W I T T W E E K 'n Serozilver Theelepeltje f Rij Het regent weer. ZEELAND. NUMMER 21. DRIE BLADEN. ZATERDAG 25 JANUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG, s Vermoedelijk hebben geen van beide par tijen winst behaald bij de gevechten in het Noorden, Italië protesteert tegen het memorandum van Eden. Opgejaagd wild. ZIE ETALAGES MIDDELBURG. WEEN £1 WIND. WITKAM'S GESCHENKENHUIS GOES. $rovmeiHi£ MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr Toor beide veel lager; tar. op aanvr. m 3** GOISCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 r Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. «net „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De oorlog in Oost-Afrik*. De berichten over de veldslagen, die de laatste dagen in het Noorden heb ben plaats gehad, spreker elkaar tegen. Beide partijen melden successen. Ver moedelijk hebben de Italianen eerst een aanval ondernomen, die met eenig suc ces door de Abessijnen werd afgeslagen, die vervolgens tot den aanval overgin gen, die op zijn beurt met eenig succes door de Italianen werd afgeslagen, zoo dat de posities nog zullen zijn zooals ze waren. Overigens schijnen de Abessijnen hulp gehad te hebben van den regen, die, nu in het Noorden weer valt, wel allerongelukkigst zal uitkomen voor de Italianen. Het Italiaansche legerbericht van gisteren maakt tevens duidelijk, dat de Italiaansche aanval geen nieuw of fensief beteekende. Hij was eerder een manoeuvre om een Abessijnschen aan val te voorkomen. Beide partijen spreken van groot en oorlogsbuit, maar of deze buit vervoer baar is bij den slechten toestand van de wegen, is zeer de vraag. Het is dus mo gelijk dat de Italianen en de Abessijnen ook wat dit betreft gelijk gespeeld heb ben. Inmiddels plaatsen de regens, die nu weer in het Noorden vallen de Abes sijnen weer eenigszins in het voordeel. De komende dagen kunnen belangwek kende gebeurtenissen opleveren. Berichten uit Addis Abeba geven nu ook toe, dat Neghelli in Italiaansche handen gevallen is. Vrees voor een ver der rukken van de Italianen schijnt daar niet te bestaan omdat ook hier de re gen het terrein ongeschikt gemaakt heeft voor een opmarsen van gemotori seerde colonnes Er zijn weer nieuwe Abessijusche troepen naar het Zuiden vertrokken om te Irachten ras Desta aan een nieuw le ger te helpen. Deze troepen staan onder leiding van dadzjazmatsj Makonnen, die in Europa een militaire opleiding heeft gehad. Te Addis Abeba gelooft men, naar of ficieel gemeld wordt, niet, dat de Itali anen binnen korten tijd naar Harrar en Dzjidzjiga zullen optrekken. Wat reden geeft om dit te gelooven wordt niet ver meld, wel zegt men daar, dat de Itali anen als zij weer tot den aanval over gaan, dit op het front van Dolo zal ge schieden. Daar is dan in ieder geval geen Abessijn meer om hen tegen te houden. 380 Askari's naar Kenia ge deserteerd. Een telegram uit Nairobi (Kenia) meldt, dat de grenswacht van de (Engel- sche) Kenia-kolonie gisteren 380 As kari's uit Eritrea ontwapend en geinter- neerck\ heeft, die uit het Italiaansche le ger waren gevlucht en de grens hadden overgestoken. Onder deze soldaten waren ook ver schillende onderofficieren, die eenigen tijd geleden uit Eritrea naar het Zuiden waren gezonden, ter versterking van de troepen van generaal Graziani. Zij zijn allen geïnterneerd in een speci aal kamp, in de buurt van Isiolo in Ke nia. Uit dit bericht valt af te leiden, dat de mlandsche troepen toch minder trouw zijn dan de Italianen beweren. De bombardementen in het Zuiden. Stefani meldt uit Mogadiscio: e nrende de negen dagen, welke het Neghelli voorafgingen, 7 e Itahaansche luchtmacht in