Défilé voor den dooden koning. 1 dl BEURS- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREii. ZÜID-BEVELAMQ. Het vestigings- en arbeidsver- drag tusschen Nederland en België. ruitënund. Toenemende spanning in het Verre Oosten. DUITSCHLAND. BEURSTfSEIÜMETËR van Zaterdag. ENGELAND. Meer dan 100.000 trou we onderdanen brengen den gestorven vorst een laatsten eerbiedigen groet. ITALIë. FRANKRIJK, Het kabinet-Sarraut. k vl >1 AMSTERDAM, 25 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden- Ned. 31 1000-4 98%—98%-%. Ned. 33 1000-4 98%—98%-%. Ned. 34 1000-4 98%—98%-%. Certificaten-3 85%86%. O. Indie 34 1000-4 97-97%-%. Denemarken Oblig. 1926-5 83 Engeland 1960-90 4 71 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 92% Japan 1924-6% 55% Amsterdam 1933-5 100 Amsterdam 1934-4 98- *s Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdamdam 1926-1930-4 9393%. Zeeuws Hyp. B-4% 93 Cities Service Cy. P. 1958 5 41%41%. A Amsterd Bank 116115%. C Rott Bankver. 112112, A Twentsche Bank 88 A Pref, Gruyter Zn A. 113% AAGTEKERKE Gevonden voorwer pen. Een belastingmerk, inlichtingen gemeenteveldwachter. AAGTEKERKE. Vrijdagavond kwam de afd. Aagtekerke van den Bijzonder Vrijwiliigen Landstorm in jaarvergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J Bosselaar. In zijn ope ningswoord heette spr. allen welkom, en in 't bijzonder overste Bierman en den heer Laernoes. Verder wees hij er op dat de afdeeling in ledental toeneemt, en dat er thans weer drie nieuwe leden voor het eerst de jaarvergadering bij wonen. Vervolgens werd het woord gevoerd door overste Bierman die sprak over: „Welke taak wacht ons landstormers?" Door den heer Laernoes werd nog een opwekkend woord gesproken. Vervol gens werden drie brevetten van koning- schutter uitgereikt en wel aan L. Bosse laar, C. Minderhoud en P. de Visser, terwijl aan A. Provoost, J. de Visser, A Verhage Jz„ A. Verhage, S. Blaas, W. Bimmel, D. Hugense, A. de Korte, J. de Visser Cz., A. Maljaars, J. de Visser Jz., J. de Lange, J. Vos, A. Dekker, A- Jobse, A. de Vos, H. Peper, M. Over weg en Ch. Dekker het brevet van scherpschutter werd uitgereikt. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. In de gister gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Na de gebruikelijke nieuwsjaarsrede, deelde de v o o rz. o.m. mede dat de gem. begrooting 1935 ein delijk is goedgekeurd. Over 1935 heeft de gemeente voor rijkssteun voor werkverschaffing en steunuitkeering nog te vorderen een be drag van pl.m. "2000. Helaas is dit be drag nog niet betaalbaar gesteld. Dit klemt te meer omdat de gemeente zon der deze uitkeering helaas niet aan ha re finantieele verplichtingen kan vol doen. Het primitief kohier hondenbelasting 1936 werd opgemaakt tot een bedrag van 327 verdeeld over 59 contribuabe- len. Hieruit blijkt, dat door de enorme verhooging (met 100 pet. van deze be lasting), veel honden worden opgeruimd. De gemeentekas wordt er niet beter van. Enkele reclames schoolgeld werden ingewilligd. Het ambtenaar-reglement werd in dien zin gewijzigd dat de gem. ambte naren aan het eind van het jaar waar op zij hun 65 jarigen leeftijd zullen heb ben bereikt eervol zullen worden ont slagen. De thans in functie zijnde gem. amb tenaren, die reeds 65 jaren oud zijn, kunnen als overgangsmaatregel aan blij ven tot het eind van het jaar waarin zij 70 zijn geworden. Op verzoek van Ged. St. werd de jaar wedde van den havenmeester met in gang