22* GOESCHE COURANT^ meridol mm BINNENLAND. ZEELAND. WEER Ei Willi. NUMMER 16. TWEE BLADEN. MAANDAG 20 JANUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG, De voorgenomen uitkeering aan kleine boeren. MIDDELBURG. 1ÜES, WULOHEREM. „Meridol" geeft U 'n NIEUWE huid! ZUID-BEÏELAÏÉË, $eevw0ehe M DDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per «wartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 cfc. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. S5» contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mal „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct °xtra Bewijsnommers 5 cent MINISTER COLIJN TE PARIJS. Na een verblijf van tien dagen te Can ities vertrok Zaterdagmorgen minister Colijn met mevrouw Colijn met den Pullmantrein van Cannes naar Parijs, waar hij tot vandaag of morgen zou blij ven. De heer H. Mouchet, prefect van het Departement der Zee-Alpen was aan het station aanwezig om den heer en mevrouw Colijn uitgeleide te doen. Ook de Nederlhndsche consul te Nice, en de sous prefect van Grasse, alsmede de burgemeester van Cannes, P. Nou veau, waren op het station aanwezig. De laatste bood mevrouw Colijn een prach- tigen bouquet anjelieren en mimosa's aan met de linten in de kleuren van Cannes: blauw en geel. De minister onderhield zich zeer op gewekt met de aanwezigen waaronder zich vele officieele personen van de Cö- te d'Azur bevonden. (Tel.) STEUN AAN DE INDISCHE KOFFIE-CULTUUR Naar aanleiding van een bericht, vol gens hetwelk verschillende koffiecul tuurondernemingen zich tot de regeering hebben gewend met verzoek over te gaan tot heffing van een invoerrecht op alle koffie, niet afkomstig uit onze over- zeesche gewesten, hebben wij ons om inlichtingen gewend te bevoegder plaat se waar men ons mededeelde dat de kwestie van steun aan de Indische kof fiecultuur een punt van onderzoek uit maakt bij de dep. van koloniën, van fi nanciën en van handel, nijverheid en scheepvaart. Alleen veehouders komen in aanmerking. Later oök noodlijdende tuinders. Zooals reeds bekend gemaakt is, ligt het in het voornemen van den minister van landbouw en visscherij over te gaan tot 't doen eener geldelijke uitkeering aan de kleine boeren .Voor zulk een uit keering komen alleen in aanmerking rundveehouders: awier hoofdberoep be staat in het uitoefenen van akkerbouw of veehouderij voor eigen rekening (landbouwers); b, die bij de inventarisa tie van Mei 1935 ten hoogste 5 ha cul tuurgrond in gebruik hadden; c, te wier name bij een der rundveekringen ,t.w, die van Mei 1935 of van December 1935 1, 2 of 3 melk- en/of kalf koeien werden geïnventariseerd; d. die na 1 Jan. 1936 niet in een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing zijn opgenomen ge weest of na dat tijdstip geen steun heb ben genoten ingevolge een door den mi nister van sociale zaken goedgekeurde steunregeling; e. die op 1 Jan. 1936 niet waren aangesloten bij de werkloozenkas eener vereeniging, gesubsidieerd inge volge het werkloosheidsbesluit 1917; f, die niet zijn aangeslagen in de inkom sten en/of vermogensbelastingen over 't belastingjaar 1935'36. De uitkeering aan degenen die tot voornoemde categorie gerekend wor den zal bedragen voor veehouders met 1 melk- en/of kalfkoe 25. Voor vee houders met twee melk en/of kalfkoeien 4b, met 3 melk en/of kalfkoeien 50. Bij de betaling van het bedrag zoowel als bij de vraag of en voor welk bedrag een veehouder in verband met even tueel verschillende resultaten der tellin gen in aanmerking komt, zal worden uit gegaan van het normale bedrijf van den betreffenden veehouder. Alle veehouders die volgens de voor handen gegevens voorloopig in aan merking zouden komen voor een, uitkee ring, krijgen een