It Overwerkt? weer ei wind. Pleidooi van Eden voor een drachtige Volkenbondspolitiek. STOOHWASSCHERIJ „ZEELAND Ver. Den spr. Geb, spr. 1 Jan.: NUMMER 15, DRIE BLADEN. ZATERDAG 18 JANUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG Men zal ons altijd geschaard vinden tegen een volk, dat den; vrede tracht te ver treden. BI98NERLANR. DE G. G. VRAAGT ONTSLAG. ALGEHEELE CONTR6LE OP DE PRODUCTIE VAN EETBARE OLIëN EN VETTEN? LAAKBARE CRITIEK De heer De Zeeuw was we aanwezig. Langevielesingel D 197 - Tel. 637 1EEL&ND. VUSSINGEN. Een aanrijding. WALCHEREN» MiiHHARDT'S ZENUW-TABLETTEN Middelburg, 18-I-'36, Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 4.2 °C (39 °F); laagste 1.2 °C (34 °F). Heden 9 h: 2.4 °C; 12 h: 3.2 °C. 8.3 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 750 mm; laagste 741 mm. Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot matige Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, buiïg met sneeuw of hagel,, temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. ZUEB-BEVELAND. Landbouw en Maatschappij. Hoog- en Laagwater te Vlissmgen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Prot. v, cL iburg; :n" en 20,00 tfroirmcHifo MiDDELBUBGSCHE COURANT liagkiad Voor Middelburg, Goes on agent schap VSissingen 2.30, elders 2-50 per - wartaal Week-abonn. in Middelburg en Goee 13 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per tngez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Goürant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 4325S Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m, 30 ct. Rubric.» „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. aael „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos rant" 10 c» extra Bewijsnummers 5 cani Het is een groote kunst kleinigheden te laten voor wat ze zijn en ze als zoodanig te behandelen. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Eden heeft gisteren in zijn kiesdistrict Leamington zijn eerste redevoering over de buitenlandsche po litiek uitgesproken, sinds hij Sir Samuel Hoare als minister van buitenlandsche zaken opvolgde. Eden begon met het geven van een overzicht over de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, waarvan hij de op den voorgrond tredende feiten noemde „Het wederom naar voren treden van een sterk Duitschland dat voor zichzelf het recht opeischte te herwapenen en het naar voren treden van den Volken bond uit een positie van een eenigszins vage eerbiedwaardigheid in een positie van krachtige verantwoordelijkheid". Gedurende de laatste zes maanden was spreker te Genève vaak in contact ge weest met de leden van den Volken bond en een verkeerde stap in deze of gene richting in verband met het Abes- sijnsche conflict, zou hun hoop den bo dem hebben kunnen inslaan. Ik ben trotsch te denken, aldus spr. dat het de Britsche regeering was, die leiding gaf en die aldus handelde, omdat zij wist, dat haar eigen volk achter haar stond. In 1935 werd voor de eerste maal col lectief optreden van den Volkenbond op de proef gesteld en het was een zeer zware proef. Het succes dat bereikt is moet niet worden overdreven, doch evenmin onderschat. Er is nog zeer veel te doen, collectieve veiligheid kan niet gemakkelijk verkregen worden. Het zal onafgebroken werk en opofferingen eischen van allen. In 1935 is door de geheele ploeg over het algemeen goed werk geleverd, maar dat moet nog be ter worden in 1936 en wederom beter in 1937. Er moet geen stemming van zelf genoegzaamheid heerschen aan onzen kant of aan den kant van eenig ander lid van den Volkenbond men mag niet op zijn lauweren gaan rusten, want deze lauweren zijn nog niet veroverd. De in spanning, die wij ons allen zuilen moe ten getroosten is zeer groot, maar ik bei, ervan overtuigd, dat ik hst