al gebeurde het wel eens een enkele maal, dat er eentje faalde. Het hoogrek heeren had veel applaus. Tusschen de nummers door gaf de leider krasse toeren te zien. Mej. Swart van „Volharding" uit Goes gaf ook een verbluffend staaltje van haar kunnen. Tusschen de nummers door werd er 4 tooneelstukjes opgevoerd. Het mu- ziek-ensemble „O.K." o.l. van den heer A. B. Holster, gaf zijn medewerking. De beide avonden was de zaal geheel be zet. In het krijgsbedrijf op het Noordelijk oorlogstooneel schijnt op het oögenblik een stilstand ingetreden. Beide partijen zijn uitgeput door de hevige gevechten der laatste dagen en zijn thans bezig haar strijdkrachten te reorganiseeren. Echter verwacht men elk oogenblik dat een nieuwe groote slag zal ontbran den. De situatie is zeer verward, aange zien in beide kampen wordt verzekerd, dat men de overwinning heeft behaald. Op het oogenblik is het in Tigre weer aan het regenen, doch de regenval is niet zoo hevig, dat hij de operaties zou bemoeilijken. Daarentegen stroomt in het centrale gebied van Abessynië de regen zonder ophouden neer, waardoor het land in één enorme modderwoestijn is herschapen. Van het front in het Zuiden zijn er alleen Italiaansche berichten. Deze hou den in, dat voorhoede-iafdeelingen van generaal Graziani meer dan 100 km ten N. van Neghelli zouden zijn doorgedron gen, zonder op tegenstand te stuiten. De negus heeft Zondag een officieel communiqué laten publiceeren, waarin wordt verklaard, dat bij de luchtraids in het Zuiden minstens 500 burgers om het leven zijn gekomen. In totaal zijn gedurende de laatste weken 12 luchtaan vallen door de Italianen uitgevoerd, waarbij aldus wordt in het commu niqué gezegd open steden zijn gebom bardeerd en ook 2500 stuks vee zijn ge dood. Stefani meldt uit Rome: De corporatie van het hotelbedrijf is Zaterdag voor de eerste maal bijeen gekomen in het Palazzo Venezia onder voorzitterschap van Mussolini. Bespro ken werden de verschillende maatrege len die genomen moeten worden, ten einde 't hoofd te kunnen bieden aan de moeilijkheden in het hotelbedrijf, dat in het bijzonder de gevolgen ondervindt van het stopzetten van den toeristen- stroom uit het Noorden. Mussolini nam aan de debatten deel en legde daarbij den n,adruk op de noodzakelijkheid dat al het mogelijke in het werk gesteic moet worden opdat het hotelbedrijf de huidige crisis te boven komt, waarna bij een voorstel goedkeurde tot instelling -van een corporatief comité ter bestu deering van de problemen in de hotel industrie. Dit comité zal tot taak heb ben de verbinding te verzekeren tus schen de syndicale organisaties van deze categorie en de regeeringsorganen ten behoeve van een prompte verwer kelijking van de besluiten dei corpora tie. De onder-voorzitter der corporatie stelde o.a. nog voor den toeristenstroom uit de landen, die geen sancties toepas- sen, te versterken. - Schepen - Tabak {Wetug gtuvyuiieerd.) Bij de begrafenis van Koning George V zullen zich zestig leden van het Brit- 6che legioen en vertegenwoordigers van buitenlandsche oud-strijders vereenigin- gen in Hyde Park opstellen. Achter de affuit met het stoffelijk overschot zuilen 150Q hooge officieren schrijden. Koning Edward zal in marine-uniform te voet het stoffelijk overschot van zijn vader volgen; achter hem komen de overige vorstelijke personen. De stoet zal worden gesloten door een aantal staatskarossen, waarin de koningin en de overige dames der koninklijke fami lie zullen plaats nemen. Gedurende de 2 uur, d,at de stoet door de straten van Londen trekt zullen in Hyde Park en van den Tower minuut- schoten worden gelost. Op verlangen van den koning zal de bijzetting te Windsor op zeer eenvoudige w.jze ge schieden. De algemeene stilte van 2 minuten zal plaats hebben op het oogenblik, dat de kist in de groeve zal worden neerge laten. De Daily Telegraph bericht, dat de koningin ook in de toekomst de offici- eele titel koningin Mary zal blijven be houden en niet die van koningin-wedu we. De Nederlandsch delegatie. De Nederlandsche delegatie, welke de Nederlandsche Regeering zal verte genwoordigen bij de begrafenis van ko ning George is hedenochtend te 8,40 te Londen aangekomen, tegelijk met de Duitsche delegatie. In alle r.k. kerken in Duitschland is gisteren een herderlijken brief voorge lezen, waarin de bisschoppen stelling nemen tegen het nieuwe heidendom. De inleiding klinkt nogal vinnig. De bisschoppen zeggen, dat Duitschland eerst door het Christendom is gewor den, wat het is. Het Christendom moet dus met alle middelen worden verde digd. De conclusie van deze stelling is echter geenszins, dat er derhalve ge streden moet worden maar integendeel, dat de cultureele strijd in alle gevallen moet worden vermeden. Het is den geloovigen verboden, zeg gen ze verder, boeken te lezen, die van den geest der heidensche richting zijn doortrokken. Terwijl de r.k. bisschop pen het nieuwe heidendom den oorlog verklaren, getuigen zij tevens, dat net verre van hen ligt, om zoodoende den nationaal-socialistischen staat of de partij te kort te doen. Want: de partij en de staat identificeeren zich geens zins met het nieuwe heidendom. Als men de zaak op den keper be schouwd, beteekent deze herderlijke brief dan ook geenszins een verscher ping van den strijd tusschen r.k.' kerk en staat. Integendeel: hij vormt een on derdeel van de pogingen van den laat- sten tijd, om een verzoening te bewerk stellingen. De Krupp-fabrieken hebben naar uit Essen wordt bericht, in 1935 een netto winst gemaakt van 10.341.000 mark, die weer geheel in het bedrijf zijn belegd. Er werken op de fabrieken op het oogenblik 90.000 arbeiders, dit is 15.000 meer dan in 1934. In 't gepubliceerde jaarverslag wordt er op gewezen, dat de goede gang van zaken een gevolg is van de regeerings- maatregelen. De Daily Telegraph zegt uit goede bron te vernemen, dat Duitschland zeer binnenkort twee pantserschepen met n tonnage van meer dan 26,000 ton zal gaan bouwen, een van het type Elsass en een van het type Hessen, die op het oogenblik in aanbouw zijn. Deze tonnage dient ter aanvulling van de 112,000 ton, die op het oogenblik op Duitsche werven in aanbouw zijn. Voorts zal een vliegtuigmoederschip r De heeft driesse (St. Si saris K. H. Omti Staatsq een be wet, vl bedoel| Tweec sie dol genwo digen het St zullen zocht: te Nij Haarle Lohma Bergh nenbul baron ris de| the. Zool van b| eerste tie zal De pen schildl Gereif ■oordej weget te, n.l ander plaats DE Hef| De journd medel dat hl M. d«T zou van der blicit^ omtre Wa bekej len, gewei om dl bliek I volge K 4| den PJ weg over zooi alee mc naai 'heel voe| vool Jl ken| weg boel vanl Cf weg (TH in dent of L| weg bur d. jac

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2