GOESCHE COURANT - W.odc Pi 613 Koning George V overleden. mm ei mmi uur weer LEGER EN VLOOT. NUMMER 17. TWEE BLADEN. DINSDAG 21 JANUARI 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG, George V, koning van Groot-Brittanië en Ierland, keizer van Jhdië, is Maandagavond om enkele minuten voor middernacht ten paleize Sandringham op 7 O-jarigen leeftijd ontslapen, na een regeeringsperiode van 25 jaar en 8 maanden. CRÈME MIDDELBUBGSCHE COURANT 'dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per ikwartaal Week-abonn. in Middelburg en Soes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per resrel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 'Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen i— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regeloj a 75 ct. bg vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct, extra Bewijsnommers 5 cent m De roos heeft haar doornen en wie het leed uit het leven wil wegnemen, zou ons tevens van alle vreugde be- rooven. De oificieele mededeeling over het overlijden van koning George luidt; „De koning stierf vreedzaam om 11 h 55 van avond, in aanwezigheid van H, M. de Koningin^ den Prins van Wales, den hertog van York, de prinses Royal, den hertog en de hertogin van Kent". Gisteravond om 21 h 25 werd reeds het volgende bulletin door de drie lijf artsen van den koning uitgegeven: het leven van den koning nadert vreed zaam het einde. Het gebed voor den koning. Toen het bulletin, waarin werd me degedeeld dat het einde voor koning George vreedzaam naderbij kwam, werd uitgegeven, hebben alle Engelsche zen ders het met een eenvoudige doch zeer treffende plechtigheid voor het geheele Britsche Rijk uitgezonden. Na voorle zing van het bulletin verzocht een gees telijke het Engelsche volk zich met hem in gebed te willen begeven voor den ko ning. Zijn eenvoudig maar innig gebed werd gevolgd door het uitspreken van het Onze Vader, waarna een Psalm werd gezongen. De zenders zwegen daarna, doch ble ven werken, teneinde het in angstige spanning wachtende publiek op de hoog te te kunnen houden omtrent het vol gende bulletin. Nadat door de radio 't publiek had vernomen dat het einde van den koning naderde, bewoog zich al spoedig een zwijgende menigte in de richting van het koninklijk paleis te Londen. Eerbiedig en velen met ont bloot hoofd, stonden daar minstens 2000 Engelschen op verdere berichten te wachten. De mededeeling dat de koning stervende was werd onmiddellijk aan al le ministers en hooge staatsambtenaren toegezonden. De koningin bevond zich tezamen met den aartsbisschop van Canterbury aan het sterfbed. Toen de lijfartsen van koning George Maandagavond de hoop hadden opgege ven, ontboden zij koningin Mary en haar kinderen in het vertrek waar de koning zijn laatste uren doorbracht. Urenlang hadden zij in een aangrenzende zaal van het paleis gewacht op het treurige nieuws dat, naar zij wisten ieder oogen- blik kon worden meegedeeld. De ko ningin ging haar zoons voor door de deur welke naar de ziekenkamer leid de. De familie groepeerde zich rond 't bed, zij blikte naar den stervenden echtgenoot en vader. De zoons ston den. Toen de koning den laatsten adem uitblies, weende de koningin. Vervol gens wendde zij zich tot haar oudsten zoon, den prins van Wales, die van nu af koning zal zijn. De prins van Wales omhelsde zijn moeder. Koning George is overleden op de wijze zooals hij zou hebben gewenscht; te Sandringham, zijn lievelingsverblijf. De opvolging. De Engelsche constitutie bepaalt dat de Prins van Wales bij den dood van zijn vader direct koning wordt. Sedert de dagen van Hendrik VIII wordt de troonopvolger direct na den dood van den koning, grondwettig diens opvol ger. De Prins van Wales zal als koning den naam Edward VIII dragen. Binnen drie dagen na het overlijden van den koning wordt zijn opvolger formeel Ge proclameerd. Na den