het waarJl m bombardements-vluchten nïntfcvlLt Vaa en verken ningsvluchten uitgevoerd, waarbij even eens bommen werden geworpen en mi- trailleurvuur werd geopend Een uur voor den val van Neghelli werd de plaats door 26 toestellen ge bombardeerd, welke van 400 km af stand kwamen. In totaal werden 673 vlieguren vol bracht, en 39.027 kilo bommen gewor pen. De viegtuigen vergezelden stap voor stap de oprukkende troepen en bra ken overal den tegenstand. Op het mo- F*enL dat de zegevierende troepen Neg helli binnenrukten, cirkelden de vlieg tuigen boven de plaats. Weer nieuwe troepen naar Oost-Afrika. Gisteravond is het mailschip Princi- pessa Giovanna van Napels naar Oost- Afrika vertrokken met aan boord af- deelingen zwarthemden, in totaal 45 officieren, 76 onderofficieren en 1097 soldaten. Onder de zwarthemden be vindt zich een neef van Mussolini, Gen- naro Moschi geheeten. Naar aanleiding van het memorandum, dat de Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Eden, heeft ingediend bij de coördinatiecommissie betreffende de militaire overeenstemming', die tot stand was gekomen tusschen Egeland en Frankrijk, Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije, heeft de Italiaansche regeering een protest-nota gezonden aan de re geeringen van Engeland en de andere sancties toepassende landen. Het stuk tracht aan te toonen, dat de door het Engelsche memorandum be doelde hypothese (Italiaansche aanval op de Britsche vloot) niet deugdelijk is.. aangezien zij categorisch tegenge sproken is door Italiaansche verklarin gen, ,,die plechtig herhaald zijn", dat Italië al het mogelijke zou doen, opdat het conflict niet de portée zon krijgen van een Europeesche conflict. Uit de antwoorden van Frankrijk, zoo- als die aangehaald worden in het En- g'elsche memorandum, trekt het Ita liaansche memorandum het argument, dat „deze hypothese genomen als basis voor de onderhavige overeenkomsten niet voorzien kon worden aangezien ,,de Engelsche regeering, volgens het Fransche antwoord, de Fransche regee ring de verzekering biedt, dat zij niet het initiatief zou hebben genomen tot eenigerlei maatrejelen tegen Italië, wan neer dit niet conform was aan een be slissing, diö door den Volkenbond was genomen, of genomen zou worden, en in volledige overeenstemming met Frankrijk. Een zoodanige beslissing is nooit van den kant van den Volkenbond genomen, aangezien de toepassing van de economische en financieele maatre gelen, ingeval van conflict, in geenen deele het onderwerp gevormd heeft van eenigerlei beraadslaging in den Raad of in de Volkenbondsvergadering. De re geeringen van de staten, die lid zijn van den Volkenbond, en die de bewuste maatregelen ten opzichte van Italië toe passen, hebben integendeel gehandeld ingevolge besluiten, die elk afzonderlijk individueel heeft genomen". Het memo randum legt er den nadruk op, dat Italië zich voorbehoudt, een nauwkeuriger oordeel te vormen over de besprekingen der Engelsche en Fransche staven en de uitwisseling van nota's, waarover het Britsche memorandum spreekt, ,,op het oogenblik, waarop het volledig kennis zal dragen van deze overeenkomsten". Het memorandum verklaart, „de Ita liaansche regeering moet tenslotte op merken, dat het feit, dat de regeering van een staat, die lid is van den Volken bond, en geen betrokken partij is, bui ten iedere beslising van den Volkenbond, en geen betrokken partij om, individueele initiatieven neemt, en bijzondere over eenkomsten aangaat van militair karak ter, of van de soort waarover hier spra ke is, niet ten voordeele kan zijn van de Europeesche veiligheid, en hoven- dien niet in overeenstemming is met den geest