aan het rechte eind heb, wanneer ik zeg, dat het volk van dit land van meening is, dat die inspanning de moeite waard is „Wij moeten allen trachten voorbij het oogenblikkelijke conflict, waar de Vol kenbond tegenover staat, te kijken en een paar eenvoudige essentieele trekken trachten krachtig vast te houden. Ik zou willen zeggen, dat twee van dergelijke essentieele trekken zijn: ten eerste, het mag niet veroorloofd worden dat een aanval succes heeft, en ten tweede de gezamenlijk optredende leden van den Volkenbond behooren zoo krachtig en zoo eensgezind te zijn, dat iederen aan valler, nu of in de toekomst aan het verstand wordt gebracht, dat vreedza me onderhandeling en niet-aanval niet alleen de beste, maar de eenige succes volle weg is om punten van ontevreden heid weg te nemen. Wij moeten op zoo danige wijze voortschrijden dat het vast gesteld wordt, dat andere volkeren te Genève met ons zijn in daden zoowel als in woorden dat wij en zij tezamen, bij het voeren van een politiek van vrede alle maatregelen nemen, noodig ons sterk te maken zoodat de vrede verzekerd zal kunnen worden. Wanneer het 6ysteem v,an collectie ven vrede doelmatig wil zijn, moet dit twee eigenschappen bezitten, te we ten kracht en elasticiteit; kracht opdat de aanval op doelmatige wijze ontmoe digd kan worden en elasticiteit opdat eenige oorzaken van oorlog uit den, weg kunnen worden geruimd door toestem ming in noodzakelijke wijzigingen, wan neer het moment gekomen is deze wij zigingen aan te brengen. De macht van het collectieve systeem moet afhanke lijk zijn van de mate waarin alle leden van den volkenbond, volgens hun rela tief vermogen bereid zijn hun rol te spelen. Een collectief systeem, waarin alle lasten neerkomen op een of twee landen zou niet kunnen bestaan. Het heeft mij altijd toegeschenen dat een belangrijk voordeel van den Volkenbond is, dat andere mogendheden dan de groote mogendheden, w.o. zich enkele leden bevinden van de groep, die in den grooten oorlog neutraal is geble ven, collectief hun invloed te Genève naar voren kunnen doen komen. Het systeem van collectieven vrede is ook nu de eenige. weg die kan leiden tot een ontwapeningsaccoord. Het zou '11 ernstige dw.aling zijn zich in te beelden dat de Britsche regeering of het Brit sche volk voor of tegen het een of an dere land zou zijn. Onze politiek is le gen geen enkele natie op zichzelve ge richt, maar in onze eigenschap van tiet van den Volkenbond zijn wij gedwon gen ons te verzetten tegen iedere schen ding van het handvest, dat wij hebben onderteekend. Men zal ons altijd ge schaard vinden ,aan de zijde van het collectieve systeem tegen elke regee ring of elk volk, dat, terugkeerende tot een geweldpolitiek, tracht den vrede te vertreden, die wij trachten te ves tigen door een collectief systeem. Het Britsche volk wenscht niets vuriger dan den vrede. Wij wenschen niets zoo zeer dan van ganscher harte samen te wei- ken met de leden van den Volkenbond, volstrekt met alle leden. Het een of andere collectieve systeem zal echter in het leven moeten worden geroepen, wanneer de wereld zijn geschillen met vreedzame middelen wil regelen. Ro- vendien zullen wij ons gelukkig prij zen in goede overeenstemming' te han delen met de volkeren van goeden wil le die op het oogenblik geen leden zijn van den Volkenbond met name met de Vereenigde Staten. Zijn rede beëindigende herhaalde Eden dat bet Britsche volk zijn buiten landsche politiek op het lidmaatschap van den Volkenbond wenschte te basee^ ren. Het is niet juist, dat Engeland fe genwoordig de groote meeningsverschil- len tusschen de volkeren gering wenscht te achten. Maar Engeland gelooft, dat deze meeningsverschillen opgeheven kunnen worden, zonder dat het tot oor log komt. Bij de regeering is het verzoek van den gouverneur-generaal van Ned.