Ruwe handen Addis Abeba tracht de overwinning van generaal Graziani te kleineeren. BEURS I HERMOfóEl fci? van Zaterdag. RECHTSZAKEN. BEURS- EH WISSELKOERSEN. SIMTENLANDi FRANKRIJK. DUITSCHLAND. Koninkl. Rubber - H.V.A. ENGELAND. VER. STATEN. Leeft het kind van Lindbergh nog? B «3KS! AMSTERDAM, 18 Jan, Het eerste getal is de vorige notee- Hng, daarop volgt de officieele notee ring van heden Ned. 31 1000-4 99%—99% Ned. 33 1000-4 99%—99 Ned. 34 1000-4 99%—99% Certificaten-3 87%87% O. Indië 34 1000-4 98%—98% Denemarken Oblig. 1926-5 83% Engeland 1960-90 4 71%—70% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 9392% Japan 1924-6% 57% Amsterdam 1933-5 100- Amsterdam 1934-4% 98% 's-Gravenhage 1929-4% iül% Rotterdam 1926-1930-4% 94%—94% Zeeuws Hyp. H-4% 93 Cities Service Cy. P. 1958 5 42 A Amsterd. Bank 114114% C Rott. Bankver. 109109 A Twentsche Bank 8888 A Pref. Gruyter Zn. A. 114%115 DuitschL '30 1000-5 23% A Koloniale Bnk. 55%55-%. A N.l. hbk. 1000 87%—88-87%. C Ned. H. M. 1000 131%—130%. A Alg. Kunstz, U. 27%26%-%. A v. Berkels Pat. 45% C Calvé-Delft 60% -60%. A C Suiker Mpij. 112112%. A Ned. Ford A.M. 245—246%. A Philips Gem. B. afg. 221220%-22 C Unilever 105%105%. C Anaconda Cop. 17%17. C Bethlehem St. 31%—30%-%. C Kennec Copper 17%17%. C Un. States Leather 5%5%. C U. Skates St. C. 29%—28%-%. A A.N.I.E.M.—N.B, 168%—169. A Kon. Pe'r. Mpij. 228%—229-30. C Contin. Oil Cy. 2121-%. C Philips Petr. Comp. 24%24%-%. C Shell Union O.C. 10%10%-%. gen. In dit nationale prijspeil voor an dere producten ligt een dergelijk bedrag aan „steun" en welke mill oenen „steun" liggen er niet in loonen en sa larissen? Volgens spreker is het plat teland geen recht gedaan, want dan zou, evenals in oorlogstijd, den boer een loonenden prijs voor zijn producten moe ten zijn gegeven. Nu is er een crisis-ap paraat, dat automatisch in zich houdt, dat de eene bodemproducent wordt op gezet tegen de anderen. Vooral de groo- te boer moet het nog al eens ontgelden, maar ook die groote boer kan geen be hoorlijk loon geven, als zijn producten niet loonend zijn. De arbeider moet dat willen inzien. In de beschutte bedrijven werken de werknemers en werkgevers samen om loon en prijs van het product te hand haven. Zóó kan het in het boerenbedrijf niet. Hier moeten regeeringsmaatrege- len bij te pas komen. Dat kan op ver schillende manieren, maar spreker pre fereert als de gemakkelijkste weg en als systeem, dat de meeste kansen biedt, 't steisel dat Landb. en Mij. voorstaat, 't systeem van hooge graanrechten, wat nader wordt uitgewerkt. Uit de praktijk toont spr. aan, dat een lage prijs van buitenlandsch veevoeder den veestapel nekt, maar ook zegt spr., dat L. en Mij. niet getrouwd is met dat systeem. Als een ander iets beters weet, dan zullen wij daarachter staan, als 't ons geeft, wat we verlangen, een loonend b e d r ij f. Men vergete vooral niet, dat de tarweprijs altijd de regulateur van den prijs van andere producten is ge weest. Wij kunnen 't op het platteland veel beter krijgen,als het platteland zich maar van zijn toestand is bewust. In dit huidige systeem is geen geld aanwezig voor loonende producten. Daarom is de tarweprijs verlaagd en dat zal nog niet het einde zijn, wat spreker met groote zekerheid meent te mogen voorspellen. De boerenstand moet het de regeering politiek mogelijk maken om het voor ons wenschelijke ingevoerd te krijgen. De boer moet dat begrijpen en daartoe die nen onze pers en onze openbare verga deringen. Ook de vrouw