GOESCHE COURANT^ binnenland. fe Dam po zeeland. Verkoudheid mm en wind. Het ziet: er bedenkelijk vooriden Negus uit. NUMMER 19. TWEE BLADEN. DONDERDAG 23 JANUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Eden publiceert docu menten inzake de hulp verleening. Frankrijk, Zuid-Slavië, Griekenland en Tur kije hebben militaire hulp toegezegd. De petroleumsancties. Wat Miinhardt maakt is goed Be schrijver Stampeilus overleden. MIDDELBURG. WALCHEREN. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez: mededeelingen 60 ct. p. r. B v contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevrtyjen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. m De oorlog in Oost-Afrika. Het 103e legerbericht, dat gister ie .Rome werd gepubliceerd, bevat voor de Abessijnen noodlottig nieuws. De val van Neghelli, 300 km ten N. W. van Dolo, beteekent een slag, die Ras Des- ta voorloopig niet te boven zal komen. Neghelli toch was zijn hoofdkwartier, w,aar groote voorraden munitie en voed sel lagen opgeslagen. Reeds voordat de strijd in het Zuiden ontbrand was, meldde Ras Desta, dat hij moeilijkheden met zijn troepen had, in verband met de slechte voedselvoor ziening. Dat Desta's leger vernietigd is, blijkt ook wel uit het feit, dat de Italia nen Neghelli met een „vliegende" colon ne, bestaande uit pantserauto's en lichte tanks, genomen hebben. Een zelfde „vliegende" colonne nam eens Sasah Ba- neh in en werd er even „vliegend" als zij er ingetrokken was, weer uitgeze' door de Abessijnen, omdat de verbin dingen met de hoofdmacht v.an het leger ontbraken en de colonne dus als een eiland in de Abessijnsche bezetting kwam te zitten. Dit avontuur heeft den Italianen toen bijna twee maanden gekost en het is moeilijk te verwachten, dat zij opnieuw tot een dergelijke actie zouden overgaan, als zij nu niet gevaarloos was. De inneming van Neghelli is inderdaad bijzonder belangrijk voor de Italianen. Ras 'Desta had hier zijn basis en onge twijfeld bevat het Itaiiaansche bericht, dat den Italianen groote voorraden in handen gevallen zijn, waarheid. Ook strategisch is de plaats belangrijk. Neghelli was het eindpunt van den ka ravaanweg, die eenige jaren geleden na een overeenkomst tusschen de Abessijn sche en de Britsche regeering was aan gelegd en die in Kenia begon. Langs dezen weg kregen de Abessijnen tijdens den oorlog hun voedsel- en wapenvoor- raden uit Kenia en hieraan is dus nu een einde gekomen. Dit is misschien be langrijker, dan de eigenlijke overwin ning zijn kan. De Italianen zijn thans bezig de verbindingen in het Zuiden tot stand te brengen. Vermoedelijk zullen de troepen dus de eerste dagen wel geen nieuwe actie voeren. Het blijkt dat de Abessijnen in deze gevechten 10,000 dooden en gewonden verloren hebbenDe slag, die de ver nietiging van Ras Desta in Abessynië teweeg heeft gebracht blijkt wel zeer ernstig te zijn. Van alle kanten duiken berichten op over onrust. Te Addis Abeba schijnt men reeds betoogingen gehouden te hebben ten gunste v,an een directe regeling met Italië en als ook aan het Noordelijk front de successen uitblijven dan is te verwachten dat deze onrust zich nog zal uitbreiden. negus is nog niet naar hef Noor- 'J*, front vertrokken. Het schijnt dat zijn Europeesche raadgevers, die reeds op weg waren naar Addis Abeba in al lerijl terug ontboden zijn. Ook 't nieu we mobilisatiebevel schijtat op tegen stand te stuiten. De moeilijkheden van den negus blijven dus allerminst be- 5er« tQt die aan de fronten. En als oe itaiiaansche berichten als zouden hun troepen in Tembien weer met eenig suc ces opereeren, waarheid bevatten, dan ziet het er op het oogenblik bijzonder ernstig voor hem uit. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken Eden heeft gistermiddag te Ueneve een aantal documenten gepu bliceerd inzake de onderhandelingen, die gevoerd zijn tusschen Engeland, Frank rijk, Zuid-Slavie, Griekenland en Tur- j'e',ml .,e* 00f op de mogelijkheid, d£d de Britsche vloot in de Middelland sche Zee door de Itaiiaansche zou wor den aangevallen. De Britsche regeering heeft in de eer ste plaats Frankrijk gepolst en stefifè de vraag, of de Fransche regeering par. 3 van art. 16 (de onderlinge militaire hulpverleening der Volkenbondsleden) op dezelfde wijze interpreteerde als de Britsche regeering, namelijk, dat dit een vaststaande verplichting was. De regeering van Frankrijk bevestig- fc ®P "c meest nauwkeurige en nadruk kelijke wijze aan de Britsche regeering, dat in geval van een eventueelen aan val van Italië op Engeland tijdens de ge meenschappelijke Volkenbondsactie te gen Italië, Frankrijk aan Engeland al- geheelen steun zal verleenen. Onmiddellijk na de besprekingen met de Fransche regeering heeft de Britsche regeering gelijkluidende onderhandelin gen geopend met Zuid-Slavië, Grieken land en Turkije. De regeeringen der landen hebben geantwoord in bewoor dingen, die niet den minsten twijfel over laten, dat zij bereid zijn, ten volle de verplichtingen, die uit artikel 16 van het Volkenbondspact voortvloeien, na te komen. De Turksche regeering heeft ten slof- te in ruil voor deze verzekeringen van de Britsche regeering dezelfde belofte tot wederzijdsche hulp verlangd, evenals de Joegoslavische en Grieksciie regee ringen, wier verzoeken alle zonder aar zelen werden ingewilligd. De publicatie van minister Eden heefi te Genève, naar de „Tel." meldt, zeer de aandacht getrokken. Algemeen is men de meening toegedaan, dat dit een manoeuvre der Engelsche regeering is om, in geval tot de petroleumsanctie mocht worden besloten, aan de Itaiiaan sche regeering voor eens en altijd, dui delijk te maken, dat zij in de Middel - landsche Zee voor een aaneenge sloten Britsch - Fransch - Turksch- Grieksch-Joegoslavisch front komt fe staan, hetgeen, naar men hoopt, Rome zal afschrikken van een militair avon tuur in de Middellandsche Zee. Dat in de publicatie Spanje niet met name is vermeld, is, daardoor te verklaren, dat de Britsche regeering in verband me de moeilijke binnenlandsche verhoudin gen in Spanje, te Madrid niet officieel dezelfde vraag heeft gesteld. Wel is aan de Spaansche regeering te kennen gege ven, dat in de toekomst wellicht rie kwestie ook voor Spanje acuut zal kun nen worden. Naar verluidde, zou baron Aloisi, de Itaiiaansche vertegenwoordiger, een pro testnota tegen deze publicatie opstellen. Baron Aloisi wil daarin tot de Engei- sche regeering het verwijt richten, een kwestie voor de sanctie-conferentie te brengen, die met de sanctie-actie niets te doen heeft. Baron Aloisi beschouwt de besprekingen tusschen Londen, Pa rijs, Athene, Ankara en Belgrado als een even eenzijdige Britsche actie als het verzamelen van de Britsche vlooi in de Middellandsche Zee, nog vóór het geschil voor den Volkenhond ter sprake was. In Engelsche kringen, waar men van Aloisi's voornemen op de hoogte is, wijst men zijn bezwaren unaniem var» de hand. Naar hedenochtend te Genève ver luidde zal de commissie van 18 een.des kundigen-commissie benoemen, die de petroleumsancties zal behandelen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de uitvoering van de peroleum-sancies iets nader is gekomen. DE WERELD-JAMBOREE 1937. 