formulier ter onder- teekening toegezonden waarbij de be treffende inspecteurs der dir. belastin gen worden gemachtigd tot het ver strekken van de hierboven onder f be doelde inlichtingen. D,at formulier dient onverwijld in de bijgesloten diensten- veloppe te worden ingezonden bij de prov, landbouwcrisisorganisatie waarbij de betrokkene is aangesloten. Indien het formulier ongeteekend of na den daarop vermelden datum bij de land bouwcrisisorganisatie voornoemd in komt, wordt de betrokken veehouder geacht niet voor een uitkeering in aan merking te komen. Personen die op 10 Febr. nog geen formulier ontvangen hebben en mee nen toch ,aan bovenomschreven voor waarden te voldoen, kunnen na dezen datum, doch uiterlijk vóór 23 Febr. 1936, een formulier, hetwelk bij de secreta rissen der districtscommissie gratis ver krijgbaar is, onderteekend inzenden bij de landbouwcrisisorganisatie waarbij zij aangesloten zijn. Voor de door misoogst getroffen tuin ders is eveneens een regeling in voor bereiding waarover t.z.t. nadere mede deelingen zullen volgen. DRIE NIEUWE DOUGLASSEN VOOR DE K. L. M. Tijdens het a.s. zomerseizoen zullen drie nieuwe Fokker/Douglassen DC2 vliegtuigen ,aan de K.L.M. worden afge- everd. Zij zullen de volgende registra- tieteekens en namen dragen: PH-A.LD „Djalak" (De Djalak is een Indische spreeuw) PH-ALE „Edelvalk" en PH- ALF „Flamingo". Deze vliegtuigen zullen vrijwel ge heel gelijk zijn aan de thans in gebruik zijnde Fokker/Douglastoestellen, behou dens eenige klgine wijzigingen en verbe teringen. Zoo zullen ze uitgerust zijn met Goodrich de-icers, voor de be strijding der ijsafzetting op vleugels en roeren. In de cabines wordt een verbe terd verwarmingssysteem geïnstalleerd terwijl verschillende nieuwe automati sche inrichtingen aangebracht worden o.a. voor de regeling van het gasmeng sel der motoren. DE OPBRENGST VAN DE KINDERZEGELS 13.000 meer dan verleden jaar. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Centrale Propagandacommissie, is mededeeling gedaan van het verloop van de laatste actie voor Het Kind. Blij kens opgave van het h ">fdbestuur van ee P. T. T. bedraagt de winst op de kin derpostzegels ruim 128.400 (vorig jaar 119.000). De opbrengst van de prent briefkaarten wordt geschat op ruim 25.000 (vorig jaar 20.000). Na aftrek van de onkosten hoopt men aan de instellingen van Kinderbescher ming ongeveer 135.000 uit te keeren (v.j. 122.000). Het komt niet op het succes aan; dat waar het op aankomt, is de inspan ning, want deze hangt van den mensch af; die heft hem op, die maakt hem tevreden met zichzelf. ZEEUWSCHE ZANGERSBOND. Het concours wordt dit jaar te St. Maartensdijk gehouden. Zaterdag vergaderde in hotel „Cen traal" te Goes de Zeeuwsche Zangers- bond „Zang Veredelt", onder voorzit terschap van den heer C. Flipse van Wissekerke. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, hoe verblijdend het was, dat alle 20 aangesloten vereenigingen, ook die uit Schouwen-Duiveland en die uit Zeeuwsch-Vlaanderen, ondanks het zeer ongunstige weer, vertegenwoordigd waren. Hij liet tevens niet na, erop te wijzen, hoe het in 1935 gehouden con cours in het kleine, maar prachtig ge legen Burgh, schitterend geslaagd was, vooral ook door de prachtige samenwer king en groote eendracht tusschen de aangesloten vereenigingen. De rekening' over 1935 werd vastge steld op 1001, in ontvangsten en 431 in uitgaven. Men herkoos als bestuurs leden de heeren H. de Priester te Bors- sele en T. L. Jonker te Haamstede. De vereeniging „Vooruitgang zij ons stre ven" te Sint-Maartensdijk op Tholen had zich vooraf bereid verklaard het in 1936 te houden concours in haar ge meente te organiseeren. Met algemeene stemmen besloot de