en de jeugd moeten in onzen geest worden opgevoed. Alle plattelanders moeten samenwerken voor één doel. Soms wordt een familie twist bij een lijksponde bijgelegd, moet de landbouw hetzelfde pad op? Welnu, dan is het moment aangebroken, want de luwheid is ernstig ziek. Het maat schappelijke inzicht bij onze leidende politiek moet herzien worden. Dit moet met den grond beginnen, agrarisch wor den. Men moet uitgaan van de Schepping en niet van uit het schepsel. De boer moet vooral zich hiervan bewust zijn. Als een fiere, franke, vrije man moet hij opkomen voor de waarde van zijn stand! De vergadering gaf luide blijk van in stemming met het gesprokene. Een der aanwezigen vraagt of uit de verlaging van den tarwe prijs een loonsverlaging moet voortvloeien, wat spr. inderdaad meent. Ook wordt gevraagd, waarom de loonstandaar.d in Groningen hooger is dan hier. De spreker meent, dat in som- mige gedeelten van Gron, dat het geval is, maar daardoor juist wordt alle werk- beperkt tot het allernoodzakelijkste. Het hooger loon gaat ten koste van het aan tal arbeiders op de boerderij. Een aanwezige arbeider zegt niet te kunnen begrijpen, dat er nog boeren zijn, die zich niet opgeven als lid. Hij zelf is stempelaar en kan 't niet betalen. Hem zal nu een abonnement ten koste van de kas worden gegeven. Veertig nieuwe le den werden ingeschreven. HANSWEERT. Het tankschip „Lin- davia" geladen met benzine is gister ochtend tijdens mist en- regen nabij Hansweert omhooggevaren. Met be- hulp'van vier sleepbooten kon het schip worden vlotgesleept, waarna het de reis, oogenschijnlijk onbeschadigd, heeft voortgezet, HOEDEKENSKERKE. Tengevolge van de gladheid raakte gister de vrachtauto van de firma Verkerke en Zoon te Ber gen op Zoom van den weg in de sloot. Door een passeerende vrachtauto weid de wagen weer op den weg gesleept. Geen persoonlijke ongelukken. HOEDEKENSKERKE. De Spaansche schatgraver tracht wederom nu in deze gemeente zijn slag te slaan. Men zij op zijn hoede. RILLAND-BATH. Donderdagavond hield de afdeeling Rilland-Bath van den „Vrijwilligen Landstorm", in een der lokalen van de O. L. school alhier, een vergadering waarin als spreker optrad overste Bierman, met het onderwerp. „De taak die ons wacht". Verder wer den de prijzen uitgereikt welke behaald werden bij de schietwedstrijden. Vijl leden, die meer dan 180 puntem hadden behaald ontvingen een brevet. Door den heer Laernoes, te Vlissingen, werd een woord van opwekking gesproken. Gisteravond hield de a.r. kiesver- eeniging alhier, een druk bezochte vergadering. De secretaris bracht hel jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental met 3 leden was toegenomen en de vergaderingen goed bezocht wer den, De ontvangsten bedroegen f 59, de uitgaven f 34, batig saldo f 25. Dooi den heer J. D. Meloen werd behandeld art. 3 van het program, waarop een drukke bespreking volgde. KWADENDAMME. Aan Johannes Bal, dienstplichtige der lichting 1935 is voorgoed vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens persoonlijke on misbaarheid. SCHORE. Onder deze gemeente is door de belasting-ambtenaren van Hans- weert, bès'ag geleg'd op een hoeveelheid niet medicinale levertraan. Tegen den vervoerder is proces-verbaal opgemaakt. A Pref. Jurgens A 103103 A Ned. Gist- en Spiritusf. 393%394%. A De Schelde N.B. 4144 A Ver. Papf. v. Gelder 5858% C Am. Car Fonudry 2019% C Am. Smelt Ref. 35%34% C. Brands 10%10% C North Am. Cy, 17%—17% A Dürn.ium. h. M. 146%147 A Linde Teves en Stokv. 