van 1 Januari 1936 gebracht op 540. Oorspronkelijk was deze per 1 Janu ari 1936 van 600 op f 500 terugge bracht. KAPELLE. Vrijdagavond werd den heer W. K. C. Schrier, kassier van de Coöp. Boerenleenbank door het fanfarekorps „Ons Genoegen" een serenade gebracht. De hr Schrier bereikte den leeftijd van 80 jaar. De belangstelling was bijzonder groot. Hij is een populaire, gaarne ge ziene figuur onder Kapelle's burgeis. Geboortig uit Domburg, was het onder wijs geven zijn ideaal. Van Ierseke kwam hij 55 jaar geleden 1 Dec. 1888 naar Ka- pelle om in de openbare school werk zaam te zijn tot Mei 1921, dus bijna 40 jaar, zoodat hij een geslacht zag komen en gaan. De voorzitter van het korps, de hr H. Blok Sr. gaf in warme bewoordingen te kennen, dat deze dag ook voor het korps een gebeurtenis is, omdat „Ons Genoegen." in hem een meewerkend be stuurslid heeft gevonden. Spr. kon getui gen dat deze dag in aller herinnering leeft en sympathie niet gering te schat ten is. Met hart en ziel hebt U verschillen de bestuursfunctie's vervuld. Wanneer we U hooren bepleiten de belangen van de leden van de Kolenvereeniging „Ons Voordeel" waarvan gij op enkele maan- A Prf. Jurgens A 102%103. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 397% 397 A De Schelde N.B. 4041%. A Vei. Papf. v. Gelder 54%55% C Am Car Foundry 19%19% C Am. Smelt Ref. 36%36%. L Stand. Brands 10%9%. C North Am Cy 17%16%. A Born. Sum. H.M. 147%147. A Linde Teves en Stokv. 82 A Ned. Wol Mij. 85%—85%. A Singkep Tin M 94%94%, A J. C. Japan Ln. 3838%. A Rotterd. Lloyd 42%42%. A S. M. Nederland 4341%. A Amst. Thee C.M'. 4644% A Houth. Alberts 26%27%. C Baltimore Ohio 10%10%. C Southern Pac. Cy. 16%15%-16% A Southern Rlw. 9%8%. C Union Pac. Rr. 7170%. den na uitgezonderd, secr.-penn. zijt ge weest, ot we krijgen te hooren op de jaarvergadering het verslag van de Coöp. Boerenleenbank, waaraan ge verbonden zijt ook al van de oprichting in 1913 af, dan zouden we niet meenen met een 80-jarigen te doen te hebben. U bereikt den leeftijd v,an een sterke, maar U zijt ook kras en sterk. Spr. wenschte hem verder een genot vollen levensavond. De hr Schrier dankte voor de welge meende woorden. Het ontbrak den jarige niet aan belang stelling. Den geheelen dag liep het af en aan. De vereeniging ter bevordering van de Glascultuur te Kapelle en om geving kwam onder voorzitterschap van den heer J. Hermus in vergadering bij een in het café de Veiling. In zijn ope ningswoord kon de voorzitter niet hoog gestemd zijn, 1935 was niet mee geval len voor de kascultuur. De prijzen van de druiven waren zeer laag. De secretaris de hr Johs. Schipper merkte in zijn jaarverslag op, dat de kassenbouwers tot op heden, vooral met de teelt van druiven, niet bijster gelukkig zijn geweest. Steeds en ook nu weer moet gesproken worden van een dalende Ujn, voortdurende teruggang is waar te nemen. Was er hoop op het koelen van de druiven om betere prijzen te maken, ook hier was teleurstelling aller deel. Wel is dat gedeeltelijk te wijten aan de minder goede kwaliteit. W,as er met het kweeken van vroege groenten nog iets te verdienen, ook nu wordt dit steeds moeilijker met de teelt beperking. Tot gezamenlijken aankoop van tuinza den, olie, menie en zwavel werd nu be sloten. De Penningm. deed rekening en ver antwoording; het saldo bedroeg f 26. Het ledental bleef gelijk. Herkozen werd het bestuurslid J. Her mus en gekozen in de plaats van den heer K. J. Dominicus, die