Brandwonden mm ei wind» BINNENLAND. ZEELAND, TENTOONSTELLING nummer 22. TWEE BLADEN. MAANDAG 27 j aniIari 1936. EERSTE BLAD, 179e JAARGANG, Tweede Kamer juicht verbod van weercorpsen toe. Pu rol er op Puro! geneest Evangeline Booth in Zeeland. iËDDELBURG. Huiselijke twisten. GGE S, AUTOMOB IEL AMSTERDAM - 31 JAN.Vm 9 FEBR. SLUITING ZONDAG 9 FEBR. 5l/»u.o.m. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. VLISSINGEN. yrwitictHf* MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOISCHE COURANTE Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaai de der Vereeniging de Nederlandsche Da'gbladpera. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Een nieuwe W. A.-organisatie van de N.S.B. in de maak? Verschenen is het voorloopig verslag der Tw. Kamer over het wetsontwerp waarin de regeering de bevoegdheid wordt toegekend maatregelen tegen z.g. weercorpsen (gewapende of althans mi litair geschoolde partij-organisaties) te nemen. Vrij algemeen verklaarde men de in diening van dit wetsontwerp toe te jui chen en zich met de strekking daarvan te kunnen vereenigen, ook al had men tegen de uitwerking bezwaren. Men was, vooral met het oog op de ervaring in het buitenland, van oordeel, dat weer corpsen een groot gevaar voor de open bare orde kunnen opleveren en dat maatregelen daartegen niet achterwege kunnen blijven. De regeering moet het gezag in eigen hand houden; de neiging tot het vormen van particuliere organisaties, welke zich te eeniger tijd tegenover de regee ring zouden kunnen stellen, behoort daarom onderdrukt te worden. Men was het met de regeering eens, dat de ont wikkeling van de toestanden 'in ons land maatregelen om deze neigingen te onderdrukken noodig gemaakte hebben. Naar buitenlandsch voorbeeld toch schijnen ook hier te lande enkele groe pen zich te willen voorbereiden om, wanneer het hun niet of naar hun zin niet snel genoeg gelukt, langs legalen weg de macht te veroveren, geweld te gebruiken ter bereiking van hun staat kundige doeleinden. Vele leden dachten hierbij in het bij zonder aan de Nationaal Socialistische Beweging. Weliswaar schijnt deze de z.g. W.A. (weerafdeelingen) officieel te zullen ontbinden nog vóórdat dit onl- werp wet kan worden, doch men vroeg zich af, of deze opheffing niet slechts formeel zal zijn, terwijl de oefeningen zullen woidcn voortgezet en er in we zen dus vrijwel niets verandert. Op ver schillende wijzen is, zoo meenden som mige leden, uitgelekt, dat de functi onarissen van de weer-afdeelingen, de motor-afdeeling en de overige soortge lijke organisaties der N.S.B.welke met ingang van 31 December 1935 zouden worden ontbonden, hun functies blijven behouden. Daarenboven schijnt een nieuwe W. A.-organisatie in voorberei ding te zijn. Een opdracht tot het druk ken van de daarvoor bestemde nieuwe contributieboekjes moet reeds op of om streeks 14 December j.l. aan een druk kerij te Utrecht verstrekt zijn. Men vroeg of de regeering hiernaar een on derzoek heeft ingesteld, en zoo ja, met welk resultaat. CONTINGENTEERING VAN PAARDEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarbij wettelijke re geling wordt gegeven aan het Kon. be sluit tot contingenteering van den in voer van paarden gedurende een tijd vak van 12 maanden. Blijkens de memorie van toelichting werden in 1931 ingevoerd 853 paarden; in 1932 621; in 1933 1120 en in 1934 6033 stuks. Deze cijfers toonen aan, dat de invoer een sterk overmatig karaktejr draagt, terwijl die overmatige invoer, die voornamelijk plaats vindt uit enkele Oost-Europeesche landen, uit rassenoog- punt