8182 A Ned. Wol Mij. 82 A Singkep Tin M. 95%96% A J. C. Japan Ln. 38%39 A Rotterd. Lloyd 44% A S. M. Nederland 42% A Amst Thee C.M'. 4445. A ïiouth, Alberts 23 C ^alf'Tnore OMo 10%10% C Southern Pac Cy. 16 16 Kj A .Noumea Klw. 3%3% C Union Pac. Rr. 6969% C Int Nickel Cy. 27%—27% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A K.N. Stoomb. Mij. 12—11% A Ned. Scheepv. U. 5354-53 A H.V. A'dam 241%—239%-43 A Java Cult. Mij. 137%—137-41 A N.I. Suiker U. 117%—118-21% A Deli Batavia 186%188% C Deli Mij. 1000 206%—206 A Senembach 199%199% A Amst. Rubb. C. 120%—119%-20 A Deli-Bat. Rubb; 73%—73-72% A Hessa Rubber 97%98-% A Serbadjadi S.R. 72—75% Prolongate 22% WISSELKOERSEN. 17 Jan. 18 Jan. Londen 7.27% 7.28% Berlijn 59.22 59.23 Parijs 9.71 9,70% Brussel 24.82 24.83% Zwitserland 47.89 47.92 Kopenhagen 32.45 32.6J New-York 1.46% 1.47 De oorlog in Oost-Airika Er komen nu ook van Abessijnsche zijde berichten over den veldslag ten Noorden van Dolo. Men ontkent te Ad dis Abeba, dat Generaal Graziani een groote overwinning zou hebben behaald, doch men geelt toe, dat na een voor postengevecht dc Italianen 65 kilometer langs de rivier Ganale Doria zijn opge rukt. Verder zouden de Italianen niet gekomen zijn. Zij hebben volgens de Abessijnsche berichten hier hun actie onderbroken om hun verbindingen met Dolo te consolideeren. Ras Desta zou zich vooral teruggetrokken hebben om dat hij moeilijkheden had met de voed selvoorziening van zijn troepen welke moeilijkheden thans overwonnen zouden zijn. Deze berichten kloppen niet al te zeer met de Italiaansche mededeelingen over den veldslag, volgens welke de Italia nen thans bij de Ganale Doria een front van 75 kilometer breed bestrijken, dat in de richting van Gorrahei loopt. De Italianen zouden bij den slag 75,000 man in het veld gebracht hebben. De voor hoede van de Italianen trekt bij de ach tervolging van de troepen van Ras Des ta nog verder in Noordwestelijke rich ting, terwijl de hoofdmacht van het le ger rust houdt, om de verbindingen met Dolo tot stand te kunnen brengen. Welke van deze twee lezingen de juis te is, is niet zeker, doch het is niet on waarschijnlijk, dat' de nederlaag van Ras Desta volkomen is geweest. Er zijn onder dedzjamatsj Makonnen Wasonne versterkingen vertrokken van Addis Abeba die met grootien spoed naar Erga Alem, de hoofdstad van Des ta's gebied, zullen gaan. Dit wijst er wel op, dat men te Addis Abeba vrees begint te vertoonen voor het nieuwe Italiaansche offensief, dat, indien ds Italiaansche berichten over'het 'verdrijven van Desta juist zijn, dezer dagen ongetwijfeld krachtig hervat zal wc den. Hoe de kansen hierbij zullen zijn is moeilijk le bepalen. De Abessii- nen hebben langs de Sjebeli, bij Sasah Bane, bij Jigjiga en Daggaboer uitgebrei de versterkingen gebouwd, die vermoe delijk niet gemakkelijk te nemen zullen zijn. Inmiddels heeft het moree' van de A.hessijnsche troepen naar men ui* Dii- boeti me'dt, geleden onder de neder laag van Desta. Er duikpti allerlei be richten op over moeilijkheden, die de Abessijnsche legeraanvoerders met hun troepen hebben. Zijn deze berichten juist, dan heeft de Italiaansche op- marsch in het Zuiden voorloopig weer een kans van slagen want alleen een krachtige actie van de Abessijnen, waar- j bij de verschillende afdeelingen van hun leger samenwerken, zal in staat zijn een aanval af te slaan. Hier is een guerilla- tactiek van betrekkelijk geringe waarde. Van het Noorden komen bijna geen berichten