Voor kleine tuinen. De Kon. Ned. Stoomboot Mij. in moeilijkheden. LEGER EN VLOOT. ONDERWIJS. Mede tengevolge van de sancties tégen Italië. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ENGELAND. SPANJE. CHINA. DOMBURG oer Pol binnen die aan de hand van een film een lezing hield over Chili-Salpe- ter en de resultaten hiermee bij de be mesting- BELGÏë NEEMT TE WEINIG GROENTEN VAN ONS AF. Nu de belangrijkste afnemers van on ze tuinbouwproducten, Engeland en Duitschland door allerlei belemmerin gen steeds minder beginnen af te ne men, spreekt het vanzelf, dat men in tuinbouwkringen nauwlettend uitziet naar nieuwe markten, waar onze ex port-producten afzet zouden kunnen vinden. Helaas heeft men moeten con- stateeren, schrijft de N.R-C., dat een der meest 'aangewezen landen voor opne ming van onze groenten, n.l. Belgie, een groote teleurstelling heeft opgeleverd Een der voornaamste oorzaken is wel gelegen in de devaluatie van den franc, waardoor de veilingprijzen voor export naar België te hoog bleken. Zelfs de toegestane contingenten werden voor het meerendeel niet uitgeput, hoewel hieraan ook de stroeve toepassing der -bepalingen door de Belgische regeering debet is. Met name de omstandigheid, dat voor iedere maand een afzonderlijk contingent is ingesteld, bleek een groo- tere belemmerinng, doordat de Belgi sche regeering halsstarrig aan déze ver deeling vasthield, en b.v. niet bereid bleek in April een gedeelte van het Mei-coritingent voor sla toe te laten, hoewel juist in April de vraag naar sla zeer groot was. In Mei was de vraag weer zoo vei verminderd, dat het con tingent zelfs niet kon worden uitgeput. Het komkommer-contingent werd voor slechts 70 pet. uitgeput, dat voor peen met 40 pet. en dat voor aardbeien met slechts 16 pet. Slechts het tomaten-con tingent werd geheel uitgeput, doch slechts de mindere soorten kwamen voor den minimumprijs in aanmerking, waarschijnlijk tengevolge van aanvragen uit Italië om geconserveerde levensmid delen. DE TUINBOUWEXPORT IN DECEMBER. Een belangrijke waardever- meerderng, vergeleken met het vorig jaar. In vergelijking met het vorig jaar ve~ toont de lotale December-export van onzen tuinbouw zoowel nee: gewicht als waarde een verbetering aan. In ver gelijking met vroegere jaren zijn echter ook deze cijfers nog slecht te noemen. De totale waardevermeerdering bedroeg 426.000, waarvan appelen en uien resp. 173.000 en 190.000 voor hun rekening namen. Hier staat echter een totale waardevermeerdering voor som mige producten tegenover, welke 101,000 beloopt. Hieraan zijn in de eerste plaats de druiven debet, die een vermindering van 46,000 (in één maand tijds) te zien gaven; voorts sluitkool met 17.000 en bloemkool met 19.000. De netto-waardevermeerdering be draagt dus 325.000 of 44 pet. van de uitvoerwaarde in December 1934. De totale geldswaarde van den De- cemberexport bedroeg dit jaar een be drag van f 1.128,000; het totale gewicht 22.602,000 kg tegen 18.130.000 in Dec. 1934. Wat de afzonderlijke producten betreft, bedroeg de waarde van den bloemkool-export 86,000 tegen 105.000 gulden in 1934. De uien vonden vooral in Engeland en Duitschland een belang rijk grooteren afzet. De vermeerdering bedroeg voor dit product zoowel naar gewicht als naar waarde zelfs ca. 42 pet. Met een totale waarde van 455.000 gulden haalden de uien den hoogsten December-export sedert 1932, en be droeg deze zelfs aanzienlijk meer dan officiële vaststelling de kleuren rood- wit-blauw uit de tijd van de Franse overheersing, o! onvergeeflijke fout!, zijn blijven voeren, is er voor onze Regering allerminst reden, nu haastig tot officiële vaststelling van dat R.W.B. over te gaan. Zeer terecht nam zij in deze voorlopig een voorzichtige houding aan. Er is nog