niet meer in aanmerking wilde komen, den heer A. de Jonge Johsz. Bij voorkomende zaken werd nog een en ander over den proeftuin naar voren gebracht en de aanvoer van druiven en perziken besproken. De grensarbeiderskaarten. Zooals v/e gisteren reeds meldden, is tusschen Nederland en België een ves tigings- en arbeidsverdrag getroffen, welk verdrag op 6 Februari 1936 in wer king treedt. In dit verdrag is ook het verrichten van arbeid door grensarbei ders geregeld. Onder grensarbeiders worden verstaan zij, die arbeid verrich ten, hetzij in België, hetzij in Neder land, maar hun domicilie behouden in Nederland resp. België en dagelijks of wekelijks naar hun woonplaats terugkee- ren. Te rekenen van 6 Februari 1936 af zullen Belgische grensarbeiders, die in de Nederlandsche provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg arbeid ver richten, in het bezit moeten zijn van een grensarbeiderskaart: Deze grensarbei- derskaart zal hun worden verstrekt door den burgemeester van de (Belgische) ge meente, waar zij woonachtig zijn, op ver toon van een bewijs van goed zedelijk en maatschappelijk gedrag en van een verklaring van het hoofd van de onder neming (in Nederland), welke hen in dienst heeft of in dienst wil nemen en welke verklaring moet zijn geviseerd door de daartoe bevoegde Nederland sche arbeidsbeurs. Als zoodanig zijn in Nederland aangewezen de arbeidsbeur zen te Oostburg, Sas van Gent, Ter Neu zen, Bergen op Zoom, Roosendaal en Nispen, Breda, Tilburg, Eindhoven, Hel mond, Roermond, Sittard, Heerlen en Maastricht, bij welke arbeidsbeurzen te vens formulieren volgens het door den Minister vastgestelde model voor de werkgeversverklaring verkrijgbaar zijn. Voor Nederlandsche grensarbeiders, j die in België als zoodanig arbeid verrich- ten, geldt een overeenkomstige regeling, I met dien verstande, dat aan hen een grensarbeiderskaart zal worden ver- strekt door den burgemeester van de Nederlandsche gemeente waar zij zijn gedomicilieerd, op vertoon van een be- Duitschl. '30 1000-5 23—22% A Koloniale Bnk 59%58%-34 A N.I. Hbk. 1000 89%—88%-% C Ned. H. M. 1000 134—133 A Alg. Kunstz. U. 28%—29-% A v. Berkels Pat. 45%45% C Calvé-Delft 57% A C. Suiker Mpij. 111%- A Ned. Ford A.M. 243%—243% A Philips Gem. B. afg. 222% C Unilever 106 C Anaconda Cop. 17%17%-% C Bethlehem St. 30%133. C Kenec Copper 18%18%-%. C Un. States Leather 5%5%. C U. Spates St. C. 29%—28%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 173—173%. A Kon. Petr. Mpij. 235%—233%-33. C Contin. Oil Cy. 21%—20%. C Philips Petr. Comp. 24%24%. C Shell Union O.C. 10%—10%. wijs van goed zedelijk en maatschappe lijk gedrag en van een werkgeversver klaring van den in België wonenden werkgever, welke verklaring moet zijn geviseerd door den daartoe bevoegden Belgischen dienst voor arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat werkgevers, welke hier te lande arbeid wenschen te laten verrichten door vreemdelingen, als hoedanig ook Belgische grensarbeiders zijn te beschouwen, ongeacht het boven staande, eventueel in het bezit moeten zijn van een vergunning als bedoeld in de wet van den 16en Mei 1934 (St.bl. no. 257) tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Telkens nieuwe grensinciden ten tusschen Mantsjoekwo en Mongolië De betrekkingen tusschen Japan en Rusland worden slechter. De correspondent van Nippon Dom- po te Hsinking meldt, dat het ministerie van buitenlandsche zaken van Mants