meer. De Italianen gaan voort waar zij maar vijandelijke troepen zien, bommen te werpen. Operaties op groo te schaal hebben hier de laatste dagen niet plaats gevonden, en belangrijke verschuivingen bleven uit. Vreugde in Italië. Uit Rome wordt gemeld: Het succesrijke offensief van gene raal Graziani wordt in geheel Italië met vreugde begroet. De bladen publiceeren uitgebreide berichten over dezen veld slag, waarbij men verklaart, dat men de werkelijke beteekenis van deze over winning eerst later zal kunnen beoor- deelen. Zonder twijfel zal hierdoor ech ter de verdere militaire ontwikkeling sterk worden beinvloed. De militaire medev/erker van de Pic colo, generaal Bolatti, wijst erop, dat men thans voor het eerst den vijand tot een slag heeft weten te dwingen. Het eerste gevolg van de nederlaag is, dat een deel van de belangrijke grens van Kenia voor de Abessijnen is afge sloten, zoodat de rijke toevoer uit Ke nia bemoeilijkt is. Volgens de meening van den schrijver is het niet onmogelijk, dat de Abessijnsche troepen, die be stemd waren voor het Tigrefront, thans naar het Somalifront zullen worden ge zonden. In ieder geval ligt het in tiatief op het oorlogstooneel in Italiaansche handen. Italiaansche vliegers geïnter neerd in den Soedan. Drie dagen geleden is een Italiaanscn militair vliegtuig met vier inzittenden verdwaald en in den Soedan gelana. De Britsche regeering heeft thans aan de Italiaansche meegedeeld, dat de inzitten den zullen worden geïnterneerd over eenkomstig de neutraliteitsbepalingen van de conventie van Den Haag van 1923, De bemanning van het bombarde mentsvliegtuig is overgebracht naar Port Soedan, waar zij op last der Engel- sche regeering voor den duur der vijan delijkheden zullen moeten blijven. Het bombardement van de Zweedsche ambulance. Het Italiaansche antwoord op de Zweedsche protestnota. Stefani meldt uit Rome: De onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken, Suvich, heeft gisteren den Zweedschen gezant ontvangen en hem het antwoord van zijn regeering overhandigd op de nota, die de gezant hem enkele dagen geleden heeft over handigd betreffende het bombardement van de Zweedsche ambulance bij Dolo. De Italiaansche nota wijst formeel iedere beschuldiging in dezen van de hand. Men betreurt het incident, doch men merkt op, dat allen, die voor humani taire doeleinden deelnemen aan militai re operaties, onvermijdelijke gevaren loopen. De Italiaansche vliegers droegen geen enkele verantwoordelijkheid voor het incident bij Dolo en hun actie had ten doel de concentraties van de vijan delijke krijgslieden te verspreiden, zoo dat zij volkomen gerechtvaardigd was. WEER EENS EEN SCHANDAAL. 300 MiUioen verduisterd ten koste van kleine spaarkas. Te Lyon zijn de beide directeuren van een spaarkas gearresteerd. Een derde deel van het aandeelenkapitaal dat 300 millioen francs bedraagt zou door hen zijn verkwist. Door deze misdragingen zijn ongeveer 200,000 boeren en kleine ren teniers gedupeerd HET STAVISKY-PROCES. De jury heeft uitspraak gedaan. In hef paleis van justitie heeft zich gisteren de laatste scène van het Sta- j visky-proces afgespeeld: het oordeel I der jury van het al of niet schuldig zijn van de verdachten, en de uitspraak der j straffen door den president v,an het hof, j Voor elf verdachten sprak de jury hel niet-schuldig uit, nl. voor de weduwe van den oplichter, mevr. Arlette Stavis- ky, Me. Gaulier, ex-advocaat van Sta- visky; Digouin, diens factotum; Albert Dubarry, voormalig