DE ONBUIGZAMER de M.S.S.-Cachets lil LAND. KRONIEK van den DAG. dan heeft Apotheker Dumont voor U een nieuwe vinding gedaan TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 20 JANUARI 1036. No. 16. J. S. FLETCHER. Als Gij wel eens plotseling U zoo moe, zoo mat, zoo moedeloos gevoelt, Als Gij wel eens plotseling last hebt van bloed-aandrang, duizeligheid, Als Gij wel eens sukkelt met 'n riekenden adem, beslagen tong, oprispen, Als Gij wel eens last hebt van puistjes en van 'n fletse gelaatskleur, Als Gij wel eens wordt overvallen door hoofdpijnen en onpasselijkheid: Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij. Samenstelling: Voordeelen Vorm van innemen t Wilt Ge U weer gezond en prettig gevoelen? Ga dan de M.S.S.-cachets gebruiken! Al die kwalen en kwaaltjes zijn bijna altijd het gevolg van slecht of on voldoend werkende spijsverterings-organen. Gij beseft het meestal soms zelf niet, dat het daar hapert. Ge behoeft nog niet bepaald aan „verstopping" te lijden. Zelfs een alleen maar wat vertraagde darm-werking heeft tot gevolg dat in Uw ingewanden dagelijks stoffen achterblijven, dat zich daarin steeds meer vergiften ophoopen, die Uw bloed onzuiver maken, die lang zaam maar zeker Uw gestel als 't ware vergiftigen: kortom die de oor zaak zijn van al die kwalen en kwaaltjes, waarvan Gij last ondervindt. Apotheker Dumont heeft nu de M.S.S.-cachets samengesteld, welke ver schillende bestanddeelen bevatten, die op Uw gestel een gunstigen invloed uitoefenen, die de werking van Uw ingewanden, van Uw spijsvertering, regelen en verbeteren: Uw geheele organisme als 't ware opfrisschen! Verstopping, hardlijvigheid, constipatie. Een M.S.S.-Kuur Maak het daarom tot een goede geregelde wekeüjksche gewoonte eiken VRIJDAG en ZATERDAG één of twéé M.S.S.-eachets te ne men, voordat Ge naar bed gaat. gewoonte. ^gap5rt^S'. De overwinning van gene raal Graziani. Ze kan ver strekkende gevolgen hebben. Het grootste gevaar voor den Negus schuilt in de mo gelijkheid van binnenlandsche onlusten. De berichten der Italianen pver de overwinning van generaal Graziani aan het Zuidelijk front, beginnen er nu wel een beetje overdreven uit te zien. Ras Desta zou tusschen de rivier Ganale Doria, ten N.W. van Dolo en de grens van de Engelsche kolonie Kenia en Abessynië 100.000 man hebben samen getrokken, die dus werden verjaagd. Een tiende deel, dus 10.000, zouden ge sneuveld zijn. Oorlogsbulletins plegen niet al te nauw met de waarheid te ne men. Het lijkt ons zeer waarschijnlijk dat in het onderhavige geval de Itali- aansche voorstelling van zaken den fei telijken stand van zaken eenigszins over treft in zegenrijkheid. Aan den anderen kant echter gelooven we geen jota van de officieele telegrammen uit Addis Abe ba, die meedeelen, dat er bij de Ganale Doria slechts schermutselingen hebben plaats gehad en dat Ras Desta zijn troe pen een eindweegs heeft teruggetrok ken, omdat het met de voedselvoorzie ning spaak dreigde te loopen. Men kan gerust aannemen, dat er in het Zuiden werkelijk een veldslag heeft plaats ge had, de eerste van grooten omvang in den Abessijnschen oorlog en dat de Abessijnen dien hebben verloren. Het is volkomen begrijpelijk, dat de Italianen hun overwinning breed uitmeten. Ze hadden zooiets hard noodig, zoowel om het moreel der troepen, als dat van het Italiaansche volk op peil te kunnen hou den. Gedurende December en de eerste helft van Januari is het hun telkens te- gengeloopen. Het begon er naar uit te zien, dat de veldtocht op een catastro phe zou uitloopen. Wij hebben de vo rige week melding gemaakt van de alarmkreet van een Italiaansch gezinden Franschen correspondent, die seinde, dat er verschrikkelijke dingen zouden ge beuren, indien de Europeesche diploma ten niet fluks een vrede zouden weten te bewerkstelligen. De ongerustheid van den correspondent is in haar nerveusen vorm, wel eenigszins overdreven ge weest. De overwinning van generaal Graziani bewijst, dat de situati voor