heel veel in de geschiedenis van onze vlag op te helderen, eer een beslissing doorgedreven mag worden, die men la ter zou kunnen betreuren. Daarvoor is ruim tijd nodig en de toegewijde arbeid van velen om te zoeken, te wikken en te wegen, en ons volk vollediger om trent de geschiedenis van onze vlag voor te lichten dan tot nu toe geschied is. Aan de publieke opinie moet vervolgens nog de tijd gelaten worden om zich defi nitief te vestigen. Niet aan een toevallig aanwezig ministerie komt m.i. ten slotte het recht toe, het hele Nederlandse Volk te binden aan een vlag, waarvan de juistheid door een belangrijk deel van dat volk tegenwoordig betwijfeld wordt. Is eenmaal de tijd gekomen, dat voldoen de kennis over dit onderwerp verspreid is en voldoende eenheid van inzicht be reikt is, om tot definitieve vaststelling van de vlag over te gaan, dan behoort dit te geschieden bij de wet, of wat wellicht nog beter ware zoals in Bel gie bij de Grondwet. Want dan, maar ook met eerder, moet onze vlag onver anderbaar vastgelegd worden en alle strijd daarover tot het verleden behoren. zoovcr ir. Jonker. wij teekenen slechts het volgende hier bij aan. De f e i t e 1 ij k e Nederlandsche vlag is met Rood-Wit-Blauw maar Donker- in 1931 en 1930. Welk een belangrijke rol Engeland als afnemer speelt moge blijken uit het feit, dat 71 pet. van de zen export naar Engeland ging (Duitsch land 13 pct.j. Behalve uien nam Enge land dit jaar ook aanzienlijk grooter hoeveelheden vruchtenpulp af. De ex- portverhooging naar Duitschland is voornamelijk te danken aan den ver meerderden afzet van uien en vooral appelen. Hierbij moet echter in aanmer king worden genomen, dat de oogst in 1934 abnormaal gering was. Zooals de laatste jaren dus bijna steeds het geval was, bleek Engeland ook dit jaar in December een veel beter afnemer van onze groenten en fruit dan Duitschland. (N. R. C.) Bemesting. Een jaarlijks terugkeerend vraagstuk is de bemesting van onzen tuin. We kunnen daarvoor gebruik maken van natuurlijke meststoffen als stalmest of compost ofwel van kunstmeststoffen, 't Gebruik van stalmest is vooral aan te üievelen voor gronden met een minder goede structuur, zooals b.v. schrale zandgronden en zware kleigronden. Eerstgenoemde grondsoort zal door de humusvormende stoffen die we bij ge bruik van stalmest aan den bodem toe voegen meer vochthoudend worden, terwijl zware kleigronden door dezelfde stoffen meer doorlatend en los woïaen. We krijgen dus in beide gevallen een meer regelmatige vochtigheid en ventila tie van den bodem. In zulke gevallen hebben we het meeste aan ruigen stal mest; dat is mest vermengd met strooi sel. Nu is paardenmest door haar hoog stikstofgehalte en de losse en droge sa menstelling der uitwerpselen vrij spoe dig in opneembaar plantenvoedsel om gezet, zoodat deze meststof spoedig is uitgewerkt. Koemest daarentegen is slij merig van structuur waardoor deze mestsoort minder vlug wordt omgezet en daardoor langer stand houdt. Het is daarom het meest wenschelijke wanneer we deze mestsoorten gemengd aanwen den. We gebruiken ongeveer 1 m3 per are. Op zandgronden zullen we deze mest dieper onderwerken, dan op klei grond. In het eerste geval moet het een flinke steek zijn; in het tweede geval is een goede halve steek voldoende Dit houdt verband met het bacterieën- leven in den bodem, dat voor de omzet ting van den mest in opneembare plan tenvoedsel onontbeerlijk is. Waar we lang van te voren stalmest aanvoeren moeten we den hoop afdekken met een dun laagje aarde om stikstofverlies in amoniakvorm te voorkomen. Vooral voor paardenmest is dit van beteekenis. Bij gunstig weer kunnen we reeds gaan mesten en spitten. V^e doen dit echter niet wanneer de grond nog erg nat is, daar deze dan