-In- dië, jhr. mr. B. C. de Jonge, ingekomen om hem bij het einde van de gebruike lijke vijfjarige periode ontslag als zoo danig te verleenen In het Nederlandsche Weekblad voor Kruidenierswaren wordt vermeld, dat men in regeeringskringen thans over weegt de vetproductie hier te lande ge heel onder controle te brengen. Het zou in de bedoeling liggen de teeds bestaan de controle op de productie van boter en margarine uit te breiden tot alle eet bare vetten en oliën waardoor men zou hopen een soort van evenwichtstoestand in de vetproductie te bereiken met het doel te voorkomen, dat de pioductie van een van de genoemde vetten zich zou kunnen uitbreiden ten koste van onze zuivelindustrie. Het weekblad heeft echter tevens ver nomen, dat er bij de uitwerking van bo venstaand denkbeeld zooveel bezwaren van practischen aard aan den dag ko men, dat de controle, mocht zij werke lijk uitvoerbaar blijken, nog wel even op zich zal laten wachten. Dit bericht is blijkbaar afkomstig uit een bespreking toet belanghebbenden die de bevoegde instantie gehouden heeft. Juist is, naar wij hebben verno men, dat het streven inderdaad gaat in een richting als in den aanhef ervan is bedoeld. Het onderwerp is in studie Over den stand daarvan kon men ons vooreerst nog niets zeggen. Naar aanleiding van het door ons overgenomen bericht uit „Ons Noorden" dat het sociaal-democratische Eerste Kamerlid De Zeeuw bij de behandeling van het cumulatiewetje wèl de presen tielijst heeft geteekend, doch dat hij bij de stemming bleek zich reeds verwij derd te hebben, schrijft de heer De Zeeuw in „Het Volk": „Ons Noorden" zal met „De Tele graafwel zoo goed zijn, de juiste feiten te vermelden. Die zijn als volgt: Ik heb de geheele zitting meegemaakt. Alleen bij de stemming heb ik mij verwijderd Bij dit wetsontwerp was ook betrokken de pensionneering van wethouders. Ik beslis in vertegenwoordigende lichamen niet graag mede over zaken, die mij di rect raken en onttrok mij derhalve aan de stemming. Als er sprake is van laak baar optreden, is dit het geval bij de critici, die zonder behoorlijk onderzoek een lid van de Eerste Kamer betichten van het „innen van presentiegeld, waar op hij geen geen enkel recht heeft". NATIONAAL CRISIS-COMITé. In de periode van 1 t/m 15 Januari 1936 heeft het N.C.C. aan de plaatse ldjke comité's uitkeeringen gedaan tot een totaal bedrag van f 41,279, waarvan voor f 19,665 aan goederen in natura. Uit de gift van de Koningin, bestemd voor extra-uitkeeringen in speciale ge vallen in den vorm van kleeding, dek king en schoeisel, is een bedr,ag van f 4,095 geput. TE VEEL KOELHUIZEN IN NEDERLAND Een groep exploitanten en directeu ren van openbare koelhuizen in Neder land, aangesloten bij de Vereeniging De Nederlandsche Koudestichting, heb ben aan de ministers van binnelandsche zaken, financiën, handel, nijverheid en scheepvaart, alsmede landbouw en vis- scherij een request gezonden, waarin zij de aandacht v,an deze bewindslieden ves tigen op de vele plannen tot oprichting van koelhuizen in verschillende plaat sen en hun ernstige bezwaren daarte gen ontwikkelen. Aangezien van regeeringswege geen groote buitengewone opslag van vieesch noch van andere w,aren is te verwachten mag worden aangenomen, dat in 1936 en volgende jaren in Nederland een groot overschot aan beschikbare koelruimte zal bestaan. Het zal dan ook zeer de vr,aag zijn, of de bestaande bedrijven voldoende emplooi zullen vinden om hun personeel in vollen omvang aan den arbeid te houden, resp. hun ver plichtingen aan rente en aflossing te voldoen. Indien geen nieuwe artikelen de plaats der oude innemen, zullen vel schillende bedrijven niet op den voet van vorige jaren kunnen worden voort gezet. Waarschijnlijk zullen de