110 Aug., vermoedelijk in Bloemendaal. Onder leiding van den heer G. R. T. baron Krayenhoff had Woensdagmiddag de Jamboree-Commissie een persconfe rentie belegd, ten einde eenige mede deelingen te verstrekken over de a.s. Wereld-Jamboree 1937. Kort nadat er sprake van was, dat de kans bestonj}, dat de Wereld-Jambo ree 1937 in Nederland zou worden ge houden, werd de terreinkeuze onder de oogen gezien, waarbij gedacht werd aan het Gooi-reservaat en even later ook aan het langoed Vogelenzang. Dit had echter bezwaren. Op verzoek van den hoofdverkenner is tenslotte een alleszins deskundige van het internationaal bureau naar Ne derland gekomen om beide terreinen te beoordetelen. Deze deskundige^ die vroegere Jamborees regelde, heeft groo te terreinkennis en weet welke speci fieke eischen voor een Wereld-Jambo ree aan het terrein moeten worden ge steld, hij heeft in zijn rapport aan Vo gelenzang de voorkeur gegeven. De Commissie Wereld Jamboree 1937 is als volgt samengesteld: De centrale leiding berust bij: voorzitter: Staatsraad J. J. Rambonnet, hoofdverkenner der Nederlandsche Padvinders, secretariaat: kolonel K.N.LL. b.d. L. J. M. Koremans en G. C. Ruys, oud-directeur Ruys Han- delsverg. Penningmeester: kolonel b. d J. A. van der Kamp. Niet de schielijken in het vriend schap sluiten, maar ook niet de angst- valligen moet men prijzen; men moet ook iets wagen ter wille van vriend schap. De kampleiding zal berusten bij kolo nel A. Diemont. De bouw en inrichting van 't kamp wordt opgedragen aan architect A. EI. van Leeuwen, Den Haag. Wat het voorkeurterrein Vogelenzang betreft, dat is geheel gelegen in de ge meente Bloemendaal en wordt gevormd door het landhuis Vogelenzang en om geving, met als oostgrens den weg van Aerdenhout naar Noordwijkerhout en als westgrens de duinen. Men heeft hier de beschikking over ongeveer 180 ha. Verwacht wordt, dat er ongeveer 30.000 deelnemers zullen komen. Van de Nederlandsche regeering heeft de commissie alle mogelijke medewer king toegezegd gekregen en ook de Nee'. Spoorwegen staan met sympathie achter de organisatie. Verheugend achtte spre ker het voorts, dat ook de Chief Scout, Lord Baden Powell of Gihvell het kamp zal bezoeken. Waar de organisatiekos ten hoog zijn (zij worden ongeveer ge raamd op 7 ton) was financieele mede werking van buitenaf onontbeerlijk. Tot dusver is reeds een bedrag van 75.000 toegezegd. Daarbij komen nog de deel- nemerskosten a 15 per persoon, de en- trées van bezoekers (geraamd op 150.000 a 0.60) en voorts vermoede lijk 3 loterijen van elk 60.000. Ook be staat er kans dat jamboree-postzegels mogen worden uitgegeven. Er is echter nog meer noodig en daarom kan ieder, die aan het welslagen der jamboree wil medewerken, een bijdrage storten op giro 271885 ten name van de we reldjamboree 1937, kantoor Den Haag. De Nederlandsche padvinders zullen op 29 Juli in het kamp arriveeren, de buitenlandsche op 30 en 31 Juli. De eigenlijke jamboree duurt van 1 tot t0 Augustus, waarna gedurende 4 dagen van het kamp uit excursies zullen wor den ondernomen, SP A ARB ANKST ATISTIEK 1934/35. Bij de Rijkspostspaarbank over troffen de terugbetalingen de inlagen. Voor de bijzondere spaarbanken een opvallende stijging van het saldo-tegoed in Noord-Brabant en Ze e 1 a n d. Bij de drukkerij Albani te 's Graven- hage is een door het centraal bureau voor de statistiek bewerkte spaarbank statistiek 1934/35 verschenen. In het maandschrift van genoemd bureau zijn thans enkele gegevens dienaangaande opgenomen. Wanneer men de cijfers in genoemde statistiek over de laatste jaren be schouwt, valt vooral in het oog de ge leidelijk verminderende stijging van het saldo-tegoed. Na een gemiddelde stijging gedurende 1930-32 van f 75 millioen per jaar (maximum f 83 millioen in 1931) ver meerderde het saldo-tegoed in 1934 met niet ten volle f 30 millioen. Deze stijging is bijna geheel een gevolg van rentebij schrijving; bij de Rijkspostspaarbank was het inlegsaldo (inlagen minus terug betalingen) in 1934 zelfs negatief. Bij de Rijkspostspaarbank (R.P.S.) be droeg het saldo-tegoed aan het einde van de boekjaren 1933 en 1934 resp. f 528,697,000 en f 539,518,000. Het blijkt dus met f 10,822,000 of 2 pet. te zijn ge stegen; het vorige jaar had een stijging met 3,4 pet. plaats gevonden. Bij