CALfipüü, ZEELAND.' WSHTiO afdoend middel RECHTSZAKEN. MIDDELBURG. aamÊmÊÊÊÊÊÊÊBÊËSÊSBBs^s ten. Alhoewel het moeliijk zal zijn nu reeds te beoordeelen in hoeverre di accoord voor onzen handel, landbouw en industrie voordeelen zal atwerpen is het feit alleen dat er een ,mdere wind gaat waaien, verblijdend en houd dit eene belofte in voor de toekomst. Het kan ook voor anderen een spoor slag zijn om eenzelfden weg te bewau delen en langzaam te komen tot reor ganisatie van het wereldverkeer. Vóór spr. op een tweede lichtpuntje de aai. dacht bepaalt, kan hi> niet na'afen er n~ te wijzen, dat de Commissie in haar r,apport over de gevoerde onderhanu- lingen o.a. zegt, dat het accoord oer? pectief opent voor daadwerkelijke ui* wisseling van goederen en fabrikaten mits men zich „aanpast" en juist over dit „aanpassen" kan spr. niet nalaten nog iets te zeggen. Wat daarvoor noo- dig is, kan niet van één kani blijvei komen. Hat is in de eerste plaats noo dig, dat de werkgeversdie nu reed eenige jaren bewijzen hebben gerfevo»- dat zij zich .„aanpassen" nu ook einde lijk op den voet gevolgd worden u,j „aanpassing van rijks- en gemeente wege, zoowel als van werknemerszijde Niemand zal ontkennen dat het groots' aantal werkgevers met verlies, na m tering van de vroeger gekweekte re serves hunne bedrijven hebben in st,and gehouden, teneinde zoo min mogelijk personeel te moeten ontslaan. Behalve dat het dringend noodig is, dat de on dragelijke lasten, die in allerlei vormen op het bedrijf drukken, door de regee ring belangrijk worden verlaagd of ge heel afgeschaft, is het even noodzake lijk dat de werknemers zich „.aanpas sen" om de concurrentie net hoofd t< bieden. Indien zij liever een billijk loon accep teeren (dat toch altijd boven steun uit gaat), dan werkloos rond te loopen, dan zou zulk „aanpassen" niet alleen ons land sterker maken op de wereldmarkt, maar ook binnenslands de levenskosten doen dalen en den werknemers voor verderen moreelen en financieelen ach teruitgang behoeden. In de meeste lan den is het werkloozencijfer gedaald. In enkele andere staten, ook in ons land is het gestegen en spr, vraagt zich af is het gebrek aan „aanpassen" niet de grootste oorzaak, dat wij nog buiten dergelijk bemoedigend resultaat zijn gebleven. Het tweede lichtpunt, waarop de aan dacht 'mag worden gevestigd is de ver betering in het scheepvaartbedrijf. Bijna alle opgelegde bruikbare vrachtbooter zijn weer in de vaart en volgens de laat ste gegevens zijn de zeevrachten stijgen de. In den scheepsbouw begint zich even eens opleving te openbaren. De werven zijn reeds van belangrijke orders voor zien en men mag zich gelukkig rekenen, dat ook de Kon. Mij. „De Schelde" eer aandeel in deze orders heeft weten te bemachtigen, waardoor weer een aantal werkloozen kunnen worden aangeno men. Spr. wil eene opsomming van de afle veringen van „de Schelde" achterwege laten. Alleen verdient het de aandacht dat er eind December 1703 werklieden en 279 ambtenaren werkzaam waren, dat is 281 meer dan een jaar te voren. De wensch van den Voorzitter der Kamer bij den aanvang van 1935 geuit, dat de onvermoeide pogingen van de di rectie van „De Schelde" om den be- drijfstoestand te verbeteren, succes mo gen hebben, staat vervuld te worden, Voor de Vitrite Works, eene zeer be langrijke fabriek in Zeeland was het af- geloopen jaar, de- omstandigheden in aanmerking genomen, bevredigend. De afzet was iets grooter dan in het afge- loopen jaar. Het afzetgebied onderging echter