dagbladdirecteur; Farault, schatter van de stadsleenbank te Orléans; Guibou-Ribaud, advocaat van St,avisky en diens vertrouwensman aan het ministerie van Financiën; Pier re Darius, de halfbloed-journalist; Paul Levy, directeur van enkele weekbladen; Depardon, factotum van een van Sta- visky's ondernemingen; Romagnino, boe zemvriend van Stavisky en Camille Aymard, oud-hoofdredacteur van het blad „La Liberte." De vroegere directeur van het Crédit Municipale, de Stavisky-Bank te Bay- onne, Tissier, werd schuldig bevonden, wegens valschheid in geschrifte, mede plichtigheid en heling. Verder werden eveneens schuldig bevonden wegens valschheid in geschrifte: oud-burgemees ter Joseph Garat van Bayonne (ver duistering van panden en valschheid in geschrifte), de schatter van Bayonne, Henry Cohen, de oud-directeur van de stadsleenbank van Orléans, Desbrosses,. de oud-direqteur van de assurantiemaat schappij „La Confiance", Paul Guébin, de oud-directeur van het Empire The atre, Henry Hayotte, de acauisiteur van de leenbank te Orlé,ans, G. Hatot en de oud-generaal bij de cavalerie, Bardi de Fourtou, lid van Stavisky's raden van beheer en Gaston Bonnaure, den oud-député en raadsman van Sta visky. Een oude moord opgehelderd. Een ambtenaar van de crimineele politie van Keulen is er in geslaagd een 13 jaar geleden op den 36-jarigen Karl Goe- bel van 't Rijnschip Raymond gepleeg- den moord op te helderen. Goebel was op 6 November 1922 te Urmitz bij Weis senturm in het district Koblenz aan land gegaan en werd sindsdien vermist. Het onderzoek bleef langen tijd zonder re sultaat, doch in samenwerking met de gemeentepolitie en gendarmerie van Weissenturm is men er thans te Keulen in geslaagd een bakker uit Urmitz te arresteeren, die na aanvankelijk ontken nen toegaf, dat Goebel bij een ruzie tusschen verscheidene personen is mis handeld en in den Rijn geworpen. Goe bel trachtte zwemmend het land te be reiken, doch werd weer teruggestooten, zoodat hij verdronk. De daders zijn thans gearresteerd. Pantserschepen. De Duitsche mari ne beschikt, naar men weet, thans over drie „slagschepen in zakformaat" gelijk de Engelschen de kruisers van 10.000 ton (de Deutschland, de Admiral Scheer en de Admiral Graf Spee) noemen. Er zijn thans nog twee pantserschepen in atanbouw, het eene zal binnen de perken van het verdrag van Versailles blijven het wordt er ook een van 10.000 ton het andere zal een slagschip van 26000 ton zijn. Als het klaar is zal er een zusterschip, ook van 26000 ton op stapel worden gezet. EEN DREIGEMENT VAN GOEBBELS. Het uur zal slaan, waarop wij onze koloniën terug zullen vra gen. Gisteravond heeft minister Goebbels in de Deutschlandhalle in Berlijn voor meer dan 20.000 nationaal-socialisten uit den gouw Groot-Berlijn een rede gehou den. In deze rede heeft Goebbels naar Reuter meldt o.a. gezegd: Wij zijn een arm volk, wij hebben geen koloniën, geen grondstoffen. Maar tot de andere volken moeten wij zeggen, dat het uur zal slaan waarop wij onze koloniën terug zullen vragen Het is niet rechtvaardig, dat wij in 'n arm land leven, terwijl de rest van de wereld in overvloed baadt. Anderen hebben geen behoefte aan de koloniën, die zij ons hebben afgeno men. Wij wenschen neutraal te blijven, doch wij begrijpen dat. een land als Italië moet leven. Het is gevaarlijk voor de wereld aan dergelijke vragen niet te voldoen, want eens zal den bom barsten. Markt Schepen Suiker —Obl.markt Tabak ui rr 11t^Ki7 (Wettig gedepuneerd.j