door wrijving met de ge reedschappen teveel van de lucht wordt afgesloten. Ook spitten we niet wanneer er vorst in den grond of een sneeuw- laagje op den grond ligt. Door dit on der te werken zou het sléchts heel lang zaam ontdooien en de grond zeer lang koud blijven. Waar de grond kaikarni is en we dus ook een kalkbemesting gaan geven, doen we dit niet tegelijk met den stalmest. Kalk drijft n.l. stikstof in ammoniakvorm uit. We geven dan nu kalk en na 5 a 6 weken mesten we met stalmest. In dien tijd is de kalk voldoen de gebonden aan andere bodembestand- deelen. We mesten bij voorkeur met kalkmergel, waarvan we 20 a 30 kilo per are gebruiken. Jecovitol levertraan we tenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. - Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten ft f 0.75 per flacon. (Iugez. MecLj rood-Wit-Indigo, dit laatste meestal bij het zwart af. Slechts de bewuste, stel lige tegenstanders van het O.W.B. zon digen althans in dit opzicht niet; zoo heeft b.v. de HollandAmerika-lijn al tijd helder-roode, witte en helderblauwe vlaggen. Wat ons R.W.B. betreft: schrijver de zer regelen heeft zelf eens een niet on gevaarlijk moment op den Noordelijken Atlantischen Oceaan beleefd, toen zijn schip, het SS „Tjisondari" van de J.C.J. L., in 't heetst van den wereldoorlog, een Engelsche slagkruiser passeerde en de zen, gelijk van koopvaarders tegenover oorlogsschepen van elke nationaliteit te doen gebruikelijk is, met de vlag wilde salueeren. Een lichtmatroos had toen de onhandigheid de vlag (met een don kere blauwe baan!) onderstboven te hijschen. In den tijd, dat er vermomde Duitsche koopvaarders voeren had dit zwart-wit-rood tot schrikkelijke gevol gen aanleiding kunnen geven! Dezer dagen passeerde schrijver de zes op de Schelde een Spanjaard. Voor enkele jaren nog was de Spaansche vlag geel met twee smalle roode streepjes. Nu is zij rood-geel-paars; op een af stand net een vuile Nederlandsche vlag, waarbij immers het wit groe zelig wordt, terwijl vaal-blauw veel op paars lijkt! Hoe men 't ook keert of wendt, ge voel en practijk gaan hand-in-hand om voor een spoedige en krachtige vaststelling en invoering van het O.W.B. te pleiten. In dit opzicht spoed en doortastendheid verschillen wij, ge- 'ijk bekend is, met den geachten schrij ver van meening. Red.] !£&- Si» In de Donderdag gehouden verga dering van de classis Goes der Gerei Kerken is na gehouden examen toege laten tot den dienst des Woords en der Sacramenten, de heer A. v. Egmond, theol. cand. te Rotterdam, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Yer- s e k e. De heer Van Egmond hoopt op Zon dag 23 Febr. te Yerseke zijn intrede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door dr. Tazelaar te Rotterdam. In een onderhoud met een der direc teuren van de Koninklijke Nederland sche Stoomboot Maatschappij, den heer J. van Hasselt, heeft een verslaggever van het A.N.P. de vraag ter sprake ge bracht, welke uitwerking tot dusver de toepassing van de economische sancties tegen Italië gehad heeft op het bedrijf dezer maatschappij. De heer Van Hasselt antwoordde op deze vraag, dat de toepassing der sanc ties geleid heeft tot een volledigen stil stand van den handel tusschen Italië en Nederland, als gevolg waarvan aan de K.N.S.M. alleen is overgebleven inko mende lading uit Italië, die in doorvoer naar Duitschland plaats vindt. „De uitgaande handel van Nederland op Italië", zoo zeide de zegsman voorts „lijdt eveneens sterk onder de politiek van laatstgenoemd land, om al leen het strikt noodzakelijke te koopen, Het vervoer van de K.N.S.M. naar Ita lië, ook het vervoer naar Italië van tus schengelegen landen als Portugal en Spanje, die eveneens sancties toepas sen, heeft daardoor mede ernstig