nog verdere beperking en hierin schuilt een gevaar voor de toekomst. Moge het te langzaam doordringende vrijhandelsbeginsel, ook voor deze in dustrie betere vooruitzichten opener en dit dreigende gevaar afwenden. Spr. meent, dat het algemeene voldoe ning heeft gewekt, dat met de Moerdijk- brug waarvan de bouw met jarenlange opschorting werd bedreigd, thans groo- ten spoed gemaakt wordt. Dank zij de samenwerking van de Kamers van Koophandel der Zuidelijke provinciën waarin ook de Middelburgsche ruim schoots deelnam, is dit voor handel en verkeer zoo belangrijke werk tot be spoedigde uitvoering gekomen. Post, telegraaf en telefoon, bevinden zich eveneens op den weg van „aanpas sing", De tarieven en voorwaarden wer den van 1 November jl. af niet onbelang rijk verlaagd en dit beteekent ook ver mindering van hooge lasten <n het be drijf. Vermelding verdient nog het be sluit, om, waar hiervan bespoediging der postbestellingen is te verwachten, zooveel mogelijk per luchtpost te ver zenden zonder verhooging van porto kosten. Bij de Spoorwegen blijkt van „aan passen" nog niet veel, voorloopig is het nog lapwerk. Jaren geleden heeft spr. in de pers een methode bepleit voor groote besparing en verbetering in het bedrijf, berustende op door hem inder tijd buitenlands opgedane ondervinding. Enkele jaren geleden, toen door de Ka mer de secretaris en spr. waren afge vaardigd in de door Ged. Staten bijeen geroepen verkeersconferentie heeft spr. hetzelfde punt naar voren gebracht, doch het heeft tot verleden jaar ge- i duurd, eer men schoorvoetend die rich- i ting begon op te gaan. Het geeft echter moed dat het er wel eens van komen zal dat meer radicaal wordt ingegrepen. *s r<^jjejaTc*» Intusschen worden' de tekorten ieder jaar grooter en moeten verkeer, handel en industrie die dekken. De haven van Vlissingen, tot de tot standkoming waarvan ook de Kamer naar vermogen heeft medegewerkt, ging in het afgeloopen jaar niet onbelang rijk vooru t. Het door de Vlismar ge ëxploiteerde oliebunkerstation ontwik kelde zich op bevredigende wijze. Voor doorvoerhaven van goederen en massa artikelen komt zij minder in aanmerking, doch de grootste ijveraars voor de ha venuitbreiding hebben dat nooit be weerd, hoogstens hoopte men op eenig bezoek als aanloophaven. Als bunker station voor kolen en olie, met snelle detacheering van schepen voldoet de haven aan lang gevoelde behoeften en ligt zij daar als een eiland in de Noord zee als de beste plaats voor bunkersta tion, Gestreefd zal moeten worden naar spoedige vergrooting van het havenge bied opdat in de toekomst, stagnatie in de bunkerbedrijven worde voorkomen. Van de middenstandsvereenigingen kwamen eenige rapporten in, die nu juist niet van veel vooruitgang getuigen. In een daarvan trof het spr. dat ook van die zijde werd aangedrongen op meer .aanpassing" het eenerzijds zoo ver worpen, anderzijds zoo aanbevolen mid del voor herstel. In een ander klaagt men, dat men veelal rustig, jaar in jaar uit, meer heeft verteerd dan men ver diende en dat nu de regeering met haar :gn. Crisiscrediet voor den middenstand, nog geen hulp verleent. Dit bestuur zegt zr intusschen van overtuigd te zijn dat, indien de middenstand de tering meer laar de nering zet en zijn dienende taak met de daad bewijst, hij zich ondanks deze crisis zal kunnen handhaven, ien der middenstandsvereenigingen acht het jaar niet beter dan vorige jaren, de umzet was gelijk, maar de winstmarge (eringer, omdat het publiek minder vraagt naar de