dood van koning George V werden direct maatregelen genomen om den geheimen Raad bijeen te roepen. De zitting van den geheimen Raad zou heden in het St. Jamespaleis te Londen worden gehouden. Volgens de traditie is de Prins van Wales, heden officieel tot koning ge proclameerd. De koninklijke herauten hebben daarbij den historischen zin uit gesproken; de koning is dood, leve de koning. De beurs te Londen bleef heden ge sloten Overeenkomstig d,e troonopvolgings- wet van 1707 moeten de beide Huizen van het parlement vanavond te 6 uur reeds bijeenkomen tot regeling v,an de opvolging van wijlen koning George V door zijn wettelijken troonopvolger, Prins Edward, Albert, Christiaan, Ge orge. Andrew, Patrick, David, beter be kend en over de geheele wereld popu lair als de Prins van Wales, Koning Edward VTII, de nieuwe heer- scher over het Britsche Rijk, heeft het sterfbed van zijn vader vroeg in den morgen verlaten en is per trein n,aar Londen vertrokken. Het stoffelijk overschot van George V wordt voorloopig naar de kleine Maria Magdalenakerk bij het slot San- dringham en vandaar naar Londen over gebracht, waar het waarschijnlijk plech tig in 3e Westminster Abdij z,al worden opgebaard. In de St. Paulskathedraal te Londen is vanmiddag een groote rouwdienst ge houden. De doodstijding werd nog des nachts naar alle deelen van het Britsche Rijk overgeseind, In geheel Engeland heeft het bericht zeer groote ontroering' ge wekt. In vele steden en dorpen werden de klokken geluid. Vandaag waren alle bioscopen en theaters in geheel Enge land gesloten. Deelneming. President Roosevelt heett den nieu wen koning, Edward VIII het volgende telegram gezonden: Met diepe ontroering heb ik het overlijden vernomen van Z.M. Uw vader. Ik betuig Uyr mijn innig leedwezen en dat van het Amerikaan- sche volk. De overleden koning nam een verheven en unieke plaats in bij het Amerikaansche volk. Aan de Koningin weduwe Mary zond de president het volgende telegram: Mevr. Roosevelt en ik deelen in den smart welke U gewordt door het verlies van hem wiens hoedanigheden zulk een grooten invloed hebben gehad op den wereldvrede en gerechtigdheid. In verband met het overlijden van den koning van Engeland zijn de zittingen van den Volkenbondsraad welke heden zouden plaats hebben afgezegd. Van middag zou de Raad bijeenkomen voor een rouwzitting. De Britsche minister van buitenlandsche zaken en de overige leden der Britsche delegatie zullen tot het einde der zitting' te Genève blijven- De werkzaamheden zullen worden be spoedigd zoodat de zitting Donderdag kan worden beëindigd. Ook de Italiaansche bladen wijden lang.e artikelen aan de nagedachtenis van koning George. M'en prijst zijn nobele karaktereigenschappen, zijn gevoel voor evenwicht en vooral zijn altijd gematigd optreden in de binnen- en buitenland sche politiek. De bladen herinneren voorts aan het bezoek dat de koning met koningin Mary in Mei 1923 aan Ro me bracht, waarbij de vorsten ook den Paus bezochten. Het Italiaansche volk, aldus de bladen, deelt in de smart van de Britsche natie. HET LEVEN VAN KONING GEORGE V. Een zeer populair vorst George Frederick Ernest Albert werd den 3den Juni 1865 op Marlbo rough House te Londen geboren als de tweede zoon van Edward VII. Toen hij 6% jaar w,as, werden hij en zijn twee jaar oudere broer Albert Victor onder de voogdij van den geestelijke Dalton geplaatst. In 1877 werden beide prinsen adelborst aan boord van de „Britannia" In 1880 maakten zij een lange reis aan boord van de „Bacchante", waarbij zij Zuid-Amerika, Australië, de Fizji-eilan- den, Japan, Ceylon, Egypte, Palestina en Griekenland bezochten. Daarmede eindigde de gemeenschappelijke oplei ding der prinsen. Prins George bezocht het college der marine te Greenwich en werd in 1885 tot luitenant bevorderd Hij deed op verschillende oorlogssche pen dienst; in 1891 kreeg hij het cojp- mando