een gevaar vormt voor het type paard, gefokt op Nederlandschen bo dem. Een schade, toegebracht aan dit ras zou slechts na tal van jaren kunnen worden hersteld. Met deze feiten werd rekening gehouden bij de bepaling van basisjaren (1931, 1932 en 1933) en con- tingenteeringspercentage (100). Deze contingenteering is ook van be lang in verband met de mogelijkheid, die zij biedt om de ontduiking van de con tingenteering van slachtpaarden tegen te gaan; het is n.l. gebleken, dat in vele gevallen invoer van slachtpaarden plaats vond onder de benaming werk paarden, aangezien in het laatste geval geen invoervergunning noodig was. Voor den invoer van paarden, inge schreven in een stamboek, rijpaarden en paarden, bestemd voor legerdoelein- den, zullen zoo noodig bijzonder toewij zingen worden verleend. DE EX-KEIZER 77 JAAR, Ex-keizer Wilhelm te Doorn wordt heden 77 jaar. Ruim 17 jaar leeft hij thans als balling in Nederland. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN TE ROTTERDAM. Rotterdams gemeentebestuur bevindt zich thans nu de maand Januari reeds bijna verstreken is nog voor de vraag of het op 1 Februari in staat zal zijn aan de financieele verplichtingen der stad te voldoen. De voorwaarden, die de re geering heeft gesteld, alvorens zij be reid is aan de gemeente nieuwe kas- geldleenmgen te verstrekken, heeft het Rotterdamsch College van B. en W. tot dusver niet willen inwilligen. Het Rijk schijnt dan ook niet van zins opnieuw belangrijke bedragen kort geld ter beschikking van Rotterdam te Stel len. Slaagt het college er niet in andere geldschieters te vinden een mogelijk heid, die wel uitgesloten lijkt of een regeling te treffen, dan is de kans zeer groot, dat het gemeentebestuur op 1 Februari zelfs de salarissen van het ge- meentepersoneel slechts ten deele zal kunnen betalen. (Tel.) BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Belangrijke vooruitgang in het algeloopen jaar. Aantal vrijwil ligers met 1120 toegenomen. Het aantal vrijwilligers bij den Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm nam, naar wij in het landstormblad lezen, in 1935 toe met 1120, waardoor de B. V. L. (de korpsen motordienst, vaartuigendienst en spoorwegdienst inbegrepen) thans 84,296 vrijwilligers telt. Het aantal aangesloten reserve-offi cieren breidde zich uit met 121; in to taal hebben zich 2473 reserve-officieren bij den B. V. L. verbonden. De sterkte der landstormkorpsen be droeg bij het Friesch Verband 5452, Gro- ningsch Verband 3760, Drentsch Ver band 2860, Twentscb Verband 4141, de IJssel en Vollenhove 4141, Veluwsch Verband 1229, Veluwzoom 3647, Lim- burgsche Jagers 5928, de Meijerij 12214, W.-Brabantsch Verband 2159, Zeeuwsch Verband 2801, Verband Monden der Maas 838, Rotterdam 3169, Verband Dordrecht 1978, Zuid-Holland: West 6931, Nieuwe Holl. Waterlinie 2636, Stel ling van Amsterdam 5114, Kennemer- land 1541, Verband Alkmaar 3895; mo tordienst 7815, spoorwegdienst 1414, vaartuigendienst 633. In totaal 84296 vrij willigers. Wat Miinhardt maakt is goed (Ingez. Med.) MOSSELEN NAAR FRANKRIJK. De inhoud der overeenkomst. Een uitzondering voor Noord- Frankrijk. Men weet, dat vertegenwoordigers van het Nederlandsche gezantschap te Parijs, van Nederlandsche Mossel-ex porteurs en het betrokken Fransche syn dicaat al lang overlegden omtrent ver zending van mosselen uit ons land naar Frankrijk. „Journée industrielle" meldt nu den inhoud van de tot stand gekomen overeenkomst. De aanvoeren van „mosselen uit Ne derland voor de markt van Parijs over eenkomstig elke jaarlijksche