de Italianen niet onmiddellijk hopeloos is Voor 't overige laten de gevolgen de zer overwinning zich echter nog moei lijk bepalen. Op zichzelf is haar betee- kenis van beperkte strekking. De op- marsch, die generaal Graziani thans in het Zuiden gemaakt heeft, blijft in leng te nog achter bij die in het Noorden, Vi tale strategische gebieden heeft hij niet bezet. Het terrein behoort tot de uit hoeken van het uitgestrekte rijk van den Negus. Een verdere opmarsch van hieruit naar Addis Abeba komt voorloo- pig niet in aanmerking. Generaal Gra ziani zal nu vermoedelijk geruimen tijc werk hebben, om zijn verbindingen met Somaliland te consolideeren. Wat an ders is echter, dat hij nu weer met een ander deel van zijn leger van Gorahei en Gerlogoebi uit in de richting van Sasabaneh en Dagaboer kan oprukken. (De positie, die Ras Desta innam, maak te zulks tot dusver onmogelijk.) Indien het de Italianen zou gelukken Sasabaneh en Dagaboer te nemen, zou de weg naar Harrar en Diradaoea aan den spoorweg DjiboetiAddis Abeba open liggen. Dat zijn strategisch wel punten van groot belang. Als de Italianen zich hier wis ten te nestelen, werd de toestand voor de Abessijnen bedenkelijk. Dan zou de door 30). ,,'n Eerelintje of zoo! Natuurlijk! Waarom ook niet? En hier te lande, bij ons krijgt hij zooiets dan gewoon lijk ook. Komzegt u eenswat zoudt u wel verlangen? Eén ding weet ik wel zeker, dat u niet verlangt!" „Wat is dat dan?" vroeg Oliver een beetje wantrouwend, ,,'n Titel van Jonkheer...." ant woordde Swansdyke met een sluw lachje. „Dat is ook wel wat al te goed koop. Maar, w,at denkt u van., baron?" Hij hield Oliver scherp in de gaten en zag op slag, dat hij er nog niet erg happig op was. Oliver trok heel even de wenkbrauwen samen enSwans dyke lachte. „Sir Oliver Carsdale.... b,aron van Carsdaledat klinkt toch nog zoo slecht niet", zei hij lachend. „Maar een beetje eerzucht kan geen kwaad!.. U mikt nog wat hooger, niet?" Oliver richtte zch wat op en er kwam een uitdrukking van vastberadenheid op zijn gelaat. „Er zijn wel lui van minder bet eeke nis dan ik Peer geworden", antwoordde hij beslist. „Waarom ik niet? Onze par tij is immers aan het roer?" „Ja!" antwoordde Swansdyke. „Heel best.... maar w,at? zoudt u voor.... de partij willen doen? Dat is de eigen lijke vraag?" i oorlog een heel ander aanzien krijgen,' kwam Italië in een positie te verkeeren, die heel gunstig zou afsteken bij de hui- dige. Van groote beteekenis tenslotte zal ook zijn, de uitwerking van de nederlaag van Ras Desta op het moreel der Abes- sijnsche troepen. Berichten, door het Ita liaansche agentschap Stefani verspreid, willen reeds weten, dat dit moreel ern stig is geschokt en dat er een groote haat bij verschillende Abessijnsche aan voerders zou zijn gewekt tegen de Euro peesche officieren, die aan het zuidelijk front als raadgevers optreden. De bron van dit nieuws is natuurlijk niet bijster betrouwbaar. Maar zoolang niet het te gendeel blijkt, moet er rekening mee worden gehouden, dat de nederlaag van Desta het élan der Abessijnen kan ver zwakken. En eveneens is denkbaar, dat de opstandige bewegingen, die zich in de provincie Godjam hebben voorgedaan zich zouden uitbreiden. Lang niet overal in Abessynië zijn de stammen en hun hoofden verknocht aan den negus. Een gebeurtenis als aan de Ganale Doria kan onmogelijk van gunstigen invloed op hun wankelbare trouw worden. Binnen landsche onlusten zouden voor den ne gus veel erger zijn dan het verlies van een veldslag. Mussolini kreeg, braken dezen uit, een kans om, zij het te dure krijgslauweren te oogsten. (Géén geneesmiddel, dooh een middel voor inwendige zuivering) Het voorstel om 85 pet, op het aandeelenkapitaal af te schrij ven, aangenomen. Zaterdagmorgen had in St. Joris te Middelburg de vergadering plaats van obligatiehouders van de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij, onder voorzitterschap van den heer A. W. E Weijerman. Na toelichting en korte discussie