betere kwaliteiten. De sdeine nijverheid heeft geleden door ma- aise in de bouwbedrijven en de groote werkloosheid. Ten plattelande klaagt men over den last die de handel in krui denierswaren heeft ondervonden van de onge werkloozen, die met deze artike len venten. Landbouw, veeteelt en tuinbouw had den met moeilijkheden te kampen, voor- ramelijk door vermindering van export. Toch hebben de maatregelen van de overheid, die voor land- en tuinbouw djn genomen, aangedikt door de ruime oogsten er toe geleid dat sommige pro- lucten tegen goede prijzen konden wor den afgezet, terwijl verwacht wordt, dat de verschillende maatregelen, die de re- peering voor 1936 heeft genomen, ver der prijsverhoogend zullen werken. Ge- k'aagd is, dat de melkprijzen te laag zijn en daardoor de veehouderij niet loo- nend. Waar de schoen wringt wordt niet ge zegd en het duizelt spr. ook, als hij de verslagen leest van coöperatieve zuivel fabrieken. Een mededeeling van een midden standsorganisatie dat de bestaande steunregeling aan den landbouw de voornaamste reden zou zijn voor de werkeloosheid ten plattelande, doordien de steun alleen aan den boer en niet aan den arbeider ten goede komt, verdient naar de meening van spr, grondig onder zoek, daar zulks wel niet in de bedoe ling van de regeling zal liggen. Spr. meent echter dat dit minder ligt op den weg van de Kamer van Koophandel, doch door de landbouwmaatschappijen dient te worden onderzocht. Wat het voor Zeeland zoo belangrijke oesterbedrijf betreft luiden de rappor ten niet bemoedigend. Het is bekend, dat deze cultuur nog voortdurend bergaf gaat en de vooruitzichten niet fraai zijn, niettegenstaande de regeering tracht steun te verleenen. De hoeveelheid zaai- oesters die in het a.s. najaar op de markt zal kunnen komen zal zeer gering zijn. De 100.000 door de regeering be schikbaar gesteld, waarvoor 4 tot 5 mil- lioen zaaioesters in Frankrijk worden aangekocht om te dienen als voortzet ting van de voorheen op kleine schaal genomen proef, is voor de cultuur en de kweekers van weinig beteekenis. Tast bare resultaten hiervan kunnen pas 3 of 4 jaar later blijken. Een uitvloeisel van de vele moeilijk heden ijl het handelsverkeer in,, alle landen tengevolge vain de ingeslopen autarkische maatregelen, is, dat hier en daar de overtuiging zich vestigt dat vrij handel, en nog eens vrijhandel alleen, de ontredderde wereld er weer boven op kan brengen. Dit is ten minste iets goeds dat uit het kwade is voortgeko men. Moge de stappen, die nu in Ameri ka gedaan zijn om eenige verbetering in het handelsverkeer te brengen de eerste schrede zijn op den weg tot dien iang gewenschten vrijhandel. Op 31 Dec. jl. waren 2663 zaken in het handelsregister ingeschreven. Het aan tal wijzigingen bedroeg 428 tegen 343 in 1934. Mondeling werden 2566 inlich tingen gegeven, schriftelijk 439, dit laat ste tegen 183 in 1934. Het aantal faillis- menten is dalende. In 1934 was het nog 37, thans is dit cijfer tot 24 gedaald. Het aantal afgegeven invoervergunningen was 1184. Sedert de inwerkingtreding der wet op de uitverkoopen en opruimingen be reikten het bureau 4 aanvragen om ver gunning tot opruimen en 7 tot uitver koop waarvan de ingestelde commissie 1 aanvrage voor opruiming weigerde, 1 werd teruggenomen en van 1 gegeven vergunning tot uitverkoop werd geen ge bruik gemaakt. Behalve dit omvangrijke werk breiden de bemoeiingen der Ka mer z.ch voortdurend uit. Men kan er zich over verheugen, dat de Kamers vat. Koophandel meer en