vergadering dit aan bod te aanvaarden. Als datum voor dit te houden concours werd vastgesteld Woensdag, 17 Juni a.s. Op voorstel van het bestuur koos de vergadering als le den der jury voor het concours de hee ren Van Nieuwenhoven te Breda en E. Flipse te Rotterdam. Bij verhindering van één dezer heeren, zal de heer P. Kallenbach te 's Bosch uitg'enoodigd worden. De heer J. van Houte, die 25 jaar se cretaris der vereeniging is, werd door den voorzitter toegesproken en bedankt voor het vele, dat in 't belang van den bond heeft gedaan. Een prachtige bloe menmand kreeg hij cadeau, als bewijs, hoe de Zangersbond zijn toewijding op prijs stelt. Een voorstel van de vereeniging 's H.- Arendskerke om voor de aangesloten kinderkoren een afzonderlijke jparlijk- sche bijeenkomst te organiseeren, waar op elk koor eenige nummers zal zingen (zonder daarbij officieel kritiek te doen uitoefenen), beurtelings in elk der ge meenten, waar de kinderkoren bestaan, had tot gevolg, dat men dit jaar zal trachten in Kapelle in de eerste helft van Juli zulk een bijeenkomst te hou den, als proef. Slaagt deze proef, dan wil men pogen een bond van kinderko ren op te richten, die elk jaar zulk een bijeenkomst houdt Men is overtuigd, dat zoo iets zeker zal leiden tot verbe tering van den volkszang en tot meer deren bloei van de bestaande zangver- eenigingen. NIEUWE REGELING VOOR DE NEDERLANDSCHE EN BELGISCHE GRENSARBEIDERS. De Nederlandsche arbeiders uit de grensstreken, die in België werken en de Belgische arbeiders, die in Nederland werken, zullen met ingang van 10 Febr. a.s. in het bezit moeten zijn van een grenskaart, welke geregistreerd fwordt door het gemeentebestuur hunner woon plaats. Deze g'renskaart zal alleen ver strekt worden door de gemeentebestu ren op vertoon van een arbeidscontract, afgeleverd door de bevoegde overheic van het land, waarin de werkgever is gevestigd. Degenen, die niet in het be zit zijn der grenskaart zullen ook geen arbeid mogen verrichten in de betrokken landen en over de grens gezet worden. Schepen omhoog gevaren. Dat het zicht op de Westerscheide tengevolge der sneeuwbuien slecht is geweest blijkt we! uit het feit, dat ver schillende schepen omhoogliepen. Zoo is het motorschip Anna Cornelia schipper Jonkman, j.l. Zaterdag nabij den Margarethapolder omhooggevaren en blijven zitten. Een sleepboot der Ter- neuzen Tugboat Cy. heeft het vlotge- trokken waarna het op eigen kracht de reis voortzette. Het kreeg echter een machinedefect waarop het te Terneuzcn is binnengesleept. Het motorvaartuig Nieuwe Zorg liep ongeveer op dezeif de plek omhoog, doch kon op eigen kracht in vlot water geraken. Het Engelsche stoomschip Tory I; land, op weg van Antwerpen naar zee geraakte onder Borssele de koers kwijt en kwam op de Spijkerplaat aan den grond. Alhier gestationneerd lig gende sleepbooten zijln ter assistentie uitgevaren. Men verwachtte het schio hedenavond bij opkomend water vlo te krijgen. Tweede uitvoering AVEDO, Het was jammer, dat de zaal van Mer- curius niet beter bezet was, toen de heer V e 'r m e u 1 e allen welkom heette op de tweede uitvoering van de bekende tooneelvereeniging AVEDO, welke Zater dagavond aldaar werd gegeven, doch de voorzitter deelde mede, dat dit geen invloed zou hebben op de vertolking van het programma, dat een vroolijken avond beloofde. Het duet „Kiespijn-tinc tuur" gaf nog eenige plankenkoorts te beperken, maar bij het blijspel „Een vermakelijke vergissing" was dit geens zins het geval. Vlug en los werd deze één-acter opgevoerd en dit was ook het geval met het duet „Een serenade". Tot de pauze hadden al de genoemde num mers groot succes. Na de pauze was het in de eerste plaats het geval met het komisch duet „De twee