van het Volkenbondshandvest. Deze initiatieven, en deze overeenkom sten van militairen aard, in sectoren, die buiten het Italiaansch-Abessijnsche con flict liggen, geven aldus aan, dat dit inderdaad geschied is in een spheer van ernstige bezorgdheid, en bijgevolg een gevaar vormt voor den Europeeschen vrede. Terwijl het Britsche memorandum aan de overeenkomsten, waarop het betrek king heeft, ieder algemeen karakter met betrekking tot artikel 16 ontzegt, door er den nadruk op te leggen, dat deze overeenkomsten slechts een hypo these op het oog hebben, beschouwd met betrekking tot 't Italiaansch-Abessijn sche geschil, kent 't zelve uit dien hoof de aan deze overeenkomsten een betee- kenis toe, die eens te meer aan de Ita liaansche regeering de plicht oplegt, een krachtig protest te doen hooren." De Italiaansche regeering maakt ge bruik van deze gelegenheid om nadruk kelijk te herhalen, dat haar ,actie een koloniaal karakter draagt, veroorzaakt door met documenten gestaafde omstan digheden, en niet voornemens is, te vor men, en nooit vormen zal, een bedrei ging voor den Euroneeschen vrede. Begane fouten kan men niet beter verontschuldigen, dan door ze rond uit te erkennen. Zigeuners trekken rond Con centratie in België dicht bSji de Nederlandsche grens die een versterkte bewaking tot gevolg heeft. (Van onzen a-redacteur). Als opgejaagd wild trekken de zigeu ners reeds eeuwen lang door aller hee- ren landen. Sinds ze in de middeleeuwen in Europa zijn opgedoken, is in hun le ven weinig veranderd: rusteloos is hun bestaan, even rusteloos als hun geest, die naar het artistieke zweemt. Van een geregeld handwerk zijn ze afkeerig. Het eenige, wat ze graag doen, is muziek maken en dat doen ze dan ook zoo goed, dat velen er een min of meer geregelde broodwinning aan hebben. De meesten leven het trekkend bestaan van den woonwagenbewoner en als zoodanig is hun aanwezigheid voor de omgeving 'n groote last. Niet elke woonwagenbewoner behoort tot het volk der zigeuners. Men herkent ze aan hun donkere gelaatskleur, hun bijna zwarte oogen en hun weligen zwar ten haardos. Hun taal is voor den Eu ropeaan onverstaanbaar en zij speken met hun omgeving meestal een gebro ken Duitsch, waardoor ze hun bedoelin gen duidelijk kunnen maken, onder steund 'door gebaren. Soms beschikken ze nfêt eens over een woonwagen en dan trekken ze met hun gezin te voet rond, de luttele bagage gepakt op een onderstel van een ouden kinderwagen of iets dergelijks. Er zijn er ook, die in min of meer goeden doen zijn, doch zij blijven trekken in hun woonwagens, le vend van den hand in den tand en rus teloos als vagebonden. Waarvan leven ze eigenlijk? Hun handwerk (als ze een handwerk uitoefe nen) bepaalt zich tot wat herstellings werkzaamheden aan ijzeren pannen en ketels en tot het vervaardigen van me talen vlechtwerk voor huishoudelijk ge bruik. In dat vak kunnen het ware vir- tuoozen zijn. Zij leuren ermee langs de huizen en vragen daar om reparatie- werk. Groote liefhebbers van paarden zijn ze en met den handel daarin ver dienen ze soms op handige en niet al tijd even eerlijke wijze een goede brood winning. Verder bedelen ze, in welke bezigheid de vrouwen en kinderen ge traind zijn. En wat zij niet krijgen, dat nemen ze, wanneer het binnen hun be reik valt. Daarbij blijft het niet bij hooi of gras voor de paarden, maar werkelijk niets is voor hen veilig, zoodat ze te recht de schrik der omgeving vormen van de buurt, waarin zij zich ophouden. In diefstal en bedrog zijn velen door kneed: meestal laten de mannen de vrou wen en kinderen de kastanjes uit het vuur halen en deze kwijten zich van hun laak op een vaak