meer worden inge schakeld in het bedrijfsleven. Het werk in verband met genoemde wet op uit verkoopen en opruimingen en de deel name aan het onlangs opgerichte Eco nomisch Technologisch Instituut in Zuid- Holland en Zeeland zullen in 1936 de werkzaamheden niet onbelangrijk doen toenemen. Spr. twijfelt er niet aan of de secretaris zal met den ijverigen ambte naar, die spr. niet nalaten kan zijne waardeering voor zijn werk uit te spre ken, het hoofd weten te bieden aan de aanspraken, die op hunne werkkrachten woorden gedaan. Waar spr net geluk heeft gehad, voor het eerst, van een paar lichtpunten te mogen melding maken, meent hij wel de hoop te mogen uitspreken, dat men 1936 zal kunnen boeken als het eerste gloren van een wereldherstel en oplev ng van handel, industrie en landbouw. Moge aldus besloot de heer Laernoes al len, met secretaris en ambtenaar, Gods besten zegen, gezondheid en geluk in fa milie en bedrijf geschonken zijn. De rede werd met applaus bezegeld. De heer STOFKOPER zeide, dat hij meende de tolk te zijn van allen, door den heer LAERNOES hartelijk dank te zeggen voor zijn jaarverslag. Zulk een jaaroverzicht heeft allicht iets individu eels en het is dan ook geen gewoonte er een aanmerking op te maken. Dank brengt spr. ook voor de woorden over de toekomst, en hij hoopt, dat het op timisme gerechtvaardigd zal blijken te zijn. j De heer Laernoes bereikte deze week den 75-jarigen leeftijd. Spr. wenschte hem daarmede namens de kamer van harte geluk. Moge de heer Laernoes nog tal van jaren met dezelfde spirit en lust en in goede gezondheid in de kamer werkzaam zijn. De leden gaven blijk van instemming met deze woorden en de heer LAER NOES bracht daarvoor hartelijk dank. De nieuwe voorzitter. De Kamer koos daarop met 19 stem- men en 1 blanco tot haar voorzitter den heer W, Berdenis van Berlekom te Mid delburg. Tot voorzitters der afdeeling groot- en kleinbedrijf werden met op 1 na al gemeene stemmen herkozen de heeren M. Laernoes en L. A. Stofkoper. Allen namen hun benoeming aan. De VOORZITTER richtte zich tot den heer Berdenis van Berlekom en zeide, dat het hem een voorrecht was de eer ste te mogen zijn hem met de benoeming tot voorzitter geluk te wenschen. Spr. is er van overtuigd, dat de belangen van het district der Kamer bij den heer Van Berlekom in goede handen zijn en dat deze, voortgaande "óp den weg, door zijn voorganger bewaiideld, er in zal slagen om de leden, als zij soms uit den b,and zouden springen, in toom te houden en waar de Kamer is aangewezen al leen de economische belangen van het district te behartigen, alle politiek uit de kamer zal weten te houden. Spr. be val de beide leden van het bureau en den secretaris bij den nieuwen voorzit ter aan en hoopte, dat zij onder zijne leiding op even rustige en aangename wijze de zaken zullen mogen behande len en voor de Kamer voorbereiden. De heer STOFKOPER sloot zich na mens de afdeeling kleinbedrijf bij die woorden aan. Deze heeft nimmer naar de macht gestreefd, doch zal voor,al in dezen tijd wel eens de aandacht voor za ken moeten vragen, die tot haar rayon behoort, maar zal altijd gaarne mede werken aan het belang van groothandel en industrie. De leden der vaste commissies wer den alle herkozen, alleen werd in die voor het handelsregister de heer Ber- denis van Berlekom vervangen door den heer Ghijsen. j Bij de verkiezing van een advisee- rend lid en een plaatsvervanger ter bij woning van de vergaderingen van het Curatorium van de Stichting Economisch