joekwo (dat onder Japanschen invloed staat,) een nota heeft doen toekomen aan de regeering van Buiten-Mongolië (dat onder Russischen invloed staat), waarin de terugtrekking van alle Mon- goolsche troepen langs de grens van Mantsjoekwo wordt geëischt. Volgens berichten uit Hsinking is de toestand aan de grens tusschen beide landen zeer gespannen. Militaire afdee- lingen van Mantsjoekwo en Buiten-Mon golië liggen tegenover elkaar in de vlakte ten Zuiden van Mantsjoeli. Het Sowjettelegraafagentschap meldt uit Oelan-Bator: Zooeven zijn berichten binnengeko men over een nieuwen provocatori- schen overval van Japansche en Mants- joerijsche soldaten op Mong'oolsch grondgebied. Op 22 dezer is een Ja- pansch-Mantsjoerijsche afdeeling op drie vrachtauto's, met nog vijf reserve auto's, bij de Mongoolsche grenspost Tsjingisjan, aan het Charansjoermeer, op 25 km van de grens verschenen en heeft daar geschutvuur geopend, onder dekking waarvan zij de grenspost be gon te naderen. Als gevolg van den krachtigen tegenstand van de Mongool sche grenswacht trok de Japansch- Mantsjoerijsche afdeeling zich echter weer in de richting van de grens terug. Op de plaats van de botsing werd een doode en een licht kanon achtergelaten, De afdeeling voerde echter twee Mon goolsche soldaten mee, wier verblijf plaats thans onbekend is. Een Mongoolsche protest-nota. Uit Oelan Bator wordt nader gemeld, dat de regeering van Buiten-Mongolië gister tot den minister van buitenland sche zaken van Mantsjoekwo een pro test-nota heeft gericht tegen den op 22 dezer door een Japansch-Mantsjoerijsch detachement gepleegden overval op Mongoolsch gebied bij den grenspost Tsjingisjan. In de nota werd geeischt, dat dergelijke overvallen worden gestaakt, terwijl de regeering van Mantsjoekwo geheel ver antwoordelijk wordt gesteld voor alle gevolgen van een dergelijk optreden. EEN POLITIEKE MOORD. De Mongoolsche politicus Nigima, wiens Chineesche naam luidt: Ni Kwang Tsjoe, deskundige voor Tibe- taansche en Mongoolsche kwesties bij de Nanking regeering is Donderdag 1.1. op een autotocht bij Kalgau overvallen en doodgeschoten. Het slachtoffer gold als een tegenstander van Japan VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Twee dooden. Tijdens een proefvlucht te Dessau is een vliegtuig van de Junkerwerke om laag gestort, waarbij de kapitein-vlieger Neuenhofen en ingenieur Kreft om het leven kwamen. I Kapitein Neuenhofen is tijjdens den oorlog overwinnaar geweest in 10 lucht gevechten en is na den oorlog in dienst van de Junkerwerke getreden. In 1929 behaalde hij het wereld-hoogte-record. C Tide Water Ass. Oil 10%9%. A K.N. Stoomb. Mij. 97%. A Ned. Scheepv. U. 52%51%~52. A H.V. Amsterdam 242241-40. A J,ava Cult. Mij. 140%138%. A N.I. Suiker U. 119%—120%. A Deli Batavia 190—189%-87. C Deli Mij. 1000 200%—196-201. A Senembah 201%197-%. A Amst. Rubber C. 125%—124%-125%. A Deli-Bat. Rubb. 74%—74%. A Hessa Rubber 98%99%-102%, A Serbadjadi S.R. 70%—71%. Prolongatie 22. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 24 Jan. 25 Jan. Londen 7.29 7.29% Berlijn 59.27 59.27 Parijs 9.71% 9.71% Brussel 24.88 24.89 Zwitserland 47.91 47.90 Kopenhagen 32.57% 32.57% New-York 1.45% 1.45% Schapen van koude omgekomen, In Noord-Engeland was het de laatste da gen zeer koud. Er is veel sneeuw ge vallen. Ten gevolge van de hevige vorst zijn tal van schapen omgekomen. Gisteren den den geheelen dag heeft de bevolking van Londen en natuurlijk ook van andere steden en dorpen gele genheid gehad langs de lijkbaar des ko- nings te défileeren. Om 4 uur 's mid dags bereikte het défilé zijn hoogtepunt. De queue was toen zoo lang, dat de po litie opdracht kreeg de achterste rijen te waarschuwen, dat het minstens 2% uur zou duren voor men in de West minster Hall toegelaten zou kunnen worden. Slechts enkelen, die niet zoo veel tijd hadden verwijderden zich maar de zeer groote meerderheid bleef gedul dig wachten, ofschoon het vinnig koun was. Maar het was ten minste droog Tusschen vier en zes uur zijn 20,000 man per uur tot de Hall toegelaten te gen 12,000 in de ochtenduren, maar dit gemiddelde kon later niet worden vol gehouden omdat zich eenige honderden oudstrijders en anderen, invalide per sonen in karretjes "onder de menigte be vonden die meer vervoertijd kostten, maar vooral meer ruimte innamen. Te 8 uur waren 88,000 menschen gepasseerd; om 10 uur was men al ver boven de 100,000, Vandaag wordt het défilé voort gezet. De begrafenis. De hertog van Norfolk als leider der begrafenisplechtigheid, heeft eenige be schikkingen bekend gemaakt. De lijkbaar zal door een volledig de tachement matrozen uit Chatham uit de Westminster Hall naar de affuit wor den gedragen, die het stoffelijk over schot naar het station van Paddington in het Noordwesten vervoert. Dit deta chement bestaat uit vijf officieren en 140 onderofficieren en minderen. Het zal nader van het weer afhangen of de Koning en zijn broers weer achter de baar zullen loopen. De Koningin en de hertoginnen zullen in elk geval rij den. De trein vertrekt te 12 uur van het station en is drie kwartier later te Wind sor, waar de lijkbaar in ontvangst wordt genomen door de matrozen van de Ex cellent, die thans in de oorlogshaven van Portsmouth ligt. Te Windsor wordt dezelfde affuit gebruikt op welke ook koningin Victoria en Koning Edward VII naar hun laatste rustplaats zijn ge leid Den korten afstand van het station naar het kasteel zal de Koning in elk geval te voet afleggen, maar de Konin gin-weduwe, de dochter en de schoon dochters zullen in rijtuigen plaats ne men die getrokken worden door de be kende schimmels uit de stallen van Windsor. De lijkdienst in de kapel van Sint Joris wordt door den aartsbisschop van Canterbury, geassisteerd door den deken van Windsor, geleid en zal per radio uitgezonden worden. Vorstelijke personen, die de be grafenis bijwonen. Koning Haakon en koningin Maud van Noorwegen de zuster des over leden konings zijn reeds gistermiddag met prins Olaf en prins Axel van De nemarken te Londen gearriveerd en hebben hun intrek op Buckingham Pala ce genomen. Koning Karei van Roeme nië en Boris van Bulgarije zijn van hun hoofsteden vertrokken en zullen te Weenen prins Starhemberg, den leider der Oostenrijksche delegatie, ontmoe ten. Gedurende de bijzetting te Windsor zullen 2 minuten stilte in acht genomen worden en wel van 1 uur 30 tot 1 uur 32. Terugkeer tot de gondel. Te Ve netië zijn, in verband met de besparing J van benzine, een groot aantal motorboo ten wederom vervangen door gondels; Unilever KuDOci ObLmarkt Amerika H.V.A. - UU« Markt Aku Suiker Schepea Tabak Philips Wet Us iteerd.) Een nieuwe man aan buiten landsche zaken Pro-Eagel- sche politiek verwacht. De radicale senator Sarraut heeft gis termiddag om 3 uur zijn definitieve mi- nisterlijst aan president Lebrun over handigd, die haar goedkeurde. 