geraffineerde manier. Er zijn er veel in België- België herbergt er meer dan Neder land en dat komt omdat onze grensbe waking ze rigoreus pleegt te weren en ze na een korststondig verblijf meest al weer spoedig naar onze zuider buren terug weet te dirigeeren. Niemand is op hun verblijf erg gesteld en zoo trekken ze van de eene plaats naar de andere en van het eene land naar het volgende. De Belgische zigeuners zijn meest uit Frankrijk afkomstig. Het schijnt dat terwille van de goede vriendschap tusschen deze twee zoo zeer aan elkaaj verknochte staten de Belgische autori teiten aan de zuidgrens niet zoo streng toezien en ze ook niet naar Frankrijk terugzenden als ze eenmaal in België zijn gesignaleerd. Liever tracht men ze naar Nederland kwijt te raken, maar onze marechaussee is daar om dit te verhin deren. Thans is er weer een groote troep zi geuners in de Belgische Kempen, dicht bij de Nederlandsche grens, waar de bevolking er veel overlast van onder vindt. In Turnhout is het op 3 Februari paardenmarkt en dat trekt hen aan. Waar paarden verhandeld worden, zijn ook zigeuners, en dus zijn er velen naar de omgeving van dit Belgische provin ciestadje getogen. Van hier naar het Nederlandsche grondgebied is maar een kleine afstand en het mag dus geen ver wondering wekken, dat de grensbewa king extra is versterkt, om de ongenoo- de gasten, die men niet zoo gemakkelijk weer kwijt raakt, te kunnen weren. Geruchten hebben de ronde gedaan, dat de Belgische gendarmen het er op zouden hebben gezet, van deze gelegen heid gebruik te maken om te trachten het ongewenschte volkje „en massa" op Nederlandsch gebied te spuien, teneinde zoodoende het land van een plaag te verlossen. Dat zou voor ons land een groot nadeel kunnen beteekenen. Wij hebben daarom eens ter plaatse een on derzoek ingesteld, om deze geruchten aan de feiten te toetsen, doch zijn tot de geruststellende conclusie gekomen, dat hierbij op zijn minst groote overdrij ving in het spel is. Weliswaar zijn meermalen zigeuners door Belgische gendarmen over de Nederlandsche grens gedirigeerd en ook zijn ze dan vaak teruggestuurd, waarbij het soms fusschen Nederlandsche en Belgische ordebewaarders hard tegen hard ging in snelheid en vindingrijkheid, maar een dergelijke onvriendelijke daad jegens ons land, als gelegen is in een kuddege- wijs transport, schijnt niet het doel te zijn van de zigeuner-concentratie bij Turnhout, De verhouding tusschen de Nederlandsche marechaussee en de Bel gische gendarmerie is op het oogenblik uitstekend en zij dreigt niet door een van beide partijen te zullen worden ge stoord. Daarvoor hebben beiden elkaar ook te zeer noodig bij het wederzijdsche onderzoek naar misdaden in de grens streek. Onder politiegeieide. Uit eigen vrije wil zijn de zigeuners in de Belgische Kempen tezamenge- stroomd, speciaal wegens de Turnhout - sche paardenmarkt, die in haar soort 'n gebeurtenis is van belang. Nu is geen enkele gemeentelijke autoriteit ep hun aanwezigheid bijzonder gesteld, zoodat men ze weer spoedig probeert kwijt te raken. De politie of de gendarmerie krijgt dan de opdracht, om ze uit te leiden naar een andere gemeente, waar ze dan weer een bepaalden tijd (meest niet langer dan 24 uur) kunnen blijven. Zoo trekken ze onder politiegeieide het land door, opgejaagd van de eene ge meente naar de andere, nergens rust vindend en bijna steeds onder toezicht. Straks zullen zich misschien enkelen over de Nederlandsche grens begeven, waarbij de Belgische gendarmes hen natuurlijk niet zullen hinderen, en an deren zullen weer verder het land in trekken. Zoo leven ze hun rusteloos bestaan, waarin veel zielige armoede wordt ge