Muzezonen". Een imitatie van „Jacob Hamel's Kin derkoor", vertolkt door „groote men- schen", was wel iets bijzonders op dit gebied en het viel niet altijd mede de kinderstemmen na te bootsen. Tenslotte zij vermeld, dat de heer L Reijnhoudt ook nu weer veel succes hac met de door hem gezongen levensliedjes waarvan wij vooral noemen „Ween niet Moeder", en het populaire liedje „Bij Smit is het Bal", de stemming er wel in bracht, zoo die er nog niet was, want het refrein werd dapper mede gezongen Den Toonder's Rhythmical Players zorgden ook nu weer op zeer verdien stelijke wijze met populaire en andere muziek voor de noodige afwisseling tus schen de verschillende nummers en tijdens het bal, waarmede de avond be sloten werd. Het was met recht „een vroolijke avond" geweest en het doel van Avedo was ten volle bereikt. TWEE VREEMDELINGEN UITGEWEZZEN. De politie heeft twee vreemdelingen die uit het huis van bewaring zijn ont slagen aangehouden en over de grens gezet. Veilig Verkeer, Uitgaande van de Vereeniging voor Veilig Verkeer had Zaterdagmiddag in een der zalen van de Vergenoeging een bijeenkomst plaats met een 30-tal on derwijzeressen en onderwijzers met het doel de wenschelijkheid en de mogelijk heid van invoering van het verkeers- onderwijs ook op de scholen van de grootste buitengemeenten, die door hun ligging ,aan of bij een grooten verkeers weg dezelfde gevaren kennen als de stad. De heer R. A. Avink, secretaris der vereeniging, lichtte het verkeersonder wijs en de door hem ontworpen hand leiding toe. Alle aanwezigen zegden toe hun me dewerking te zullen verleenen, als de gemeentebesturen, die ook door de vereeniging zullen worden aangezocht, dit ook doen. De bedeling van het be stuur is, om in deze richting verder te werken Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: Geheel werkloos: 982 mannen en 27 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 77 en 5; niet werkloos 7 en 1 Algemeen totaal vorige week 1097, bijgekomen 42, afgegaan 40, over 1099. Een gilt. De Goesche Wijkverpleging ontving' een gift van f 100. De vroedvrouw op het platteland van Walcheren. Dr. Van der Harst te Koudekerke schrijft ons: Het is misschien niet ondienstig, vaar dig geworden door het afscheid van mej. Schaap als vroedvrouw te Koudekerke, eenige mededeelingen te doen omtrent het begin van het vroedvrouwenbedrijf op het platteland van Walcheren. in 1897 achtte >schr. dezes 't voor hem en voor de a.s. moeder van groote be- teekenis als vrouwelijke verloskundige hulp kon worden aangeboden; het valt niet te ontkennen, dat oorspronkelijk het egoïsme een grootere rol daarbij speelde dan het altruïsme. Geheel voor mijn rekening riep ik een jonge Amsterdamsche verloskundige hierheen. Het was voor allen een onbe kende, en dus ook vrijwel een onbemin de zaak. Door toevallige omstandighe den (ziekte van schrijver dezes) werd echter het nieuwe goedmoedig aanvaard, op een enkele uitzondering na. De, door die uiterst conservatieven gehaalde ver loskundige hulp uit de naburige steden werd echter niet voor een tweeden keer begeerd, toen men ondervond hoe de vrouwelijke hulp in den smaak viel. In de latere jaren was het zelfs zoo, dat als de dokter door afwezigheid van de vroedvrouw in haar plaats kwam, hij vaak de woorden te hooren kreeg: „Kom jie? K'at veel liever de jiffrouw g'at." Dan: iedere concurrentie tusschen dokter en vroedvrouw was uitgesloten en daar door schr.