gele den. Het is daaraan o.m. toe te schrijven, dat thans weer een viertal schepen op gelegd moesten worden en het vooruit zicht bestaat dat in de eerstkomende maanden dit aantal met nog eenige sche pen zal worden vermeerderd. Naar aanleiding van de opmerking van den verslaggever dat uit de beurs- noteering van de aandeelen en obliga ties, welke toch het beeld vertoont van een vaste houding, de indruk is geves tigd, dat in het algemeen de zaken van het bedrijf zich in meer bevredigenden zin ontwikkelen, gaf de heer Van Has selt te kennen, dat dit niet het gev.al is. De zegsman, voegde hieraan toe dat 't jaar 1935 wellicht iets minder slecht zal afsluiten dan 1934, doch dit zal dan voornamelijk een gevolg zijn van een tijdelijkenbeteren gang van zaken in de laatste maanden van 1934, die deels in de rekening 1935 verantwoord werd. „Niet alleen en niet voornamelijk ten gevolge van de sancties tegen Italië" aldus de heer Van Hasselt, „maar veel meer tengevolge van de handelsbelem meringen en betalingsmoeilijkheden, zoomede het gebrek aan koopkrach I in vele van de gebieden, die de K.N.S.M. bestrijkt, blijft de hoeveelheid lading bij voortduring onbevredigend en zijn zoo wel de vooruitzichten als de financieele positie van de K.N.S.M. nog steeds zor gelijk." De heer Van Hasselt besloot zijn som bere uitlatingen met naar voren te bren gen dat, zoo lang niet een algemeene opleving van den wereldhandel en dan niet als een gevolg van oorlogspsy chose, zooals dit in het najaar van 1935 tijdelijk het geval geweest is! in treedt, er geen reden is om ten aanzien van de scheepvaart en in 't bijzonder ten aanzien van het uitgebreide lijnbe- drijf van de K.N.S.M., optimistisch te zijn. eerste-luitenants J. Baurdóux en W. A. Almekinders, be.den van dien staf; bij het wapen der artillerie, tot kapitein, bij het reg. kustartillerie, de eerste-lui tenants A. H. Weijns en ïr. D. H. G. Bre- thouwer, resp. van het 6e reg. veldartil lerie en van dat regiment; bij het 5e reg, veldartillerie, de eerste luit. J. R. H. La- gas van dat reg; Bij K. B. van 1 Januari zijn benoemd bij het reserve-personeel der landmacht: tot reserve-eerste-luitenant, bij zijn tegenwoordig regiment: a. bij het wapen der infanterie de re- -.erve-tweede-luit. L. Pepte -van het 14e reg. inf. Bij beschikking van den minister van defens.e a.i. is de luit. ter zee le kl. E. J. Borgesius den 25 Jan. 1936 ge plaatst bij het departement van defen sie en is de luit. ter zee 2e kl. J. P. A. Dekker, dienende a. b. H. M. wachtschip te Willemsoord met genoemden datum ter beschikking gesteld. Bij Kon. besluit van 14 Januari zijn met ingang van 15 Februari benoemd: a. bij het wapen der infanterie, tot ko lonel, commandant van de brigade gre nadiers en jagers (le infanteriebrigade) de luitenant-kolonel A. R. van den Bent van den generalen staf, chef van den staf der le divisie; b. bij het wapen der artillerie: le. tot majoor, onderscheiden lijk bij het 6e regiment veldartillerie en den staf van het wapen, de kapiteins J. P. Brasser en G. P. Granpé Moliere, j beiden van den staf van het wapen. i Bij K. B. van 20 Januari zijn benoemd I bij het wapen der infanterie, tot kapi- J tein, bij het 20e reg. infanterie, de eer-1 ste luitenant A. Tolsma van dat regi ment; bij den staf van het wapen, de NOG 65.000 HONGAARSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN SIBERIë. Doodgewaande teruggekeerd. Men schrijft uit Boedapest aan de N. R. C.: Dezer dagen kwam in het dorp Al- sónyék in het Hongaarsche graafschap Tolna een man terug, die in 1916 in Rus sische gevangenschap raakte en van wien men sedert dien niets meer ge hoord had. Béla Bal werkte zeventien jaar in verschillende mijnen in Siberië en was 65 dagen te voren op weg gegaan