campagne zullen in beginsel eerst 5 October begin nen, maar deze datum kan vervroegd worden, indien de Fransche voorraden voor den 15en uitgeput zijn. Den eersten April van elk jaar worden de verzendin gen stilgezet. Die voor Noord-Frankrijk vallen buiten dit regiem wegens de on mogelijkheid deze streek van Fransche mosselen te voorzien. Daarentegen moe ten deze verzendingen evenals in het verleden aan de ware behoeften van het Noordelijke gebied beantwoorden, zoo dat geen enkele doorzending naar Parijs haar beslag krijgt. Men schrijft ons: Vrijdag a.s. komt met de mailboot des namiddags plm. half vijf uit Enge land te Vlissingen aan de generaal van het Leger des Heils, Evangeline Booth, de energieke dochter van den edelen stichter William Booth. Heel Nederiand ziet met groote belangstelling deze komst tegemoet. Zooveel mogelijk zullen alle Heilsol- AIs ge een hinderpaal niet kunt wegnemen, ga er omheen! daten uit Zeeland in uniform en met mu ziek haar ontvangen op den ponton, waar ook eenige honderden belangstel lenden worden verwacht uit Vlissingen en Middelburg en de provincie, om de generaal een hartelijk welkom toe te roepen. Na het spelen van een leger bed, zullen een paar kinderen in Zeeuwsch costuum bloemen aanbieden, waarna een der Officieren van een der Zeeuwsche corpsen de generaal zal toespreken. De Generaal zal daarop kort antwoorden en de menigte zal haar dan de zegenbede toezingen. De generaal reist dan met den mail- trein door naar Amsterdam. Zij zal daar des Zondags en des Maandags verschil lende bijeenkomsten ieiden. Naar wij vernemen heeft de minis ter v,an defensie den dienstplichtige van de lichting 1937, Antoine, Alfred. Go- marus Mes, vrijstelling voor één jaar, verleend van den militairen dienstplicht, wegens opleiding tot een geestelijk ambt. VOLKSONDERWIJS. Zaterdagmiddag had in qgn der zalen van „De Eendracht" de jaarvergadering plaats van de vereeniging „Volksonder wijs", onder voorzitterschap van dr. C. O'rbaan. De secretaris, de heer W. Spinnaay, bracht het jaarverslag uit, waarna de penningmeesteresse, mevr. C. Heere bout uit Veere, rekening en verantwoor ding deed en kon gewagen van een batig slot. De vergadering herkoos dr. Orbaan als voorzitter en besloot op Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) een landdag te houden in de duinen te Valkenisse, ge meente Biggekerke. CRESCENDO. De muziekvereeniging „Crescendo" had eene verloting georganiseerd ten bate van haar instrumentenfonds en de trekking daarvan vond Zaterdagavond in de stampvolle zaal van St. Joris plaats. De voorzitter, de heer W. F. Willems, deelde in zijn openingswoord mede, dat het bestuur gemeend had aan den avond een eenigszins feestelijk karakter te moeten geven en de tooneelafdeeling werd bereid gevonden daartoe mede te werken. Spr. dankte allen, die aan het welslagen van de verloting medewerk ten en wekte op donateur der vereeni ging te worden. Mej. KieboomJoosse oogstte ook nu weer veel succes met haar liedjes. Zang en voordracht waren uitstekend en ver schillende refreintjes werden medege zongen. Bij het voor de pauze nog ten beste gegeven duet „Othello" was de vertolking goed, maar de zang had nog iets beter tot zijn recht kunnen komen. In de pauze had de verloting plaats en kon menigeen verblijd worden met een prijs. Anderen zochten met succes hun geluk bij de grabbeltonnen, waar van druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze kwam het blijspel in één bedrijf „Hij is onschuldig" ten tooneele Het viel ten zeerste in den smaak. Nadat mej. Kieboom nog enkele