over de „Melampus". Reeds het volgende j,aar moest hij dit commando aan een ander overlaten, daar het over lijden van zijn broer prins Albert, hem tot troonopvolger maakte. Als zoodanig kon hij zich niet langer uitsluitend aan de marine wijden. Zijn huwelijk Prins George, die in dit jaar hertog van York en graaf van Inverness w,as ge worden, trad op 6 Juli 1893 in het hu welijk met prinses Victoria Mary, de dochter van den hertog en de hertogin van Teek. Op 23 Juni van het volgende jaar werd uit dit huwelijk prins Edwarc Albert geboren. In 1901 maakte het prinselijke paar een reis door de Britsche koloniën. In November van dit jaar werd George Prins v,an Wales, De troonopvolging. George V besteeg den Britschen troon op 6 Mei 1910, bij den dood van zijn vader, koning Edward VII. Dc kroning, die plaats had in Westminster Abbey op 22 Juni 1911, werd bijgewoond door afgevaardigden uit alle deelen van het Britsche rijk en uit alle landen. Later in het jaar maakten de Koning en de Koningin een reis n,aar Britsch-Indië, waar de plechtige kroning tol Keizer en Keizerin plaats vond in Delhi, Van den aanvang af hebben George V en Mary er naar gestreefd, een plaats te veroveren in de harten hunner onderda nen; zij hadden belangstelling voor het leven van rille lagen der bevolking. In een conferentie op Buckingham Palace in 1914 werd er den nadruk op gelegd, dat de functie van den Koning boven en buiten de politieke partijen stond. Gedurende den wereldoorlog deed de Koning het uiterste, om het leed der bevolking te verzachten: Ge orge V heeft herhaalde malen 'n bezoek gebracht aan het front in Frankrijk en België. N,a den wapenstilstand bezocht hij opnieuw de Fransche hoofdstad, al waar hij geestdriftig werd ontvangen In Juli 1917 werd bekend gemaakt dat Koning George V voor zich zelf en zijn Huis afstand had gedaan van alle Duitsche titels en dat het Koninklijk Huis niet langer bekend zou staan als dat van Saksen Coburg Gotha, maar als het Huis van Windsor. Van de gebeurtenissen in het leven Van Koning George V in de volgende ja ren zullen wij er slechts enkele aanstip pen. In December 1918 werd de Ameri k^nsche president Wilson op Bucking ham Palace ontvangen. In Juni 1921 brachten de Koning en de Koningin een bezoek aan Belfast, waar George V het nieuwe parlement van Noord-Ierland opende. In de rede, die hij bij deze ge legenheid hield, drong hit er bij alle Ieren op aan, dat zij verdraagzaam en verzoenlijk zouden zijn. In fiêt volgende jaar bracht het Koninklijk paar een be zoek aan Brussel en aan de slagvelden in Frankrijk en België. Een bezoek aan den Koning en de Koningin van Italië werd in 1923 gebracht; gedurende zijn verblijf te Rome had George V ook een onderhoud met den Paus. De ziekte van Koning George V, Gedurende de herdenking van den wapenstilstand in November 1928 liep de Koning een verkoudheid op, die zich tot ,een ernstige longaandoening en pleuris ontwikkelde. Wekenlang be stond er groote bezorgdheid voor zijn leven, doch in het begin van 1929 kon gezegd worden, dat hij de ziekte, hn.c doorstaan. In die d,agen is het duidelijk tot uiting gekomen, hoe zeer de vorst bij zijn onderdanen geliefd was. Men herinnert zich nog, hoe gedurende de da gen van bezorgdheid menschen uit alle klassen der bevolking voor Buckingham Palace stonden te wachten, of hun eeni- ge mededeeling zou worden gedaan over den toestand van den geliefden vorst. Groot w,as dan ook de blijdschap toen bekend werd, dat het levensge vaar was geweken. Het werd echter spoedig duideliik, dat de gezondheid van Koning George V in het algemeen zwakker was gewor den. Sindsdien is hij vrijwel ieder jaar gedurende eenige weken aan het ziek bed gekluisterd geweest; steeds waren het de ademhalingsorganen, die aange daan waren. In Juni van het jaar 1935 leed de Koning aan bronchitis, doch hij is toen. dank zij zijn sterke