werd het voorstel om den rentevoet, oor spronkelijk groot 5 pet., te verminderen tot 2 XA pet. met behoud van de nominale waarde der stukken op 1000 en 500 en zulks ingaande 1 Januari j.l., aange nomen met bijna algemene stemmen. Des middags had terzelfder plaatse een buitengewone vergadering van aan deelhouders plaats, onder voorzitter' schap van den president-commissaris, den heer J. A. van Rompu. Aanwezig waren 18 aandeelhouder met 1201 aandeelen, uitbrengende 1201 stemmen. De voorzitter stelde aan de orde het voorstel tot afschrijving van 85 pet. op de aandeelen. De heer v. Maarleveld wees op een ingezonden stuk in het Nieuws- en Advertentieblad voor IJzendijke en om streken, onderteekend met M., dat wel niet van spreker is, maar waarin toch veel voorkomt, waarmede hij het wel eens is. In dat stuk werd o.a. geschre ven, dat bij slechts 5 terugloopen van de inkomsten, de zaak weer zou vastloo pen. De tram kan niet worden gemist, zeker niet als de suikerbietenteelt weer eens opleeft. De post moet aan de tram komen en niet van West naar Oost ver' voerd worden via de bootlijn Vlissingen- Neuzen, die dient te worden opgedoekt Nu alles er naar streeft het veer Vlis- singenBreskens kosteloos of bijna kos teloos te maken, evenals dan ook het veer HansweertWalsoorden, zal een flinke tramverbinding ook op latere boo ten dan thans ten goede komen aan heel Zeeuwsch-Vlaanderen. De inkrimping van den bootdienst TerneuzenHoede- HOOFDSTUK XII. Blanco crediet, Oliver keek zijn gast veelzeggend aan en strekte zijn lange beenen wijd uit op het kostbare haardkleedje en er was iets in zijn houding, waaruit Swans dyke meende te mogen opmaken, dat zijn gastheer al even royaal voor de partij als voor opvoedkundige doelein den zou willen zijn. „Ja, ja, daar heb ik ook over ge dacht", zei Oliver. „Dat is zeker zoo gewoonte.... is het niet?" „Gewoonte?" herhaalde Swansdyke met een cynisch lachje. „Ja, natuurlijk is dat gewoonte! In den regel gebeurt er anders heel weinig. En kijkt u eens er zijn verschillende manieren om Jat te doenmaar de eenvoudigste is wel de beste. „Ik ben steeds bereid een praktische belangstelling te toonen in het wel en wee van mijn partij", merkte Oliver op. „U weet in elk geval, dat ik reeds heel wat gedaan hebplaatselijk dan al tijd. D,aar kunt u van meepraten!" „Niemand beter dan ik.... met alle, plezier! Wat mij betreft, kunt u op me rekenen. Maar.wat doet u?" „Ah.... ja.... juist.... Er is zeker zoo iets van een algemeene partijkas? Die gebruikt wordt voor de particulie re doeleinden vanhemde par? tij, nietwaar? En onder controle van de hoofdleiders?" „Juist!" antwoordde Swansdyke. „U omschrijft het heel nauwkeurig. Ja, na tuurlijk bestaat er zoo'n fonds." „Deelname daaraan zou dus wel de beste weg zijn, denk ik zoozei M.S.S.-cachets bevatten o.m. plantaardige stoffen, zoodanig gekozen, dat het lichaam niet aan de laxeerende werking went gal-extracten, die dienen om de werking van de lever te regelen melkzuur-fermenten, dienende om de gistings-processen in de darmen te beëindigen, oorzaak van te trage werking der darmen Chlorophylle, hetwelk dient om den bloeddruk te verminderen en den bloeds-omloop te regelen. M.S.S.-cachets werken zacht, ver oorzaken géén krampen, géén overmatige ontlasting, géén te sterke prikkeling der darmen. Het is dus niet een gewoon „purgeer'-middel, dat Uw darmen leegperst, ze onnoodig prikkelt tot een nieuwe verstopping, maar een middel dat voorkomt, verbetert en natuurlijk regelt. Als Uw vertraagde darm-werking reeds tot werkelijke verstopping heeft geleid, dan be wijzen de M.S.S.-cachets betere diensten dan een gewoon purgeer-middel. Ge moet er ech ter in dat geval minstens twéé nemen en den daarop volgenden avond nog minstens één. In chronische gevallen gedurende 2 3 dagen twee of drie stuks en ae resultaten nagaan. Daarna nog eenige dagen één M.S.S.-cachet en Ge zult bemerken, dat Uw verstopping verholpen is, terwijl niet, zooals bij sterke purgeer-middelen een z.g. hér-verstopping op treedt, want M.S.S.