liede ren ten beste had gegeven, werd de goed geslaagde avond met een gezellig samenzijn en bal besloten. De heeren F. Willems, P. C. J. de Graaf en F. W. Arnoldus zorgden voor het muzikale gedeelte. Gevaarlijke baldadigheid. De politie heeft naar het bureau ge bracht den 12-jarigen J. B„ welke jon gen met zand naar een autobestuurder wierp, die daarbij het zand in de oogen kreeg. Het liep goed af, doch de jongen is scherp op het verkeerde van zijn daad gewezen. Een aardig kindermatinée. Het was jammer, dat het aantal kin deren Zaterdagmiddag in den Schouw burg niet veel grooter was, toen daar de „Maatschap voor hel geven van be schaafd kinderamusement" een voorstel ling gaf. Wellicht was het aankondigen op 't laatste oogenblik daar niet vreemd aan. Zij, die er wel waren, hebben zich dol geamuseerd, zoowel bij „De Gou den Gans", die in de bekende Hermas' Paedagogische Poppenkast werd gege ven, als bij het optreden van den heer Antonini. Deze heeft vóór de pauze de kinderen, maar ook de ouderen, ver' maakt met zijn goocheltoeren, waarbij de kleinen mochten medewerken. Na de pauze en tot slot van de voorstelling deed hij zich met zijn pop August als een goed buikspreker kennen. i VW-ÏQ Weer zondaars tegen het verkeer. De politie heeft de laatste dagen weer verschillende processen-verbaa' opgemaakt wegens verkeersovertredin gen, Q.a. wegens rechts in plaats van links achter op rijden, rechts geen voor rang geven en tevens niet op een stop- teeken letten, links rijden in een bocht en zonder reflector rijden. De politie heeft in twee woningen een einde gemaakt aan ruzie tusschen man en vrouw. Diefstallen. De politie kreeg aangifte van diefsta van een rijwiel en ook weer van een fitting uit een rijwiellantaarn. Gevallen. Op de Stationsbrug kwam een jongen door de gladheid van het brugdek met zijn rijwiel te vallen. Een juist passee- rende agent van politie nam den jongen mede naar het station en verbond hem daar met materiaal uit den verband trommel, omdat hij een bloedende won de aan het hoofd had opgeloopen. De jongen kon daarna huiswaarts keeren. In een sloot gevonden. De politie uit Vrouwenpolder bracht een man naar Middelburg per auto, die in een sloot bij Veere was aangetroffen De man kreeg hier nachtverblijf. Het bleek, dat hij zich aan verschillende kleine oplichtingen heeft schuldig ge maakt. Ter zake is procesverbaal opge maakt. SCHUTTEVAER. Wegens ongeste'dneid van den vocr- ziller, den heer A. C. de Vos, had de algemeene vergadering van de afdee- ling Middelburg van Schuttevaer Zater dagavond plaats onder leiding van den lieer L. A. Stofkoper. De vergadering, die druk bezocht was, werd o.a. bijgewoond door den directeur der gemeentewerken als havenmeester. De voorzitter uitte de hoop,, op spoe dige beterschap van den heer de Vos en herdacht het groote verlies, dat de ver eeniging heeft geleden door het overlij den van haar algemeenen voorzitter, mr Harm Smeenge. Hij was een man, die steeds voor Schuttevaer op de bres stond en heel wat in het belang van de schipperij' tot st,and heeft gebracht. Zijn nagedachtenis zal in dankbare herinne ring blijven voortleven. Deze woorden werden staande aan gehoord. De secretaris, de heer P. de Vos, bracht verslag uit over de verrichte werkzaamheden ten dienste der schip perij en de algemeene vaart. De vergadering herkoos bij .acclama tie als bestuurslid den heer D. de Vries Dzn. en koos tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering den heer P. Ver meulen en tot zijn plaatsvervanger den heer Joh. Vermeulen. Was er aanvankelijk