constitutie, hersteld. E>e hartzwakte, die zich in zijn laatste ziekte bij de andere aandoeningen heeft gevoegd, is den Koning noodlottig ge worden. Met Koning George V is 'n zeer popu lair vorst heengegaan. Hij had een fijn gevoel voor de constitutioneele ver houdingen in zijn Rijk en daaraan voor al is het te danken, dat het Koning schap in Engeland em tfezien en onver zwakt instituut is gebleven. Koning Bestevaer. Aan een beschouwing in het „U. D." ontleenen we het volgende: Gekroond met groote pracht en praal, geroepen om de schatten van het ver leden te hoeden en op juiste wijze te doen harmonieeren met de mogelijkhe den van het heden, zag de thans ont slapene zich in den loop zijner ruim vijfentwintigjarige regeering geplaatst voor vele groote en zwaarwichtige pro blemen. Hij zag den verschrikkelijkste aller oorlogen, die Europa ooit geteis terd heeft ,over zijn volk komen; bin- nenlandsche vraagstukken als de Ier- sche kwestie en tal van aangelegenhe den, die aandreunden op de rust en de orde in de onder zijne hoede geplaatste territoria, alom ter wereld, vroegen zijne aandacht en beleid. Maar dezen dra ger van de Kroon van St. Edward was het gegeven, met waarlijk vorstelijke allure en wijsheid zijn weg te gaan en een lichtend rustpunt te blijven voor de aan zijne zorgen toevertrouwde naties. Door zijne opvoeding, maar vooral door zijne groote belangstelling was hij vertrouwd met alles, wat in hèt Brit sche Rijk leefde en gebeurde. Toege rust met scherpen blik voor het geluk van zijn onderdanen, vervuld met eer bied voor de tradities en staatkundige verhoudingen in zijn Rijk moch hij er in slagen, leidsman en tevens vriend te zijn voor talloos velen in deze wereld. „The sailor King" werd George V reeds tijdens zijn leven genoemd; als Koning Bestevaer zal hij voortleven in de ge schiedenis van zijn Rijk en zijn Volk. Koning Bestevaer was in den besten zin des woords een Leider van zijn on derdanen. Niet, omdat hij zijn wil op legde aan zijne volkeren maar omdat hij verstond, het beste in de menschen wakker te roepen en tot ontwikkeling te brengen. Dit was het groote geheim van dezen Vorst, het groote geheim en de groote bekoring. Met George V is 'n machtig heerscher heengegaan, maar ook een oprecht, eenvoudig man met een warm gemoed, op wiens regeerings daden immer het zeldzame stempel der vriendschap heeft gelegen. Koning Bes tevaer; dat Hij ruste in vrede. DE PRINS VAN WALES, THANS KONING EDWARD VIII. De prins van Wales, de wettelijke troonopvolger, is den 23en Juni 1894 op White Lodge, Richmond Park, Sheen, geboren. Hij ontving de namen Edward, Albert, Christian, George, Andrew, Pa trick, David. Zijn opvoeding was eenvoudig en de gelijk Engelsch. Hij kwam op de cadet tenschool voor de zeemacht te Osbour- ne en Dartmouth. Op zijn 19en verjaar dag werd hem het kasteel Carnarvon in Wales als woonplaats aangewezen. In 1912 diende hij drie maanden op Z.M. Hindustan en bracht hij vijf maanden in Frankrijk door. Vervolgens studeerde hij aan Magdalen College te Oxford in staatsrecht en geschiedenis. Hij deelde hier volkomen het leven van de overige studenten. Toen de oorlog uitbrak, werd de prins van Wales ingedeeld bij het derde batal jon van het eerste regiment gardegre nadiers. Aanvankelijk deelde men hem in bij verschillende staven, doch later heeft hij op eigen verzoek en tegen den zin van Kitchener ook dienst gedaan aan het front. In Maart 1916 werd hij stafofficier in Egypte en eenige maan den later bezocht hij het Italiaansche front. Na den oorlog ondernam de Prins groote reizen naar alle deelen van het Britsche Rijk en ook naar het buiten land, die hem den naam van den ko ninklijken ambassadeur deden verwer ven. In 1919 bezocht hij Canada en de Ver. Staten, het jaar daarop passeerde hij voor het eerst de linie op een reis naar Nieuw Zeeland en Australië en moest zich aan de