-cachets regelen blijvend! Personen, welke zoo nu en dan aan werkelijke „verstopping" lijden, en tengevolge daarvan ook de daardoor veroorzaakte onaangename gevolgen ondervinden, doen goed b.v. elke 3 maanden eens een M.S.S.-kuur te doen. Daar toe gebruike men dan vanaf Maandagavond tot Vrijdagavond eiken avond een M.S.S.- cachet. Aldus maken ze niet alleen „Schoon Schip", maar regelen hun darm-werking vooi een langen tijd, zoodat zij zich dan weer pret tig en opgewekt gevoelen. Na een M.S.S-kuur kan men de volgende week weer gewoon door gaan met het volgen van de M.S.S.-gewoonte. Ge proeft niets, daar het fijne pc der is omgeven door'n smaaklo Doe- omgeven door n smaakloos ouwel, dat week wordt. Ieder kan ze innemen, blijven nooit steken. 12 stuks in koker verpakt 60 cent. V Bij Apothekers en Drogisten. Gij beseft zelf de oorzaak rj II* O O niet, want Ge lijdt niet "I* bepaald aan „verstopping". Maar als Ge 's Zaterdags Uw weektaak hebt beëindigd, dan voelt Ge U 's Zondags te moe, te mat en te landerig om van Uw zoo welverdien den Zondagsrust naar behooren te genieten. De gevolgen van die vertraagde spijsver tering zijn daarvan de oorzaak, maar die kunnen worden voorkomen door een tijdig en regelmatig gebruik van de M.S.S.-cachets. stoelgang, zal zich dan herstellen. Uw met afval-stonen gevulde darmen zullen zich zacht ledigen en vol welbehagen bemerkt Ge, dat ge U nü op Zondag-ochtend eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, zoodat Ge van dezen rustdag zonder eenige be lemmering naar Uw eigen opvatting kunt gebruik maken. Dat Ge al Uw plannen kunt volvoeren, dat Ge U kunt ontspannen en kunt genieten van Uw vrijen dag, voor U zelf, voor Uw huisgenooten een zegen. En 's Maandags gaat Ge weer vol lust, ener gie en levensmoed aan Uw nieuwen week taak, bestand tegen nieuwe vermoeienissen. Volgt daarom de M.S.S.-gewoonte I M.S.S.-cachets (ook wel genaamd: Lexeer-Akkarljes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw leverancier soms géén voorraad heeft, vraag hem dan ze even voor U ie willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. (Ingez. Med.) kenskerke, ook geen winstgevende lijn, komt dan vanzelf ter sprake. Overname door de spoorwegen zou voor de tram gewenscht zijn. De inzender is van mee ning, dat de A.T.O., de tram en de boot in één hand beter zou zijn dan de hui dige toestand. De heer Van Maarleveld zeide, dat hij reeds 20 jaar geleden als lid van de Provinciale Staten tegenover den heer Van Rompu stond inzake het al of niet opheffen van den bootdienst Vlissin- genNeuzen, Oliver, die heel goed begreep, dat al wat hij verder zei, den volgenden dag aan de kopstukken der partij zou wor den overgebracht. „Bijdragen zijn altijd welkom, niet?" „Dankbaar aanvaard zelfs", zei Swans dyke lachend. „Hebt u al een bedrag in uw hoofd?" „U soms'" vroeg Oliver op den man af, „Ik weet van een paar gevallen", antwoordde de afgevaardigde. „Voor vijf en twintigduizend is er kans om ridder te wordenen ik weet een geval, dat iemand om baron te worden vijftig duizend gaf. Maar ja.... daar kwamen nog andere redenen bij., zoo iets als uw geval isPublieke diens ten.... giften.... en zoo meer. Kunt u geen voorstel doen, dat ik te berde kan brengen?" „Ik wil iets beters doen dan een voorstel", antwoordde Oliver opeens. „U moogt tegen iedereen, die er mee noodig kan hebben, vertellen, dat het maar twee minuten tijd kost om een wissel van honderdduizend pond te trek ken, als dat in het belang der partij zou zijn. Vragen is krijgen in dit geval. Maar wel te verstaan, dat ter gelegener tijd met mijn wenschen rekening zal worden gehouden." „Natuurlijk!" stemde Swansdyke toe. „Uitstekend! Maar nu blijven er nog twee dingen te bespreken. Op de eer ste plaats willen degenen, die een Peer schap te vergeven hebben, gewoonlijk nog wel eenige bijzonderheden van per soonlijken aard weten. Er moet gezorgd worden, dat de titel