sprake van de Algemeene vergadering dit jaar te Mid delburg doen plaats vinden, thans is met het oog op de belangrijke uitgaven daaraan verbonden, besloten dit tot la ter uit te stellen, Vervolgens ontspon zich een geanni- meerde gedachtenwisseiing over ver schillende onderwerpen de vaart be treffende, werden gebreken over aan leg- en meerplaatsen besproken en ont ving het bestuur verschillende opdrach ten om hierin te trachten wijziging of verbetering te krijgen. Tot het hoofdbestuur zal een schrij ven worden gericht over verschillende onderwerpen om or de jaarvergadering te behandelen. Hierna sloot de voorzit ter de vergadering. „De Kleine Stem" „De Kleine Stem" een onderafdeeling van „De Stem des Volks", voerde Zon dagavond in de „Prins van Oranje" het kindertooneelspel „Sint Nicolaas" van J.. Buma op. „De Kleine Stem", kwam met deze uitvoering dapper voor den dag. De jon gens en meisjes hadden de zaak blijk baar flink ingestudeerd en het was een lust om te hooren, en te zien, hoe rap antwoorden en handelingen elkaar op volgden. Ook de liederen, waaronder amusante als „op reis naar Spanje", en meer ernstige als „Moedertrouw", za- I GEOPEND van lOv m 5X n m. en van 8 nm 10n.m.J OPENING Vrijdag 31 Jan, 2 uur n.m. (Ingez. Med.J Middelburg, 27-I-'36, Zaterdag en Zon dag hoogste lucht temperatuur 9.8 °C (50 °F); laagste 4.8 °C (41 °F). Heden 9 h: 5 °C; 12 h: 7 °C. 0.5 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede in het afgeloopen etmaal: 752 mm; laagste 746 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 762.7 mm te Vardö; laagste 731.6 mm te Blacksod. Verwachting tot morgenavond; Matige, tijdelijk wellicht krachtige, Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, Zwaar bewolkt of betrokken met tij delijke opklaringen. Aanvankelijk regen en iets zachter. Zon op: 8 h 50; onder 10 h 35. Licht op: 17 h 05. Maan op: 9 h 08; onder. 22 h 48. E.K.: 30 Januari. Januari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 27 S 3.07 15.34 9.54 21.56 Di. 28 3.46 16.18 10.38 22.35 Wo. 29 4.33 17.05 11.21 23.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Januari. Hoogwater. Laagwater. Ma.' 27 5.13 17.34 10.49 23.00 Di. 28 S 5.52 18.16 11.33 23.44 Wo. 29 6.35 18.59 12.18 ten er goed in en werden heel goed voorgedragen. Aardige costuumpjes en een passend decor verhoogden nog de aantrekkelijkheid van het geheel. Het geheel was een kranige prestatie van „De Kleine Stem", die door de vele aanwezigen blijkens aandacht, vroolijk- heid en applaus, zeer op prijs werd ge steld. De voorz., de hr. J. Ooms, betuigde in zijn slotwoord, hulde aan de heeren W. Hengeveld, directeur, Jo de Rijk, regis seurs, en C. J. Dagevos, aan wier lei ding en medewerking hij terecht het sue-' ces van deze opvoering dankte, De politie maakte proces-verbaal op tegen twee jongelui, P. de B. en M van S„ beide wonende alhier, wegens overtreding der wapenwet. Hun buksen werden in beslag genomen Zaterdagavond maakte de politie haar eerste proces-verbaal op wegens het berijden met een rijwiel van de Lan ge Kerkstraat op een tijdstip dat dit verboden is. Het slachtoffer was J. van D. te Kloetinge. ONDERZEEëR TE WATER GELATEN. Heden, Maandagmiddag, is van de werf der Kon. Maatschappij „De Schel de te water gelaten de onderzeeboot O 16, voor de Kon. Ned. Marine. De laatste beletselen werden weggenomen door mevrouw 't Hooft, echtgenoote van ir. G. 't Hooft, chef van het bureau scheepsbouw van het departement van defensie. De boot heeft een lengte van 76.5 nv.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1