gebruikelijke grillen van Neptunus onderwerpen. In 1921 bezocht hij. Britsch-Indië en Japan en in 1925 Zuid-Afrika en Zuid- Amerika. Behalve deze reizen, die staat kundige en commercieele doeleinden dienden, vertoefde de prins van Wales ook vaak voor zijn genoegen buitens lands. Vooral het Zuiden van Frankrijk bezocht hij graag. In December 1928 vertoefde hij op de jachtexpeditie in Afrika, toen de ernstige ziekte van zijn vader hem dwong hals over kop naar Engeland terug te keeren. De reis, die onder normale omstandigheden 23 da gen eischt, volbracht hij in nog geert 10 dagen. De prins van Wales is bij zijn volk en ook in de landen, die hij bezocht heeft, zeer populair. Men heeft hem niet ten onrechte den titel van „prince char ming" gegeven. Hoewel zijn populariteit bij de vrouwen zeker niet minder is dan bij de mannen, is prins Edward onge- 1 huwd gebleven. Mocht de prins onge huwd en zonder nakroost sterven, dan een weldaad voor Uw huid Doos 20ct (Ingez. Med.) Middelburg, 21-I-'36, Maandag: hoog ste luchttemperatuur 9.8 °C (50 °F); laagste 4.8 °C (41 °F). Heden 9 h: 5.5 °C; 12 h: 4.4 °C. 6.2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 745 mm; laagste 740 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 763.0 mm te Isafjord; laagste 730.5 mm te Shields. Verwachting tot morgenavond: Stormachtige tot krachtige Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijde lijke opklaring, ai en toe regen of hagel buien, iets kouder. Zon op: 7 h 59; onder: 16 h 25. Licht op: 16 h 55. Maan op: 6 h 44; onder: 14 h 16. N.M. 24 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Januari. "{oogwater. Laagwa-tei Di. 21 11.04 23.36 5.02 17.35 Wo. 22 12.02 6.06 18.28 Do. 23 0.25 12.48 7.00 19.12 Hoog- en Laagwater te. Weraeldinge. Januari. Hoogwater. Laagwaiei Di. 21 0.21 12.44 6.05 18.34 Wo. 22 1.21 13.45 7.09 19.31 Do. 23 2.15 14.36 8.01 20.16 zou de hertog van York hem als koning moeten opvolgen, wiens dochters vei- volgens voor de troonsopvolging in aan merking komen. Eerst daarna hebben de hertog van Gloucester en de hertog van Kent (derde en vierde zoon van den overleden koning) recht op den troon. Prins Edward heeft zich ook naam gemaakt als voorganger op het gebied van de heeren mode, waarin hij vaak een origineele noot bracht. De prins is verder een bekend sportsman. VDoral als jachtruiter en polo-speler heef' hij zich in zijn jonge jaren onderscheiden. Menigmaal heeft hij bij die sport be trekkelijk ernstige ongelukken _genad. Sinds hij echter na de ziekte van koning George V in 1928 een deel van zijn va ders verplichtingen over heeft genomen, is hij voorzichtiger geworden. De Prins verplaatst zich gaarne per vliegtuig en is de grootste particuliere vliegtuigeigenaar in Engeland. Er zim tijden geweest, dat hij zes toestellen tot zijn beschikking had. Hoewel hij in Sep tember 1929 zijn brevet als vlieger heeft gehaald, vliegt hij niet z'eli. doch laat dit aan zijn vliegers over. De Prins is verder een liefhebber van golf, maakt ook wel eens een rit op ie fiets en heeft zich de laatste jaren veel aan tuinwerk gewijd. Ook vissehen mag hij graag. De Prins stelt veel belang in de noo- den en behoeften van 'net Engelsche volk. Dit is niet louter plichtsbetrach ting van hem, maar voor eer goed deel echt menschelijk gevoel. Dat blijkt ook uit de vertrouwelijke manier, waarop hij met lieden van allerlei rang en stand weet om te gaan. Gepensionneerd vice-admiraal Bron overleden. Op 73-jarigen leeftijd is Zondagavond te Driebergen plotseling overleden de gepensionneerde vice-admiraal J. A. M. Bron, oud-commandant van de zeemacht in Oost-Indië. De overledene bekleedde deze hooge functie van Januari 1917 tot Juli 1920. Kapitein C. Hoogers is overge plaatst van het 16e bij het 14e regiment infanterie en te Bergen op Zoom in gar nizoen gekomen.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1