om naar zijn vaderland terug te keeren. Toen hij aan de grens van Hongarije kwam, hoorde hij voor het eerst, dat Hongarije door den vrede in stukken gereten was. In Rusland, zoo vertelde hij, verblijven volgens de officieele sta tistiek, nog 65.000 Hongaarsche krijgs gevangenen, waarvan een gedeelte daar getrouwd en gerussificeerd is, een an der gedeelte verlangt er echter ontzet tend naar, eindelijk terug te keeren, wat echter om financieele redenen onmoge lijk is. Ook hij was vele duizenden kilo meters te voet gekomen, anders had hij niet kunnen terugkeeren. In het dorp was er niemand meer, die hem kende. Zijn ouders waren al lang uit Alsóriyék verhuisd, niemand wist waarheen, terwijl zijn naam onder de andere namen op het monument voor de in den oorlog ge vallenen staat. WASSEND COMMUNISME. In Villeubanne, in de nabijheid van Lyon, is de achtste partijdag van de com munistische partij van Frankrijk, onder voorzitterschap van den communisti- schen senator Cachin, gehouden. De groote zaal, waarin ongeveer 800 gedelegeerden plaats genomen hadden, was versierd met reusachtige opschrif ten en leuzen als: Leve de Fransche re publiek der Sovjets, e.d. Aan alle hoeken waren portretten op gehangen van Thalman, Marx, Dimitrof, Lenin, Stalin en andere communistische grootheden. Toen Cachin het woord nam, werd hij met opgeheven vuisten en het zingen van de Internationale verwelkomd. In zijn rede verklaarde Cachin o.m. dat de communistische partij in Frank rijk op het oogenblik beschikt over zes tig districten, tegen 46 verleden jaar. Het totaal aantal leden van de partij bedraagt 74.400 ingeschreven mannelij ke en vrouwelijke leden, benevens 25.000 leden van de communistische jeugd. Voor Parijs en omstreken bedraagt het aantal ingeschreven leden 28.000. Ca chin wees er op, dat het aantal inge schreven leden zoo spoedig mogelijk op een millioen moest worden gebracht. Cachin sprak vervolgens vol lof over het orgaan van de partij de Humanité, die een oplaag heeft van 250.000 exem plaren en in Januari 17.000.000 francs inkomsten had, waardoor een overschot bereikt wordt. In de provincie beschikt de partij over 39 weekbladen, die in een oplage van in totaal 175.000 exemplaren worden verspreid. In het vervolg van zijn rede voering zette Cachin nog uiteen dat de partij weliswaar haar toestemming heeft gegeven tot het program van het Volks front, maar toch nooit vergeten zal, dat het uiteindelijke doel de oprichting van de Fransche Sovjetrepubliek is. Intus- schen echter kan men bondgenootschap pen aangaan en deelnemen aan de groo te beweging van het volksfront, teneinde het fascisme tegen te houden. Het is echter de plicht van de partij de arbei ders in opstand te doen komen tegen de heerschende klasse. DE PARTIJ IS DE FEITELIJKE WETGEEFSTER. De offers van den werkenden stand. Het is thans weer de tijd van het jaar, waarin de onderscheiden gouwleiders in Duitschland de kleinere leiders plegen bijeen te roepen en toe te spreken. Wag ner, de leider van de gouw München Opper-Beieren, heeft in zulk een toe spraak gezegd, dat het peil van de par tijleiders niet mocht worden verlaagd, door de besten van hen tot staatsamb-' tenaren te benoemen. Dit zou onjuist zijn, zoo betoogde de gouwleider, omdat de taak yah de partij steeds'van meer ge wicht zóu zijn, dan de taak van den staat. De beste krachten behóoren dus voor de partij én niet voor den staat iu worden gereserveerd. De leider van de partij zal dan ook steeds tegelijkertijd het hoofd van den staat zijn. Voor het overige moe^t bin nen de partij voor de beste krachten de weg van beneden, naar boven open staan. Daarbn moet vooral gelet worden op den arbeidersstand, welke, zoo zeid de heer Wagner, bewezen heeft de hechtste steun van den