leden. Wat moet men echter anders met hen doen? Voor geregelden arbeid schij nen ze niet te deugen en in de gewone maatschappij passen ze niet. In Neder land hebben ze het al niet veel beter, zoodat het hun onverschillig is, waar ze zijn. Gedurende de oorlogsjaren heeft de overheid ze hier te lande eenigen tijd gedeeltelijk geïnterneerd o a. n een kamp in de nabijheid van Utrecht, waar ze onder strenge bewaking verbleven. Zulk een interneering kost geld en voor het welzijn van de geïnterneerden dien de ze tot niets. De bewaking moest zoo streng zijn, omdat de omwonenden voor overlast dienden te worden gevrijwaard, en dat maakte het stelsel duur. Boven dien moest voor het onderhoud der ge ïnterneerden worden gezorgd, voorzoo ver ze daarin niet zelf konden voorzien. In den tegenwoordigen tijd valt daaraan dan ook niet te denken. Dus zwerven de zigeuners maar rond, zooals ze dat over de heele wereld doen. Het is een droevig bestaan, dat velen leiden. We hebben de rondtrekkende groepen in België' bezocht en zullen daarvan in een volgend artikel vertel len. E S.WIENER&Co. MIDDELBURG (Ingez. Med.) Mr. Freerk van Scharnegoutum schrijft ons: Ik zal het niemand euvel duiden, wan neer er bij hem eenigen twijfel opkwam aangaande het waarlijk bestaan van den majoor der mariniers die mij van Addis Abeba uit zijn verhandeling over het rooken van de pijp tabak zond. Daarom mag het wel een allermerkwaardigste coïncidentie heeten, dat een bekend ta bakshandelaar hier ter stede van een der medici van de Nederlandsche ambu lance in Abessynië een groote order ont ving voor het zenden van zijn bekende geurige heerenbaai! BALDADIGHEID? Een zakenman alhier plaatste zijn auto voor zijn woning. Toen hij korten tijd daarna vertrekken wilde, bleek uit zijn wagen zijn boekje met namen en Middelburg, 25-I-'36. Vrijdag: hoogste lucht temperatuur 8.1 °C (46 °F); laag ste 3.8 °C (39 °F). Heden 9 h: 7 °C; 12 h: 8.3 °C. 6.5 mm regen. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 757 mm; laagste 749 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 763.3 mm te Vardö; laagste 740.3 mm te Valencia. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zui delijke wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk eenige regen. Zach ter, vooral 's nachts. Zon op: 7 h 52; onder: 16 h 34. Licht op: 17 h 04. Maan op: 8 h 51; onder: 21 h 23. Zo, 26 Jan. Zon op: 7 li 53; onder: 16 h 32. Licht op: 17 h 02. Maan op: 8 h 34; onder: 19 h 57. E.K. 30 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Januari. Hoogwater. Laagwater. Za. 25 1.46 14.09 8.28 20.37 Zo. 26 2.26 14.52 9.12 21.16 Ma. 27 S 3.07 15.34 9.54 21.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Januari. Hoogwater. Laagwater. Za. 25 3.47 16.07 9.26 21.40 Zo. 26 4.29 16.51 10.08 22.18 Ma. 27 5.13 17.34 10.49 23.00 gegevens over zakenrelaties enz. Ver moedelijk heeft een kwajongen het boek je, dat voor niemand anders dan de eige naar waarde heeft, weggenomen. Wel licht, dat hij het nog terug wilt brengen. Dief aangehouden. In verband met den diefstal van een fitting uit een rijwiellantaarn, is de 16- jarige J. D. aangehouden, die na een scherp verhoor heeft bekend en na op gemaakt proces-verbaal is hij been ge zonden. met wapen Goes of Zeeland U«UU Lange Kerkstraat Telefoon 51 5 Goes (Ingez. Med.) Door de politie werd C. H. H. A., wonende te Weert, aangehouden en naar Middelburg getransporteerd tot het on dergaan van 10 en 15 dagen hechtenis. De politie maakte wederom proces verbaal op, wegens het rijden zonder licht. Een winkelier werd bekeurd we gens overtreding der arbeidswet.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1