oecono misch zwakkeren het veld moeten rui men. Naar aanleiding van de neiging om nieuwe inrichtingen, in het bijzonder voor fruit, op te richten vestigen re questranten er de aandacht op, dat gee- öerlei georganiseerd overleg met de bestaande heeft plaats gehad. De heffing op boter en de vervoer vergunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 0.95 per kg (onveranderd.) Middelburg Tarief per kilo en per stuk, (Ingez. Med.) Hedenmorgen had op den Nieuwen Vlissingschen weg nabij het vliegvelc een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder uit O.- en W.-Souburg. Laatstgenoemde kwam te vallen en is vrij ernstig gewond naar het St. Josep' Ziekenhuis overgebracht. AAGTEKERKE, Een inwoner dezer gemeente ontving een brief van den Spaanschen schatgraver. Men zij op zijn hoede. ST. LAURENS. Donderdagavond hield de Ger. Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" haar 5e jaarvergadering onder leiding van mej E. Boon in de voor dit doel gezellig ingerichte Ger. Kerk. De jaarverslagen getuigden van een bloeiend vereenigingsleven. Afgevaardigden van Meisjes-Jonge- lings-Knapen- en Kiesvereeniging brach ten haar gelukwenschen over. Zeer in den smaak vielen een tweetal tableaux over „De vakken op onze M.V. en „de Twaalf maanden in het jaar", terwijl een z.g. Notenbalk een hulde bracht aan de eidster. Samenspraken en inleidingen vulden verder den avond Ds. Koning sloot deze in elk opzicht goed geslaagde feestavond met een ernstig en opwekkend woord. VEERE. De politie alhier heeft we derom een inwoner bekeurd wegens het onbevoegd voorhanden hebben in zijn woning van een vuurwapen. Velen, en in het bijzonder houders van vergunningen tot het schieten van schadelijk gevogelte, schijnen er nog niet van doordrongen te zijn, dal wan neer men een dergelijke machtiging be zit, deze.slechts geldig is gedurende den termijn, die op de machtiging is aangege ven. Men onthoude dus, dat men vóór het beëindigen van dezen termijn opnieuw vergunning moet aanvragen om niet :n strijd te komen met de vuurwapenwet. Koker 40 er» 75 cï ilngez. Med.j Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 762.1 mm te Vardoe; laagste 737.5 mm te Sarna. Vrijdagmiddag sprak de heer J. de Lange voor den nat. Bond Landbouw en Maatschappij een propaganda-rede uit te Heinkenszand. De voorzitter der afdeeling Zuid-Beveland, de heer A. van Dijke, leidde deze goed bezochte vergadering. Hij meende uit het bezoek te mogen afleiden, dat de boeren zich bewust worden van hun achterstand in verhouding' tot de overige bevolkings groepen. Met nadruk wijst hij erop, dat L. en M. een zelfstandige actie voert en geen afbreuk wil doen aan de landbouw- maatschappijen. De heer De Lange begint met te zeg gen, dat het begrip „boer" veel te eng wordt opgevat. Onder „boer" moet men verstaan iedereen, die bewerker is van den bodem- Daarnaast zijn de overige plattelandsgroepen afhankelijk en nauw verbonden met de eerste groepen, ook in hun gewoonten en eigenschappen. Het heele platteland is een volksdeel. Dat wordt door de plattelanders zelf te wei nig begrepen. Neringdoenden en am bachtslieden zien vaak niet in, dat zij uiteindelijk afhankelijk zijn van de land bouwbedrijfsuitkomsten. Ook de arbei ders beseffen dat niet. Zij vooral ook moeten leeren inzien, dat zij afhankelijk zijn van de financieele uitkomsten op de boerderij Al die groepen moeten samen gaan. In de steden zijn ze er beter ach ter. Daar steekt men de hoofden bij el kaar en zorgi; men er wel voor, dat de arbeid behoorlijk wordt betaald. De ar- heid in den bodem wordt niet beloond, maar beredeneerd. Dat loon moet afhankelijk zijn van de koopkracht van den consument! In de beschutte bedrij ven wordt het loon van den arbeid in den prijs van het eindproduct verdis