Leider te aijn, en steeds bereidwillig financ ecle offero op zich heeft genomen. Deze uitlating van den gouwleider lok te volgens het Berliner Tageblatt da verend applaus uit, Wagner eindigde m< t het uitsnreken van -en wensen, dat ai. andere standen zouden bewijzen niet minder d-»-1 A arbeiders tot liet brengen van offers bereid te zijn. Pater veroordeeld, De rechtbank te Keulen heeft pater Josef Spieker S. J. tot 15 maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens predicaties waarin hij het nat. socialisme onvereenigbaar met. het Christendom had genoemd Deze zienswijze werd door de rechtbank g'e- vaar'ijk voor den staat en den binnén- landschen vrede geacht. Pater Spieker had reeds in Maart terechtgestaan voor een dergelijk feit, maar is toen vrijge sproken. Bekl. staat op het standpunt dat alleen zijn kerkelijke overheid het recht bezit van critiek op zijn predica ties. IERLAND IN DE CONTRAMINE. Geen proclamatie en geen eed van trouw aan Koning Ed ward vin. Zooals men weet, zijn Engeland en Ierland sinds een paar jaar weer aan het kibbelen over de staatkundige positie van Ierland. De Iersche "nationalisten, die aan 't bewind zijn, willen een onaf hankelijke Iersche republiek. Dinsdag bij de proclamatie van Ed ward VIII is de controverse opnieuw op pijnlijke wijze aan het licht getreden. Men heeft in Ierland deze proclamatie n.l. nergens laten voorlezen en zegt dit ook niet te zullen doen, terwijl het leger en de ambtenaren niet den* eed van trouw aflegden. De zaak is natuurlijk erg onverkwik kelijk. Vermoedelijk zal de Engelsche re geering niet te veel gerucht over 't geval willen maken, vlak na den dood van Koning George V. Maar 't staat te be zien, of men op den duur in de situatie kan berusten. Formeel is Engeland's ko ning nog steeds koning van Ierland. Engelsche wliegster omgekomen, Volgens een bericht, uit Alicante is de Engelsche mej. Betty Malbolm bij een vliegongeluk aldaar om het leven ge komen. Zij was met haar sportvliegtuig op reis door Europa. Het vliegtuig' schijnt in brand te zijn geraakt, waarbij mej. Malbolm doodelijke brandwonden heeft opgeloopen. POLITIEKE MOORD Woensdag is in een in de Fransche concessie van Tientsin gelegen hotel een intiem medewerker van den burgemees ter dier stad doodgeschoten. Het be treft hier het lid van het hooggerechts hof van Kalgan, Lei Joen, die aan het einde van het vorige jaar door den bur gemeester van Tientsin, Hsiac Tsjen Jing tot lid van het stedelijk bestuur benoemd was. Deze benoeming van een als pro- Japansch bekend man had geléld tot scherpe aanvallen van de Chineesche na tionalisten op den burgemeester, wien reeds sinds lang toegeeflijkheid tegen over Japansche wenschen verweten was. Men vermoedt dan ook dat de moorde naar gezocht zal moeten worden in krin gen der nationalisten, te meer, daar geen ander motief voor de daad gevonden kan worden. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent W F" Geslaagd voor het machinistendi ploma B (th. .ged.) de hr M. Akkerdaas, leerling van de „De Ruijterschool" te Vlissingen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de school met den Bijbel te Brui- n i s s e de heer J. W. Kommers te Vlis singen. ANTHONIE DONKER HOOGLEERAAR TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren tot gewoon hoogleeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de gemeente-universiteit benoemd dr. N. A Donkersloot, leeraar aan het lyceum Alpinum te Zuoz, die nummer twee op de voordracht stond. Dr. N. A. Donkersloot de bekende schrijver Anthonie Donker kreeg 27 stemmen en op prof. G. Brom, hoog- leeraar aan de R.-K.universiteit te Nij megen, den eerst voorgedragene, wer den uitgebracht 15 stemmen.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7