voldoende inkomen verschaft.... de toekomstige dragers moeten eenige zekerheid hebben en De heer De Groof Sr. zeide, dat het voorstel hem zeer verrast heeft, na dat hij op de algemeene vergadering in den zomer 1935 niets er van had verno men. Spr. was van meening, dat het be ter is de maatschappij maar dadelijk te liquideeren, want nu wordt het toch maar een uitstel van executie en het is beter een korte pijn dan een lange. Bij de oprichting der maatschappij zat voor al het behartigen der landbouwbelangen voor. De maatschappij moet liquideeren of zij moet van bovenaf steun krijgen. zulk soort dingen meer. Begrijpt u me?" Oliver maakte lachend een afweren de handbewegihg. „Laat dat maar ,aan mij over, Ik zal er voor zorgen, dat mijn opvolger er komen kanal zouden er twintig in de rechte lijn zijn. Ik zal land en geld op hun naam zetten, zoo vast, dat alleen een revolutie het zaakje in dui gen kan laten vallen. Daar zal ik voor zorgen. Het is zelfs waarschijnlijk da! mijn opvolger nog veel rijker zal worder dan ik.mijn fabriek brengt met he1 jaar meer op!" „Prachtig!" riep Swansdyke uit. „En als Ik vragen mag. wie is die op volger?" „Oliver boog zich naar zijn gast toe en klopte hem vertrouwelijk op zijn arm. „Dat zal ik je nou 's vertellen! Mijn kleinzoon. ook 'n Oliver. Kijk, mijn oudste zoon.... ik heb er maar twee gehad.... is tegen mijn zin getrouwd., enfin, dat daargelatenhet is nu toch eenmaal gebeurd. Maar de arme jongen is vroeg gestorven en liet een kleinen jongen na. Dis is nu vijf jaar. Ik heb zijn moeder altijd een behoorlijke toelage ggegeven.... ze wonen in Hal- firth. Maar nu ben ik van pi,an meer voor hem te doen. Ik zal hem bij me in huis nemen. Ik zal hier in Londen de beste gouvernante voor hem zien te krijgen, die er te vinden is. En als hi' oud genoeg is, dan gaat hij naar Et or of Harrow.dat weet ik nog niet. en daarna naar Oxford of Cambridge. En.... mettertijd.... volgt hij me op.' „Maar u heb toch nog een tweeden zoon? Hoe gaat het dan met hem?" „Mijn jongste zoon zal rijker worden Dat kan toch voor een noodlijdende tram? De heer Maas zeide, dat de obliga tiehouders toch in ieder geval nog 2% pet. krijgen, maar voor de aandeelhou ders staat het voorstel gelijk met een faillissement. De regeering mag hier ze ker wel helpen, waar het Zeeuwsch- Vlaanderen betreft, waarvoor men in 1918 en 1919 alles over had, maar dat nu weer in het vergeetboek geraakt. Spr. wees er op, dat voor de directie enz. alleen 28.000 wordt uitgegeven dan ik. Dat zal ik u eens vertellen." En hij begon over Louis zoo te pra ten, dat Swansdyke wel bemerken moest hoe hoog hij met dien zoon weg liep. „Zooiets wordt het", eindigde hij. „En ik hoop het nog te beleven. Ik heb er een vaag idee v,an, wat die machi ne kan opleveren en als miiti verwach tingen uitkomen, nou, dan kan die jon gen het geld bij hoopen binnen halen. En dan, hij heeft zijn zinnen gezet op de dochter van Joe Bickerdyke.een eenig kind en al is Bickerdyke bij lan ge zoo rijk niet ,als ik, hij is toch een van de rijksten in Halfirth en zijn doch ter erft natuurlijk zijn heele vermogen. Bij mij in de familie bestaat er geen ge brek aan geld!" „Neen, dat schnt zoo!" zei Swansdy ke droogjes. „Heel prettig! Laat mij nu nog een praktischn raad geven. Doe al uwe schenkingen niet tegelijkertijd. Zoo dra mogelijk zal ik de menschen van invloed over die voorgenomen bijdrage voor het partijfonds gaan raadplegen., en zij zullen het u wel laten weten, of ze genegen zijn op uw voorstel in te gaanmaar u kunt er wel op re kenen, dat het in orde komt.. En de ver dere giftenverdeel die over een oaar jaar. Begin met dat technische col lege warm dan een paar maanden later de lui op voor die Latijnsche schoolen kom het laatste met die professoraten in het Russisch voor den dag. Als dan de dankbaarheid over de eerste gift wat bekoeld is, komt de vol gende en zoo verder. Dat is de beste weg!" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5