conteerd, alleen in den landbouw houdt men met den arbeid geen voldoende re kening Toch is de arbeid in den bodem wel minstens even nuttig als welk an der werk ook, de arbeid in den bodem is zelfs een scheppende, vermeerdert den voorraad, is onmis baar voor mensch en dier, want het voedsel voor mensch en dier, dat geproduceerd wordt, kan geen dag worden gemist. En toch mag de produ cent den kostprijs van het product niet betalen. „We leven in een bezeten wereld! De Nederlandsche landbouw staat op heel hoog peil, te danken aan de tech nische voorlichting. Dat alles heeft over de heele linie buitengewone opbreng sten gebracht, maar waar zijn we er mede aangeland? Een ander dan de boer heeft hoofd- zakelijk de vruchten er van geplukt. In dezen tijd springt dat vooral in 't oog. Ondanks hooge opbrengsten en rationalisatie kan geen boer meer uit zijn bedrijf leven. Officieel is dat voor den nieuwen boer erkend, door de fooi, die de minister voor hem in uitzicht heeft gesteld. Spr. voelt dat als een vernedering aan. Zoo'n gekken maatregel wijt men aan de crisis, Maar de slechte toestand in den land bouw is niet een gevolg van wat men Zon op: 8 h 01; onder: 16 h 20. Licht op: 16 h 52. Maan op: 4 h 54; onder: 12 h 10. Zo, 19 Jan. Zon op: 8 h 02; onder: 16 h 22. Licht op: 16 h 50. Maan op: 3 h 46; onder: 11 h 29. N.M. 24 Jan. Za. Zo. Ma. 18 19 20 Januari. ioogwater. 7.28 20.11 8.41 21.30 9.59 22.42 Laagwaier 1.22 14.06 2.26 15.14 3.44 16.31 Za. Zo. Ma. 18 19 20 Januari. i t. .gwa ter 9.00 21.42 10.12 23.04 11.33 I,aagwüi"> 2.32 15.04 3.33 16.10 4.48 17.27 crisis noeml. Dat komt wel duidelijic uit bij den ouden boerenarbeider, die heel zijn leven hard heeft gewerkt; wat krijgt hij op z'n ouden dag? Vergelijk mogelijk den toestand van een familie lid van zoon man, die postbode of veldwachter is geworden. Deze hebben een zonnigen ouden dag, vrucht van hun organisatie, vrucht van de politiek, die op grond van die organisatie is gevoerd. Dat is dus niet een gevolg van de cri sis, doch een gevolg van het standpunt, dat de wetgever tegenover den land- bouwstand heeft ingenomen. In oorlogs tijd konden in een paar dagen maatre gelen worden getroffen, die diep in het bedrijfsleven ingrepen. Toen snapte men de waarde van onzen bodem voor de voeding van ons volk en op grond daat- van kende men aan den arbeid op on zen bodem meer waarde toe. Die goede tijd is voorbij, nu kent men geen waarde aan ons werken toe. Dat is het restant in plaats van het be gin. Ieder ander begint met het loon bij het berekenen van den prijs van het eindproduct, voor den boer bepaalt men eerst den prijs van 't eindproduct en dan moet het loon daarnaar geregeld worden! Dat vloeit niet voort uit de cri sis, maar dat is een gevolg van gevoerde regeeringspolitiek, het systeem van loon naar behoefte. Dat is onnatuurlijk, wat de boer het beste weet. De natuur geeft loon naar prestatie. Er wordt in ons land met twee maten gemeten. Aan den eenen kant heeft men zich losgemaakt van den wereldprijs, heeft men een nationaal prijspeil ge vormd, maar voor de landbouwproduc ten wil men dit stelsel niet invoeren, een gevolg van het feit, dat de boeren stand weinig of geen invloed heeft uit geoefend op de politiek. Andere volks groepen hebben dat wel gedaan. Daar door is de boer de maatschappelijke ezelsrug geworden. Hieruit vloeit voort, dat de boer politiekbewust moet wor den. In oorlogstijd voerde men een na- tionalen prijs in voor onze producten om de stedelijke bevolking te bescher men, maar nu? Van dezen toestand moet de boer zich bewust worden, en zich niet laten overbluffen door 't ge schreeuw als zoude de boeren 200,000,000 gulden steun ontvangen. Dit is volgens spreker de grootste Nederlandsche leu-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1