Technologisch Instituut in Zuid Hol land en Zeeland, deelde de VOORZIT TER mede, dat de voorzitter der Ka mer of zijn plaatsvervanger ambtshalve vice-voorzitter van het curatorium zijn. zijn. j Hierna koos de vergadering tot ad- viseerend lid ir. H. C. Wesseling met 14 en tot plaatsvervanger ir. H, C. Ghij sen met 11 stemmen. Overname voorzittershamer, i Hierna gaf de heer LAERNOES den i hamer over aan den heer BERDEN.tS VAN BERLEKOM, die daarop onge- j veer als volgt sprak: j Mijn eerste woord van deze plaats m,ag een woord van erkentelijkheid zijn. i Tot U, mijnheer de vice-voorzitter voor de vriendelijke woorden, waarmede U j mij heeft toegesproken! en tot de Ka mer voor hare instemming met die woorden betoond. Maar ook voor het ^vertrouwen in mij gesteld, een vertrou- jwen, d,at ik te meer waardeer omdat ik voor velen van U een onbekende ben. Ik kan mij voorstellen, dat er on der U zijn, die zich afvragen: „Wat hebben wij aan dezen m,an?" „Wat kan I hij ons geven?" en niets zou makke- lijker zijn dan daarop te antwoorden met de banaliteit: „Ik zal het voetspoor van mijn voorganger vervolgen". Maar in dit geval zou dit antwoord van zelf- overschatting getuigen, want zijn voor- ganger was een man van groot formaat, j Een twee en dertig jarig lidmaatschap eener Kamer, waarvan 10 jaar voorzit ter dezer Kamer; stichter van een in dustrie., die van internationale betee kenis werd, deden hem beschikken over een zeer bijzondere ervaring, welke hij geheel in dienst der Kamer heeft ge steld. De vice-voorzitter heeft in zijn af scheidsrede tot dén heer Boudewijnse dit zoo goed doen ui;komen. Tegen-j over dit alles stelt spr. slechts een blanco-register. Hij, kan alleen verze keren, dat "hij zijn beste krachten aan de hem door de Kamer opgedragen taak zal geven, dat hij ontvankelijk zal zijn voor elke zakelijke en opbouwen de critiek. Doch hij moet tevens een beroep doen op de volle en loyale me dewerking van de leden en de op de voorlichting en steun der leden van het Bureau en van den secretaris zeer in het bijzonder. Zijne benoeming valt in een periode van diepe crisis, een dichte economi sche nevel heerscht alom, men kan nauwelijks 5 voet voor zich uit zien Ieder gaat. gebukt onder den zwarer last der malaise; in de gezinnen, de zaken, de maatschappelijke betrekkin gen overal voert men een bitteren strijd. Enkelen scherp van blik, meenen hier en daar een lichtpunt te zién en spr. heeft tot zijn genoegen gehoord dat ook de vice-voorzitter met moedif optimisme dat den Nestor der Kamer siert, in zijn nieuwjaarsrede tal van lichtpunten kon signaleeren. Laat m hopen, dat deze vonkjes tot heldere fakkels zullen oplaaien. Maar noch- thans, de zwarte wolken hangen )aa<? Prof. Huizinga heeft in zijn beroemd geworden werk „In de schaduwen van. morgen" een analyse van dezen tijd gegeven, hij noemt het een diagnose en komt tot een conclusie, die pessi mistisch, bijna fatalistisch, kan worden genoemd. Zoo erg, dat hij aan het eind van zijn boek uitroept; Is er nog plaats voor een hoopvol slot?" En hij antwoordt magistraal „De plaats is er altijd: de hoop en het vertrouwen zijn nooit verboden." Zoo is het inderdaad. Hoop en ver trouwen zijn geen verboden artikelen, zij loopen niet over de clearing, zij zijn niet gecontingenteerd. De geheele Nederlandsche geschie denis getuigt ervan, dat wij de groot ste economische en staatkundige moei lijkheden wisten te overwinnen door ons vertrouwen en onze hoop, die sa mengevoegd ons den moed en de