'Ze wijkt nog eenisszins af van de lijst, die wij in ons vorig nummer publiceerden. Daarom, laten we haar hier nog eens volgens Minister-president en Binnenlandsche Zaken: Albert Sarraut. Minister van Staat: Paul-Boncour, Justitie: Yvon Delbos. Buitenlandsche Zaken: Pierre Etienae Flandin. Financiën: Marcel Regnier. Oorlog: Maurin. Marine: Piétri. Handel: Georges Bonnet. P. T. T.: Georges Mandel. Openbare Werken: Camille Chautempe Luchtvaart: Deat. Nationale Opvoeding: Guernut. Landbouw: Thellier. Koloniën: Jacques Stern. Arbeid: Frossard. Volksgezondheid: Nicolle. Koopvaardij: De Chappedelaine Pensioenen: Réné Besse. V,an de 23 leden, die het kabinet met inbegrip van de onderstaatssecretaria ten telt, behooren er negen tot de radi caal-socialistische partij t w. zes minis ters en drie onderstaatssecretarissen. De zes r,adicaal-socialxstische ministers, Sar raut, Chautemps, Delbos, Régnier, Bon net, en Guernut, vormen de spil der nieuwe combinatie, die naar Reuter opmerkt meer naar links is georiën teerd dan het afgetreden kabinet-Laval. Verder hebben in het nieuwe kabinet vier leden zitting van de socialistische unie en tien leden van de fracties der links-radicalen, links-republikeinen, het republikeinsche centrum en de socianl- republikeinsche partij. De eenige niet bij een politieke partij aangesloten bewindsman is de minister van oorlog, generaal Maurin. Over het onthaal, dat het nieuwe mi nisterie in de Kamer zal vinden, valt nog betrekkelijk weinig te zeggen. Het nieuwe kabinet zal waarschijnlijk be streden worden door de communisten, voornamelijk met het oog op de per- soonlijkhied van den premier. De soci alisten zullen, naar men meent, een wel willende neutraliteit in acht nemen. De samenstelling der regeering verschaft hun ongetwijfeld satisfactie, doch zij zijn te bevreesd, dat bij een mogelijken val van Sarraut, Laval zal terugkeeren, dan dat zij aan dezen val zouden wen schen mede te werken. De radicale Ka- mergroep en de socialistische unie zul len vanzelfsprekend en bloc het nieuwe ministerie steunen, terwijl ook de links radicalen eenzelfde houding zullen aan nemen. Overigens schijnen bij het centrum en bij rechts overwegingen van persoonlij ken aard bij de eerstvolgende stemming over de kwestie van vertrouwen een al les overheerschenden invloed te zullen uitoefenen, ook al lijkt het niet twijfel achtig, dat de meesten hun vertrouwen zullen weigeren. Volgens voorloopige berekeningen zou het kabinet-Sarraut van een meer derheid van ongeveer 50 stemmen ver zekerd zijn. Iets definitiefs kan echter dienaangaande nog niet worden gezegd, voor de bijeenkomst der verschillende groepen, welke in de komende dagen zal plaats vinden. Een krachtige regeering kan dit mi nisterie moeilijk heeten. Flandin. Er is nog één punt, dat de aandacht verdient en dat is de benoeming van Flandin aan Buitenlandsche Zaken. De ze benoeming heeft nog tot een aantal moeilijkheden aanleiding gegeven, doch ten slotte heeft de oud-premier de zoo zeer begeerde portefeuille toch gekre- gen. Indien de nieuwe minister-president aan Engeland op ondubbelzinnige wijze had willen doen blijken, dat de Fran- sche buitenlandsche politiek zich meer dan onder Laval het geval was op de Engelsche zou inspireeren, dan had hij geen betere keuze kunnen doen Flan din is immers, gelijk iedereen weet, overtuigd Engelsch-gezind en bezit in de Londensche society vele en machti- m ra a iil s t s S

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2