de 284 bijzondere spaarbanken, welke over de jaren 1933 en 1934 gege vens hebben verstrekt, steeg het saldo tegoed van f 463,865,000 tot f 483,413,000, alzoo met f 19,548,000 of 4,2 pet. Gere kend. dat bij de 281 bijzondere spaar banken, die over 1932 en 1933 gegevens hebben verstrekt, het saldo-tegoed met f 20,063,000 of 4,5 pet. is gestegen, kan worden geconstateerd, dat de ontwikke ling bij deze instellingen ongeveer in de zelfde lijn als het vorige jaar doorging. Een samenvatting van de cijfers van de R.P.S. en die van de -bijzondere spaar banken geeft als uitkomst, dat het sal do-tegoed van einde 1933 tot einde 1934 steeg van f 992,562,000 op f 1,022,932,000, dus met f 30,370,000 of 3,1 pet. De stijging van het saldo-tegoed bij de R.P.S. is in de meeste provincies slechts van geringe beteekenis, terwijl in de pro vincie Overijssel zelfs een kleine daling (0,3 pet.) kan worden waargenomen. Het saldo-tegoed bij de bijzondere spaarban ken is in alle provincies toegenomen be halve in de provincie Limburg; de stij ging was het sterkst in Noord- Brabant en Zeeland met resp. 8,3 en 8,1 pet. De rente gekweekt uit de beleggingen bedroeg bij de R.P.S. f 23,654,000 (in 1933 f 23,609,000) en bij de spaarbanken waarvan hieromtrent opgaven juijn ont vangen, f 22,215,000 (in '33 f 22,012,000). verdrijft men door in wrijving en inademing van (Ingez. Med,] Op bijna 78-jarigen leeftijd is in den afgeloopen nacht te Zeist overleden de heer J. Stamperius, één van de groote mannen op onderwijsgebied. Den 8sten April 1858 werd de over ledene te Wilhelminadorp bij Goes geboren. Na 20 jaar verbonden te zijn geweest als hoofd aan een school te Amsterdam, nam hij in 1903 om ge zondheidsredenen ontslag. Na zijn her stel in 1906 werd hij benoemd tot school opziener in het arrondissement Rhenen en in 1909 in het arrondissement Amers foort. Heeft de heer Stamperius ook alle rangen op onderwijsgebied doorloopen, toch liggen zijn groote verdiensten el ders. Het was pl.m. 1888, dat het eerste nummer verscheen van zijn „Nieuwe Bi bliotheek voor de Jeugd", die een om mekeer bracht in den geest der kinder boeken. Zelf heeft hij de bibliotheek ver rijkt met vele deeltjes gezonde kinder lectuur. Voorts schreef hij series lees-, taal- en rekenboeken en paedagogische artikelen. O.a. was de overledene pen ningmeester van het weezenfonds van het N.O.G. Met den heer Stamperius is een groot paedagoog en kindervriend heengegaan. De begrafenis van den heer J. Stam perius zal, naar wij vernemen, Maan dagmiddag a.s. plaats vinden op de be graafplaats van de Broedergemeente te Zeist. OPENBAAR LAGER ONDERWIJS IN ZEELAND. Aantal gemeenten zonder open bare lagere school gestegen tot 24. In den loop van 1935 is het aantal Zeeuwsche gemeenten, waar geen open bare lagere school wordt in stand ge houden, gestegen van 21 tot 24. Het' zijn de gemeenten Aagtekerke, Biggekerke, Boschkapelle, Clinge, Duivendijke, Eede, Graauw en Langendam, Grijpskerke, Hengstdijk, Hoofdplaat, Koewacht, Me- liskerke, Noordwelle, Ossenisse, Ove- zande, Philippine, Ritthem, Serooskerke (W.), St. Jansteen, St. Laurens, Vrou wenpolder, westdorpe, Zoutelande en Zuiddorpe. In den loop v,an 1935 is de lijst aangevuld met de gemeenten Dui vendijke, Hoofdplaat en Noordwelle. Over de verschillende deelen der pro vincie zijn deze gemeenten als volgt verdeeld: Walcheren 9, Zeeuwsch- Vlaanderen (oostelijk deel) 10; Zeeuwsch-Vlaanderen (westelijk deel) 2; Schouwen en Duiveland 2; Zuid-IJeve- land 1. Alle gemeenten op Noord-Beve land, Tholen en St. Philipsland hebben dus nog één of meer openbare scholen DE SCHAKENDE JEUGD. Betreffende den simult;aanwedstrijd voor leerlingen van onderwijsinrichtin gen, gisteren te Middelburg in „De Een dracht" gehouden, kunnen wij thans na der melden, dat deze een in alle opzich ten prettig verloop heeft gehad. De 49 jongens één ontbrak op het appèl hebben met animo gespeeld. Dat van hen 34 het moesten afleggen tegen ge routineerde spelers als de heeren J. Scheltens en P. M. de Klein was te be grijpen. Ware het geen simultaanwed- strijd geweest, dan zouden er van de jongens wel meer gesneuveld zijn. De heer Scheltens verloor tegen J. M'burg, 23-I-'36. Woensdag: hoogste luchttemperatuur 6 °C (43 °F); laag ste 4.8 °C (41 °F). Heden 9 h: 3.2 °C; 12 h: 634 °C. 3.2 mm regen. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af geloopen etmaal: 757 mm; laagste 751 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 764.1 mm te Toulouse; laagste 739.3 mm te Ler wick. Verwachting tot morgenavond: Meest matige W. tot Z. wind, aan vankelijk opklarend, met weinig of geen neerslag. Later weer toenemende be wolking met regenkans. Iets kouder des nachts. Overdag weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 56; onder: 16 h 18. Licht op: 16 h 58. Maan op: 7 h 51; onder; 17 h 02. N M. 24 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Januari. Hoogwater. Laagwater. Do. 23 0.25 12.48 7.00 19.12 Vr. 24 1.05 13.27 7.44 19.56 Za. 25 1.46 14.09 8.28 20.37 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Januari. Hoogwater. Laagwater. Do. 23 2.15 14.36 8.01 20.16 Vr. 24 3.02 15.22 8.43 20.59 Za. 25 3.47 16.07 9.26 21.40 Vereist, J. Minnaar, J. Cohen en R. van der Harst. Hij speelde remise tegen 4 jongens o.a. tegen H. Orbaan, Pieterse en Philipse, de vierde was een invaller en diens naam was niet opgegeven. De heer De Klein moest het tijdens den wed strijd opgeven tegen H. Papegaaij, ter wijl hij tegen F, van Roon remise speel de. Toen de voorzitter, de heer W. de Graaf, het einde, half zes, aankondigde, moest hij in deze zaal nog enkele arbi- taire beslissingen nemen en bleken toen nog gewonnen te hebben de M. Verburg en I. de Nood, en remise gespeeld J. van Beusekom, T. Schoonackers en R. Pape- gaaij. De heer D e G r a ,i f heeft in zijn sluitingswoord een boekwerkje uitge reikt aan de beide jongelui die in de eerste zaal, het eerste en tweede als winnaar uit den strijd naar voren kwa men, t.w. J. Vereist en J. Minnaar en aan hen, die in de tweede zaal tijdens den wedstrijd won of remise speelde t.w. EI. Papegaaij en T. van Roon. Spr. kon mededeelen, dat reeds en kele jongens zich voor een jongeren-if- deeling opgaven, anderen wilden er eerst thuis over spreken. De heer de Graaf dankte ten slotte de heeren Scheltens en de Klein en sloot den welgeslaagden middag. DE 25.000 GEPASSEERD. De Vereeniging ,<Ziekenhuisverple- ging op Walcheren" zag in 1935 haar ledenaantal stijgen tot boven de 25.000. Op 1 Januari jl. was het juiste aantal 25.229. Zeker een mooi aantal, dank zij de groote toewijding van het bestuur, en de propagandistische kracht die uit gaat van het werk der Vereeniging. GEVAARLIJK VERZUIM. O. EN W. SOUBURG. Toen Woens dagmiddag de goederentrein van onge veer half vier alhier den overweg pas seerde, zagen de velen, die juist voor de geopende brug hadden staan wachten, dat de afsluithekken niet waren geslo ten. Een auto was gelukkig juist den overweg over, toen de trein aankwam. Eenige maanden geleden heeft men ver geten de hekken te sluiten voor den laatsten trein naar Vlissingen. RAAD VAN OOSTKAPELLE. De burgemeester benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. OOSTKAPELLE. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van jhr. W. Z. van Teijlingen, burge meester. Afwezig de heeren H. J. van Adrichem, Boogaart en H. Zwemer. De v o o r z. opende de vergadering, den wensch uitsprekende, dat het raadslid Zwemer spoedig hersteld moge zijn om weder aan de beraadslagingen te kun nen deelnemen. Voorts memoreerde hij in 't kort wat

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1