een dracht gaven om over elk probleem te zegevieren. Moge het ook thans zoo gaan. Mo gen die eigenschappen ook de Kamer stimuleeren tot het geven van de juiste objectieve adviezen, tot het nemen van de juiste besluiten, het juiste initiatief. Dan zullen wij althans kunnen zeggen dat wij onze plicht in de crisisperiode ten volle hebben vervuld. In dezen geest, aldus spr., aanvaard ik het voor zitterschap der Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Zeeuwsche eilan den. (Applaus). De VOORZITTER deelde vervolgens mede, dat de begrooting der Kamer voor 1936 door den Minister is goedgekeurd. Ingekomen stukken. Op voorstel van het bureau werd voor kennisgeving aangenomen een schrijven der Kamer voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Neuzen inzake het voor nemen der regeering om een deel der in Zeeland voor den Suikerbietenbouw aangewezen oppervlakte aan dezen teelt te onttrekken ten behoeve van de Veenkoloniën en de Wieringermeer, omdat het bureau namens de kamer in gelijken geest een schrijven heeft ge richt tot den Minister van Landbouw en V isscherij. De heer KAKEBEEKE dankte het bu reau voor de behartiging van deze be langen. Eveneens had het bureau reeds een adres van adhaesie verzonden aan den Minisier van Handel» Nij verheid en Scheepvaart met hel schrij ven van de Vereeniging van Handela ren in Granen, Zaden en Peulvruchten in verband met de voornemens tot ver mindering van den varkensstapel in Zeeland. In handen van het bureau werd ge steld een verzoek om adhaesie aan een adres van dezelfde vereeniging tot den Minister van Landbouw en Visscherij in zake het toelaten van Coöperatieve aankoopvereenigingen tot de regeling inzake de tarwe. Het voorstel tot wijziging van de be grooting voor 1935 ging onder den ha mer door. Bij de rondvraag wees de heer MÈS op de plannen inzake een wet op de vestigingseischen voor zaken en op en kele bezwaren daartegen. De VOORZITTER verzekerde dat de ze wet ter zijner tijd de volle aandacht van het bureau zal hebben. en voelen ^^^TABLETTEN NATUURLIJK KALKPRODUCT Bij Apothekers en DrofjiitGft BUISJE k 20 TABLETTEN I 0.50 - DOOS 100 TABLETTEN \een preparaat van de N. V. AMSTERDAMSCHE CHININEFABRIIh (Ingez. ft^ed 1 f 159 zou krijgen, incTen hij zorgde dat het perceel in de Morellenlaan *e Apel doorn afbrandde, De rechtbank veroor deelde G. J. G. tot 9 maanden gevange nisstraf, W. A. B. en P. D. C. ieder to'. 1 Yi jaar gevangenisstraf, alle drie met af 1 rek van preventief. J. V. werd tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Brandstich tersbende staat terecht. De Zutphensche rechtbank deed uit spraak in de brandstichtingszaak aan de Morellenlaan te Apeldobrn. Hiervoor hadden terecht gestaan de arbeider G. J. G. en de chauffeur W. A. B. beiden afkomstig uit Laren in N.H. Zij hadden den brand door middel van met benzi ne overgoten kranten gesticht. Voor de rechtbank verklaarden zij dat de koop man P. D. C. uit Eemnes hun voor deze brandstichting een belooning van f 100 had toegezegd.' Deze verklaarde op zijn beurt, d,at hij van den koopman J. V- uit Naarden den eigenaar van de woning De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot hezoldirfd veldwach ter in de gemeente Zaamslag J. A. Geel hoed, thans marechaussée te Axel. VOOR KRAAMVROUWEN. Het Genootschap van Moederlijke Weldadigheid had in 1935 een ontvangst van f 1026,17, en uitgave tot een bedrag an f 263,51 alzoo een goed slot van f 762,66. Dat bedrag der ontvangsten 1,eeft het genootschap