-dezes op de eerste aanvraag van de „jiffrouw" direct hulp werd verleend, verviel grootendeels de angst voor mogelijke onheilen door af wezigheid van mannelijke hulp te vree zen. Ook werkte opbouwend dat geen en kele verlossing, bij wie ook, door den dokter zelf werd geleid. Verschil in wel stand gold hier niet; wel het „Gelijke monniken, gelijke kappen." De eerste vroedvrouw was werkzaam tot 1913, toen het nu van ons scheiden de „Schaapje" als ik het zoo eens schrijven mag haar opvolgster werd. Deze vroedvrouw viel al heel erg in den smaak, geen wonder trouwens, van Jaar dat ze bij haar afscheid gehuldigd is op zoo'n bijzonder hartelijke wijze. Het zou al heel liefdeloos zijn geweest als ze niet vervangen zou zijn geworden door no. 3. Het neerleggen van de prak tijk door schr, dezes brengt geen veran dering in den toestand, de nieuwe ven- nooten zetten de zaak op denzelfden voet voort, wat ook het geval was toen dr, Drijber zich in 1919 met schr. dezes associeerde. Na het genomen initiatief te Koude kerke volgden de collegae van Souburg en van Veere, het gegeven voorbeeld. M Schraalheid, klootjes, ruwheid en rim pels verdwijnen bij geregeld gebruik van „Meridol"! „Meridol" geneest, versterkt, verjongt de huid. Onmisbaar voor dagelijksche huidverzorging! Effly Uw huid vraagt om -mmm Doozen a 50 en 25 ct. bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med.) Middelburg, 20-I-'36. Zaterdag en Zon dag: hoogste luchttemperatuur 8 °C (46 °F); laagste 1.7 C (36 F). Heden 9 h: 8 °C; 12 h: 9.5 °C. 12 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopert etmaal: 751 mm; laag ste 741 mm. Hoogste barometerstand in liet Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.8 mm te Isafjord; laagste 727.0 mm te Holy head. Verwachting tot morgenavond; Krachtige tot matige Z. tot Z.W, wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk eenige regen, aanvankelijk zachter, later weinig verandering in tem peratuur in het Zuiden en in het Noor den iets zachter. Zon op: 8 h 00; onder: 16 h 23. Licht op: 16 h 53. Maan op: 5 h 55; onder: 13 h 06. N.M. 24 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Januari. Hoogwater La«gw* Ma. 20 9.59 22.42 3.44 16.31 Di. 21 11.04 23.36 5.02 17.35 Wo. 22 12.02 6.06 18.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Ma. Di. Wo. 20 21 22 Januari, Hoogwater. 11.33 0.21 12.44 1.21 13.45 Laagwaï* 4.48 17.27 6.05 18.34 7.09 19.31 Het- heeft daar echter geen stand kun nen houden, zoodat alleen de vrouwtjes van het westelijk deel van Walcheren het voorrecht genieten vrouwelijke ver loskundige hulp deelachtig te kunnen worden. Ze verkeeren daardoor, mijns bedunkens in gelukkige omstandighe den. HEINKENSZAND. Zaterdag werd door het bestuur der vereenigde weegbrug gen vereeniging „Samenwerking al hier tot weger aan de weegbrug „Sta tion" benoemd de heer J. Kuzee Pz„ alhier. Er hadden zich 3 sollicitanten aangemeld. KLOETINGE. Vrijdag werd de alge meene ledenvergadering van de kolen- vereeniging E. M. M. gehouden. Ruim 100 leden waren aanwezig. Uit het jaar verslag bleek, dat het ledenaantal met 5 verminderde, nu zijn er 295 leden. Er werden 5377 hl kolen verkocht. Het be zit der vereeniging liep terug van 549 in 1934 tot 499 op het eind van 1935. De werkzaamheden zullen op den ouden voet voortgaan in 1936, inschrijvings briefjes voor vervoer en afdragen wor den voor Donderdag 23 Jan. a.s. bij den voorzitter M. Straub ingewacht. De heer S. van de Vreede stelde voor om leden die geen brandstof afnemen te royeeren. Dit voorstel zal het volgend jaar als punt der agenda worden opgenómen. Het salaris van den bode-penningmees- ter werd voor 1936 wederom vastge steld op 200. Het bestuurslid Jak. van Liere werd herkozen: in de plaats van C. Zweedijk werd gekozen S. van de Vreede. De voorzitter dankte het scheidende bestuurslid C. Zweedijk voor het werk dat hij in het belang der Vereeniging heeft gedaan. Tot plaatsvervangende leden der com-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1