Doos 30~60cL Bij Apothen Drogisten»; (Ingez. Med.) DE KONING IS ZIEK. i Koning George heeft kou gevat en 1 moet vrij ernstig ziek zijn. Laat op den j avond hebben de doktoren Z.M. giste- ren zuurstof toegediend. Een der dok toren heeft den nacht in het paleis San- dringham doorgebracht evenals de der de arts. Volgens de Daily Tel. is de toediening van zuurstof toegediend Een der dc>k- wel meer wordt toegepast ingeval van zware aandoening van de ademhalings organen, teneinde de ademhaling te ver lichten. Om 1 uur vannacht werd gemeld, dat de koning rustig sliep. De Prins van Wales is gistermiddag plotseling te San- dringham aangekomen. De hertog van York was reeds aan het ziekbed. POOL VLIEGERS TERECHT. Na bijna twee maanden van groeien de ongewisheid over het lot van de twee Poolvliegers Lincoln Ellsworth en Herbert Kenyon, die op 23^ November naar Klein-Amerika in het Zuidpoolge bied vertrokken, doch van wie sindsdien niets meer werd gehoord, is thans een bericht ontvangen, dat aan alle bange onzekerheid een eind maakt. De kapitein van de „Discovery II", een schip, dat 24 December was uitge varen om de vermiste vliegers te zoe ken, heeft gister draadloos medegedeeld, dat Lincoln Ellsworth en Herbert Ke nyon beiden in leven zijn en dat zij zich in goeden welstand bevinden. Zonderlinge geruchten. De autoriteiten van Aikron in den staat Ohio stellen op het oogenblik eer onderzoek in naar den levensloop van een 5-jarigen jongen, die volgens de be weringen van een vrouw het kind van Lindberg zou zijn. De jongen verblijft in het huis van den vrachtautobestuurder Dolfen. De vrouw beweert dat de twee jaar geleden gestorven echtgenoote van Dolfen een vriendin is geweest van Vi olette Sharp, die werd vergiftigd. Dol fen zelf zou wel eens hebben betwij feld, of de jongen die bij hem in huis is, zijn eigen zoon is. In dit verband wordt het volgende verhaal verteld: Toen Dolfen in 1932 een reis door de Staten maakte werd hij plotseling naar huis geroepen. Men deelde hem mede, dat zijn kind ziek was geworden. Toen hij thuis was gekomen had hij gecon stateerd, dat dit niet het geval was. Bovendien herkende hij het kind niet, dat hij voor zich zag. Later had hij be merkt, dat zijn vrouw over veel geld beschikte. Eens had hij 600 dollar bij haar gevonden waarover zij geen ver antwoording kon afleggen. De vrouw die met deze merkwaardige verklaringen is gekomen, beweert, dat zij een ver fa milielid van wijlen miss Dolfen is en alle bijzonderheden van de kwestie Lindbergh kent. Kantongerecht Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: overtreding verkeersregelingen; J. A. T., Amsterdam; J. R., Krabbendijke ie der f 1 b. s. 1 dh.; J. W. en J. C. P„ Yerseke; P. M. K. Wissenkerke, ieder f 3 b. s. 3 dh.; B. M. Rilland-Bath; M. E. B. Raamsdonkveer ieder f 4 b. s. 4 dh.; L. C. B. Vlissingen, na gedaan ver zet tegen een verstekvonnis, bekrach tiging f 5 b. s. 5 dh.; J. W„ Waarde f 5 b. s. 5 dh.; H. O. Vlissingen f 5 b. s. 5 dh. met toezegging der civiele vorde ring van J. v. B. tot een bedrag van f 32,35; P. J. D„ Kruiningen f 7,50 b. s. 3 dh.; straatschenderij: J. C. Domburg f 3 b. s. 1 week tuchtschool; overtreding jachtwet: G. A. te Rilland Bath f 5 b. s. 1 week tuchtschool met verbeurdverklaring van de inbeslag ge nomen strik; overtreding Warenwet: A. de B. Big- I gekerke f 15 b. s. 5 dh.; op een rijksweg op zoodanige wijze v< 3 v w A J. P m ui in tc in d li a z 2 i

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2