in staat gesteld, aan 13 kraamvrouwen ondersteuning te "*even. Naast den steun in natura (de gens, lakens, kleertjes enzwordt se dert de oorlogsjaren in plaats van de bons voor levensmiddelen en brandstof- 'en geld g'egeven, dit jaar f 5 of f 3,50. FEESTAVOND AFD. WALCHEREN DER N.R.V. Vrijdagavond gaf de Afd. Walcheren der N R V. haar jaarlijkschen feestavond 'n het Schuttershof Zij had hiervoor het Ensemble de Boer-van Rijk geëngageerd, etwelk het tooneelspel „Betje Regeert" van Henk Bakker opvoerde, met in de 'itelrol mevrouw Esther de Boer-van Rijk, Dat zij hiermede een zeer geluk kige keus had gedaan, bewees de geheel -fevu'de zaal. De voorzitter der afd., die de aanwezigen een hartelijk welkom toe riep, sprak over deze goede opkomst zijn voldoening uit. In een vlot speechje ^orade hij de vele voordeelen, welke de N R.V. haar leden biedt, op, en wekte allen, die nog niet tot de 60,000 leden der N.R.V, behooren, op zich als lid op te geven. Het tooneelspel van Henk Bakker Betje Regeert", is eenvoudig van opzet. Betje, oud-gedienstige der fabrikanten familie, heeft een erfenis van 40.000 gekregen, van de rente waarvan zij leeft. De fabrikant (Jaap van der Poll), die de obligaties, waarin dit kapitaal is belegd, onder zijn beheer heeft, heeft deze, wanneer een faillissement dreigt, aan den bankdirecteur (Willem van der Veer) ter dekking van zijn crediet ver pand. Betje, dit vernemende, grijpt met straffe hand in. Het wat royale huishou den van den fabrikant wordt tot mini male proporties teruggebracht, en via een chantage jegens den bankier weet zij haar „papiertjes" weer terug te krij gen. Wanneer dan de zoon van den fa brikant (Adoiph Hamburger) op zeejr voordeelige wijze fabriek en terreinen van de hand weet te doen, zoodat het bankcrediet kan worden afgelost, is het onvermijdelijk hapj /-t.nd daar Mevrouw De Boer-van Rijk, met een hartelijk applaus ontvangen, vond in dit stuk volop gelegenheid haar wonder baarlijk talent te ontplooien. Zij had dan ook meermalen een spontane ovatie in ontvangst te nemen. Doch ook de andere rollen waren in goede handen. Jaap van der Poll heeft van den door zorgen ge- kwelden fabrikant een zeer sympathieke creatie gemaakt. Willem van der Veer was een zeer geslaagde bankier, terwijl Adoiph Hamburger de vlegelachtige uit bundige zoon aannemelijk wist uit te beelden. De overige rollen werden ver vuld door Lize van der Poll-Hamakers (als de vrouw van den fabrikant), Mieke Flink-Verstraete (als de dochter), Fie de Vries-de Boer (de actrice-huisvrien din) en Henk Schaer (de oneerlijke huis knecht); zij gaven eveneens goed spel. Na afloop werd het gezelschap staan de een zeer verdiende ovatie gebracht. De voorzitter bracht in welgekozen woorden mevr. De Boer-Van Rijk en in haar persoon het geheele gezelschap, hartelijk dank voor het gebodene, waar na de penningmeesteresse haar een bouquet bloemen, met een lint in de Middelburgsche kleuren, benevens een doos specifiek Middelburgsch gebak, aanbood. Met het door alle aanwezigen mede gezongen le couplet van het Zeeuwsche Volkslied, werd deze avond besloten. Op de tonen van de Funny Band is daar na nog menig uurtje gedanst. WALGHEREM. 't ZAND. Donderdagavond om half 8 is in den „Buitentuin" aan den Tramsin- gel feestelijk herdacht het 10-jarig be staan van de Chr. Meisjesvereeniging „Martha". De ruime zaal was geheel ge vuld, toen ds. J. W. van Koote, Ned. Herv. predikant te Koudekerke de ver-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6